Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Sokol.Ndreu

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2021
Μηνύματα
1.640
Like
1.419
Πόντοι
216
δεν θυμαμαι για ωραριο...τελικα εφυγε απο κει ομως παρολο που επερνε αυτα τα λεφτα..θες να μαθεις το λογο? ειχε παντρευτει μια ελλεηνιδα εδω (την ευκαιρια να φυγει την βρηκε αφου την ειχε παντρευτει,οποτε επρεπε να την παρει μαζι του) και επειδη δε γουσταρε τη κυπρο αυτη, μεσα σε ενα χρονο τα μαζεψανε και φυγανε αρρων αρρων. πισω για αθηνα. ..αυτη δε δουλευε καπου εντωμεταξυ,απλα ετσι επειδη δε γουσταρε τη κυπρο
αδυναμος παντοφλακιας
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
..και κυπρος αξιζει..γνωστος που δουλευει εδω σεκιουριτυ στο αεροδρομιο 900 ευρω (ενταξει οχι και ασχημα) αλλα στο αεροδρομιο κυπρου 2700 ...(καθαρα)

Βασικός κανόνας:
Από όσα σου λένε πως βγάζουν οι Έλληνες του εξωτερικού υπολόγιζε καμιά 30-50% λιγότερα
Από όσα σου λένε πως βγάζουν οι Έλληνες στην Ελλάδα υπολόγιζε καμιά 30-50% περισσότερα (από μαύρα, επιδόματα, χαρτζιλίκια, ελιές, ιδιαίτερα, ενοίκια, κλπ)
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Βασικός κανόνας:
Από όσα σου λένε πως βγάζουν οι Έλληνες του εξωτερικού υπολόγιζε καμιά 30-50% λιγότερα
Από όσα σου λένε πως βγάζουν οι Έλληνες στην Ελλάδα υπολόγιζε καμιά 30-50% περισσότερα (από μαύρα, επιδόματα, χαρτζιλίκια, ελιές, ιδιαίτερα, ενοίκια, κλπ)
Δίνεις κανόνες εσύ που δεν έχεις ιδέα για εξωτερικό και Ρωτάς σε αλλά θέματα για το πώς θα περνάς καλά και θα γαμας σε ξένες χώρες με 1500€? Που γράφεις για Digital Nomads και ο,τι αναφέρεις είναι άσχετο;

Ο,τι έχεις ποστάρει δείχνει ότι έχεις μεσάνυχτα και βγαίνεις και δίνεις και συμβουλές τώρα.
 

Sokol.Ndreu

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2021
Μηνύματα
1.640
Like
1.419
Πόντοι
216
Δίνεις κανόνες εσύ που δεν έχεις ιδέα για εξωτερικό και Ρωτάς σε αλλά θέματα για το πώς θα περνάς καλά και θα γαμας σε ξένες χώρες με 1500€? Που γράφεις για Digital Nomads και ο,τι αναφέρεις είναι άσχετο;

Ο,τι έχεις ποστάρει δείχνει ότι έχεις μεσάνυχτα και βγαίνεις και δίνεις και συμβουλές τώρα.
Όταν ήμουν εξωτερικό έλεγα στα Αλβανα αδέρφια μου ότι βγάζω λιγότερα για να μη ζηλεύουν
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Όταν ήμουν εξωτερικό έλεγα στα Αλβανα αδέρφια μου ότι βγάζω λιγότερα για να μη ζηλεύουν
Ασχετο,το νικ σου μου θυμιζει το περσινο κατορθωμα της κυβερνησαρας μας Σκοϊλ Ελικικου
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Βασικός κανόνας:
Από όσα σου λένε πως βγάζουν οι Έλληνες του εξωτερικού υπολόγιζε καμιά 30-50% λιγότερα
Από όσα σου λένε πως βγάζουν οι Έλληνες στην Ελλάδα υπολόγιζε καμιά 30-50% περισσότερα (από μαύρα, επιδόματα, χαρτζιλίκια, ελιές, ιδιαίτερα, ενοίκια, κλπ)
Ο καθε σοβαρος λαζογερμανος με χαιτη και χοντρη ασημενια αλυσιδα στον λαιμο,
κατεβαινει διακοπες στο χωριο με BMW ή Mercedικο , παιζοντας το μπρουκλης κ αφεντικο στο εστιατοριο/γυραδικο που εργαζεται,
Το οχημα ειναι συνηθως 15ετιας+, με πολλα χιλιομετρα αλλα δεν του φαινεται .
Οταν γυρισει συνηθως το πουλαει στην ιδια τιμη που το πηρε.

Και η πιπα εεεε η πιτα ολοκληρη και ο σκυλος χορτατος

Ετσι λεω να κανω κι εγω φετο...
 

Sokol.Ndreu

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2021
Μηνύματα
1.640
Like
1.419
Πόντοι
216
Ασχετο,το νικ σου μου θυμιζει το περσινο κατορθωμα της κυβερνησαρας μας Σκοϊλ Ελικικου
Σοκολ είναι κλασικό σλαβικό όνομα.
Υπήρχαν πολλοί τσέχοι πολέμαρχοι συνονόματοι ,αλλά είναι και αλβανικό όνομα.

ταυτόχρονα ο Σοκολ Ντρεου ήταν από τα πρώτα θύματα του ελληνικού ρατσισμού απέναντι στους Αλβανούς και έτσι θέλησα να τον τιμήσω
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Ο καθε σοβαρος λαζογερμανος με χαιτη και χοντρη ασημενια αλυσιδα στον λαιμο,
κατεβαινει διακοπες στο χωριο με BMW ή Mercedικο , παιζοντας το μπρουκλης κ αφεντικο στο εστιατοριο/γυραδικο που εργαζεται,
Το οχημα ειναι συνηθως 15ετιας+, με πολλα χιλιομετρα αλλα δεν του φαινεται .
Οταν γυρισει συνηθως το πουλαει στην ιδια τιμη που το πηρε.

Και η πιπα εεεε η πιτα ολοκληρη και ο σκυλος χορτατος

Ετσι λεω να κανω κι εγω φετο...
Aφού ξέρεις και εσύ πως όσα περιγράφεις,γίνονται πλέον μόνο από ελάχιστους γραφικούς.
Κάποτε γινόταν τέτοια μόστρα,κάποιοι έκαναν και leasing αμαξάρες μόνο για να κατέβουν,
εποχές που Ελλάδα δεν ξέραν τι είναι το leasing...

Aλλά αυτά είναι περσινά ξινά σταφύλια..
Εδώ εμείς Μόναχο,η πιο κοντινή μεγαλόπουλη της Γερμανίας προς Ελλάδα
και σχεδόν όλοι όσοι ξέρω προτιμούν αεροπλάνο.
Άσε που πολλοί νεομετανάστες δεν έχουν καν αμάξι και όχι επειδή δεν μπορούν να αγοράσουν.

Εμένα αυτή τη στιγμή είναι το πιο περιττό έξοδο,αλλά δεν μπορώ να μην έχω αμάξι.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Mάλιστα είχα ένα θείο,που είχε νοικιάσει το παρακάτω όχημα που
σαν παιδί μου φαινόταν σαν το Batmobil.
O θείος υπερεπιτυχημένος.....εργάτης με φουλ υπερωρίες και νοίκι σε δυάρι περιοχής της πούτσας
 

Συνημμένα

  • IMG-20190310-WA0005-e1553761093565-473x456.jpg
    IMG-20190310-WA0005-e1553761093565-473x456.jpg
    38,4 KB · Εμφανίσεις: 35

Prince Belozersky

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2021
Μηνύματα
4.335
Like
3.995
Πόντοι
1.706
Mάλιστα είχα ένα θείο,που είχε νοικιάσει το παρακάτω όχημα που
σαν παιδί μου φαινόταν σαν το Batmobil.
O θείος υπερεπιτυχημένος.....εργάτης με φουλ υπερωρίες και νοίκι σε δυάρι περιοχής της πούτσας
η πιό όμορφη σειρά η 8 τότε
 

Dynamic

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2020
Μηνύματα
281
Like
273
Πόντοι
21
Δεν υπάρχει δουλειά 7/7 στην Κύπρο, μην γράφουμε ότι ναναι.
Και αν είναι 12ωρες βάρδιες (κάποιες δουλειές το έχουν αυτό), τότε έχει σίγουρα 2 ρεπό τη βδομάδα.

Στα αεροδρόμια στην Κύπρο γενικά πληρώνουν καλά, το έχω ακούσει και εγώ από γνωστούς Ελλαδίτες.

Επίσης αν ξέρει κάποιος πολύ καλά αγγλικά βρίσκει 8ωρη δουλειά (5ημερο) σε customer support σε γραφείο με άνετο περιβάλλον, από 1200-1500€ πρώτο μισθό, χωρίς καμία προηγούμενη προϋπηρεσία απαραίτητη.

Γενικά αν έχεις 2-3 ικανότητες, πρέπει να είσαι σκραπας να μην μπορείς να ξεκινήσεις με 1500€+ στην Κύπρο.
απο κυπρο που μιλαω για σεζον πανω απο 1000 για θεση μπαρ δεν μου ειπε κανεις!μιλαω για θεση μπαρμαν μιλαω για 9 ωρες(ετσι ειναι εκει) και 6/7
ουτε στην Ελλαδα υπαρχει 7/7 αλλα σε σεζον σε αναγκαζουν
 

Dynamic

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2020
Μηνύματα
281
Like
273
Πόντοι
21
δεν θυμαμαι για ωραριο...τελικα εφυγε απο κει ομως παρολο που επερνε αυτα τα λεφτα..θες να μαθεις το λογο? ειχε παντρευτει μια ελλεηνιδα εδω (την ευκαιρια να φυγει την βρηκε αφου την ειχε παντρευτει,οποτε επρεπε να την παρει μαζι του) και επειδη δε γουσταρε τη κυπρο αυτη, μεσα σε ενα χρονο τα μαζεψανε και φυγανε αρρων αρρων. πισω για αθηνα. ..αυτη δε δουλευε καπου εντωμεταξυ,απλα ετσι επειδη δε γουσταρε τη κυπρο
χυστη δεν με ενδιαφερει ο λογος :confused: :confused: :confused:
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Τι σου κάνει εντύπωση;
Αφού δεν υπάρχουν άτομα από δω μέσα που να δουλεύουν στο εξωτερικό πέρα από 2-3 που γράφουμε τα ίδια και τα ίδια.
Ο μέσος ελληναρας δεν ξενιτευεται εύκολα και το ξέρουμε.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Ελλάδα είναι ξεφτίλα σκέτη.Τι να κάνει ο άλλος?Αφού όλες τις θέσεις τις έχουν τα βύσματα.Πάει εξωτερικό και ξενοιάζει.
Μιλάμε για άτομα παντελώς ανίκανα.Σιγά μην κάτσει ο άλλος να δουλέψει για αυτούς.Τώρα έχουν πάρει χαμπάρι οι περισσότεροι τι παίζει λόγω social media,υπάρχει μεγάλη ενημέρωση.
Κάποια στιγμή θα γίνει πιστεύω επανάσταση των ψωλάδων,θα πούνε ως εδώ και μη παρέκει,μας έχουν βάλει τη θηλιά στο λαιμό.Αλλά όπως λέει ο Πάγκαλος σιγά μην κάνουν επανάσταση οι ΔΥ.
Μπορεί όμως και να κάνουνε γενικά πιστεύω Ελλάδα πολύς κόσμος τα βλέπει όλα κωλυόμενα,έχουν δει το Χριστό φαντάρο,κρίση,μνημόνια,κορωνοιό κάποια στιγμή θα τιναχτεί η χύτρα.
 

Geo...

Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2021
Μηνύματα
262
Κριτικές
1
Like
1.072
Πόντοι
81
Τι σου κάνει εντύπωση;
Αφού δεν υπάρχουν άτομα από δω μέσα που να δουλεύουν στο εξωτερικό πέρα από 2-3 που γράφουμε τα ίδια και τα ίδια.
Ο μέσος ελληναρας δεν ξενιτευεται εύκολα και το ξέρουμε.
Εγώ....

Εδω είμαι....
Ρώτα ότι θες !

Κάτοικος μόνιμα στην Αγγλία, φίλε μου !

Μόλις γύρισα από διακοπές....

Ετιμησα τη μαμά πατρίδα και τα όμορφα αξιοθέατα της εις το έπακρον....

Λαγ23, Μπακνανά, silver spa, και φυσικά due to bad weather in August ( καύσωνας ), ναναι καλά το glamour, golden and your angels, με τα delivery τους...

Η καλοκαιρινή Αυγουστιατικη δροσουλα του μεσονυκτίου με τα καλύτερα αξιοθέατα, kinky opera, caissa, dream girls..

Δέχομαι απορίες ερωτήσεις με κάθε επιφύλαξη φυσικά διότι απλά θα σας κατατοπισω σε γενικές γραμμές χωρίς να είμαι ειδικός....

Να περνάτε καλά όλοι....
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Ελλάδα είναι ξεφτίλα σκέτη.Τι να κάνει ο άλλος?Αφού όλες τις θέσεις τις έχουν τα βύσματα.Πάει εξωτερικό και ξενοιάζει.
Μιλάμε για άτομα παντελώς ανίκανα.Σιγά μην κάτσει ο άλλος να δουλέψει για αυτούς.Τώρα έχουν πάρει χαμπάρι οι περισσότεροι τι παίζει λόγω social media,υπάρχει μεγάλη ενημέρωση.
Κάποια στιγμή θα γίνει πιστεύω επανάσταση των ψωλάδων,θα πούνε ως εδώ και μη παρέκει,μας έχουν βάλει τη θηλιά στο λαιμό.Αλλά όπως λέει ο Πάγκαλος σιγά μην κάνουν επανάσταση οι ΔΥ.
Remote. Ετσι ποδοπατεις του ψωλαδες και τα βυσματα χωρις να τους δωσεις τη χαρα να σε εχουν διωξει απο τη χωρα σου. Ηδη υπαρχουν χιλιαδες που δουλευουν ετσι.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Remote. Ετσι ποδοπατεις του ψωλαδες και τα βυσματα χωρις να τους δωσεις τη χαρα να σε εχουν διωξει απο τη χωρα σου. Ηδη υπαρχουν χιλιαδες που δουλευουν ετσι.

Δεν καταλαβαίνεις τη λογική.Το βύσμα θέλει να δουλεύεις εσύ για 5000 αυτός για 500 και αυτός να τσεπώνει 4500 και εσύ 1000.Αυτή είναι η λογική του βύσματος.Αμα φύγεις αυτός πρέπει να πάρει 500 που παράγει.Επειδή αυτό δε γίνεται πρέπει να δανειστεί.
Οι τύποι είναι εξαγριωμένοι με αυτό που συμβαίνει τα έχουν πάρει στην κράνα κυριολεκτικά.Είναι πρωτοφανές αυτό που συμβαίνει να μεταναστεύουν άτομα ικανοτήτων με περιουσίες κτλ.Αυτό δε θα το συγχωρέσουν ποτέ.
Λένε ρε αρχίδα να πω οτι το κάνεις για την επιστήμη,επειδή γουστάρεις δυτικό πολιτισμό ή έστω για να επιβιώσεις το καταλαβαίνω.Αλλά αυτό που κάνεις τι αρχιδιά είναι αυτή?
Εχουν χάσει τα αυγά και τα πασχάλια,δε μπορούν να μετρήσουν τίποτα.Ετσι κι αλλιώς παπάρες είναι πού να μετρήσουν?Οι νεομετανάστες γαμούσι και δέρνουσι άλλη κατηγορία εντελώς.
Βλέπετε το Β.Π. έχει γίνει ιπτάμενος γαμέας.Και κονομάει και πηδάει.Αυτά παλιά δεκαετία εξήντα,εβδομήντα δε γίνονταν ούτε κατά διάνοια.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom