Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 12 άτομα (0 μέλη και 12 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Τι να φέρουν,αφού θα τις δει ο Μαξιμίλιαν,θα λιποθυμήσει από την ομορφάδα τους και θα τις παντρευτεί...

Είναι πάντως τραγικό π.χ.μια νοσηλεύτρια,που στην Ελλάδα δεν είναι απλά ένα Ausbildung,
να κάνει τόσο δύσκολη δουλειά και να μην μπορεί μόνη της να βρει σπίτι.
Οι περισσότερες Ελληνίδες νηπιαγωγοί,νοσηλεύτριες,κ.λ.π. που ξέρω,μένουν μαζί.

Εδώ αυτά τα επαγγέλματα έχουν κύρος.Κάνουν άπειρα διαλείμματα,παίρνουν πολλά ρεπό και έχουν σεβασμό.Και απλά τηρούν τους κανονισμούς.Ελλάδα τις σκίζουνε.
Ελληνίδα να έρθει νοσηλεύτρια Γερμανία είναι καλή ιδέα καταλαβαίνω όμως γιατί μπορεί να μη θέλει.Εδώ κάτι Πολωνέζες στη φροντίδα ηλικιωμένων που μιλάνε ελάχιστα γερμανικά το χιλιοπεντακοσάρικο το τσιμπάνε.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Εδώ αυτά τα επαγγέλματα έχουν κύρος.Κάνουν άπειρα διαλείμματα,παίρνουν πολλά ρεπό και έχουν σεβασμό.Και απλά τηρούν τους κανονισμούς.Ελλάδα τις σκίζουνε.
Ελληνίδα να έρθει νοσηλεύτρια Γερμανία είναι καλή ιδέα καταλαβαίνω όμως γιατί μπορεί να μη θέλει.Εδώ κάτι Πολωνέζες στη φροντίδα ηλικιωμένων που μιλάνε ελάχιστα γερμανικά το χιλιοπεντακοσάρικο το τσιμπάνε.
Τι κύρος ρε Αρχηγέ;
Που παίρνουν 300 ευρώ πάνω από αυτή που σφουγγαρίζει;
Και που για να τους μείνει κάτι πρέπει να βαράνε σκοπέτο και τα ΣΚ;

Άμα κάποιο επάγγελμα είχε κύρος,δεν θα το έκανες με ένα απλό Ausbildung.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Τι κύρος ρε Αρχηγέ;
Που παίρνουν 300 ευρώ πάνω από αυτή που σφουγγαρίζει;
Και που για να τους μείνει κάτι πρέπει να βαράνε σκοπέτο και τα ΣΚ;

Άμα κάποιο επάγγελμα είχε κύρος,δεν θα το έκανες με ένα απλό Ausbildung.

Τις καθαρίστριες τις λιώνουνε όμως στη δουλειά.Καλύτερα περνάνε οι νοσηλεύτριες πολύ καλύτερα.
Και καμία σχέση με Ελλάδα.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Το πρόβλημα είναι οτι άμα δουλεύεις Γερμανία και γαμάς ανατολική Ευρώπη δίνεις την εντύπωση ελεύθερου γαμέως,κατακτητή και πολλοί Γερμανοί εξοργίζονται.Γερμανία πρέπει να δείχνεις οτι καταννοείς το κοινωνικό πρόβλημα,το γυναικείο ζήτημα,το παγκόσμιο πρόβλημα,τα ζητήματα περιβάλλοντος κτλ.Αμα σε δουν άνετο με την πούτσα έξω που λέει ο λόγος θα σε τιμωρήσουν αυστηρά μέχρι να καταννοήσεις το κοινωνικό πρόβλημα.Οπότε καλύτερα να φαίνεσαι συνεχώς σκυθρωπός,μουρτζούφλης,δυστυχής να φχαριστιέται ο ντόπιος άσχετα αν κατά βάθος παραμένεις Ελληναράς και γράφεις στα αρχίδια σου το κοινωνικό πρόβλημα.Πρέπει να δείχνεις οτι σε έχει πιάσει η μαυρίλα της Γερμανίας,νοσταλγείς Ελλάδα και δυστυχείς όχι οτι τη βρίσκεις γαμώντας ελευθερίως.
Αυτό συμβαίνει κάπως στα πλαίσια της προσαρμογής.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
(Αν κάποιος μου προτείνει εργασία στο εξωτερικό ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΩ ΟΜΩΣ, είμαι έτοιμος να πάω οπουδήποτε, ακόμα και στη Βόρεια Κορέα, ΑΡΚΕΙ η σχέση εισοδήματος και κόστους ζωής να είναι καλή.)
Παλιοτερα ποσταριζα δουλειες.
Θα ξαναποσταρω αφου χρειαζεσαι εσυ ή καποιος αλλος.
Δυο-τρεις ασχοληθηκαν με τις αγγελιες που ειχα βαλει παλιοτερα αλλα δεν ξερω τι καναν τελικα
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.602
Κριτικές
2
Like
6.082
Πόντοι
2.356
Παλιοτερα ποσταριζα δουλειες.
Θα ξαναποσταρω αφου χρειαζεσαι εσυ ή καποιος αλλος.
Δυο-τρεις ασχοληθηκαν με τις αγγελιες που ειχα βαλει παλιοτερα αλλα δεν ξερω τι καναν τελικα
Να ποστάρετε τέτοια πράγματα. Ποτέ δεν είναι άχρηστα και ποτέ δεν ξέρεις.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Να ποστάρετε τέτοια πράγματα. Ποτέ δεν είναι άχρηστα και ποτέ δεν ξέρεις.
Εγω ποσταρισα 5-10 αλλα με εκραξε ασχημα ο δημητρακης :2funny: :2funny: :2funny:
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Τεσπα
Ψηστης κατεχεις?
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Αναζητούμε προσωπικό για τη συνεργαζόμενη εταιρεία LOGISTIC (Amazon) αρχικός μισθός είναι 10,45 € μικτά ανά ώρα. Οι ώρες λειτουργίας είναι από Δευτέρα έως Παρασκευή (απαιτούνται 2 Σάββατα το μήνα) Λειτουργεί σε 3 βάρδιες. Η νυχτερινή βάρδια (22: 00-06: 00) πληρώνεται με αύξηση 25% ανά ώρα. Η εταιρεία προσφέρει επίσης διαμονή σε ξενοδοχείο που υποστηρίζεται από τον εργαζόμενο (300 € / μήνα) Η εργοδότρια εταιρεία προσφέρει επίσης τη δυνατότητα πληρωμής της μεταφοράς με έκπτωση από τον μισθό. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να με βρείτε στο whatsapp στον αριθμό τηλεφώνου +49173 2939501

Παρε κ αυτο.
Καλο για αρχη, δουλεια στεγη εξασφαλισμενα, καθε αρχη κ δυσκολη. Εγω ξεκινησα πολυ δυσκολοτερα
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Εγώ!!!
Εγώ!!!
Ψήνομαι... :confused: :confused: :confused:
Ασπρη ποδιά εχεις?
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
;
Screenshot_20210905-111806_Facebook.jpg
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Ελληνικό εστιατόριο στην περιοχή Wernigerode 38855 αναζητεί άτομο για βοηθό κουζίνας Προσφέρουμε : -Πενθήμερο εργασία Τρίτη έως Σάββατο -Πληρωμή με την ώρα και πάνω από το κατώτατο νόμιμο βασικό μισθό -Συμβόλαιο εργασίας -Πληρωμένη άδεια -Πλήρη ασφάλιση -Ευχάριστο περιβάλλον Αναζητούμε: -Άτομα σοβαρά με εμπειρία στο χώρο τις γαστρονομίας -Τυπικούς συνεργάτες με ομαδικό πνεύμα -Ατομα καθαρά τόσο στον εργασιακό χώρο όσο και στην προσωπική τους υγιεινή -Άτομα με κάποια γνώση έστω και βασική γερμανικών θα προτιμηθούν Το εστιατόριο έχει απογευματινό ωράριο και έτσι για όσους θέλουν τους δίνεται η δυνατότητα να παρακολουθήσουν μαθήματα γερμανικών το πρωί Για πληροφορίες στo messenger η στο +49 1718195603
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Καλησπερα στην ομαδα ζητητε υπαλληλος για βαφειο αυτοκινητων στην Φρανκφουρτη απαραιτητη προϋπόθεση να γνωριζει το επαγγελμα παρεχεται διαμονη και ασφαλιση παρακαλω οποιος ενδιαφερεται ας επικοινωνηση. Ευχαριστω εκτων προτερων. 00491738906424
 

Themisindu

Νέο Μέλος
Εγγρ.
10 Μαρ 2021
Μηνύματα
3
Like
4
Πόντοι
0
15 χρόνια μηχανικός στην Ελλάδα, εργοτάξια φάση ζεστή, κρύο ξενύχτια 12ωρα δουλειά και στο τέλος να μην μένει τίποτα. Προσπάθησα να κάνω κάτι δικό μου αλλά στα 3 χρόνια το έκλεισα, άμα στην Ελλάδα όταν ξεκινάς εταίρεια δεν έχεις κάποιο να τα χώνει τότε κλάψα. Ένα πρωί πήρα την απόφαση και έφυγα Σουηδία. Μια χαρά έπρεπε να είχα φύγει 10 χρόνια πριν....Χωρίς πλάκα...Φυσικά στην αρχή δύσκολα αλλά τωραψδεν υπάρχει καλύτερο. Καταρχάς σε 3 χρόνια ξεχρεώσει ότι χρωστούσα από Ελλάδα. Είμαι πριν λίγο με δύο φίλους και τα λέμε και αυτοί το ίδιο με δικές τους εταιρείες Ελλάδα παλιά, γεμάτοι χρέη και τώρα εδώ...Μια χαρά
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Αναζητούμε προσωπικό για τη συνεργαζόμενη εταιρεία LOGISTIC (Amazon) αρχικός μισθός είναι 10,45 € μικτά ανά ώρα. Οι ώρες λειτουργίας είναι από Δευτέρα έως Παρασκευή (απαιτούνται 2 Σάββατα το μήνα) Λειτουργεί σε 3 βάρδιες. Η νυχτερινή βάρδια (22: 00-06: 00) πληρώνεται με αύξηση 25% ανά ώρα. Η εταιρεία προσφέρει επίσης διαμονή σε ξενοδοχείο που υποστηρίζεται από τον εργαζόμενο (300 € / μήνα) Η εργοδότρια εταιρεία προσφέρει επίσης τη δυνατότητα πληρωμής της μεταφοράς με έκπτωση από τον μισθό. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να με βρείτε στο whatsapp στον αριθμό τηλεφώνου +49173 2939501

Παρε κ αυτο.
Καλο για αρχη, δουλεια στεγη εξασφαλισμενα, καθε αρχη κ δυσκολη. Εγω ξεκινησα πολυ δυσκολοτερα
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Ασπρη ποδιά εχεις?
Τύπε πήρα τηλ και μου είπαν πως ψάχνουν χαμάλη για κουβάλημα...
Την δέχθηκα την θέση τελικά αλλά θα στείλω ένα Πακιστανό , θα του δίνω 400 ευρώ το μήνα +φαγητό και στέγη, τα ρέστα θα τα κρατάω εγώ μέσω εμβάσματος από WESTERN UNION... :confused: :confused: :confused:

Άσπρη ποδιά δεν έχω, εδώ Ελλάδα ψήνουμε αντρικά, ούτε μπλούζα δεν φοράμε...:wanker::wanker::wanker:
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Δεν ξέρω αν έχεις καμιά κόντρα με τον George και θέλεις απλά να του την πεις,
αλλά υπάρχει όντως κόσμος που βρήκε καλή δουλειά στο αντικείμενό του έξω και γύρισε γιατί δεν την πάλευε με τη ζωή,
με τον καιρό,του έλλειπε η Ελλάδα,οι φίλοι του,κ.ο.κ.

Σε ποια σοβαρή πόλη(σοβαρή,πράγμα που αποκλείει κάθε κυπριακή πόλη) του κόσμου κάποιος υπάλληλος δεν πληρώνει τουλάχιστον το 1/3 του μισθού του σε ενοίκιο;
Εσύ στο Μόναχο πόσο νομίζεις ότι θα πλήρωνες και μη μου πεις για μισθούς,γιατί το μισθολόγιό μου εγώ(μαλακωδώς) το ανέβασα πριν λίγες βδομάδες.

Φυσικά και σαν μετανάστης είσαι μειονεκτικά σε σχέση με τους ντόπιους.
Αυτοί παίζουν εντός έδρας,έχουν μητρική τη γλώσσα που εσύ πασχίζεις να μάθεις,έχουν είτε δικά τους σπίτια ή παλιά συμβόλαια με χαμηλά νοίκια,έχουν κονέ,είναι η χώρα τους.
Δεν ξέρω για σένα ή για άλλους.
Ο μισθός μου μου επιτρέπει (και μόνος να εμένα) να δίνω το 1/4 ή 1/5 για διαμέρισμα το πολύ 4ετιας, με 2 δωμάτια, φουλ επιπλωμένο.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Tύπος ξενιτεμένος νομίζει πως Κύπρος είναι εξωτερικό... :confused: :confused: :confused: :tooth::tooth::tooth:
Έχω αλλάξει 2 ξένες χώρες.
Εσύ πόσες;

Και ναι όπου μένεις που δεν είναι η πατρίδα σου και δουλεύεις με ξένους,.είσαι στο εξωτερικό.
Δεν με νοιάζει αν τυχαίνει να μιλάνε οι άλλοι ελληνικά τριγύρω.
Δεν έχω καμία συναναστροφή με ντόπιους εκτός από αναγκαστικές συνομιλίες με δημόσιες υπηρεσίες μια στο τόσο.
Αλλά και πάλι ως ξένο με αντιμετωπίζουν. Ισχύουν διαφορετικά πράγματα για ντόπιους και για όλους τους άλλους.
Αυτά τα ήξερες πριν πετάξεις την εξυπνάδα σου;
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Ζητούνται Οδηγοι στο Essen ,Στη Frankfurt, και στη Nürnberg απο Γερμανικη Εταιρεία QSL Logistiks κάτοχοι διπλώματος C-CE για μόνιμη εργασια . Προσφέρεται 6 μήνες δωρεάν διαμονη . Περισσότερες πληροφορίες Τηλ 6989928767 η messenger
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Στο μεταξύ αυτές οι χαμαλοδουλειές παίζει να πληρώνουν και καλύτερα στην Ελλάδα (αναλογικά του κόστους και ποιότητας ζωής).
Ντελιβεράδες καθαρίζουν εύκολα 40-50 ευρώ την μέρα και σεζόν σε νησί σέρβις και μπαρμαν 100 ευρώ στο νερό.

Αλλά άλλη φάση να είσαι χαμάλης στην Γερμανία... :confused: :confused: :confused:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom