Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 483K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Ναι αλλα αν θελεις να κανεις δευτερο παιδι..πρεπει να κανεις και γαμο αλλιως το αφηνεις αβαφτιστο.
Γιατί; Η εκκλησία βαπτίζει τα παιδιά εκτός γάμου. Το μονο παλαβό, αλλά δε μπορείς να κάνεις αλλιώς, είναι πως πρέπει να δηλώσεις τα παιδιά σε συμβολαιογράφο.
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Μαλλον ελπιδα..αλλα να σου πω κατι, ειναι ετσι η ζωη που σημερα λες δεν θα βρω ποτε τον ανθρωπο μου και αυριο τον συναντας τυχαια..τοσο απλα!

Οταν συμβαινει αυτο ειναι οτι πιο τελειο!!
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Ναι, αυτό προφανώς παίζει. Εγώ ΑΛΛΟ λέω (άντε να το ξαναπώ άλλη μια φορά!!!!):

Αν ΔΕΝ θες να κάνεις παιδιά, ΔΕΝ υπάρχει λόγος να παντρευτείς!!!!
Και δεν το ξαναλέω!!! :grin:
Ρε συ δε διαφωνούμε, αλλά το τόπικ μιλά για δημιουργία οικογένειας γενικά και όχι μέσω γάμου αποκλειστικά.
Μην το ξαναπείς!!! :grin:
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Γιατί; Η εκκλησία βαπτίζει τα παιδιά εκτός γάμου. Το μονο παλαβό, αλλά δε μπορείς να κάνεις αλλιώς, είναι πως πρέπει να δηλώσεις τα παιδιά σε συμβολαιογράφο.

οχι τυπε παει αναλογα την ενορια.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.203
Κριτικές
23
Like
7.859
Πόντοι
3.346
Γιατί; Η εκκλησία βαπτίζει τα παιδιά εκτός γάμου. Το μονο παλαβό, αλλά δε μπορείς να κάνεις αλλιώς, είναι πως πρέπει να δηλώσεις τα παιδιά σε συμβολαιογράφο.
Λεω αν εχεις κανει πολιτικο..στην περιπτωση που εχουν γινει ετσι τα παιδια..μαλλον δεν μπλεκεται η εκκλησια,εκτος και αν πας εσυ να τα βαφτισεις.
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Όλες οι ενορίες το αποδέχονται. Η μόνη απαίτηση ο νονός να μην έχει κάνει πολιτικό γαμο ή να είναι άλλου δόγματος.

ρε συ ειναι μαλακιες ολα αυτα..
εγω δλδ που θελω να γινω νονα..γτ να μη μπορω να γινω νονα..αν ειμαι με συμφωνω συμβιωσης η πολιτικο γαμο
παλι αυτο εγκειται στην ενορια αλλοι αφηνουν αλλοι οχι
οπως και με τα μη χριστιανικα ονοματα


 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
ολα τα παιδια εκτος γαμου βαφτιζονται ασχετως ενοριας
μη λετε ολο μαλακιες

ναι καλα εγω ειμαι στο fb σε διαφορες ομαδες γυναικων και μαμαδων που λενε οτι εχουν τετοια προβληματα
εγω απο εκει το εχω ακουσει.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.203
Κριτικές
23
Like
7.859
Πόντοι
3.346
Παιδια η εκκλησια λεει οτι ολα τα παιδια τα βαφτιζει..στο δευτερο ομως παιδι σου, απαιτει απο εσενα για να το βαφτισει να κανεις και θρησκευτικο.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Λεω αν εχεις κανει πολιτικο..στην περιπτωση που εχουν γινει ετσι τα παιδια..μαλλον δεν μπλεκεται η εκκλησια,εκτος και αν πας εσυ να τα βαφτισεις.
Και πολιτικό να έχεις κάνει αν θέλεις να τα βαπτίσεις πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα. Η εκκλησία σε θέλει να επιστρεψεις κοντά της ακομα και εμμέσως.

Παιδια η εκκλησια λεει οτι ολα τα παιδια τα βαφτιζει..στο δευτερο ομως παιδι σου, απαιτει απο εσενα για να το βαφτισει να κανεις και θρησκευτικο.
Τύπε μου δεν ισχύει αυτό
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.273
Like
599
Πόντοι
246

Συνημμένα

  • αρχείο λήψης.jpeg
    αρχείο λήψης.jpeg
    10,2 KB · Εμφανίσεις: 24

Sopranos

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαρ 2019
Μηνύματα
78
Like
33
Πόντοι
1
Γιατι να βαφτισεις ενα βρεφος αφου μπορεις να του δωσεις όνομα και χωρις αυτη την διαδικασια. Οταν και αν κρινει εκεινο οτι θελει να βαπτιστει ας το κανει αυτοβούλως και οχι με το ζορι..
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
ρε συ ειναι μαλακιες ολα αυτα..
εγω δλδ που θελω να γινω νονα..γτ να μη μπορω να γινω νονα..αν ειμαι με συμφωνω συμβιωσης η πολιτικο γαμο
παλι αυτο εγκειται στην ενορια αλλοι αφηνουν αλλοι οχι
οπως και με τα μη χριστιανικα ονοματα
Υποτιθεται ότι εισαι η πνευματική μητέρα του παιδιού. Δε μπορείς να μετέχεις του μυστηρίου αν δεν εισαι ορθόδοξη. Τυπικό; Ίσως αλλα έτσι λειτουργεί το ορθόδοξο δόγμα.
Και όντως έχει δίκιο το πουλί. Κάτι ομάδες στο φμπ με μαμάδες είναι τόπος συγκεντρωσης τρελών.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.203
Κριτικές
23
Like
7.859
Πόντοι
3.346
Και πολιτικό να έχεις κάνει αν θέλεις να τα βαπτίσεις πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα. Η εκκλησία σε θέλει να επιστρεψεις κοντά της ακομα και εμμέσως.
Τύπε μου δεν ισχύει αυτό
ισχυει στο δευτερο παιδι. Δυο γνωστες μου κοντα δεκα χρονια παντρεμενες με πολιτικο γαμο,οταν εκαναν δευτερο παιδι η εκκλησια τους ειπε αν θελουν να τα βαφτισουν να κανουν πρωτα θρησκευτικο..οπως και εγινε τελικα.
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.273
Like
599
Πόντοι
246
Γιατι να βαφτισεις ενα βρεφος αφου μπορεις να του δωσεις όνομα και χωρις αυτη την διαδικασια. Οταν και αν κρινει εκεινο οτι θελει να βαπτιστει ας το κανει αυτοβούλως και οχι με το ζορι..
αυτο εκανε και ο αλεξης τσιπρας και πολυ σωστα
πηγε το μωρο στο δημαρχειο και το ειπε ορφεας - ερνεστο
τωρα αν κλεισει τα 18 του ο ορφεας - ερνεστο και βγαλει τριχες στο πουλακι του μπορει να παει σε εναν παπα μονος του και να το κανει ορφεας - ερνεστο - παντελης
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom