Νέα

Ελληνικός Στρατός και Αλητεία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα FanisChristo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 135K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
θα μάθεις σύντομα μόνος σου.εδώ ο καθένας θα σου πει τη μαλακια του
Σωστη απαντηση. Αφου θα παει δεν εχει και επιλογη.
Τωρα ο καθενας θα του πει για το 1920 που πηγε στρατο και ο αλλος θα θελει να το παιξει μαγκας και θα αρχισει τις ιστοριες με αρκουδες.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Σωστη απαντηση. Αφου θα παει δεν εχει και επιλογη.
Τωρα ο καθενας θα του πει για το 1920 που πηγε στρατο και ο αλλος θα θελει να το παιξει μαγκας και θα αρχισει τις ιστοριες με αρκουδες.
εχει και πολλα κομμαντα το σαιτ τυπε :grin:
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
φιλαρακι ειχε παει εθελοντικα προπερσυ ΕΛΔΥΚ γιατι ειχε κυπρια γκομενα.
χαλαρα ηταν απο οτι μου χε πει,διχως καποια ιδιαιτερη διαφορα απο εμπειριες που χω ακουσει απο ελληνικα στρατοπεδα...
απ οτι θυμαμαι επαιρνε και κατι ψιλα καθε μηνα!!
η λογικη λεει πως τα πραγματα θα ναι πιο ηρεμα με τον τουρκο υστερα απο τοσα χρονια πλεον κ με κυπρο σε Ε.Ε κλπ.

βεβαια ο φιλος μου ειναι ιατρος,ισως για απλα φανταρια να αλλαζει το πραγμα.
Οχι ρε δεν εχει μεγαλη διαφορα.  :2funny:
Οι γιατροι δεν μπορουν να καταλαβουν τι γινεται σε ενα στρατοπεδο για τους υπολοιπους φανταρους. Διαφορετικη θητεια κανουν.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.061
Like
72.123
Πόντοι
12.756
μαζι με τον τζων ραμπο υπο τις διαταγες του στρατηγου τραουτμαν? :grin:

μακαρι να ειναι ετσι , φοβαμαι μην πει οτι ηταν στο περλ χαρμπορ , και αντε μετα να βρουμε κανα στοιχειο για να βγαλουμε το παραμυθι του ...

 

redlighter

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.045
Κριτικές
1
Like
17
Πόντοι
16
Τύποι φεύγω για Κύπρο πεζικό ΕΛΔΥΚ τυφεκιοφόρος. Τι παίζει εκεί? Καμιά παλιότερη σειρά εδώ? Άκουσα πως όλα είναι ανώτερα από ότι είναι στην Ελλάδα από καθαριότητα, πειθαρχία και πιο σοβαρή εκπαίδευση και γυμναστική.

Λογικά θα σε στείλουν σε κάποιο από τα δύο τάγματα.
Σε γενικές γραμμές όπως τα άκουσες είναι και ισχύουν.
Είναι και η ειδικότητά σου που δεν βοηθάει και πολύ εδώ που τα λέμε.
Οπλάκι,κρανάκι και σκοπιά συνεχώς θα έχεις.
Μετά την 35ΜΚ τα τάγματα είναι τα πιο ζόρικα δυστυχώς.
Θα βαρεθείς να κάνεις πορείες, σχηνάκια, βολές, καθαριότητες, ΤΑΕ (συναγερμοί να τσακιστείς να ντυθείς, να οπλιστείς και να βγεις έξω), γωνίες στα κρεβάτια, να είσαι προβλεπόμενος κτλ....

Να έχεις κατά νου πως παίζει ρόλο το παλιός-νέος.
Θα σου τύχει όλο και κάποιο μαλακισμένο που θα είναι 18-19 χρονών και επειδή είναι σειρά απολύσεως θα θέλει να κάνει το κομμάτι του.
Εκεί πρέπει να τον γράψεις στα αρχίδια σου και να μην τσιμπήσεις αλλιώς θα βρουν παιχνίδι να ασχοληθούν μέχρι να φύγουν  :grin:
Δείξε προθυμία σε ό,τι γίνεται, μην είσαι λουφαδόρος και πολύ χειρότερα ρουφιάνος και να είσαι σίγουρος πως θα σου βγει σε καλό και θα εκτιμηθεί από τον εκάστοτε επιλοχία ή όργανο.
Αν κρύβεσαι, πηγαίνεις συνέχεια στο γιατρό για εκτός υπηρεσίας κτλ θα σου βγει το όνομα γαμωσείρης και θα τα πληρώσεις εις τριπλούν ότι απέφυγες.
Θα αρχίσεις να χαλαρώνεις σχετικά μετά το πρώτο δίμηνο (που θα στάξεις) όταν θα μπει η καινούρια σειρά.

Θα παίρνεις το μισθό σου και θα βγαίνεις (όποτε δεν σε πιάνει εμπλοκή  :grin: ) στον πολιτισμό.
Σε πιάνει και καλοκαίρι για Φοινικούδες μπανάκι κτλ.

Έκοψαν τα δωρεάν πήγαιν' έλα εκτός από ένα, οπότε οι περισσότεροι αυτό που κάνουν είναι να παίρνουν 2 άδειες.
Αν είναι ψάξου και για Ελευσίνα μεριά που είναι τζάμπα με το στρατιωτικό.

Πάντως θα εκτιμήσεις την Κύπρο μόλις επαναπατριστείς.
Θα έρθεις Ελλάδα με όλα τα βύσματα που πλακώνονται για το ποιος θα πάρει διανυκτέρευση και με όλους τους γιωτάδες που πήζουν στο θαλαμοφυλίκι.

Στα αρχίδια σου πάντως.
Βρες 2-3 καλά άτομα να λες δυο κουβέντες και να παιρνάτε μαζί το όποιο λούκι και μην σκέφτεσαι το τι και πως.
Δεν θα αλλάξεις τίποτα εκεί μέσα, έτσι είναι και πρέπει να χορέψεις.
Καλή θητεία να έχεις.
 
Εγγρ.
21 Νοε 2013
Μηνύματα
1.365
Like
1
Πόντοι
16
Λογικά θα σε στείλουν σε κάποιο από τα δύο τάγματα.
Σε γενικές γραμμές όπως τα άκουσες είναι και ισχύουν.
Είναι και η ειδικότητά σου που δεν βοηθάει και πολύ εδώ που τα λέμε.
Οπλάκι,κρανάκι και σκοπιά συνεχώς θα έχεις.
Μετά την 35ΜΚ τα τάγματα είναι τα πιο ζόρικα δυστυχώς.
Θα βαρεθείς να κάνεις πορείες, σχηνάκια, βολές, καθαριότητες, ΤΑΕ (συναγερμοί να τσακιστείς να ντυθείς, να οπλιστείς και να βγεις έξω), γωνίες στα κρεβάτια, να είσαι προβλεπόμενος κτλ....

Να έχεις κατά νου πως παίζει ρόλο το παλιός-νέος.
Θα σου τύχει όλο και κάποιο μαλακισμένο που θα είναι 18-19 χρονών και επειδή είναι σειρά απολύσεως θα θέλει να κάνει το κομμάτι του.
Εκεί πρέπει να τον γράψεις στα αρχίδια σου και να μην τσιμπήσεις αλλιώς θα βρουν παιχνίδι να ασχοληθούν μέχρι να φύγουν  :grin:
Δείξε προθυμία σε ό,τι γίνεται, μην είσαι λουφαδόρος και πολύ χειρότερα ρουφιάνος και να είσαι σίγουρος πως θα σου βγει σε καλό και θα εκτιμηθεί από τον εκάστοτε επιλοχία ή όργανο.
Αν κρύβεσαι, πηγαίνεις συνέχεια στο γιατρό για εκτός υπηρεσίας κτλ θα σου βγει το όνομα γαμωσείρης και θα τα πληρώσεις εις τριπλούν ότι απέφυγες.
Θα αρχίσεις να χαλαρώνεις σχετικά μετά το πρώτο δίμηνο (που θα στάξεις) όταν θα μπει η καινούρια σειρά.

Θα παίρνεις το μισθό σου και θα βγαίνεις (όποτε δεν σε πιάνει εμπλοκή  :grin: ) στον πολιτισμό.
Σε πιάνει και καλοκαίρι για Φοινικούδες μπανάκι κτλ.

Έκοψαν τα δωρεάν πήγαιν' έλα εκτός από ένα, οπότε οι περισσότεροι αυτό που κάνουν είναι να παίρνουν 2 άδειες.
Αν είναι ψάξου και για Ελευσίνα μεριά που είναι τζάμπα με το στρατιωτικό.

Πάντως θα εκτιμήσεις την Κύπρο μόλις επαναπατριστείς.
Θα έρθεις Ελλάδα με όλα τα βύσματα που πλακώνονται για το ποιος θα πάρει διανυκτέρευση και με όλους τους γιωτάδες που πήζουν στο θαλαμοφυλίκι.

Στα αρχίδια σου πάντως.
Βρες 2-3 καλά άτομα να λες δυο κουβέντες και να παιρνάτε μαζί το όποιο λούκι και μην σκέφτεσαι το τι και πως.
Δεν θα αλλάξεις τίποτα εκεί μέσα, έτσι είναι και πρέπει να χορέψεις.
Καλή θητεία να έχεις.

Ευχαριστώ πολύ τύπε!  :rockon:
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
Οχι ρε δεν εχει μεγαλη διαφορα.  :2funny:
Οι γιατροι δεν μπορουν να καταλαβουν τι γινεται σε ενα στρατοπεδο για τους υπολοιπους φανταρους. Διαφορετικη θητεια κανουν.
το τελευταιο ειναι που με χαλαει πολυ..
9μηνο χαμενο με θλαστικα κ αντιβιωσεις.

αλλα το ονειρο καποιου ειναι ο εφιαλτης καποιου αλλου.
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
τι εννοεις τι σε χαλαει
εννοω οτι ακομα και αν δηλωσεις εθελοντης και περασεις τις δοκιμασιες αερα
υπαρχει σοβαρο ενδεχομενο να μη σε παρουν ΕΔ λογω ελλειψης της ειδικοτητας σου.
ετσι καταληγεις  εβρο-κω και κανεις ραματα/γραφεις αδειες/δινεις αποτελ κλπ.
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
εννοω οτι ακομα και αν δηλωσεις εθελοντης και περασεις τις δοκιμασιες αερα
υπαρχει σοβαρο ενδεχομενο να μη σε παρουν ΕΔ λογω ελλειψης της ειδικοτητας σου.
ετσι καταληγεις  εβρο-κω και κανεις ραματα/γραφεις αδειες/δινεις αποτελ κλπ.

δεν το νομιζω. δεν πανε πολλοι γιατροι ε.δ.  :think:
γιατρος εισαι?
 

ChevChelios

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2012
Μηνύματα
152
Like
3
Πόντοι
1
Λογικά θα σε στείλουν σε κάποιο από τα δύο τάγματα.
Σε γενικές γραμμές όπως τα άκουσες είναι και ισχύουν.
Είναι και η ειδικότητά σου που δεν βοηθάει και πολύ εδώ που τα λέμε.
Οπλάκι,κρανάκι και σκοπιά συνεχώς θα έχεις.
Μετά την 35ΜΚ τα τάγματα είναι τα πιο ζόρικα δυστυχώς.
Θα βαρεθείς να κάνεις πορείες, σχηνάκια, βολές, καθαριότητες, ΤΑΕ (συναγερμοί να τσακιστείς να ντυθείς, να οπλιστείς και να βγεις έξω), γωνίες στα κρεβάτια, να είσαι προβλεπόμενος κτλ....

Να έχεις κατά νου πως παίζει ρόλο το παλιός-νέος.
Θα σου τύχει όλο και κάποιο μαλακισμένο που θα είναι 18-19 χρονών και επειδή είναι σειρά απολύσεως θα θέλει να κάνει το κομμάτι του.
Εκεί πρέπει να τον γράψεις στα αρχίδια σου και να μην τσιμπήσεις αλλιώς θα βρουν παιχνίδι να ασχοληθούν μέχρι να φύγουν  :grin:
Δείξε προθυμία σε ό,τι γίνεται, μην είσαι λουφαδόρος και πολύ χειρότερα ρουφιάνος και να είσαι σίγουρος πως θα σου βγει σε καλό και θα εκτιμηθεί από τον εκάστοτε επιλοχία ή όργανο.
Αν κρύβεσαι, πηγαίνεις συνέχεια στο γιατρό για εκτός υπηρεσίας κτλ θα σου βγει το όνομα γαμωσείρης και θα τα πληρώσεις εις τριπλούν ότι απέφυγες.
Θα αρχίσεις να χαλαρώνεις σχετικά μετά το πρώτο δίμηνο (που θα στάξεις) όταν θα μπει η καινούρια σειρά.

Θα παίρνεις το μισθό σου και θα βγαίνεις (όποτε δεν σε πιάνει εμπλοκή  :grin: ) στον πολιτισμό.
Σε πιάνει και καλοκαίρι για Φοινικούδες μπανάκι κτλ.

Έκοψαν τα δωρεάν πήγαιν' έλα εκτός από ένα, οπότε οι περισσότεροι αυτό που κάνουν είναι να παίρνουν 2 άδειες.
Αν είναι ψάξου και για Ελευσίνα μεριά που είναι τζάμπα με το στρατιωτικό.

Πάντως θα εκτιμήσεις την Κύπρο μόλις επαναπατριστείς.
Θα έρθεις Ελλάδα με όλα τα βύσματα που πλακώνονται για το ποιος θα πάρει διανυκτέρευση και με όλους τους γιωτάδες που πήζουν στο θαλαμοφυλίκι.

Στα αρχίδια σου πάντως.
Βρες 2-3 καλά άτομα να λες δυο κουβέντες και να παιρνάτε μαζί το όποιο λούκι και μην σκέφτεσαι το τι και πως.
Δεν θα αλλάξεις τίποτα εκεί μέσα, έτσι είναι και πρέπει να χορέψεις.
Καλή θητεία να έχεις.


Σωστος ο παλιος!! Ακριβως οπως τα λες. Ασε που στη Λευκωσια υπαρχει δημοτικη πισινα και μπορεις να πας χωρις να πληρωσεις. ΕΛΔΥΚ ζωαρα φιλε!
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
37
Πόντοι
366
ο τραμουντανας εχει μπει εδω μεσα να γραψει οτι πολεμησε στο βιετναμ ? η οχι ακομα ?
Εχει δηλωσει οτι πολεμαγε στο πλευρο των βιετναμεζων για αυτο και υποχωρησαν οι αμερικανοι.
και μετα οι βιετναμεζοι του προσεφεραν τις παρθενες κορες τους.
 

aristos 45 sec

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2013
Μηνύματα
1.965
Κριτικές
3
Like
21
Πόντοι
16
Δεν ξέρω πόσο διαρκεί πλέον η θητεία – όταν υπηρέτησα έκανα 17 μήνες -  αλλά ο κάθε κληρωτός θα πρέπει να αντιληφθεί τον στρατό σαν άλλο ένα σχολείο ζωής, τίποτα παραπάνω, για τις υποχρεώσεις που πρέπει να εκτελεστούν θα πω πως έχει τεράστιες υποχρεώσεις και η ζωή έξω από τον στρατό, για την συνύπαρξη με άλλους, έχει και άλλους έξω η ζωή και χειρότερους πολλές φορές, για το χάσιμο χρόνου που λένε μερικοί έχει πολλές χασούρες η ζωή ακόμη και για τους πολυάσχολους.
Τέλος καμιά φορά ο στρατός βοηθάει να καταλάβεις καλύτερα τον εαυτό σου και τις δυνατότητες σου...
 
Εγγρ.
21 Νοε 2013
Μηνύματα
1.365
Like
1
Πόντοι
16
Εγώ ορκίστηκα 4 Απριλίου. Για εκπαίδευση ήμουν Σπάρτη στο Κεεμ. Είμαι Πεζικό. Χαλαρά πράγματα εκεί. Τα στελέχη σχεδόν όλα ήταν εξηγημένα και δεν μας είχαν σφιχτά. Πολύς ελεύθερος χρόνος σε σημείο που βαριόσουν αρκετές φορές. Ζήτημα να κάναμε μία χαλαρή γυμναστική 3-4 φορές στις 23 μέρες που ήμουν εκεί. Το κλίμα εκεί αλλοπρόσαλλο με πολύ κρύο το βράδυ και νωρίς το πρωί και πολλή ζέστη μετά της 10. Η ΕΣΣΟ πολύ προβληματική και πολλοί γιωτάδες-ψευτογιωτάδες. Άπειρα βύσματα που το έλεγαν και με καμάρι ΛΟΛ και τελικά μετατέθηκαν όλοι κοντά στις περιοχές τους! Πολλοί αλλοδαποί που ωστόσο αν φερόσουν τυπικά και δεν προκαλούσες θα είχες μία χαρά σχέση.
Το μόνο που άξιζε μέχρι στιγμής από άποψη εκπαίδευσης ήταν η βολή που κάναμε με G3A3! Κάβλα! Τώρα στην Κύπρο ευελπιστώ να έχω πιο σοβαρή στρατιωτική εκπαίδευση γιατί μέχρι τώρα τα μόνα πράγματα που με ζόρισαν είναι οι συνθήκες υγιεινής που ήταν χάλια και τα τεράστια ταξίδια που όπως μου λέει ένας φίλος μου που ήταν 35ΜΚ θα τελειώσουν στην Κύπρο.  :grin:
 

lustforlife

Τιμημένος
Εγγρ.
9 Σεπ 2010
Μηνύματα
19.248
Κριτικές
82
Like
43
Πόντοι
1.246
Εγώ ορκίστηκα 4 Απριλίου. Για εκπαίδευση ήμουν Σπάρτη στο Κεεμ. Είμαι Πεζικό. Χαλαρά πράγματα εκεί. Τα στελέχη σχεδόν όλα ήταν εξηγημένα και δεν μας είχαν σφιχτά. Πολύς ελεύθερος χρόνος σε σημείο που βαριόσουν αρκετές φορές. Ζήτημα να κάναμε μία χαλαρή γυμναστική 3-4 φορές στις 23 μέρες που ήμουν εκεί. Το κλίμα εκεί αλλοπρόσαλλο με πολύ κρύο το βράδυ και νωρίς το πρωί και πολλή ζέστη μετά της 10. Η ΕΣΣΟ πολύ προβληματική και πολλοί γιωτάδες-ψευτογιωτάδες. Άπειρα βύσματα που το έλεγαν και με καμάρι ΛΟΛ και τελικά μετατέθηκαν όλοι κοντά στις περιοχές τους! Πολλοί αλλοδαποί που ωστόσο αν φερόσουν τυπικά και δεν προκαλούσες θα είχες μία χαρά σχέση.
Το μόνο που άξιζε μέχρι στιγμής από άποψη εκπαίδευσης ήταν η βολή που κάναμε με G3A3! Κάβλα! Τώρα στην Κύπρο ευελπιστώ να έχω πιο σοβαρή στρατιωτική εκπαίδευση γιατί μέχρι τώρα τα μόνα πράγματα που με ζόρισαν είναι οι συνθήκες υγιεινής που ήταν χάλια και τα τεράστια ταξίδια που όπως μου λέει ένας φίλος μου που ήταν 35ΜΚ θα τελειώσουν στην Κύπρο.  :grin:
θα σε λιώσουν οι παλιοί βρωμοκούνελο.για αναβολή σε κόβω
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom