Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 482K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.616
Κριτικές
2
Like
6.129
Πόντοι
2.356
Και για να επανέλθουμε στο θέμα που έβαλε ο δημιουργός του νήματος: Ναι η δημιουργία οικογένειας αξίζει ΥΠΟ ΤΟΝ ΒΑΣΙΚΟ ΟΡΟ να υπάρχει μια ασφάλεια ή κάποια εισοδήματα. Αλλιώς δεν κάνεις όχι οικογένεια αλλά ούτε σε μπουρδέλο δεν πας...
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
Παρεμπιπτόντως να πω πως στην Ελλαδα για την κατρακύλα του θεσμου του γαμου φταινε κατα 90% οι αντρες οι οποιοι προτιμουν να τους σκοτωσει καποιος την γυναικα παρα να τους την πηδηξει γιατι το μονο που τους απασχολει πραγματικα ειναι να επικοινωνουν προς τα εξω πως εχουν πραγματα δικα τους (η οικογενεια ΜΟΥ, η γυναικα ΜΟΥ, τα παιδια ΜΟΥ, το σπιτι ΜΟΥ, το αυτοκινητο ΜΟΥ κτλ). Σπανια θα εντοπισεις στις γυναικες τετοια εμμονη με την... κτηση.

Ρε τυπε βιντεακια με φαρσες βλεπεις στο ιντερνετ που πεταγεται κανα ξεκωλο ξερω γω για να σοκαρει περαστικους και η πρωτη αντιδραση της γυναικας ειναι να πιασει το κεφαλι του αντρα της και να το γυρισει απ'την αλλη ή να του κρυψει με το χερι τα ματια του ωστε να μη βλεπει τo ξεκωλο... και να ειναι καρμπον αντιδραση απο ολες.

Εδω εδειχνε φετος το GNTM2 που ανεβοκατεβαιναν στην Αθηνα για να κανουν ληψεις πανω σε μια πλατφορμα, και η αλλη αρχισε να κοπαναει τον αντρα της επειδη κοιταξε τη πλατφορμα με το μοντελο :2funny::
 

μιτσος123

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.244
Like
70
Πόντοι
16
Παρεμπιπτόντως να πω πως στην Ελλαδα για την κατρακύλα του θεσμου του γαμου φταινε κατα 90% οι αντρες οι οποιοι προτιμουν να τους σκοτωσει καποιος την γυναικα παρα να τους την πηδηξει
εδω παει η παροιμια παντρεψου να γαμησουμε
 

troubaman

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
3.493
Κριτικές
28
Like
10.405
Πόντοι
3.296
Υποκειμενική η απάντηση.

Για κάποιους αξίζει

Για μένα όχι

Καλύτερα μόνος να έχεις την ησυχία σου να γαμάς όσο θες για όσο μπορείς και να έχεις ποικιλία χωρίς τη γκρίνια μιας γυναίκας και το άγχος μη σε πιάσει ενώ απιστείς.

Όσο νόστιμο πιάτο κι αν κάνει ένα φαγητό,αν το τρώς συνέχεια θα το βαρεθείς γρήγορα

Πόσα ωραία μουνάκια κυκλοφορούν εκεί έξω...

Κρίμα να σαι με παμπερς και μπιμπερο ενω μπορεις να γαμας και να σαι ησυχος...
 
Εγγρ.
28 Μαΐ 2011
Μηνύματα
10.228
Κριτικές
7
Like
14.021
Πόντοι
3.936
Υποκειμενική η απάντηση.

Για κάποιους αξίζει

Για μένα όχι

Καλύτερα μόνος να έχεις την ησυχία σου να γαμάς όσο θες για όσο μπορείς και να έχεις ποικιλία χωρίς τη γκρίνια μιας γυναίκας και το άγχος μη σε πιάσει ενώ απιστείς.

Όσο νόστιμο πιάτο κι αν κάνει ένα φαγητό,αν το τρώς συνέχεια θα το βαρεθείς γρήγορα

Πόσα ωραία μουνάκια κυκλοφορούν εκεί έξω...

Κρίμα να σαι με παμπερς και μπιμπερο ενω μπορεις να γαμας και να σαι ησυχος...

Τις περιόδους που δεν έχει γκομενα δεν βαριέσαι ;

 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
Μετά από τόσες σελίδες ας πω και 'γω την παπάτζα μου ...

Ο μόνος λόγος που αξίζει να κάνει ένας άντρας οικογένεια πιστεύω είναι να γίνει πατέρας ΧΩΡΙΣ να αναγκάσει το παιδί του να φέρει το κοινωνικό στίγμα του μπάσταρδου ... Αρκεί ο άντρας να είναι κατάλληλα προετοιμασμένος - έτοιμος και ικανός να βιώσει την πατρότητα όχι απλά βιολογικά αλλά συναισθηματικά, διανοητικά, κοινωνικά, οικονομικά κτλ.

Και αυτό για καθαρά ιδιοτελείς λόγους:

Κανένα επίπεδο πνευματικής άσκησης, αυτοσυνειδησίας και αυτοεξέλιξης δεν μπορεί να προσφέρει σε έναν άντρα που ζεί σε μια νορμάλ καθημερινότητα το παράθυρο αυτογνωσίας και συναισθηματικού πλούτου που του προσφέρει απλόχερα η γέννηση και η ανατροφή του ΔΙΚΟΥ ΤΟΥ παιδιού ΕΑΝ είναι σε θέση να την αξιοποιήσει για λόγους ατομικής αυτοβελτίωσης.

Με κάθε άλλο κριτήριο το ισοζύγιο του γάμου για το 90% των ανδρών είναι αρνητικό εις βάρος τους κατά την γνώμη μου.

 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Με λιγα λογια τα οικογενεια μοτιβα ειναι πολλα και ολοι κανουν ανταπτ οπως τους βολευει και τους ευχαριστει, οταν ομως υπαρχει αληθινη αγαπη το μοτιβο γινεται ενα και ουσιαστικο.
H μονογαμία είναι κοινωνικό κατασκεύασμα και σχετίζεται με περιουσιακούς κατά βάση λόγους. Άρχισε να αναπτύσσεται όταν ο άνθρωπος εγκατασταθηκε μόνιμα κάπου και έγινε κτηνοτρόφος και γεωργός. Αφορούσε την διαχείριση των πόρων και το βλέπουμε και στη Βίβλο όπου η αιμομιξία και οι γάμοι μεταξύ συγγενών είναι στην πρώτη διάταξη.
Αληθινή αγάπη είναι αυτή που νιώθουν δύο άνθρωποι μεταξύ τους, με δικούς τους κοινά αποδεκτούς όρους. Ενιαίο μοτίβο ούτε υπάρχει ούτε πρόκειται να υπάρξει. Δηλαδή οι πολυσυντροφικές οικογένειες που είναι εξαιρετικά ευτυχισμένες υστερούν σε κάτι έναντι κάποιου μοτίβου;
Κάθε φορά που διαβάζω απόλυτες απόψεις, με ύφος χιλίων καρδιναλίων, ξεκαρδίζομαι στα γέλια με τη "φτώχια" που υπάρχει στο μυαλό αυτών που την εκφέρουν. Δεν αναφέρομαι σε σένα φυσικά και είμαι σίγουρος ότι το κατανοεις. Γενικό είναι το σχόλιο.
 

troubaman

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
3.493
Κριτικές
28
Like
10.405
Πόντοι
3.296
Τις περιόδους που δεν έχει γκομενα δεν βαριέσαι ;
Άσε φιλάρα,πίκρα...

Τις περιόδους που δεν έχει γκόμενα,πάω κανα στουντιακι...κανα μπουρδελακι...καμμια πουτανιτσα απο δρομο...

Παράλληλα κάνω κανένα καμάκι στο δρόμο η στις καφετέριες με μικρά ποσοστά επιτυχίας

Δηλαδή στις 10 γκόμενες που θα μιλήσω οι 4 θα δώσουν τηλεφωνο με τις δυο θα βγω εξω και η μια θα κατσει τελικα αφου μου ζαλισει τον ερωτα...

Αλλά το προτιμώ από το να έχω μια σταθερή γυναίκα να μου τα ζαλίζει να της κάνω παιδιά εμ αντίτιμο ένα σταθερό σεξ

 

bourdeliaris82

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.643
Κριτικές
57
Like
6.877
Πόντοι
5.406

Jasone

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2012
Μηνύματα
477
Like
24
Πόντοι
1
Ο θεσμος του γαμου-οικογενειας στη συγχρονη εποχη δεν υπαρχει εχει πεθανει μπαινουμε στη νεα εποχη αλλα καποιοι επιμενουν να λενε τα δικα τους και να συνεχιζουν να παντρευονται παραμενοντας στο παρελθον.
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Ο θεσμος του γαμου-οικογενειας στη συγχρονη εποχη δεν υπαρχει εχει πεθανει μπαινουμε στη νεα εποχη αλλα καποιοι επιμενουν να λενε τα δικα τους και να συνεχιζουν να παντρευονται παραμενοντας στο παρελθον.

:hi:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom