Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Δεν ξέρω για σένα ή για άλλους.
Ο μισθός μου μου επιτρέπει (και μόνος να εμένα) να δίνω το 1/4 ή 1/5 για διαμέρισμα το πολύ 4ετιας, με 2 δωμάτια, φουλ επιπλωμένο.
Oκ,δηλαδή 1500ευρώ είναι το 1/4 ή 1/5 του μισθού σου;
Έγινε
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Στο μεταξύ αυτές οι χαμαλοδουλειές παίζει να πληρώνουν και καλύτερα στην Ελλάδα (αναλογικά του κόστους και ποιότητας ζωής).
Ντελιβεράδες καθαρίζουν εύκολα 40-50 ευρώ την μέρα και σεζόν σε νησί σέρβις και μπαρμαν 100 ευρώ στο νερό.

Αλλά άλλη φάση να είσαι χαμάλης στην Γερμανία... :confused: :confused: :confused:
Ξέρεις πόσος κόσμος θα έπρεπε αντικειμενικά να φύγει,αλλά κάθεται και φυτοζωεί χάνοντας τη ζωή του..
Ξέρω εταιρεία καθαρισμού μόνο με Έλληνες υπαλλήλους,
ωράριο 08:00-07:00,συνολικά 45 λεπτά διάλειμμα,αν δηλώσεις άρρωστος πάνω από 2 μέρες πήρες τον πούλο
Μισθός ο κατώτατος,φυσικά κανείς δεν μπορεί να πιάσει σπίτι μόνος του
 

fun_tou_bou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2021
Μηνύματα
764
Κριτικές
8
Like
895
Πόντοι
366
Δεν ξέρω για σένα ή για άλλους.
Ο μισθός μου μου επιτρέπει (και μόνος να εμένα) να δίνω το 1/4 ή 1/5 για διαμέρισμα το πολύ 4ετιας, με 2 δωμάτια, φουλ επιπλωμένο.
έχεις δίκιο σ΄άυτο.στην κύπρο δε θα βρεις παλιά σπίτια ή κωλότρυπες στούντιο.επίσης είναι προσεγμένα και η τιμές τους δεν είναι πολύ ακριβές(εξαιρείται η λεμεσός που έχουν ξεκωλιαστεί τα νοίκια).εμένα 15% η αναλογία νοικι/μισθός.έχει άλλα κακά όμως..
 

fun_tou_bou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2021
Μηνύματα
764
Κριτικές
8
Like
895
Πόντοι
366
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Ξέρεις πόσος κόσμος θα έπρεπε αντικειμενικά να φύγει,αλλά κάθεται και φυτοζωεί χάνοντας τη ζωή του..
Ξέρω εταιρεία καθαρισμού μόνο με Έλληνες υπαλλήλους,
ωράριο 08:00-07:00,συνολικά 45 λεπτά διάλειμμα,αν δηλώσεις άρρωστος πάνω από 2 μέρες πήρες τον πούλο
Μισθός ο κατώτατος,φυσικά κανείς δεν μπορεί να πιάσει σπίτι μόνος του
Σεβαστό όποιος θέλει να πάει εξωτερικό για δουλειά, αλλά να έχει το μυαλό στο κεφάλι του.
Τέτοιες σκατοδουλείες τις κάνεις και Ελλάδα δεν είναι ανάγκη να πας Γερμανία.

Τώρα αν είσαι πτυχιούχος και θέλεις να εξελιχθείς στον ιδιωτικό τομέα τότε δεν το συζητάμε, φεύγεις και σαφώς έχεις καλύτερη τύχη και πιθανότητες για να δημιουργήσεις περιουσία και να κάνεις καριέρα.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
λέει ότι αν βγάζει 4000 δίνει το 800 σε νοίκι.δλδ το 1/5.με 800 κύπρο έχεις σούπερ λουξ σπίτι

Έγραψε πριν κάτι σελίδες αυτό

Αν πάλι χαλάς το 1/3 του μισθού σου σε ενοίκιο, πάλι απέτυχες.
για το εξωτερικό,που σε οποιαδήποτε σοβαρή χώρα/πόλη δεν μπορεί να ισχύει για έναν υπάλληλο.

Ας πει ότι μιλάει για Κύπρο να του πω και εγώ ότι στο χωριό μου μπορώ να νοικιάσω σπίτι με το 1/10 του μισθού μου..
 

fun_tou_bou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2021
Μηνύματα
764
Κριτικές
8
Like
895
Πόντοι
366
Έγραψε πριν κάτι σελίδες αυτό




Ας πει ότι μιλάει για Κύπρο να του πω και εγώ ότι στο χωριό μου μπορώ να νοικιάσω σπίτι με το 1/10 του μισθού μου..
Κάλα σωστο κι΄αυτό.εννοείται άλλο λονδίνο μόναχο παρισι άλλο λευκώσια λάρνακα.χώρια που γερμανία έχεις πολλές παραπάνω άδειες και ωφελήματα.συν μεγαλύτερο παζάρι σε γνωριμίες.γιαυτό λέω έχει άλλα ΄΄κακα΄΄
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
Στο μεταξύ αυτές οι χαμαλοδουλειές παίζει να πληρώνουν και καλύτερα στην Ελλάδα (αναλογικά του κόστους και ποιότητας ζωής).
Ντελιβεράδες καθαρίζουν εύκολα 40-50 ευρώ την μέρα και σεζόν σε νησί σέρβις και μπαρμαν 100 ευρώ στο νερό.

Αλλά άλλη φάση να είσαι χαμάλης στην Γερμανία... :confused: :confused: :confused:
τυπε 100€ στα νησια που ειναι πιτα σε ρουμανους,σερβους και πολωνους ? :confused: αυτα ηταν καποτε που ειχε σοβαρο τουρισμο η χωρα,τωρα ντελιβερυ στα νησια αλλα και ολες τις δουλειες τις κανουν Αλβανοι,οι ελληνες εχουν φυγει εξω,τα λεφτα που λες παιζουν μονο Μυκονο στα καλα στεκια που για να μπεις θελεις βυσμα δημοσιου και θα τη βγαλεις ολο καλοκαιρι σε κοντεινερ γιατι για σπιτι ξεχνα το
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
τυπε 100€ στα νησια που ειναι πιτα σε ρουμανους,σερβους και πολωνους ? :confused: αυτα ηταν καποτε που ειχε σοβαρο τουρισμο η χωρα,τωρα ντελιβερυ στα νησια αλλα και ολες τις δουλειες τις κανουν Αλβανοι,οι ελληνες εχουν φυγει εξω,τα λεφτα που λες παιζουν μονο Μυκονο στα καλα στεκια που για να μπεις θελεις βυσμα δημοσιου και θα τη βγαλεις ολο καλοκαιρι σε κοντεινερ γιατι για σπιτι ξεχνα το
Μπορεί να έχεις και δίκιο για σεζόν, το πνεύμα του ποστ είναι πως γενικά δεν υπάρχει λόγος να πας να κάνεις σκατοδουλειές στο εξωτερικό.
Βρίσκεις και δω με πάνω-κάτω με τις ίδιες απολαβές (πάντα αναλογικά με κόστος ζωής ) ένας ψήστης πχ μια χαρά λεφτά βγάζει Ελλάδα ή ένας γκαρσόνι σε εστιατόριο ή ντελιβεράς ή μάγειρας ή μπαρμαν ....γιατί να πάει Γερμανία;
 
Τελευταία τροποποίηση:

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Ξέρεις πόσος κόσμος θα έπρεπε αντικειμενικά να φύγει,αλλά κάθεται και φυτοζωεί χάνοντας τη ζωή του..
Ξέρω εταιρεία καθαρισμού μόνο με Έλληνες υπαλλήλους,
ωράριο 08:00-07:00,συνολικά 45 λεπτά διάλειμμα,αν δηλώσεις άρρωστος πάνω από 2 μέρες πήρες τον πούλο
Μισθός ο κατώτατος,φυσικά κανείς δεν μπορεί να πιάσει σπίτι μόνος του

Καλά εκεί φταίνε και οι Ελληνες.Ερχονται χωρίς να ξέρουν γερμανικά για να κάνουν αρπαχτή οπότε δουλεύουν μαύρα και τα αφεντικά τους ξεσκίζουν.
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.896
Κριτικές
21
Like
11.157
Πόντοι
4.546
Μπορεί να έχεις και δίκιο για σεζόν, το πνεύμα του ποστ είναι πως γενικά δεν υπάρχει λόγος να πας να κάνεις σκατοδουλειές στο εξωτερικό.
Βρίσκεις και δω με πάνω-κάτω με τις ίδιες απολαβές (πάντα αναλογικά με κόστος ζωής ) ένας ψήστης πχ μια χαρά λεφτά βγάζει Ελλάδα ή ένας γκαρσόνι σε εστιατόριο ή ντελιβεράς ή μάγειρας ή μπαρμαν ....γιατί να πάει Γερμανία;
Πολύ σωστή παρατήρηση. Υποτίθετε ότι πας έξω για κάτι καλύτερο (όπου καλύτερο εννοείται μισθός, πόστο εργασίας και συνθήκες). Αν εδώ κάνεις τον ντελιβερά, γιατί να πας Γερμανία για να κάνεις πάλι τον ντελιβερά?
 

ARAVOTOURKOS(2)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Σεπ 2020
Μηνύματα
919
Like
1.336
Πόντοι
206
Το μεγάλο πρόβλημα στο Γιουνανιστάν είναι οι ίδιοι οι Γιουνάνιδες :headbaning1: :headbaning1: :headbaning1:
Ενώ η χώρα είναι ωραία και όλα είναι άνετα και ευκολα, μόλις βλέπεις γιουνάνι θέλεις να του ρίξεις φάπες χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο! Έτσι απλά και μόνο επειδή είναι γιουνάνι! Δηλαδή συνώνυμο της σαπίλας της διαφθοράς της λαμογιάς της πάρτης του και μόνο! Με το τρόπο που θα σου μιλήσει κάποιος στο δρόμο, στη τράπεζα, στο μαγαζί, στην υπηρεσία και όπου αλλού μπλέκουμε με γιουνάνια καταλαβαίνουμε πάνω κάτω τι ρόλο βαράνε. Λίγα είναι τα ωραία άνετα και αξιόπιστα γιουνάνια που αξίζουν και μπορείς να ακούσεις κάτι σοβαρό! Οι πιο πολλοι είναι γλοιώδεις τύποι που ρίχνουν την ποιότητα ζωής μας :confused:
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Το μεγάλο πρόβλημα στο Γιουνανιστάν είναι οι ίδιοι οι Γιουνάνιδες :headbaning1: :headbaning1: :headbaning1:
Ενώ η χώρα είναι ωραία και όλα είναι άνετα και ευκολα, μόλις βλέπεις γιουνάνι θέλεις να του ρίξεις φάπες χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο! Έτσι απλά και μόνο επειδή είναι γιουνάνι! Δηλαδή συνώνυμο της σαπίλας της διαφθοράς της λαμογιάς της πάρτης του και μόνο! Με το τρόπο που θα σου μιλήσει κάποιος στο δρόμο, στη τράπεζα, στο μαγαζί, στην υπηρεσία και όπου αλλού μπλέκουμε με γιουνάνια καταλαβαίνουμε πάνω κάτω τι ρόλο βαράνε. Λίγα είναι τα ωραία άνετα και αξιόπιστα γιουνάνια που αξίζουν και μπορείς να ακούσεις κάτι σοβαρό! Οι πιο πολλοι είναι γλοιώδεις τύποι που ρίχνουν την ποιότητα ζωής μας :confused:

Το χε πει και ο Μωάμεθ ο πορθητής νομίζω, πας μη Βάρβαρος έλλην ... :confused: :confused: :confused:
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
Πολύ σωστή παρατήρηση. Υποτίθετε ότι πας έξω για κάτι καλύτερο (όπου καλύτερο εννοείται μισθός, πόστο εργασίας και συνθήκες). Αν εδώ κάνεις τον ντελιβερά, γιατί να πας Γερμανία για να κάνεις πάλι τον ντελιβερά?
Γιατί είναι τεμπέληδες ,έχουνε μάθει στο παπατζιλίκι του Πασοκισταν που τις καλές εποχές αντί να στήσει παραγωγή έστησε ένα απέραντο κωλοχανείο το οποίο ονομάσε βιομηχανία service και τουρισμού:jerking: και το οποίο φυσικά ψοφήσε και τώρα πάνε πάνω στην Γερμανία με σκοπό να κάνουν τα ίδια, δεν θέλουνε να αποκτήσουν τις ελάχιστες δεξιότητες που χρειάζονται για να πιάσουν δουλειά στο μοναδικό πράγμα που αξίζει στη Γερμανία για άτομα του επιπέδου τους και αυτό δεν αλλο από τις φίρμες , απλά στις φιρμες άμα μπεις θα πρεπει δουλέψεις δεν θα μπορείς να κοροϊδέψεις
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Το τρελό είναι οτι βλέπεις άτομα Γερμανία και σου λένε με 1500 ευρώ μισθό Ελλάδα έφευγα με κλειστά μάτια.Αν είναι δυνατό.
Οι Ελληνες συχνά επειδή δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν τη μαυρίλα και την κατάθλιψη συσπειρώνονται μεταξύ τους και κλαίνε μαζί στα καφενεία τα κακά της μοίρας τους.Ετσι και δεν προσαρμόζονται και δε μαθαίνουν γερμανικά και μίζεροι φαίνονται.
Η λύση για αντιρρόπιση είναι κατά τη γνώμη μου τα γαμήσια,δηλαδή του δίνεις και καταλαβαίνει.Με τακτικές εκδρομές στα μουνολίβαδα βασικά δε σε πιάνει καθόλου η μαυρίλα της Γερμανίας είσαι σε παράλληλο σύμπαν.Θυμάμαι το 2004 όλη την εβδομάδα σκεφτόμουνα πώς θα βγάλω γούστα Τσεχία το ΣΚ.
Ναι μεν είσαι στη Γερμανία αλλά δε σε πιάνει η Γερμανία.Και αυτό βέβαια δεν είναι πολύ καλό γιατί σημαίνει οτι παίζει να μη φαίνεσαι προσαρμοσμένος αρκετά.Πιο πολύ θα συμπαθήσει ο Γερμανός τον κλαψομούνη Ελληνα που του λείπει το χωριό του παρά τον αστέρα που τα πράττει στα μουνολίβαδα.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Μπορεί να έχεις και δίκιο για σεζόν, το πνεύμα του ποστ είναι πως γενικά δεν υπάρχει λόγος να πας να κάνεις σκατοδουλειές στο εξωτερικό.
Βρίσκεις και δω με πάνω-κάτω με τις ίδιες απολαβές (πάντα αναλογικά με κόστος ζωής ) ένας ψήστης πχ μια χαρά λεφτά βγάζει Ελλάδα ή ένας γκαρσόνι σε εστιατόριο ή ντελιβεράς ή μάγειρας ή μπαρμαν ....γιατί να πάει Γερμανία;
Καποιοι δεν βρισκουν στην ελλαδα. Εγω δεν ξερω τι αμοιβες παιζουν.

Καπου εκει ερχομστε εμεις σαν θρεντ με κοινωνικες ανυσηχιες κ βαζουμε το λιθαρακι μας.

Στην γερμανια δεν ερχετε καποιος με ταβανι το ντελιβερικι, αλλα με αυτο ως πρωτο βημα.
Στην ελλαδα δεν υπάρχει επομενο βημα.

Φιλος προσπαθουσε να με πεισει πως ο ανιψιος του που δουλευει ντελιβερας στην ελλαδα για μια εταιρεια την volt , βγαζει 3.000€ τον μηνα :blahblah1::blahblah1:
 
Τελευταία τροποποίηση:

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Καποιοι δεν βρισκουν στην ελλαδα. Εγω δεν ξερω τι αμοιβες παιζουν.
Καπου εκει ερχομστε εμεις σαν θρεντ με κοινωνικες ανυσηχιες κ βαζουμε το λιθαρακι μας.

Στην γερμανια δεν ερχετε καποιος με ταβανι το ντελιβερικι, αλλα με αυτο ως πρωτο βημα.
Στην ελλαδα δεν υπάρχει επομενο βημα.

Φιλος προσπαθουσε να με πεισει πως ο ανιψιος του που δουλευει ντελιβερας στην ελλαδα για μια εταιρεια την volt , βγαζει 3.000€ τον μηνα :blahblah1::blahblah1:

Εδώ ο άλλος κονομάει 8000 ευρώ το μήνα από το ντιλίβερι.

 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Εκεί είναι και η διαφορά του Β.Π. από το συνήθη Ελληνα,για αυτό προσαρμόζεται εύκολα.Ο μέσος Ελληνας δεν κάνει ούτε ορειβασίες,ούτε ποδηλασίες ούτε σκι,ούτε βγαίνει με Γερμανούς ούτε έχει Γερμανίδα γκόμενα.Ο μέσος Ελληνας θέλει να πίνει ουζάκια,φραπέδες,να χτυπάει τα ζάρια στο τάβλι,να παίζει τζόγο και να τρώει σουβλάκι,βλέποντας τηλεόραση,γυναίκα να μαγειρεύει κτλ οπότε τη βρίσκει πολύ περισσότερο με άλλους Ελληνες που κάνουν τα ίδια και θεωρεί μαλάκες τους ντόπιους που δεν έχουν ούτε μπουζούκια.
Για το μέσο Ελληνα η Γερμανία είναι ψιλοσκατά από διασκέδαση δεν έχει ούτε ένα πράγμα να του αρέσει αν εξαιρέσουμε τις ελληνικές ταβέρνες και τα FKK.
Και οι Ελληνίδες σιχτιρίζουν που δεν μπορούν να αράξουν τις κωλάρες τους στα καφέ για ώρες να τα πούνε με τις φιλενάδες τους που δεν έχει μπουζούκια κτλ να δείξουνε τα κάλλη τους,παραλίες κτλ.Εχει βέβαια Γερμανούς αντί για Ελληναράδες.

Εκεί είναι και το πρόβλημα του Ελληνα που του τριβελίζει το μυαλό συνέχεια η ιδέα να γυρίσει Ελλάδα που εξιδανικεύει στο μυαλό του ονειρευόμενος μόνο παραλίες,ήλιο,αραλίκι,φραπέδες,μπουζούκια,ξέκωλα κτλ.Ενώ ο Ρουμάνος,Βούλγαρος έχει πλεονέκτημα αφού δεν έχει αφήσει κάτι ιδιαίτερο πίσω αν εξαιρέσουμε τα ξέκωλα.
 
Τελευταία τροποποίηση:

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Oκ,δηλαδή 1500ευρώ είναι το 1/4 ή 1/5 του μισθού σου;
Έγινε
Έγραψα κάπου ότι δίνω 1500€ για νοικι;
Και όχι δε μένω σε χωριό,.μένω 7 λεπτά από τη θάλασσα και 10 λεπτά από το κέντρο της πόλης.
Με τα πόδια.

Αν έδινα 1500€ θα νοικιαζα βίλα με 3-4 Υ/Δ, στα 20 λεπτά έξω από την πόλη με αμάξι.

Και αν μεθαύριο αλλάξω χώρα και βρίσκω διαμέρισμα στα 1000-1200€, πάλι θα έχω μισθό που αναλογικά θα είμαι στο 1/4.

Απλά είναι τα πράγματα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom