Νέα

Εδώ Πολυτεχνείο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ΚΑΒΛΑΡΧΟΣ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 85K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Μια και θελεις να μιλησουμε ιστορικα παντως, ειναι αποριας αξιον γιατι απο το 1967 ως το 1973 δεν εγινε ποτέ κανενα Πολυτεχνειο, αλλά ω του θαυματος, εγινε οταν προκηρυχθηκαν εκλογες και πηγε να ξεκινησει η "αποχουντοποιηση".
Και επισης ω του θαυματος, μετα το Πολυτεχνειο αντι για εκλογες, ηρθε η σκληρη χουντα Ιωαννιδη και χασαμε την Κυπρο εξαιτιας της

Ναι εχεις δικιο, για την δημοκρατια εγινε το Πολυτεχνειο.
Δεν κατάλαβες καλά αυτό που έγραψα...έγραψα ότι μπορεί η χούντα να έπεσε για τον οποιονδήποτε λόγο και από τον οποιονδήποτε. Ε και? Σου αρέσει η ιδέα της χούντας καλύτερα? Δεν υπήρξαν άνθρωποι που αντιστάθηκαν στην χούντα? Πρέπει να τους ξεχάσουμε?

Γιαυτό συμπεραίνω ότι καμιά φορά τα λέτε σα να μη σας αρέσει η ελευθερία σας.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Το μονο που καταφερε επομενως το Πολυτεχνειο ηταν να παει η μεταπολιτευση εναν χρονο πισω και να χασουμε την μιση Κυπρο

Αυτη ειναι η αληθεια, πώς να το κανουμε, Ιστορια ειναι, δεν αλλαζει

 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Το μονο που καταφερε επομενως το Πολυτεχνειο ηταν να παει η μεταπολιτευση εναν χρονο πισω και να χασουμε την μιση Κυπρο

Αυτη ειναι η αληθεια, πώς να το κανουμε, Ιστορια ειναι, δεν αλλαζει

Ο Αττίλας ΙΙ,  έγινε με τη χούντα ;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Δεν κατάλαβες καλά αυτό που έγραψα...έγραψα ότι μπορεί η χούντα να έπεσε για τον οποιονδήποτε λόγο και από τον οποιονδήποτε. Ε και? Σου αρέσει η ιδέα της χούντας καλύτερα? Δεν υπήρξαν άνθρωποι που αντιστάθηκαν στην χούντα? Πρέπει να τους ξεχάσουμε?

Γιαυτό συμπεραίνω ότι καμιά φορά τα λέτε σα να μη σας αρέσει η ελευθερία σας.
Ό,τι ειχα να πω το ειπα
Αν εχεις καποιο επιχειρημα για ποιον λογο το Πολυτεχνειο εγινε ενα μηνα αφ' οτου προκηρυχθηκαν εκλογες για τις 10 Φεβρουαριου 1974 και οχι νωριτερα, να το ακουσω.
Μεχρι τοτε θα πιστευω ακραδαντα οτι το Πολυτεχνειο εγινε για να χασουμε την Κυπρο

 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Το μονο που καταφερε επομενως το Πολυτεχνειο ηταν να παει η μεταπολιτευση εναν χρονο πισω και να χασουμε την μιση Κυπρο

Αυτη ειναι η αληθεια, πώς να το κανουμε, Ιστορια ειναι, δεν αλλαζει
Το ''πολυτεχνείο'' δεν ήταν μια φυσική οντότητα που έκανε κάτι κακό. Ήταν η αντίδραση οργισμένων ανθρώπων. Πιστεύειες τότε ο μέσος άνθρωπος ήξερε τι παιχνίδια παίζονται πίσω από τις κουρτίνες? Αυτά τα ξέρουμε τώρα που ζούμε στην ελευθερία μας και το Internet μας.

Πάλι για κάποιο λόγο δεν μπορείς να διαχωρίσεις την πράξη από το αίτιο και το αποτέλεσμα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Το ''πολυτεχνείο'' δεν ήταν μια φυσική οντότητα που έκανε κάτι κακό. Ήταν η αντίδραση οργισμένων ανθρώπων. Πιστεύειες τότε ο μέσος άνθρωπος ήξερε τι παιχνίδια παίζονται πίσω από τις κουρτίνες? Αυτά τα ξέρουμε τώρα που ζούμε στην ελευθερία μας και το Internet μας.

Πάλι για κάποιο λόγο δεν μπορείς να διαχωρίσεις την πράξη από το αίτιο και το αποτέλεσμα.
Για ποιον λογο εγινε ενα μηνα αφ΄οτου προκηρυχθηκαν εκλογες θα μου πεις?
Δεν μου λες.
Αρα δεν αναιρεις την πληρη μου πεποιθηση οτι το Πολυτεχνειο ως γεγονος ηταν στημενο 100%
Το οτι μπορει να παρασυρθηκαν και να πηγαν και καποιοι αθωοι ιδεολογοι δεν μου λεει τιποτα, χρησιμοι ηλιθιοι βρισκονται παντα
 

KOST74

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.061
Κριτικές
118
Like
5.578
Σοβαρολογώ και φυσικά δεν μίλησα για τα μπάχαλα...όπως είπα πιο πάνω μπαχαλάκιδες υπάρχουν και στους ''αναρχικούς'' και στους ματατζίδες.

Απάντησα στο ότι πρέπει κάποτε να τελειώσει η παραμύθα του πολυτεχνείου και στο ότι είναι καραμέλα των κουμουνιστών κτλπ.
Δεν μιλαμε για τους ανθρωπους που μπηκανε μεσα να κανουνε τον αγωνα τους εναντιον σε αυτο που στο δικο τους μυαλο δεν ητανε το ιδεατό. Μιλαμε για αυτους που τους υποκινησανε να το κανουνε και ποια ητανε τα μετεπειτα συμφεροντα που θα εξυπηρετουσανε χωρις ουτε οι ιδιοι να το αντιληφθουνε την συγκεγριμενη χρονικη στιγμη. Προσπαθησε να ενωσεις το σκεπτικο του Αλεξ στην προηγουμενη παραθεση του που ειναι εξαιρετικη σε σχολιασμο με αυτα που λεω και θα παρεις μια γρηγορη εικονα του ψευτικου Πολυτεχνειου.
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Εγώ το μόνο που λέω είναι να σεβόμαστε την Δημοκρατία και την ελευθερία μας. Και ίσως να σεβόμαστε και λίγο ανθρώπους που κάποτε σηκώθηκαν από τον καναπέ τους και έφαγαν ξύλο από τους μπάτσους της χούντας.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Δεν μιλαμε για τους ανθρωπους που μπηκανε μεσα να κανουνε τον αγωνα τους εναντιον σε αυτο που στο δικο τους μυαλο δεν ητανε το ιδεατό. Μιλαμε για αυτους που τους υποκινησανε να το κανουνε και ποια ητανε τα μετεπειτα συμφεροντα που θα εξυπηρετουσανε χωρις ουτε οι ιδιοι να το αντιληφθουνε την συγκεγριμενη χρονικη στιγμη. Προσπαθησε να ενωσεις το σκεπτικο του Αλεξ στην προηγουμενη παραθεση του που ειναι εξαιρετικη σε σχολιασμο με αυτα που λεω και θα παρεις μια γρηγορη εικονα του ψευτικου Πολυτεχνειου.
Ετσι.
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Για ποιον λογο εγινε ενα μηνα αφ΄οτου προκηρυχθηκαν εκλογες θα μου πεις?
Δεν μου λες.
Αρα δεν αναιρεις την πληρη μου πεποιθηση οτι το Πολυτεχνειο ως γεγονος ηταν στημενο 100%
Το οτι μπορει να παρασυρθηκαν και να πηγαν και καποιοι αθωοι ιδεολογοι δεν μου λεει τιποτα, χρησιμοι ηλιθιοι βρισκονται παντα
Χρησίμου ηλίθιοι ε? έπρεπε να κάτσουν στους καναπέδες τους..γιαυτό είπα..λίγος σεβασμός σε ανθρώπους που δεν κοίταξαν τη βολή τους δεν βλάπτει.
 

Obi-Wan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2007
Μηνύματα
9.434
Κριτικές
3
Like
3.382
Πόντοι
786
Δεν είχε σκοπούς έξω από ελευθεριακούς το πολυτεχνείο το ίδιο. Το Γαλλικό Μάη άκουσαν τις φοιτητικές εξεγέρσεις στις ΗΠΑ για Βιετνάμ κλπ. Αναρχικοί μάλιστα υπήρχαν εκεί και τότε.

Τους άφησε χαλαρά στην αρχή να συγκεντρώνονται σε σχολές η εσωτερική δελφινοκατάσταση της χούντας να γίνει μεγάλη μανούρα να πέσει ο Παπαδόπουλος, να αναλάβουν να κάνουν τα δικά τους τα ΣΙΑ τύπου στην χώρα και στην Κύπρο.  
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Χρησίμου ηλίθιοι ε? έπρεπε να κάτσουν στους καναπέδες τους..γιαυτό είπα..λίγος σεβασμός σε ανθρώπους που δεν κοίταξαν τη βολή τους δεν βλάπτει.
Κι ομως

Εν προκειμενω ειναι ο ορισμος του χρησιμου ηλιθιου

Αυτου δηλαδη που τον χειραγωγουν οι πονηροι για να πετυχαινουν το σκοπο τους, ενω αυτος πιστευει οτι εκανε το καθηκον του

Ληξις
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Δεν μιλαμε για τους ανθρωπους που μπηκανε μεσα να κανουνε τον αγωνα τους εναντιον σε αυτο που στο δικο τους μυαλο δεν ητανε το ιδεατό. Μιλαμε για αυτους που τους υποκινησανε να το κανουνε και ποια ητανε τα μετεπειτα συμφεροντα που θα εξυπηρετουσανε χωρις ουτε οι ιδιοι να το αντιληφθουνε την συγκεγριμενη χρονικη στιγμη. Προσπαθησε να ενωσεις το σκεπτικο του Αλεξ στην προηγουμενη παραθεση του που ειναι εξαιρετικη σε σχολιασμο με αυτα που λεω και θα παρεις μια γρηγορη εικονα του ψευτικου Πολυτεχνειου.
Συμφωνώ. Εγώ είπα από μόνος μου ότι τη χούντα δεν την έριξαν οι εξεγέρσεις (μόνο) αλλά και άλλοι παράγοντες.

Και να ξεχάσουμε την θυσία των ανθρώπων? η να ξεχάσουμε ότι κάποτε δεν η ελευθερία δεν ήταν δωρεάν όπως είναι σήμερα?

Ψεύτικο ως προς το τι? Δεν με ενδιαφέρουν τα πολιτικά παιχνίδια με ενδιαφέρει το νόημα και το μήνυμα.
 
Εγγρ.
18 Σεπ 2014
Μηνύματα
2.771
Κριτικές
14
Like
808
Πόντοι
326

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Κι ομως

Εν προκειμενω ειναι ο ορισμος του χρησιμου ηλιθιου

Αυτου δηλαδη που τον χειραγωγουν οι πονηροι για να πετυχαινουν το σκοπο τους, ενω αυτος πιστευει οτι εκανε το καθηκον του

Ληξις
Αυτό ακριβώς κάνουμε και σήμερα όταν μπαίνουμε στην διαδικασία να ψηφίσουμε το ένα ή το άλλο κόμμα. ή μήπως νομίζεις ότι ξέρουμε εγώ και εσύ τα παιχνίδια που παίζονται από πίσω σήμερα?

Αυτό καθιστά την προσπάθεια μας άκυρη και ψεύτικη ίσως.
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Εγώ το ξαναλέω...σεβασμός στην ελευθερία και σε όποιον πάλεψε για να μας την κληρονομήσει.

Όλα τα άλλα τα πολιτικά και τα πολεμικά παιχνίδια είναι για να τα λένε μεταξύ τους όσοι κάνουν κουμάντο στον κόσμο και να γελάνε με την άγνοια μας.

End και από μενα
 

KOST74

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.061
Κριτικές
118
Like
5.578
Ο Αττίλας ΙΙ,  έγινε με τη χούντα ;
[/
Ό,τι ειχα να πω το ειπα
Αν εχεις καποιο επιχειρημα για ποιον λογο το Πολυτεχνειο εγινε ενα μηνα αφ' οτου προκηρυχθηκαν εκλογες για τις 10 Φεβρουαριου 1974 και οχι νωριτερα, να το ακουσω.
Μεχρι τοτε θα πιστευω ακραδαντα οτι το Πολυτεχνειο εγινε για να χασουμε την Κυπρο
Γιατι ο Παπαδοπουλος θα εβγαινε με πολυ μεγαλο ποσοστο και αυτο δεν εξυπηρετουσε τους Αμερικανους γιατι η Ελλαδα ειχε πολυ πλουτο για να μεινει ελευθερη. Ακομη επρεπε να τιμωρηθει γιατι τολμησε να πει οχι οταν οι Αμερικανοι ηθελαν να χρησιμοποιησουνε την Σουδα βοηθωντας την αλλη καταραμενη φυλη του πλανητη τους Εβραιους. Μετα την αρνηση του για αυτον ειχανε τελειωσει τα παντα. Για αυτο πληρωσε με την ζωη του ουτε για τους κουμουνιστες ουτε για την Μακρονησο την Γυαρο τα βασανιστηρια και χιλια παραμυθια. Ο Προεδρος Ο Εισαγγελεας κλπ εκτελουσανε διατεταγμενη υπηρεσια τους ειχανε διαταξει τι επρεπε να κανουνε και το κανανε.
 
Εγγρ.
18 Σεπ 2014
Μηνύματα
2.771
Κριτικές
14
Like
808
Πόντοι
326
Οσο πολεμησαν τα κομμουνια στην κατοχη για την ελευθερια αλλο τοσο αντισταθηκαν και στο πολυτεχνείο. Και στις δυο περιπτώσεις σοβιετ θα ηθελαν να μας κανουν με εκεινους στο ρολο των κομισαριων και εμας στο ρόλο των προλετάριων.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom