Νέα

Επιλογή Ελαστικών αυτοκινήτου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα imaginas.gr
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 209
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.990
Κριτικές
23
Like
7.570
Πόντοι
3.346
Τα Matador ειναι αξιοπιστα απο τα φτηνα.
 

unknowndark

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2016
Μηνύματα
1.597
Like
5.222
Πόντοι
1.056
Ναι τζαμπα λεφτα θα δωσει.. πληρωνεις κανα κατοσταρικο παραπανω την μαρκα.
Ενω αλλες εταιριες που ενταξει ειναι πιο αγνωστες, αλλα τα ελαστικα τους ειναι εξισου καλα με αυτες που αναφερεις και φυσικα πιο φτηνα.

Το "τζάμπα λεφτά θα δώσεις" μπορεί να ισχύει για οτιδήποτε άλλο εκτός.....απο τα λάστιχα!

Είναι το μόνο πράγμα που έρχεται σε επαφή με το οδόστρωμα!

Το ξέρω ειναι δύσκολο να καταλάβετε μερικοί, οπως δεν καταλάβαινα και εγω.... μεχρι που μια μέρα μου έσκασε το λάστιχο λόγω "αστοχίας υλικού" ενώ ήμουνα στην εθνική με 180!
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.990
Κριτικές
23
Like
7.570
Πόντοι
3.346
Το "τζάμπα λεφτά θα δώσεις" μπορεί να ισχύει για οτιδήποτε άλλο εκτός.....απο τα λάστιχα!

Είναι το μόνο πράγμα που έρχεται σε επαφή με το οδόστρωμα!

Το ξέρω ειναι δύσκολο να καταλάβετε μερικοί, οπως δεν καταλάβαινα και εγω.... μεχρι που μια μέρα μου έσκασε το λάστιχο λόγω "αστοχίας υλικού" ενώ ήμουνα στην εθνική με 180!
Δεν ειναι δολοφονοι οι λαστιχαδες φιλε.. μ οσους εχω μιλησει μου ειπαν οτι πληρωνεις παραπανω την μαρκα, αυτη ειναι η διαφορα!
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.860
Κριτικές
6
Like
3.594
Πόντοι
736
Δεν ειναι δολοφονοι οι λαστιχαδες φιλε.. μ οσους εχω μιλησει μου ειπαν οτι πληρωνεις παραπανω την μαρκα, αυτη ειναι η διαφορα!
Εκτός απο την μάρκα πληρώνεις και τις περισσότερες δοκιμές που γίνονται στα ακριβά λάστιχα , τουλάχιστον σύμφωνα με έναν τύπο απο μια εταιρία ελαστικών που άκουσα συνέντευξη στο youtube.
 

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.553
Like
4.627
Πόντοι
1.706
Οι τιμές στα λάστιχα προ κοβιντ και μετά κόβιντ πήγαν στο θεό
 

GiorgosM145

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2016
Μηνύματα
1.105
Κριτικές
10
Like
1.500
Πόντοι
506
Πιρελι-Μισελεν-Μπριτζεστονε συγχωρατε με για τα Ελληνικα μου
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.057
Like
1.764
Πόντοι
216
Τυπε μου όσο αφορά λάστιχα και λάδια ισχύει ότι "οι γνώμες είναι σαν την κωλοτρυπιδα - ο καθένας έχει από μία"...
 

rodriguez96

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.785
Κριτικές
32
Like
14.789
Πόντοι
12.946
Τώρα έγινε το μπου ειδικό σαη για λάστιχα :confused:
Υπάρχει το Tyre reviews, tests and ratings - Tyre reviews and ratings
βάζεις τη διάσταση και σου βγάζει όλα τα τεστ, μετά πας διαβασμένος στο λαστιχά
και ξέρεις τι να αγοράσεις.
 

t0t3m

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2020
Μηνύματα
55
Κριτικές
2
Like
185
Πόντοι
280
Γεια σε όλους μάγκες! Ψάχνω ελαστικά για το αμάξι και το budget μου είναι μέχρι 450 το πολύ. Ξέρετε ρε αλάνια κάτι να προτείνετε? Μου χουν πει για Continental απο ένα μαγαζί αλλά δεν έχω ιδέα αν είναι καλά.

1. Διάσταση: οι τιμές αλλάζουν ανάλογα την διάσταση.
1721153656754.png


2. τι αναρτήσεις φοράς.
το λάστιχο δουλεύει μαζί με την ανάρτηση για να κρατήσει επαφή με τον δρόμο. Εάν έχεις μαλακές αναρτήσεις θέλεις λάστιχο με σκληρό πλαϊνό και αντίστροφα.

3. Το έγραψε και άλλος πριν από εμένα και το επαναλαμβάνω. Πως σου αρέσει να οδηγείς το αυτοκίνητο.
Παίζει ρόλο. προσωπικά είμαι επιθετικός οδηγός και στο στροφιλίκι μπαίνω με +20 από το όριο ταχύτητας κατά μέσο όρο όταν είμαι μόνος μου στο δρόμο. Τα λάστιχα που έχω είναι τα toyo TR1. Απίστευτο λάστιχο στο στεγνό τα 2 πρώτα χρόνια. μετά πέφτει πολύ για τα θέλω μου. Αλλάζω λάστιχα κάθε 3 χρόνια. Στην βροχή καλό κράτημα παρά το Β.

kormoran, matador, president, embasador και κάτι άλλα δεν τα βάζω στο αμάξι μου γιατί θα πεθάνω. Μέτριο έως κακό λάστιχο για πολύ αργές ταχύτητες. εάν σέβεσαι τα όρια και δεν έχεις λεφτά και παιδιά και έχεις τάσεις αυτοκτονίας τα δοκιμάζεις.

Pirelli δεν μου άρεσαν ποτέ. τα P-zero είναι ωραία για 10000 χιλιόμετρα. μετά πέφτουν πολύ.

Michelin, Ta cup2 είναι ότι ποιο κορυφή κυκλοφορεί στην αγορά. semi slick αλλά Βεντούζα. Η σπορ σειρά είναι αρκετά καλή για κάθε μέρα. δεν είναι cup2 αλλά είναι κοντά. ποιο κοντά από τα toyo που έχω αλλά και ποιο ακριβά.

Continental. Δεν ξαναβάζω. δοκίμασα 3 φορές. 2 φορές premium kai 1 φορά sport. Βγάζουν καρούμπαλα από το πουθενά. Ξερω κόσμο που τα λατρεύει. εγώ ούτε να τα φτύσω. Δεν θα πω για το άθλιο κράτημα.

Αυτή είναι η εμπιρία μου σε ελαστηκά. δώσε μας περισότερες πληροφορίες για την διάσταση σου και το πως οδηγείς.

και σκέψου κάτι τελευταίο. όσο ποιο οικονομικό είναι ένα ελαστικό τόσο λιγότερες τριβές έχει με το οδόστρωμα. Άρα όταν χρειαστείς να φρενάρεις ή να κρατήσεις το αμάξι σε μία στροφή αυτά επίσης παίζουν ρόλο. Πες μας τι οδηγός είσαι.
 
Εγγρ.
21 Φεβ 2023
Μηνύματα
2.124
Κριτικές
16
Like
13.949
Πόντοι
3.246
μιας και το αναφέραμε ποια είναι η γνώμη σας για pilot
sport 4/5; για χατσμπακ καινούργιο μοντέλο
 

nick77r

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.652
Like
5.437
Πόντοι
2.306
1. Διάσταση: οι τιμές αλλάζουν ανάλογα την διάσταση.
1721153656754.png


2. τι αναρτήσεις φοράς.
το λάστιχο δουλεύει μαζί με την ανάρτηση για να κρατήσει επαφή με τον δρόμο. Εάν έχεις μαλακές αναρτήσεις θέλεις λάστιχο με σκληρό πλαϊνό και αντίστροφα.

3. Το έγραψε και άλλος πριν από εμένα και το επαναλαμβάνω. Πως σου αρέσει να οδηγείς το αυτοκίνητο.
Παίζει ρόλο. προσωπικά είμαι επιθετικός οδηγός και στο στροφιλίκι μπαίνω με +20 από το όριο ταχύτητας κατά μέσο όρο όταν είμαι μόνος μου στο δρόμο. Τα λάστιχα που έχω είναι τα toyo TR1. Απίστευτο λάστιχο στο στεγνό τα 2 πρώτα χρόνια. μετά πέφτει πολύ για τα θέλω μου. Αλλάζω λάστιχα κάθε 3 χρόνια. Στην βροχή καλό κράτημα παρά το Β.

kormoran, matador, president, embasador και κάτι άλλα δεν τα βάζω στο αμάξι μου γιατί θα πεθάνω. Μέτριο έως κακό λάστιχο για πολύ αργές ταχύτητες. εάν σέβεσαι τα όρια και δεν έχεις λεφτά και παιδιά και έχεις τάσεις αυτοκτονίας τα δοκιμάζεις.

Pirelli δεν μου άρεσαν ποτέ. τα P-zero είναι ωραία για 10000 χιλιόμετρα. μετά πέφτουν πολύ.

Michelin, Ta cup2 είναι ότι ποιο κορυφή κυκλοφορεί στην αγορά. semi slick αλλά Βεντούζα. Η σπορ σειρά είναι αρκετά καλή για κάθε μέρα. δεν είναι cup2 αλλά είναι κοντά. ποιο κοντά από τα toyo που έχω αλλά και ποιο ακριβά.

Continental. Δεν ξαναβάζω. δοκίμασα 3 φορές. 2 φορές premium kai 1 φορά sport. Βγάζουν καρούμπαλα από το πουθενά. Ξερω κόσμο που τα λατρεύει. εγώ ούτε να τα φτύσω. Δεν θα πω για το άθλιο κράτημα.

Αυτή είναι η εμπιρία μου σε ελαστηκά. δώσε μας περισότερες πληροφορίες για την διάσταση σου και το πως οδηγείς.

και σκέψου κάτι τελευταίο. όσο ποιο οικονομικό είναι ένα ελαστικό τόσο λιγότερες τριβές έχει με το οδόστρωμα. Άρα όταν χρειαστείς να φρενάρεις ή να κρατήσεις το αμάξι σε μία στροφή αυτά επίσης παίζουν ρόλο. Πες μας τι οδηγός είσαι.
Βάζω pirelli τα τελευταία χρόνια και δεν νιώθω ότι πέφτουν στα 10000. Νομίζω κρατανε αρκετά περισσότερο
 

pilofori

Ανώτερος
Εγγρ.
29 Ιουλ 2006
Μηνύματα
9.369
Κριτικές
19
Like
9.735
Πόντοι
9.095
Δε θα σου πω τιποτα για λαστιχα θα σου πω ομως για λαστιχαδες! Μπαχαρακης στη Γλυφαδα,Ζελλιτς στην Αργυρουπολη και Μοσχος στον Αγιο Δημητριο! Σε οποιον και να πας ειναι πολυ καλοι και θα σε καθοδηγησουν καλυτερα απολους μας
 

dubebadu

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2013
Μηνύματα
73
Κριτικές
4
Like
212
Πόντοι
280
Λοιπόν, διαστάσεις ελαστικών, τι χρήση προορίζονται και μετά ξανά μιλάμε
 

giovanni845

Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2010
Μηνύματα
673
Like
296
Πόντοι
26
Σόρρυ για τη καθυστέρηση. 185/55/16
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Τώρα έγινε το μπου ειδικό σαη για λάστιχα :confused:
Υπάρχει το Tyre reviews, tests and ratings - Tyre reviews and ratings
βάζεις τη διάσταση και σου βγάζει όλα τα τεστ, μετά πας διαβασμένος στο λαστιχά
και ξέρεις τι να αγοράσεις.
Το βρήκα ψάχνοντας φίλος ευχαριστώ!
 

giovanni845

Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2010
Μηνύματα
673
Like
296
Πόντοι
26
1. Διάσταση: οι τιμές αλλάζουν ανάλογα την διάσταση.
1721153656754.png


2. τι αναρτήσεις φοράς.
το λάστιχο δουλεύει μαζί με την ανάρτηση για να κρατήσει επαφή με τον δρόμο. Εάν έχεις μαλακές αναρτήσεις θέλεις λάστιχο με σκληρό πλαϊνό και αντίστροφα.

3. Το έγραψε και άλλος πριν από εμένα και το επαναλαμβάνω. Πως σου αρέσει να οδηγείς το αυτοκίνητο.
Παίζει ρόλο. προσωπικά είμαι επιθετικός οδηγός και στο στροφιλίκι μπαίνω με +20 από το όριο ταχύτητας κατά μέσο όρο όταν είμαι μόνος μου στο δρόμο. Τα λάστιχα που έχω είναι τα toyo TR1. Απίστευτο λάστιχο στο στεγνό τα 2 πρώτα χρόνια. μετά πέφτει πολύ για τα θέλω μου. Αλλάζω λάστιχα κάθε 3 χρόνια. Στην βροχή καλό κράτημα παρά το Β.

kormoran, matador, president, embasador και κάτι άλλα δεν τα βάζω στο αμάξι μου γιατί θα πεθάνω. Μέτριο έως κακό λάστιχο για πολύ αργές ταχύτητες. εάν σέβεσαι τα όρια και δεν έχεις λεφτά και παιδιά και έχεις τάσεις αυτοκτονίας τα δοκιμάζεις.

Pirelli δεν μου άρεσαν ποτέ. τα P-zero είναι ωραία για 10000 χιλιόμετρα. μετά πέφτουν πολύ.

Michelin, Ta cup2 είναι ότι ποιο κορυφή κυκλοφορεί στην αγορά. semi slick αλλά Βεντούζα. Η σπορ σειρά είναι αρκετά καλή για κάθε μέρα. δεν είναι cup2 αλλά είναι κοντά. ποιο κοντά από τα toyo που έχω αλλά και ποιο ακριβά.

Continental. Δεν ξαναβάζω. δοκίμασα 3 φορές. 2 φορές premium kai 1 φορά sport. Βγάζουν καρούμπαλα από το πουθενά. Ξερω κόσμο που τα λατρεύει. εγώ ούτε να τα φτύσω. Δεν θα πω για το άθλιο κράτημα.

Αυτή είναι η εμπιρία μου σε ελαστηκά. δώσε μας περισότερες πληροφορίες για την διάσταση σου και το πως οδηγείς.

και σκέψου κάτι τελευταίο. όσο ποιο οικονομικό είναι ένα ελαστικό τόσο λιγότερες τριβές έχει με το οδόστρωμα. Άρα όταν χρειαστείς να φρενάρεις ή να κρατήσεις το αμάξι σε μία στροφή αυτά επίσης παίζουν ρόλο. Πες μας τι οδηγός είσαι.
Ωραίος! 185/55/16 φοράω. Έχω σταματήσει την επιθετική οδήγηση απο τότε που ήρθα Αθήνα πλέον είμαι πιο αμυντικός :grin:
 
Τελευταία τροποποίηση:

rodriguez96

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.785
Κριτικές
32
Like
14.789
Πόντοι
12.946
Το βρήκα ψάχνοντας φίλος ευχαριστώ!
Διάβασε για να κάνεις σωστή επιλογή.
Και μακριά από λάστιχα που γράφουν eco (ecocontact, ecopia) είναι σκληρά και γλυστράνε.
Εμένα μου αρέσουν τα μαλακά για τους δρόμους που έχουμε.
 

thelastpm

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.865
Κριτικές
1
Like
3.299
Πόντοι
456
Ωραίος! 185/55/16 φοράω. Έχω σταματήσει την επιθετική οδήγηση απο τότε που ήρθα Αθήνα πλέον είμαι πιο αμυντικός :grin:
Δύσκολη διάσταση.

Στο skroutz δεν υπάρχει pirelli σε αυτή τη διάσταση.

Όπως και πολλά από τα ημιεπώνυμα - θυγατρικές (barum κλπ).

Με βάση την τιμή αγοράς σου προτείνω να ψαχτείς ανάμεσα σε αυτά:





Τα παραπάνω με την προϋπόθεση ότι μιλάμε για επιβατικό και θερινά.

Θα κοιτάξω αν υπάρχει κάποιο τεστ.
 

thelastpm

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.865
Κριτικές
1
Like
3.299
Πόντοι
456
Αν ψάξεις στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα πιθανόν και να βρεις για τη διάσταση που σε ενδιαφέρει.

Το πιο κοντινό (σε διάσταση) πρόσφατο που βρήκα είναι αυτό:

 

rodriguez96

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.785
Κριτικές
32
Like
14.789
Πόντοι
12.946
Αν ψάξεις στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα πιθανόν και να βρεις για τη διάσταση που σε ενδιαφέρει.

Το πιο κοντινό (σε διάσταση) πρόσφατο που βρήκα είναι αυτό:

Έχω βάλει το Νο1 στην αξιολόγηση, πολύ καλό και άνετο.
Αν και είναι ακριβό είμαι ευχαριστημένος 1μιση χρόνο που τα έβαλα.
Για τα ecopia που έγραψες πιο πάνω δε μου αρέσουν.
Γενικά τα eco λάστιχα τα βάζουν οι αυτοκινητοβιομηχανίες για να ρίξουν τους ρύπους.
 

Dilfaros

Μέλος
Εγγρ.
26 Μαρ 2024
Μηνύματα
332
Like
845
Πόντοι
81
Δεν ειναι δολοφονοι οι λαστιχαδες φιλε.. μ οσους εχω μιλησει μου ειπαν οτι πληρωνεις παραπανω την μαρκα, αυτη ειναι η διαφορα!
Δολοφόνοι δεν είναι, πωλητές είναι. Πουλάνε αυτό που έχουν συμφωνήσει, αυτό που θα τους αποφέρει το μεγαλύτερο όφελος.
Ο νόμος της αγοράς ισχύει πάντα και παντού: "Ότι πληρώνεις, παίρνεις". Από κάλτσες μέχρι δορυφόρο...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom