Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 994K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

Επισκέπτης
qn4fth.jpg

Ωχου βρε φιλε μου,επιμενεις.Κοιτα με τα εξτρα ποσα γινονται.

κι όλα αυτά ο ναύτης ε;

ωραίος...

φαντάζομαι τι παίρνουν τα στελέχη  :rockon:
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
37
Πόντοι
366
από δουλειά τι λέει; τσιμπούκι ή βγαίνει νορμαλ το μεροκάματο;
Δυσκολη.Δεν μας δινουν τσαμπα τα λεφτα.Να φανταστεις το καλοκαιρι μας ερχονται πρωτομπαρκοι και φευγουν σε 2-3 μερες.Εχουν λιγοστεψει και τα ατομα πολυ.
 

Επισκέπτης
Δυσκολη.Δεν μας δινουν τσαμπα τα λεφτα.Να φανταστεις το καλοκαιρι μας ερχονται πρωτομπαρκοι και φευγουν σε 2-3 μερες.Εχουν λιγοστεψει και τα ατομα πολυ.

άρα υπάρχει έλλειψη από χέρια;

ή έχουν κοπεί θέσεις;  :think:
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
37
Πόντοι
366
άρα υπάρχει έλλειψη από χέρια;

ή έχουν κοπεί θέσεις;  :think:
Eχουν κοπει ρε..Τι ελλειψη..Σε λιγο θα βαλουν τους επιβατες να το πηγαινουν μονοι τους για να μην πληρωνουν..
 

bourdeliaris1a

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
95
Like
0
Πόντοι
0
Καθως μου εχει παρουσιαστει μια καλη ευκαιρια σε χωρα της κεντρικης Ευρωπης αναρωτιεμαι κατα ποσο αξιζει τον κοπο. Η εργασια μου στην Ελλαδα ειναι αρκετα καλη, και παιρνω και αρκετα καλα λεφτα δεδομενων των συνθηκων και της ηλικιας μου. Απο την αλλη αυτα που μου προτεινανε ειναι καπως καλυτερα, ειναι και η θεση πιο καλη, αλλα αναρωτιεμαι αν αξιζει τον κοπο.

Οσοι εχετε δουλεψει εξωτερικο, θεωρειτε οτι το να εχεις δουλεψει εξω σου δινει μεγαλο πλεονεκτημα εναντι οσων εχουν μεινει Ελλαδα; Με τη λογικη οτι καποια στιγμη θα επιστρεψεις πισω, σε 4-5-6 χρονια... Ή μηπως ειναι καλυτερα να κατσω στην Ελλαδαρα μας που κανουμε και ζωαρα;

το θρεντ μου θυμιζει ενα παρομοιο με τιτλο 100 εθρω στην ελλαδα και ξυσιμο η 1500 εξωτερικο και δουλεια  :grin:
 

bourdeloviking

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2014
Μηνύματα
5
Like
0
Πόντοι
0
Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του εξωτερικού και το αντίστοιχο μειονέκτημα του μπουρδέλου που ζούμε είναι ένα:

η ημιαπασχόληση, ή αλλιώς τα τετράωρα ή αλλιώς τα "400€ job"

όπως τα λένε έξω

Όποιος έχει όρεξη για δουλειά δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρει τουλάχιστον μία τέτοια, που σε συνδυασμό με ένα επίδομα ενοικίου, κλπ θα τον κάνει να σταθεί στα πόδια του μέχρι να μάθει τη γλώσσα

Επίσης όταν βρει πλήρη δουλειά, μπορεί να συνεχίσει και να βρει ακόμη ένα τετράωρο (δεν θα του πει κανένας τίποτα, αντίθετα με εδώ που θεωρείται εγκληματίας κάποιος που κάνει δεύτερη δουλειά και αντίθετα συμπονάται ο τεμπέλης "άνεργος" που πίνει όλη μέρα καφέδες στη Γλυφάδα)

Αν μιλάμε για ζευγάρι οι δυνατότητες είναι για maximum 3 δουλειές (μιάμιση ο καθένας) οπότε μπορεί να φτάσει ακόμη και τα 3.000 ευρώ τον μήνα ΜΕ ΑΠΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΟΝΤΑ (σερβιτόρος, καθαριστής, φύλαξη παιδιών, κλπ)

Για προσόντα η κλίμακες ανεβαίνουν κατακόρυφα

Στην Ελλάδα δεν υππάρχει ο θεσμός της τετράωρης εργασίας, και η λέξη δουλειά είναι ταυτισμένη με οκτάωρο, και όλα τα συνεπαγόμενα και για τους δύο (εργοδότης, εργαζόμενος)

Αντίθετα στη Γερμανία, το ποσοστό των γυναικών με παιδί που δουλεύει σε full-time job είναι κάτω του 10 %

πλεονεκτήμα που θα δουλευουν 3 δουλειές  :jerking:

american dream  :jerking:
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Eχουν κοπει ρε..Τι ελλειψη..Σε λιγο θα βαλουν τους επιβατες να το πηγαινουν μονοι τους για να μην πληρωνουν..

ο γειτονας ενος φιλου μου στην ανω πολη θεσσαλονικης ειναι καπετανιος συνταξιουχος 67χρ και μας ελεγε οτι τωρα παιρνουν μονο ξενους στα καραβια ενω παλια μεχρι το 2004 π δουλευε τωρα ειναι σε γραφειο ,επαιρνε γυρω στα 12-13χιλ δολλαρια το μηνα  :o :o
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ἔ, προκειμένου νὰ πλοηγῆτε σεῖς, ἀσφαλεστέρα λύσις εἶναι αὐτή.

σιγά μην είναι και καπετάνιος… καφέδες φτιάχνει, κανένα σφουγγάρισμα ρίχνει και κανένα γυάλισμα στους χαβαλέδες…
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ρε μαν γιατι,στο ship simulator μια χαρα τα παω. :rockon:

ναι βέβαια .. δεν έχεις αφήσει ύφαλο και βραχονησίδα που να μην έχεις βαρέσει…

και να μην ξεχνάμε και το Μάλτα γιόκ.. που βάζεις πλώρη για Κούλουρη και βρίσκεσαι στις Φλέβες..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom