Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
Ενταξει, μιλαμε παντα για μετρησεις ετησιων μεγεθων, οπως ΑΕΠ, κλπ
Σε οτι αφορα υποδομες η Ελλαδα ειναι ετη φωτος μπροστα στις παραπανω χωρες.
Βουλγαρια με το που περνας τα συνορα, ο δρομος ειναι χειροτερος απο επαρχιακη οδο που συνδεει 2 ελληνικα χωρια των 500 κατοικων
Βουλγαρία σκοπιά Αλβανία Σερβία ΔΕΝ μπαίνουν στην εξίσωση
Όπου αλλού πας οι υποδομές είναι πολύ ανώτερες
Η Ελλάδα έχει δύναμη ακόμα στα λιμάνια και στα αεροδρόμια
Τα υπόλοιπα είναι για τον πεο
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
14.204
Like
18.296
Πόντοι
3.656
Καλά περνάνε οι άνω των 50 και οι συνταξιούχοι με τα εφάπαξ. Η υπόλοιπη κομματική πελατεία είναι ένα 20% και σύντομα δε θα περνάνε καθόλου καλά με την επερχόμενη βουλγαροποίηση. Νοοτροπία βολέματος με 700 και 800 ευρώ; Aυτά ίσχυαν μόνο τον καιρό του Παπandrew, μιλάμε για άλλη Ελλάδα. Τώρα ο πολιτικός σε βλέπει σαν λιμοκοντόρο, σχεδόν σε χλευάζει.

Πόσο σύντομα;Σίγουρα όχι αύριο πάντως.Βουλγαροποίηση θα έρθει για όλους τους άλλους,όχι γι'αυτούς.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Βουλγαρία σκοπιά Αλβανία Σερβία ΔΕΝ μπαίνουν στην εξίσωση
Όπου αλλού πας οι υποδομές είναι πολύ ανώτερες
Η Ελλάδα έχει δύναμη ακόμα στα λιμάνια και στα αεροδρόμια
Τα υπόλοιπα είναι για τον πεο

Ναι,βέβαια η Τσεχία τι λιμάνια να έχει?Αφού δεν έχει θάλασσα.Το ιδιο και η Ουγγαρία.Η Πολωνία έχει τη Γκντυνια.Αεροδρομια μονο το Βενιζέλος αξίζει,της Θεσσαλονίκης είναι της πλάκας.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Εγώ πιστεύω αν ένας Έλληνας μεταναστευσει Πολωνία ή Τσεχία καλύτερα θα περάσει απο το να μείνει Ελλάδα.Συν οτι θα γαμαει πολύ ανώτερα μουνια.
 

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.208
Like
1.752
Πόντοι
216
Πόσο σύντομα;Σίγουρα όχι αύριο πάντως.Βουλγαροποίηση θα έρθει για όλους τους άλλους,όχι γι'αυτούς.
Συνεχείς ανατιμήσεις σου μειώνουν την αγοραστική δύναμη. Εν τω μεταξύ τα νοίκια εκτοξεύονται.
Οι επιχειρήσεις προσλαμβάνουν μέσω ΟΑΕΔ, ΕΣΠΑ για σιγουράντζα, κανείς δεν ανοίγεται.
Ο Γουρλής τους λέει δώστε παραπάνω λεφτά να προσελκύσετε εργαζόμενους, κοσμάρα ο τύπος :jerking:
Σε μια πενταετία θα λένε καλώς ήρθατε στον κομμουνιστικό παράδεισο, δε θέλει πολύ να το καταλάβεις
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
ξεχνατε οτι οι παραπανω χωρες δεν ειναι στο ευρω και μπηκανε πολυ αργοτερα στη ΕΕ.
Οι επνδυτες, βρηκανε ετοιμες κρατικες και βιομηχανικες δομες. Γιατι να το κρυψωμεν, οι επενδυτες ψαχνουν κατι ετοιμο δεν χτιζουν απο την αρχη τπτ
Εννοείται ότι εκτός ευρώ κι εντός ΕΕ παν καλύτερα οι χώρες
Μέγα παράδειγμα Σλοβακία Τσεχία
Η μία στο ευρώ η άλλη εκτός, ιδια χώρα κάποτε, η Τσεχία απογειώθηκε η Σλοβακία κάτι παλεύει, αλλά το ευρώ την κάνει κ σκοντάφτει
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
Οι επνδυτες, βρηκανε ετοιμες κρατικες και βιομηχανικες δομες.
σε πρωην κουμμουνιστικη χωρα και ειδικα στη Ρουμανια βρηκαν υποδομες?εκτος και να εννοεις υποδομες τα φθηνα εργατικα
 

stakaman21

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2012
Μηνύματα
536
Like
661
Πόντοι
86
Σε ποιά ευρωπαική χώρα προτείνετε να παει κάποιος να εργαστεί χωρίς πτυχίο και γιατί
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Σε ποιά ευρωπαική χώρα προτείνετε να παει κάποιος να εργαστεί χωρίς πτυχίο και γιατί
Τράβα Βουλγαρία να μαζεύεις σκραμπ από τα σκουπίδια, έχουν μόνο 10% φορολογία...
 

hustler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2005
Μηνύματα
1.975
Κριτικές
1
Like
4.812
Πόντοι
456
Τράβα Βουλγαρία να μαζεύεις σκραμπ από τα σκουπίδια, έχουν μόνο 10% φορολογία...
Η θέση του ανθρώπου τουαλέτα που τον έχεζαν για 6.66 ευρώ τη μέρα στην Αγία Πετρούπολη είναι ακόμα καπαρωμένη ?
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
σε πρωην κουμμουνιστικη χωρα και ειδικα στη Ρουμανια βρηκαν υποδομες?εκτος και να εννοεις υποδομες τα φθηνα εργατικα
Υπήρχαν υποδομές βασικά στα λοτζιστικ
Τεράστιοι βιομηχανικοί χώροι αλλά κ το βασικό σιδηρόδρομοι
Διπλές γραμμές κ πυκνό δικτυο
Επίσης λιμάνια μες στο Δούναβη σε όλο το μήκος του καθώς και δίκτυα μεταφοράς φυσικού αερίου
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Η θέση του ανθρώπου τουαλέτα που τον έχεζαν για 6.66 ευρώ τη μέρα στην Αγία Πετρούπολη είναι ακόμα καπαρωμένη ?
Την ώρα.. Μην τα απαξιωνιυμε έτσι εύκολα όλα
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.713
Κριτικές
1
Like
4.501
Πόντοι
1.706
Υπήρχαν υποδομές βασικά στα λοτζιστικ
Τεράστιοι βιομηχανικοί χώροι αλλά κ το βασικό σιδηρόδρομοι
Διπλές γραμμές κ πυκνό δικτυο
Επίσης λιμάνια μες στο Δούναβη σε όλο το μήκος του καθώς και δίκτυα μεταφοράς φυσικού αερίου
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Την ώρα.. Μην τα απαξιωνιυμε έτσι εύκολα όλα

Την ημερα, την ημερα
Εχω δει το payshit της αντιεισαγγελιας.
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
Υπήρχαν υποδομές βασικά στα λοτζιστικ
Τεράστιοι βιομηχανικοί χώροι αλλά κ το βασικό σιδηρόδρομοι
Διπλές γραμμές κ πυκνό δικτυο
Επίσης λιμάνια μες στο Δούναβη σε όλο το μήκος του καθώς και δίκτυα μεταφοράς φυσικού αερίου
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:
τυπε αυτα που περιγραφεις σαν υποδομες υπήρχαν σε ολο τις χωρες του μπλοκ,με τη διαφορα οτι στην πραγματικοτητα ηταν ΚΟΥΦΑΡΙΑ,στη ρουμανοβουλγαρια ηταν χειροτερα απο πχ τσεχια και σε συνδυασμο με την νοοτροπια ηταν και ο λογος που βρηκαν πεδιο δρασης ελληνες επιχειρηματιες,μολις φτιαξαν καποια ελαχιστα βασικα ηρθαν οι δυτικοι και οι ελληνες πηραν πόδι,στη ρουμανια παλευουν ακομα να φτιαξουν δυο τρεις βασικους δρομους,τι υποδομες λες?
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Εδώ το σημερινό σιδηροδρομικό δίκτυο της Πολωνίας.Μαντέψτε ποιο κομμάτι της χώρας ανήκε στη Γερμανία προπολεμικά.

umJd8T.png
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Εγώ πιστεύω αν ένας Έλληνας μεταναστευσει Πολωνία ή Τσεχία καλύτερα θα περάσει απο το να μείνει Ελλάδα.Συν οτι θα γαμαει πολύ ανώτερα μουνια.
Kman όσο κι αν σε συμπαθώ είσαι λάθος, βγάζεις πίκρα.
Η Ελλάδα είναι μακράν η καλύτερη χώρα να κάνεις ζωαρα, να περνάς ζάχαρη.
Θα σαπίσει το κορμί σου εκεί που είσαι, κρίμα είναι.
Γύρνα πίσω να είσαι βασιλιάς, με 10.000 το μήνα γαμας και σπέρνεις Αθήνα... νότια πάντα!
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.616
Κριτικές
2
Like
6.133
Πόντοι
2.356
αδελφέ είσαι ΣΠΑΝΙΟΣ άνθρωπος, με την ουσιαστική - αρχετυπική έννοια του όρο <<άνω θρώσκω>>

στην πραγματικότητα είσαι πλούσιος, εξαιρετικά μάλιστα πλούσιος

γιατί ο πραγματικά πλούσιος άνθρωπος είναι πρώτα και κατεξοχήν πλούσιος σε αισθήματα, έχει <<γεμάτη καρδιά>>, δεν φθονεί, δεν ζηλεύει, δεν είναι κακόβουλος και χαίρεται με την χαρά του άλλου

το όνομα σου -Μενέδημος- σου ταιριάζει απόλυτα ως φιλοσοφημένος και κατασταλαγμένος

σου εύχομαι ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, τα αξίζεις άλλωστε

Φίλε @lycienr

▫️ Σου εύχομαι ολόψυχα να έχεις υγεία και εσύ και όλοι οι φίλοι, μέλη και επισκέπτες που μας και με διαβάζουν τώρα. Δεν είμαι σπάνιος. Είμαι ίδιος με εσένα. Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου - είναι ιδιαίτερα κολακευτικά και θα ήμουν ψεύτης αν έλεγα ότι δεν με συγκινούν.

Με αφορμή το σχόλιό σου θέλω να πω μερικά πράγματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν το άτομό μου.

▫️Όπως έχω διατυπώσει λίγο "περίεργα" και παλαιότερα, πιστεύω βαθιά μέσα μου ότι ο Θεός είναι Νεκρός. Είναι νεκρός γιατί επί της ουσίας μας έχει εξουσιοδοτήσει να τον ανασταίνουμε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ στο πρόσωπο του συνανθρώπου μας.

▫️Όχι, δεν με λες θρήσκο, απλά έχω μια πίστη ιδιότυπη, βαθιά, εσωτερική, όχι εγωκεντρική. Όταν στέκομαι μπροστά σε κάποιο εικόνισμα ντρέπομαι.

▫️Θεωρώ, χωρίς ίχνος μετριοπάθειας αλλά με πλήρη ειλικρίνεια πως είμαι προικισμένος με την Βασιλική Τιμή που λέγεται ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ. Δυστυχώς ή ευτυχώς η ταπεινότητα δεν διδάσκεται, με αυτήν γεννιέσαι ή την παίρνεις στα πρώτα χρόνια της ζωής σου από τους γονείς σου. Πολύ δύσκολα μπορείς να μάθεις να είσαι ταπεινός. Η ταπεινότητα με ακολουθεί σαν σκιά παντού. Με έχει βοηθήσει αλλά και με έχει γαμήσει.

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ 01
Αυτές τις ημέρες ξεκινάω να εργάζομαι ως φύλακας ασφαλείας (security) σε μια μεγάλη εταιρεία. Ο μισθός μου θα είναι κοντά στα 630€. Η φύλαξη είναι σχετικά κοντά στο σπίτι μου. Ωστόσο έχει βάρδιες, νύχτες κλπ. Δεν είναι ήσυχη φύλαξη. Έχει βαβούρα με ευθύνες, ελέγχους κλπ.

Από βδομάδα όμως έχω και ένα δοκιμαστικό ως αποθηκάριος σε μια εταιρεία με χρήματα άνω των 700€ και ίσως είναι καλύτερα. Μακάρι να ορθοποδήσω και εγώ.

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ 02
Στη ζωή δεν έχω καταλήξει αν έχω έναν άγγελο που με προστατεύει από τις κακοτοπιές ή έναν "Θεό" που με χέζει πατόκορφα.

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ 03
Ελπίζω να τα καταφέρω γενικά στη ζωή μου. Δεν ζητάω πολλά γενικά. Και αν μου φανούν δύσκολα τα πράγματα μακάρι οι ουλές από τα βιώματά μου να με βοηθήσουν να νικήσω.


Μενέδημος
 
Τελευταία τροποποίηση:

agronnn1991

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2021
Μηνύματα
737
Like
592
Πόντοι
86
Μίλαγα με φορτηγατζη που ταξίδεψε Πολωνία οι άνθρωποι λέει έχουνε ξεφύγει νομίζεις ότι είσαι στη γερμανια?τόσο καλά είναι στη Πολωνία? Τι μισθοί παίζουνε?? Εγώ δεν τα πιστεύω αυτά.. Ελλάδα υπάρχει πολύς κόσμος με χρήμα ακόμα, νοκιαζουνε μαγαζιά διαμερίσματα και κάνουνε ζωαρα, η νέα Δημοκρατία πχ παίρνει σταθερά 42 τα εκατό, ε, αυτό είναι το ποσοστό των πλουσιων. Στη χώρα..
 

agronnn1991

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2021
Μηνύματα
737
Like
592
Πόντοι
86
Για δώστε έναν καλό λόγο σε κάποιον κάτω των 30 να φυγει απο ελλαδα και να παει οπουδηποτε να ξεκινήσει από το μηδεν
Αν ειναι απαραιτητο πειτε και τον προορισμο που θα καλυπτει το επιχειρημα
Αμερική. Και αυστραλια✌️. Να φύγεις από ελλαδισταν αμα δεν είσαι νουδουλικο από γενησιμοιου σου ή άμα δεν ε χεις τίποτα μαγαζιά διαμερίσματα να ενοικιάζεις... Μόνο αυτοι ζούνε καλά στο ελλαδισταν.. Αλλιώς τι σου αρέσει εδώ? Η Αθήνα που είναι η πιο άσχημη πόλη?οι ελλεινιδες που είναι οι πιο ειρωνικες και α προσιτές και είναι αδύνατον να βροε γυναίκα αμ δεν έχεις κύκλο? Το ότι δεν υπάρχουνε ούτε χαμαλι δουλειές για έναν άντρα? Τι άλλο θες για να φύγεις?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom