Νέα

Εφορευτική επιτροπή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jo145
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 52K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Εφορευτική επιτροπή Σας εχουν καλεσει ? Πηγατε ?

  • Με καλεσαν και πηγα

    Ψήφοι: 44 27,7%
  • Με καλεσαν ΔΕΝ πηγα και δεν εγινε τιποτα

    Ψήφοι: 47 29,6%
  • Δεν πηγα και ειχα κυρωσεις (πειτε τι )

    Ψήφοι: 4 2,5%
  • Δεν με καλεσαν ποτε

    Ψήφοι: 64 40,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    159

jo145

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Ιουν 2010
Μηνύματα
18.417
Κριτικές
69
Like
19
Πόντοι
1.246
Και ναι ειμαι και παλι μεσα !!!  

Ποσοι απο σας ειστε στην ιδια μοιρα ? και ποσοι εισασταν και δεν πηγατε ?
Σας ηρθε καμια κληση ? οχι βεβαια , τελικα τι γινετε με αυτο το θεμα

Ψαχνω στο Ιντερνετ και δεν βρησκω καποιος να τιμωρηθηκε η εστω να μας πουν ποσο ειναι το προστημο
πηγα στο Αστυνομικο τμημα το χθες και τους ειπα οτι το ΣΚ θα λειπω και τι πρεπει να κανω

Τιποτα λεει , πρεπει να πας , ειναι υποχρεωτικο οπως και να ψηφησεις .
Αλλιως λεω τι γινετε , παμε φυλακη ?
ΕΕ Χοι ελει αλλα εχει προστημο
Γνωριζετε ποσο ?
Οχι
ΟΚ ευχαριστω καλη μερα σας ( μπατσοι γουρουνια δολοφονοι )

Και εφυγα...

Λοιπων ? ξερει κανεις ?  Εχει τιμωρηθει κανεις ? :think:
Μηπως μας δουλευουν και μας εκβιαζουν και μεσω επισημων χειλων ( Αστυνομια )

για να δουμεν
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Και ναι ειμαι και παλι μεσα !!! 

Ποσοι απο σας ειστε στην ιδια μοιρα ? και ποσοι εισασταν και δεν πηγατε ?
Σας ηρθε καμια κληση ? οχι βεβαια , τελικα τι γινετε με αυτο το θεμα

Ψαχνω στο Ιντερνετ και δεν βρησκω καποιος να τιμωρηθηκε η εστω να μας πουν ποσο ειναι το προστημο
πηγα στο Αστυνομικο τμημα το χθες και τους ειπα οτι το ΣΚ θα λειπω και τι πρεπει να κανω

Τιποτα λεει , πρεπει να πας , ειναι υποχρεωτικο οπως και να ψηφησεις .
Αλλιως λεω τι γινετε , παμε φυλακη ?
ΕΕ Χοι ελει αλλα εχει προστημο
Γνωριζετε ποσο ?
Οχι
ΟΚ ευχαριστω καλη μερα σας ( μπατσοι γουρουνια δολοφονοι )

Και εφυγα...

Λοιπων ? ξερει κανεις ?  Εχει τιμωρηθει κανεις ? :think:
Μηπως μας δουλευουν και μας εκβιαζουν και μεσω επισημων χειλων ( Αστυνομια )

για να δουμεν

Λοιπον. Αν δεν πας, το πιθανοτερο ειναι να μην συμβει τιποτα. Προστιμο δεν υπαρχει. Απλως αν ο αντιπροσωπος στραβωσει επειδη δεν εχει παει κανενας, ειναι πιθανο α) να στειλει το περιπολικο να τους φερει ολους, β)να συνταξει μηνυτηρια αναφορα στον εισαγγελεα για παρακωλυση ψηφοφοριας ή εστω γ) να παραμονευει πότε θα πας να ψηφισεις για να σου την πει. Αυτα. Αν παλι εχεις κανεναν κολλητο γιατρο, πες του να σου φτιαξει μια βεβαιωση οτι δεν εισαι καλα και στειλε καποιον το πρωι στις 7 με τη βεβαιωση να ενημερωσει τον αντιπροσωπο. Αυτα και καλη τυχη.
 
OP
OP
jo145

jo145

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Ιουν 2010
Μηνύματα
18.417
Κριτικές
69
Like
19
Πόντοι
1.246
Λοιπον. Αν δεν πας, το πιθανοτερο ειναι να μην συμβει τιποτα. Προστιμο δεν υπαρχει. Απλως αν ο αντιπροσωπος στραβωσει επειδη δεν εχει παει κανενας, ειναι πιθανο α) να στειλει το περιπολικο να τους φερει ολους, β)να συνταξει μηνυτηρια αναφορα στον εισαγγελεα για παρακωλυση ψηφοφοριας ή εστω γ) να παραμονευει πότε θα πας να ψηφισεις για να σου την πει. Αυτα. Αν παλι εχεις κανεναν κολλητο γιατρο, πες του να σου φτιαξει μια βεβαιωση οτι δεν εισαι καλα και στειλε καποιον το πρωι στις 7 με τη βεβαιωση να ενημερωσει τον αντιπροσωπο. Αυτα και καλη τυχη.
θεμα δεν ειναι να την γλυτωσω με γιατρους κλτ το πολυ πολυ παω ερκει και δεν κανω τιποτα , τι θα κανει θα με μαστηγωσει ?
το θεμα ειναι ν μαθουμε τι παιζει , και να δουμ,ε αν εστω ενας ποτε τιμωρηθηκε , γιατι οταν σου λεει ο μπατσος < πρεπει να πας >
ενω δεν ειναι υποχρεωμενος , ε τοτε μας δουλευουν ρε παιδια , πως να γινει ...
 

dark_eyes

Μέλος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
931
Like
2
Πόντοι
6
Μια από τα ίδια και εγώ..
          Επειδή το έψαξα λίγο το θέμα κατέληξα ότι εξαρτάται σε τι δικαστικό αντιπρόσωπο θα πέσεις.. Αν δεν πατήσει κανένας από την εφορευτική επιτροπή έχει το δικαίωμα να στείλει την αστυνομία να φέρει όσους μπορεί από τα σπίτια τους..Στην χειρότερη μπορεί να κάνει και μήνυση, αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ να γίνεται κάτι τέτοιο..το πολύ- πολύ να ρθει η αστυνομία να σε μαζέψει πρωινιάτικα..
      Το κακό σε αυτές τις περιτπώσεις είναι ότι τελικά πάνε 1-2 άτομα και κάθονται όλη την μέρα, ενώ το σωστό θα ήταν να υπήρχε συννενόηση από πριν και να πηγαίναν όλοι να βοηθήσουν με βάρδιες..
 
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Λοιπον. Αν δεν πας, το πιθανοτερο ειναι να μην συμβει τιποτα. Προστιμο δεν υπαρχει. Απλως αν ο αντιπροσωπος στραβωσει επειδη δεν εχει παει κανενας, ειναι πιθανο α) να στειλει το περιπολικο να τους φερει ολους, β)να συνταξει μηνυτηρια αναφορα στον εισαγγελεα για παρακωλυση ψηφοφοριας ή εστω γ) να παραμονευει πότε θα πας να ψηφισεις για να σου την πει

Έχει και δ). Νομίζω ότι έχει δικαίωμα, εάν δεν έχει παρουσιαστεί κάποιος, να επιστρατεύσει όποιους πάνε πρώτοι να ψηφίσουν.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
θεμα δεν ειναι να την γλυτωσω με γιατρους κλτ το πολυ πολυ παω ερκει και δεν κανω τιποτα , τι θα κανει θα με μαστηγωσει ?
το θεμα ειναι ν μαθουμε τι παιζει , και να δουμ,ε αν εστω ενας ποτε τιμωρηθηκε , γιατι οταν σου λεει ο μπατσος < πρεπει να πας >
ενω δεν ειναι υποχρεωμενος , ε τοτε μας δουλευουν ρε παιδια , πως να γινει ...
ο αστυνομικος σού λεει αυτο που πρεπει να σου πει. Φυσικα εισαι υποχρεωμενος να πας, οπως και να ψηφισεις. Τωρα, αν η πολιτεια δειχνει μια επιεικεια και δεν τιμωρει αυτες τις περιπτωσεις, ειναι άλλο θεμα. Δεν σου φταιει η αστυνομια επειδη θελεις (καλως βεβαια) να λουφαρεις. Η μονη υπαρκτη αλλά ακραια περιπτωση ειναι να σε πανε οπως σου ειπα στον εισαγγελεα για παρακωλυση ψηφοφοριας. Αλλα ειναι μια στις χιλιες. Δυο τρεις τετοιες περιπτωσεις ξερω, επειδη ο αντιπροσωπος ηταν παραξενος και στραβωσε. Νομιζω ημουν σαφης.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Έχει και δ). Νομίζω ότι έχει δικαίωμα, εάν δεν έχει παρουσιαστεί κάποιος, να επιστρετεύσει όποιους πάνε πρώτοι να ψηφίσουν.

Ναι, εχεις δικιο, υπαρχει και αυτη η περιπτωση, αλλά εγω απαντησα στο τι επιπτωσεις μπορει να εχει καποιος που δεν παει. Οχι τι δυνατοτητες γενικα εχει ο αντιπροσωπος.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Λοιπον. Αν δεν πας, το πιθανοτερο ειναι να μην συμβει τιποτα. Προστιμο δεν υπαρχει. Απλως αν ο αντιπροσωπος στραβωσει επειδη δεν εχει παει κανενας, ειναι πιθανο α) να στειλει το περιπολικο να τους φερει ολους, β)να συνταξει μηνυτηρια αναφορα στον εισαγγελεα για παρακωλυση ψηφοφοριας ή εστω γ) να παραμονευει πότε θα πας να ψηφισεις για να σου την πει. Αυτα. Αν παλι εχεις κανεναν κολλητο γιατρο, πες του να σου φτιαξει μια βεβαιωση οτι δεν εισαι καλα και στειλε καποιον το πρωι στις 7 με τη βεβαιωση να ενημερωσει τον αντιπροσωπο. Αυτα και καλη τυχη.

+1...
Αν κάποιος έχει κληρωθεί εφορευτική και δεν θέλει ν απάει να ψηφίσει, δεν διατρέχει πρακτικά κανέναν κίνδυνο...
Σιγά μην ο δικαστικός μέσα στην τρέλα των εκλογών κάτσει να κάνει το ντετέκτιβ...
Στην ανάγκη, βάζει τα κομματόσκυλα να μοιράζουν τα ψηφοδέλτια και με 2 της εφορευτικής που κατά κανόνα έρχονται, κάνει τη δουλειά του...
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
Ναι, εχεις δικιο, υπαρχει και αυτη η περιπτωση, αλλά εγω απαντησα στο τι επιπτωσεις μπορει να εχει καποιος που δεν παει. Οχι τι δυνατοτητες γενικα εχει ο αντιπροσωπος.
θα του κλασουν τα αρχιδια....
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
+1...
Αν κάποιος έχει κληρωθεί εφορευτική και δεν θέλει ν απάει να ψηφίσει, δεν διατρέχει πρακτικά κανέναν κίνδυνο...
Σιγά μην ο δικαστικός μέσα στην τρέλα των εκλογών κάτσει να κάνει το ντετέκτιβ...
Στην ανάγκη, βάζει τα κομματόσκυλα να μοιράζουν τα ψηφοδέλτια και με 2 της εφορευτικής που κατά κανόνα έρχονται, κάνει τη δουλειά του...

Σωστα, άλλο αν διατρεχει τον κινδυνο να ερθουν τιποτα κομματικοι εποπτες και να διαμαρτυρηθουν επειδη οι κομματικοι αντιπροσωποι διαχειριζονται τα ψηφοδελτια...
 
OP
OP
jo145

jo145

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Ιουν 2010
Μηνύματα
18.417
Κριτικές
69
Like
19
Πόντοι
1.246
ναι αυτο που σε ψαχνει η αστυνομια το ξερω , νταξυ ψυπναω παιρνω το αμαξι παω στις πουτανες και γυρναω το απογευμα

Εμενα την τελευταια φορα μου ειχε πει ενας οτι ειναι στη διακριτηκη μας (πως το ειπεδε θυμαμαι , μαλακια ενοουσε )  και στο φιλοτιμο μας αλλα ενας πουστης δε το λεει επισημα , ολοι μας τρομοκρατουν

στο e-laywer πως ρωταμε ? ξερει κανεις ...( παω να δω)
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
ναι αυτο που σε ψαχνει η αστυνομια το ξερω , νταξυ ψυπναω παιρνω το αμαξι παω στις πουτανες και γυρναω το απογευμα

Εμενα την τελευταια φορα μου ειχε πει ενας οτι ειναι στη διακριτηκη μας (πως το ειπεδε θυμαμαι , μαλακια ενοουσε )  και στο φιλοτιμο μας αλλα ενας πουστης δε το λεει επισημα , ολοι μας τρομοκρατουν

στο e-laywer πως ρωταμε ? ξερει κανεις ...( παω να δω)

Φιλε τι να το κανεις το e-lawer? εγω ο ιδιος εχω κανει δικαστικος αντιπροσωπος πανω απο δεκα φορες. Σου αρκει?
 

ElftexTP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
3.663
Κριτικές
22
Like
25
Πόντοι
616
+1...
Αν κάποιος έχει κληρωθεί εφορευτική και δεν θέλει ν απάει να ψηφίσει, δεν διατρέχει πρακτικά κανέναν κίνδυνο...

στο μπουρδελο που ζουμε, however, δεν θα μου εκανε την παραμικρη εντυπωση να μπει φυλακη καποιος που δεν παρεστη στην εφορευτικη παρα καποιος που πχ. χρωστάει χρήματα ή εχει ακάλυπτες επιταγες ή εσπασε κανενα αυτοκινητο.

τα περιμενω πλεον ολα.
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Ναι, εχεις δικιο, υπαρχει και αυτη η περιπτωση, αλλά εγω απαντησα στο τι επιπτωσεις μπορει να εχει καποιος που δεν παει. Οχι τι δυνατοτητες γενικα εχει ο αντιπροσωπος.

Καλά, επειδή είμαι πρωινός τύπος, μου πέρασε ξυστά το 2009. 3-4 ηλικιωμένοι και μετά ήμουν εγώ.

Θα καθόμουν επειδή είναι καθήκον μου αλλά ξέρεις μετά τί επιπτώσεις θα είχε αυτός που δεν εμφανίστηκε και αδιαφόρησε διότι απλά δεν του κάνουν τίποτε;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
στο μπουρδελο που ζουμε, however, δεν θα μου εκανε την παραμικρη εντυπωση να μπει φυλακη καποιος που δεν παρεστη στην εφορευτικη παρα καποιος που πχ. χρωστάει χρήματα ή εχει ακάλυπτες επιταγες ή εσπασε κανενα αυτοκινητο.

τα περιμενω πλεον ολα.

Δεν ειναι αξιοποινη πραξη το να χρωστας χρηματα σε ιδιωτες. Μονο αν εχεις υπογραψει επιταγες.
 
OP
OP
jo145

jo145

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Ιουν 2010
Μηνύματα
18.417
Κριτικές
69
Like
19
Πόντοι
1.246
ο αστυνομικος σού λεει αυτο που πρεπει να σου πει. Φυσικα εισαι υποχρεωμενος να πας, οπως και να ψηφισεις. Τωρα, αν η πολιτεια δειχνει μια επιεικεια και δεν τιμωρει αυτες τις περιπτωσεις, ειναι άλλο θεμα. Δεν σου φταιει η αστυνομια επειδη θελεις (καλως βεβαια) να λουφαρεις. Η μονη υπαρκτη αλλά ακραια περιπτωση ειναι να σε πανε οπως σου ειπα στον εισαγγελεα για παρακωλυση ψηφοφοριας. Αλλα ειναι μια στις χιλιες. Δυο τρεις τετοιες περιπτωσεις ξερω, επειδη ο αντιπροσωπος ηταν παραξενος και στραβωσε. Νομιζω ημουν σαφης.

ναι ησουν σαφης , αυτο ξερουν ολοι
εμενα ομως με φωναζουν συνεχεια επιδι βαριουνται να αλλαξουν τα ονοματα , οι υπολοιποιοι που ειμαι μαζι τους ειναι στην Γερμανια και τρεχα γυρευε
μπορω να βρω το δικιο μου ? ΟΧΙ

Απλα οι συνεπειες ποιες ειναι ? ξερει κανεις ? αν ειναι 5000ευρω , να απω να κοιμηθω σε κανα θρανιο και να πα να γαμηθουνε
αν ειναι 40 ευρω ( το απλο , 50 ισπανικο ) ντεφι να γινει , πες οτι γαμησαμε μια στραβη πουτανα , τουλαχιστον δε μας εσποασε τα νευρα  :grin:


ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
ναι ησουν σαφης , αυτο ξερουν ολοι
εμενα ομως με φωναζουν συνεχεια επιδι βαριουνται να αλλαξουν τα ονοματα , οι υπολοιποιοι που ειμαι μαζι τους ειναι στην Γερμανια και τρεχα γυρευε
μπορω να βρω το δικιο μου ? ΟΧΙ

Απλα οι συνεπειες ποιες ειναι ? ξερει κανεις ? αν ειναι 5000ευρω , να απω να κοιμηθω σε κανα θρανιο και να πα να γαμηθουνε
αν ειναι 40 ευρω ( το απλο , 50 ισπανικο ) ντεφι να γινει , πες οτι γαμησαμε μια στραβη πουτανα , τουλαχιστον δε μας εσποασε τα νευρα  :grin:


ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ?

Αντε παμε παλι. Ειπαμε, κανενα προστιμο δεν προβλεπεται. Οι (ελαχιστα) πιθανες επιπτωσεις ειναι αυτες που σου προανεφερα. Αν δεν με πιστευεις, δεν φταιω εγω.
 
OP
OP
jo145

jo145

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Ιουν 2010
Μηνύματα
18.417
Κριτικές
69
Like
19
Πόντοι
1.246
οσο για το αν ειναι η οχι καθηκων μου , οκ Ειναι
το εχω κανει 5 φορες και φτανει ομως... στο κατω κατω πηγα και 18 μ ηνες φανταρος εγω , ας πανε οι γυναικες στο εκλογικο τμημα..
 

dark_eyes

Μέλος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
931
Like
2
Πόντοι
6
Φιλε τι να το κανεις το e-lawer? εγω ο ιδιος εχω κανει δικαστικος αντιπροσωπος πανω απο δεκα φορες. Σου αρκει?

Χαχαχ!Για πες μας,έχει τύχει ποτέ να μην εμφανιστεί κανένας από την εφορευτική επιτροπή;
Επίσης οκ βάζεις τους κομματικούς αντιπρόσωπους και βοηθάνε..στο τέλος όμως που γίνεται η καταμέτρηση των ψήφων δεν πρέπει να ναι οπωσδήποτε και  κάποιος από την εφορευτικη επιτροπή;
Επίσης παίζει ρόλο το να σε έχουν καλέσει αναπληρωματικό μέλος ή τακτικό; Παίρνει η μπάλα το ίδιο και τους αναπληρωματικούς;
 

ElftexTP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
3.663
Κριτικές
22
Like
25
Πόντοι
616
κανα γαμησακι απο γνωριμια σε εφορευτικη δεν εχει να διηγηθει κανεις?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom