Νέα

Έως πότε αυτή η ατιμωρισία σ'αυτή την χώρα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα moutsos13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 145
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

moutsos13

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.131
Like
196
Πόντοι
16
Αθώοι και οι «δολοφόνοι» του 4χρονου Παναγιώτη


Αθώοι οι υπάλληλοι της Εθνικής Τράπεζας στη Μυτιλήνη για το θάνατο του μικρού Παναγιώτη Βασιλέλλη. Μιλά στο TVXS o δημοσιογράφος που είχε ανοίξει τον λογαριασμό για να σωθεί το παιδί, και τον οποίο μπλόκαρε η τράπεζα με αστείες δικαιολογίες.

Το Συμβούλιο Εφετών Αιγαίου με βούλευμά του απάλλαξε από τις κατηγορίες τέσσερα υψηλόβαθμα στελέχη της Εθνικής Τράπεζας στη Μυτιλήνη και έναν γιατρό, οι οποίοι είχαν παραπεμφθεί σε δίκη με την κατηγορία της θανατηφόρας εκθέσεως ανηλίκου και στην ουσία αποφάνθηκε πως για το θάνατο του παιδιού δεν φταίει κανείς.

Η Εθνική τράπεζα είχε στερήσει πριν 7 χρόνια από τον μικρό Παναγιώτη που έπασχε από λευχαιμία τη δυνατότητα να ταξιδέψει στο εξωτερικό για να θεραπευτεί παρά το γεγονός ότι στον λογαριασμό που είχε ανοιχτεί τότε είχαν συνδράμει από το υστέρημά τους χιλιάδες πολίτες από τη Μυτιλήνη και όλη την Ελλάδα. Η Εθνική Τράπεζα αρνήθηκε να δώσει τα χρήματα στην οικογένεια "πατώντας" σε τυπικότητες ως προς τη μορφή του λογαριασμού.

Στο TVXS μίλησε ο άνθρωπος που είχε ανοίξει τον επίμαχο λογαριασμό. Ο Μανώλης Γιανακέλλος, δημοσιογράφος και ιδιοκτήτης του τηλεοπτικού σταθμού TVM μας τόνισε πως η απόφαση του Συμβουλίου Εφετών αποτελεί προσβολή στη μνήμη του μικρού παιδιού, πως αισθάνεται δεύτερη φορά πικραμένος γιατί δεν κατάφεραν τόσοι πολλοί άνθρωποι να σώσουν ένα παιδί, αλλά ούτε και να καταδικαστεί έμπρακτα η τακτική και τα κόλπα των τραπεζών.

«Ήταν απαίτηση των πολιτών που επικοινωνούσαν με το κανάλι μας να ανοίξει ο λογαριασμός και αυτό έπραξα. Ήταν συγκινητική η ανταπόκριση του κόσμου όχι μόνο από το νησί αλλά από ολόκληρη την Ελλάδα. Δεν ξέρω τι να πω σε αυτούς τους ανθρώπους. Μετά την απόφαση του Συμβουλίου Εφετών αισθάνομαι διπλά πικραμένος. Απ ό,τι φαίνεται δε φταίει κανείς για το θάνατο του παιδιού. Δε δόθηκαν τα λεφτά ούτε για την κατασκευή ενός κέντρου για τις νεοπλασματικές ασθένειες στο χωριό του παιδιού. Είναι ντροπή».

Η οικογένεια είχε προσφύγει στη Δικαιοσύνη ζητώντας να τους αποδοθεί το ποσό που είχε συγκεντρωθεί (130 εκατομμύρια δρχ), με τη δέσμευση τα λεφτά να χρησιμοποιηθούν για τη δημιουργία Ιδρύματος στο Δήμο Γέρας και στη συνέχεια να κατασκευαστεί ένα Πολύκεντρο Υγείας στη μνήμη του παιδιού. Σύμφωνα με την οικογένεια, το Πολύκεντρο θα έχει ως αντικείμενο την οργάνωση και εμπλουτισμό, σε συνεργασία με τον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων, της δεξαμενής δοτών μυελού των οστών.

Οι γονείς του Παναγιώτη εξέδωσαν ανακοίνωση στην οποία παραλληλίζουν το θάνατο του παιδιού τους με τη δολοφονία του μικρού μαθητή στα Εξάρχεια πριν από μία εβδομάδα. Η ανακοίνωση αυτή καταλήγει υπογραμμίζοντας ότι: «Δυο είναι οι δολοφονίες». Ο Παναγιώτης Βασιλέλλης έφυγε από τη ζωή στις 4 Μαρτίου του 2000 σε ηλικία μόλις τεσσάρων ετών.

Πηγη

 

vakis

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.092
Κριτικές
8
Like
20
Πόντοι
16
Συναγωνιστες σε λιγο καιρο νοιωθω οτι η δικαιοσυνη θα απονεμετε μονομε αυτοδικια βαρεθηκα τα μουνια τους δικαστες που κατω απο την σοβαροφανεια και την υποκρισια τους φορανε ολοι ζαρτιερες
 
OP
OP
moutsos13

moutsos13

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.131
Like
196
Πόντοι
16
Δεν σεβονται και δεν υπολογιζουν τιποτα.
Βρωμα και δυσωδια... ολοι τα περνουν δεν εξηγειται αλλιως. Δεν μπορει ολοι τους να ναι τοσο σκατοψυχόι?...!!!
Δεν υπαρχει κανενα μετρο πλεον. Μπορει να σε πιασουν χωρις διπλωμα ή με κληση απληρωτη και να σε χωσουν μεσα, οταν οι αλλοι ληστευουν δις απ το δημοσιο χρημα ή σκοτωνουν απο αμελεια ή απο προθεση και την βγαζουν καθαρη.

Τι να πω ρε πουστη μου... και μετα σου λεει οτι ο κοσμος τα χει παιξει

 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
Θέλει παιδιά ψυχραιμία γιατί σε λίγο θα λαλήσουμε και θα αρχίσουμε να σκοτωνόμαστε για ψύλλου πήδημα. Προσωπικά όταν διάβασα χθες την είδηση, πρώτα μου ήρθαν δάκρυα και μετά η κατάπληξη. Η οργή ήρθε αργότερα όταν συνηδητοποίησα τι έγινε. Είναι όντως απίστευτο, έχουμε φτάσει στον πάτο.

Ας αλλάξουμε τον εαυτό μας, να δώσουμε παράδειγμα στα παιδιά μας, για να αλλάξουν αυτά τον κόσμο γιατί εμείς είμαστε γαμημένοι για τα καλά
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.402
Κριτικές
61
Like
42.491
Πόντοι
22.785
ΦΥΛΑΚΗ.......θα μπη κανενας;;;;;;;;;;;;;
 

geopon

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.639
Κριτικές
18
Like
0
Πόντοι
2.007
το συστημα βρωμαει απο το κεφαλι ........
δεν τους ενδιαφερη τιποτα εκτος την καρεκλα τους
θα πρεπει να αλαξουν πολλα οστε να δουμε του υπευθυνους στο σκαμνι
 

samsung

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.080
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
16
Συναγωνιστες σε λιγο καιρο νοιωθω οτι η δικαιοσυνη θα απονεμετε μονομε αυτοδικια βαρεθηκα τα μουνια τους δικαστες που κατω απο την σοβαροφανεια και την υποκρισια τους φορανε ολοι ζαρτιερες

Όταν όμως η 17Ν απένειμε τη δικαιοσύνη αυτοδίκαια, όπως το λες, τότε είχατε ξεσηκωθεί όλοι και τους λέγατε "τρομοκράτες".

Τώρα ξέρετε μόνο να βρίζετε τους δικαστές.
 
OP
OP
moutsos13

moutsos13

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.131
Like
196
Πόντοι
16
Όταν όμως η 17Ν απένειμε τη δικαιοσύνη αυτοδίκαια, όπως το λες, τότε είχατε ξεσηκωθεί όλοι και τους λέγατε "τρομοκράτες".

H 17N ηξερε τι εκανε. Δεν ηταν τυχαιοι οι στοχοι που επελεγε. Κατι ηξερε για τον βουλγαρακη απο τοτε.
Το μεγα λαθος της, ηταν που μαζι με τα καθικια που επελεγε για στοχους την πληρωσαν και αθωοι ανθρωποι(βλεπε πιτσιρικα στην επιθεση στον παλιοκρασα)

Τώρα ξέρετε μόνο να βρίζετε τους δικαστές.

Τωρα το κακο εχει παραγινει. Ακομα και ο πιο παραλογος και στενομυαλος αγανακτει μ αυτα που γινονται, και ευχετε να μην τυχει ποτε σ αυτον κατι απ ολα αυτα


 
Εγγρ.
23 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.014
Κριτικές
2
Like
1
Πόντοι
16
Συναγωνιστες σε λιγο καιρο νοιωθω οτι η δικαιοσυνη θα απονεμετε μονομε αυτοδικια βαρεθηκα τα μουνια τους δικαστες που κατω απο την σοβαροφανεια και την υποκρισια τους φορανε ολοι ζαρτιερες
Zαρτιέρες οι δικαστές για πρόσεχε τα λόγια σου σε παρακαλώ(20%ζαρτιέρες 75% ματσάκια με euro και ίσως ένα 5%<<τίμιοι>>)!!!! :2funny: :2funny:
Είναι γεγονός ότι η 17 Νοέμβρη δεν καθάριζε <<αγγελούδια>> ωστόσο να αποζητάμε κάτι τέτοιο είναι λάθος, αλοίμονο αν παίρνει ο καθένας το νόμο στα χέρια του!!!
Φυσικά με την σημερινή κατάντια της δικαιοσύνης στη χώρα μας και εγώ δεν βλέπω φως!!!!!! :headbang: :tickedoff:
 

HammerHead

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
70
Like
2
Πόντοι
0
Στην Ελλάδα για να επανέλθουμε στον δρόμο της λογικής και του δικαίου πρέπει να δεχτούμε ένα μεγάλο σοκ.
Αλλά πολύ ΜΕΓΑΛΟ.
Κάτι σαν κρατική χρεωκοπεία, ίσως και πόλεμο...
Δεν ξέρω...
Πρώτα απ'όλα πρέπει να ξεφορτωθουμε τους δημοσιογράφους-ντίβες...
Κάτι Πρετεντέριδες, Χατζιηνικολάου, Κακαουνάκιδες, Τράγκες....
ειλικρινά το μεγαλύτερο δίλλημα που θα είχα ποτέ στη ζωή μου, θα ήταν να έχω μπροστά μου τους Πρετεντέρη και Χατζηνικολάου, και να κρατάω μία μόνο μολότοφ...
ΑΛΗΤΕΣ - ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ - ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
ειλικρινά το μεγαλύτερο δίλλημα που θα είχα ποτέ στη ζωή μου, θα ήταν να έχω μπροστά μου τους Πρετεντέρη και Χατζηνικολάου, και να κρατάω μία μόνο μολότοφ...
ΑΛΗΤΕΣ - ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ - ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ
Δεν έχεις άδικο. Μαζί με τους δικαστές είναι οι καρκίνοι του τόπου
 
OP
OP
moutsos13

moutsos13

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.131
Like
196
Πόντοι
16
Παιδια δεν αντιλεγω περι των δημιοσογραφων.
Πιστευω ομως οτι η δημοσιογραφια χρειαζεται και εχει μεγαλη δυναμη εναντι στους πολιτικους.
Χωρις αυτην θα μασταν στο σκοταδι. Φανταζεστε τι θα γινοταν αν δεν τα βγαζαν στη φορα....
Δεν θα υπηρχε κανενας φραγμος.
ΟΧΙ ομως στην παραπληροφορηση και στον επηρεασμο της κοινης γνωμης.
Αυτα εξυπηρετουν συμφεροντα.
Και ο ρουσο ηταν καποτε ενας απ αυτους!!! 

Ναι στην ΣΩΣΤΗ ΔΗΜΙΟΣΟΓΡΑΦΙΑ.
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
Παιδια δεν αντιλεγω περι των δημιοσογραφων.
Πιστευω ομως οτι η δημοσιογραφια χρειαζεται και εχει μεγαλη δυναμη εναντι στους πολιτικους.
Χωρις αυτην θα μασταν στο σκοταδι. Φανταζεστε τι θα γινοταν αν δεν τα βγαζαν στη φορα....
Δεν θα υπηρχε κανενας φραγμος.
ΟΧΙ ομως στην παραπληροφορηση και στον επηρεασμο της κοινης γνωμης.
Αυτα εξυπηρετουν συμφεροντα.
Και ο ρουσο ηταν καποτε ενας απ αυτους!!! 

Ναι στην ΣΩΣΤΗ ΔΗΜΙΟΣΟΓΡΑΦΙΑ.
Όντως αν δεν υπήρχε η τηλεόραση για παράδειγμα, ο φοιτητής της υπόθεσης "ζαρτινιέρας" τώρα θα ήταν στη φυλακή
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
242
Πόντοι
86
Ρε Gamao που σαι ρε..? που χαθηκες..?
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
242
Πόντοι
86
Και καλα του ξηγιεσαι.. cu around ρε.. 
wink.gif
:thumbsup:
 

1970

Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
307
Like
292
Πόντοι
21
Όσο υπάρχει μια μεγάλη (ίσως τεράστια) μερίδα του κόσμου η οποία επιδίδεται στο να βγάζει εύκολα συμπεράσματα για οτιδήποτε η κοινωνία μας δεν έχει μέλλον. Ξέρει κάποιος από αυτούς του έντιμους και ηθικούς που μιλούν για ζαρτιέρες, καρκίνους και άλλα φληναφήματα σε τι ακριβώς συνίσταται η δουλειά ενός δικαστή? Ξέρει κάποιος από αυτούς τι στοιχεία είχαν στη διάθεσή τους οι συγκεκριμένοι δικαστές για τη συγκεκριμένη υπόθεση? Ξέρει κάποιος από αυτούς ότι η καταδίκη ενός κατηγορουμένου για κάποια παράνομη πράξη που του αποδίδεται δεν ισοδυναμεί με την ικανοποίηση των (εύλογων πολλές φορές) ενστίκτων μας αλλά συνίσταται στη ΒΕΒΑΙΗ ΚΡΙΣΗ περί της ενοχής του ΒΑΣΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΚΑΝΟΝΩΝ, των οποίων η απόλυτη και με εξαιρετική σχολαστικότητα εφαρμογή τους σε όλες τις περιπτώσεις αποτελεί από τα θεμελιώδη μέσα για την προστασία των δικαιωμάτων του κάθε πολίτη απέναντι στην αυθαιρεσία της όποιας εξουσίας?
Όσον αφορά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχω ιδέα αν το βούλευμα ήταν σωστό ή όχι, γιατί ούτε ποινικός δικαστής είμαι ούτε τα στοιχεία που είχε το δικαστήριο υπόψη του μπορώ να γνωρίζω. Μπορεί πράγματι να πρόκειται για την πιο λανθασμένη και άδικη απόφαση που έχει υπάρξει ποτέ, απλά δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω και να το κρίνω. Κάποιοι τριγύρω μου φαίνεται ότι γνωρίζουν τα πάντα για την υπόθεση αυτή. Προσωπικά προτιμώ να είμαι υπεύθυνος στις κρίσεις μου, ακόμα και πίσω από την ανωνυμία του ίντερνετ.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Πέστα ρε φίλε.

Βγάζουν συμπεράσματα χωρίς να ξέρουν μία από την πραγματική υπόθεση.

Λες και δεν ανοίγονται χιλιάδες, κυριολεκτικά χιλιάδες, τέτοιοι λογαριασμοί στις Τράπεζες για παρόμοιους σκοπούς.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση μόνον στράβωσε η Εθνική.....
Και να πεις ότι καταχράστηκαν τα λεφτά οι υπάλληλοι....
 
OP
OP
moutsos13

moutsos13

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.131
Like
196
Πόντοι
16
Όσο υπάρχει μια μεγάλη (ίσως τεράστια) μερίδα του κόσμου η οποία επιδίδεται στο να βγάζει εύκολα συμπεράσματα για οτιδήποτε η κοινωνία μας δεν έχει μέλλον. Ξέρει κάποιος από αυτούς του έντιμους και ηθικούς που μιλούν για ζαρτιέρες, καρκίνους και άλλα φληναφήματα σε τι ακριβώς συνίσταται η δουλειά ενός δικαστή? Ξέρει κάποιος από αυτούς τι στοιχεία είχαν στη διάθεσή τους οι συγκεκριμένοι δικαστές για τη συγκεκριμένη υπόθεση? Ξέρει κάποιος από αυτούς ότι η καταδίκη ενός κατηγορουμένου για κάποια παράνομη πράξη που του αποδίδεται δεν ισοδυναμεί με την ικανοποίηση των (εύλογων πολλές φορές) ενστίκτων μας αλλά συνίσταται στη ΒΕΒΑΙΗ ΚΡΙΣΗ περί της ενοχής του ΒΑΣΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΚΑΝΟΝΩΝ, των οποίων η απόλυτη και με εξαιρετική σχολαστικότητα εφαρμογή τους σε όλες τις περιπτώσεις αποτελεί από τα θεμελιώδη μέσα για την προστασία των δικαιωμάτων του κάθε πολίτη απέναντι στην αυθαιρεσία της όποιας εξουσίας?
Όσον αφορά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχω ιδέα αν το βούλευμα ήταν σωστό ή όχι, γιατί ούτε ποινικός δικαστής είμαι ούτε τα στοιχεία που είχε το δικαστήριο υπόψη του μπορώ να γνωρίζω. Μπορεί πράγματι να πρόκειται για την πιο λανθασμένη και άδικη απόφαση που έχει υπάρξει ποτέ, απλά δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω και να το κρίνω. Κάποιοι τριγύρω μου φαίνεται ότι γνωρίζουν τα πάντα για την υπόθεση αυτή. Προσωπικά προτιμώ να είμαι υπεύθυνος στις κρίσεις μου, ακόμα και πίσω από την ανωνυμία του ίντερνετ.
Ρε φιλε πλακα μας κανεις????? δεν εισαι σε θεση να κρινεις αν ενα συμβαν σαν κι'αυτο ειναι αδικο ή οχι??? ...να κρινεις ομως και να ειρωνευσαι για το αν ειμαστε ηθικοι και εντιμοι ξερεις?...
εσυ δηλαδη δεν εξοργιζεσαι μ αυτα???... και προτιμας αυτη την παθητικοτητα και να λες οτι δεν γνωριζεις και δεν κρινεις?
μηπως εισαι ο κουγιας??? γιατι κατι τετοιες μαλακιες λεει κι εκεινος
και για πες μας και τι πινεις και τα βλεπεις ολα ροδινα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom