Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 994K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

kairotwra

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
134
Like
2
Πόντοι
1
αν αντέχεις να ζήσεις κανένα δίμηνο τρίμηνο θα βρείς οπωσδήποτε αξιοπρεπή δουλεια... το κόστος ζωής στην επαρχία δεν είναι μεγάλο... εδώ που είμαι Sheffield τα ενοίκια δεν είναι ακριβα υπολόγισε

δωμάτιο με συγκατοίκηση από 250-450 λίρες (με λογαριασμούς και τα πάντα πληρωμένα)
σπίτι από 300-2000 λίρες αναλόγως με το μέγεθος και την περιοχή (χωρίς λογαριασμούς και φόρους)

για το σπίτι που νοικιάζω πληρώνω 490 λίρες νοίκι και 95 λίρες φόρο συν λογαριασμούς περίπου 60-70 κατά μέσο όρο... έχει δύο υπνοδωμάτια, σαλόνι κουζίνα μπάνιο, wc και κελλάρι όπως επίσης και 200 περίπου τμ αυλής με σπιτάκι 15τμ περίπου σαν αποθήκη και ανοικτή θέση στάθμευσης μπροστά μπροστά... όλα τα ηλεκτρικα της κουζίνας μέσα (ψυγείο, πλυντήριο,καταψύκτης,φούρνος,κουζίνα) συν κρεβάτια, τραπεζαρία και ένα γραφείο με καρέκλα.. και είναι 1500 μέτρα από το κέντρο σε περιοχή αμιγούς κατοικίας...

να υπολογίζεις με συντηρητικό τρόπο ζωής γύρω στις 1100-1300 λίρες τον μήνα με το νοίκι .. με σφιχτό μπορείς να την βγάλεις από 850-1100...

παράδειγμα η εβδομαδιαία καρτα για το λεωφορείο εχει 13.5 λίρες... μια μπύρα σε πάμπ από 2.70-4 λίρες

μαν μου ομως αυτο σημαινει 3 χηνες και βαλε καβα για να ψαξεις + αεροπορικα ειναι επενδυση
 

globalfer

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2013
Μηνύματα
1.560
Like
0
Πόντοι
16
Για οσους ξερουν Ιταλικα καλη λυση ειναι η ΒΟρεια Ιταλια,  η η Ιταλοφωνη Ελβετια.

Στην βορεια Ιταλια η ανεργια ειναι 6% και η σχεση μισθων/κοστους ζωης καλη. Αλλα ειναι απαραιτητα τα Ιταλικα.
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Τύπε qwerty ρίξε μια ματια στο θέμα αυτο που ειχα ανοίξει πριν παω εξω. Υπόψην πως εγω ειχα ήδη καλη δουλεια εδω. Τοτε έλεγα πως παω για 4-5 χρονια και μετα παλι πιςω. Τρία χρονια μετα δε θελω να ξαναγυρίσω...
 

antiosmuchachos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2016
Μηνύματα
347
Like
16
Πόντοι
1
Τύπε qwerty ρίξε μια ματια στο θέμα αυτο που ειχα ανοίξει πριν παω εξω. Υπόψην πως εγω ειχα ήδη καλη δουλεια εδω. Τοτε έλεγα πως παω για 4-5 χρονια και μετα παλι πιςω. Τρία χρονια μετα δε θελω να ξαναγυρίσω...

σε ποια χωρα πηγεσ φιλε?
 

antiosmuchachos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2016
Μηνύματα
347
Like
16
Πόντοι
1
ποια ειναι τελικα η καλυτερεη χωρα για να μεταναστευσει καποιος για δοθλεια? καλυτερα ευρωπη η αμερικη ασια αυστραλια?
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.839
Like
1.290
Πόντοι
216
Αυστραλία τύπε! Ξεπουλάνε και εκεί τα πάντα στους άραβες. Κλείνουν όλα τα εργοστάσια. Σε λίγες μέρες λουκέτο βάζει η Ford, Ακολουθεί η Holden
Ο άλλος έδιωξε 5000 άτομα από την Qantas και πήρε αυτός τρελή αύξηση.
Οι συνδικαλιστές αντικατέστησαν το καγκουρό με την καμήλα στο αεροπλάνο για να διαμαρτυρυθούν.

Αν είσαι και μπουρδελιάρης ξέχνα το. 100 τουλάχιστον δολάρια το απλό.

:bottom:





 

Συνημμένα

  • qantas.jpg
    qantas.jpg
    38,9 KB · Εμφανίσεις: 21
  • australia qantas.jpg
    australia qantas.jpg
    79,7 KB · Εμφανίσεις: 32

Επισκέπτης
Απ τη στιγμη που ακομα το σκέφτεσαι σημαινει ότι μάλλον δε θα πας. Ασε που εχεις και το αισθημα εδω, πού θα το αφησεις;
Τύπε qwerty ρίξε μια ματια στο θέμα αυτο που ειχα ανοίξει πριν παω εξω. Υπόψην πως εγω ειχα ήδη καλη δουλεια εδω. Τοτε έλεγα πως παω για 4-5 χρονια και μετα παλι πιςω. Τρία χρονια μετα δε θελω να ξαναγυρίσω...
χεχεχε :)
 

akatastatos123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2013
Μηνύματα
869
Κριτικές
7
Like
1.199
Πόντοι
486
Αυστραλία τύπε! Ξεπουλάνε και εκεί τα πάντα στους άραβες. Κλείνουν όλα τα εργοστάσια. Σε λίγες μέρες λουκέτο βάζει η Ford, Ακολουθεί η Holden
Ο άλλος έδιωξε 5000 άτομα από την Qantas και πήρε αυτός τρελή αύξηση.
Οι συνδικαλιστές αντικατέστησαν το καγκουρό με την καμήλα στο αεροπλάνο για να διαμαρτυρυθούν.

Αν είσαι και μπουρδελιάρης ξέχνα το. 100 τουλάχιστον δολάρια το απλό.

:bottom:

Άρα μόνο ο Καναδάς μας έμεινε; (από "δυτικές" χώρες)
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.839
Like
1.290
Πόντοι
216
Τύπε εκεί ξέρω ότι δεν αντέχεις από το κρύο. Τώρα τι να σου πω!
Μπορεί να είναι καλή φάση.
Πάντως πέρα από την πλάκα υπάρχει ένα site που ασχολείται με αυτά. Δεν ξέρω κατά πόσο ενημερώνεται αλλά έχει πληροφορίες.
Θα χορτάσεις πληροφορίες και μάλλον εδώ θα μείνεις.
Ρίξε μια ματιά στο patriotaki εδώ

Καλή τύχη!

:sunglasses:
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
489
Πόντοι
186
Ο Καναδας ειναι υπεροχη χωρα με υπεροχη φυση και χαμηλο κοστος κατοικιας.
 

Επισκέπτης
Ο Καναδας ειναι υπεροχη χωρα με υπεροχη φυση και χαμηλο κοστος κατοικιας.
σε μερικες πολεις του καναδα δεν αντεχεται το κρυο...

Μου λεγε μια ευρωπαια, η οποια ειναι συνηθισμενη σε χιονια και χαμηλες θερμοκρασιες- καμια σχεση με ελληνες, οτι ειχε αλλαξει πολη στον καναδα επειδη δεν αντεχε το κρυο...

Μιλαμε για -50. Κι επειδη δε μπορει καποιος να φανταστει πως μεταφραζεται το -50...η τυπισσα μου ελεγε ποσο ειχε σοκαριστει οταν εβλεπε τους ανθρωπους στους -10 να βγαινουν με κοντομανικα...
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
489
Πόντοι
186
Δεν ξερω για ολες τις πολεις του Καναδα... Παντως ειναι πιο ξηρο το κλιμα εκει και δεν το νιωθεις τοσο το κρυο.
 

antiosmuchachos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2016
Μηνύματα
347
Like
16
Πόντοι
1
αρα εχοθμε και λεμε αυστραλια οχι καναδας οχι αρα που παμε? μονο ευρωπη η αμερικη? με βιζεσ και τετοια τι γινεται μποροθμε να παμε να δουλεψουμε παντου?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom