Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 483K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 102 άτομα (0 μέλη και 102 επισκέπτες)

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Ας πω την ιστορια μου κι εγω. Γεννημενος Κοπενχάγη απο πατερα Δανο και μητερα Γερμανοελληνιδα μεχρι τα 10 μου λογω εργασιας γονιων καθε χρονο αλλαζα χωρα. Οποτε ηταν παντα δυσκολο να δημιουργησω δεσμους και φιλιες. 10 ετων επιστρεψαμε μονιμα Δανια στο Αλμποργκ οπου αγορασαμε σπιτι και μειναμε μεχρι τα 15 μου αφου δυστυχως προέκυψε επαγγελματικη προταση για την μητερα μου στην Αθηνα και μετακομισαμε οικογενειακως Αθηνα.

Εκει λοιπον στο σχολειο γνωρισα την Αγκνες η οποια εμενε και ενα στενο πιο κατω απο το σπιτι μας. Ταιριαξαμε αμέσως  και εμενα προσωπικα η αισθηση αυτη του να εχω για πρωτη φορα εναν ανθρωπο στην ηλικια μου που να μαστε συνεχεια μαζι ηταν κατι πρωτόγνωρο και ανεκτίμητο. Οταν στα 15 ηρθε η ωρα να ερθω Ελλαδα ηταν μια απο τις πιο δυσκολες φασεις της ζωης μου. Τελικα ηρθα Ελλαδα, περασα στην Ιατρικη και αυτη Φυσικος στην Δανια. Επαφες δεν διακοψαμε ποτε. Μερα παρα μερα μιλουσαμε, Χριστουγεννα και Καλοκαιρια βρισκομασταν ειτε οταν πηγαινα με οιογενεια Δανια ειτε οταν την φιλοξενουσαμε στις καλοκαιρινες μας διακοπες Ελλαδα. Ολη αυτη η φιλικη (το τονιζω) σχεση ειχε φερει κοντα και τις οικογενειες μας. Η φαση συνεχιστηκε και ως φοιτητες.

Χριστουγεννα 2011 (5ετης φοιτητης εγω, αυτη ειχε παρει το πτυχιο Φυσικης και οτι ειχε ξεκινησει να δουλευει) στο Αλμποργκ για τις καθιερωμενες διακοπες, πρωτο βραδυ βγηκαμε και πηδηχτηκαμε για πρωτη φορα και αποφασισαμε να παντρευτούμε. Ετσι στο ξαφνικο. Οι γονεις μας ξαφνιαστηκαν αλλα δεν ηταν αρνητικοι, οποτε 3 μηνες μετα ανεβηκα πανω μονο για γαμο. Παντρευτηκαμε, το καλοκαιρι στις διακοπες εμεινε και εγκυος και σημερα εχουμε εναν γιο 7 ετων. Ολοκληρωνοντας τις σπουδες μου Ελλαδα επεστρεψα εκει για ειδικοτητα οπου και εμεινα 5 χρονια συνολικα και αυτο ηταν και το διαστημα που ουσιαστικα εζησα με γυναικα και παιδι.

Το 2018 της προτειναν να μετακομισει Νορβηγια (σε μια εταιρεια πετρελαϊκή) προταση που δύσκολα μπορουσε να αρνηθει, οποτε εγω αποφασισα να επιστρεψω Ελλαδα και να ανοιξω ιατρειο οπως και εγινε. Πλεον ειμαστε αυτη Νορβηγία, εγω Αθηνα και βρισκομαστε οπως παντα Χριστουγεννα, καλοκαιρια και αδειες.

Κατανοώ πως η οικογένεια μας δεν ειναι ακριβως το συνηθες μοντελο αλλα μπορω να σας διαβεβαιωσω πως η 5ετια που ζησαμε μαζι ηταν οτι καλυτερο εχω ζησει στην ζωη μου και ξερω πως το ιδιο ισχυει και για αυτη. Μακαρι συντομα να εχουμε την δυνατοτητα να μαστε και παλι ετσι. Ερωτευμενος μαζι της δεν θυμαμαι να ημουν μαζι της, αυτη δεν ξερω. Ξερω ομως πως αγαπιομαστε ακομα πολυ και πως καποια στιγμη στην Δανια οταν ημασταν μαζι ισως και να την ερωτευτηκα. 10 και βαλε χρονια αφου την πρωτογνωρισα και αφου ειχαμε κανει μεχρι και παιδι.

Οποτε εγω να ξερετε ειμαι υπερ γενικα του θεσμου, απλα να ειναι δικη σας αποφαση οχι τριτων και να μην υπαρξει η αισθηση της δεσμευσης και της αισθησης πως "οτι εζησα εζησα".

ΣΣ: Γυρνωντας Ελλαδα για να εργαστω εχοντας πια εναν γαμο και ενα παιδι, οι επιτυχιες μου στο αλλο φύλο αυξηθηκαν ραγδαια σε σχεση με πριν που ημουν φοιτητης αλλα και συγκριτικά με συνομιλικους μου πρωην συμφοιτητες που ειναι εργενηδες ακομα. Δεν ξερω αν λεει κατι αυτο για το πως μας βλεπουν οι γυναίκες, εγω ομως νομιζω πως ο γαμος μας βελτιωνει τους αντρες.

Φιλε λυσε μ μια απορια..εσυ την απατας τη γυναικα σ?
 
Εγγρ.
8 Ιουν 2016
Μηνύματα
11.429
Like
7.117
Πόντοι
1.206
Φιλε εσυ "φθειρεσαι" οπως λες σε αλλο θεμα και δεν μπορεις να βρεις γυναικα απο τις πολλες που εχεις, αλλα γραφεις εδω μεσα σεντονια. Εγω ευτυχως εχω ζωη κι εκτος απο εδω για να καθισω να ψαξω τα ποστ σου πισω. Φιλικα

Έλα ρε φίλε δεν τον έχεις καταλάβει πλεον?
Είναι τόσο τυφλωμένος από τα κόμπλεξ και τον πόνο που έχει βιώσει,που δεν δέχεται μια διαφορετική άποψη.Λόγω του εγωισμού και της πεποίθησης πως τα γνωρίζει όλα.Και όποιος τολμήσει να διαφωνήσει,ξέρουμε τι ακολουθεί.

Αναμένουμε σεντόνια με χαρακτηρισμούς,προσκλήσεις κλπ. :S
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.801
Κριτικές
6
Like
11.271
Πόντοι
3.936
Ο πραγματικός άνδρας με λεφτά ή ο επιτυχημένος δεν φοβάται.
Τζέυ δεν είναι θέμα χρημάτων, είναι θέμα εμπειριών και ειλικρίνειας. Σε μερικές μακροχρόνιες σχέσεις που είχα,μετά απο καιρό είχα βαρεθεί και ειχα απομακρυνθεί σεξουαλικά γιατί με την καθημερινότητα ειχαμε γίνει φιλαράκια. Και με τον τρόπο μου την έκανα με ελαφρά, και πήγαινα στην επόμενη. Μερικοί ανθρωποι γεννιούνται για να κάνουν οικογένεια, άλλοι όχι.
 

Καστράτο

Μέγας
Εγγρ.
17 Αυγ 2018
Μηνύματα
3.896
Κριτικές
1
Like
11.899
Πόντοι
3.506
@Pentagiotissa
Εχω παει με αλλες γυναικες ναι, αλλα λογω της φυσης της σχεσης και του γαμου μας (αρκετα διαστηματα μακρυα ο ενας απο τον αλλο) το ειχαμε συζητησει οτι η αποκλειστικοτητα δεν θα ηταν το νουμερο ενα προαπαιτουμενο.
Αγαπητέ φίλε..για να καταλάβω!Η γυναίκα σου δέχεται να την "κερατωνεις" με άλλη ,και ταυτόχρονα δέχεσαι εσύ να γίνεσαι "κερατάς"? Αυτό το θεωρείς ιδανικό γάμο??Η γάμο στα χαρτιά?
:think:

 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Δεδομενων των συνθηκων (Νορβηγια αυτη, Ελλαδα εγω) ηταν ουτως η αλλως εξαιρετικα δυσκολη η αποκλειστικοτητα. Δεν γνωριζω τι κανει αυτη, ουτε αυτη τι κανω εγω, δεν δινουμε και αναφορα οσο ειμαστε μακρυα. Ξερω πως τα διαστηματα που ειμαστε μαζι (διακοπες κτλ) ειμαστε πολυ καλυτερα απο αλλους παντρεμενους, ξερω πως καθε φορα που ειναι να βρεθουμε ξανα δεν κρατιομαστε απο ανυπομονησια και ξερω πως η αποφαση μου να παντρευτω στα 22, να κανω παιδι στα 23 και σημερα να εχω συζυγο, παιδι και ταυτοχρονα να ειμαι καλα επαγγελματικα ειναι η σοφοτερη που πηρα ποτε. Τωρα τα περι περιστασιακων "κερατων" ειναι λεπτομέριες μπροστα σε ολα τα υπολοιπα και πραγματικα δεν δινω σημασια. Το αν ειναι ο γαμος ιδανικος κρινεται απο το πως νιωθουν αυτοι που ειναι σε αυτον. Εμεις λοιπον νιωθουμε καλα, ο μικρος ειναι χαρουμενος αν και του λειπω, οποτε;

Τύπε,είναι το καλύτερο σύστημα που έχω ακούσει για γάμο!Για βορειοευρωπαϊκο πολύ σύνηθες αλλά για Ελλάδα επιστημονική φαντασία.

Το παιδί όμως θεωρώ ότι χρειάζεται και τους δυο τουλάχιστον στα πρώτα χρονια,αλλά αυτο δικό σας θέμα βέβαια
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Δεδομενων των συνθηκων (Νορβηγια αυτη, Ελλαδα εγω) ηταν ουτως η αλλως εξαιρετικα δυσκολη η αποκλειστικοτητα. Δεν γνωριζω τι κανει αυτη, ουτε αυτη τι κανω εγω, δεν δινουμε και αναφορα οσο ειμαστε μακρυα. Ξερω πως τα διαστηματα που ειμαστε μαζι (διακοπες κτλ) ειμαστε πολυ καλυτερα απο αλλους παντρεμενους, ξερω πως καθε φορα που ειναι να βρεθουμε ξανα δεν κρατιομαστε απο ανυπομονησια και ξερω πως η αποφαση μου να παντρευτω στα 22, να κανω παιδι στα 23 και σημερα να εχω συζυγο, παιδι και ταυτοχρονα να ειμαι καλα επαγγελματικα ειναι η σοφοτερη που πηρα ποτε. Τωρα τα περι περιστασιακων "κερατων" ειναι λεπτομέριες μπροστα σε ολα τα υπολοιπα και πραγματικα δεν δινω σημασια. Το αν ειναι ο γαμος ιδανικος κρινεται απο το πως νιωθουν αυτοι που ειναι σε αυτον. Εμεις λοιπον νιωθουμε καλα, ο μικρος ειναι χαρουμενος αν και του λειπω, οποτε;

Ωραιος τυπε, μπραβο σου.
Εγω νομιζω οτι το καλυτερο σεναριο για καποιον που δε μπορει να βρει μονιμη συντροφο (αλλα και για μια αντιστοιχη κοπελα) για γαμο ειναι αυτο που περιγραφεις. Να βρει μια σοβαρη κοπελα, να παντρευτουν, να κανουν ενα παιδι και να χωρισουν ειτε με διαζυγιο ειτε χωρις και να ακολουθησει ο καθενας το δρομο του, βλεποντας και οι δυο το παιδι οσο πρεπει (πατερας 20-30% μητερα 70-80%) και πληρωνοντας ο αντρας ενα ποσο για διαβιωση, ειτε ως επισημη διατροφη ειτε ατυπα.
Ολα προκανονισμενα απο πριν.
Νομιζω ειναι ενα πολυ καλο μοντελο που θα βολεψει παρα πολυ κοσμο στο μελλον, ειδικα οσους-οσες πλησιαζουν στο ηλικιακο οριο και δεν εχουν κανει κατι. Αλλα θα δωσει και κινητρο σε παντρεμενα ζευγαρια που βασανιζονται μαζι αλλα ντρεπονται να χωρισουν, να το κανουν.
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.066
Like
3.712
Πόντοι
606
Παρεμπιπτόντως να πω πως στην Ελλαδα για την κατρακύλα του θεσμου του γαμου φταινε κατα 90% οι αντρες οι οποιοι προτιμουν να τους σκοτωσει καποιος την γυναικα παρα να τους την πηδηξει

Δηλαδή εγώ ας πούμε θεωρούμε οπισθοδρομικός με τα σκανδιναβικά ήθη,αν δεν αφήνω τη γυναίκα μου να πηδιέται και με άλλους;  :think:
 

bianco_verdi

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.725
Like
57
Πόντοι
16
Ο Νίο και οι άλλοι που φοβούνται τι θα τους πάρουν οι γυναίκες μετά που θα χωρίσουν συνήθως δεν έχουν οι ίδιοι για τον εαυτό τους μαντήλι να κλάψουν και δεύτερο βρακί.

Ο πραγματικός άνδρας με λεφτά ή ο επιτυχημένος δεν φοβάται.

Καλά αυτό δεν ισχύει πάντα, ολόκληρος Βαρδινογιάννης κλαίγεται στα δικαστήρια ότι πτώχευσε και καλά για να δίνει 7 αντί 34 χιλ. διατροφή στην Αλιμόνου+τέκνα.
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.801
Κριτικές
6
Like
11.271
Πόντοι
3.936
:sunglasses:
 

Συνημμένα

  • women-will-resort-to-anything-to-destroy-and-rob-a-man-through-misandrist-divorce-process_c_7273393.
    women-will-resort-to-anything-to-destroy-and-rob-a-man-through-misandrist-divorce-process_c_7273393.
    154,6 KB · Εμφανίσεις: 63

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
@Pentagiotissa
Εχω παει με αλλες γυναικες ναι, αλλα λογω της φυσης της σχεσης και του γαμου μας (αρκετα διαστηματα μακρυα ο ενας απο τον αλλο) το ειχαμε συζητησει οτι η αποκλειστικοτητα δεν θα ηταν το νουμερο ενα προαπαιτουμενο.

αρα κι εκεινη πηγαινει με αλλους.
Εσυ εισαι οκ με αυτο?
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Τύπε,είναι το καλύτερο σύστημα που έχω ακούσει για γάμο!Για βορειοευρωπαϊκο πολύ σύνηθες αλλά για Ελλάδα επιστημονική φαντασία.

Το παιδί όμως θεωρώ ότι χρειάζεται και τους δυο τουλάχιστον στα πρώτα χρονια,αλλά αυτο δικό σας θέμα βέβαια

οποιο συστημα δουλευει και για τους δυο ειναι απολυτως αποδεκτο. Εφοσον αυτοι ειναι ευχαριστημενοι αυτο ειναι που εχει και σημασια στο τελος.
Το θεμα ειναι πως γινεται να βαζεις παγο στα συναισθηματα σου ως την επομενη φορα που θα συναντησεις τον/την αγαπημενο σου και ξαφνικα ο παγος γινει λαβα.
Αναρωτιεμαι πως γινεται να αγαπας εναν ανθρωπο, να τον λατρευεις και να διανοηθεις να περνας εστω και μια μερα μακρια του.
Επισης πως γινεται, να αγαπας και να λατρευεις καποιον αλλα ταυτοχρονα το απογευμα να πηγαινεις να πηδας κανα γκομενακι η να ξερεις οτι τωρα που μιλαμε ο ανθρωπος που αγαπας και λατρευεις πηδιεται με καποιον αλλον εκτος απο εσενα.
Με λιγα λογια τα οικογενεια μοτιβα ειναι πολλα και ολοι κανουν ανταπτ οπως τους βολευει και τους ευχαριστει, οταν ομως υπαρχει αληθινη αγαπη το μοτιβο γινεται ενα και ουσιαστικο.
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Οταν υπαρξει (σπανιο εως ανυπαρκτο) αγαπη μεταξυ αντρα-γυναικας υπαρχει και η αφοσιωση.

Εαν δεν υπαρχει αφοσιωση, δεν μπορουμε αυτο το χ πραγμα που εχει στηθει να το ονομασουμε αγαπη, σε καμια περιπτωση.

Δεν θελω να επεκτεινω τη κουβεντα και να παμε και στα υπολοιπα, δεν με απασχολει αλλωστε.

Απλα δεν ειναι ομορφες καταστασεις αυτες, δεν προσφερουν ουτε χαρα, ουτε ευτυχια, ουτε ευχαριστηση, γιατι να υπαρχουν;

 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Ναι ειναι ελευθερη να παει με αλλους αν το εχει αναγκη, δεν χρειαζεται να μου ζητησει και την αδεια. Οταν πλεον 9/12 μηνες του ετους ειμαι μακριά τους περισσοτερο με ενδιαφερει οτι ειναι καλη μητερα πραγμα που συμβαινει. Επισης με χαροποιει πως οποτε ειμαστε ολοι μαζι ειμαστε καλα.

Τυπε ελπιζω μονο να μην εισαι σαν το τυπο παρακατω  :2funny: :2funny: :2funny: (αστειευομαι):

 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Σε τρωει και εσενα τωρα...

Τραβα να βρεις να γαμησεις καμια γκομενα και ασε το τι κανουν οι γυναικες των αλλων.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom