Νέα

Εκκένωση μαχητικών από Πτέρυγα Μάχης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα riding
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 572
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
R

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.668
Κριτικές
1
Like
6.748
Πόντοι
1.056
Ξαδερφος μου,στρατιωτικός ο ορισμός του στρατοκαυλου,σε περιοδο πολεμου,τον εχω ικανο να μεινει μονος του σαν τον Ράμπο.

Μ λεγε πως ο Έβρος ειναι η μοναδικη μονάδα που εχει παει π εχει πραγματικα μάχιμους,ολοι οι αλλοι ειναι δημοσιοι υπαλληλοι
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.289
Κριτικές
1
Like
35.316
Πόντοι
6.256
Το αντιθετο.

Συνηθως οι φαμίλιες π εχουν φραγκα τους ρίχνουν Εποπ για να μην γινουν τζανκια ή αχαΐρευτοι στην κοινωνια
Αν εχουν φραγκα πανε εποπ;
Δε νομιζω ρε φιλε
 

kronos

Μέγας
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
4.432
Κριτικές
3
Like
12.215
Πόντοι
3.506
......
1. Η αποψίλωση γίνεται εντός της περιμέτρου. Τώρα βέβαια μέσα στην περίμετρο δεν ξέρω τι βρήκε η φωτιά να κάψει, παρατημένα λάστιχα, ξύλινες πόρτες ,είχε δέντρα το στρατόπεδο;
.........
Η είσοδος του στρατοπέδου της αποθήκης πυρομαχικών,στη Ν.
Αγχίαλο.
Λείπουν μόνο μερικές ξαπλώστρες και ομπρέλες για να χουμε πλήρες μπητσόμπαρο.
(....και περιμέναμε αυτο το πράγμα μετά,να μην έπιανε φωτιά.
Η πλάκα ειναι οτι εχουν βαλει και πινακίδα, "απαγορεύεται το κάπνισμα").
Πηγή:
kathimerini.gr

3918885-1-1.jpg
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.061
Κριτικές
9
Like
13.026
Πόντοι
3.836
ώστε δεν υπήρχε βλάστηση σε ακτίνα 35 μέτρων ε;
 
OP
OP
R

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.668
Κριτικές
1
Like
6.748
Πόντοι
1.056
Χαχαχα,δεν ειχε σημαντικο οπλισμό ειπε ο Δένδιας…Πουτανα ολη η περιοχη ομως

 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.260
Like
3.519
Πόντοι
1.706
Η είσοδος του στρατοπέδου της αποθήκης πυρομαχικών,στη Ν.
Αγχίαλο.
Λείπουν μόνο μερικές ξαπλώστρες και ομπρέλες για να χουμε πλήρες μπητσόμπαρο.
(....και περιμέναμε αυτο το πράγμα μετά,να μην έπιανε φωτιά.
Η πλάκα ειναι οτι εχουν βαλει και πινακίδα, "απαγορεύεται το κάπνισμα").
Πηγή:
kathimerini.gr

3918885-1-1.jpg
Αυτή η φωτογραφία του πότε είναι??
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.289
Κριτικές
1
Like
35.316
Πόντοι
6.256
Η είσοδος του στρατοπέδου της αποθήκης πυρομαχικών,στη Ν.
Αγχίαλο.
Λείπουν μόνο μερικές ξαπλώστρες και ομπρέλες για να χουμε πλήρες μπητσόμπαρο.
(....και περιμέναμε αυτο το πράγμα μετά,να μην έπιανε φωτιά.
Η πλάκα ειναι οτι εχουν βαλει και πινακίδα, "απαγορεύεται το κάπνισμα").
Πηγή:
kathimerini.gr

3918885-1-1.jpg
Και πευκα παντου, με ελληναραδες που πετανε γοπες παντου.
Μαλιστα,
Περιεργο που επιασε φωτια
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.896
Like
12.906
Πόντοι
2.606
Η είσοδος του στρατοπέδου της αποθήκης πυρομαχικών,στη Ν.
Αγχίαλο.
Λείπουν μόνο μερικές ξαπλώστρες και ομπρέλες για να χουμε πλήρες μπητσόμπαρο.
(....και περιμέναμε αυτο το πράγμα μετά,να μην έπιανε φωτιά.
Η πλάκα ειναι οτι εχουν βαλει και πινακίδα, "απαγορεύεται το κάπνισμα").
Πηγή:
kathimerini.gr

3918885-1-1.jpg

 

kronos

Μέγας
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
4.432
Κριτικές
3
Like
12.215
Πόντοι
3.506
Αυτή η φωτογραφία του πότε είναι??
 
OP
OP
R

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.668
Κριτικές
1
Like
6.748
Πόντοι
1.056
Απλα τα πράγματα, το στρατόπεδο η μέρος αυτου ηταν ακαθάριστο και για αυτό πέρασε η φωτιά μέσα. Ο διοικητής πρέπει να αποταχθεί άμεσα.
Καλα Ενταξει!

Και τα πυρομαχικά πως έσκασαν;Τα χάνε βγαλει βολτα ν αεριστούν;
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.875
Κριτικές
3
Like
4.444
Πόντοι
456
Άχρηστοι δεν είναι όλοι, αλλά ένα μεγάλο μέρος σίγουρα. Όσοι ήμασταν στα Ίμια, είδαμε από πρώτο χέρι τι συμβαίνει σε σοβαρή κρίση. :confused:

Αυτό που δεν μπορούν να καταλάβουν όσοι θεωρούν τον στρατό στο Ελλαδιστάν κάτι special :think: είναι ότι οι άνθρωποι πήγαν στον στρατό για το δημοσιουπαλληλίκι :jerking: και το σίγουρο χρήμα. Δεν πήγαν οι άνθρωποι να πολεμήσουν. Παντρεύονται και καμιά αστυνομικό και αράζουν στον Πύργο ή στη Λέσβο μέχρι τη σύνταξη.

Αντίθετα στην Αγγλία π.χ., πάνε Αφγανιστάν κανονικά, ασκήσεις σε όλο τον κόσμο κ.ο.κ.

Το 2ο που δεν μπορούν να κατανοήσουν οι ανωτέρω, είναι το τι ολοκαύτωμα έχει να συμβεί με ΣΞ/ΝΑΥΤ/ΑΕΡΟΠ σε περίπτωση πραγματικού εκτεταμένου επεισοδίου. Το μπάχαλο θα είναι παροιμιώδες και ο χιονιάς της Αττικής Οδού ήταν μια αποκαλυπτική εμπειρία στην ανυπαρξία συντονισμού, αρμοδιοτήτων & κυρίως αποφάσεων, μεταξύ διαφορετικών φορέων.

Είναι όπως με τα δεντράκια ή τους δρόμους στην Αττική. Άλλοτε η ευθύνη είναι στους δήμους, άλλοτε στο Υπουργείο Προστασίας, άλλοτε στην Περιφέρεια κ.ο.κ. Τα γνωστά. :jerking:

Να θυμήσω σε όσους το ξέχασαν, ότι ουσιαστικά τότε δεν υπήρχε σιδηρόδρομος και η χώρα είχε ουσιαστικά κοπεί στα 2. Φαντάσου σε εμπόλεμη κατάσταση τι έχει να συμβεί, σε ανάλογη περίπτωση. :confused:
Εμένα ξάδερφός μου πάντως μόνιμος αεροπορία μου έχει πει ότι στο γεγονός με τα Ίμια παραλίγο να πάμε σε πόλεμο και όταν τους καλέσανε να ετοιμαστούν με τα σακίδιά τους και να περιμένουν οδηγίες σε ποιες μονάδες να πάνε κλαίγανε όλοι μαζί και οι ανώτεροι που τους ενημέρωναν.
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.260
Like
3.519
Πόντοι
1.706
"Στο «μικροσκόπιο» μπαίνουν και οι πληροφορίες που έρχονται από την πυροσβεστική σχετικά με την πλημμελή αποψίλωση του χώρου περιμετρικά του στρατοπέδου η οποία επέτρεψε την εξάπλωση της πυρκαγιάς εντός της Μονάδας, ενώ από την πλευρά του το Πεντάγωνο αφήνει να εννοηθεί ότι η πυροσβεστική υποτίμησε την κατάσταση με αποτέλεσμα η φωτιά να φτάσει μέχρι τις αποθήκες οπλισμού."

Μαααααααααααααααααααααααααααααααααααάλιστα.......

Θυμάμαι στη θητεία μου εναν ανθύπα να κόβει τα δέντρα σαν λυσσασμένος.
Αφελώς τον ρώτησα γιατί υα κόβει αφού ήταν ότι πρέπει για καμουφλαζ :2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny:
Άρπαξα τα μπινελίκια μου και δεν ξαναέκανα τέτοια ερώτηση :badair::badair::badair:
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.875
Κριτικές
3
Like
4.444
Πόντοι
456
"Στο «μικροσκόπιο» μπαίνουν και οι πληροφορίες που έρχονται από την πυροσβεστική σχετικά με την πλημμελή αποψίλωση του χώρου περιμετρικά του στρατοπέδου η οποία επέτρεψε την εξάπλωση της πυρκαγιάς εντός της Μονάδας, ενώ από την πλευρά του το Πεντάγωνο αφήνει να εννοηθεί ότι η πυροσβεστική υποτίμησε την κατάσταση με αποτέλεσμα η φωτιά να φτάσει μέχρι τις αποθήκες οπλισμού."

Μαααααααααααααααααααααααααααααααααααάλιστα.......

Θυμάμαι στη θητεία μου εναν ανθύπα να κόβει τα δέντρα σαν λυσσασμένος.
Αφελώς τον ρώτησα γιατί υα κόβει αφού ήταν ότι πρέπει για καμουφλαζ :2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny:
Άρπαξα τα μπινελίκια μου και δεν ξαναέκανα τέτοια ερώτηση :badair::badair::badair:
Ποια πυροσβεστική;μας δουλεύουν;η πολιτική πυροσβεστική;καινούργιο αυτό;
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: riding

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.260
Like
3.519
Πόντοι
1.706
Ποια πυροσβεστική;μας δουλεύουν;η πολιτική πυροσβεστική;καινούργιο αυτό;
Σε ώρα ανάγκης θα μπεί και η απλή πυροσβεστική μέσα στα στρατόπεδα, δεν μένουν μόνο στα δικά τους μέσα.
 
OP
OP
R

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.668
Κριτικές
1
Like
6.748
Πόντοι
1.056
Ποια πυροσβεστική;μας δουλεύουν;η πολιτική πυροσβεστική;καινούργιο αυτό;
Καλα,ενω ηταν «ησσονος» σημασιας τα πυρομαχικά π σπάσαν,σα να σ λεει κοινως στ αρχιδια μας,διέταξε ΕΔΕ,έπαυσε τον διοικητή και αλλα ησσονιστικα :confused:
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.555
Like
6.181
Πόντοι
2.356
Εμένα ξάδερφός μου πάντως μόνιμος αεροπορία μου έχει πει ότι στο γεγονός με τα Ίμια παραλίγο να πάμε σε πόλεμο και όταν τους καλέσανε να ετοιμαστούν με τα σακίδιά τους και να περιμένουν οδηγίες σε ποιες μονάδες να πάνε κλαίγανε όλοι μαζί και οι ανώτεροι που τους ενημέρωναν.
Επειδή είμαι αλλεργικός στις ανοησίες, το βράδυ των Ιμίων το πέρασα κολλημένος σε ένα Bowser, φορτωμένο JP-8, σε Σμηναρχία Μαχης με readiness F-4. Έτοιμος να πάω πίστα να ξαναγεμίσω.
Επειδή έζησα από πρώτο χέρι τα γεγονότα και είδα τ'αρχιδια ΟΛΩΝ, Ιπταμένων, Εδάφους, Στρατευσίμων πες του ξαδέρφου σου ότι δεν έχει ταίρι στσ ψέματα και στη μαλακία.
Κι αυτό ισχύει για κάθε ξάδερφο, κολλητό, φίλο ή απλά γνωστό που αραδιαζει μπαρουφες για "κλάματα" και "χεσιμστα".
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.130
Κριτικές
8
Like
32.282
Πόντοι
6.536
Εμένα ξάδερφός μου πάντως μόνιμος αεροπορία μου έχει πει ότι στο γεγονός με τα Ίμια παραλίγο να πάμε σε πόλεμο και όταν τους καλέσανε να ετοιμαστούν με τα σακίδιά τους και να περιμένουν οδηγίες σε ποιες μονάδες να πάνε κλαίγανε όλοι μαζί και οι ανώτεροι που τους ενημέρωναν.
Στην 6η Μοίρα στην Μύκονο ήταν ο ξάδερφος?

Ήρεμα το λέω.....

:coffee:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom