Νέα

Επιλογή Ελαστικών αυτοκινήτου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα imaginas.gr
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 209
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.232
Κριτικές
10
Like
5.615
Πόντοι
2.816
Παραβλέποντας το γεγονός ότι θες να νιώσεις ανώτερος από τους υπόλοιπους, γράφοντας γενικόλογα, θα ήθελα να σε ρωτήσω από που πηγάζει η σιγουριά σου ότι οι εταιρείες δεν βγάζουν λάστιχα που σκοτώνουν. Προφανώς κανείς δεν θέλει να σκοτώσει, αλλά η κάθε εταιρεία, σε ΚΑΘΕ επιχειρηματικό τομέα , έχει σκοπό το κέρδος, σύμφωνα πάντα και με τις δυνατότητές της. Το κέρδος θα το πετύχει είτε κάνοντας σκόντο στα υλικά, είτε στους μισθούς, είτε στις προδιαγραφές που θα ακολουθήσει (όσο πιο αυστηρές , ανεβαίνει το κόστος, άρα χάνει κέρδος), είτε στο άνοιγμα στις αγορές κλπ.
Όπως λοιπόν έχουν βγεί κινητά που ανατινάζονται γιατί δεν έγιναν τεχνικοί έλεγχοι, όπως βγήκαν συσκευασμένα τρόφιμα με σαλμονέλα, όπως βγήκαν αμάξια που ανακλήθηκαν λόγω αστοχιών, έτσι και στα λάστιχα υπάρχουν οι φθηνές και οι ακριβές εταιρείες για κάποιον λόγο. ΠΡΟΦΑΝΩΣ κανένας δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι σε ενα Michelin δεν θα υπάρξει ποτέ αστοχία υλικού ή οτι δεν θα τα φτύσει στα 30.000 χιλιόμετρα (αν το χτυπάνε επί 3 καλοκαίρια τα 40αρια της Αθήνας). Αλλά εδώ, βάσει ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΩΝ , που θα πόνταρες; ότι ενα Kleber ή οτι ένα Michelin, με φθορά 2 χρόνων θα σε προδώσει;
Τα λάστιχα άλλωστε δεν ειναι Iphone, για να πουλάμε μούρη. Εννοώ ότι ενα iphone, έχει υψηλή τιμή, και για λόγους πρεστίζ. Δεν έχω δει κανέναν να λέει : "Φοράω Goodyear στο αμάξι μου" για να πουλήσει μούρη. Τα premium, εκτός από επιδόσεις, προσφέρουν και έξτρα ασφάλεια. Ειδικά σε ΑΥΤΟΥΣ τους δρόμους, και με ΑΥΤΕΣ τις κλιματολογικές συνθήκες.

Ναι, αν το αμάξι το έχεις για να πηγαίνεις μέχρι το σουπερ μάρκετ οκ, πάρε Sava, Kleber, Matador, Firestone. Όμως, αν έστω και μια φορά το χρόνο βγαίνεις εθνική, θα πρότεινα ο,τι καλύτερο μπορεί η τσέπη μας.
Στον άλλο τον κατσαπλιά που ανάθεμα αν κατάλαβε κανείς τι γράφει, παραθέτω το παρακάτω βίντεο, από ...άσχετους που λένε κάθε πότε αλλάζουμε λάστιχα.
από το 4:42 και μετά.

Τέλος, στο tyrereviews, αν προσέξετε σχεδόν σε όλα τα τεστ βαθμολογούν και τη φθορά του ελαστικού. Επομένως έχει ενδιαφέρον να δει κανείς, σε ίδιες συνθήκες, τι βγάζει το κάθε λάστιχο.
Ευτυχώς είσαι εσύ κ με έβαλες στη θέση μου...

Όπως φαίνεται πανηγυρικά.. και οι γνώμες ακολουθούν το μοτίβο που περιγράφω παραπάνω...
Άλλος συμφωνεί κ δίνει μεγάλο λάικ και άλλος λέει τα δικά του ως επιστήμονας και γνώστης (ίσως και των πάντων)

Καλή συνέχεια!
 

Bleach

Ανώτερος
Εγγρ.
3 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.599
Κριτικές
31
Like
4.076
Πόντοι
5.595
Ευτυχώς είσαι εσύ κ με έβαλες στη θέση μου...

Όπως φαίνεται πανηγυρικά.. και οι γνώμες ακολουθούν το μοτίβο που περιγράφω παραπάνω...
Άλλος συμφωνεί κ δίνει μεγάλο λάικ και άλλος λέει τα δικά του ως επιστήμονας και γνώστης (ίσως και των πάντων)

Καλή συνέχεια!
Αλλος ενας εξυπνακιας λοιπον, που οταν στριμωχνεται ψελλιζει γενικολογιες. Αφού πήρες μεγάλο like, σου σηκώθηκε. Η περηφάνεια εννοώ.
Στο καλο εξυπνακια.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.232
Κριτικές
10
Like
5.615
Πόντοι
2.816
Αλλος ενας εξυπνακιας λοιπον, που οταν στριμωχνεται ψελλιζει γενικολογιες. Αφού πήρες μεγάλο like, σου σηκώθηκε. Η περηφάνεια εννοώ.
Στο καλο εξυπνακια.
Νταξει τύπε με ξεσκεπασες..
Έχεις να προσφέρεις κάτι άλλο ή θα σπαμαρεις έτσι για ώρα;
 

Bleach

Ανώτερος
Εγγρ.
3 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.599
Κριτικές
31
Like
4.076
Πόντοι
5.595
Νταξει τύπε με ξεσκεπασες..
Έχεις να προσφέρεις κάτι άλλο ή θα σπαμαρεις έτσι για ώρα;
Ο μονος που σπαμαρει εισαι εσυ και ο αλλος ο χαχας ο δυσλεκτικος. Και για να υιοθετησω το στυλ σου :
"Ειστε ολοι μαλακες. Ολα ειναι σχετικα. Εξαρταται. Το καλοκαιρι κανει ζεστη".
 

xristospap

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.853
Like
8.222
Πόντοι
1.056
Ο μονος που σπαμαρει εισαι εσυ και ο αλλος ο χαχας ο δυσλεκτικος. Και για να υιοθετησω το στυλ σου :
"Ειστε ολοι μαλακες. Ολα ειναι σχετικα. Εξαρταται. Το καλοκαιρι κανει ζεστη".
 

Bleach

Ανώτερος
Εγγρ.
3 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.599
Κριτικές
31
Like
4.076
Πόντοι
5.595

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.814
Like
12.779
Πόντοι
2.606
επισης μπορει καποιος να εχει ντελιμιτεντ αυτοκινητο δυνατο και να βαλει ελαστικα με δεικτη (υ) αυτα αργουν πολυ να ζεσταθουν και μεχρι να συμβει αυτο δεν εχουν καλη προσφυση οποτε αν τα περισσοτερα του χιλιομετρα ειναι μες στην πολη πρακτικα θα εχεις ενα μετριο λαστιχο που μπορει να το εχεις χρυσοπληρωσει η να ειναι στριτ λιγκαλ για πιστα και δρομο και να αντεχει ελαχιστα χιλιομετρα αρα τι ειναι καλο η κακο ελαστικο αυτο που κραταει πολλα χιλιομετρα αυτο που κραταει καλα στο δρομο αυτο που ειναι καλο στο στεγνο η στο βρεγμενο αυτο που ειναι αθορυβο οτι εχει προτεραιοτητα ο καθενας κανενα δεν τα κανει ολα καλα
 

Velociraptoras

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.368
Κριτικές
35
Like
5.035
Πόντοι
2.266
Τύποι ελληναρες μπράβο!!
Μεταλαμπαδευεται τη νοοτροπία του κλασικού μαλάκα Έλληνα...
Ο ένας λέει αυτά
Ο άλλος λέει τα άλλα γλιστράνε
Ο παραλλος αυτά θυγατρικά.. ίδια με τα α' αλλά φτηνά...

Πιστεύετε ότι οι εταιρίες βγάζουν λάστιχα να σκοτώνουν;
Νομίζετε ότι οι εταιρίες δεν θέλουν να πουλάνε ή θέλουν να κλείσουν;

Δεν υπάρχουν καλά κ κακά λάστιχα αλλά διαφορετικά στιλ και ανάγκες...

Όποιος θέλει να αλλάξει λάστιχα ας ρωτήσει τον εαυτό του. Είμαι ικανοποιημένος από αυτά που έχω;
Ναι; Τα ξαναβάζω
Όχι; Αρχίζω να ψαχνομαι.
Τι δεν με ικανοποιεί;
Θέλω κράτημα;
Διάρκεια;
Οικονομία;

Όλα αυτά μπορείτε να τα βρείτε στο διαδίκτυο και να καταλήξετε σε κάτι που ίσως είναι πιο κοντά σας.. αν δεν είναι πάτε στο επόμενο και πάει λέγοντας...
Aκριβος
 

Velociraptoras

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.368
Κριτικές
35
Like
5.035
Πόντοι
2.266
Τώρα να σου πω για το σύμπλεγμα κραμάτων και για τα υλικά που βάζουν μεσα στο λάστιχο οι TOP εταιρίες, δεν θέλω γιατι θα μπούμε σε τεχνικές λεπτομέρειες!

Θα σου δώσω όμως ενα πιο απλό παράδειγμα... υπάρχει λόγος που το Continental σε βρεγμένο οδόστρωμα σταματάει σε 31 μετρά, ενω τα αλλα που λες εσυ θέλουν 40-45.

Αν πάρεις ενα komoran για παράδειγμα και ενα Michelin... και τα τεσταρεις ειτε σε φρενάρισμα, ειτε σε κράτημα, ειτε σε θόρυβο κλπ.... το Michelin θα ειναι ανώτερο σε ολα!


Unkkktitled.jpg
Δηλαδη η michelin που της ανηκει η kormoran θα βαλει 2ης ποιοτητας υλικο να σκοτωσει κοσμο στα kormoran αυτο μας λες
 

unknowndark

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2016
Μηνύματα
1.592
Like
5.211
Πόντοι
1.056
Δηλαδη η michelin που της ανηκει η kormoran θα βαλει 2ης ποιοτητας υλικο να σκοτωσει κοσμο στα kormoran αυτο μας λες


Οχι άνθρωπε μου, δεν θα βάλει δεύτερης ποιότητας υλικό για να σκοτώσει κόσμο... Και τα kormoran ασφαλή ειναι απλά δεν έχουν την ποιότητα και την απόδοση που εχουν τα Michelin.

Τα δεύτερης κατηγορίας υλικα τα βάζουν για λόγους κόστους... πως αλλιώς θα πούληση σε φθηνή τιμή? Σου λεει ειναι πιο φθηνό άλλα ειναι μια σκάλα πιο κάτω οσο άφορα την απόδοση, ασφάλεια κλπ κλπ!

Προφανώς τα ακριβά λάστιχα με τα TOP υλικά δεν μπορεί η Michelin να τα πουλήσει οσο τα Kormoran γιατί θα έμπαινε μέσα!
 

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
22.175
Κριτικές
170
Like
90.604
Πόντοι
46.423

Velociraptoras

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.368
Κριτικές
35
Like
5.035
Πόντοι
2.266
Ας ανηκει δεν εχουν ιδιες προδιαγραφες.
Τα κομοραν δεν ειναι καλα ελαστικα και σε σκελετο αλλα και το υλικό καουτσουκ.
Επίσης αν δεις κομοραν με 30χιλιαδες χλμ ειναι λιωμενο ενώ το μισελιν με 30χιλιαδες χλμ το βλεπεις λες και εχει 15χιλιαδες χιλιομετρα
xaxaxaxaxaxaxaxa τη μπουρδα ηταν αυτη που ειπες ρε φιλε σοβαρα τωρα και ασε τα kormoran ας μιλησουμε για τα επωνυμα απο τις επωνυμες το michelin ειναι αυτο που τρωγετε ποιο γρηγορα κι εσυ λες οτι στις 30 θα ειναι κομπλε σαν τα μισα χλμ στις 20 τα μπροστα αρχισαν να κανουν 8αρια και τα πισω πηγαιναν να γινουν λαστιχα drift γι αυτο την εχω ριξει Χ και μιλαμε για λαστιχα 2 χρονων
 

Velociraptoras

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.368
Κριτικές
35
Like
5.035
Πόντοι
2.266
Ας ανηκει δεν εχουν ιδιες προδιαγραφες.
Τα κομοραν δεν ειναι καλα ελαστικα και σε σκελετο αλλα και το υλικό καουτσουκ.
τωρα για τα κορμοραν τα φορουσα 5 χρονια στο αμαξι honda civic τα gama b2 κανενα απολυτος προβλημα ενω αλλοι τα εκραζαν
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.942
Like
11.883
Πόντοι
3.556
Τύποι αυτά τα Κόρποραν δεν ξέρω πως τα λένε βγάζουν για πίστα ? να προμηθευτώ για τα πιτ στοπς (2 μινιμουμ) γιατί με Μισελέν και Πριτσεστον ανεβαίνει το μαλλί
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.232
Κριτικές
10
Like
5.615
Πόντοι
2.816
Ο μονος που σπαμαρει εισαι εσυ και ο αλλος ο χαχας ο δυσλεκτικος. Και για να υιοθετησω το στυλ σου :
"Ειστε ολοι μαλακες. Ολα ειναι σχετικα. Εξαρταται. Το καλοκαιρι κανει ζεστη".
Δεν απάντησα σε κάποιο μήνυμα σου εγώ τύπε... Εσύ θεωρησες σκόπιμο να ασχοληθείς με την άποψη μου...
Οι απαντήσεις σου δεν προσφέρουν κάτι εδώ κ ώρα.. ίσως άφθονο γέλιο σε κάποιους.. ούτε καν η αρχική.....
Βρες κάτι πιο χρήσιμο λοιπόν και άσε τις ιστορίες για αρκούδες...
 

Ioannis_Bal

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2024
Μηνύματα
11
Like
11
Πόντοι
0
Kαλησπέρα ομάδα! Εχει ασχοληθει καποιος απο εσας για εισαγωγή ελλαστικών απο εξωτερικο;
 

Ioannis_Bal

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2024
Μηνύματα
11
Like
11
Πόντοι
0
ολα αυτα τα site αποστέλλουν στην ελλάδα και για μικρες ποσότητες
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom