Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 479K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.681
Κριτικές
6
Like
11.058
Πόντοι
3.936
Όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι και αυτό ακριβώς είναι που κάνει τις ζωές μας ενδιαφέρουσες. Πόσο βαρετός και μονότονος θα ήταν ένας κόσμος με ίδιους ανθρώπους! Η ευτυχία είναι υπόθεση καθαρά προσωπική. Κάποιοι την έχουν συνυφασμένη με τη δημιουργία οικογένειας και κάποιοι άλλοι όχι. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει πως ο ένας είναι πιο άξιος σεβασμού, πιο έξυπνος ή πιο προβληματικός από τον άλλο. Το σημαντικό είναι να ξέρεις τι θες κι αν αυτό που θες μπορείς να το κάνεις με τέτοιο τρόπο ώστε να νιώθεις ευτυχισμένος.

Ένας άνθρωπος ο οποίος δεν ονειρεύεται να κάνει οικογένεια γιατί γνωρίζει πως δεν μπορεί ή δε θέλει να ανταποκριθεί σε αυτό το ρόλο αξίζει την εκτίμηση και το θαυμασμό όσο εκείνος που δημιουργεί μια ευτυχισμένη οικογένεια. Είναι ειλικρινής με τον εαυτό του και τους γύρω του και η ζωή του δε βασίζεται σε καταπιεσμένα «θέλω». Δεν προσπαθεί να πλάσει μια ψεύτικη εικόνα ώστε να είναι αρεστός στους άλλους. Επιλέγει να στηρίξει τις επιθυμίες του και να αντιμετωπίσει μια πραγματικότητα  κάποιες φορές, που θα τον αναγκάζει να απολογείται απλά και μόνο γιατί διαφέρουν τα όνειρα του από των φίλων του ή των συγγενών του.

Δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό ή λάθος όταν κάποιος ονειρεύεται την ιδανική ζωή για εκείνον και στο μυαλό του έχει ταξίδια, καριέρα και διαφορετικούς συντρόφους κι όχι γάμο, παιδιά και οικογενειακή θαλπωρή. Λάθος είναι όταν ονειρεύεται τα πρώτα και τελικά κάνει οικογένεια ή το ανάποδο. Λάθος είναι να κάνει οικογένεια γιατί πρέπει. Λάθος είναι να αυξάνει τις πωλήσεις του εργοστασίου με αντάλλαγμα την ευτυχία του. Λάθος είναι να προσπαθεί  να ταιριάξει σε ένα καλούπι που ξέρει από την αρχή πως θα το σπάσει.
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.888
Like
1.427
Πόντοι
216
Όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι και αυτό ακριβώς είναι που κάνει τις ζωές μας ενδιαφέρουσες. Πόσο βαρετός και μονότονος θα ήταν ένας κόσμος με ίδιους ανθρώπους! Η ευτυχία είναι υπόθεση καθαρά προσωπική. Κάποιοι την έχουν συνυφασμένη με τη δημιουργία οικογένειας και κάποιοι άλλοι όχι. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει πως ο ένας είναι πιο άξιος σεβασμού, πιο έξυπνος ή πιο προβληματικός από τον άλλο. Το σημαντικό είναι να ξέρεις τι θες κι αν αυτό που θες μπορείς να το κάνεις με τέτοιο τρόπο ώστε να νιώθεις ευτυχισμένος.

Ένας άνθρωπος ο οποίος δεν ονειρεύεται να κάνει οικογένεια γιατί γνωρίζει πως δεν μπορεί ή δε θέλει να ανταποκριθεί σε αυτό το ρόλο αξίζει την εκτίμηση και το θαυμασμό όσο εκείνος που δημιουργεί μια ευτυχισμένη οικογένεια. Είναι ειλικρινής με τον εαυτό του και τους γύρω του και η ζωή του δε βασίζεται σε καταπιεσμένα «θέλω». Δεν προσπαθεί να πλάσει μια ψεύτικη εικόνα ώστε να είναι αρεστός στους άλλους. Επιλέγει να στηρίξει τις επιθυμίες του και να αντιμετωπίσει μια πραγματικότητα  κάποιες φορές, που θα τον αναγκάζει να απολογείται απλά και μόνο γιατί διαφέρουν τα όνειρα του από των φίλων του ή των συγγενών του.

Δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό ή λάθος όταν κάποιος ονειρεύεται την ιδανική ζωή για εκείνον και στο μυαλό του έχει ταξίδια, καριέρα και διαφορετικούς συντρόφους κι όχι γάμο, παιδιά και οικογενειακή θαλπωρή. Λάθος είναι όταν ονειρεύεται τα πρώτα και τελικά κάνει οικογένεια ή το ανάποδο. Λάθος είναι να κάνει οικογένεια γιατί πρέπει. Λάθος είναι να αυξάνει τις πωλήσεις του εργοστασίου με αντάλλαγμα την ευτυχία του. Λάθος είναι να προσπαθεί  να ταιριάξει σε ένα καλούπι που ξέρει από την αρχή πως θα το σπάσει.

Θα υπηρχε πολυ λιγοτερη δυστυχια στον κοσμο,
αν καποιοι και καποιες δεν εκαναν οικογενεια απλως επειδη 'πρεπει', ή 'ετσι κανουν ολοι'....
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Ενα κ αυτο με το ζορι..
κανενα και χωρις κανενα ζορι.
και εγω δοκιμασα τον γαμο δεν μου αρεσε η συγκοτοικιση με την συζυγο λογω γκρινιας και σηκωθηκα και εφυγα σε 3 μηνες πριν κανω παιδι το οποιο ηθελε πολυ αυτη ενω εγω δεν καιγομουν.

να κανω δηλαδη παιδι και υστερα να εχω εφορου ζωης νταραβερια με την μανα. δεν σφαξανε.

γαμησι βρισκεις κι αλλου, η ψυχικη ηρεμια ειναι πολυτιμοτερη
 

bourdeliaris82

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.630
Κριτικές
57
Like
6.798
Πόντοι
5.406
κανενα και χωρις κανενα ζορι.
και εγω δοκιμασα τον γαμο δεν μου αρεσε η συγκοτοικιση με την συζυγο λογω γκρινιας και σηκωθηκα και εφυγα σε 3 μηνες πριν κανω παιδι το οποιο ηθελε πολυ αυτη ενω εγω δεν καιγομουν.

να κανω δηλαδη παιδι και υστερα να εχω εφορου ζωης νταραβερια με την μανα. δεν σφαξανε.

γαμησι βρισκεις κι αλλου, η ψυχικη ηρεμια ειναι πολυτιμοτερη
Σωστός. Παιδια μόνο με ψυχικά υγιείς γυναίκες
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
κανενα και χωρις κανενα ζορι.
και εγω δοκιμασα τον γαμο δεν μου αρεσε η συγκοτοικιση με την συζυγο λογω γκρινιας και σηκωθηκα και εφυγα σε 3 μηνες πριν κανω παιδι το οποιο ηθελε πολυ αυτη ενω εγω δεν καιγομουν.

να κανω δηλαδη παιδι και υστερα να εχω εφορου ζωης νταραβερια με την μανα. δεν σφαξανε.

γαμησι βρισκεις κι αλλου, η ψυχικη ηρεμια ειναι πολυτιμοτερη

Σωστος. Καλα ξηγηθηκες και διορθωσες το λαθος που ειχες κανει πριν γινει τραγωδια.
 

bourdeliaris82

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.630
Κριτικές
57
Like
6.798
Πόντοι
5.406
Δεν υπαρχει τετοιο ειδος γυναικων.
Άμα είσαι ψυχικά διαταραγμένος και μισογύνης , σίγουρα είναι δύσκολο να βρέις τέτοιο είδος. Τα ίδια λένε και οι ψυχικά διαταραγμένες γυναίκες για εμάς
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Άμα είσαι ψυχικά διαταραγμένος και μισογύνης , σίγουρα είναι δύσκολο να βρέις τέτοιο είδος. Τα ίδια λένε και οι ψυχικά διαταραγμένες γυναίκες για εμάς

Τυπε ο χρησταρας είναι η αντρικη Version γκόμενας που δεν έχει φίλες γιατί ολες τη ζηλεύουν και που όλοι οι άντρες είναι μαλακές.
Ολίγον φεμιναζί και ψευτοκουλτουριαρα 35αρα που νομίζει ότι είναι 25αρα που χωρίς να έχει συνάψει σχέση ποτέ, γράφεται στο Cosmopolitan και δίνει συμβουλές για σχέσεις.


 

bourdeliaris82

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.630
Κριτικές
57
Like
6.798
Πόντοι
5.406
Τυπε ο χρησταρας είναι η αντρικη Version γκόμενας που δεν έχει φίλες γιατί ολες τη ζηλεύουν και που όλοι οι άντρες είναι μαλακές.
Ολίγον φεμιναζί και ψευτοκουλτουριαρα 35αρα που νομίζει ότι είναι 25αρα που χωρίς να έχει συνάψει σχέση ποτέ, γράφεται στο Cosmopolitan και δίνει συμβουλές για σχέσεις.
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
 

ROYAL

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
40
Like
19
Πόντοι
0
Όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι και αυτό ακριβώς είναι που κάνει τις ζωές μας ενδιαφέρουσες. Πόσο βαρετός και μονότονος θα ήταν ένας κόσμος με ίδιους ανθρώπους! Η ευτυχία είναι υπόθεση καθαρά προσωπική. Κάποιοι την έχουν συνυφασμένη με τη δημιουργία οικογένειας και κάποιοι άλλοι όχι. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει πως ο ένας είναι πιο άξιος σεβασμού, πιο έξυπνος ή πιο προβληματικός από τον άλλο. Το σημαντικό είναι να ξέρεις τι θες κι αν αυτό που θες μπορείς να το κάνεις με τέτοιο τρόπο ώστε να νιώθεις ευτυχισμένος.

Ένας άνθρωπος ο οποίος δεν ονειρεύεται να κάνει οικογένεια γιατί γνωρίζει πως δεν μπορεί ή δε θέλει να ανταποκριθεί σε αυτό το ρόλο αξίζει την εκτίμηση και το θαυμασμό όσο εκείνος που δημιουργεί μια ευτυχισμένη οικογένεια. Είναι ειλικρινής με τον εαυτό του και τους γύρω του και η ζωή του δε βασίζεται σε καταπιεσμένα «θέλω». Δεν προσπαθεί να πλάσει μια ψεύτικη εικόνα ώστε να είναι αρεστός στους άλλους. Επιλέγει να στηρίξει τις επιθυμίες του και να αντιμετωπίσει μια πραγματικότητα  κάποιες φορές, που θα τον αναγκάζει να απολογείται απλά και μόνο γιατί διαφέρουν τα όνειρα του από των φίλων του ή των συγγενών του.

Δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό ή λάθος όταν κάποιος ονειρεύεται την ιδανική ζωή για εκείνον και στο μυαλό του έχει ταξίδια, καριέρα και διαφορετικούς συντρόφους κι όχι γάμο, παιδιά και οικογενειακή θαλπωρή. Λάθος είναι όταν ονειρεύεται τα πρώτα και τελικά κάνει οικογένεια ή το ανάποδο. Λάθος είναι να κάνει οικογένεια γιατί πρέπει. Λάθος είναι να αυξάνει τις πωλήσεις του εργοστασίου με αντάλλαγμα την ευτυχία του. Λάθος είναι να προσπαθεί  να ταιριάξει σε ένα καλούπι που ξέρει από την αρχή πως θα το σπάσει.
Πολυ σωστα .ετσι ειναι ακριβως αλλα δυστηχως πολυ λιγοι το ακολουθουν
 

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.235
Κριτικές
19
Like
7.205
Πόντοι
3.346
Όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι και αυτό ακριβώς είναι που κάνει τις ζωές μας ενδιαφέρουσες. Πόσο βαρετός και μονότονος θα ήταν ένας κόσμος με ίδιους ανθρώπους! Η ευτυχία είναι υπόθεση καθαρά προσωπική. Κάποιοι την έχουν συνυφασμένη με τη δημιουργία οικογένειας και κάποιοι άλλοι όχι. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει πως ο ένας είναι πιο άξιος σεβασμού, πιο έξυπνος ή πιο προβληματικός από τον άλλο. Το σημαντικό είναι να ξέρεις τι θες κι αν αυτό που θες μπορείς να το κάνεις με τέτοιο τρόπο ώστε να νιώθεις ευτυχισμένος.

Ένας άνθρωπος ο οποίος δεν ονειρεύεται να κάνει οικογένεια γιατί γνωρίζει πως δεν μπορεί ή δε θέλει να ανταποκριθεί σε αυτό το ρόλο αξίζει την εκτίμηση και το θαυμασμό όσο εκείνος που δημιουργεί μια ευτυχισμένη οικογένεια. Είναι ειλικρινής με τον εαυτό του και τους γύρω του και η ζωή του δε βασίζεται σε καταπιεσμένα «θέλω». Δεν προσπαθεί να πλάσει μια ψεύτικη εικόνα ώστε να είναι αρεστός στους άλλους. Επιλέγει να στηρίξει τις επιθυμίες του και να αντιμετωπίσει μια πραγματικότητα  κάποιες φορές, που θα τον αναγκάζει να απολογείται απλά και μόνο γιατί διαφέρουν τα όνειρα του από των φίλων του ή των συγγενών του.

Δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό ή λάθος όταν κάποιος ονειρεύεται την ιδανική ζωή για εκείνον και στο μυαλό του έχει ταξίδια, καριέρα και διαφορετικούς συντρόφους κι όχι γάμο, παιδιά και οικογενειακή θαλπωρή. Λάθος είναι όταν ονειρεύεται τα πρώτα και τελικά κάνει οικογένεια ή το ανάποδο. Λάθος είναι να κάνει οικογένεια γιατί πρέπει. Λάθος είναι να αυξάνει τις πωλήσεις του εργοστασίου με αντάλλαγμα την ευτυχία του. Λάθος είναι να προσπαθεί  να ταιριάξει σε ένα καλούπι που ξέρει από την αρχή πως θα το σπάσει.

+1  :thumbsup: :hi:
 

GSAKKI

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2010
Μηνύματα
2.777
Κριτικές
1
Like
209
Πόντοι
36
Δυο φίλοι μου έχουν κάνει σκέψεις να αυτοκτονήσουν επειδή εχουν χάσει τους γονεις τους και δεν εχουν οικογενεια.

Νομίζω λίγοι πετυχαίνουν να ειναι ευτυχισμένοι στη ζωή τους χωρίς οικογένεια.. 
 

steveman7

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
17 Δεκ 2017
Μηνύματα
163
Κριτικές
207
Like
10.620
Πόντοι
30.573
1) Μιλα με ουρολογο-γυναικολογο να στο εξηγησει. Εν συντομια, λογω κατασκευης το εχουν πιο πολυ αναγκη, και σωματικα και ψυχικα κυριως. Η παραμυθα-πλυση εγκεφαλου που εχουν περασει εδω και πολλα ετη οτι ο αντρας το εχει πιο πολυ αναγκη δεν ισχυει, απλα με αυτο το τροπο θελουν να προστατεψουν το ονομα τους και να μη γνωριζει ολος ο κοσμος ποσο ξεσκισμενες γαμιολες ειναι. Η πουτσα, ο εγωκεντρισμος και ο υλισμος ειναι στο μυαλο τους μονιμα.

2) Δεν προκειται ποτε να εχει ο καθε ενας και απο μια γκομενα. Οι λιγοι γαμουν τις πολλες. Γιατι; Γιατι ειναι μιζεροι, αχρηστοι, μουνοδουλοι και προσκυνητες οι πιο πολλοι γυρω μας.

3) Μια χαρα θεληση εχουν. Τη δυνατοτητα δεν εχουν ολες τους.
Εδώ κολλάει το ρητό:Της γυναίκας ο καημός πουτσα λούσα και χορός χαχαχα!
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
Αυτο ειναι το μοτό που ταιριάζει σε ολες τις ελλεεινιδες!


Για τους αθλιους-ανικανους-αμπαλους-πιθηκοποιημενους αντρες της εποχης μας, τι εχεις να πεις φιλε μου;

Μη κατηγορουμε μονο τις γυναικες, βρισκουν και κανουν οτι κανουν. Η ιδια γυναικα που στον χ αντρα θα του βγαλει τη χειροτερη πλευρα της, η ιδια γυναικα στον ψ αντρα θα βγαλει τη θηλυκη πλευρα της και θα περασουν μια χαρα.

Το θεμα ειναι κατα ποσο βρισκει νοημα ο ψ αντρας να κανει οικογενεια κτλπ. Πολυ σπανια. Ο καθε αντρας που τα παει καλα με το θεμα γυναικες, δεν εχει λογο να κανει οικογενεια.

Ξερει πολυ καλα τι συμβαινει γυρω του και οι σχεση του με τις γυναικες περιοριζεται στο σεξ και μονο.
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.681
Κριτικές
6
Like
11.058
Πόντοι
3.936
Το θεμα ειναι κατα ποσο βρισκει νοημα ο ψ αντρας να κανει οικογενεια κτλπ. Πολυ σπανια. Ο καθε αντρας που τα παει καλα με το θεμα γυναικες, δεν εχει λογο να κανει οικογενεια.

Ξερει πολυ καλα τι συμβαινει γυρω του και οι σχεση του με τις γυναικες περιοριζεται στο σεξ και μονο.
  :thumbsup: πάντα ενα βήμα μπροστά..
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
Το θεμα ειναι κατα ποσο βρισκει νοημα ο ψ αντρας να κανει οικογενεια κτλπ. Πολυ σπανια. Ο καθε αντρας που τα παει καλα με το θεμα γυναικες, δεν εχει λογο να κανει οικογενεια.

Μπορείς όμως να εξηγήσεις γιατί κάποιοι που μπορούν να γαμάνε όσες θέλουν (πχ ποδοσφαιριστές) παντρεύονται και κάνουν οικογένεια από μικροί;
 

Souker

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2018
Μηνύματα
2.932
Like
103
Πόντοι
16
Μπορείς όμως να εξηγήσεις γιατί κάποιοι που μπορούν να γαμάνε όσες θέλουν (πχ ποδοσφαιριστές) παντρεύονται και κάνουν οικογένεια από μικροί;
ειδικα οι ποδοσφαιριστες ειναι απο  τους  πλεον αμυαλους ..
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Δυο φίλοι μου έχουν κάνει σκέψεις να αυτοκτονήσουν επειδή εχουν χάσει τους γονεις τους και δεν εχουν οικογενεια.

Νομίζω λίγοι πετυχαίνουν να ειναι ευτυχισμένοι στη ζωή τους χωρίς οικογένεια.. 
Όποιος δεν έχει παιδιά δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να έχει και σύντροφό.
Ειδικά σε μεγαλύτερες ηλικίες.
Και πόσους παντρεμένους ξέρεις που περνάνε από το μυαλό τους παρόμοιες σκέψεις; Δεν λέω αποτελεί η οικογένεια ένα κίνητρο, αλλά η δυστυχία παραμένει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom