Νέα

Διορισμός στο Δημόσιο ή μετανάστευση στο Εξωτερικό;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα thleizer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 285
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
156
Like
160
Πόντοι
1
Καλησπέρα παιδιά.

Τι θα διαλέγατε ανάμεσα στα δύο

Διορισμός στο δημοσιο ( μήνας μπει μήνας βγει θα μπαίνει ο μισθός, αλλά είναι χαμηλος) ή μετανάστευση στο Εξωτερικό?
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

Cheng

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2023
Μηνύματα
979
Like
2.086
Πόντοι
446
Καλησπέρα παιδιά.

Τι θα διαλέγατε ανάμεσα στα δύο

Διορισμός στο δημοσιο ( μήνας μπει μήνας βγει θα μπαίνει ο μισθός, αλλά είναι χαμηλος) ή μετανάστευση στο Εξωτερικό?
Μάχη κ ιδιωτικός τομέας η απάντησή μου. Εγώ αυτό έκανα, όταν μου ρθε ο διορισμός. Αν πραγματικά θες πολλά χρήματα τότε εξωτερικό
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
156
Like
160
Πόντοι
1
Μάχη κ ιδιωτικός τομέας η απάντησή μου. Εγώ αυτό έκανα, όταν μου ρθε ο διορισμός. Αν πραγματικά θες πολλά χρήματα τότε εξωτερικό
Δεν υπάρχει ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα. Αυτό δεν το συζητώ καν
 

Cheng

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2023
Μηνύματα
979
Like
2.086
Πόντοι
446
Δεν υπάρχει ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα. Αυτό δεν το συζητώ καν
Αυτή είναι η άποψή σου φίλε μου. Εγώ είμαι υπέρμαχος του ιδιωτικού τομέα που σαφώς πληρώνει καλύτερα απ το δημόσιο
 

miloss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.323
Κριτικές
4
Like
1.463
Πόντοι
216
Καλησπέρα παιδιά.

Τι θα διαλέγατε ανάμεσα στα δύο

Διορισμός στο δημοσιο ( μήνας μπει μήνας βγει θα μπαίνει ο μισθός, αλλά είναι χαμηλος) ή μετανάστευση στο ΕξωτερΘ
Θα διοριστείς φέτος ως εκπαιδευτικός?
 

GiorgosM145

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Δεκ 2016
Μηνύματα
1.551
Κριτικές
10
Like
6.250
Πόντοι
1.346
Πολυ δυνατη ερωτηση.Για μεα η απαντηση ειν αι μια,αναλογως τα skills,αν ειναι να ειμαι εργατης τοτε φυσικα διορισμος στο δημοσιο χωρις να ρποσβαλλω (εργατης ειμαι και εχω μπει και δημοσιο 1 χρονο).Ελληνικο δημοσιο ισον σαπιλα βοθροβυσματα που θα κανεις τα στραβα ματια επεδη βολευτηκες,ειναι ηθικο.Αν αντεχεται ηθικα δημοσιο χωρις ρισκα κτλ.Αν εχεις καποια skills εξωτερικο που θα ζεις ανωτερο απο το ελληνικο δημοσιο και δεν θα εισαι και καραγκιοζης κλαψιαρης.Πιστευω ομως οτι τελικα γινεται οτι αντεχει η καρδια μας γιατι ειναι το συναισθηματικο.
 

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.734
Κριτικές
1
Like
6.936
Πόντοι
1.056
Ο λογος που δεν επέλεξα το δημοσιο οταν μου ειχε ερθει διορισμός,ηταν επειδη γνωριζα το συναδελφικό κλιμα,ρουφιάνοι-βύσματα-γκρινια!

Ετσι προτίμησα να ιδιωτεύσω,ομως η Ελλαδα ειναι το πιο βρωμικο κρατος στον κοσμο.Διεφθαρμενο!

Βγηκα Ευρωπη καποια χρονια και επαθα (επαγγελματικα) πολιτισμικό σοκ.

Επεστρεψα Ελλαδα για προσωπικούς λογους και εχω συνδιασει το "εξωτερικο" με το μπουρδελο που ζουμε,οσον αφορα τα επαγγελματικα.

Εαν θελεις να πεταξεις χρηματα,θα ιδιωτεύσεις,εαν θελεις να γινεις ενα μίζερο μισανθρωπάκι θα μπεις δημοσιο

Αλλιως θα βγεις καποια χρονια εξω,θα γινεις ανθρωπος και ειτε θα μεινεις εκει ειτε θα επιστρεψεις με ανοιχτα μυαλα πλεον
 

Johnstef

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Απρ 2022
Μηνύματα
1.117
Κριτικές
49
Like
5.486
Πόντοι
2.846
Καλησπέρα παιδιά.

Τι θα διαλέγατε ανάμεσα στα δύο

Διορισμός στο δημοσιο ( μήνας μπει μήνας βγει θα μπαίνει ο μισθός, αλλά είναι χαμηλος) ή μετανάστευση στο Εξωτερικό?
Το ελληνικό δημόσιο είναι συγκριτικά καλύτερος εργοδότης από τον απατεώνα επιχειρηματίσκο της "ιδιωτικής πρωτοβουλίας" που κοιτάει να σε στύψει για έναν βασικό μισθό που πλέον δεν φτάνει ούτε για το νοίκι και έχει την απαίτηση να του βαράς και προσοχές από πάνω.
Αλλά το ελληνικό δημόσιο ΔΕΝ είναι καλός εργοδότης. Τα στελέχη υψηλών προσόντων υποαμείβονται - εκτός αν έχεις κάρτα μέλους της ΟΝΝΕΔ και βρεθείς σε κάποια θέση για ολίγους εκλεκτούς. Αν θέλεις παραδείγματα, μπορώ να σου γράψω.
Ειδικά λοιπόν αν είσαι νέος επιστήμονας, εξωτερικό ασυζητητί. Εδώ η ένδοξη πατρίς πάει να γίνει εξ ολοκλήρου χώρα σερβιτόρων.
Αλλά εξωτερικό υπό την προϋπόθεση ότι θα βρεις δουλειά της προκοπής, έτσι; Το να πας π.χ. να πλένεις πιάτα σε ελληνική ταβέρνα "Ο Ζορμπάς" στο Μάνχαϊμ δεν ξέρω πόσο θα σε ωφελήσει.
 

nostradamosg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
1.199
Κριτικές
1
Like
2.432
Πόντοι
456
Καλησπέρα παιδιά.

Τι θα διαλέγατε ανάμεσα στα δύο

Διορισμός στο δημοσιο ( μήνας μπει μήνας βγει θα μπαίνει ο μισθός, αλλά είναι χαμηλος) ή μετανάστευση στο Εξωτερικό?
Εξαρταται απο τη θεση στο δημοσιο
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.411
Like
9.623
Πόντοι
2.306
Εξωτερικό που ; Τι ηλικία ; Πρέπει να το δούμε σφαιρικά το ζήτημα. Δουλειά , λεφτά,ζωή , γκόμενες
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.726
Κριτικές
184
Like
43.967
Πόντοι
21.896
Ασφαλώς κ δημόσιο

Μια καλή θέση στο δημόσιο μπορεί να σε φέρει με καλό εισόδημα ...πχ πολεοδομία
Εφορία ,τμήμα εμπορίου κλπ

Κάπου που να έχει λάδωμα τότε αξίζει το δημοσιο
 
Τελευταία τροποποίηση:

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
639
Like
1.386
Πόντοι
206
Αναφέρομαι μόνο σε περιπτώσεις με "καλά" πτυχία πανεπιστημιακής εκπαίδευσης.
1. Αν έχεις φιλοδοξίες αλλά και "συκώτι" να αντέξεις πολύωρα ωράρια με αμφίβολες τις ημέρες πληρωμής, τότε στον ιδιωτικό τομέα.
2. Αν δε σε πειράζει να θεωρείσαι παρά τα προσόντα σου ΊΣΟΣ σε βαθμό και ίσως ακόμα και υποδεέστερος μισθολογικά με ράθυμους και αμόρφωτους συναδέρφους που προτιμούν να είναι αόρατοι για να αποφύγουν τη δουλειά ή να αποφύγουν τη διαδικασία να βάλουν το μυαλό τους να σκεφτεί, τότε δημόσιο
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
917
Like
1.475
Πόντοι
206
Αν μπορείς να έχεις δεύτερο εισόδημα τότε το δημόσιο είναι μια χαρά. Πχ ακίνητα, κτήματα ή κάτι άλλο. Αν δεν έχεις τότε δεν αξίζει γιατί θα είσαι μια ζωή στο περίμενε για αυξήσεις.

Το τεράστιο πλεονέκτημα του 7-3 και των ΣΚ δεν υπάρχει πουθενά στον ιδιωτικό. Όσο και να το γελάνε κάποιοι είναι ΠΟΛΥ βασικό για την ψυχική σου υγεία. Αν ανήκεις στην πιο πάνω κατηγορία που ανέφερα στην αρχή τότε θα είσαι άρχοντας. Ξέρεις ότι στις 4 το αργότερο θα είσαι σπίτι σου και το κυριότερο θα το κάνεις ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Μπορείς να οργανώσεις το υπόλοιπο της μέρας σου σαν άρχοντας.
 

tony1

Μέλος
Εγγρ.
15 Οκτ 2021
Μηνύματα
757
Like
920
Πόντοι
86
Εγώ θα διάλεγα εξωτερικό και θα ήθελα να δοκιμάσω σε μουσουλμανικές χώρες Μπαχρέιν Κατάρ Σαουδική Αραβία. Αλλά δεν μπορώ να βρω δουλειά. Θα πάω σίγουρα στην σύνταξη για αγορά κάποιου σπιτιού
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.858
Κριτικές
21
Like
11.037
Πόντοι
4.546
Αναφέρομαι μόνο σε περιπτώσεις με "καλά" πτυχία πανεπιστημιακής εκπαίδευσης.
1. Αν έχεις φιλοδοξίες αλλά και "συκώτι" να αντέξεις πολύωρα ωράρια με αμφίβολες τις ημέρες πληρωμής, τότε στον ιδιωτικό τομέα.
2. Αν δε σε πειράζει να θεωρείσαι παρά τα προσόντα σου ΊΣΟΣ σε βαθμό και ίσως ακόμα και υποδεέστερος μισθολογικά με ράθυμους και αμόρφωτους συναδέρφους που προτιμούν να είναι αόρατοι για να αποφύγουν τη δουλειά ή να αποφύγουν τη διαδικασία να βάλουν το μυαλό τους να σκεφτεί, τότε δημόσιο
Αν και η ερώτηση είναι πολύ γενική και κάπως άτοπη, καθώς υπάρχουν πληθώρα παράγοντες που επηρεάζουν την απόφαση. Και τα 2 είναι καλά, και τα 2 είναι άσχημα....
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.707
Κριτικές
1
Like
4.489
Πόντοι
1.706
Σημερα εχω μια ευκαιρεια, δεν την εχω παντα , μου ειπε πριν 30 χρονια ο πατερας μου ,να σε βαλω στην αστυνομια ,σκεψου γρηγορα.
Η απαντηση μου ηταν αρνητικη . Τα ενδοξα χρονια του πασοκ ως ιδιωτης εβγαζα περισσοτερα.

Σημερα θα ηθελα δυ γιατι δεν θελω τα πολλα ,αρκουμαι με τα λιγα ,και δεν με ενδιαφερει να ειμαι παραγωγικος,
 

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.186
Like
1.705
Πόντοι
216
Ο λογος που δεν επέλεξα το δημοσιο οταν μου ειχε ερθει διορισμός,ηταν επειδη γνωριζα το συναδελφικό κλιμα,ρουφιάνοι-βύσματα-γκρινια!

Ετσι προτίμησα να ιδιωτεύσω,ομως η Ελλαδα ειναι το πιο βρωμικο κρατος στον κοσμο.Διεφθαρμενο!

Βγηκα Ευρωπη καποια χρονια και επαθα (επαγγελματικα) πολιτισμικό σοκ.

Επεστρεψα Ελλαδα για προσωπικούς λογους και εχω συνδιασει το "εξωτερικο" με το μπουρδελο που ζουμε,οσον αφορα τα επαγγελματικα.

Εαν θελεις να πεταξεις χρηματα,θα ιδιωτεύσεις,εαν θελεις να γινεις ενα μίζερο μισανθρωπάκι θα μπεις δημοσιο

Αλλιως θα βγεις καποια χρονια εξω,θα γινεις ανθρωπος και ειτε θα μεινεις εκει ειτε θα επιστρεψεις με ανοιχτα μυαλα πλεον
Αν μιλάμε για χειρονακτικά επαγγέλματα είτε βγεις έξω είτε μείνεις μέσα είναι ένα και το αυτό. Για τεχνικούς και λοιπές δουλειές γραφείου σίγουρα είναι προτιμότερο να φύγεις, αν και πάντα εξαρτάται απ' τη φύση της δουλειάς. Αν π.χ. είσαι προγραμματιστής μπορείς να δουλέψεις από οπουδήποτε, ακόμα και απ' το παιδικό σου δωμάτιο και να γλιτώσεις τα logistics που λέει ο λόγος. Κατά τα λοιπά, παντού υπάρχουν βύσματα και ρουφιάνοι, στον ιδιωτικό τομέα είναι πολλοί περισσότεροι πλέον. Στο εξωτερικό αυτά πρέπει να τα αντιπαλέψεις μόνος, θέλει μεγαλύτερα αρχίδια για να ελιχθείς και να εξελιχθείς, γι' αυτούς πάντα θα είσαι ο ausländer, ο αλλοδαπός. Μπορεί να ενσωματωθείς κάποτε αλλά μπορεί και όχι, δεν ξερω αν αξίζει ολη η υπερπροσπάθεια που θα καταβάλεις περιμένοντας να δικαιωθείς στο τέλος.

Η μαλακία στην μπουρδελοΕλλάδα είναι ότι δεν υπάρχει σωστός επαγγελματικός προσανατολισμός από τα σχολικά ακόμα χρόνια. Πρέπει να οργανώνεται σε κύκλους από Γυμνάσιο και να μπαίνουν και παραδείγματα επιχειρήσεων. Είναι ultra σημαντικό αυτό αφού ο άλλος όταν αποφοιτήσει θα ασχοληθεί με αυτό που διάλεξε για όλη του τη ζωή. Τώρα βγαίνουν στόκοι και κάνουν ότι τους λένε οι γονείς
 
Τελευταία τροποποίηση:

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.937
Κριτικές
5
Like
8.050
Πόντοι
2.306
Φυσικά δημόσιο.
Και μένεις μπουρδέλο μια ζωή.
Και δεν έχουν απαιτήσεις οι άλλοι από εσένα.
Και έχεις ελεύθερο χρόνο και διακοπές.
Και έχεις εργασιακή ειρήνη, ασφάλιση, υγειονομική περίθαλψη και σίγουρη σύνταξη (τό πότε θα την πάρεις, είναι άλλο θέμα).
Και είσαι ήρεμος και με ενέργεια να κάνεις παράλληλα κάτι άλλο για να συμπληρώσεις εισόδημα.
Και, το σπουδαιότερο, έχεις την ηρεμία σου και την ψυχική υγεία σου, χωρίς να αρρωστήσεις (όπως στον ιδιωτικό τομέα) ή να σε πιάσει κατάθλιψη (όπως αν ζεις στο εξωτερικό).
 

Jack Bing

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2022
Μηνύματα
682
Like
1.156
Πόντοι
206
Καλησπέρα παιδιά.

Τι θα διαλέγατε ανάμεσα στα δύο

Διορισμός στο δημοσιο ( μήνας μπει μήνας βγει θα μπαίνει ο μισθός, αλλά είναι χαμηλος) ή μετανάστευση στο Εξωτερικό?
Αθήνα; Επαρχία; Μετάθεση; Νοίκι; Ίδιο κατοίκηση; Κληρονομιά; Κτλ....

Δημόσιο= 12 μισθοί . Μικροί αλλά σίγουροι
Περιβάλλον όχι απαραίτητα ιδανικό που λένε κάποιο, εξαρτάται από τη θέση και τις ευθύνες... Δεν είναι μαύρο ασπρο

Έχεις προσόντα για Ιδ. Υπάλληλος; Που θα σε στυβει το αφεντικό χωρίς ωράρια κτλ...

Τυπικά και ουσιαστικά προσόντα; Ξένες γλώσσες; Τι ξερεις; Μπορείς να κάνεις;

Κάνε SWOT του εαυτού σου
 

Jack Bing

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2022
Μηνύματα
682
Like
1.156
Πόντοι
206
Οι συντάξεις έχουν ενοποιηθεί πλέον.
Τι ηλικία έχεις;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom