Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 994K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Για να ερθω εκει θα περασω απο τον Β? Η να κοψω δρομο μεσω του Μονοκερου?Να γλυτωσω και καποια ετη,ξερεις τωρα κριση κι ετσι?Υπαρχει Ελληνικη κοινοτητα εκει?

οχι κατευθειαν ερχεσαι εχει πτησεις εξπρες  :grin:
 

agharal

Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.810
Like
0
Πόντοι
16
οχι κατευθειαν ερχεσαι εχει πτησεις εξπρες  :grin:
Δεν με βοηθας ρε τυπε.Εγω με το αμαξι ειπα να ερθω.Σκεφτηκα οτι θα το χρειαστω.Μπορει να μην μου αρεσει η να μην βρω δουλεια,και να χρειαστει να γυρισω πισω.Ασε που δεν μπαινω σε αεροπλανα.Mega πιανεται εκει?Γιατι βλεπω το κατω παρταλι και δεν θελω να το χασω.Το Μουντιαλ θα το δειτε εκει?Βοηθα τυπε γιατι πρεπει να μεταναστευσω.Αλλιως θα παω στην Ρωσσια.Παντα μου αρεσε αυτη η χωρα και σκεφτηκα να παω αλλα φοβαμαι μην γινω δημητρακης.
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Δεν με βοηθας ρε τυπε.Εγω με το αμαξι ειπα να ερθω.Σκεφτηκα οτι θα το χρειαστω.Μπορει να μην μου αρεσει η να μην βρω δουλεια,και να χρειαστει να γυρισω πισω.Ασε που δεν μπαινω σε αεροπλανα.Mega πιανεται εκει?Γιατι βλεπω το κατω παρταλι και δεν θελω να το χασω.Το Μουντιαλ θα το δειτε εκει?Βοηθα τυπε γιατι πρεπει να μεταναστευσω.Αλλιως θα παω στην Ρωσσια.Παντα μου αρεσε αυτη η χωρα και σκεφτηκα να παω αλλα φοβαμαι μην γινω δημητρακης.

τυπε εχουμε τα παντα εδω εχουμε αρχαιες ελληνιδες θεες μη μασας ...τους πιρφορους αν εντοπισουμε κανεναν τους ριχνουμε κατευθειαν στο διαστημα  :grin: :grin: :grin:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Δεν με βοηθας ρε τυπε.Εγω με το αμαξι ειπα να ερθω.Σκεφτηκα οτι θα το χρειαστω.Μπορει να μην μου αρεσει η να μην βρω δουλεια,και να χρειαστει να γυρισω πισω.Ασε που δεν μπαινω σε αεροπλανα.Mega πιανεται εκει?Γιατι βλεπω το κατω παρταλι και δεν θελω να το χασω.Το Μουντιαλ θα το δειτε εκει?Βοηθα τυπε γιατι πρεπει να μεταναστευσω.Αλλιως θα παω στην Ρωσσια.Παντα μου αρεσε αυτη η χωρα και σκεφτηκα να παω αλλα φοβαμαι μην γινω δημητρακης.

ο Γλέζος είσαι ??
 

agharal

Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.810
Like
0
Πόντοι
16
Γιατι με βριζεις ρε τυπε?Να μιλησω και για μια φορα σοβαρα.Γνωριζεις τιποτα για εργασια για χημικους στην Αγγλια?Την ψαχνω εδω και καιρο και μου γλυστρανε σαν τα χελια.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Γιατι με βριζεις ρε τυπε?Να μιλησω και για μια φορα σοβαρα.Γνωριζεις τιποτα για εργασια για χημικους στην Αγγλια?Την ψαχνω εδω και καιρο και μου γλυστρανε σαν τα χελια.

εργοστασιακός ή ερευνητικός ??
 

agharal

Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.810
Like
0
Πόντοι
16
εργοστασιακός ή ερευνητικός ??
Εχω 15 χρονια προυπηρεσια σαν αναλυτης σε μεγαλο χημικο εργοστασιο εδω στην Ελλαδα(απο τα οποια,τα 4 σαν assistant manager).
Επειδη εχει ενα χρονο που ψαχνομαι,εχω υποψιες ποια ειναι τα μειονεκτηματα αλλα θα ηθελα και την γνωμη σου.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Εχω 15 χρονια προυπηρεσια σαν αναλυτης σε μεγαλο χημικο εργοστασιο εδω στην Ελλαδα(απο τα οποια,τα 4 σαν assistant manager).
Επειδη εχει ενα χρονο που ψαχνομαι,εχω υποψιες ποια ειναι τα μειονεκτηματα αλλα θα ηθελα και την γνωμη σου.

πρώτον και κύριον τα πρωτόκολλα και οι μέθοδοι ανάλυσης πιθανόν να είναι διαφορετικά...
δεύτερον κάποιες πιστοποιήσεις που ζητάνε εδώ (δεν ξέρω για χημικους)

 

agharal

Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.810
Like
0
Πόντοι
16
πρώτον και κύριον τα πρωτόκολλα και οι μέθοδοι ανάλυσης πιθανόν να είναι διαφορετικά...
δεύτερον κάποιες πιστοποιήσεις που ζητάνε εδώ (δεν ξέρω για χημικους)
Μεθοδοι αναλυσης δυσκολα να ειναι διαφορετικες.Οι περισσοτερες βασιζονται σε νορμες της ΕΕ.Δυο φορες μου ζητησανε να προχωρησουμε σε συνεντευξη,αλλα μολις τους απαντησα οτι ειμαι Ελλαδα εξαφανιστηκανε.Η ερωτηση μου ειχε να κανει με το αν ξερεις τιποτα για την συγκεκριμμενη αγορα για την συγκεκριμμενη εργασια.Ενας ακομα ανασταλτικος παραγοντας πιστευω οτι ειναι και η ηλικια (οχι βεβαια σαν τον Γλεζο αλλα ειμαι 49).Πριν τρια χρονια ημουν Λονδινο για διακοπες μου παρουσιαστηκε μια ευκαιρια αλλα την κλωτσησα ο μαλακας.Και τωρα το χειροτερο ειναι οτι αν δεν την κανω απο εδω,θα περιμενω απο τον Αλεξη να φερει τον αλλο δρομο της αναπτυξης.Και θα πρεπει να τον παρω για να με βγαλει Βενεζουελα.Αντεχεται αυτο?
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Μεθοδοι αναλυσης δυσκολα να ειναι διαφορετικες.Οι περισσοτερες βασιζονται σε νορμες της ΕΕ.Δυο φορες μου ζητησανε να προχωρησουμε σε συνεντευξη,αλλα μολις τους απαντησα οτι ειμαι Ελλαδα εξαφανιστηκανε.Η ερωτηση μου ειχε να κανει με το αν ξερεις τιποτα για την συγκεκριμμενη αγορα για την συγκεκριμμενη εργασια.Ενας ακομα ανασταλτικος παραγοντας πιστευω οτι ειναι και η ηλικια (οχι βεβαια σαν τον Γλεζο αλλα ειμαι 49).Πριν τρια χρονια ημουν Λονδινο για διακοπες μου παρουσιαστηκε μια ευκαιρια αλλα την κλωτσησα ο μαλακας.Και τωρα το χειροτερο ειναι οτι αν δεν την κανω απο εδω,θα περιμενω απο τον Αλεξη να φερει τον αλλο δρομο της αναπτυξης.Και θα πρεπει να τον παρω για να με βγαλει Βενεζουελα.Αντεχεται αυτο?

ε περιμενε τον Σαμαρα για την αναπτυξη τοτε  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Μεθοδοι αναλυσης δυσκολα να ειναι διαφορετικες.Οι περισσοτερες βασιζονται σε νορμες της ΕΕ.Δυο φορες μου ζητησανε να προχωρησουμε σε συνεντευξη,αλλα μολις τους απαντησα οτι ειμαι Ελλαδα εξαφανιστηκανε.Η ερωτηση μου ειχε να κανει με το αν ξερεις τιποτα για την συγκεκριμμενη αγορα για την συγκεκριμμενη εργασια.Ενας ακομα ανασταλτικος παραγοντας πιστευω οτι ειναι και η ηλικια (οχι βεβαια σαν τον Γλεζο αλλα ειμαι 49).Πριν τρια χρονια ημουν Λονδινο για διακοπες μου παρουσιαστηκε μια ευκαιρια αλλα την κλωτσησα ο μαλακας.Και τωρα το χειροτερο ειναι οτι αν δεν την κανω απο εδω,θα περιμενω απο τον Αλεξη να φερει τον αλλο δρομο της αναπτυξης.Και θα πρεπει να τον παρω για να με βγαλει Βενεζουελα.Αντεχεται αυτο?

ναι είναι λίγο δύσκολη η αγορά εργασίας για τους Ελληνες γιατί έχουν την εντύπωση ότι θέλουν να φύγουν όλοι από την Ελλάδα... κανένα γνωστό/φίλο έχεις που να μένει μόνιμα εδώ να σου κάνει το mail box.. μου έρχονται κάποιες ιδέες στο μυαλό..

για χημικούς δεν ξέρω.. αν μου έλεγες για τηλεποικοινωνίες να σπυ πω τα πάντα...
 

agharal

Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.810
Like
0
Πόντοι
16
ναι είναι λίγο δύσκολη η αγορά εργασίας για τους Ελληνες γιατί έχουν την εντύπωση ότι θέλουν να φύγουν όλοι από την Ελλάδα... κανένα γνωστό/φίλο έχεις που να μένει μόνιμα εδώ να σου κάνει το mail box.. μου έρχονται κάποιες ιδέες στο μυαλό..

για χημικούς δεν ξέρω.. αν μου έλεγες για τηλεποικοινωνίες να σπυ πω τα πάντα...
Tο εκαψα και το χαρτι αυτο.Εχω καποιον φιλο εβαλα την διευθυνση του στο βιογραφικο,και πηρα και αγγλικο κινητο.Αλλα μην περιμενοντας αμεση απαντηση,αργησα να το ενεργοποιησω,εστειλα εντωμεταξυ μια αιτηση,και σε μια ωρα που με παιρνανε τηλεφωνο εγω δεν το ειχα ενεργοποιημενο.Αναγκαστηκαν να μου στειλουν e-mail τους ειπα την αληθεια οτι ειμαι Ελλαδα και εξαφανιστηκαν.
Κατι αλλο που θα με βοηθουσε αν ηξερες να μου πεις,ειναι ποσες πιθανοτητες εχω να βρω μια οποιαδηποτε δουλεια και σιγα σιγα να ψαξω μετα να βρω στο αντικειμενο μου.Το θεωρεις ευκολο?Ξερω απο πρωτο χερι οτι Λονδινο δυσκολα.Επαρχια ομως?Τι θα μου προτεινες γι αυτο?Θελω οπωσδηποτε να φυγω,η Αγγλια για μενα προσωπικα ειναι η καλυτερη επιλογη.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Tο εκαψα και το χαρτι αυτο.Εχω καποιον φιλο εβαλα την διευθυνση του στο βιογραφικο,και πηρα και αγγλικο κινητο.Αλλα μην περιμενοντας αμεση απαντηση,αργησα να το ενεργοποιησω,εστειλα εντωμεταξυ μια αιτηση,και σε μια ωρα που με παιρνανε τηλεφωνο εγω δεν το ειχα ενεργοποιημενο.Αναγκαστηκαν να μου στειλουν e-mail τους ειπα την αληθεια οτι ειμαι Ελλαδα και εξαφανιστηκαν.
Κατι αλλο που θα με βοηθουσε αν ηξερες να μου πεις,ειναι ποσες πιθανοτητες εχω να βρω μια οποιαδηποτε δουλεια και σιγα σιγα να ψαξω μετα να βρω στο αντικειμενο μου.Το θεωρεις ευκολο?Ξερω απο πρωτο χερι οτι Λονδινο δυσκολα.Επαρχια ομως?Τι θα μου προτεινες γι αυτο?Θελω οπωσδηποτε να φυγω,η Αγγλια για μενα προσωπικα ειναι η καλυτερη επιλογη.

εξαρτάται ... αν ψάχνεις αποκλειστικά για χημικός δεν μπορώ να σου πω... γενικά δουλειές δεν λείπουνε ειδικά για ανθρώπους με προσόντα... βεβαια η επαρχία δεν πληρώνει μισθούς σαν το Λονδίνο αλλά η ζωή έχει κόστος το 1/3 του Λονδίνου..

έπρεπε να πείς ότι είσαι Ελλάδα για διακοπές και μπορείς να επιστρέψεις σε 2-3 μέρες αν θέλουν να περάσεις συνέντευξη.. γενικά μπορείς αν έχεις μια διεύθυνση στην Αγγλία να την δηλώνεις για μόνιμη βάση και αν σε παίρνουν τηλέφωνο (σε αγγλικό νούμερο) να τους λες ότι για κάποιο λόγο είσαι ελλάδα ...

έχεις ξαναδουλέψει εκτός ελλάδος ??
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
στην αγγλία οι εργασιακές σχέσεις είναι πολύ χαλαρές

(1) temporary (για αναπλήρωση κάποιου κενού πχ εγκυμοσύνη, ασθένεια κλπ) ενός μόνιμου
(2) permanent αορίστου χρόνου που λέμε εδώ
(3) contract εργολαβικά για συγκεκριμένο έργο
(4) rolling contract εργολαβικά με συνεχώς ανανεούμενο συμβόλαιο

οι 3-4 πληρώνουν καλύτερα με την ημέρα αλλά δεν δικαιούσαι ούτε άδεια με πληρωμή ούτε τίποτε... επιπλέον θα πρέπει είτε να συστήσεις μια εταιρεία στην Αγγλία (μιά ώρα υπόθεση) και να δώσεις σε ένα γραφείο την χαρτούρα (δεν κοστίζει πολλά συνήθως 0.75-1.25 ημερήσιες αποδοχές) είτε να μπείς σε μια umbrella company η οποία θα τιμολογεί για λογαριασμό σου και στην οποία εσύ θα φαίνεσαι σαν temporary pay-as-you-earn υπάλληλος.. γενικά αφαιρουμένων φόρων και εξόδων σου μένουνε περίπου 65-68% έχεις συμφωνήσει

οι 1-2 πληρώνουν λιγώτερα αλλά έχουν το καλό ότι είσαι υπάλληλος , δικαιούσαι αδείας, ασθένειας κκλπ ... εδω οι φόροι είναι αναλογικά με τον μισθο σου..

οι 3-4 βρίσκονται ευκολώτερα...

αυτά..
 

agharal

Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.810
Like
0
Πόντοι
16
Εκτος Ελλαδας οχι,απλα στην συγκεκριμμενη εταιρεια που δουλευα ηταν ελληνογαλλικη,και ειχα συνεργαστει σε ερευνητικες εργασιες με συναδελφους απο ολη την Ευρωπη σχεδον.Ξερω για το κοστος ζωης στο Λονδινο,ειχα κατσει για 2 βδομαδες εκει γι αυτο ρωτησα για επαρχια.Θα μου εδινες πανω απο 50% πιθανοτητες να βρω μια οποιαδηποτε αξιοπρεπη δουλεια?Σκεφτομαι να ερθω εκει και να ψαξω  απο εκει για δουλεια.Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να ζησω μηνες εκει χωρις να δουλευω..Και αυτο με κραταει εδω αναγκαστικα.Φαυλος κυκλος.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Εκτος Ελλαδας οχι,απλα στην συγκεκριμμενη εταιρεια που δουλευα ηταν ελληνογαλλικη,και ειχα συνεργαστει σε ερευνητικες εργασιες με συναδελφους απο ολη την Ευρωπη σχεδον.Ξερω για το κοστος ζωης στο Λονδινο,ειχα κατσει για 2 βδομαδες εκει γι αυτο ρωτησα για επαρχια.Θα μου εδινες πανω απο 50% πιθανοτητες να βρω μια οποιαδηποτε αξιοπρεπη δουλεια?Σκεφτομαι να ερθω εκει και να ψαξω  απο εκει για δουλεια.Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να ζησω μηνες εκει χωρις να δουλευω..Και αυτο με κραταει εδω αναγκαστικα.Φαυλος κυκλος.

αν αντέχεις να ζήσεις κανένα δίμηνο τρίμηνο θα βρείς οπωσδήποτε αξιοπρεπή δουλεια... το κόστος ζωής στην επαρχία δεν είναι μεγάλο... εδώ που είμαι Sheffield τα ενοίκια δεν είναι ακριβα υπολόγισε

δωμάτιο με συγκατοίκηση από 250-450 λίρες (με λογαριασμούς και τα πάντα πληρωμένα)
σπίτι από 300-2000 λίρες αναλόγως με το μέγεθος και την περιοχή (χωρίς λογαριασμούς και φόρους)

για το σπίτι που νοικιάζω πληρώνω 490 λίρες νοίκι και 95 λίρες φόρο συν λογαριασμούς περίπου 60-70 κατά μέσο όρο... έχει δύο υπνοδωμάτια, σαλόνι κουζίνα μπάνιο, wc και κελλάρι όπως επίσης και 200 περίπου τμ αυλής με σπιτάκι 15τμ περίπου σαν αποθήκη και ανοικτή θέση στάθμευσης μπροστά μπροστά... όλα τα ηλεκτρικα της κουζίνας μέσα (ψυγείο, πλυντήριο,καταψύκτης,φούρνος,κουζίνα) συν κρεβάτια, τραπεζαρία και ένα γραφείο με καρέκλα.. και είναι 1500 μέτρα από το κέντρο σε περιοχή αμιγούς κατοικίας...

να υπολογίζεις με συντηρητικό τρόπο ζωής γύρω στις 1100-1300 λίρες τον μήνα με το νοίκι .. με σφιχτό μπορείς να την βγάλεις από 850-1100...

παράδειγμα η εβδομαδιαία καρτα για το λεωφορείο εχει 13.5 λίρες... μια μπύρα σε πάμπ από 2.70-4 λίρες
 

agharal

Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.810
Like
0
Πόντοι
16
Oταν ημουν Λονδινο τον πιο ακριβο λογαριασμο τον πληρωσα σε ελληνικο εστιατοριο.Ειχε ομως παντου προσφορες και εβλεπα οτι εκτος απο την κατοικια τα υπολοιπα δεν ηταν ακριβα.Με 6 λιρες εφαγα σε pizza hut τον αγλεουρα μαζι με τα παιδια μου,με το ιδιο ποσο σε ασιατικο εστιατοριο(κοντα στο London Eye) απεριοριστο φαγητο,οτι και οσα πιατα ηθελες.Ρουχα απο πολυκαταστημα στο κεντρο της πολης σε λογικες τιμες. Τις δε μετακινησεις με 10 λιρες την βδομαδα επαιρνα μια καρτα με την οποια ειχα απεριοριστη προσβαση σε μετρο,λεωφορεια και τρενα.Μαλλον πρεπει να το παρω αποφαση και να ανεβω χωρις να εχω βρει δουλεια.Θα το ειχα κανει ηδη αλλα ας οψεται το ελληνικο κρατος( εχω λαμβανειν, οποτε καταλαβαινεις).
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Oταν ημουν Λονδινο τον πιο ακριβο λογαριασμο τον πληρωσα σε ελληνικο εστιατοριο.Ειχε ομως παντου προσφορες και εβλεπα οτι εκτος απο την κατοικια τα υπολοιπα δεν ηταν ακριβα.Με 6 λιρες εφαγα σε pizza hut τον αγλεουρα μαζι με τα παιδια μου,με το ιδιο ποσο σε ασιατικο εστιατοριο(κοντα στο London Eye) απεριοριστο φαγητο,οτι και οσα πιατα ηθελες.Ρουχα απο πολυκαταστημα στο κεντρο της πολης σε λογικες τιμες. Τις δε μετακινησεις με 10 λιρες την βδομαδα επαιρνα μια καρτα με την οποια ειχα απεριοριστη προσβαση σε μετρο,λεωφορεια και τρενα.Μαλλον πρεπει να το παρω αποφαση και να ανεβω χωρις να εχω βρει δουλεια.Θα το ειχα κανει ηδη αλλα ας οψεται το ελληνικο κρατος( εχω λαμβανειν, οποτε καταλαβαινεις).

με το καλό.. πάρε την απόφαση δεν είναι τίποτε.. εγώ έχω γυρίσει παντού ... αρκεί να σου πώ για κοντά δυό χρόνια Νιγηρία και μια διετία Ελβετία.. βάλε ένα κοντά στο εξάμηνο Νότια Αφρική, ένα τρίμηνο Ναμίμπια, ένα τρίμηνο Ουγκάντα, κανένα εξάμηνο Κύπρο,ένα τρίμηνο Καμερούν.. όλα τα ωραία μέρη  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

κανονικός μισθοφόρος...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom