Νέα

Εκκένωση μαχητικών από Πτέρυγα Μάχης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα riding
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 572
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.875
Κριτικές
3
Like
4.444
Πόντοι
456
Έχεις καιρό να δεις χάρτη Ευρώπης...συνορεύει η Ιταλία με εχθρούς της ;Εμείς κινδυνεύουμε...εδώ ακόμα και η πλούσια Νορβηγία έχει στρατιωτική θητεία γιατί νιώθει ότι κινδυνεύει.
Αν συνορευαμε με Ανδόρρα η με Λιχτενστάιν θα ειμασταν άνετοι...όμως ΔΕΝ.
Η νεολερα βαριέται την ζωή της και φυσικά κανείς δεν θέλει να υπηρετήσει.Ομως αυτό λέγεται καθήκον...και επίσης κανείς δεν θέλει να τρώει ώρες από την ζωή του για το μεροκαματο...όμως έχει ΚΑΘΗΚΟΝ να κάνει κάτι ώστε να το βγάλει το μεροκάματο.
Καλά γελάμε για το ΚΑΘΗΚΟΝ.Έχουμε κάνει στρατό και γελάμε.Πρώτα απόλους έχουν ΚΑΘΗΚΟΝ οι μόνιμοι στρατιωτικοί και μετά όσοι κάνουν θητεία.ΚΑΘΗΚΟΝ είχε και ο Μηταράκης και μάλιστα ορκίστηκε κιόλας να υπηρετεί σαν Υπουργός και βρισκόταν εν κρίσιμη κατάσταση διακοπές με την οικογένεια.Βλέποντας αυτά για πιο λόγο να κάνω το ΚΑΘΗΚΟΝ μου για την χώρα μου;εδώ με τέτοιους μαλάκες κινδυνεύω από αυτούς με τις εντολές που θα μου δώσουν κάθε στιγμή πριν καν πολεμήσω.
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.555
Like
6.181
Πόντοι
2.356
Όπως προκύπτει από πληροφορίες που έχουν περιέλθει σε γνώση του DP από νωρίς το πρωί και διασταυρώθηκαν, αιτία των εκρήξεων ήταν βόμβες γενικής χρήσης ΜΚ82 και Μ64 οι οποίες βρίσκονταν στοιβαγμένες εκτός της αποθήκης, καθώς δεν υπήρχε πλέον χώρος μέσα σε αυτές. Το πιο εντυπωσιακό είναι όμως, ότι η εν λόγω πρακτική, όπως προκύπτει, φέρεται να εφαρμόζεται ίσως και επί σειρά ετών. Από που να αρχίσεις δηλαδή και που να ολοκληρώσεις την αναζήτηση ευθυνών, ή έστω την παροχή διευκρινίσεων.

 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
Σορυ,το επιχείρημα αυτο ειναι για 5χρονα πλεον.

Το παιχνιδι ειναι πουλημένο και με τους «λάθρο».Κολητος,αδελφός που υπηρέτησε στο ποταμι μου χει πει ιστοριες και ολα αυτα π λες ειναι επιχειρήματα για κομματοσκυλα.

Σαν να λες ενα πεντάχρονο φαε γιατι αλλοως θα σε παρει ο γυφτος
Δεν θα σε πάρει ο γύφτος;
 

glifada

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Δεκ 2021
Μηνύματα
144
Κριτικές
7
Like
577
Πόντοι
301
Α γεια σου το πρόβλημα είναι να μάθουμε να εκκενωνουμε γρήγορα όχι να προλαμβάνουμε θα μας χρειαστεί γενικά
:confused:
Παντως παλαιότερα είχαμε και άλλα προβλήματα
Μια βελτίωση υπάρχει τουλάχιστον
 

kostad1nos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2019
Μηνύματα
1.122
Κριτικές
2
Like
3.580
Πόντοι
456
Καλά γελάμε για το ΚΑΘΗΚΟΝ.Έχουμε κάνει στρατό και γελάμε.Πρώτα απόλους έχουν ΚΑΘΗΚΟΝ οι μόνιμοι στρατιωτικοί και μετά όσοι κάνουν θητεία.ΚΑΘΗΚΟΝ είχε και ο Μηταράκης και μάλιστα ορκίστηκε κιόλας να υπηρετεί σαν Υπουργός και βρισκόταν εν κρίσιμη κατάσταση διακοπές με την οικογένεια.Βλέποντας αυτά για πιο λόγο να κάνω το ΚΑΘΗΚΟΝ μου για την χώρα μου;εδώ με τέτοιους μαλάκες κινδυνεύω από αυτούς με τις εντολές που θα μου δώσουν κάθε στιγμή πριν καν πολεμήσω.
δεν εχεις πολυ αδικο αλλά ό,τι κανεις σαν καθηκον κοιτα το σαν ηθικη υποχρεωση στην οικογενεια σου και τον εαυτο σου.αν δεν μπορεις να τους προστατεψεις εσυ , ποιος θα το κανει ?
 

kostad1nos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2019
Μηνύματα
1.122
Κριτικές
2
Like
3.580
Πόντοι
456
Δεν θα σε πάρει ο γύφτος;
αντε να μενεις σε κανα μενιδι , αγια βαρβαρα , ασπροπυργο ή σοφαδες καρδιτσας...600 κιλα θα γινεις με τοσους γυφτους που κυκλοφορουν εκει.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.957
Like
22.738
Πόντοι
5.506

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.178
Like
34.490
Πόντοι
9.931
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.280
Κριτικές
62
Like
44.919
Πόντοι
9.297
Καλά γελάμε για το ΚΑΘΗΚΟΝ.Έχουμε κάνει στρατό και γελάμε.Πρώτα απόλους έχουν ΚΑΘΗΚΟΝ οι μόνιμοι στρατιωτικοί και μετά όσοι κάνουν θητεία.ΚΑΘΗΚΟΝ είχε και ο Μηταράκης και μάλιστα ορκίστηκε κιόλας να υπηρετεί σαν Υπουργός και βρισκόταν εν κρίσιμη κατάσταση διακοπές με την οικογένεια.Βλέποντας αυτά για πιο λόγο να κάνω το ΚΑΘΗΚΟΝ μου για την χώρα μου;εδώ με τέτοιους μαλάκες κινδυνεύω από αυτούς με τις εντολές που θα μου δώσουν κάθε στιγμή πριν καν πολεμήσω.
Πρέπει να έχεις εσωτερική πειθαρχία και να μην ασχολείσαι με τους ρεμπεσκεδες και την σαβουρα που δυστυχώς υπάρχουν σε μεγάλο ποσοστό στο στράτευμα.
 

Thanos03

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
597
Like
489
Πόντοι
26
Έχεις καιρό να δεις χάρτη Ευρώπης...συνορεύει η Ιταλία με εχθρούς της ;Εμείς κινδυνεύουμε...εδώ ακόμα και η πλούσια Νορβηγία έχει στρατιωτική θητεία γιατί νιώθει ότι κινδυνεύει.
Αν συνορευαμε με Ανδόρρα η με Λιχτενστάιν θα ειμασταν άνετοι...όμως ΔΕΝ.
Η νεολερα βαριέται την ζωή της και φυσικά κανείς δεν θέλει να υπηρετήσει.Ομως αυτό λέγεται καθήκον...και επίσης κανείς δεν θέλει να τρώει ώρες από την ζωή του για το μεροκαματο...όμως έχει ΚΑΘΗΚΟΝ να κάνει κάτι ώστε να το βγάλει το μεροκάματο.

Αν το ψάξεις:
  • Norway — 19 months (12 months plus 4-5 refreshers) for males and females aged 19-35. However, more than 80% are released from service.
Αρα άκυρο παράδειγμα η Νορβηγία μιας και υπηρετεί μόνο το 20%.

Η Αυστρία από ποιον κινδυνεύει ;

Από την άλλη η Βουλγαρία έχει δίπλα της την Τουρκία και δεν έχει θητεία.

Έχουμε υπηρετήσει στα σύνορα και έχουμε ακούσει και δει τι σκέφτονται περί πατρίδας και καθήκοντος τα περισσότερα στελέχη.

Άλλος ήταν υπουργός εθνικής άμυνας και δεν είχε υπηρετήσει (Ι5).

Άλλος υπουργός είπε ότι την σημαία «την πήρε ο αέρας».
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.061
Κριτικές
9
Like
13.021
Πόντοι
3.836
Και στη Σουηδία παίρνεις πολύ εύκολα απαλλαγή. Εδώ ας πούμε παίρνεις αναβολή λόγω σπουδών εκεί απαλλαγή αν θες να σπουδάσεις.
Η Σερβία έχει καταργήσει την υποχρεωτική θητεία.

Η Ελβετία και εμείς έχουμε υποχρεωτική θητεία. Εννοείται δε βάζω χώρες όπως Ισραήλ στη σύγκριση, εκεί έχουν όντως παντού εχθρους.
Ρε σεις χαλαρώστε λίγο, το επίσημο κράτος της Τουρκίας έστειλε βοήθεια για τις φωτιές και εσείς σκέφτεστε ότι θα αρχίσει όπου να 'ναι ο πόλεμος;
 
Εγγρ.
28 Μαΐ 2011
Μηνύματα
10.256
Κριτικές
7
Like
14.028
Πόντοι
3.936
Ρε σεις χαλαρώστε λίγο, το επίσημο κράτος της Τουρκίας έστειλε βοήθεια για τις φωτιές και εσείς σκέφτεστε ότι θα αρχίσει όπου να 'ναι ο πόλεμος;

Μπορεί να μην έστειλε μόνο πυροσβέστες.

Δεν τρέχει κάτι.


Και εμείς τα ίδια κάνουμε.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.035
Like
72.088
Πόντοι
12.756
Βρε δε γαμιέσαι ρε μουνοπανά που κοροϊδεύεις τα παιδάκια πως πήγες στρατό.......

Ολη την αμυνα εγω την κρατουσα οσο ημουν μέσα
Εχω φωτο με κοψιμο βασιλόπιτας απο Ντουβα Νικόλαο αρχηγό ΓΕΣ διπλα μου :coffee:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Ολη την αμυνα εγω την κρατουσα οσο ημουν μέσα
Εχω φωτο με κοψιμο βασιλόπιτας απο Ντουβα Νικόλαο αρχηγό ΓΕΣ διπλα μου :coffee:
Τον συνέδραμες μεταγενεστερα και ως προεδρο της ΕΚΟ?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom