Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 483K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Εαν εσυ ως αντρας χαιρεσαι με κατι οπως αυτο, τιποτα δεν μπορει να σε εμποδισει απο το να το κανεις τυπε.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Εννοειται! Έχω παιδάκια και γεμίζουν τη ζωή μου με μπόλικη χαρά. Ειναι απολύτως λογικό ένας άνδρας να θέλει να κάνει παιδιά.
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Εννοειται! Έχω παιδάκια και γεμίζουν τη ζωή μου με μπόλικη χαρά. Ειναι απολύτως λογικό ένας άνδρας να θέλει να κάνει παιδιά.

Τυπε, καταρχην ευχομαι οτι καλυτερο για εσενα και τα παιδακια σου, να εχουν παντα υγεια.

Το οτι εσυ θελησες να κανεις αυτο που εκανες, δεν σημαινει οτι ειναι απολυτα λογικο για ολους τους υπολοιπους.

Τι θελω να πω.

Για παραδειγμα, αλλοι θελουν την ησυχια τους και να μην εχουν υποχρεωσεις-τρεχαματα-αγχη.

Αλλοι θελουν να γλεντανε τη ζωη τους με τη μια και με την αλλη και να μπορουν να κανουν οτι τους καυλωσει.

Αλλοι θελουν να αφιερωθουν στη καριερα τους.

Αλλοι θελουν να ταξιδευουν συνεχως και να γνωριζουν συνεχως ανθρωπους και μερη ανα το κοσμο.

Τιποτα δεν ειναι απολυτα λογικα για τους αλλους επειδη ειναι για εμας.

Αυτο που για εσενα φανταζει απολυτα λογικο, για καποιον αλλον φανταζει παραλογο.

Προσωπικα, δεν θελησα ποτε, ουτε και θα θελησω. Μου αρεσει η ζωη που κανω, εχω ανηψια και βαπτιστηρι. Μου φτανουν. Δεν χρειαζομαι το πακετο συζυγος-παιδια. Ουτε καν.

Σεβομαι ομως αυτους που εχουν δημιουργησει οικογενεια και ειναι σωστοι, αυτους που τιμουν την επιλογη τους ως αντρες και εχουν στησει κατι ομορφο.

Αυτους που δεν σεβονται την επιλογη τους και κανουν τα οσα κανουν και μετα λενε τις χιλιες δυο δικαιολογιες για να δικαιολογησουν τα οσα κανουν, ουτε καν.

Αρκετες φορες υπηρχαν στη "παρεα" ανθρωποι που ενω ειχαν οικογενεια ηθελαν να κανουν μαλακιες, τους εκοψα και τη καλημερα.

Δεν μπορω να κανω παρεα εστω και για ενα καφε με εναν τυπο που ειναι τραγικος και δεν εχει αντρισμο πανω του.

Ο αντρας δεν κρυβεται. Κανει τις επιλογες του, τις σεβεται και οταν κατι δεν του πηγαινει καλα, το τελειωνει και συνεχιζει εχοντας σηκωσει τις ευθυνες του και υποστει τις συνεπειες ως αντρας.

Αυτα τα τυπακια που θελουν να ειναι εντος γαμου-οικογενειας και κρυβονται και κανουν τα οσα κανουν, ουτε να τους βλεπω δεν θελω.

Αν δεν τους ικανοποιει η γυναικα τους πλεον, ας χωρισουν και τραβηξουν το δρομο τους. Ξεκαθαρα, αντρικα.

Πετυχε; Καλως. Δεν πετυχε; Παλι καλως, τραβας το δρομο σου και συνεχιζεις δεν παραμενεις μεσα σε τοξικες και αρρωστημενες καταστασεις.
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.066
Like
3.712
Πόντοι
606
Εγώ θα ξαναπώ πως όταν κάνεις παιδί/παιδιά,βάζεις στη ζωή σου τον φόβο.Μην πάθει τίποτα,μην μπλέξει,μην το πειράξει κανεις κλπ.Ένας βήχας ας πούμε να πιάσει το παιδί,εσύ θα χέζεσαι πάνω σου

Επίσης,πρέπει να προσέχεις κι εσένα.Αν πάθεις εσύ κάτι,αν αρρωστήσεις,αν μείνεις άνεργος,άφραγκος,πώς θα ζήσουν τα παιδιά.Γιατί άλλο να έχεις μόνο τον κώλο σου και μπορείς να κάνεις ότι μαλακία θέλεις και άλλο να είσαι υπεύθυνος και για άλλους.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Τυπε, καταρχην ευχομαι οτι καλυτερο για εσενα και τα παιδακια σου, να εχουν παντα υγεια.

Το οτι εσυ θελησες να κανεις αυτο που εκανες, δεν σημαινει οτι ειναι απολυτα λογικο για ολους τους υπολοιπους.

Τι θελω να πω.

Για παραδειγμα, αλλοι θελουν την ησυχια τους και να μην εχουν υποχρεωσεις-τρεχαματα-αγχη.

Αλλοι θελουν να γλεντανε τη ζωη τους με τη μια και με την αλλη και να μπορουν να κανουν οτι τους καυλωσει.

Αλλοι θελουν να αφιερωθουν στη καριερα τους.

Αλλοι θελουν να ταξιδευουν συνεχως και να γνωριζουν συνεχως ανθρωπους και μερη ανα το κοσμο.

Τιποτα δεν ειναι απολυτα λογικα για τους αλλους επειδη ειναι για εμας.

Αυτο που για εσενα φανταζει απολυτα λογικο, για καποιον αλλον φανταζει παραλογο.

Προσωπικα, δεν θελησα ποτε, ουτε και θα θελησω. Μου αρεσει η ζωη που κανω, εχω ανηψια και βαπτιστηρι. Μου φτανουν. Δεν χρειαζομαι το πακετο συζυγος-παιδια. Ουτε καν.

Σεβομαι ομως αυτους που εχουν δημιουργησει οικογενεια και ειναι σωστοι, αυτους που τιμουν την επιλογη τους ως αντρες και εχουν στησει κατι ομορφο.

Αυτους που δεν σεβονται την επιλογη τους και κανουν τα οσα κανουν και μετα λενε τις χιλιες δυο δικαιολογιες για να δικαιολογησουν τα οσα κανουν, ουτε καν.

Αρκετες φορες υπηρχαν στη "παρεα" ανθρωποι που ενω ειχαν οικογενεια ηθελαν να κανουν μαλακιες, τους εκοψα και τη καλημερα.

Δεν μπορω να κανω παρεα εστω και για ενα καφε με εναν τυπο που ειναι τραγικος και δεν εχει αντρισμο πανω του.

Ο αντρας δεν κρυβεται. Κανει τις επιλογες του, τις σεβεται και οταν κατι δεν του πηγαινει καλα, το τελειωνει και συνεχιζει εχοντας σηκωσει τις ευθυνες του και υποστει τις συνεπειες ως αντρας.

Αυτα τα τυπακια που θελουν να ειναι εντος γαμου-οικογενειας και κρυβονται και κανουν τα οσα κανουν, ουτε να τους βλεπω δεν θελω.

Αν δεν τους ικανοποιει η γυναικα τους πλεον, ας χωρισουν και τραβηξουν το δρομο τους. Ξεκαθαρα, αντρικα.

Πετυχε; Καλως. Δεν πετυχε; Παλι καλως, τραβας το δρομο σου και συνεχιζεις δεν παραμενεις μεσα σε τοξικες και αρρωστημενες καταστασεις.
Σ' ευχαριστώ πολύ και σου το εύχομαι ολόψυχα. Υγεια πάνω από όλα για ολους. Δεν υπάρχει πολυτιμότερο αγαθό. Όλα τα άλλα παλευονται.
Εγώ το θεωρω λογικό για πολλούς, όχι ομως για όλους αφού ο καθένας θέτει προτεραιότητες στη ζωη του, γιαυτό και δεν έγραψα λογικό για κάθε άνδρα.
Το ερώτημα που θέτεις ισχυει και αντιστρόφως.
Το ότι εσύ θέλησες "να μην κανεις αυτό που έκανες", δε σημαίνει ότι ειναι απόλυτα λογικό για ολους τους υπόλοιπους.
Για αυτούς που δεν σέβονται την επιλογή τους για δημιουργία οικογένειας συμφωνούμε απολύτως. Σιχαίνομαι την υποκρισία και την έλλειψη ειλικρίνειας στη σχέση.
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Θα το θέσω κάπως αλλιώς:
Αν δεν θες να κάνεις παιδιά, δεν υπάρχει λόγος να παντρευτείς.

Ο νοών νοείτο :grin:

Συμφωνω σε αυτο.
Αλλα παλι εγκειται στο τι κατηγορια ανθρωπου εισαι.
Μια κατηγορια αντρων και γυναικων ονειρευονται την αποκατασταση απο μικροι να βρουν ενα ταιρι και να κανουν φαμιλια.
Μια κατηγορια ζει τη ζωη του ωσπου βρισκει καποιον/α που τον/την εμπνευει για το επομενο βημα
Και τελος μια κατηγορια που θελει να ειναι παντα ελευθερος/η

Καμια κατηγορια δεν ειναι κακη. Κακο ειναι να μπαινεις σε μια κατηγορια που δε σου αρμοζει και να τα κανεις πουτανα. Αν εισαι πολυγαμικος μη παντρευτεις ποτε..ποιος ο λογος να κερατωνεις τη γυναικα σου?
Αν θελεις να κανεις οικογενεια τοτε ναι καντην αλλα να εισαι εκει 100%
Βεβαια ειμαστε ανθρωποι και πρωτος ο αναμαρτητος το λιθο βαλετω..
Δλδ ο πολυγαμικος ξεκιναει για τη πολυταραχη ζωη του και στη πορεια ερωτευεται και αγαπαει μονο μια..
ο οικογενειαρχης ξεκιναει  focused στην οικογενεια του και ξαφνικα γινεται πολυγαμικος..
Αυτα ειναι σεναρια που συμβαινουν καθημερινα και πηγαζουν απο την αδυναμια της ανθρωπινης φυσης..
δεν ειναι κακο, δεν υπαρχει σωστο και λαθος στη ζωη μας..σωστο ειναι μονο οτι μας κανει καλο και λαθος οτι μας κανει κακο..
αν στη παρουσα φαση μπλεχτεις σε μια κατασταση που ειναι εξω απτη κατηγορια σου δεν ειναι κακο..συμβαινει..
στο χερι σου ειναι αν θα τη ζησεις η αν θα τη τερματισεις..το θεμα ειναι να μη σε κυριεσει ο φοβος..γτ ο φοβος ειναι το αντιθετο της αγαπης

και για να ερθουμε στα παιδια..τα παιδια ειναι οτι πιο αθωο υπαρχει για να μας θυμιζει οτι ειμαστε ανθρωποι..εχουμε μια δευτερη ευκαιρια να γραψουμε πανω σε μια λευκη σελιδα και να τη γαλουχησουμε με αξιες και ηθη που κουβαλαμε.
ομως δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι καταλληλοι για να γινουν γονεις..
αν γινεις γονιος πρεπει να εισαι εκει για το παιδι σου..

Αν μου πεις για παιδια εκτος γαμου θα σ πω ναι
Αν με ρωτας για παιδια χωρις να επελθει γαμος στο ζευγαρι θα σου πω ναι..
ο γαμος ειναι διαδικαστικος..η οικογενεια ομως δλδ αυτο το συνολο μπαμπα-μαμα ειναι ο  πυρηνας που χρειαζεται ενα παιδι για να γινει ολοκληρωμενος ανθρωπος
και πιστευω οτι παντα ειναι ωραιο να δημιουργεις κατι..δεν εχω οικογενεια αλλα ολοι οσοι εχουν μου εχουν πει οτι ειναι οτι πιο ομορφο και οτι πιο σημαντικο εχουν δημιουργησει ποτε.
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Εγώ θα ξαναπώ πως όταν κάνεις παιδί/παιδιά,βάζεις στη ζωή σου τον φόβο.Μην πάθει τίποτα,μην μπλέξει,μην το πειράξει κανεις κλπ.Ένας βήχας ας πούμε να πιάσει το παιδί,εσύ θα χέζεσαι πάνω σου

Επίσης,πρέπει να προσέχεις κι εσένα.Αν πάθεις εσύ κάτι,αν αρρωστήσεις,αν μείνεις άνεργος,άφραγκος,πώς θα ζήσουν τα παιδιά.Γιατί άλλο να έχεις μόνο τον κώλο σου και μπορείς να κάνεις ότι μαλακία θέλεις και άλλο να είσαι υπεύθυνος και για άλλους.

ετσι ειναι δημιουργεις εναν αλλον ανθρωπο απο το μηδεν και εχεις την απολυτη ευθυνη. Γιαυτο και ανθρωποι που ειναι ευθυνοφοβοι συνηθως δε κανουν παιδια.
Το να κανεις παιδια ειναι μια νεα προκληση, ενα καινουργιο λεβελ στη πιστα της ζωης που σαφως ειναι πολυ πιο δυσκολο απο το λεβελ που ησουν. Πολλοι λενε οτι μακαρι να υπηρχε ενα μανιουαλ για το πως να χειριστεις τα παιδια..
δεν υπαρχει ομως..ειναι ενας νεος κοσμος που ανοιγεται μπροστα σου..
απο οτι εχω ακουσει οι δυσκολιες ειναι πολλες αλλα η ανταμοιβη που παιρνεις οταν δυο χερακια σε αγκαλιασουν και σου πουν Καληνυχτα μπαμπα σαγαπω τοτε ολα σβηνουν. Οσοι εχετε παιδια το ξερετε καλυτερα αυτο.

Δηλαδη δεν ειναι λογος να μπεις στη δημιουργια οικογενειας μονο κ μονο επειδη πατησες τα 30, επειδη η μανα σου σε πρηζει ποτε θα παντρευετεις, επειδη ολοι σου οι φιλοι ειναι παντρεμενοι, κτλπ..
αλλα ειναι λογος να το κανεις οταν θελεις να μοιραστεις τη ζωη σου με τον ανθρωπο που εχεις επιλεξει, θελεις να δημιουργησεις κατι ομορφο μαζι του, θελεις να βιωσεις πρωτογνωρα πραγματα και να πορευτεις σαυτη τη ζωη με γνωμονα την αγαπη και τη ανιδιοτελεια που μονο το παιδι σου θα σου προσφερει.

 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.637
Κριτικές
76
Like
8.402
Πόντοι
2.786
Συμφωνω σε αυτο.
Αλλα παλι εγκειται στο τι κατηγορια ανθρωπου εισαι.
Μια κατηγορια αντρων και γυναικων ονειρευονται την αποκατασταση απο μικροι να βρουν ενα ταιρι και να κανουν φαμιλια.
Μια κατηγορια ζει τη ζωη του ωσπου βρισκει καποιον/α που τον/την εμπνευει για το επομενο βημα
Και τελος μια κατηγορια που θελει να ειναι παντα ελευθερος/η

Καμια κατηγορια δεν ειναι κακη. Κακο ειναι να μπαινεις σε μια κατηγορια που δε σου αρμοζει και να τα κανεις πουτανα. Αν εισαι πολυγαμικος μη παντρευτεις ποτε..ποιος ο λογος να κερατωνεις τη γυναικα σου?
Αν θελεις να κανεις οικογενεια τοτε ναι καντην αλλα να εισαι εκει 100%
Βεβαια ειμαστε ανθρωποι και πρωτος ο αναμαρτητος το λιθο βαλετω..
Δλδ ο πολυγαμικος ξεκιναει για τη πολυταραχη ζωη του και στη πορεια ερωτευεται και αγαπαει μονο μια..
ο οικογενειαρχης ξεκιναει  focused στην οικογενεια του και ξαφνικα γινεται πολυγαμικος..
Αυτα ειναι σεναρια που συμβαινουν καθημερινα και πηγαζουν απο την αδυναμια της ανθρωπινης φυσης..
δεν ειναι κακο, δεν υπαρχει σωστο και λαθος στη ζωη μας..σωστο ειναι μονο οτι μας κανει καλο και λαθος οτι μας κανει κακο..
αν στη παρουσα φαση μπλεχτεις σε μια κατασταση που ειναι εξω απτη κατηγορια σου δεν ειναι κακο..συμβαινει..
στο χερι σου ειναι αν θα τη ζησεις η αν θα τη τερματισεις..το θεμα ειναι να μη σε κυριεσει ο φοβος..γτ ο φοβος ειναι το αντιθετο της αγαπης

και για να ερθουμε στα παιδια..τα παιδια ειναι οτι πιο αθωο υπαρχει για να μας θυμιζει οτι ειμαστε ανθρωποι..εχουμε μια δευτερη ευκαιρια να γραψουμε πανω σε μια λευκη σελιδα και να τη γαλουχησουμε με αξιες και ηθη που κουβαλαμε.
ομως δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι καταλληλοι για να γινουν γονεις..
αν γινεις γονιος πρεπει να εισαι εκει για το παιδι σου..

Αν μου πεις για παιδια εκτος γαμου θα σ πω ναι
Αν με ρωτας για παιδια χωρις να επελθει γαμος στο ζευγαρι θα σου πω ναι..
ο γαμος ειναι διαδικαστικος..η οικογενεια ομως δλδ αυτο το συνολο μπαμπα-μαμα ειναι ο  πυρηνας που χρειαζεται ενα παιδι για να γινει ολοκληρωμενος ανθρωπος
και πιστευω οτι παντα ειναι ωραιο να δημιουργεις κατι..δεν εχω οικογενεια αλλα ολοι οσοι εχουν μου εχουν πει οτι ειναι οτι πιο ομορφο και οτι πιο σημαντικο εχουν δημιουργησει ποτε.

Δεν κατάλαβες τίποτα. Όταν παντρευτείς και κάνεις παιδιά, έλα να μου πεις μετά η ίδια για την υπερ-ανάλυση που έκανες πριν λίγο. Γράφεις σωστά πράγματα αλλά και μπαρούφες. Που δεν χρειαζόταν γιατί τα μεν (σωστά) είναι αυτονόητα, τα δε (μπαρούφες) επίσης!!!

Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά κι όπως το έγραψα:
Αν ΔΕΝ θες να κάνεις παιδιά, δεν υπάρχει λόγος να παντρευτείς (δηλαδή αν ΘΕΣ να κάνεις παιδιά, υπάρχει λόγος να παντρευτείς - αλλά δεν το έγραψα γιατί κι αυτό είναι αυτονόητο).
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.203
Κριτικές
23
Like
7.859
Πόντοι
3.346
Απο τα λιγα που καταλαβα μαρια..Νομιζω ηρθε η ωρα να γινεις μανα!
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.637
Κριτικές
76
Like
8.402
Πόντοι
2.786
Εγώ θα ξαναπώ πως όταν κάνεις παιδί/παιδιά,βάζεις στη ζωή σου τον φόβο.Μην πάθει τίποτα,μην μπλέξει,μην το πειράξει κανεις κλπ.Ένας βήχας ας πούμε να πιάσει το παιδί,εσύ θα χέζεσαι πάνω σου

Ναι αλλά αυτό δεν πάει μαζί με το "θέλω παιδιά". Δεν έχει "θέλω παιδιά, αλλά!". Δεν γίνονται και τα δύο! Αν ήθελες, τότε αυτά για σένα θα ήταν ψιλά γράμματα. Οπότε, δεν θέλεις! Οπότε, μην κάνεις!
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Δεν κατάλαβες τίποτα. Όταν παντρευτείς και κάνεις παιδιά, έλα να μου πεις μετά η ίδια για την υπερ-ανάλυση που έκανες πριν λίγο. Γράφεις σωστά πράγματα αλλά και μπαρούφες. Που δεν χρειαζόταν γιατί τα μεν (σωστά) είναι αυτονόητα, τα δε (μπαρούφες) επίσης!!!

Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά κι όπως το έγραψα:
Αν ΔΕΝ θες να κάνεις παιδιά, δεν υπάρχει λόγος να παντρευτείς (δηλαδή αν ΘΕΣ να κάνεις παιδιά, υπάρχει λόγος να παντρευτείς - αλλά δεν το έγραψα γιατί κι αυτό είναι αυτονόητο).

δεν ειπα κατι αλλο εγω τυπε.
μιλησα για την ελευθερια του ατομου να επιλεξει.
ειπα οτι ακομα κ να κανεις παιδια δε χρειαζεται να κανεις γαμο..

πχ εγω δεν εχω φανταστει ποτε τον εαυτο μου με νυφικο
μανουλα ομως τον εχω φανταστει.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.502
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Δεν κατάλαβες τίποτα. Όταν παντρευτείς και κάνεις παιδιά, έλα να μου πεις μετά η ίδια για την υπερ-ανάλυση που έκανες πριν λίγο. Γράφεις σωστά πράγματα αλλά και μπαρούφες. Που δεν χρειαζόταν γιατί τα μεν (σωστά) είναι αυτονόητα, τα δε (μπαρούφες) επίσης!!!

Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά κι όπως το έγραψα:
Αν ΔΕΝ θες να κάνεις παιδιά, δεν υπάρχει λόγος να παντρευτείς (δηλαδή αν ΘΕΣ να κάνεις παιδιά, υπάρχει λόγος να παντρευτείς - αλλά δεν το έγραψα γιατί κι αυτό είναι αυτονόητο).
Η δημιουργία οικογένειας δεν απαιτεί ούτε προϋποθέτει γάμο. Αρκεί να είναι συνειδητή επιλογή. Εχω δει τρισευτυχισμένα ζευγαρια με εξαιρετικές οικογένειες χωρις γαμήλια τελετη.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.203
Κριτικές
23
Like
7.859
Πόντοι
3.346
Η δημιουργία οικογένειας δεν απαιτεί ούτε προϋποθέτει γάμο. Αρκεί να είναι συνειδητή επιλογή. Εχω δει τρισευτυχισμένα ζευγαρια με εξαιρετικές οικογένειες χωρις γαμήλια τελετη.
Ναι αλλα αν θελεις να κανεις δευτερο παιδι..πρεπει να κανεις και γαμο αλλιως το αφηνεις αβαφτιστο.
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Αυτος που θα ερωτευθεις, ο ανθρωπος σου..που μαζι του θα κανεις μια ομορφη οικογενεια!

η κολλητη μου λεει οτι μετα τη ταλαιπωρια που εφαγα τα προηγουμενα χρονια νιωθει οτι το 2020 θα ειναι η χρονια μου και οτι θα βρω τον ανθρωπο μου!
Για να δω, τα διαισθανεται αυτα ή  τα λεει για να μ δωσει ελπιδα..
stay tuned! lolll
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.637
Κριτικές
76
Like
8.402
Πόντοι
2.786
Η δημιουργία οικογένειας δεν απαιτεί ούτε προϋποθέτει γάμο. Αρκεί να είναι συνειδητή επιλογή. Εχω δει τρισευτυχισμένα ζευγαρια με εξαιρετικές οικογένειες χωρις γαμήλια τελετη.

Ναι, αυτό προφανώς παίζει. Εγώ ΑΛΛΟ λέω (άντε να το ξαναπώ άλλη μια φορά!!!!):

Αν ΔΕΝ θες να κάνεις παιδιά, ΔΕΝ υπάρχει λόγος να παντρευτείς!!!!

Και δεν το ξαναλέω!!! :grin:
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Ναι αλλα αν θελεις να κανεις δευτερο παιδι..πρεπει να κανεις και γαμο αλλιως το αφηνεις αβαφτιστο.

καλα αλλη παπαρια κι αυτη με τις βαφτισεις...
οτι πιο τραγικο κατα τη γνωμη μου ειναι το να μη βαφτισεις καποιον ο οποιος δεν προεχεται απο χριστιανικο γαμο..

δλδ παλια πως βαφτιζανε ομαδικα τοσο κοσμο στο ονομα στου Χριστου ενω τωρα ζητανε ενα σωρο κωλοχαρτα για να σου επιτρεψουν κατι που θα επρεπε να ειναι αυτονοητο.
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Ναι, αυτό προφανώς παίζει. Εγώ ΑΛΛΟ λέω (άντε να το ξαναπώ άλλη μια φορά!!!!):

Αν ΔΕΝ θες να κάνεις παιδιά, ΔΕΝ υπάρχει λόγος να παντρευτείς!!!!

Και δεν το ξαναλέω!!! :grin:

ρε τυπε αυτο π λες ειναι αυτονοητο! τι μας πρηζειςςς
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.203
Κριτικές
23
Like
7.859
Πόντοι
3.346
η κολλητη μου λεει οτι μετα τη ταλαιπωρια που εφαγα τα προηγουμενα χρονια νιωθει οτι το 2020 θα ειναι η χρονια μου και οτι θα βρω τον ανθρωπο μου!
Για να δω, τα διαισθανεται αυτα ή  τα λεει για να μ δωσει ελπιδα..
stay tuned! lolll
Μαλλον ελπιδα..αλλα να σου πω κατι, ειναι ετσι η ζωη που σημερα λες δεν θα βρω ποτε τον ανθρωπο μου και αυριο τον συναντας τυχαια..τοσο απλα!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom