Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 30 άτομα (0 μέλη και 30 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Δεν καταλαβαίνεις τη λογική.Το βύσμα θέλει να δουλεύεις εσύ για 5000 αυτός για 500 και αυτός να τσεπώνει 4500 και εσύ 1000.Αυτή είναι η λογική του βύσματος.Αμα φύγεις αυτός πρέπει να πάρει 500 που παράγει.Επειδή αυτό δε γίνεται πρέπει να δανειστεί.
Οι τύποι είναι εξαγριωμένοι με αυτό που συμβαίνει τα έχουν πάρει στην κράνα κυριολεκτικά.Είναι πρωτοφανές αυτό που συμβαίνει να μεταναστεύουν άτομα ικανοτήτων με περιουσίες κτλ.Αυτό δε θα το συγχωρέσουν ποτέ.
Λένε ρε αρχίδα να πω οτι το κάνεις για την επιστήμη,επειδή γουστάρεις δυτικό πολιτισμό ή έστω για να επιβιώσεις το καταλαβαίνω.Αλλά αυτό που κάνεις τι αρχιδιά είναι αυτή?
Εχουν χάσει τα αυγά και τα πασχάλια,δε μπορούν να μετρήσουν τίποτα.Ετσι κι αλλιώς παπάρες είναι πού να μετρήσουν?Οι νεομετανάστες γαμούσι και δέρνουσι άλλη κατηγορία εντελώς.
Εχω εργαστει 12 συναπτα ετη Ελλαδα διπλα στον ορισμο των ψωλαδων και βυσματων (συν στρατους, κλπ), μη οντας εγω τετοιος. Οταν λεμε ορισμο, εννοω ορισμο.
Οχι απλα ξερω πολυ καλα τι παιζει, αλλα ξερω και τι θα επρεπε να γινει (ακριβως) για να αλλαξει ολο αυτο. Αλλα επειδη δεν προκειται να αλλαξει, τουλαχιστον οχι για τη γενια μας, εχω ακολουθησει το δικο μου δρομο, στον οποιο επι του παροντος το βυσμα εχει χασει εντελως τα ιχνη μου, ενω εγω βγαζω περισσοτερα απο αυτον, και το κυριοτερο, χωρις να καταφερει να με διωξει απο τη χωρα μου. Και το καλυτερο ειναι πως αυτος βαραει καθημερινα καρτα, εστω και αν τα ξυνει στο γραφειο, ενω εγω δουλευω οποτε θελω.
Πες μου ειλικρινα. Του φορεσα μια σουβλα κοκορετσι στον κωλο ναι η οχι;
Ηθελα να εχω τον Λακη τωρα απο μια μερια για να το αναλυσουμε...
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Εχω εργαστει 12 συναπτα ετη Ελλαδα διπλα στον ορισμο των ψωλαδων και βυσματων (συν στρατους, κλπ), μη οντας εγω τετοιος. Οταν λεμε ορισμο, εννοω ορισμο.
Οχι απλα ξερω πολυ καλα τι παιζει, αλλα ξερω και τι θα επρεπε να γινει (ακριβως) για να αλλαξει ολο αυτο. Αλλα επειδη δεν προκειται να αλλαξει, τουλαχιστον οχι για τη γενια μας, εχω ακολουθησει το δικο μου δρομο, στον οποιο επι του παροντος το βυσμα εχει χασει εντελως τα ιχνη μου, ενω εγω βγαζω περισσοτερα απο αυτον, πληρωνοντας λιγοτερα και το κυριοτερο, χωρις να καταφερει να με διωξει απο τη χωρα μου. Και το καλυτερο ειναι πως αυτος βαραει καθημερινα καρτα, εστω και αν τα ξυνει στο γραφειο, ενω εγω δουλευω οποτε θελω.
Πες μου ειλικρινα. Του φορεσα μια σουβλα κοκορετσι στον κωλο ναι η οχι;
Ηθελα να εχω τον Λακη τωρα απο μια μερια για να το αναλυσουμε...

Δεν κατάλαβες.Εσύ εισπράτεις τη δουλειά του βύσματος και αυτός τη δική σου.Αυτή είναι η ισορροπία που ανατρέπεται.Αμα φύγεις αυτός εισπράτει μηδέν και εσύ γλιτώνεις το βάρος.Είναι η εύκολη λύση.Δεν είναι οτι σε διώχνει.Αυτός μέσα σε θέλει να υποφέρεις.Εσύ δραπετεύεις.
Βασικά κατά την άποψη των βυσμάτων τα μη βύσματα είναι για τον πούτσο εντελώς,δεν αξίζουν μία.Το να την κοπανάς δεν τους αρέσει καθόλου θεωρούν οτι ανατρέπεις την κοινωνική ισορροπία και τα κεκτημένα και δημιουργείς αστάθεια και προβλήματα.

Πάρε π.χ. έναν εργαζόμενο σήμερα Ελλάδα μη ΔΥ,μη βύσμα.Τα έχει όλα εναντίον του.1.5 εκατομμύρια εργαζόμενοι να πρέπει να θρέψουν 1.5 εκατομμύριο συνταξιούχους και 1 εκατομμύριο ΔΥ.Συν οτι τον έχει χρεώσει η γενιά του Πολυτεχνείου με τρελό χρέος 300 δις.Πώς να τα καταφέρει αυτός?Πρέπει να δουλεύει 25% για αυτόν,25% για τους συνταξιούχους,25% για τους ΔΥ και 25% για την εξόφληση του χρέους.Δηλαδή αν δουλεύει 8 ώρες,μόνο τις 2 εισπράττει αυτός,θα παίρνει μπαρμπούτσαλα.
Τώρα φαίνεται αυτό πολύ και την κοπανάνε όλο και περισσότεροι,σου λέει ο άλλος δεν είμαι μαλάκας να γίνω υποζύγιο.Στα αρχίδια μου άμα συσσώρευσε χρέη ο Ανδρέας,έφαγα εγώ από αυτά?Τι με νοιάζει αν παίρνουν συντάξεις από τα 60,εγώ τα τρώω?Γιατί να πληρώνω εγώ τους ΔΥ?Και επειδή οι ψωλάδες είναι περισσότεροι πρέπει να με βάλουν να δουλεύω για αυτούς?Τι λογική είναι αυτή?
Το έχουν καταλάβει τώρα.Και μόνο το χρέος να είχαν να πληρώσουν και όχι τα άλλα,πάλι θα την έκαναν.
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Δεν κατάλαβες.Εσύ εισπράτεις τη δουλειά του βύσματος και αυτός τη δική σου.Αυτή είναι η ισορροπία που ανατρέπεται.Αμα φύγεις αυτός εισπράτει μηδέν και εσύ γλιτώνεις το βάρος.Είναι η εύκολη λύση.Δεν είναι οτι σε διώχνει.Αυτός μέσα σε θέλει να υποφέρεις.Εσύ δραπετεύεις.
Βασικά κατά την άποψη των βυσμάτων τα μη βύσματα είναι για τον πούτσο εντελώς,δεν αξίζουν μία.Το να την κοπανάς δεν τους αρέσει καθόλου θεωρούν οτι ανατρέπεις την κοινωνική ισορροπία και τα κεκτημένα και δημιουργείς αστάθεια και προβλήματα.
Εγω τη φυγη τη θεωρω ηττα τουλαχιστον μετα απο καποιο διαστημα (για μενα ηταν 2 χρονια). Εφυγα = Ηττηθηκα
Εζησα εξωτερικο και το θεωρω ηττα ξεκαθαρη. Το 2015 το θεωρουσα νικη, συμφωνα με τα λεγομενα σου, ακριβως αυτα πιστευα κι εγω
Ομως με την παροδο του χρονου, τα προσωπικα βιωματα στο εξωτερικο (σκατοκαιρος, αλαζονεια ξενων, κλπ) και κυριως τις εξελιξεις της τεχνολογιας, πλεον τη φυγη τη θεωρω μεγαλη ηττα.
Νικη πλεον ειναι να μεινεις Ελλαδα, να βγαζεις περισσοτερα απο τον σκατα, και να δουλευεις με καλυτερες συνθηκες απο αυτον. Αυτο ειναι παλουκι στον κωλο, γαμησι αγριο, ξεπατωμα, ξεκωλιασμα, βιασμος
Ο τροπος ειναι ενας και λεγεται remote
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Εγω τη φυγη τη θεωρω ηττα τουλαχιστον μετα απο καποιο διαστημα (για μενα ηταν 2 χρονια). Εφυγα = Ηττηθηκα
Εζησα εξωτερικο και το θεωρω ηττα ξεκαθαρη. Το 2015 το θεωρουσα νικη, συμφωνα με τα λεγομενα σου, ακριβως αυτα πιστευα κι εγω
Ομως με την παροδο του χρονου, τα προσωπικα βιωματα στο εξωτερικο (σκατοκαιρος, αλαζονεια ξενων, κλπ) και κυριως τις εξελιξεις της τεχνολογιας, πλεον τη φυγη τη θεωρω μεγαλη ηττα.
Νικη πλεον ειναι να μεινεις Ελλαδα, να βγαζεις περισσοτερα απο τον σκατα, και να δουλευεις με καλυτερες συνθηκες απο αυτον. Αυτο ειναι παλουκι στον κωλο, γαμησι αγριο, ξεπατωμα, ξεκωλιασμα, βιασμος
Ο τροπος ειναι ενας και λεγεται remote

Δεν είναι ήττα να φύγεις στο εξωτερικό απλά είναι εύκολη νίκη.Σα να βάζεις γκολ σε κενή εστία φάση.
Γιατί είναι νίκη να μείνεις στην Ελλάδα,τι σου προσφέρει η Ελλάδα εκτός διακοπών?
Για έναν ΔΥ,βύσμα ή κάποιον κρατικοδίαιτο ή λαμόγιο είναι μαλακία το εξωτερικό εννοείται γιατί χάνει τη βολή του.Για τους υπόλοιπους όμως είναι η εύκολη λύση.
Απλά για να ζήσει ο ψωλάς και τα παράσιτα πρέπει κάποιος να δουλεύει(ο ξενιστής).Αμα αυτός αποχωρήσει,ο ψωλάς αντιμετωπίζει κίνδυνο επιβίωσης.Αυτό φαίνεται σαν πτώση της ποιότητας ο άλλος έχει μια γενική εικόνα για τον ελληνικό πληθυσμό και βλέπει μια πτώση επιπέδου,μια δυσλειτουργία σα να έχει χαζέψει ο μέσος όρος.Είναι που την κοπανάνε οι ικανότεροι και αυτό εξαγριώνει τους άλλους.Γιατί δε θέλουν να μείνουν σε υποβαθμισμένη χώρα,θέλουν την κλασσική Ελλάδα που έχουν στο μυαλό τους όχι τους ουαγκαμπούγκου τα πάκια και γενικά αυτή την εικόνα αναπηρίας,δυσλειτουργίας.
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Δεν είναι ήττα να φύγεις στο εξωτερικό απλά είναι εύκολη νίκη.Σα να βάζεις γκολ σε κενή εστία φάση.
Γιατί είναι νίκη να μείνεις στην Ελλάδα,τι σου προσφέρει η Ελλάδα εκτός διακοπών?

Το εχω αναλυσει λεπτομερως παλαιοτερα νομιζω σε αυτο το νημα. Το κυριοτερο απο ολα για μενα ειναι 2 πραγματα:
1. Η ποιοτητα του φωτος. Σημερα εκανα ολοημερη εκδρομη-κορυαζιερα σε 4 νησακια και μπανιο σε απιστευτες παραλιες και παροτι οι ειδησεις ελεγαν για ασχημο καιρο, ο ηλιος ελαμπε ολη μερα, ητανε ο ορισμος της ΧΑΡΑΣ ΘΕΟΥ. Ανοιγε η ψυχη σου.
Στο εξωτερικο οσο ημουνα, θυμαμαι ενα χαρουμενο παιδακι να περπατει στους βρεγμενους δρομους και στα ξαφνικα να πεφτει αγρια συννεφια, γκριζιλα, συνεχης βροχη, αερας και κρυο στα καλα καθουμενα και για μερες, ακομα και μηνες οπως Αυγουστο Σεπτεμβριο. Αυτο το πραμα το εχω ταυτισει με ΤΙΜΩΡΙΑ. Δε μπορει να συμβαινει ετσι απλα. Για καποιον λογο η φυση τιμωρει τον Βορρα με αυτον τον καιρο. Δεν ειναι ανθρωπινος καιρος αυτος, ειδικα για εναν Μεσογειακο.
Να στο πω πιο απλα: Η ζωη ειναι πολυ μικρη για να καθησει ενας μεσογειακος να ανεχτει τον καιρο του Βορρα.

2. Η γλωσσα. Θελω να βασιλευει παντου η γλωσσα μου. Η Ελληνικη γλωσσα.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Το εχω αναλυσει λεπτομερως παλαιοτερα νομιζω σε αυτο το νημα. Το κυριοτερο απο ολα για μενα ειναι 2 πραγματα:
1. Η ποιοτητα του φωτος. Σημερα εκανα ολοημερη εκδρομη-κορυαζιερα σε 4 νησακια και μπανιο σε απιστευτες παραλιες και παροτι οι ειδησεις ελεγαν για ασχημο καιρο, ο ηλιος ελαμπε ολη μερα, ητανε ο ορισμος της ΧΑΡΑΣ ΘΕΟΥ. Ανοιγε η ψυχη σου.
Στο εξωτερικο οσο ημουνα, θυμαμαι ενα χαρουμενο παιδακι να περπατει στους βρεγμενους δρομους και στα ξαφνικα να πεφτει αγρια συννεφια, γκριζιλα, συνεχης βροχη, αερας και κρυο στα καλα καθουμενα και για μερες, ακομα και μηνες οπως Αυγουστο Σεπτεμβριο. Αυτο το πραμα το εχω ταυτισει με ΤΙΜΩΡΙΑ. Δε μπορει να συμβαινει ετσι απλα. Για καποιον λογο η φυση τιμωρει τον Βορρα με αυτον τον καιρο. Δεν ειναι ανθρωπινος καιρος αυτος, ειδικα για εναν Μεσογειακο.
Να στο πω πιο απλα: Η ζωη ειναι πολυ μικρη για να καθησει ενας μεσογειακος να ανεχτει τον καιρο του Βορρα.

2. Η γλωσσα. Θελω να βασιλευει παντου η γλωσσα μου. Η Ελληνικη γλωσσα.

Εννοείται ο καιρός είναι καλύτερος στην Ελλάδα.Αυτό δεν αμφισβητείται από κανέναν.Αλλά θα καθόσουν σε μία χώρα μόνο επειδή έχει καλό καιρό?Είναι βέβαια μερικοί που το έχουν βασικό κριτήριο επιλογής.
Αν κάποιος έχει τα μουνιά πάει ανατολική Ευρώπη.Αν έχει τα λεφτά βασικό κριτήριο πάει Δύση.Κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις.Να έχεις και λεφτά και μουνιά και καλό καιρό δε γίνεται,πρέπει να είσαι πλούσιος.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Και ενα τριτο ειναι η αλαζονεια των ξενων. Θελω να παιζω στην εδρα μου. Δε θελω να ξανανιωσω εκτος εδρας και να με κοιτανε οι ντοπιοι με αλαζονεια, δικαιωμα το οποιο εξ ορισμου τους το παρεχει η αποφαση μου να αφησω τη δικη μου εδρα, με ολα τα πλεονεκτηματα που αυτη μου δινει και να παω στη δικη τους εδρα.
Να το πω πιο απλα. Θελω να βλεπω το Γερμανο, τον Αγγλο, τον Σουηδο να ερχεται στη χωρα μου και να μου τα ακουμπαει χωρις εγω να κανω τιποτα και οχι να πηγαινω εγω στην εδρα τους, να με γαμανε και να με πληρωνουν ψιχουλα σε σχεση με αυτα που παρηγαγα (και τα μισα να πηγαινουν σε φορους και ενοικια για τους δικους τους τεμπελχαναδες)
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Εννοείται ο καιρός είναι καλύτερος στην Ελλάδα.Αυτό δεν αμφισβητείται από κανέναν.Αλλά θα καθόσουν σε μία χώρα μόνο επειδή έχει καλό καιρό?Είναι βέβαια μερικοί που το έχουν βασικό κριτήριο επιλογής.
Αν κάποιος έχει τα μουνιά πάει ανατολική Ευρώπη.Αν έχει τα λεφτά βασικό κριτήριο πάει Δύση.Κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις.Να έχεις και λεφτά και μουνιά και καλό καιρό δε γίνεται,πρέπει να είσαι πλούσιος.
Remote. Η χρυση λεξη Η μαγικη συνταγη. Ολα σε ενα.
Λεφτα, μουνια, ποιοτητα δουλειας, ποιοτητα ζωης, καιρος, γαμησι στους ψωλαδες, ολα σε ενα
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Και ενα τριτο ειναι η αλαζονεια των ξενων. Θελω να παιζω στην εδρα μου. Δε θελω να ξανανιωσω εκτος εδρας και να με κοιτανε οι ντοπιοι με αλαζονεια, δικαιωμα το οποιο εξ ορισμου τους το παρεχει η αποφαση μου να αφησω τη δικη μου εδρα, με ολα τα πλεονεκτηματα που αυτη μου δινει και να παω στη δικη τους εδρα.
Να το πω πιο απλα. Θελω να βλεπω το Γερμανο, τον Αγγλο, τον Σουηδο να ερχεται στη χωρα μου και να μου τα ακουμπαει χωρις εγω να κανω τιποτα και οχι να πηγαινω αγω στην εδρα τους, να με γαμανε και να με πληρωνουν ψιχουλασε σχεση με αυτα που παραγα (και τα μισα να πηγαινουν σε φορους και ενοικια για τους δικους τους τεμπελχαναδες)
Εκεί είναι πάντα η τρομερή διαμάχη Ελληναράς Βαλκάνιος vs Γερμανοειδής,υπάρχει πάντα μια ένταση,ένα τρίψιμο.Με τους άλλους λαούς δε συμβαίνει αυτό,με εμάς συμβαίνει μάλλον λόγω ιστορίας.Νομίζω υπάρχει και μια ένταση με τους Πολωνούς.
Αλλά σιγά σιγά μαθαίνεις πώς να χειρίζεσαι τις καταστάσεις,δεν είναι τόσο δύσκολο.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Εκεί είναι πάντα η τρομερή διαμάχη Ελληναράς Βαλκάνιος vs Γερμανοειδής,υπάρχει πάντα μια ένταση,ένα τρίψιμο.Με τους άλλους λαούς δε συμβαίνει αυτό,με εμάς συμβαίνει μάλλον λόγω ιστορίας.Νομίζω υπάρχει και μια ένταση με τους Πολωνούς.
Αλλά σιγά σιγά μαθαίνεις πώς να χειρίζεσαι τις καταστάσεις,δεν είναι τόσο δύσκολο.
Να στο πω πιο απλα:
Στην Ελλαδα η ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ειναι πολωμενη.
Εισαι συνηθως ειτε ΙΚΑΝΟΤΑΤΟΣ ειτε ΚΑΡΑΜΠΑΖΟ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ (μεγαλη πλειοψηφια)
Στη Γερμανια και αλλου, η κατασταση ειναι λιγοτερο πολωμενη, κυριως λογω του σχολειου αλλα και του οικογενειακου και κοινωνικου διαμοιρασμου γνωσεων, ικανοτητων, προτυπων, κλπ
Στην Ελλαδα οι ΙΚΑΝΟΙ ειναι ΑΠΕΙΡΩΣ ΙΚΑΝΟΙ. Ειναι συμπαντικα φαινομενα, δεν ειναι απλα ανθρωποι, ειναι ενα ειδος ανωτερο και απο τον ΣΠΟΚ του σταρ τρεκ., με αυτα που εχουν περασει.
Δεν ειναι λοιπον αδικο να φυγει ενας ΣΠΟΚ απο την Ελλαδα και να παει στη Γερμανια να βρεθει υπο τις διαταγες των ντοπιων ΝΤΟΥΓΑΝΙΩΝ, ΜΕΤΡΙΩΝ, ΑΚΑΤΕΡΓΑΣΤΩΝ ΦΡΙΤΖΗΔΩΝ που θα εχουν τρομερο πλεονεκτημα επανω του σχεδον σε επιπεδο σχεσης ΣΤΡΑΤΗΓΟΥ - ΦΑΝΤΑΡΟΥ μονο και μονο επειδη ο ενας αλλαζει χωρα και παει εκτος εδρας;
Οχι φιλε, αυτα τελος. Τουλαχιστον για μενα.
Οπως λεγαμε και παλια στα καλαντα: Δωσαμε - Δωσαμε
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Να στο πω πιο απλα:
Στην Ελλαδα η ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ειναι πολωμενη.
Εισαι συνηθως ειτε ΙΚΑΝΟΤΑΤΟΣ ειτε ΚΑΡΑΜΠΑΖΟ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ (μεγαλη πλειοψηφια)
Στη Γερμανια και αλλου, η κατασταση ειναι λιγοτερο πολωμενη, κυριως λογω του σχολειου αλλα και του οικογενειακου και κοινωνικου διαμοιρασμου γνωσεων, ικανοτητων, προτυπων, κλπ
Στην Ελλαδα οι ΙΚΑΝΟΙ ειναι ΑΠΕΙΡΩΣ ΙΚΑΝΟΙ. Ειναι συμπαντικα φαινομενα, δεν ειναι απλα ανθρωποι, ειναι ενα ειδος ανωτερο και απο τον ΣΠΟΚ του σταρ τρεκ., με αυτα που εχουν περασει.
Δεν ειναι λοιπον αδικο να φυγει ενας ΣΠΟΚ απο την Ελλαδα και να παει στη Γερμανια να βρεθει υπο τις διαταγες των ντοπιων ΝΤΟΥΓΑΝΙΩΝ, ΜΕΤΡΙΩΝ, ΑΚΑΤΕΡΓΑΣΤΩΝ ΦΡΙΤΖΗΔΩΝ που θα εχουν τρομερο πλεονεκτημα επανω του σχεδον σε επιπεδο σχεσης ΣΤΡΑΤΗΓΟΥ - ΦΑΝΤΑΡΟΥ μονο και μονο επειδη ο ενας αλλαζει χωρα και παει εκτος εδρας;
Οχι φιλε, αυτα τελος. Τουλαχιστον για μενα.
Οπως λεγαμε και παλια στα καλαντα: Δωσαμε - Δωσαμε

Πούνα δεις και τους Γερμανούς Σποκ θα χάσεις τη μπάλλα.Μιλάμε για τέρατα εργασίας,διάννοιες,απίστευτες αντοχές.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Πούνα δεις και τους Γερμανούς Σποκ θα χάσεις τη μπάλλα.Μιλάμε για τέρατα εργασίας,διάννοιες,απίστευτες αντοχές.
Εγω Αγγλια εζησα και ναι οντως ειχε ΣΠΟΚ που τους εβγαζες το καπελο πραγματικα. 8 ωρες (η και 9, 10, 11, κλπ) σερι ντουρασελ στη δουλεια τους.
ΟΜΩΣ ακομα και ετσι, το σκηνικο ειναι πολυ μειον για εναν Ελληνα ΣΠΟΚ.
Πρωτον γιατι ο ξενος απολαμβανει πλειστα προνομια που εσυ δεν τα βλεπεις, οπως το πατρικο σπιτι (μη ενοικιο), οικογενειακα επιδοματα (ειχα συναδελφισα ανυπανδρη με παιδι που ξεκωλιαζοτανε στα επιδοματα), κλπ Αντιθετα ο Ελληνας θα πληρωσει τα παντα εκει με μηδεν απολαβες. Με πρωτο και καλυτερο το ενοικιο + παγια. Δηλαδη ξενιτευομαστε για να πληρωνουμε το 1/3 του μισθου μας σε τεμπελχαναδες γονους ΓερμανοΑγγλΟλλανδους που μας κουνανε και το δαχτυλο...
Το κυριοτερο ομως ειναι πως ο ΓερμανοΑγγλΟλλανδος ΣΠΟΚ που τραβαει ολο το κουπι, ειναι αυτος που δε μπορεσε μεσα απο το σχολειο και τις σπουδες να φτασει τον εαυτο του στο σημειο να βγαζει τα ιδια λεφτα πατωντας 2 κουμπια απλως.
Ενω εσυ στη χωρα σου εφτασες σε αυτο το σημειο.
Και ομως, αντι εσυ να χαρεις την επιτυχια σου στη χωρα σου, να απολαυσεις τα πτυχια σου, τις γνωσεις σου, την τεχνογνωσια σου, κλπ και να βγαζεις πολλα λεφτα αξιοποιωντας την εμπειρια σου και να εισαι πανω απο ολους, αντιθετα, πηγαινεις σε μια αλλη χωρα, και συγκρινεσαι με ατομα που ποτε δε μπορεσαν να φτασουν σε τετοιο επιπεδο ΕΚΕΙ και γλυφουν τα αρχιδια αυτων που εφτασαν σε αυτο το επιπεδιο ΕΚΕΙ και μαζι με αυτους κι εσυ.
Αντι δηλαδη να εισαι αρχηγος, γινεσαι δουλος σε μια ξενη χωρα, στις ορεξεις ατομων που πιθανο στη χωρα σου να τους ειχες στη φαπα, βασει προσοντων, ικανοτητων και επιδοσεων.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Εγω Αγγλια εζησα και ναι οντως ειχε ΣΠΟΚ που τους εβγαζες το καπελο πραγματικα. 8 ωρες (η και 9, 10, 11, κλπ) σερι ντουρασελ στη δουλεια τους.
ΟΜΩΣ ακομα και ετσι, το σκηνικο ειναι πολυ μειον για εναν Ελληνα ΣΠΟΚ.
Πρωτον γιατι ο ξενος απολαμβανει πλειστα προνομια που εσυ δεν τα βλεπεις, οπως το πατρικο σπιτι (μη ενοικιο), οικογενειακα επιδοματα (ειχα συναδελφισα ανυπανδρη με παιδι που ξεκωλιαζοτανε στα επιδοματα), κλπ Αντιθετα ο Ελληνας θα πληρωσει τα παντα εκει με μηδεν απολαβες. Με πρωτο και καλυτερο το ενοικιο + παγια. Δηλαδη ξενιτευομαστε για να πληρωνουμε το 1/3 του μισθου μας σε τεμπελχαναδες γονους ΓερμανοΑγγλΟλλανδους που μας κουνανε και το δαχτυλο...
Το κυριοτερο ομως ειναι πως ο ΓερμανοΑγγλΟλλανδος ΣΠΟΚ που τραβαει ολο το κουπι, ειναι αυτος που δε μπορεσε μεσα απο το σχολειο και τις σπουδες να φτασει τον εαυτο του στο σημειο να βγαζει τα ιδια λεφτα πατωντας 2 κουμπια απλως.
Ενω εσυ στη χωρα σου εφτασες σε αυτο το σημειο.
Και ομως, αντι εσυ να χαρεις την επιτυχια σου στη χωρα σου, να απολαυσεις τα πτυχια σου, τις γνωσεις σου, την τεχνογνωσια σου, κλπ και να βγαζεις πολλα λεφτα αξιοποιωντας την εμπειρια σου και να εισαι πανω απο ολους, αντιθετα, πηγαινεις σε μια αλλη χωρα, και συγκρινεσαι με ατομα που ποτε δε μπορεσαν να φτασουν σε τετοιο επιπεδο ΕΚΕΙ και γλυφουν τα αρχιδια αυτων που εφτασαν σε αυτο το επιπεδιο ΕΚΕΙ και μαζι με αυτους κι εσυ.
Αντι δηλαδη να εισαι αρχηγος, γινεσαι δουλος σε μια ξενη χωρα, στις ορεξεις ατομων που πιθανο στη χωρα σου να τους ειχες στη φαπα, βασει προσοντων, ικανοτητων και επιδοσεων.

Τι να το κάνεις να τους έχεις στη φάπα και να κονομάς χιλιαρικάκι?Καλύτερα δούλος στο εξωτερικό και 5-10 χιλιάρικα μηνιαίως παρά αρχηγός στην Ελλάδα με 1500 το μήνα.
 

TheRealMandigo

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Ιουν 2016
Μηνύματα
136
Κριτικές
13
Like
1.649
Πόντοι
1.071
Εγώ....

Εδω είμαι....
Ρώτα ότι θες !

Κάτοικος μόνιμα στην Αγγλία, φίλε μου !

Μόλις γύρισα από διακοπές....

Ετιμησα τη μαμά πατρίδα και τα όμορφα αξιοθέατα της εις το έπακρον....

Λαγ23, Μπακνανά, silver spa, και φυσικά due to bad weather in August ( καύσωνας ), ναναι καλά το glamour, golden and your angels, με τα delivery τους...

Η καλοκαιρινή Αυγουστιατικη δροσουλα του μεσονυκτίου με τα καλύτερα αξιοθέατα, kinky opera, caissa, dream girls..

Δέχομαι απορίες ερωτήσεις με κάθε επιφύλαξη φυσικά διότι απλά θα σας κατατοπισω σε γενικές γραμμές χωρίς να είμαι ειδικός....

Να περνάτε καλά όλοι....
Δικός μας και εσυ… Αγγλια και εγώ, έλα να δικτυωθούμε να μοιραζόμαστε υλικό για καλές πουτανες στο νησί
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Δικός μας και εσυ… Αγγλια και εγώ, έλα να δικτυωθούμε να μοιραζόμαστε υλικό για καλές πουτανες στο νησί
@Geo...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Geo...

taxidiaris

Ανώτερος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
681
Κριτικές
20
Like
310
Πόντοι
5.785
Το εχω αναλυσει λεπτομερως παλαιοτερα νομιζω σε αυτο το νημα. Το κυριοτερο απο ολα για μενα ειναι 2 πραγματα:
1. Η ποιοτητα του φωτος. Σημερα εκανα ολοημερη εκδρομη-κορυαζιερα σε 4 νησακια και μπανιο σε απιστευτες παραλιες και παροτι οι ειδησεις ελεγαν για ασχημο καιρο, ο ηλιος ελαμπε ολη μερα, ητανε ο ορισμος της ΧΑΡΑΣ ΘΕΟΥ. Ανοιγε η ψυχη σου.
Στο εξωτερικο οσο ημουνα, θυμαμαι ενα χαρουμενο παιδακι να περπατει στους βρεγμενους δρομους και στα ξαφνικα να πεφτει αγρια συννεφια, γκριζιλα, συνεχης βροχη, αερας και κρυο στα καλα καθουμενα και για μερες, ακομα και μηνες οπως Αυγουστο Σεπτεμβριο. Αυτο το πραμα το εχω ταυτισει με ΤΙΜΩΡΙΑ. Δε μπορει να συμβαινει ετσι απλα. Για καποιον λογο η φυση τιμωρει τον Βορρα με αυτον τον καιρο. Δεν ειναι ανθρωπινος καιρος αυτος, ειδικα για εναν Μεσογειακο.
Να στο πω πιο απλα: Η ζωη ειναι πολυ μικρη για να καθησει ενας μεσογειακος να ανεχτει τον καιρο του Βορρα.

2. Η γλωσσα. Θελω να βασιλευει παντου η γλωσσα μου. Η Ελληνικη γλωσσα.
συμφωνω και επαυξανω.......
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Έχει τα δίκια του και ο George σε μερικά πράγματα όπως και ο Αρχηγός.
Εγώ θα ξαναγράψω πως η μετανάστευση είναι τελείως υποκειμενικό θέμα.
Υπάρχουν τα αντικειμενικά περί καιρού,ποιότητας κάποιων τροφίμων,κ.λ.π.
αλλά πέραν τούτων,είναι υποκειμενική ιστορία.

Κάποια σχόλια στο παρακάτω

Ο Έλληνας του εξωτερικού βέβαια μπορεί να πηδήξει ελληνιδα εσωτερικού πιο ευκολα λόγω διαφοράς αγοραστικής δύναμης με τον ντόπιο πληθυσμό.

αντίθετα γαμαει εκθετικά πιο δύσκολα ελληνιδα εξωτερικού λόγω σπανιότητας και προτεραιότητας τον ντόπιων (ξένων) πυρφόρων.

εκτός αν μιλάμε για Ανατολική Ευρώπη

όποτε το αν είσαι δούλος είναι σχετικό. Αν είσαι με τριχίλιαρο στους φριτζηδες χαμένος είσαι τελευταία επιλογή για ντόπιες και συμπατριώτισσες. Άντε να βρεις καμία ταιβανεζα,η Τουρκάλα,η ναυαγισμενη.

αντίθετα Ελλάδα με 1200 μπορείς να χτυπήσεις αρκετές γκόμενες και αν υπάρχει στέγη εκ κληρονομιάς είσαι αρκετά περιζήτητος

η αγοραστική δύναμη σε σχέση με το περιβάλλον σου καθορίζει την αξία σου

Αυτό που κατάλαβα,περισσότερο από όλες τις άλλες φορές, ερχόμενος στην Ελλάδα για διακοπές,
ήταν πως για κάποιες αποτελώ "προοπτική" σαν Έλληνας με στρωμένη ζωή σε μία καλή πόλη του εξωτερικού.
Έχουν γίνει διάφορα,ακόμη και φίλος του πατέρα μου να θέλει να μου πασάρει τα τελευταία χρόνια την κόρη του,
που όταν ήμουν ακόμη Ελλάδα αυτή σπούδαζε και έχω να την δω από τότε που ήταν ανήλικη...

Ο Έλληνας του εξωτερικού,πηδάει ευκολότερα Ελληνίδα γεννημένη/μεγαλωμένη Γερμανία,
παρά Ελληνίδα νεομετανάστρια.
Οι πρώτες έχουν βαρεθεί τους λαζογερμανούς και ψάχνουν το real deal από τη μαμά πατρίδα.
Οι δεύτερες ψάχνουν τον δυτικό που τον θεωρούν αναβάθμιση(άσχετα αν εκείνοι τις έχουν γραμμένες στα αρχίδια τους).

Όπως τα είδα τα πράγματα τώρα που κατέβηκα,Ελλάδα με σίγουρα 1200 και σπίτι,είσαι υποψήφιος για Bachelor 2021

Mε τριχίλιαρο καθαρό στη Γερμανία,παίζει ρόλο σε ποιο κρατίδιο μένεις.
Μόναχο είναι νορμάλ μισθός,Λειψία είσαι πλούσιος

Όσο για τις Γερμανίδες,τα λεφτά δεν παίζουν τόσο ρόλο,αλλά τι είσαι .
Αν έπαιζαν ρόλο μόνο τα λεφτά,δεν θα ήταν τόσοι τουρκοάραβες με παρκαρισμένες τις AMG έξω από τα FKK.
Μιλάω για καλές Γερμανίδες,όχι τίποτα ναυάγια της ζωής.
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Φιλικά πάντα...
Εντύπωση μου κάνει πως οι πιο πολλοί νεομετανάστες ερχόμενοι για διακοπές Ελλάδα μιλάνε για την κατάντια του κέντρου και την οικονομική εξαθλίωση, λες και πριν 15 χρόνια το κέντρο ήταν παράδεισος. Προσωπικά κέντρο δεν πάω πότε.
Για τους μισθούς στον ιδιωτικό τομέα δεν θα διαφωνήσω.

Αλλά έρχεται πχ ο Άρχοντας με σπονσορέτα Αθήνα και αντί να την πάει βόλτα Βουλιαγμένη, Γλυφάδα, Βούλα την έχει στα σκατά του κέντρου.
Εγώ στις περιοχές που γυρνάω ούτε μετανάστες βλέπω αλλά ούτε οικονομική εξαθλίωση, οικονομική ανάπτυξη σίγουρα και οικοδομές να ξεφυτρώνουν σαν μανιτάρια.

Νομίζω πως σε πολλές χώρες οι ντόπιοι μετατοπίζονται στα προάστια από τα κέντρα των πόλεων που συμφωνώ πως δεν προσφέρονται πλέον για αξιοπρεπή διαβίωση.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Φιλικά πάντα...
Εντύπωση μου κάνει πως οι πιο πολλοί νεομετανάστες ερχόμενοι για διακοπές Ελλάδα μιλάνε για την κατάντια του κέντρου και την οικονομική εξαθλίωση, λες και πριν 15 χρόνια το κέντρο ήταν παράδεισος. Προσωπικά κέντρο δεν πάω πότε.
Για τους μισθούς στον ιδιωτικό τομέα δεν θα διαφωνήσω.
Είναι γιατί ερχόμενοι πιο σπάνια,πέφτει το μάτι μας σε ότι έχει αλλάξει ή όχι...

Θα σου πω για τη Θεσσαλονίκη.
Το κέντρο της,όσο μεγάλωνα εγώ και αργότερα,δεν ήταν ποτέ επικίνδυνο.
Είχες τα ναυάγια της Ναυαρίνου που αλήθεια είναι δεν πείραζαν άσχετους και λίγο έξτρα δράση Βαρδάρη,
αλλά όχι την κατάσταση που υπάρχει τώρα.
Να ντιλάρουν πάκηδες και αράπηδες χύμα,να παίρνουν στο κατόπι κοπέλες,να τραβάνε αλυσίδες,κ.λ.π.

Επίσης όλο το κέντρο είναι παρατημένο,δεν έχει μπει ούτε μια βίδα τόσα χρόνια.

Απλά ο Έλληνας,είτε έχει άλλα προβλήματα,είτε έχει συνηθίσει το μάτι του.
Σε εμάς φαίνονται οι διαφορές,καλές ή κακές.
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
Και ενα τριτο ειναι η αλαζονεια των ξενων. Θελω να παιζω στην εδρα μου. Δε θελω να ξανανιωσω εκτος εδρας και να με κοιτανε οι ντοπιοι με αλαζονεια, δικαιωμα το οποιο εξ ορισμου τους το παρεχει η αποφαση μου να αφησω τη δικη μου εδρα, με ολα τα πλεονεκτηματα που αυτη μου δινει και να παω στη δικη τους εδρα.
δε ξερω σε ποιο επαγγελμα εισαι αλλα οσο πιο ψηλα τοσο πιο λαιτ το περνας αυτο που περιγραφεις,και εσυ εχεις δικιο και ο k,η φυγη ειναι σωστα ηττα αλλα και εσυ υπερεκτιμας το κλιμα και παραβλέπεις οτι ολα τα υπολοιπα ειναι μπουρδελο και κυριως τους παπανδρελληνες με τους οποιους θα πρέπει να συζησεις και να συνδιαλλαγεις
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Εγώ....

Εδω είμαι....
Ρώτα ότι θες !

Κάτοικος μόνιμα στην Αγγλία, φίλε μου !

Μόλις γύρισα από διακοπές....

Ετιμησα τη μαμά πατρίδα και τα όμορφα αξιοθέατα της εις το έπακρον....

Λαγ23, Μπακνανά, silver spa, και φυσικά due to bad weather in August ( καύσωνας ), ναναι καλά το glamour, golden and your angels, με τα delivery τους...

Η καλοκαιρινή Αυγουστιατικη δροσουλα του μεσονυκτίου με τα καλύτερα αξιοθέατα, kinky opera, caissa, dream girls..

Δέχομαι απορίες ερωτήσεις με κάθε επιφύλαξη φυσικά διότι απλά θα σας κατατοπισω σε γενικές γραμμές χωρίς να είμαι ειδικός....

Να περνάτε καλά όλοι....
Και εγώ εξωτερικό μένω φίλε.
Απλά ανέφερα ότι εδώ γράφονται τα ίδια και τα ίδια από τους ίδιους.

Ξεκίνησαν πάλι ο Κμαν και ο George71 να γράφουν ξανά αυτά που έχουν πει τόσες φορές.

Και βλέπεις ότι το εξωτερικό δεν είναι για όλους.
Αν πήγες για 2-3 χρόνια και γύρισες και λες ότι δεν αξίζει,.όπως ο.George71, τότε απλά σημαίνει ότι απέτυχες ως επαγγελματίας.
Αν πας έξω και νομίζεις ότι είσαι μειονεκτικά σε σχέση με τους ξένους,.τότε κάτι δεν κάνεις καλά.
Αν πάλι χαλάς το 1/3 του μισθού σου σε ενοίκιο, πάλι απέτυχες.
Όταν δουλεύεις έξω πρέπει να βγάζεις τουλάχιστον 2 με 3 φορές πάνω από όσα έβγαζες στο Ελλάντα.

Για όλα τα παραπάνω, κάποιοι άνθρωποι σαν τον George71 έχουν αποτύχει έξω και δεν μπορούν καν να περιγράφουν τι σημαίνει η ζωή έξω.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom