Νέα

Δράστης θλιβερού επεισοδίου ο Kίμων Κουλούρης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pescatore
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 641
  • Εμφανίσεις 26K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
"Αν θέλετε, τραβήξτε τα βλέφαρά μου να δείτε αν είναι βαμμένα"


Ο Κίμωνας Κουλούρης μίλησε για όλα στο "Πρώτο Θέμα". Ακόμα και για το έντονο χρώμα γύρω από τα μάτια του.
Σε μια συνέντευξη-ποταμό όπως εύστοχα αναγράφει και στο εξώφυλλό του το "Πρώτο Θέμα" της Κυριακής, ο κ. Κουλούρης μίλησε στον Διονύση Θανασούλα για τον Χρήστο Παπουτσή, το επεισόδιο με τους αστυνομικούς και το μέλλον του ΠΑΣΟΚ. Α, και το θέμα για το οποίο έχει γίνει επανειλημμένως θύμα σάτιρας. Τα μάτια του.
"Βαρέθηκα να ακούω αυτές τις γελοιότητες ότι βάφω τα μάτια μου με ρίμελ ή με μολύβι. Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία χρόνια -λόγω πίεσης στα μάτια- υποβάλλομαι σε θεραπεία με συγκεκριμένο κολλύριο που προκαλεί παρενέργειες στα βλέφαρα και μαυρίζουν τη γύρω περιοχή", είναι η απάντηση του κ. Κουλούρη στις κακοήθειες.
Όσον αφορά τον Χρήστο Παπουτσή, ο κ. Κουλούρης ήταν ιδιαίτερα σκληρός. "Λυπάμαι πολύ γιατί τον ξέρω από μικρό παιδί. Απέδειξε την κακότητά, την εμπάθεια και το κόμπλεξ. Μα πάνω απ' όλα, πούλησε τον ευεργέτη του με τον πιο χυδαίο τρόπο".
Ο πρώην βουλευτής καταφέρθηκε και εναντίον του πρώην πρωθυπουργού, Γιώργου Παπανδρέου χαρακτηρίζοντάς τον ανίκανο, αφελή, ανίδεο και υπαίτιο για την παράδοση της χώρας στο ΔΝΤ.
Ο κ. Κουλούρης τόνισε πως το θέμα της παραβίασης του ΚΟΚ από μεριάς του πήρε κακώς μεγάλες διαστάσεις αφού "απλά παραβίασα ένα κόκκινο και ζήτησα από την πρώτη στιγμή συγγνώμη γι' αυτό", ενώ στην ερώτηση αν του λείπει η πολιτική, ο τέως βουλευτής του ΠΑΣΟΚ ήταν αφοπλιστικός. "Έτσι όπως έχει καταντήσει, δεν μου λείπει καθόλου. Αν πάμε έξω τώρα εγώ και ο Παπουτσής, σε αυτόν θα πέφτει ροχάλα και σε μένα θα λένε 'γεια σου μάγκα μου'". Τρώνε ντομάτες και γιαούρτια και αυτοί λένε ότι βρέχει".

 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
Διαβάστε την επιστολή – προσκύνημα του Κίμωνα Κουλούρη στο δικτάτορα Στυλιανό Παττακό με την οποία διαμαρτύρεται για την απόλυση του από τη ΔΕΗ και δηλώνει «εθνικόφρονας» και «αντικομμουνιστής»…
Διαβάστε το πλήρες κείμενο και βγάλτε τα συμπεράσματα σας για το ποιος πραγματικά είναι ο άνθρωπος που «κλαίγεται» καθημερινά στα κανάλια… «Προς Τον Εξοχώτατον Υπουργόν Βιομηχανίας
Ενταύθα
Κύριε Υπουργέ
Τυγχάνω εκ των απολυθέντων της....
Δ.Ε.Η. δυνάμει της υπ’ αριθμ. 2058/30.11.67 αποφάσεως…..
Σας βάσει της Θ/1967 Συντακτικής Πράξεως.
Η απόλυσις αύτη με γέμισε πικρία διότι πιστεύω ότι η μέχρι τούδε δράσις μου κατευθύνετο από πατριωτικά και εθνικά αισθήματα. Ολόκληρος η οικογένειά μου εστάθη πάντοτε αντιμέτωπος του Κομμουνισμού. Θεωρώντας τον, ως πράγματι είναι εχθρόν της πατρίδος και του λαού. Επιτρέψατέ μου να Σας αναφέρω ορισμένα γεγονότα τα οποία αποδεικνύουν αυτό.
1ον. Το έτος 1964 σαν συνδικαλιστής του Φοιτητικού Συλλόγου Ανωτάτης Εμπορικής αντιδρών εις την συνεργασίαν συνδικαλιστών οι οποίοι πολιτικώς ανήκον είς την Ε.Κ. και ΕΔΑ διεχώρισα την θέσιν μου και κατέβηκα ανεξάρτητος.
2ον. Το αυτό έτος κατά το οποίον ο Σύλλογος της Ανωτάτης Εμπορικής ηλέγχετο από την Αριστεράν έκανα σκληράς μάχας για να κρατηθούν οι φοιτηταί μακράν της επιρροής της Αριστεράς.
3ον. Το αυτό έτος αν ενθυμούμαι καλώς εις την β’ ή γ’ σπουδαστικήν συνδιάσκεψιν και ενώ η ΕΦΕΕ ηλέγχετο απόλυτα από την Αριστεράν, όλες οι θέσεις μου ήταν καθαρά Εθνικές και Αντικομμουνιστικές, ώστε συνεχώς να προπηλακίζομαι και να υβρίζομαι από τους συνέδρους της Αριστεράς, με τας φράσεις «κεντροφασίστα, χαφιέ, πουλημένε». Αν δε, υπάρχουν εις τα χείρας της αστυνομίας αι μαγνητοταινίαι εκείναι μπορούν να ακουστούν και να διαπιστωθούν τα γραφόμενά μου.
4ον. Σαν υπάλληλος της Δ.Ε.Η. ουδέποτε πολιτικολογούσα υπέρ μιας ορισμένης παρατάξεως ή υπέρ πολιτικού προσώπου. Βεβαίως δεν γνωρίζω τας συγκεκριμένας κατηγορίας στας οποία εστηρίχθην η απόλυσίς μου. Σας διαβεβαιώ όμως ότι η τοποθέτησίς μου ήτο τόσο ξεκάθαρη, Εθνική και προπάντων Αντικομμουνιστική χωρίς καν να υπάρχει περιθώριο για αμφιβολίες, πιστεύω δε ότι πολύ κακή υπηρεσία προσέφεραν στην πατρίδα και εις την Κυβέρνησιν οι καταγγέλοντές με.
Εις τον στρατόν που υπηρέτησα λοχίας σιτιστής ήμουν πάντα νομοταγής και πρόθυμος έτοιμος και την ζωήν μου να προσφέρω δια την υπεράσπισην των Εθνικών Ιδανικών.
Εις την Δ.Ε.Η. ουδέποτε έδωσα το δικαίωμα εις προϊσταμένους μου να με παρατηρήσουν, πιστεύω δε ότι η απόδοσίς μου ήτο αρίστη. Εργαζόμουν, εσπούδαζα και συγχρόνως βοηθούσα την οικογένειάν μου, αποτελουμένη από έναν ακρωτηριασμένον, από έναν ανάπηρον πατέραν, από μία βαρέως ασθενούσα μητέρα και από άλλα πέντε αδέρφια. Ο πατέρας μου σταθείς πάντα σκληρά αντιμέτωπος του κομμουνισμού ήτο εντεταγμένος εις τας Εθνικάς Ομάδας του ΕΔΕΣ, δια την αντικομμουνιστική του δράση έχει τιμηθεί δις.
Κατόπιν όλων των ανωτέρω παρακαλώ θερμώς όπως επανεξετάσετε την περίπτωσίν μου κκαι τύχω της επιεικείας Σας, υποσχόμενος ότι πάντα θα διέπομαι από υψηλά εθνικά αισθήματα και με πίστιν θα υπηρετήσω τον λαόν και θα βοηθήσω δια την εκπλήρωση των σκοπών που έταξε η Εθνική Κυβέρνησις. Δια την πιστοποίησιν όλων των ανωτέρω προτείνω όπως εξετασθούν οι ακόλουθοι μάρτυρες:
1ος. Κουλούρης Κων/νος, αντισυνταγματάρχης πεζικού 10ον Τ.Ο.Μ.
2ος. Κουλούρης Ανδρέας, σμήναρχος ε.α.
3ος. Βάσιλας Δημήτριος, ανθυπολοχαγός, Κρέσνας 83, Πολύγωνον
4ος. Γεωργιάδης Γεώργιος, εκτελωνιστής, Λεωφόρος Αλεξάνδρας 60
5ος. Βουγιούκας Νικόλαος, φοιτητής Ανωτάτης Εμπορικής και τέως πρόεδρος ΑΣΟΕΕ, Βασιλέως Γεωργίου 19, Ζωγράφου.
6ος. Τσάκωνας Αναστάσιος, φοιτητής Ανωτάτης Εμπορικής, μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου Συλλόγου Φοιτητών, Τεμαίου 11.
Ευπειθέστατος
Ο αιτών
Κίμων Κουλούρης».
Όσο για την απάντηση του -πλέον αντιστασιακού- πρώην υφυπουργού στη δημοσιοποίηση της ανωτέρω επιστολής; – Προβοκάτσια των μυστικών υπηρεσιών… Λες και στη Χούντα ήταν μέντιουμ να προβλέψουν το 1968 πως ο Κίμωνας θα γνώριζε τον Παπανδρέου και θα τον «μάθαινε ο θυρωρός της πολυκατοικίας του», για του τη «στήσουν»…

 

Επισκέπτης
Πάμε λοιπόν ...

ΓΑΜΙΕΤΑΙ Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ
ΓΑΜΙΟΥΝΤΑΙ ΟΣΟΙ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΗ
ΓΑΜΙΕΤΑΙ Η ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ
ΓΑΜΙΕΤΑΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΟΥΣ
 

sarouman

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.623
Κριτικές
69
Like
535
Πόντοι
7.125
Πάμε λοιπόν ...

ΓΑΜΙΕΤΑΙ Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ
ΓΑΜΙΟΥΝΤΑΙ ΟΣΟΙ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΗ
ΓΑΜΙΕΤΑΙ Η ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ
ΓΑΜΙΕΤΑΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΟΥΣ


Δεν το είχα ξαναδεί ποτέ αυτο... Βομβαρδιζόμαστε μεταξυ αληθειας-ψέμματος-προπαγάνδας.
Τελικά κανεις δε ξέρει την αλήθεια... ή ποια μας σερβίρεται τόσα χρόνια..
Και αν υπήρξαν αγωνιστές του Πολυτεχνειου...να τους βράσω αν είναι αυτοι μας κατάντησαν άνεργους...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866

Δεν το είχα ξαναδεί ποτέ αυτο... Βομβαρδιζόμαστε μεταξυ αληθειας-ψέμματος-προπαγάνδας.
Τελικά κανεις δε ξέρει την αλήθεια... ή ποια μας σερβίρεται τόσα χρόνια..
Και αν υπήρξαν αγωνιστές του Πολυτεχνειου...να τους βράσω αν είναι αυτοι μας κατάντησαν άνεργους...
το είδα με προσοχή.
τι μας λεει ο τυπάς;
ότι νεκροί του πολυτεχνείου δεν υπήρξαν γιατι δεν πέθαναν εντός πολυτεχνείου και δεν ήταν φοιτητές.

ωραία ράτσα είσαστε/είμαστε.
όσοι δεν πέθαναν εντός του σημείου εξέγερσης δεν είναι ήρωες ούτε εκτελέστηκαν απο το καθεστώς.
τι να πει κανείς για τον μαλάκα νεοέλληνα.
ο μεν είναι εντός πολυτεχνείου για να ανατρέψει τη χούντα και όταν την ανατρέπει κάνει χειρότερου τύπου χούντα απο αυτή που ανέτρεψε.
ο δε πεσμένος ως χουντικός θεωρεί ανύπαρκτα τα υπαρκτά θύματα γιατί δεν ήταν φοιτητές και δεν ευρίσκοντο εντός προαυλίου χώρου.

δε γαμιέστε.
όχι χούντα
μόνο πινοσέτ.
για τίποτα άλλο δεν είσθε αξιοι
αμφότεροι.
 

sarouman

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.623
Κριτικές
69
Like
535
Πόντοι
7.125
Και εγώ το είδα αρκετά μπερδεμένος. Δεν μπορώ να ξέρω τι έγινε.
Αυτό που βλέπω είναι πως τα άτομα που αναδείχτηκαν απο εκείνη τη γενιά, και μετά κυβέρνησαν για 30 περίπου χρόνια, στάθηκαν ανάξια των ιδανικών που κάποτε έλεγαν, πως πρέσβευαν μέσα απο τους αγώνες τους. Κρίνοντας απο τη σημερινή κατάσταση φυσικά.
Και ο Κουλούρης ακόμα που κόπτεται για τους αγώνες του στο πλευρό του Ανδρέα, βλέπω με ένα super-ego και το στυλάκι του πρωην υπουργου, να ζητάει τι? Ασυλία για οποιοδήποτε αδίκημα του προς χάριν των αγώνων του?
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Και εγώ το είδα αρκετά μπερδεμένος. Δεν μπορώ να ξέρω τι έγινε.
Αυτό που βλέπω είναι πως τα άτομα που αναδείχτηκαν απο εκείνη τη γενιά, και μετά κυβέρνησαν για 30 περίπου χρόνια, στάθηκαν ανάξια των ιδανικών που κάποτε έλεγαν, πως πρέσβευαν μέσα απο τους αγώνες τους. Κρίνοντας απο τη σημερινή κατάσταση φυσικά.
Και ο Κουλούρης ακόμα που κόπτεται για τους αγώνες του στο πλευρό του Ανδρέα, βλέπω με ένα super-ego και το στυλάκι του πρωην υπουργου, να ζητάει τι? Ασυλία για οποιοδήποτε αδίκημα του προς χάριν των αγώνων του?
συμφωνάμε.
το ότι κάποια όμως σκουπίδια κατέστρεψαν απο εκείνη τη γενιά τη χώρα δε δίνει κανένα δικαίωμα στα αλλα σκουπίδια να διαγράφουν τους νεκρούς που όντως υπήρξαν κατά τη διάρκεια εκείνης της εξέγερσης.
τόσο απλό είναι.
απλά στην ελλάδα το προφανές είναι ουτοπία.
 

Antigoni367

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2011
Μηνύματα
3.767
Like
5
Πόντοι
16
συμφωνάμε.
το ότι κάποια όμως σκουπίδια κατέστρεψαν απο εκείνη τη γενιά τη χώρα δε δίνει κανένα δικαίωμα στα αλλα σκουπίδια να διαγράφουν τους νεκρούς που όντως υπήρξαν κατά τη διάρκεια εκείνης της εξέγερσης.
τόσο απλό είναι.
απλά στην ελλάδα το προφανές είναι ουτοπία.

ποιοι ηταν οι νεκροι για πες μας?
 

Nio16

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.394
Like
3
Πόντοι
66
του Τσεβα του Ζαγκινη ή του Καλλιβρετακη ?
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
24.043
Κριτικές
7
Like
9.758
Πόντοι
1.686
Δεν υπάρχει χειρότερη ΧΟΥΝΤΑ από την παντόφλα της Τζύμπριας στον Κύπριο !

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:


Καλύτερα Κουλόυρη ,παρα Χούντα με κυπριακή μούρη !  :2funny: :2funny: :2funny:
 

Επισκέπτης
ότι νεκροί του πολυτεχνείου δεν υπήρξαν γιατι δεν πέθαναν εντός πολυτεχνείου και δεν ήταν φοιτητές.

ωραία ράτσα είσαστε/είμαστε.
όσοι δεν πέθαναν εντός του σημείου εξέγερσης δεν είναι ήρωες ούτε εκτελέστηκαν απο το καθεστώς.

Για τον Τούρκο
στη συμβολή Πατησίων-Αλεξάνδρας
όντως δεν θα κλάψουμε.


ΣΚΑΤΑ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ.
 

Επισκέπτης
Πάμε πάλι ....


[move][size=20pt]ΓΑΜΙΕΤΑΙ Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ...[/size][/move]
 

Antigoni367

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2011
Μηνύματα
3.767
Like
5
Πόντοι
16
Δεν υπάρχει χειρότερη ΧΟΥΝΤΑ από την παντόφλα της Τζύμπριας στον Κύπριο !

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:


Καλύτερα Κουλόυρη ,παρα Χούντα με κυπριακή μούρη !  :2funny: :2funny: :2funny:

:2funny: :2funny: :2funny:

κι αν ειναι και χειροδυναμος και δεν μπορει να τον παντοφλιασει,
θα του αφηνει αψητο το χαλουμι για να πνιγει!!!
:2funny: :2funny: :2funny:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
πάντως ο πρώτος διδάξας είναι ο Δροσογιάννης (ναι ναι εκείνος ο σοσιαληστής που στον εμφύλιο ήταν κομμουνιστοφάγος λοχαγός των ΛΟΚ) ...  χαστούκισε ένα τροχονόμο που είχε το θράσος να του ζτήσει τα στοιχεία του για να του δώσει κλήση...
 

Antigoni367

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2011
Μηνύματα
3.767
Like
5
Πόντοι
16
πάντως ο πρώτος διδάξας είναι ο Δροσογιάννης (ναι ναι εκείνος ο σοσιαληστής που στον εμφύλιο ήταν κομμουνιστοφάγος λοχαγός των ΛΟΚ) ...  χαστούκισε ένα τροχονόμο που είχε το θράσος να του ζτήσει τα στοιχεία του για να του δώσει κλήση...

γι αυτο μ αρεσουν οι Λοκατζηδες!!!
:pipa2:
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
πάντως ο πρώτος διδάξας είναι ο Δροσογιάννης (ναι ναι εκείνος ο σοσιαληστής που στον εμφύλιο ήταν κομμουνιστοφάγος λοχαγός των ΛΟΚ) ...  χαστούκισε ένα τροχονόμο που είχε το θράσος να του ζτήσει τα στοιχεία του για να του δώσει κλήση...

Κάπου  διάβαζα ότι η νεοφιλελεύθερη, καπιταλίστρια, ανάλγητη θάτσερ είχε δώσει παράσημο σε τσέο που της έκοψε κλήση...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom