Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 479K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
ΦΙΛΕ ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΣ.
Διαβαζω τοσο καιρο τους μισανθρωπους και τους μισογυνηδες εδω μεσα και πραγματικα τους ΛΥΠΑΜΑΙ.Ευτυχως οικονομικο προβλημα δεν εχω και δουλευω και εγω και η γυναικα μου και τα βγαζουμε περα αξιοπρεπεστατα.
Απο εκει και επειτα αμα δεν αγαπανε καποιοι ουτε τα εντερα τους και ολες οι γυναικες ειναι πουτανες και ολοι οι φιλοι γνωστοι ειναι πονηροι και διπρροσωποι και η κοινωνια αδικη καλο ειναι να πανε σε ενα ΓΙΑΤΡΟ!!!
ΔΕΝ υπαρχει ομορφοτερο πραγμα στη ζωη μου οταν με παιρνουνε αγκαλια οι 2 κορες μου 4+5 ετων και με φιλανε τις φιλαω τις αγκαλιαζω..ειδικα τα κοριτσια ειναι πιο ζουζουνια...φορανε στεκεσ φουστανακια κορδελακια σκουλαρικακια ειναι γλυκισματα.
Γυναικες στη ζωη μου ειχα πανω απο 50 γκομενες οχι βιζιτες...χορτασμενος δοξα το θεο...ναι οκ μια βιζιτα για να αλλαξεις τον αερα σου θα τη παρω που και που 2-3 φορες το χρονο αλλα μεχρι εκει.
Για να κανεις οικογενεια πρεπει να εισαι ολοκληρωμενος σαν προσωπικοτητα,,,ετσι θα βρεις και θα επιλεξεις τη καταλληλη γυναικα και θα σε "επιλεξει" και αυτη.
Φυσικαι και ΑΞΙΖΕΙ να κανεις οικογενεια αλλα ΠΡΕΠΕΙ να το ΑΞΙΖΕΙΣ και ΕΣΥ....
:hi: :hi: :hi:
Να σου ζήσουν. Θα σου προσφέρουν πολλή αγάπη και πολλές χαρές.
Όσον αφορά το γιατρό, ούτε καν αυτός.  Μπροστά στο ανίατο σηκώνουν κι αυτοί τα χέρια ψηλά.
 

dCorso

Μέγας
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.107
Κριτικές
33
Like
7.340
Πόντοι
4.746
Μεχρι τη στιγμη που αναλαμβανει η μεγαιρα, καταθετει την αιτηση διαζυγιου, παιρνει την κορουλα μαζι της, η ακομα χειροτερα σε πεταει εξω απ το σπιτι, σου παιρνει το 1/3 του μισθου σου, σε αφηνει να δεις το παιδι ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ το δικαστηριο ορισει, και σε διαβαλει μεσα στο μυαλουδακι του παιδιου ολα τα επομενα χρονια. Και σπαει τις πουτσες τη μια πισω απ την αλλη.

"Ειδες ψιχουλα μου ποσο καλος ειναι ο κυριος Μπαμπης που σου αγοραζει συνεχεια παγωτα των 2 ευρω; Εκείνος ο αχαιρευτος ο μπαμπας σου  τσιγκουνευοταν ακομα και τα 0,20 λεπτα, τοσο λιγο μας αγαπουσε και σενα και μενα που στο τελος μας παρατησε"
Αυτα.. και αλλα πολλα...  :S
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
822
Πόντοι
146
ΦΙΛΕ ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΣ.
Διαβαζω τοσο καιρο τους μισανθρωπους και τους μισογυνηδες εδω μεσα και πραγματικα τους ΛΥΠΑΜΑΙ.Ευτυχως οικονομικο προβλημα δεν εχω και δουλευω και εγω και η γυναικα μου και τα βγαζουμε περα αξιοπρεπεστατα.
Απο εκει και επειτα αμα δεν αγαπανε καποιοι ουτε τα εντερα τους και ολες οι γυναικες ειναι πουτανες και ολοι οι φιλοι γνωστοι ειναι πονηροι και διπρροσωποι και η κοινωνια αδικη καλο ειναι να πανε σε ενα ΓΙΑΤΡΟ!!!
ΔΕΝ υπαρχει ομορφοτερο πραγμα στη ζωη μου οταν με παιρνουνε αγκαλια οι 2 κορες μου 4+5 ετων και με φιλανε τις φιλαω τις αγκαλιαζω..ειδικα τα κοριτσια ειναι πιο ζουζουνια...φορανε στεκεσ φουστανακια κορδελακια σκουλαρικακια ειναι γλυκισματα.
Γυναικες στη ζωη μου ειχα πανω απο 50 γκομενες οχι βιζιτες...χορτασμενος δοξα το θεο...ναι οκ μια βιζιτα για να αλλαξεις τον αερα σου θα τη παρω που και που 2-3 φορες το χρονο αλλα μεχρι εκει.
Για να κανεις οικογενεια πρεπει να εισαι ολοκληρωμενος σαν προσωπικοτητα,,,ετσι θα βρεις και θα επιλεξεις τη καταλληλη γυναικα και θα σε "επιλεξει" και αυτη.
Φυσικαι και ΑΞΙΖΕΙ να κανεις οικογενεια αλλα ΠΡΕΠΕΙ να το ΑΞΙΖΕΙΣ και ΕΣΥ....

Αρχικα, ευχομαι στα παιδια σου να εχουν υγεια και ενα καλο μελλον.

Σε καμια περιπτωση με τα παρακατω δεν θελω να σε προσβαλω ή να σε κρινω. Απλες ερωτησεις εχω πανω σε αυτα που γραφεις χωρις να εχω προθεση για κατι αλλο.

1) Αφου εισαι ενας ευτυχισμενος οικογενειαρχης, για ποιο λογο παιρνεις βιζιτες εστω για 2-3 φορες το χρονο οπως λες ; Η γυναικα σου το γνωριζει; Της το εχεις πει οτι ως αντρας θες να αλλαξεις τον αερα σου; Σε περιπτωση που της το πεις ή το καταλαβει απο μονη της, τι πιστευεις οτι θα σου συμβει στο υπολοιπο της ζωης σου επειδη απλα σαν αντρας ηθελες να αλλαξεις τον αερα σου;

2) Η γυναικα σου, ως ανθρωπος και αυτη εν ετη 2019, σου εχει περασει ποτε απο το μυαλο οτι και αυτη ισως θελει να αλλαξει τον αερα της καποια στιγμη ή ισως τον αλλαζει που και που οπως και εσυ; Τι θα εκανες αν το μαθαινες;

Ειναι απολυτως φυσιολογικα αυτα τα ερωτηματα, μη τσαντιζεσαι. Κατσε και σκεψου απλα, φυσιολογικα.

Ναι, καλα κανεις ως αντρας και θες να αλλαζεις αερα. Τι θα παιξει αν το μαθει;

Ανθρωπος ειναι ομως και η καθε γυναικα (οχι μονο η δικη σου μη το παιρνεις προσωπικα) και θελει και αυτη να αλλαζει τον αερα της.


Επειδη ακριβως ολοι ειμαστε ανθρωποι και ο καθενας θελει να αλλαζει τον αερα του και να κανει αυτα που κανει και δικαιωμα του, για αυτο ακριβως το λογο δεν πιστευω στο θεμα γαμος παιδια κτλπ διοτι πολυ απλα θα γινουν η πηγη του καθε κακου που θα σε βρει μολις μαθουν οτι αλλαζεις αερα.

Χιλιαδες αντρες, φυσιολογικοι ανθρωποι που απλα ηθελαν και αυτοι ως αντρες να αλλαξουν τον αερα τους, μολις τους καταλαβαν οι γυναικες τους, τους χωρισαν, διαζυγιο, διατροφη και πλυση εγκεφαλου στα παιδια για το "καθαρμα" και "κακο" το πατερα τους. Στο 90% των περιπτωσεων θα χρησιμοποιησουν τα παιδια για να ταπεινωσουν τον αντρα επειδη τις απατησε.


Εχεις καθε δικαιωμα να κανεις αυτο που θες να κανεις, ουτε κατα τη γνωμη μου ειναι κακο αυτο που κανεις.

Προσεχε ομως, εχε το νου σου και προσεχε. Αλλαζουν πολυ γρηγορα τα πραγματα και απο εκει που ζεις στο παραδεισο ξαφνικα μπορει να βιωσεις τη κολαση.

Αν σε ενοχλησαν σε καποιο βαθμο αυτα που ειπα, ζητω συγνωμη.
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.888
Like
1.427
Πόντοι
216
Χρήστο Σαββίδη συμφωνώ σε όλα όσα έγραψες  :thumbsup:, τα ίδια ακριβώς πράγματα πιστεύω και εγώ. Δεν χρειάζεται να αναλύσω κάτι περισσότερο με κάλυψες με τα γραφόμενα σου.  :hi:

όποιος κατάλαβε κατάλαβε, όσοι μελλοντικά θα σπάσουν τα μούτρα τους από καμιά γυναίκα τότε θα σε καταλάβουν και θα έρθουν στα λόγια σου.


Поздравляю  :hi:


Μονο οποιος σπασει (κυριολεκτικα) τα μουτρα, του μπορει, οχι απλως να καταλαβει, αλλα και να νιωθει ευγνωμων που υπαρχουν κι αλλοι εδω μεσα που μιλανε τη γλωσσα της πραγματικοτητας, κι οχι της φαντασιας. Εχω ξαναπει, οτι ο ιωαννης μποκολος, ο urlauber, ειναι ατομα που τα λενε οπως ακριβως ειναι. Κι ο σαββιδης φυσικα, αλλα και ο kristoferG, ο deancorso κλπ. Πολλα σχετικα εχουν ειπωθει στο νημα mgtow

Οποιος ΔΕΝ εχει σπασει τα μουτρα του, νομιζει οτι οσα λενε οι ανωτερω, ειναι 'υπερβολικα', ή οτι ειναι μισογυνιδες και τετοιες παπαριες.
Ζουν σε φαντασιακο περιβαλλον. Δεν εχουν φαει τη σφαλιαρα ακομη. Σφαλιαρες στα ορια της προσωπικης συντριβης, να μην ξερεις αν θα ξανασταθεις στα ποδια σου, γιατι η γυναικα με ολο το νομικο οπλοστασιο υπερ της μπορει να σε τρεχει μεχρι την επομενη ζωη. Τοτε οι τσαμπα μαγκιες και τα οποια συννεφακια, θα διαλυθουν σε ενα κλασμα δευτερολεπτου.
Τι να ευχηθω; Να τους ξεσκισουν οι γυναικες, για να καταλαβουν ποσο λαθος ηταν; Δεν θα το κανω.
Ελπιζω να ξυπνησουν. Για καλο δικο τους, και της κοινωνιας μας.
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
233
Πόντοι
86
Μονο οποιος σπασει (κυριολεκτικα) τα μουτρα, του μπορει, οχι απλως να καταλαβει, αλλα και να νιωθει ευγνωμων που υπαρχουν κι αλλοι εδω μεσα που μιλανε τη γλωσσα της πραγματικοτητας, κι οχι της φαντασιας. Εχω ξαναπει, οτι ο ιωαννης μποκολος, ο urlauber, ειναι ατομα που τα λενε οπως ακριβως ειναι. Κι ο σαββιδης φυσικα, αλλα και ο kristoferG, ο deancorso κλπ. Πολλα σχετικα εχουν ειπωθει στο νημα mgtow

Οποιος ΔΕΝ εχει σπασει τα μουτρα του, νομιζει οτι οσα λενε οι ανωτερω, ειναι 'υπερβολικα', ή οτι ειναι μισογυνιδες και τετοιες παπαριες.
Ζουν σε φαντασιακο περιβαλλον. Δεν εχουν φαει τη σφαλιαρα ακομη. Σφαλιαρες στα ορια της προσωπικης συντριβης, να μην ξερεις αν θα ξανασταθεις στα ποδια σου, γιατι η γυναικα με ολο το νομικο οπλοστασιο υπερ της μπορει να σε τρεχει μεχρι την επομενη ζωη. Τοτε οι τσαμπα μαγκιες και τα οποια συννεφακια, θα διαλυθουν σε ενα κλασμα δευτερολεπτου.
Τι να ευχηθω; Να τους ξεσκισουν οι γυναικες, για να καταλαβουν ποσο λαθος ηταν; Δεν θα το κανω.
Ελπιζω να ξυπνησουν. Για καλο δικο τους, και της κοινωνιας μας.

Τυπε αυτοι εχουν γαμηθει απο τις ΣΥΖΥΓΟΥΣ τους
Η λεξη γυναικες ειναι αστοχη, μια χαρα ειναι τα πουτανακια
Αν τα παντρευτείς ε ας προσεχες
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Αρχικα, ευχομαι στα παιδια σου να εχουν υγεια και ενα καλο μελλον.

Σε καμια περιπτωση με τα παρακατω δεν θελω να σε προσβαλω ή να σε κρινω. Απλες ερωτησεις εχω πανω σε αυτα που γραφεις χωρις να εχω προθεση για κατι αλλο.

1) Αφου εισαι ενας ευτυχισμενος οικογενειαρχης, για ποιο λογο παιρνεις βιζιτες εστω για 2-3 φορες το χρονο οπως λες ; Η γυναικα σου το γνωριζει; Της το εχεις πει οτι ως αντρας θες να αλλαξεις τον αερα σου; Σε περιπτωση που της το πεις ή το καταλαβει απο μονη της, τι πιστευεις οτι θα σου συμβει στο υπολοιπο της ζωης σου επειδη απλα σαν αντρας ηθελες να αλλαξεις τον αερα σου;

2) Η γυναικα σου, ως ανθρωπος και αυτη εν ετη 2019, σου εχει περασει ποτε απο το μυαλο οτι και αυτη ισως θελει να αλλαξει τον αερα της καποια στιγμη ή ισως τον αλλαζει που και που οπως και εσυ; Τι θα εκανες αν το μαθαινες;

Ειναι απολυτως φυσιολογικα αυτα τα ερωτηματα, μη τσαντιζεσαι. Κατσε και σκεψου απλα, φυσιολογικα.

Ναι, καλα κανεις ως αντρας και θες να αλλαζεις αερα. Τι θα παιξει αν το μαθει;

Ανθρωπος ειναι ομως και η καθε γυναικα (οχι μονο η δικη σου μη το παιρνεις προσωπικα) και θελει και αυτη να αλλαζει τον αερα της.


Επειδη ακριβως ολοι ειμαστε ανθρωποι και ο καθενας θελει να αλλαζει τον αερα του και να κανει αυτα που κανει και δικαιωμα του, για αυτο ακριβως το λογο δεν πιστευω στο θεμα γαμος παιδια κτλπ διοτι πολυ απλα θα γινουν η πηγη του καθε κακου που θα σε βρει μολις μαθουν οτι αλλαζεις αερα.

Χιλιαδες αντρες, φυσιολογικοι ανθρωποι που απλα ηθελαν και αυτοι ως αντρες να αλλαξουν τον αερα τους, μολις τους καταλαβαν οι γυναικες τους, τους χωρισαν, διαζυγιο, διατροφη και πλυση εγκεφαλου στα παιδια για το "καθαρμα" και "κακο" το πατερα τους. Στο 90% των περιπτωσεων θα χρησιμοποιησουν τα παιδια για να ταπεινωσουν τον αντρα επειδη τις απατησε.


Εχεις καθε δικαιωμα να κανεις αυτο που θες να κανεις, ουτε κατα τη γνωμη μου ειναι κακο αυτο που κανεις.

Προσεχε ομως, εχε το νου σου και προσεχε. Αλλαζουν πολυ γρηγορα τα πραγματα και απο εκει που ζεις στο παραδεισο ξαφνικα μπορει να βιωσεις τη κολαση.

Αν σε ενοχλησαν σε καποιο βαθμο αυτα που ειπα, ζητω συγνωμη.

Ας μου ''επιτραπεί'' να μπω στη συζήτηση αν και απευθύνεσαι σε άλλον !! :hi: :hi:

Το όλο σκεπτικό σου βασίζεται σε μια συνθήκη λανθασμένη !!

Πιο συγκεκριμένα βασίζεται στη συνθήκη ότι οι σεξουαλικές ανάγκες του άντρα και της γυναίκας είναι ίδιες, και άρα κοι όποιες σεξουαλικές συμπεριφορές θα πρέπει να είναι όμοιες η παρεμφερείς στη βάση της ισότητας.

Ολοι όμως ξέρουμε ότι ο άντρας σε ενστιτώδη βάση είναι πολυγαμικός ενώ η γυναίκα ολιγογαμική όπως όλα τα ανώτερα πρωτεύοντα.

Αρα πόση ''ισότητα'' σεξουαλικών συμπεριφορών χωράνε σε ένα γάμο ???

Πόσο σκοπιμο και κυρίως πόσο ηθικό είναι κάποιος να ξενογαμάει ενώ είναι παντρεμένος ??
Ουσιαστικά αυτό βάζεις σαν ερώτημα στον φίλο παραπάνω.

Θα προσπαθήσω παρακάτω να εξηγήσω τι εννοώ αν και τα έχω ξαναγράψει !!

 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Πόσο σκοπιμο και κυρίως πόσο ηθικό είναι κάποιος να ξενογαμάει ενώ είναι παντρεμένος ???

Οχι δεν είναι σωστό ούτε ηθικός, ο τρόπος συμπεριφοράς που περιγράφουμε. Κατά τη γνώμη μου όμως είναι μάλλον αναπόφευκτο  αποτέλεσμα μιας κοινωνικής στρέβλωσης.

Αν θέλουμε ας το δούμε με ''ανοιχτό'' μυαλό αποστασιοποιημένοι απο τις προσωπικές μας ''συμβάσεις''.

Ο γάμος στις δυτικές χριστιανικές κοινωνίες βασίζεται πάνω στη μονογαμία. Η μονογαμία όμως  πάει κόντρα στα ένστικτα όλων των αρσενικών πρωτευόντων θηλαστικών ( όπως ο άνθρωπος ). Τα θηλυκά την ανέχονται ίσως και την επιζητούν, τα αρσενικά όχι. Αν κάποιος  πάει εντελώς κόντρα στα βασικά του ένστικτα θα καταλήξει συν τω χρόνω, νευρωτικός η ψυχωτικός.

Απο την άλλη όμως πλευρά ο άνθρωπος δεν είναι ζώο για να κυβερνάται μόνο από τα ένστικτά του. Εξ' ορισμού αυτό που διαφοροποιεί τον άνθρωπο από τα ζώα είναι ό έλεγχος των ενστίκτων του μέσω της λογικής σε κάποιο ηθικό κοινωνικό πλαίσιο που όπως λέει για παράδειγμα δεν θα σκοτώσεις άνθρωπο γιατί θα γίνεις φονιάς, έτσι λέει ότι δεν θα ξενογαμήσεις γιατί θα είσαι ανήθικος.

Εδώ λοιπόν έγκειται η αντίφαση και η στρέβλωση. Αν πάει ο άλλος κόντρα  στα ένστικτά του θα γίνει νευρωτικός/ψυχωτικός. Αν πάει κόντρα στο ηθικό πλαίσιο που ορίζει ο θεσμός του γάμου θα θεωρηθεί κοινωνικά ανήθικος.

 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Στατιστικά βλέποντάς το εκ του αποτελέσματος οι περισσότεροι παντρεμένοι προτιμούν να γίνουν κρυπτο - ανήθικοι από το να γίνουν φανερο - νευρωτικοί. 

Και εδώ αποδεικνύεται η ανεπάρκεια του θεσμικού πλαισίου του γάμου στις δυτικές χριστιανικές κοινωνίες.

Και λέω στις δυτικές χριστιανικές, όχι ασφαλώς διότι έχω κάποιο θέμα με τη θρησκεία μας, αλλά γιατί σε άλλες κοινωνίες όπως πχ στις μουσουλμανικές, ο γάμος δεν συνεπάγεται μονογαμία, μια και ο άντρας μπορεί να παντρευτεί όσες γυναίκες επιθυμεί αρκεί βέβαια να μπορεί να τις συντηρεί.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786

Σίγουρα πάντως δε είναι και τόσο ''τραγικό'' αυτό το θέμα.

Αν το δούμε ιστορικά όλες οι ανθρώπινες κοινωνίες ποτέ δεν ήταν θεσμικά τέλειες. Πάντα είχαν εγγενείς και σε κάποιες περιπτώσεις οφθαλμοφανείς θεσμικές στρεβλώσεις και ατέλειες.

Ας μην ξεχνάμε για παράδειγμα ότι μόλις 300 χρόνια πριν ήταν θεσμικά κατοχυρωμένη η δουλεία.

Για να πάμε σε πιο σύγχρονες εποχές σε μια πιο προηγμένη κοινωνία, αυτή της Ιρλανδίας, μόλις λίγα χρόνια πριν θεσμοθετήθηκε το διαζύγιο, το οποίο πριν δεν υπήρχε, και μόνο μετά από δημοψήφισμα με ισχνή πλειοψηφία 51% έναντι 49%.

Οι θεσμοί δεν αλλάζουν εύκολα είναι ''σκληρά καρύδια''. Υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι για τους οποίους αυτό συμβαίνει αλλά δεν θέλω να το ''ανοίξω'' αυτό το θέμα τώρα.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Αυτό λοιπόν που ισχυρίζομαι είναι ότι ο άνθρωπος έχει την αρχική επιλογή, να ζεί μέσα στο θεσμικό κοινωνικό πλαίσιο της εποχής του, προσπαθώντας να ''λειάνει'' τα αποτελέσματα των όποιων θεσμικών στρεβλώσεων όσον αφορά τις επιπτώσεις στη προσωπική του ζωή.

Δηλαδή παντρεμένος μεν, κρυπτο - ξενογαμών δε.

Υπάρχει βέβαια και η εναλλακτική επιλογή να μην ''συμμετέχει'' σε κάποιους θεσμούς όπως για παράδειγμα σε αυτόν του γάμου, ζώντας μια πιο ''αντισυμβατική'' ζωή.  Ουσιαστικά οι περισσότεροι άντρες την πρώτη εναλλακτική επιλέγουν.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Πάντως και αυτό που γράφετε ότι από ένα σημείο και πέρα δεν θα σου σηκώνεται καθόλου με τη γυναίκα σου είναι μάλλον λίγο ακραίο. Μπορεί να μην σε φτιάχνει όπως αρχικά σε έφτιαχνε, μπορεί μια άλλη πιο νέα η πιο όμορφη γυναίκα να σε φτιάχνει περισσότερο, αλλά μια στοιχειώδη σεξουαλική λειτουργία έστω και αραιά, σίγουρα μπορείς να έχεις μαζί της.

Επιπλέον τα υπόλοιπα συναισθήματα που μπορεί να νοιώθει κάποιος για τη γυναίκα του πέρα από το κεντρικό της αμιγούς σεξουαλικής έλξης μπορούν να δώσουν στο σεξ μια άλλη πιο ιδιαίτερη ''γεύση''.

Χρειάζεται όμως ένας άλλος συναισθηματικός και εγκεφαλικός προγραμματισμός ( αυτό που οι Αγγλοι λένε Μind Set ) για να το πετύχει κάποιος αυτό. Και σίγουρα δεν είναι εύκολο για ανθρώπους που καλώς η κακώς κάνουν σεξ μόνο με πουτάνες σε όλη τους τη ζωή.

Εξαιρέσεις βέβαια αποτελούν άντρες και γυναίκες που μετά το γάμο ''αφήνονται'' και γίνονται σαν σαβούρες. Αν δεν σέβεται κάποιος σε αυτό το θέμα τον εαυτό του οσον αφορά την εμφάνιση και την υγιεινή του, τι περιμένει να ''εμπνεύσει στον/στην σύντροφό του ?? Αυτό είναι λοιπον ζήτημα προσωπικής ευθύνης του καθενός.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Απο την πλευρά των γυναικών πιστεύω ότι οι περισσότερες ξέρουν πολύ καλά τι συμβαίνει, δεν έχουν ψευδαισθήσεις.

Το να αποδώσουν στην ηλικία η στην εργασιακή κόπωση την μείωση στην σεξουαλική επιθυμία του άντρα τους και την αντίστοιχη μείωση στη σεξουαλική τους ζωή μόνο σαν λογική υπεκφυγή ακούγεται και αυτό το ξέρουν καλά.

Ουσιαστικά οι περισσότερες φαντάζονται τι συμβαίνει, αλλά δεν θέλουν να ξέρουν, και κυρίως δεν θέλουν να μαθευτεί στο κοινωνικό τους περίγυρο, σε ένα πλαίσιο ιδιότυπου στρουθοκαμηλισμού, που λίγο πολύ ''βολεύει'' όλους !!!

 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Κάποιες άλλες με πιο ''αντιδραστικό'' χαρακτήρα ανταποδίδουν το κέρατο στην εκδικητική βάση του ''όπως μου φέρεσαι σου φέρομαι''.

Κάποιες άλλες πολύ έξυπνες γυναίκες όταν αισθάνονται τι συμβαίνει ( είναι περισσότερο θέμα συναίσθησης παρά αντίληψης ) πολύ ''έντεχνα'' για κάποιο χρονικό διάστημα ''απομακρύνονται'' και δίνουν στον άντρα τους ''χώρο'' και χρόνο, επιπλέον φροντίζουν να  γίνουν πιο ''θελκτικές'' και ανανεώνουν με αυτό το τρόπο τη σχέση τους στα πλαίσια του γάμου τους. Αυτό απαιτεί γυναικεία ''μαγκιά'' και δεν είναι εύκολο.

Από όλα έχει λοιπόν και ο γυναικείος Μπαξές.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Ολοι λοιπόν μέσα στο γάμο παίζουν το ρόλο τους σε μια καλοστημένη παράσταση. Τα προβλήματα προκύπτουν όταν κάποιοι δεν αντιλαμβάνονται τον ρόλο η τους ρόλους.

Τότε προκύπτουν τα απρόοπτα.

 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Να το δούμε λίγο πιο απλά ??

Αν το καλοσκεφτείς η όλη ''κατάσταση'' ανάμεσα σε ένα  άντρα και μια γυναίκα από τη πρώτη στιγμή γνωριμίας μια ''παράσταση'' δεν είναι ??

Αν πας σε μια γυναίκα που πρωτογνωρίζεις και αρχικά σε έλκει και της πείς '' Μου αρέσεις πολύ, θέλω να σε γαμήσω !'' ποια φαντάζεσαι θα είναι η κατάληξη ??

Ομως αρχικά αυτό ακριβώς αισθάνεσαι !!! Η '' στεγνή αλήθεια'' σε αυτό το ''παιχνίδι '' δεν βοηθάει !!! Χρειάζεται να παίξεις το ρόλο σου στα πλαίσια ενός φλερταρίσματος και το ξέρεις.

Αν η γυναίκα γυρίσει και σου πει όταν εσύ ευγενικά τη πρωτο - προσεγγίσεις '' Τώρα σου γυάλισα, γκάβλωσες,  και θέλεις να με γαμήσεις ?? η μπορώ να σου εμπνεύσω και κάτι παραπάνω ??''

Ποιά θα ήταν η αντίδρασή σου ?? ( αν και για τα εκλεκτά μέλη του bou.com δεν είμαι και πολύ βέβαιος !!!    )

Η ''στεγνή αλήθεια'' σε αυτό το ''παιχνίδι '' δεν βοηθάει !!! Χρειάζεται να παίξει και η γυναίκα το ρόλο της !!!
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Η όλη λοιπόν ''ιστορία'' ανάμεσα σε ένα άντρα και μια γυναίκα δεν εξυπηρετείται σε καμία φάση της από την ''στεγνή αλήθεια''. Το στοιχείο της παράστασης και των ρόλων που απαιτούνται σε αυτή είναι απαραίτητο. Και αυτό αν και αρχικά δεν φαίνεται, αποδεικνύεται ντε φάκτο ότι απαιτείται σε όλη τη ζωή ενός ζευγαριού !!!

Για να το κάνουμε ακόμα πιο απλό !!! Υπάρχει περίπτωση κάποιος να πεί στη γυναίκα του την ''στεγνή αλήθεια'' σχετικά με το πόσο καλά παρκάρει ?? Η απάντηση είναι κατηγορηματικά όχι !!!  ''Ρητώς και δια ροπάλου,ΟΧΙ'' !!! Κάτι αντίστοιχο ''παίζει'' και στο κομμάτι σεξ - αλήθεια ως αποτέλεσμα του θεσμικού πλαισίου που ζούμε.


 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Καταλήγοντας !!

Ούτε θέλω ούτε και μπορώ να δώσω συμβουλές για το τι πρέπει και για το τι δεν πρέπει να κάνει κάποιος με αυτό το θέμα. Είναι προσωπικό θέμα του καθενός.

Εδώ κάποια στοιχειώδη ανάλυση κάνουμε και δίνουμε τροφή για σκέψη. Ο κάθε άνθρωπος είναι αρχιτέκτονας της δικής του ζωής !!

Αυτά από εμένα, και τέλος !! Να είστε όλοι καλά !!!  :hi: :hi:     
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.336
Κριτικές
61
Like
3.047
Πόντοι
7.216
Αυτό λοιπόν που ισχυρίζομαι είναι ότι ο άνθρωπος έχει την αρχική επιλογή, να ζεί μέσα στο θεσμικό κοινωνικό πλαίσιο της εποχής του, προσπαθώντας να ''λειάνει'' τα αποτελέσματα των όποιων θεσμικών στρεβλώσεων όσον αφορά τις επιπτώσεις στη προσωπική του ζωή.

Δηλαδή παντρεμένος μεν, κρυπτο - ξενογαμών δε.

Υπάρχει βέβαια και η εναλλακτική επιλογή να μην ''συμμετέχει'' σε κάποιους θεσμούς όπως για παράδειγμα σε αυτόν του γάμου, ζώντας μια πιο ''αντισυμβατική'' ζωή.  Ουσιαστικά οι περισσότεροι άντρες την πρώτη εναλλακτική επιλέγουν.

Αυτό αντιτίθεται στον γνωστό νόμο του picker, τον οποίο με ευλάβεια ακολουθούν τα μέλη του bou τύπε μου!  :S
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom