Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 994K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
Τεσπα φιλε, επειδη εχω ζησει στη γερμανια, εχω να σου πω, με το χερι στην καρδια, οτι απο ολες τις αποψεις, σαν χωρα, ειμαστε 200 χρονια πισω. Θεματα συμπεριφορας,δημοσιας υγειας,σταθεροτητας,ασφαλειας,κοστος ζωης.

το θεμα ειναι ομως φιλε και το εξης......οσοι πανε εξω ,ειναι παναγιες στα ξενα κρατη.......οταν μαζεψουν φραγκα και αποφασισουν να επιστρεψουν πισω στην ελλαδα.....μεχρι ωρας δεν εχω δει καποιον να εχει φερει ολα αυτα τα θετικα που ειδε και βιωσε σε ξενες πατριδες .....οταν ξαναγυρνουν ,κανουν οτι κανουν και οι υπολοιποι !!
οταν γυρισες απο την γερμανια λοιπον, και πηγες  σε ενα καφε να πιεςι τον καφε σου ,και δε σου εκοψε αποδειξη το μαγαζι ,πηρες τηλεφωνο να κανεις καταγγελια οπως θα εκανε ο Γερμανος στην χωρα του ?????  Μια απλη ερωτηση και περιμενω μια απλη απαντηση ...........
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.923
Κριτικές
39
Like
5.065
Πόντοι
2.696
Κάποιος έγραψε ότι 1400€ βρίσκεις στη Θάλασσα.Κάποιοι γνωστοί και φίλου μου,πιστεύοντας ότι το να γίνεις ναυτικός είναι πολύ εύκολο,έβγαλαν ναυτικό φυλλάδιο.Έχουν πάρει "μπάλα" όλες τις ναυτιλιακές και δουλειά ακόμα δεν έχουν βρει.Η απάντηση είναι απλή.Τα ποντοπόρα πλοία που έχουν Ελληνική σημαία (αν έχεις οικογένεια κάτι τέτοιο πρέπει να ψάχνεις) είναι περίπου 850.Σε αυτά,αν εξαιρέσουμε περίπου 10 άτομα στο καθένα,τα υπόλοιπα πληρώματα είναι αλλοδαπό.Φιλιπινέζοι,Πακιστανοί,Ρουμάνοι,Ουκρανοί κλπ.Επίσης ο καθαρός μισθός ενός ναύτη είναι περίπου 1200€.Εκτός αν έχει κάποιος ειδικότητα οπότε παίρνει περισσότερα.Στα δε πλοία της Ακτοπλοΐας τα πράγματα είναι χειρότερα.Πολλά πληρώματα είναι απλήρωτα.Μια βόλτα στον Πειραιά,στα καφενεία,θα σας πείσει.Όταν δείτε πόσος κόσμος ψάχνει για μπάρκο...
 

Nacho Vidal

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.204
Like
12
Πόντοι
16
Τεσπα φιλε, επειδη εχω ζησει στη γερμανια, εχω να σου πω, με το χερι στην καρδια, οτι απο ολες τις αποψεις, σαν χωρα, ειμαστε 200 χρονια πισω. Θεματα συμπεριφορας,δημοσιας υγειας,σταθεροτητας,ασφαλειας,κοστος ζωης.

Ας βγαλω εγω τα λεφτα που θελω και θα πηγαινω.......

FKK ALL DAY  :boff: :boff: :boff: :boff: :boff:

 

Nacho Vidal

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.204
Like
12
Πόντοι
16
Ο δουλος παντου δουλος θα ειναι ομως. - Το αφεντικο δεν εχει εθνικοτητα. Το αφεντικο ειναι αφεντικο. Και εσυ δουλος. Ειτε εδω δουλος ειτε εκει, τι σημασια εχει?

Eτσι και αλλιως ο πραγματικος τροπος για να βγαλεις πολλα λεφτα και να ζησεις οπως θελεις δεν ειναι η <<δουλεια>>......
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
37
Πόντοι
366
Κάποιος έγραψε ότι 1400€ βρίσκεις στη Θάλασσα.Κάποιοι γνωστοί και φίλου μου,πιστεύοντας ότι το να γίνεις ναυτικός είναι πολύ εύκολο,έβγαλαν ναυτικό φυλλάδιο.Έχουν πάρει "μπάλα" όλες τις ναυτιλιακές και δουλειά ακόμα δεν έχουν βρει.Η απάντηση είναι απλή.Τα ποντοπόρα πλοία που έχουν Ελληνική σημαία (αν έχεις οικογένεια κάτι τέτοιο πρέπει να ψάχνεις) είναι περίπου 850.Σε αυτά,αν εξαιρέσουμε περίπου 10 άτομα στο καθένα,τα υπόλοιπα πληρώματα είναι αλλοδαπό.Φιλιπινέζοι,Πακιστανοί,Ρουμάνοι,Ουκρανοί κλπ.Επίσης ο καθαρός μισθός ενός ναύτη είναι περίπου 1200€.Εκτός αν έχει κάποιος ειδικότητα οπότε παίρνει περισσότερα.Στα δε πλοία της Ακτοπλοΐας τα πράγματα είναι χειρότερα.Πολλά πληρώματα είναι απλήρωτα.Μια βόλτα στον Πειραιά,στα καφενεία,θα σας πείσει.Όταν δείτε πόσος κόσμος ψάχνει για μπάρκο...
Δεν προκειται να βρουν αν δεν εχουν χοντρο μεσο,τσαμπα το εβγαλαν το φυλλαδιο.Ο μισθος του απλου ναυτη ειναι 2000 πλεον στα συμβατικα πλοια και 2500 χιλιαδες στα ταχυπλοα και οχι 1200.
Εκτος αν πανε χωρις φυλλαδιο η ανασφαλιστοι σε πλοια με ξενη σημαια.Ποντοπορα πλοια με ελληνικη σημαια ειναι υποχρεωμενα να εχουν 80% ελληνικο πληρωμα.Αυτα που αναφερεις εσυ ειναι ελληνικα μεν αλλα με ξενη σημαια.
 

Nacho Vidal

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.204
Like
12
Πόντοι
16
Αυτά τα ποσά στην Ελλάδα έχουν εκλείψει.Παντού γίνονται μειώσεις,εκτός αν είσαι CEO που μπορεί να παίρνεις τώρα 2-3000€/μήνα όταν πριν 3 χρόνια έπαιρνες 6-7000€.Εδώ αν πάρεις πλέον 500€ πρέπει να πανηγυρίζεις.Αν και πρώτα θα πανηγυρίσεις αν βρεις κάποιον να σε προσλάβει...

Με αυτους που δουλευαν στα νησια σερβιτοροι κλπ το καλοκαιρι και εβγαζαν χιλιαρικα τι γινεται?

Τωρα τι βγαζουν?

 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.923
Κριτικές
39
Like
5.065
Πόντοι
2.696
Δεν προκειται να βρουν αν δεν εχουν χοντρο μεσο,τσαμπα το εβγαλαν το φυλλαδιο.Ο μισθος του απλου ναυτη ειναι 2000 πλεον στα συμβατικα πλοια και 2500 χιλιαδες στα ταχυπλοα και οχι 1200.
Εκτος αν πανε χωρις φυλλαδιο η ανασφαλιστοι σε πλοια με ξενη σημαια.Ποντοπορα πλοια με ελληνικη σημαια ειναι υποχρεωμενα να εχουν 80% ελληνικο πληρωμα.Αυτα που αναφερεις εσυ ειναι ελληνικα μεν αλλα με ξενη σημαια.

Επέτρεψε μου να ξέρω περισσότερα από εσένα,μετά από 3 χρόνια εργασίας σε μεγάλη Ελληνική ναυτιλιακή...Τα ποντοπόρα έχουν Πλοίαρχο και Α΄Μηχανικό Έλληνες και το υπόλοιπο πλήρωμα στη διάθεση του πλοιοκτήτη/εφοπλιστή.
Αύριο θα σου αποδείξω και τους μισθούς βάσει Συλλογικής Σύμβασης.Επιπλέον οι μισθοί πάνε σύμφωνα με τους Κ.Ο.Χ
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.923
Κριτικές
39
Like
5.065
Πόντοι
2.696
Με αυτους που δουλευαν στα νησια σερβιτοροι κλπ το καλοκαιρι και εβγαζαν χιλιαρικα τι γινεται?

Τωρα τι βγαζουν?

Δεν έχω ιδέα.Πάντως λιγότερα από πριν θα βγάζουν.
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
37
Πόντοι
366
Επέτρεψε μου να ξέρω περισσότερα από εσένα,μετά από 3 χρόνια εργασίας σε μεγάλη Ελληνική ναυτιλιακή...Τα ποντοπόρα έχουν Πλοίαρχο και Α΄Μηχανικό Έλληνες και το υπόλοιπο πλήρωμα στη διάθεση του πλοιοκτήτη/εφοπλιστή.
Αύριο θα σου αποδείξω και τους μισθούς βάσει Συλλογικής Σύμβασης.Επιπλέον οι μισθοί πάνε σύμφωνα με τους Κ.Ο.Χ
Φιλε μου δεν αντιλεγω αυτο που προσπαθω να σου εξηγησω ειναι οτι αυτα ειναι με ξενη σημαια,για να γλυτωνουν τους φορους στην Ελλαδα.Εχουν μεν ελληνες αξιωματικους αλλα το υπολοιπο πληρωμα ειναι ξενο και τους μισθους τους κανονιζουν οι ιδιοι καθως δεν υπαρχει ΣΣΕ.Εσυ εχεις 3 χρονια σε ναυτιλιακη εχω ειμαι 15 χρονια ναυτικος λες να γνωριζεις καλυτερα απο εμενα;Οσα πλοια εχουν Ελληνικη σημαια ειναι υποχρεωμενα να εχουν Ελληνες ναυτικους κατα 80% του πληρωματος.Οι εφοπλιστες
παλευουν να το καταργησουν και αυτο.Και δεν το αποκλειω.
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.923
Κριτικές
39
Like
5.065
Πόντοι
2.696
Στην ακτοπλοΐα ο ναύτης παίρνει μαζί με τις Κυριακές μικτό μισθό 1412,75€ βάσει της Σ.Σ.Ε του 2013.
Στα ποντοπόρα 1002€ με βάσει την σύμβαση του 2010.Και απ΄ότι ξέρω δεν έχουν υπογράψει νέα...

Δεν ανεβαίνουν λόγω μεγέθους τα ΦΕΚ..

 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.923
Κριτικές
39
Like
5.065
Πόντοι
2.696
Φιλε μου δεν αντιλεγω αυτο που προσπαθω να σου εξηγησω ειναι οτι αυτα ειναι με ξενη σημαια,για να γλυτωνουν τους φορους στην Ελλαδα.Εχουν μεν ελληνες αξιωματικους αλλα το υπολοιπο πληρωμα ειναι ξενο και τους μισθους τους κανονιζουν οι ιδιοι καθως δεν υπαρχει ΣΣΕ.Εσυ εχεις 3 χρονια σε ναυτιλιακη εχω ειμαι 15 χρονια ναυτικος λες να γνωριζεις καλυτερα απο εμενα;Οσα πλοια εχουν Ελληνικη σημαια ειναι υποχρεωμενα να εχουν Ελληνες ναυτικους κατα 80% του πληρωματος.Οι εφοπλιστες
παλευουν να το καταργησουν και αυτο.Και δεν το αποκλειω.

Σου ξαναγράφω.Σε πλοία με Ελληνική Σημαία,νηολογημένα στο Ελληνικό Νηολόγιο,έχουν μόνο τον Πλοίαρχο και τον Α΄μηχανικό Έλληνες και μετά οι άλλοι αλλοδαποί.Συνήθως έχουν τη γέφυρα και τους τρεις μηχανικούς Έλληνες και τα άλλα μέλη αλλοδαπούς.
Θυμάμαι σε πλοιο με 62 άτομα προσωπικό,είχαν μόνο 6 Έλληνες.Με Ελληνική σημαία,νηολογημένο στον Πειραιά.Έχουν δε μια εμμονή να προσλαμβάνουν Ηλεκτρολόγους Ρουμάνους..Τι διάολο έχουν οι Ρουμάνοι ηλεκτρολόγοι δεν το κατάλαβα.Είχα παλέψει πολύ να πάρουν ένα φίλο ηλεκτρολόγο σε ένα πλοίο τους.Τα κατώτερα πληρώματα μηχανής και καταστρώματος όλοι αλλοδαποί.Ναύτες,ναύκληροι,λιπαντές,μάγειροι,όλοι ξένοι.
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
37
Πόντοι
366
Στην ακτοπλοΐα ο ναύτης παίρνει μαζί με τις Κυριακές μικτό μισθό 1412,75€ βάσει της Σ.Σ.Ε του 2013.
Στα ποντοπόρα 1002€ με βάσει την σύμβαση του 2010.Και απ΄ότι ξέρω δεν έχουν υπογράψει νέα...

Δεν ανεβαίνουν λόγω μεγέθους τα ΦΕΚ..
Αυτος που λες ειναι ο βασικος μισθος.Ο μισθος ανεβαινει κατα πολυ με τις Κυριακες,τις αργιες,τις αδειες που πληρωνομαστε,τις υπερωριες,τα bonus.
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.392
Κριτικές
1
Like
903
Πόντοι
96
το θεμα ειναι ομως φιλε και το εξης......οσοι πανε εξω ,ειναι παναγιες στα ξενα κρατη.......οταν μαζεψουν φραγκα και αποφασισουν να επιστρεψουν πισω στην ελλαδα.....μεχρι ωρας δεν εχω δει καποιον να εχει φερει ολα αυτα τα θετικα που ειδε και βιωσε σε ξενες πατριδες .....οταν ξαναγυρνουν ,κανουν οτι κανουν και οι υπολοιποι !!

Στις πολιτισμένες χωρες υπαρχουν κρατικοι λειτουργοι (πολεοδομοι , εφοριακοι , αστυνομικοι, δικαστες κλπ ) που κανουν την δουλεια τους . Εδω οι κρατικοι λειτουργοι ειναι με το ενα χερι απλωμενο για λάδωμα και με το αλλο στον φραπέ . οχι μονο οι Ελληνες μεταναστες δεν εφεραν την ευρωπαικη κουλτουρα αλλα και επενδυσαν τα μαυρα που εβγαλαν εξω στην Ελλάδα που υπάρχει ανοχη στην πρατυπία .

ΥΓ Στα Ιμια ημουν φανταρος στην Αθηνα αλλα πριν ημουν Κω . ΟΛΟΙ οι στρατιωτικοι ειχαν 2η δουλεια . Αν γινόταν κανα μπραφ αυτο το στρατιωτικό προσωπικό ηταν ανικανο ακόμα και να παραδοθει , θα λιπότακτουσαν ολοι ομαδικώς . και μετα κατηγορουσαν τον Σημιτη κι τους προδοτες πολιτικους. 17 χρονια μετα παλι για "προδοτες πολιτικους " μιλάνε . Αλλαγη κουλτουρας και σκεψης θέλει η Ελλάδα αλλα δεν την βλέπω . Οποιος εχει πολιτικα μεσα και μεγαλη περιουσια με ενοικια και τετοια ας κατσει Ελλάδα , οποιος περιμενει να ζησει από ενα μίσθο ας παέι καπου αλλού.
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.923
Κριτικές
39
Like
5.065
Πόντοι
2.696
Τα 1412,75 είναι μαζί με τις Κυριακές.Ο βασικός μισθός και είναι μικτός.Αν αφαιρέσεις κρατήσεις έρχεται πολύ χαμηλά.Ακόμα και με τις όποιες υπερωρίες που δε σημαίνει ότι θα τις έχεις πάντα...Κάποτε τα καράβια ήταν μια διέξοδος επαγγελματικής αποκατάστασης.Πλέον,αν δεν είσαι απόφοιτος σχολής εμποροπλοιάρχων ή μηχανικών,είναι ζουγκλα...
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
37
Πόντοι
366
Τα 1412,75 είναι μαζί με τις Κυριακές.Ο βασικός μισθός και είναι μικτός.Αν αφαιρέσεις κρατήσεις έρχεται πολύ χαμηλά.Ακόμα και με τις όποιες υπερωρίες που δε σημαίνει ότι θα τις έχεις πάντα...Κάποτε τα καράβια ήταν μια διέξοδος επαγγελματικής αποκατάστασης.Πλέον,αν δεν είσαι απόφοιτος σχολής εμποροπλοιάρχων ή μηχανικών,είναι ζουγκλα...
Γιατι επιμενεις σε κατι που δεν γνωριζεις;Κυριακες και αργιες ειναι εξτρα παντα.και εγω εχω μικτο μισθο κοντα στα 1100 αλλα με ολα μαζι ανεβαινουν και παιρνω καθαρα πανω απο 3000.αν βρω κανα αποκομμα μισθοδοσιας θα στο ανεβασω για να καταλαβεις.
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.923
Κριτικές
39
Like
5.065
Πόντοι
2.696
Πάρε να δεις εικόνα τι λέει η Σ.Σ.Ε των ναυτικών για την ακτοπλοΐα
Ο βασικός μισθός είναι μαζί με τις Κυριακές.Από εκεί και πέρα έχουν κάτι πρόσθετα αλλά δεν είναι στάνταρ.Μόνο οι Κυριακές είναι στάνταρ.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_7.jpg
    Screenshot_7.jpg
    53,1 KB · Εμφανίσεις: 27
  • Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    20,7 KB · Εμφανίσεις: 22

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
37
Πόντοι
366
qn4fth.jpg

Ωχου βρε φιλε μου,επιμενεις.Κοιτα με τα εξτρα ποσα γινονται.
 

Επισκέπτης
Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του εξωτερικού και το αντίστοιχο μειονέκτημα του μπουρδέλου που ζούμε είναι ένα:

η ημιαπασχόληση, ή αλλιώς τα τετράωρα ή αλλιώς τα "400€ job"

όπως τα λένε έξω

Όποιος έχει όρεξη για δουλειά δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρει τουλάχιστον μία τέτοια, που σε συνδυασμό με ένα επίδομα ενοικίου, κλπ θα τον κάνει να σταθεί στα πόδια του μέχρι να μάθει τη γλώσσα

Επίσης όταν βρει πλήρη δουλειά, μπορεί να συνεχίσει και να βρει ακόμη ένα τετράωρο (δεν θα του πει κανένας τίποτα, αντίθετα με εδώ που θεωρείται εγκληματίας κάποιος που κάνει δεύτερη δουλειά και αντίθετα συμπονάται ο τεμπέλης "άνεργος" που πίνει όλη μέρα καφέδες στη Γλυφάδα)

Αν μιλάμε για ζευγάρι οι δυνατότητες είναι για maximum 3 δουλειές (μιάμιση ο καθένας) οπότε μπορεί να φτάσει ακόμη και τα 3.000 ευρώ τον μήνα ΜΕ ΑΠΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΟΝΤΑ (σερβιτόρος, καθαριστής, φύλαξη παιδιών, κλπ)

Για προσόντα η κλίμακες ανεβαίνουν κατακόρυφα

Στην Ελλάδα δεν υππάρχει ο θεσμός της τετράωρης εργασίας, και η λέξη δουλειά είναι ταυτισμένη με οκτάωρο, και όλα τα συνεπαγόμενα και για τους δύο (εργοδότης, εργαζόμενος)

Αντίθετα στη Γερμανία, το ποσοστό των γυναικών με παιδί που δουλεύει σε full-time job είναι κάτω του 10 %
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom