Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 43 άτομα (0 μέλη και 43 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Γιατι πεθανε το νημα εδω και τριμηνο;
Ασχολουμαστε με τον διδακτορα κμαν τον δευτερο, με την εκδοση δευτερουτριτουτεταρτου προφιλ και με μπινελικια εκαατερωθεν χωρις λόγο.


Δεν ειμαστε τωρα για δευτεραντζες θεματα
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Εξωτερικό πάντως είναι πολύ πιο εύκολα από Ελλάδα.Βέβαια για τους ΔΥ είναι καλύτερα Ελλάδα.
Η ελλαδα ειναι μονο για
-δυ
-συνταξιουχους
-εισοδηματιες

Οποια αλλη κατηγορια παραμενει στην ελλαδα ειναι ηχιλιοταλαιπωρημενη αγελαδα που την αρμεγουν για να ζουνε ακομη καλυτερα οι παραπανω τσίφτες
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.602
Κριτικές
2
Like
6.082
Πόντοι
2.356
(Αν κάποιος μου προτείνει εργασία στο εξωτερικό ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΩ ΟΜΩΣ, είμαι έτοιμος να πάω οπουδήποτε, ακόμα και στη Βόρεια Κορέα, ΑΡΚΕΙ η σχέση εισοδήματος και κόστους ζωής να είναι καλή.)
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Φίλε
Η ελλαδα ειναι μονο για
-δυ
-συνταξιουχους
-εισοδηματιες

Οποια αλλη κατηγορια παραμενει στην ελλαδα ειναι ηχιλιοταλαιπωρημενη αγελαδα που την αρμεγουν για να ζουνε ακομη καλυτερα οι παραπανω τσίφτες
Είμαι και τα 3...:wanker::wanker::wanker:
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Ο Έλληνας του εξωτερικού βέβαια μπορεί να πηδήξει ελληνιδα εσωτερικού πιο ευκολα λόγω διαφοράς αγοραστικής δύναμης με τον ντόπιο πληθυσμό.

αντίθετα γαμαει εκθετικά πιο δύσκολα ελληνιδα εξωτερικού λόγω σπανιότητας και προτεραιότητας τον ντόπιων (ξένων) πυρφόρων.

εκτός αν μιλάμε για Ανατολική Ευρώπη

όποτε το αν είσαι δούλος είναι σχετικό. Αν είσαι με τριχίλιαρο στους φριτζηδες χαμένος είσαι τελευταία επιλογή για ντόπιες και συμπατριώτισσες. Άντε να βρεις καμία ταιβανεζα,η Τουρκάλα,η ναυαγισμενη.

αντίθετα Ελλάδα με 1200 μπορείς να χτυπήσεις αρκετές γκόμενες και αν υπάρχει στέγη εκ κληρονομιάς είσαι αρκετά περιζήτητος

η αγοραστική δύναμη σε σχέση με το περιβάλλον σου καθορίζει την αξία σου

Οντως.Αλλά το αντιρροπίζεις εύκολα με εκδρομές στα μουνολίβαδα.Η Πολωνία,η Τσεχία δίπλα είναι,μπορείς να πετάγεσαι για ΣΚ.
Ο Ελληνας πού να πάει?Βουλγαρία?Αλβανία?Φύρομ?
Το ιδανικό είναι να δουλεύεις Γερμανία,να διασκεδάζεις ανατολική Ευρώπη και να έρχεσαι Μεσόγειο για διακοπές.Αυτό έκανα περίπου μέχρι το 2015,πεταγόμουνα κάθε τρεις και πέντε Πολωνία.
Το 2004 πεταγόμουνα κάθε ΣΚ Τσεχία,ήταν σαν παράδεισος.
Ανατολική Ευρώπη έχεις τεράστιο leverage προερχόμενος από Δύση,μειώνεται βέβαια σταδιακά αλλά παραμένει.Ο άλλος από Ελλάδα τι να πει στην Πολωνέζα ή την Τσέχα?Αφού είναι κατώτερος οικονομικά,δεν έχει να παρουσιάσει κάποιο δέλεαρ.

Ενα πλεονέκτημα δηλαδή στη Γερμανία είναι οτι έχεις τα μουνολίβαδα σε απόσταση βολής.Βέβαια και Αγγλία έχεις πλεονέκτημα με τις φτηνές πτήσεις ανατολική Ευρώπη και Σκανδιναυία παίζεις μπάλα με το ανατιμημένο τοπικό νόμισμα.
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Και εγώ εξωτερικό μένω φίλε.
Απλά ανέφερα ότι εδώ γράφονται τα ίδια και τα ίδια από τους ίδιους.

Ξεκίνησαν πάλι ο Κμαν και ο George71 να γράφουν ξανά αυτά που έχουν πει τόσες φορές.

Και βλέπεις ότι το εξωτερικό δεν είναι για όλους.
Αν πήγες για 2-3 χρόνια και γύρισες και λες ότι δεν αξίζει,.όπως ο.George71, τότε απλά σημαίνει ότι απέτυχες ως επαγγελματίας.
Αν πας έξω και νομίζεις ότι είσαι μειονεκτικά σε σχέση με τους ξένους,.τότε κάτι δεν κάνεις καλά.
Αν πάλι χαλάς το 1/3 του μισθού σου σε ενοίκιο, πάλι απέτυχες.
Όταν δουλεύεις έξω πρέπει να βγάζεις τουλάχιστον 2 με 3 φορές πάνω από όσα έβγαζες στο Ελλάντα.

Για όλα τα παραπάνω, κάποιοι άνθρωποι σαν τον George71 έχουν αποτύχει έξω και δεν μπορούν καν να περιγράφουν τι σημαίνει η ζωή έξω.
Δεν ξέρω αν έχεις καμιά κόντρα με τον George και θέλεις απλά να του την πεις,
αλλά υπάρχει όντως κόσμος που βρήκε καλή δουλειά στο αντικείμενό του έξω και γύρισε γιατί δεν την πάλευε με τη ζωή,
με τον καιρό,του έλλειπε η Ελλάδα,οι φίλοι του,κ.ο.κ.

Σε ποια σοβαρή πόλη(σοβαρή,πράγμα που αποκλείει κάθε κυπριακή πόλη) του κόσμου κάποιος υπάλληλος δεν πληρώνει τουλάχιστον το 1/3 του μισθού του σε ενοίκιο;
Εσύ στο Μόναχο πόσο νομίζεις ότι θα πλήρωνες και μη μου πεις για μισθούς,γιατί το μισθολόγιό μου εγώ(μαλακωδώς) το ανέβασα πριν λίγες βδομάδες.

Φυσικά και σαν μετανάστης είσαι μειονεκτικά σε σχέση με τους ντόπιους.
Αυτοί παίζουν εντός έδρας,έχουν μητρική τη γλώσσα που εσύ πασχίζεις να μάθεις,έχουν είτε δικά τους σπίτια ή παλιά συμβόλαια με χαμηλά νοίκια,έχουν κονέ,είναι η χώρα τους.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Δεν ξέρω αν έχεις καμιά κόντρα με τον George και θέλεις απλά να του την πεις,
αλλά υπάρχει όντως κόσμος που βρήκε καλή δουλειά στο αντικείμενό του έξω και γύρισε γιατί δεν την πάλευε με τη ζωή,
με τον καιρό,του έλλειπε η Ελλάδα,οι φίλοι του,κ.ο.κ.

Σε ποια σοβαρή πόλη(σοβαρή,πράγμα που αποκλείει κάθε κυπριακή πόλη) του κόσμου κάποιος υπάλληλος δεν πληρώνει τουλάχιστον το 1/3 του μισθού του σε ενοίκιο;
Εσύ στο Μόναχο πόσο νομίζεις ότι θα πλήρωνες και μη μου πεις για μισθούς,γιατί το μισθολόγιό μου εγώ(μαλακωδώς) το ανέβασα πριν λίγες βδομάδες.

Φυσικά και σαν μετανάστης είσαι μειονεκτικά σε σχέση με τους ντόπιους.
Αυτοί παίζουν εντός έδρας,έχουν μητρική τη γλώσσα που εσύ πασχίζεις να μάθεις,έχουν είτε δικά τους σπίτια ή παλιά συμβόλαια με χαμηλά νοίκια,έχουν κονέ,είναι η χώρα τους.

Εγώ πληρώνω 750 ευρώ ενοίκιο για 80 τμ που μαζί με θέρμανση φτάνει τα 830.Αν βάλεις και την καθαρίστρια 3 φορές το μήνα χρειάζομαι ένα χιλιάρικο για το σπίτι.Είναι σχετικά ακριβά.Αν έμενα σε καινούργιο θα ήθελα κάπου 1200 ευρώ ενοίκιο για τα ίδια τετραγωνικά.Αλλοι μένουν σε μικρές πόλεις ή χωριά που είναι πολύ πιο φτηνά(περίπου τα μισά),ξοδεύουν όμως σε βενζίνη,αμάξι κτλ.
Αμα βγάζεις πάνω από 4000 ευρώ το μήνα καθαρά το χιλιάρικο στο ενοίκιο δεν είναι τόσο τρομερό έξοδο,μειώνει όμως τη δυνατότητα για σπονσοριλίκι.Αν π.χ. μένεις σε Wohnheim ή WG πληρώνεις κάπου 200 ευρώ ενοίκιο με όλα μέσα θέρμανση κτλ.Βέβαια υποβαθμίζεσαι αφού μένεις σε 20 τμ,ίσως και με κοινόχρηστη τουαλέτα,μπάνιο κτλ.
Σου μένουν όμως 650 ευρώ το μήνα έξτρα που μπορείς να διαθέσεις όπως θες.Οταν πρωτοήρθα και έμενα σε Wohnheim,είχα τεράστια ρευστότητα μου έμεναν πρακτικά στο χέρι 3 χιλιάρικα μηνιαίως μετά τα έξοδα για φαγητό,ένδυση κτλ οπότε είχα ξεσκιστεί στις εκδρομές και στα σπονσοριλίκια.
Αλλοι μένουν επίτηδες σε Wohnheim για να μαζέψουν λεφτά.Ανατολική Γερμανία με 4 χιλιάρικα το μήνα είσαι υπεράρχων.Δυτική Γερμανία δε μετράς τόσο πολύ,είναι πολλοί που τα βγάζουν.Αυτό δε σημαίνει οτι ανατολική Γερμανία θα γαμάς ευκολότερα,το πρόβλημα εκεί είναι οτι δεν έχει γκόμενες,οι περισσότερες και οι πιο ωραίες έχουν φύγει για δυτική Γερμανία και οι ντόπιοι είναι θυμωμένοι και πιο επιθετικοί με τους ξένους.
 

fun_tou_bou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2021
Μηνύματα
764
Κριτικές
8
Like
895
Πόντοι
366
Κύπρος έχει δουλειές και δουλειές...η πληροφορική πληρώνει πολύ πολύ κάλα(δεν είμαι σαυτόν τον κλάδο,καμμία σχέση),άλλα οι περισσότερες δουλείες λίγες διαφορές έχουν απο μας(Ελλάδα).κύπριοι εργοδότες τα ίδια σκατά με τους δικούς μας,απλά είναι γκαραντί στις πληρωμές.Όντας πολλά χρόνια εδώ ,είμαι αρκετά καλά από μισθό,όχι ωράρια όμως...Σ΄έναν νέο θα του έλεγα να πάει βόρειες χώρες ή γερμανία ή στην έσχατη περίπτωση να μείνει με λιγότερα Ελλάδα αν έχει και δικό του σπίτι.Τα συν επίσης η χαμηλή εφορία και το ίδιο κόστος ζωής με Ελλάδα στα μείον η αφόρητη ζέστη και η έλλειψη γνωριμιών με ντόπιες(όλες παντρεύονται πολύ μικρές).γνώμη μου,άλλος τα βλέπει αλλιώς.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Γερμανία έχει φοβερή οικονομική ανάπτυξη και έχει δουλειές για όλους.Χάρη στο ευρώ έχουν ξεσκιστεί στις εξαγωγές,η οικονομία πάει σφαίρα.Παρακαλάνε για προσωπικό.Και παίζουν ταρίφες,παίρνεις τα ίδια λεφτά με τους ντόπιους.
Εδώ αναγκάζονται και φέρνουν Αραβες,Ασιάτες και άλλους απίθανους,άμα είσαι από Ελλάδα έχεις μεγάλο πλεονέκτημα.
Γερμανία παίρνεις πρακτικά τρεις με τέσσερις φορές τα λεφτά που έπαιρνες Ελλάδα για την ίδια δουλειά.Αν δηλαδή Ελλάδα παίρνεις 800 το μήνα,Γερμανία θα σου δώσουν 2500.Κόστος ζωής,τιμές στα ίδια και φτηνότερες από Ελλάδα.Πολλά πράγματα,αμάξια,τοπικά προιόντα κτλ φτηνότερα.Ενοίκια λίγο ακριβότερα.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Εγώ πληρώνω 750 ευρώ ενοίκιο για 80 τμ που μαζί με θέρμανση φτάνει τα 830.Αν βάλεις και την καθαρίστρια 3 φορές το μήνα χρειάζομαι ένα χιλιάρικο για το σπίτι.Είναι σχετικά ακριβά.Αν έμενα σε καινούργιο θα ήθελα κάπου 1200 ευρώ ενοίκιο για τα ίδια τετραγωνικά.Αλλοι μένουν σε μικρές πόλεις ή χωριά που είναι πολύ πιο φτηνά(περίπου τα μισά),ξοδεύουν όμως σε βενζίνη,αμάξι κτλ.
Αμα βγάζεις πάνω από 4000 ευρώ το μήνα καθαρά το χιλιάρικο στο ενοίκιο δεν είναι τόσο τρομερό έξοδο,μειώνει όμως τη δυνατότητα για σπονσοριλίκι.Αν π.χ. μένεις σε Wohnheim ή WG πληρώνεις κάπου 200 ευρώ ενοίκιο με όλα μέσα θέρμανση κτλ.Βέβαια υποβαθμίζεσαι αφού μένεις σε 20 τμ,ίσως και με κοινόχρηστη τουαλέτα,μπάνιο κτλ.
Σου μένουν όμως 650 ευρώ το μήνα έξτρα που μπορείς να διαθέσεις όπως θες.Οταν πρωτοήρθα και έμενα σε Wohnheim,είχα τεράστια ρευστότητα μου έμεναν πρακτικά στο χέρι 3 χιλιάρικα μηνιαίως μετά τα έξοδα για φαγητό,ένδυσξη κτλ οπότε είχα ξεσκιστεί στις εκδρομές και στα σπονσοριλίκια.
Αλλοι μένουν επίτηδες σε Wohnheim για να μαζέψουν λεφτά.
Τη Γερμανία δεν έχει νόημα να τη συγκρίνουμε με αυτό τον τρόπο.
Τι WG με 200 ευρώ;
Mπες στο immobilienscout,βάλε Μόναχο,δε θα σου βγάλει στην πόλη WG με κάτω από 600ευρώ.
Δεν ξέρω αν σου βγάζει καν Λειψία με 200ευρώ.

Ο μέσος νεομετανάστης,βγάζει πολύ λιγότερα από 4000ευρώ καθαρά,οπότε μην τα μετράμε έτσι..
Π.χ.οι χιλιάδες νηπιαγωγοί και νοσηλεύτριες που έχουν έρθει,σπουδαγμένος κόσμος,βγάζουν κάτω από 2000καθαρά,
για ποια 4000 μιλάμε;

Τέλος,αν είσαι σε μεταφοιτητική ηλικία και μένεις σε WG ή έχεις τελείως γτπ δουλειά ή μηδέν κοινωνική ζωή.
Τρίτο σενάριο δεν βρίσκω.
Καταρχάς σοβαρή γκόμενα,με άντρα άνω των 30 που μένει σε WG,δεν ασχολείται.

Υ.Γ. Για όποιον δεν ξέρει τον όρο,WG είναι σαν να μένεις όπως σε εκείνο το σηριαλ Friends
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Τη Γερμανία δεν έχει νόημα να τη συγκρίνουμε με αυτό τον τρόπο.
Τι WG με 200 ευρώ;
Mπες στο immobilienscout,βάλε Μόναχο,δε θα σου βγάλει στην πόλη WG με κάτω από 600ευρώ.
Δεν ξέρω αν σου βγάζει καν Λειψία με 200ευρώ.

Ο μέσος νεομετανάστης,βγάζει πολύ λιγότερα από 4000ευρώ καθαρά,οπότε μην τα μετράμε έτσι..
Π.χ.οι χιλιάδες νηπιαγωγοί και νοσηλεύτριες που έχουν έρθει,σπουδαγμένος κόσμος,βγάζουν κάτω από 2000καθαρά,
για ποια 4000 μιλάμε;

Τέλος,αν είσαι σε μεταφοιτητική ηλικία και μένεις σε WG ή έχεις τελείως γτπ δουλειά ή μηδέν κοινωνική ζωή.
Τρίτο σενάριο δεν βρίσκω.
Καταρχάς σοβαρή γκόμενα,με άντρα άνω των 30 που μένει σε WG,δεν ασχολείται.

Δεν έχω μπει αλλά Βερολίνο είχε παλιά σίγουρα με 200-300 ευρώ.Τώρα δεν ξέρω τι παίζει.
Μία νηπιαγωγός που λες άμα έρθει με έναν οδηγό λεωφορείου π.χ. θα έχουν μαζί κάπου 4000 καθαρά μηνιαίως.Αυτό Ελλάδα δε γίνεται ούτε για πλάκα.
Με αυτά μπορούν να μείνουν σε αρκετά καλό σπίτι.Εντωμεταξύ τα γερμανικά σπίτια έχουν τεχνολογία,δεν είναι όπως τα ελληνικά με αστεία καλοριφέρ,γελοίες μονώσεις,χάλια πόρτες κτλ.Γερμανία παίζουν στάνταρτς στις κατασκευές γενικώς που Ελλάδα είναι ανύπαρκτα.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Δεν κατάλαβες.Εσύ εισπράτεις τη δουλειά του βύσματος και αυτός τη δική σου.Αυτή είναι η ισορροπία που ανατρέπεται.Αμα φύγεις αυτός εισπράτει μηδέν και εσύ γλιτώνεις το βάρος.Είναι η εύκολη λύση.Δεν είναι οτι σε διώχνει.Αυτός μέσα σε θέλει να υποφέρεις.Εσύ δραπετεύεις.
Βασικά κατά την άποψη των βυσμάτων τα μη βύσματα είναι για τον πούτσο εντελώς,δεν αξίζουν μία.Το να την κοπανάς δεν τους αρέσει καθόλου θεωρούν οτι ανατρέπεις την κοινωνική ισορροπία και τα κεκτημένα και δημιουργείς αστάθεια και προβλήματα.

Πάρε π.χ. έναν εργαζόμενο σήμερα Ελλάδα μη ΔΥ,μη βύσμα.Τα έχει όλα εναντίον του.1.5 εκατομμύρια εργαζόμενοι να πρέπει να θρέψουν 1.5 εκατομμύριο συνταξιούχους και 1 εκατομμύριο ΔΥ.Συν οτι τον έχει χρεώσει η γενιά του Πολυτεχνείου με τρελό χρέος 300 δις.Πώς να τα καταφέρει αυτός?Πρέπει να δουλεύει 25% για αυτόν,25% για τους συνταξιούχους,25% για τους ΔΥ και 25% για την εξόφληση του χρέους.Δηλαδή αν δουλεύει 8 ώρες,μόνο τις 2 εισπράττει αυτός,θα παίρνει μπαρμπούτσαλα.
Τώρα φαίνεται αυτό πολύ και την κοπανάνε όλο και περισσότεροι,σου λέει ο άλλος δεν είμαι μαλάκας να γίνω υποζύγιο.Στα αρχίδια μου άμα συσσώρευσε χρέη ο Ανδρέας,έφαγα εγώ από αυτά?Τι με νοιάζει αν παίρνουν συντάξεις από τα 60,εγώ τα τρώω?Γιατί να πληρώνω εγώ τους ΔΥ?Και επειδή οι ψωλάδες είναι περισσότεροι πρέπει να με βάλουν να δουλεύω για αυτούς?Τι λογική είναι αυτή?
Το έχουν καταλάβει τώρα.Και μόνο το χρέος να είχαν να πληρώσουν και όχι τα άλλα,πάλι θα την έκαναν.
Σηκωθηκα ορθιος και χειροκροτω , ετσι ακριβως ειναι η visma theory.
Εκει σε θελει το βυσμα , να υποφερεις , στην ανεχεια,

Ας δουμε ενα παραδειγμα:
ειναι ο urlauber στο χωριό του, πρεπει να ζησει με 15 στρεματα χωραφια που βρηκε απο τον πατερα του, αυτα δεν φτανουν ουτε για ζήτω. Το αγροτικο εχει γινει 25 χρονων αλλα δυνατοτητα αντικαταστασης καμμία. Το σπιτι θελει βαψιμο, ανακαινιση, αλλαγες στα υδραυλικα και στο μπανιο που ειναι χαλια εδω και δεκαπεντε χρονια.....γάμα τα....
Το σκεφτεται για το καφενειο.....ο καφες εχει παει 1,50€.
Ταβερνα? Μια φορά τον μηνα να πιει καμμια ρετσινα να ξεθαμπωσει.
Πουτανες? Αστα να πανε. Ακριβηναν . Ξεχνα το.
Ρουχα? Απο το παζαρι, εχει καλες τιμες.
Γκομενα? Τι λες ρε φιλε , εδω δεν εχουμε μαντηλι να κλαψουμε.
Σκεφτηκε και την αυτοκτονια ως λυση για τα προβληματα που αυξανοντε καθε μερα, το αγχος και τις στενοχωριες, αλλα δεν τους κανει την χάρη ....γιατι σκεφτεται κατι.....

Ειναι ο Γιαννης, ο ΔΥ γραμματεας του δημου, γιος του πρωην αγροφύλακα, και συνταξιουχου σημερα.
Ο Γιαννης παταει σπανια στο γραφειο του αφου δεν ελεγχεται από κανεναν, παίρνει 1200€ μισθο βρεξει χιονισει. Συν κατι τυχερα μπαξισια για κατι εξυπηρετησεις που κανει εκμεταλευομενος την θέση του.
Εχει χτισει βιλα στο χωριο , τσονταρε και ο πατερας του που παιρνει 1500€ συνταξη, εχει κρυφή περιουσια ο πατερας του απο τοτε που δουλευε ως αγροφυλακας και εκανε τα στραβά ματια σε καποιους αγρους που φιλοξενουσαν λαθραιους εργατες, λαθραια κτισματα, πλαστογραφιες και ριζες χασισακι....
Ο Γιαννης αφου εβγαλε το λυκειο με 14,2 πηγε στην τιμισοαρα να σπουδασει με σκοπό οταν γυρισει να διοριστει δασκαλος αλλα και γραμματεας καλα ειναι σκεφτηκε.
Ο Γιαννης κυκλοφορει με το ford mondeo το τελευταιο μοντελο και έχει σχεση με το καλύτερο γκομενακι απο το διπλανο χωριο, που παρολο που δεν ειναι εμφανισιμος , τον βλεπει για μελλον γιατι εχει λεφτα ,σπιτι, δουλεια σιγουρη κτλ.

Χαχαχαχ γελαει απο μεσα του ο Γιαννης καθε φορα που βλεπει τον κακομοιρη urlauber ετσι ειναι η ζωή, αλλους στα χαμηλα και αλλους στα ψηλά, σκεφτεται ο Γιαννης αγκαλιαζοντας το μουνετο απο τον λαιμό και παραγγελνει αλλη μια απο τα ιδια στην ταβερνα, ριχνοντας ματιες στο κινητο του για ενα δεκαημερο Πάρο με το μουνετο. Νοιωθει δυνατος οχι ομως γιατι πραγματικα ειναι, αλλα γιατι ο urlauber ειναι ψόφιος.
Αδυνατος να τον αντιμετωπισει στα ξενυχτια ,στα γουστα, στα αμαξια, στο κύρος στο χωριο, στον σεβασμό στις ταβερνες, στα μουνετα και στα καλα αμαξια.
Χαχχααχχα

Φευγει ο urlauber στο εξωτερικο, επιδυκνειει την δυναμικη του, αυτη που δεν εχει την δυνατοτητα να δειξει στο χωριο, την οξυδερκεια, το μυαλό και την επιχειρηματικοτητα του......

.....σε τρια χρονια γυριζει στο χωριο για διακοπες εμφανως αλλαγμενος προς το καλυτερο !
, ρουχα κατσε καλα , bmw 535 μαυρη , με ζαντα που σφυριζει.
Εστειλε λεφτα περσι να αγορασει το απεναντι οικοπεδο με σκοπό να το χτισει, ηδη μπηκε η φαγάνα,
εφερε και μια πολωνεζα μαζι του, οχι κανα μοντελο, αλλα εχει κατι μπουτια που τα έχει συνεχεια εξω και μας φυγαν τα ματια ρε γαμωτο....εχει κανονισει κ κρουαζιερα στην μεσογειο ,τον γύρο της μεσογειου.....
Συναντιουντε στο μπαρακι το βραδυ και οι τεσσερεις. Ο urlauber προτεινει στον Γιαννη κ την δικια του να πανε κ αυτοι στο cruise. Ο Γιαννης δεν θελει , η δικια του ομως επιμενει, γινετε μια ψιλοφασαρια και δεν μιλιουντε τωρα.........

....φευγοντας κατα τις 2 το βραδυ αφου πληρωσε τα πάντα ο urlauber , τον πιανει η γκομενα του Γιαννη στην εξοδο ,σε καποια στιγμη που ηταν μονοι τους και του λεει, "εχεις whatsapp?"

Καπως ετσι χαλανε οι ισοροπιες του παιγνιου.
Ειναι αυτο που εξηγεί ο αρχοντας κμαν γιατι ο ψωλας/βυσμα, γονος σε θελει εδω ,
 
Τελευταία τροποποίηση:

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Εγω τη φυγη τη θεωρω ηττα τουλαχιστον μετα απο καποιο διαστημα (για μενα ηταν 2 χρονια). Εφυγα = Ηττηθηκα
Εζησα εξωτερικο και το θεωρω ηττα ξεκαθαρη. Το 2015 το θεωρουσα νικη, συμφωνα με τα λεγομενα σου, ακριβως αυτα πιστευα κι εγω
Ομως με την παροδο του χρονου, τα προσωπικα βιωματα στο εξωτερικο (σκατοκαιρος, αλαζονεια ξενων, κλπ) και κυριως τις εξελιξεις της τεχνολογιας, πλεον τη φυγη τη θεωρω μεγαλη ηττα.
Νικη πλεον ειναι να μεινεις Ελλαδα, να βγαζεις περισσοτερα απο τον σκατα, και να δουλευεις με καλυτερες συνθηκες απο αυτον. Αυτο ειναι παλουκι στον κωλο, γαμησι αγριο, ξεπατωμα, ξεκωλιασμα, βιασμος
Ο τροπος ειναι ενας και λεγεται remote
Για να μιλας για σκατοκαιρο, αλαζονεια τοτε αναφερεσαι σε δυτικη ευρωπη.
Υπαρχουν ομως μερη που δεν ισχυουν αυτα.
Θα ξαναμιλησω για βραζιλια (απριλιο φευγω για μονιμα, πρωτα ο θεος), που εχω ενα σωρο γνωστους , που και ποιοτικοτερη ζωη εχουν, και μουνια γαμανε ας φτασαν 55-60 χρονων και φραγκα βγαζουν κ επενδυσεις κανουν.

Εσυ πιθανως ασχολεισαι στον χωρο της τεχνολογιας ,μονο ετσι μπορεις να πας μπροστα, αλλιως εχεις σπανιες εως καμμια ευκαιρειες
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Σηκωθηκα ορθιος και χειροκροτω , ετσι ακριβως ειναι η visma theory.
Εκει σε θελει το βυσμα , να υποφερεις , στην ανεχεια,

Ας δουμε ενα παραδειγμα: ειναι ο urlauber στο χωριό του, πρεπει να ζησει με 15 στρεματα χωραφια που βρηκε απο τον πατερα του, αυτα δεν φτανουν ουτε για ζήτω. Το αγροτικο εχει γινει 25 χρονων αλλα δυνατοτητα αντικαταστασης καμμία. Το σπιτι θελει βαψιμο, ανακαινιση, αλλαγες στα υδραυλικα και στο μπανιο που ειναι χαλια εδω και δεκαπεντε χρονια.
Το σκεφτεται για το καφενειο.....ο καφες εχει παει 1,50€.
Ταβερνα? Μια φορά τον μηνα να πιει καμμια ρετσινα να ξεθαμπωσει.
Πουτανες? Αστα να πανε. Ακριβηναν . Ξεχνα το. Ρουχα? Απο το παζαρι, εσει καλες τιμες.
Γκομενα? Τι λες ρε φιλε , εδω δεν εχουμε μαντηλι να κλαψουμε.
Σκεφτηκε και την αυτοκτονια ως λυση για τα προβληματα που αυξανοντε καθε μερα, το αγχος και τις στενοχωριες, αλλα δεν τους κανει την χάρη ....γιατι σκεφτεται κατι.....

Ειναι ο Γιαννης, ο ΔΥ γραμματεας του δημου, γιος του πρωην εφοριακου, και συνταξιουχου σημερα.
Ο Γιαννης παταει σπανια στο γραφειο του αφου δεν ελεγχεται από κανεναν, παίρνει 1200€ μισθο βρεξει χιονισει. Συν κατι τυχερα μπαξισια για κατι εξυπηρετησεις που κανει εκμεταλευομενος την θέση του.
Εχει χτισει βιλα στο χωριο , τσονταρε και ο πατερας του που παιρνει 1500€ συνταξη, εχει κρυφή περιουσια ο πατερας του απο τοτε που δουλευε ως αγροφυλακας και εκανε τα στραβά ματια σε καποιους αγρους που φιλοξενουσαν λαθραιους εργατες, λαθραια κτισματα, πλαστογραφιες και ριζες χασισακι....
Ο Γιαννης αφου εβγαλε το λυκειο με 14,2 πηγε στην τιμισοαρα να σπουδασει με σκοπό οταν γυρισει να διοριστει δασκαλος αλλα και γραμματεας καλα ειναι σκεφτηκε.
Ο Γιαννης κυκλοφορει με το ford mondeo το τελευταιο μοντελο και έχει σχεση με το καλύτερο γκομενακι απο το διπλανο χωριο, που παρολο που δεν ειναι εμφανισιμος , τον βλεπει για μελλον γιατι εχει λεφτα ,σπιτι, δουλεια σιγουρη κτλ.

Χαχαχαχ γελαει απο μεσα του ο Γιαννης καθε φορα που βλεπει τον κακομοιρη urlauber ετσι ειναι η ζωή, αλλους στα χαμηλα και αλλους στα ψηλά, σκεφτεται ο Γιαννης αγκαλιαζοντας το μουνετο απο τον λαιμό και παραγγελνει αλλη μια απο τα ιδια στην ταβερνα, ριχνοντας ματιες στο κινητο του για ενα δεκαημερο Πάρο με το μουνετο. Νοιωθει δυνατος οχι ομως γιατι πραγματικα ειναι, αλλα γιατι ο urlauber ειναι ψόφιος.
Αδυνατος να τον αντιμετωπισει στα ξενυχτια ,στα γουστα, στα αμαξια, στο κύρος στο χωριο, στον σεβασμό στις ταβερνες, στα μουνετα και στα καλα αμαξια.
Χαχχααχχα

Φευγει ο urlauber στο εξωτερικο, επιδυκνιει την δυναμικη του, αυτη που δεν εχει την δυνατοτητα να δειξει στο χωριο, την οξυδερκεια, το μυαλό και την επιχειρηματικοτητα......

.....σε τρια χρονια γυριζει στο χωριο για διακοπες εμφανως αλλαγμενος προς το καλυτερο, ρουχο κατσε καλα , bmw 535 μαυρη , με ζαντα που σφυριζει.
Εστειλε λεφτα περσι να αγορασει το απεναντι οικοπεδο με σκοπό να το χτισει, ηδη μπηκε η φαγάνα, εφερε και μια πολωνεζα μαζι του, οχι κανα μοντελο, αλλα εχει κατι μπουτια που τα έχει συνεχεια εξω και μας φυγαν τα ματια ρε γαμωτο....εχει κανονισει κ κρουαζιερα στην μεσογειο ,τον γύρο της μεσογειου.....
Συναντιουντε στο μπαρακι το βραδυ και οι τεσσερεις. Ο urlauber προτεινει στον Γιαννη κ την δικια του να πανε κ αυτοι στο cruise. Ο Γιαννης δεν θελει , η δικια του επιμενει, γινετε μια ψιλοφασαρια και δεν μιλιουντε τωρα.........

....φευγοντας κατα τις 2 το βραδυ αφου πληρωσε τα πάντα ο urlauber , τον πιανει η γκομενα του Γιαννη στην εξοδο ,σε καποια στιγμη που ηταν μονοι τους και του λεει, "εχεις whatsapp?"

Καπως ετσι χαλανε οι ισοροπιες του παιγνιου.
Ειναι αυτο που εξηγεί ο αρχοντας κμαν γιατι ο ψωλας/βυσμα, γονος σε θελει εδω ,

Ωραίο παράδειγμα.Εφυγαν πολλοί απελπισμένοι που ήταν βουτηγμένοι στα χρέη Ελλάδα,στα πρόθυρα αυτοκτονίας και Γερμανία ανέκαμψαν και φτιάχτηκαν.Και τώρα Ελλάδα όλοι χρωστάνε.Αλλος χρωστάει στην τράπεζα άλλος σε συγγενείς άλλος στην εφορία κτλ.Απλά ελπίζουν να ... τους διαγραφούν τα χρέη.
Τα βύσματα δεν τραβάνε τόσο ζόρι με αυτούς που δεν είχαν στον ήλιο μοίρα αλλά με όσους τσιμπούσαν π.χ. το χιλιοπεντακοσάρικο ή διχίλιαρο Ελλάδα και την έκαναν Δύση για τα μεγάλα ποσά.Εκεί είναι που θυμώνουν.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Δεν έχω μπει αλλά Βερολίνο είχε παλιά σίγουρα με 200-300 ευρώ.Τώρα δεν ξέρω τι παίζει.
Δεν έχει νόημα να μιλάμε πανγερμανικά με τους ίδιους όρους.

Ξέρεις π.χ.ότι εγώ και όλοι στη δουλειά παίρνουμε München-Zulage ή αλλιώς Ballungsraumzulage(πρόσθετο ποσό στο μισθό
για να ισοσταθμιστεί το υψηλό ενοίκιο) γιατί αλλιώς θα κάναμε ομαδικώς τα χαρτιά μας για το Πανεπιστήμιο της Δρέσδης ή της Λειψίας;
Σιγά μην παραμέναμε στο Μόναχο μονάχα με τον πανγερμανικό μισθό.

Φυσικά δε δίνουν όλες οι δουλειές Ballungsraumzulage για αυτό και εγώ θεωρώ τρελό να μένει κάποιος Μόναχο χωρίς καλή δουλειά και να συγκατοικεί μαζί με άλλους 3 ψωλαραίους...
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Και ενα τριτο ειναι η αλαζονεια των ξενων. Θελω να παιζω στην εδρα μου. Δε θελω να ξανανιωσω εκτος εδρας και να με κοιτανε οι ντοπιοι με αλαζονεια, δικαιωμα το οποιο εξ ορισμου τους το παρεχει η αποφαση μου να αφησω τη δικη μου εδρα, με ολα τα πλεονεκτηματα που αυτη μου δινει και να παω στη δικη τους εδρα.
Να το πω πιο απλα. Θελω να βλεπω το Γερμανο, τον Αγγλο, τον Σουηδο να ερχεται στη χωρα μου και να μου τα ακουμπαει χωρις εγω να κανω τιποτα και οχι να πηγαινω εγω στην εδρα τους, να με γαμανε και να με πληρωνουν ψιχουλα σε σχεση με αυτα που παρηγαγα (και τα μισα να πηγαινουν σε φορους και ενοικια για τους δικους τους τεμπελχαναδες)
Αυτα μονο αν ασχολεισαι με τουρισμο
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Remote. Η χρυση λεξη Η μαγικη συνταγη. Ολα σε ενα.
Λεφτα, μουνια, ποιοτητα δουλειας, ποιοτητα ζωης, καιρος, γαμησι στους ψωλαδες, ολα σε ενα
Remote πηγαινει συνηθως με δουλεια πισω απο υπολογιστη, δεν ειναι για ολους, το λεγομενο digital nomad.
Αν εισαι ευχαριστημενος μπραβο σου.

Εσυ ειχες ανοιξει νήμα που ψαχνοσουν γενικως παλιότερα αν θυμαμαι καλα
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Μία νηπιαγωγός που λες άμα έρθει με έναν οδηγό λεωφορείου π.χ. θα έχουν μαζί κάπου 4000 καθαρά μηνιαίως.Αυτό Ελλάδα δε γίνεται ούτε για πλάκα.
Με αυτά μπορούν να μείνουν σε αρκετά καλό σπίτι.Εντωμεταξύ τα γερμανικά σπίτια έχουν τεχνολογία,δεν είναι όπως τα ελληνικά με αστεία καλοριφέρ,γελοίες μονώσεις,χάλια πόρτες κτλ.Γερμανία παίζουν στάνταρτς στις κατασκευές γενικώς που Ελλάδα είναι ανύπαρκτα.
Τι να φέρουν,αφού θα τις δει ο Μαξιμίλιαν,θα λιποθυμήσει από την ομορφάδα τους και θα τις παντρευτεί...

Είναι πάντως τραγικό π.χ.μια νοσηλεύτρια,που στην Ελλάδα δεν είναι απλά ένα Ausbildung,
να κάνει τόσο δύσκολη δουλειά και να μην μπορεί μόνη της να βρει σπίτι.
Οι περισσότερες Ελληνίδες νηπιαγωγοί,νοσηλεύτριες,κ.λ.π. που ξέρω,μένουν μαζί.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Δεν έχει νόημα να μιλάμε πανγερμανικά με τους ίδιους όρους.

Ξέρεις π.χ.ότι εγώ και όλοι στη δουλειά παίρνουμε München-Zulage ή αλλιώς Ballungsraumzulage(πρόσθετο ποσό στο μισθό
για να ισοσταθμιστεί το υψηλό ενοίκιο) γιατί αλλιώς θα κάναμε ομαδικώς τα χαρτιά μας για το Πανεπιστήμιο της Δρέσδης ή της Λειψίας;
Σιγά μην παραμέναμε στο Μόναχο μονάχα με τον πανγερμανικό μισθό.

Φυσικά δε δίνουν όλες οι δουλειές Ballungsraumzulage για αυτό και εγώ θεωρώ τρελό να μένει κάποιος Μόναχο χωρίς καλή δουλειά και να συγκατοικεί μαζί με άλλους 3 ψωλαραίους...

Ισχύει αυτό.Βαυαρία έχει ειδική χωριστή ταρίφα που είναι πάνω από τα άλλα κρατίδια.Οπως ανατολική Γερμανία έχει μια ειδική που είναι πιο κάτω.Δεν είναι πολύ μεγάλη διαφορά κάπου 10-20% αλλά παίζει ρόλο.Γενικά η Βαυαρία είναι πολύ διαφορετική από την υπόλοιπη Γερμανία ακόμα και αρχιτεκτονικά,το καταλαβαίνεις αμέσως αυτό.
Προσωπικά προτιμώ τη βαυαρική αρχιτεκτονική που μοιάζει με Αυστρία,όσο βορειότερα πηγαίνεις τόσο φαίνεται η έλλειψη γούστου.
Βαυαρία είχανε βασιλείς κτλ,φτιάξανε ωραία πράγματα.Και ήταν μακριά από την ακτίνα δράσης των συμμαχικών βομβαρδιστικών,το Μόναχο έμεινε σχετικά ανέπαφο ενώ Αμβούργο,Κολωνία τα ισοπεδώσανε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom