Νέα

Διπλότητα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kalogero
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 41
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.225
Like
3.493
Πόντοι
1.706
Εφαρμόσατε ποτέ τη διπλότητα, σε ποιους τομείς και τι αποτελέσματα είχατε;
Για μένα, άλλοτε το έφερε η ζωή κι άλλοτε οι ανάγκες και έχω ανάλογες εμπειρίες:
-δύο χώρες
-δύο γυναίκες ταυτόχρονα για μεγάλο χρονικό διάστημα
-δύο πηγές εισοδήματος
-δύο στυλ ζωής (και του λιμανιού και του σαλονιού)
-δύο τραπεζικοί λογαριασμοί (σε διαφορετικές χώρες)
-δύο γραμμές τηλεφώνου (προσωπικό, επαγγελματικό)
κλπ κλπ

Συμπέρασμα: έχεις το κεφάλι σου ήσυχο γιατί έχεις καβάτζα, αλλά δεν είναι πάντα εύκολο.
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.225
Like
3.493
Πόντοι
1.706
Στις γκόμενες ο @Kman2 εφαρμόζει πολλαπλότητα, γιατί έχει εμπειρία και τα ανάλογα logistics. :grin:
 
  • Αγάπη
Αντιδράσεις: 968

Danky88

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Μαρ 2020
Μηνύματα
207
Κριτικές
2
Like
1.197
Πόντοι
201
μια φορα ειχα αλλαξει εταιρια ρευματος και μου ηρθαν 2 λογαριασμοι απο 2 διαφορετικες εταιριες και τις πληρωσα και τις 2 με πιανει ?
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.505
Like
21.868
Πόντοι
5.006
Δυο φωνές μου φωνάζουν,
δυο φωνές με τρελαίνουν,
να φύγω να πάω, που;
Δυο φωνές μου φωνάζουν,
δυο φωνές με τρομάζουν,
να μείνω να κάνω, τι;
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.225
Like
3.493
Πόντοι
1.706
μια φορα ειχα αλλαξει εταιρια ρευματος και μου ηρθαν 2 λογαριασμοι απο 2 διαφορετικες εταιριες και τις πληρωσα και τις 2 με πιανει ?
Όχι, μαν, αυτό λέγεται ατυχία και δεν πιάνεται. Την πάτησα κι εγώ μια φορά το 2003, όταν μπήκα σε ένα πρόγραμμα affiliation για πώληση ebooks κι επειδή δεν ήταν ακόμα καλά εναρμονισμένες οι νομοθεσίες πλήρωσα φόρο και Γαλλία και USA.
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.225
Like
3.493
Πόντοι
1.706
Για το θέμα των γυναικών, η διπλότητα άρχισε να μπαίνει στο μυαλό μου από το 1997. Εκείνη την εποχή είχα καψουρευτεί μία ελληνίδα φοιτήτρια που σπούδαζε εδώ και ήταν στο τελευταίο έτος. Αφενός δεν ήταν και ο καλύτερος χαρακτήρας και με ταλαιπωρούσε, αλλά ήμουν πολύ κολλημένος για να ξεκόψω, κι αφετέρου κάποια στιγμή επέστρεψε Ελλάδα κι έτσι βρέθηκα σε μία αφόρητη μοναξιά. Ο τόπος γύρω έσφυζε από μουνάκια, αλλά εγώ ζούσα σε μαύρη μαυρίλα και αγαναχτούσα με τον εαυτό μου που είχα κολλήσει με μία γκόμενα που δεν άξιζε.

Μετά από μερικούς μήνες συνήλθα και ορκίστηκα ότι αυτό δεν θα ξανασυμβεί. Έτσι έκανα μόνο εφήμερες σχέσεις.

Όμως τα τελευταία χρόνια (2012-2021) ήμουνα με μία γκόμενα σε κάπως πιο σταθερή σχέση (αν κι ελεύθερη) επειδή είχα εξασφαλίσει διπλότητα. Ήταν bi κι ασχολούμουν και με τη φίλη της. Την γκόμενα αυτή την ήξερα από το 1999, αλλά δεν έκανα σταθερή σχέση από την αρχή, γιατί δεν μπορούσα να ταιριάζω και τόσο με τη φίλη της.
 

ασωτος40

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2014
Μηνύματα
666
Κριτικές
12
Like
1.246
Πόντοι
376
Εφαρμόσατε ποτέ τη διπλότητα, σε ποιους τομείς και τι αποτελέσματα είχατε;
Για μένα, άλλοτε το έφερε η ζωή κι άλλοτε οι ανάγκες και έχω ανάλογες εμπειρίες:
-δύο χώρες
-δύο γυναίκες ταυτόχρονα για μεγάλο χρονικό διάστημα
-δύο πηγές εισοδήματος
-δύο στυλ ζωής (και του λιμανιού και του σαλονιού)
-δύο τραπεζικοί λογαριασμοί (σε διαφορετικές χώρες)
-δύο γραμμές τηλεφώνου (προσωπικό, επαγγελματικό)
κλπ κλπ

Συμπέρασμα: έχεις το κεφάλι σου ήσυχο γιατί έχεις καβάτζα, αλλά δεν είναι πάντα εύκολο.
Ρε φίλε εδώ ο κόσμος καίγεται και μουνί χτενίζεται πλάκα μας κάνεις .
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.225
Like
3.493
Πόντοι
1.706
Λίγα για τη διπλότητα χώρας. Όταν ήρθα Γαλλία, ήρθα σε μία χώρα που την είχα «υιοθετήσει» πολλά χρόνια πριν. Λόγω που η ξένη γλώσσα στο γυμνάσιο/λύκειο μου ήταν τα γαλλικά, ήταν η χώρα φαβορί για καβάτζα. Είχα έρθει και τουρίστας το 1988 και είχα καλές εντυπώσεις. Τότε ήταν η χαρισάμενη εποχή του ΠΑΣΟΚ που περνούσαμε καλά, διασκεδάζαμε, ήμασταν νέοι, χωρίς να σκεφτόμαστε ότι η καλοπέραση γινόταν με δανεικά.

Κάποια στιγμή οι φίλοι άρχισαν να γίνονται δυσεύρετοι, γιατί φτιάχναν σοβαρή σχέση ή παντρεύονταν κι άρχισα να αναρωτιέμαι για το μέλλον μου σε μία χώρα όπου η κοινωνική πίεση για παντρειά ήταν ανυπόφορη και οι προοπτικές για προκοπή σε ένα οπισθοδρομικό κράτος ελάχιστες. Άρχισα όλο και περισσότερο να σκέφτομαι τη χώρα καβάτζα μέχρι τελικά που την έκανα.

Τώρα σαν χώρα καβάτζα λειτουργεί η Ισπανία, όχι επειδή σκέφτομαι να μεταναστεύσω ξανά, αλλά επειδή χρειάζεται να ξεφεύγει το μυαλό σε κάτι διαφορετικό από την καθημερινότητα. Όποτε βαριέμαι τη γαλλική πραγματικότητα, βάζω ισπανικά μήντια ή πετάγομαι κιόλας, γιατί είμαι και δίπλα. Όταν εμβαθύνεις στη γνώση μίας άλλης χώρας, δίνεις στον εαυτό σου μία εναλλακτική ευκαιρία. Μεγαλώνει ο ζωτικός σου χώρος.

Για αυτό και το χρέος κάθε μπουρδελιάρη εδώ μέσα είναι να υιοθετήσει μία χώρα-μουνολίβαδο, να τη μάθει καλά, να την επισκεφθεί, να αναπτύξει δραστηριότητα, ώστε να μην αισθάνεται εγκλωβισμένος στην ελληνική πραγματικότητα. Πιστεύω ότι μία δεύτερη χώρα βοηθάει περισσότερα από το να κάνεις απλά τουρισμό. Άλλωστε το ένα δεν αποκλείει το άλλο.
 
Εγγρ.
10 Ιουν 2017
Μηνύματα
79
Κριτικές
3
Like
138
Πόντοι
0
Λίγα για τη διπλότητα χώρας. Όταν ήρθα Γαλλία, ήρθα σε μία χώρα που την είχα «υιοθετήσει» πολλά χρόνια πριν. Λόγω που η ξένη γλώσσα στο γυμνάσιο/λύκειο μου ήταν τα γαλλικά, ήταν η χώρα φαβορί για καβάτζα. Είχα έρθει και τουρίστας το 1988 και είχα καλές εντυπώσεις. Τότε ήταν η χαρισάμενη εποχή του ΠΑΣΟΚ που περνούσαμε καλά, διασκεδάζαμε, ήμασταν νέοι, χωρίς να σκεφτόμαστε ότι η καλοπέραση γινόταν με δανεικά.

Κάποια στιγμή οι φίλοι άρχισαν να γίνονται δυσεύρετοι, γιατί φτιάχναν σοβαρή σχέση ή παντρεύονταν κι άρχισα να αναρωτιέμαι για το μέλλον μου σε μία χώρα όπου η κοινωνική πίεση για παντρειά ήταν ανυπόφορη και οι προοπτικές για προκοπή σε ένα οπισθοδρομικό κράτος ελάχιστες. Άρχισα όλο και περισσότερο να σκέφτομαι τη χώρα καβάτζα μέχρι τελικά που την έκανα.

Τώρα σαν χώρα καβάτζα λειτουργεί η Ισπανία, όχι επειδή σκέφτομαι να μεταναστεύσω ξανά, αλλά επειδή χρειάζεται να ξεφεύγει το μυαλό σε κάτι διαφορετικό από την καθημερινότητα. Όποτε βαριέμαι τη γαλλική πραγματικότητα, βάζω ισπανικά μήντια ή πετάγομαι κιόλας, γιατί είμαι και δίπλα. Όταν εμβαθύνεις στη γνώση μίας άλλης χώρας, δίνεις στον εαυτό σου μία εναλλακτική ευκαιρία. Μεγαλώνει ο ζωτικός σου χώρος.

Για αυτό και το χρέος κάθε μπουρδελιάρη εδώ μέσα είναι να υιοθετήσει μία χώρα-μουνολίβαδο, να τη μάθει καλά, να την επισκεφθεί, να αναπτύξει δραστηριότητα, ώστε να μην αισθάνεται εγκλωβισμένος στην ελληνική πραγματικότητα. Πιστεύω ότι μία δεύτερη χώρα βοηθάει περισσότερα από το να κάνεις απλά τουρισμό. Άλλωστε το ένα δεν αποκλείει το άλλο.
Εισαι αρχηγος πες τα..Εγω προσωπικα πνιγομαι στην Ελλαδα και ψαχνω χωρα καβαντζα..
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.693
Πόντοι
2.356
Λίγα για τη διπλότητα χώρας. Όταν ήρθα Γαλλία, ήρθα σε μία χώρα που την είχα «υιοθετήσει» πολλά χρόνια πριν. Λόγω που η ξένη γλώσσα στο γυμνάσιο/λύκειο μου ήταν τα γαλλικά, ήταν η χώρα φαβορί για καβάτζα. Είχα έρθει και τουρίστας το 1988 και είχα καλές εντυπώσεις. Τότε ήταν η χαρισάμενη εποχή του ΠΑΣΟΚ που περνούσαμε καλά, διασκεδάζαμε, ήμασταν νέοι, χωρίς να σκεφτόμαστε ότι η καλοπέραση γινόταν με δανεικά.

Κάποια στιγμή οι φίλοι άρχισαν να γίνονται δυσεύρετοι, γιατί φτιάχναν σοβαρή σχέση ή παντρεύονταν κι άρχισα να αναρωτιέμαι για το μέλλον μου σε μία χώρα όπου η κοινωνική πίεση για παντρειά ήταν ανυπόφορη και οι προοπτικές για προκοπή σε ένα οπισθοδρομικό κράτος ελάχιστες. Άρχισα όλο και περισσότερο να σκέφτομαι τη χώρα καβάτζα μέχρι τελικά που την έκανα.

Τώρα σαν χώρα καβάτζα λειτουργεί η Ισπανία, όχι επειδή σκέφτομαι να μεταναστεύσω ξανά, αλλά επειδή χρειάζεται να ξεφεύγει το μυαλό σε κάτι διαφορετικό από την καθημερινότητα. Όποτε βαριέμαι τη γαλλική πραγματικότητα, βάζω ισπανικά μήντια ή πετάγομαι κιόλας, γιατί είμαι και δίπλα. Όταν εμβαθύνεις στη γνώση μίας άλλης χώρας, δίνεις στον εαυτό σου μία εναλλακτική ευκαιρία. Μεγαλώνει ο ζωτικός σου χώρος.

Για αυτό και το χρέος κάθε μπουρδελιάρη εδώ μέσα είναι να υιοθετήσει μία χώρα-μουνολίβαδο, να τη μάθει καλά, να την επισκεφθεί, να αναπτύξει δραστηριότητα, ώστε να μην αισθάνεται εγκλωβισμένος στην ελληνική πραγματικότητα. Πιστεύω ότι μία δεύτερη χώρα βοηθάει περισσότερα από το να κάνεις απλά τουρισμό. Άλλωστε το ένα δεν αποκλείει το άλλο.
το θέμα τυπε ειναι να κανεις οτι γουστάρεις (ειτε μονη,ειτε τριπλη ειτε τετραπλη) ...η αν εκανες οτι γουσταρες εστω γιατι εισαι 60,οποτε οπως λεω και στον θειο μου που ειναι ισα με σενα,οτι γεννηθήκατε την καλυτερη εποχη (κρινοντας με τα σημερινα χάλια) ...αλίμονο σε μας και στις επομενες γενιες.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Εισαι αρχηγος πες τα..Εγω προσωπικα πνιγομαι στην Ελλαδα και ψαχνω χωρα καβαντζα..
ποιος δεν πνίγεται? βγάζω εκτος τους δημοσιους υπαλληλους που κοιμουνται τωρα αγκαλια με τις γυναικουλες τους και ροχαλίζουν σαν να μην υπαρχει αυριο
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.225
Like
3.493
Πόντοι
1.706
Εισαι αρχηγος πες τα..Εγω προσωπικα πνιγομαι στην Ελλαδα και ψαχνω χωρα καβαντζα..
Κάνε τη σωστή επιλογή με βάση τα θέλω σου και ξεκίνα να μαθαίνεις τη γλώσσα πχ με το duolingo
Ό,τι τύπος κι αν είσαι μόνο όφελος θα έχεις. Η ξένη γλώσσα είναι διαβατήριο, ανοίγει ορίζοντες και η ενασχόληση με τη χώρα θα σε μάθει να κινείσαι πιο άνετα σε αυτή. Ο κουλτουριάρης θα μάθει έναν άλλο πολιτισμό, ο άνεργος αυξάνει τις πιθανότητες για δουλειά, ο μουνάκιας θα χτυπάει πιο εύκολα τις ντόπιες.
Και Ελλάδα να μένεις, θα σε χάλαγε να κατεβάζεις ξένες ή να δουλεύεις remote για ξένη εταιρεία, αν δεν βρίσκεις στον τόπο σου δουλειά;
 
Εγγρ.
10 Ιουν 2017
Μηνύματα
79
Κριτικές
3
Like
138
Πόντοι
0
Δεν μπορουμε ολοι να φυγουμε και να εγκατασταθουμε σε μια ξενη χωρα, δεν ειμαστε εικοσαρηδες η τριανταρηδες..Το θεμα ειναι να υπαρχει τροπος να ξεφευγεις λιγοτερο η περισσοτερο.. κσι στην Ελλαδα πλεον δεν ειναι θεμανα βρεις 2 μουνια να τα παρτουζωσεις οπως ηταν πριν απο 20 χρονια, αλλα ακομη πνιγεσαι απο διαφορα θεματα..
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.225
Like
3.493
Πόντοι
1.706
το θέμα τυπε ειναι να κανεις οτι γουστάρεις (ειτε μονη,ειτε τριπλη ειτε τετραπλη) ...η αν εκανες οτι γουσταρες εστω γιατι εισαι 60,οποτε οπως λεω και στον θειο μου που ειναι ισα με σενα,οτι γεννηθήκατε την καλυτερη εποχη (κρινοντας με τα σημερινα χάλια) ...αλίμονο σε μας και στις επομενες γενιες.
Χαρισάμενη εποχή, μόνο αυτό. Ό,τι ήθελες το είχες, ιδίως όσοι ήταν και στις κλαδικές. Περνάγαμε καλά, κι αυτό δεν μας βοηθούσε να ωριμάσουμε. Δεν βλέπαμε τη διαφθορά.
Και σάμπως τώρα που με την κρίση έγινε πιο φανερή ποιος νοιάστηκε, αφού ο λαός ενδιαφέρθηκε να αποκαταστήσει το παλιό δίπολο, βάζοντας στην θέση του διαλυθέντος πράσινου πασόκ, ένα άλλο με ροζ χρώμα; Δεν βγήκε τίποτα καινούργιο μέσα από αυτήν την κρίση.
Οι επόμενες γενιές, κλάφτες. Με το που κάνεις παιδί, πρέπει αμέσως να ψάχνεις για χώρα καβάτζα μήπως θελήσει να ξεφύγει.
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.225
Like
3.493
Πόντοι
1.706
Δεν μπορουμε ολοι να φυγουμε και να εγκατασταθουμε σε μια ξενη χωρα, δεν ειμαστε εικοσαρηδες η τριανταρηδες..Το θεμα ειναι να υπαρχει τροπος να ξεφευγεις λιγοτερο η περισσοτερο.. κσι στην Ελλαδα πλεον δεν ειναι θεμανα βρεις 2 μουνια να τα παρτουζωσεις οπως ηταν πριν απο 20 χρονια, αλλα ακομη πνιγεσαι απο διαφορα θεματα..
Υπάρχει τρόπος. Καταρχήν επιλέγεις μία χώρα που να μπορείς να επισκέπτεσαι σχετικά εύκολα και να μην έχει και πολύ δύσκολη γλώσσα. Το καλύτερο είναι να βάλεις και κάποιον φίλο στο κόλπο, γιατί έχει καλύτερη φάση να πηγαίνετε μαζί.

Έπειτα εκεί προσπαθείς να κάνεις γνωριμίες για να έχεις κόσμο και κρατάς επαφή με τα μήντια. Σε μερικά κράτη βοηθάει και το meetup για παρέες, αλλά δεν είναι παντού γνωστό.

Από την εμπειρία μου, τα παραθαλάσσια χωριά είναι η καλύτερη φάση. Εγώ στο Porto Cristo στη Μαγιόρκα είμαι πλέον σαν χωριανός τους, αλλά δυστυχώς κάνει 22ώρες το φέρι. Κόλλησα εκεί γιατί πήγαινα γκόμενες (είχα βάλει στο πακέτο Μαγιόρκα για να τις κατεβάζω).
 
Τελευταία τροποποίηση:

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.697
Κριτικές
183
Like
43.809
Πόντοι
21.896
Εφαρμόσατε ποτέ τη διπλότητα, σε ποιους τομείς και τι αποτελέσματα είχατε;
Για μένα, άλλοτε το έφερε η ζωή κι άλλοτε οι ανάγκες και έχω ανάλογες εμπειρίες:
-δύο χώρες
-δύο γυναίκες ταυτόχρονα για μεγάλο χρονικό διάστημα
-δύο πηγές εισοδήματος
-δύο στυλ ζωής (και του λιμανιού και του σαλονιού)
-δύο τραπεζικοί λογαριασμοί (σε διαφορετικές χώρες)
-δύο γραμμές τηλεφώνου (προσωπικό, επαγγελματικό)
κλπ κλπ

Συμπέρασμα: έχεις το κεφάλι σου ήσυχο γιατί έχεις καβάτζα, αλλά δεν είναι πάντα εύκολο.
Το μόνο διπλότυπο που ξέρουμε είναι αυτό της εφορίας στην Ελλάδα τυπε:confused:
 

Διαγραμμένο μέλος 172222

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
18 Μαΐ 2017
Μηνύματα
1.864
Κριτικές
83
Like
13.713
Πόντοι
24.436
Σ' αυτό το σάιτ είναι εκληκτικό πόσους μαλάκες μπορείς να ανακαλύψεις!
Που 'σαι φίλε, τσάκω μία διπλόπιτα με γύρο!
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: Nubic
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.225
Like
3.493
Πόντοι
1.706
Σ' αυτό το σάιτ είναι εκληκτικό πόσους μαλάκες μπορείς να ανακαλύψεις!
Που 'σαι φίλε, τσάκω μία διπλόπιτα με γύρο!
Είναι εκπληκτικό πόσους μαλάκες μπορείς να ανακαλύψεις που δεν μπορούν να σκεφτούν πέρα από μια διπλόπιτα με γύρο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom