Νέα

Εκκένωση μαχητικών από Πτέρυγα Μάχης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα riding
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 572
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.178
Like
34.493
Πόντοι
9.931

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.875
Κριτικές
3
Like
4.444
Πόντοι
456
Επειδή είμαι αλλεργικός στις ανοησίες, το βράδυ των Ιμίων το πέρασα κολλημένος σε ένα Bowser, φορτωμένο JP-8, σε Σμηναρχία Μαχης με readiness F-4. Έτοιμος να πάω πίστα να ξαναγεμίσω.
Επειδή έζησα από πρώτο χέρι τα γεγονότα και είδα τ'αρχιδια ΟΛΩΝ, Ιπταμένων, Εδάφους, Στρατευσίμων πες του ξαδέρφου σου ότι δεν έχει ταίρι στσ ψέματα και στη μαλακία.
Κι αυτό ισχύει για κάθε ξάδερφο, κολλητό, φίλο ή απλά γνωστό που αραδιαζει μπαρουφες για "κλάματα" και "χεσιμστα".
Δεν είναι ιπτάμενος ο ξάδερφός μου.Και μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα γενικά όπως τα λες.Δεν χαίρομαι με αυτά που γράφω.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.875
Κριτικές
3
Like
4.444
Πόντοι
456

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.130
Κριτικές
8
Like
32.286
Πόντοι
6.536
Τι να σου πω.Δεν είναι ότι τον πισττεύω αλλά δεν έχω κάτσει να το ψάξω κιόλας.Δεν ασχολήθηκα με το θέμα στρατού πέρα από τη θητεία μου.
Μπορεί να ήταν μαζί με έφεδρους σκοπάνθρωπους....
Προσωπικό εδάφους....
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.289
Κριτικές
62
Like
44.935
Πόντοι
9.297
Το θέμα δεν είναι αυτό.Αυτή η σαβούρα και ρεμπεσκέδες πάρα πολλές φορές είναι ανώτεροί σου και στο στρατό ακολουθείς εντολές.Οπότε είσαι χαμένος από χέρι με αυτούς.Φαντάσου σε έναν πόλεμο τι θα γίνει.
Να έχουμε λίγη ΑΝΔΡΙΚΗ αισιοδοξία και να μην κλαψομουνιαζουμε ωσαν γκομενιτσες με περίοδο...πάνω από τους ρεμπεσκεδες θα υπάρχουν ανώτεροι με συναίσθηση της αποστολής.ΔΕΝ είμαστε χαμένοι από χέρι...
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.875
Κριτικές
3
Like
4.444
Πόντοι
456
Να έχουμε λίγη ΑΝΔΡΙΚΗ αισιοδοξία και να μην κλαψομουνιαζουμε ωσαν γκομενιτσες με περίοδο...πάνω από τους ρεμπεσκεδες θα υπάρχουν ανώτεροι με συναίσθηση της αποστολής.ΔΕΝ είμαστε χαμένοι από χέρι...
Η ιστορία έχει δείξει ότι πάρα πολλοί δειλοί άνθρωποι και πονηροί γλύτωσαν και έζησαν και εκμεταλλεύτηκαν στην πορεία το θάρρος των πεσόντων.
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.555
Like
6.181
Πόντοι
2.356
Δεν είναι ιπτάμενος ο ξάδερφός μου.Και μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα γενικά όπως τα λες.Δεν χαίρομαι με αυτά που γράφω..
Φυσικά και δεν είναι ιπτάμενος.
Μαλάκας είναι.
Οι πιλότοι ηταν ελαχιστοι.
Όλοι οι υπόλοιποι ήταν εδάφους και στρατεύσιμοι.
Και έκαναν τη δουλειά τους με πείσμα και ενθουσιασμό.
Και "περίμενε εντολές να πάρει το σακίδιο και να πάει" που; Να πιάσει το χαράκωμα να ντουφεκαει Τούρκους; Πεζικάριος ηταν ο ξάδερφος ή αεροπόρος;
Ακόμα και η ΜΑΦ πηγαίνει σε καθορισμένες θέσεις άμυνας που επανδρώνει καθημερινά.
Ο ξάδερφος θα έπαιρνε φύλλο πορείας εκτός μονάδος;
Πες του να πάει να γαμηθεί του ψευταρά, ευχή από κάποιον που είδε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος, οταν κάθησε η στραβή.
Και δε σου μιλάω για ήρωες και τέτοιες πίπες. Απλούς ανθρώπους που οταν χρειάστηκε έκαναν αυτό που έπρεπε.
Αυτούς είδα εγώ .
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.289
Κριτικές
62
Like
44.935
Πόντοι
9.297
Η ιστορία έχει δείξει ότι πάρα πολλοί δειλοί άνθρωποι και πονηροί γλύτωσαν και έζησαν και εκμεταλλεύτηκαν στην πορεία το θάρρος των πεσόντων.
Πεσόντες θα κάνουμε τους εχθρούς ,αγαπητέ...
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.289
Κριτικές
62
Like
44.935
Πόντοι
9.297
Ο σκοπός είναι πεθάνουν οι εχθροί για την πατρίδα τους...εμείς απλά θα τους βοηθήσουμε να το πετύχουν αυτό...:coffee:
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.555
Like
6.181
Πόντοι
2.356
Σε ώρα ανάγκης θα μπεί και η απλή πυροσβεστική μέσα στα στρατόπεδα, δεν μένουν μόνο στα δικά τους μέσα.
Στις πτέρυγες μάχης έχει μονιμο κλιμάκιο της Πυροσβεστικής μέσα.
 

mounoeilotas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2013
Μηνύματα
2.695
Like
1.463
Πόντοι
216
Θυμηθείτε στη Κω το 2002 που εκλεψαν τα οπλα από τις αποθηκες. Η αποθηκη ειχε παραβιαστει μηνες αλλα δεν ειχαν παρει ειδηση τα κοπροσκυλα
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.260
Like
3.519
Πόντοι
1.706
Στις πτέρυγες μάχης έχει μονιμο κλιμάκιο της Πυροσβεστικής μέσα.
Όπως και στο ναύσταθμο Σούδας και εγω υπηρετούσα 2-3 χλμ στο ΝΣΚ από εκεί.
Αν τώρα συμβεί κάτι στις εγκαταστάσεις του ΠΝ ναι θα πήγαιναν μέσα στα στρατόπεδα τα πυροσβεστικά του ΠΝ και απέξω αυτά του ΠΣ.
Αλλά αν καίγεται ο κώλος μας δεν θα μπουν μέσα στο στρατόπεδο??
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.061
Κριτικές
9
Like
13.026
Πόντοι
3.836
δεν είναι όλοι ίδιοι. Εγώ παρουσιάστηκα μετά τα Ίμια αλλά το έχω συζητήσει στη Σάμο με μονιμάδες του στρατού που τότε υπηρετούσαν.

Υπήρξε υπαξιωματικός που όταν είδε ότι καθυστερούν πολύ από τη μονάδα έβαλε όσα βλήματα όλμων μπορούσε στο Ι.Χ. του και τα μετέφερε στο ολμοβολείο που ήταν στη θέση μάχης του.
Υπήρξε πλήρωμα τεθωρακισμένου που κόλλησε σε χαντάκι από το πολύ άγχος και σταμάτησε η πομπή πριν φτάσει στη θέση μάχης.

Ο πατέρας μου ήταν δόκιμος του πυροβολικού στα γεγονότα της Κύπρου. Και τότε υπήρχαν φαντάροι και κυρίως επίστρατοι που έκλαιγαν ,κάποιοι την κοπάνησαν. Αρκετοί επίστρατοι έκλεβαν και φαϊ γιατί δεν είχαν φτάσει οι προμήθειες. Υπήρχε και μεγάλους ενθουσιασμός παράλληλα (το σύνθημα ήταν θα φάμε αυγά Τουρκίας, θα πάρουμε πίσω την Πόλη). Έγιναν τραγελαφικά σκηνικά ,έγιναν και σωστά.

Εγώ αυτό που είδα όταν υπηρέτησα στο Πεζικό σε καιρό ειρήνης είναι ότι υπάρχουν λίγοι στρατιωτικοί συνεπείς και σωστοί που κάνουν τη δουλειά τους, και υπάρχουν πολλοί που γλύφουν τους ανώτερους για να διοριστούν σε κανένα γραφείο και να τα ξύνουν (όπως σε όλο το Δημόσιο). Υπάρχουν και αυτοί που πουλάνε πατριωτισμό και αντριλίκι αλλά είναι άχρηστοι ,υπάρχουν και αυτοί που βγάζουν τη δουλειά στα βουβά.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα του Ε.Σ. είναι η σχέση εξάρτησης με την κεντρική εξουσία. Έρχεται το βύσμα του βουλευτή, μην το βάλουμε σκοπιά γιατί μετά δε θα πάρω μετάθεση στο Πεντάγωνο που θέλω. Έτσι και προσπαθήσεις να κάνεις εντατική εκπαίδευση στις μονάδες της παραμεθορίου και στο κέντρο ,παίρνουν τηλέφωνα όλοι οι τεμπελχανάδες "μπαμπά εδώ μας τρέχουν, πες στο θείο να πει στον κουμπάρο του που είναι στο κόμμα να κάνει κάτι".
Για να μην πω για το διεφθαρμένο ιατρικό κύκλωμα που μοιράζει απαλλαγές (ειδικά στην Αθήνα) και Ι4 σαν καραμέλες. Όταν έξω είναι τόσο μαλθακοί που δεν αντέχουν ούτε να τους φωνάξεις, για να αλλάξουν μια λάμπα ζητάνε οδηγίες από το youtube ψάχνεις μετά για κανονικούς στρατιώτες;
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
το οτι δεν σκοτώθηκε κανεις ειναι πάντως τρομερή επιτυχία.
όλα τα άλλα είναι η απόλυτη ξεφτύλα να βλέπεις ολόκληρα κτήρια οπως του τοπικού συνεταιρισμού τελειως κατεστραμμένα να βλέπεις ολη την κωμόπολη με σπασμένα τζάμια
και να διαβάζεις τις απόλυτες ηλιθιότητες, σε ακτίνα 3 χιλιομέτρων απο την αποθήκη δεν έπρεπε να κινείται όχημα μόνο με τα πόδια και ποδήλατο....... ποιος αρχιμαλάκας ανακοίνωσε αυτό, ποιος πούστης δημοσιογράφος το αναπαράγει, σε ποιον απευθύνειται; Και πως θα τα πάρουν τα βλήματα ρε όργια ρε μαλακισμένα άτομα, στην πλάτη;

να ειρωνευόμαστε μεταξύ μας ότι οι Τούργοι είναι ανίκανοι και μη αξιόμαχοι....... και μετά να τρέχουμε και να γλυστράμε στα σκατά μας μην ανατιναχτεί όλοκληρη η περιοχή απο μια πυρκαγιά.....

και σιγά μη γίνει ανακοίνωση αν υπάρχει δάκτυλος τούρκων, σιγά μη τολμήσουν να το παραδεχτούν, ποτέ δεν θα μαθευτεί η αλήθεια, εν τω μεταξύ και δώρο να μας έδιναν καμιά παλιά βόμβα δεκατιάς 60 και 70 οι Αμερικάνοι έτσι για όπως πετάνε κόκκαλα στα πεινασμένα σκυλιά, δεν πρόκειται να μας δώσουν, εσεις δεν είστε ικανοί να τα διαχειριστείτε θα σκοτωθείτε μόνοι σας, όπως έπαθαν οι άλλοι τραχανάδες οι Κύπριοι που ανατινάχτηκε το μισό νησί........
 
Τελευταία τροποποίηση:
  • Χαχα
Αντιδράσεις: riding

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.178
Like
34.493
Πόντοι
9.931
το οτι δεν σκοτώθηκε κανεις ειναι πάντως τρομερή επιτυχία.
όλα τα άλλα είναι η απόλυτη ξεφτύλα να βλέπεις ολόκληρα κτήρια οπως του τοπικού συνεταιρισμού τελειως κατεστραμμένα να βλέπεις ολη την κωμόπολη με σπασμένα τζάμια
και να διαβάζεις τις απόλυτες ηλιθιότητες, σε ακτίνα 3 χιλιομέτρων απο την αποθήκη δεν έπρεπε να κινείται όχημα μόνο με τα πόδια και ποδήλατο....... ποιος αρχιμαλάκας ανακοίνωσε αυτό, ποιος πούστης δημοσιογράφος το αναπαράγει, σε ποιον απευθύνειται; Και πως θα τα πάρουν τα βλήματα ρε όργια ρε μαλακισμένα άτομα, στην πλάτη;

να δουλεύουμε τάχα μεταξύ μας ότι οι Τούργοι είναι ανίκανοι και μη αξιόμαχοι....... και μετά να τρέχουμε και να γλυστράμε στα σκατά μας μην ανατιναχτεί όλοκληρη η περιοχή απο μια πυρκαγιά.....

και σιγά μη γίνει ανακοίνωση αν υπάρχει δάκτυλος τούρκων, σιγά μη τολμήσουν να το παραδεχτούν, ποτέ δεν θα μαθευτεί η αλήθεια, εν τω μεταξύ και δώρο να μας έδιναν καμιά παλιά βόμβα δεκατιάς 60 και 70 οι Αμερικάνοι έτσι για όπως πετάνε κόκκαλα στα πεινασμένα σκυλιά, δεν πρόκειται να μας δώσουν, εσεις δεν είστε ικανοί να τα διαχειριστείτε θα σκοτωθείτε μόνοι σας, όπως έπαθαν οι άλλοι τραχανάδες οι Κύπριοι που ανατινάχτηκε το μισό νησί........
Ειδικος πυροτεχνουργος τυπε;;
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
γενικώς είμαστε μια κατάσταση χαβαλέ Λίβανος Συρία ανατινάζεται η Δαμασκός
Κύπρος ανατινάζεται ναυτική βάση «Ευάγγελος Φλωράκης»
Ελλάδα ανατινάζεται η αποθήκη και εγκαταλείπεται και τίθεται off για ένα 24ώρο η 111 Πτέρυγα Μάχης

Πως λέμε εμείς Μπανανίες για άλλες χώρες και τις ειρωνευόμαστε, για τους άλλους εμείς είμαστε Μπανανία.....
 
  • Αγάπη
Αντιδράσεις: riding

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.943
Κριτικές
5
Like
8.028
Πόντοι
2.306
Καλά γελάμε για το ΚΑΘΗΚΟΝ.Έχουμε κάνει στρατό και γελάμε.Πρώτα απόλους έχουν ΚΑΘΗΚΟΝ οι μόνιμοι στρατιωτικοί και μετά όσοι κάνουν θητεία.ΚΑΘΗΚΟΝ είχε και ο Μηταράκης και μάλιστα ορκίστηκε κιόλας να υπηρετεί σαν Υπουργός και βρισκόταν εν κρίσιμη κατάσταση διακοπές με την οικογένεια.Βλέποντας αυτά για πιο λόγο να κάνω το ΚΑΘΗΚΟΝ μου για την χώρα μου;εδώ με τέτοιους μαλάκες κινδυνεύω από αυτούς με τις εντολές που θα μου δώσουν κάθε στιγμή πριν καν πολεμήσω.
Όπως τα λέει ο τύπος είναι.
Και σας το λέει κάποιος που πλήρωσε ακριβά τις εντολές - ή την απουσία εντολών - των μονίμων.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom