Νέα

δεν δινουν αποδειξη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pdorison
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 331
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Το μαγαζακι , ο ταριφας και το περιπτερο που δεν εκοβαν αποδειξεις εριξαν εξω αυτο το γαμημενο κρατος;;;;

Προσπαθουν μανιωδως να ριξουν τις ευθυνες στον λαουτζικο..

Το κρατος τ εριξε εξω το γαμωπασοκ του 80...Με μεσο ορο ενα δανειο την εβδομαδα απο την ΕΟΚ...

Ολη εκεινη η  συμμορια απολαμβανει την αστακομακαρανοδα της πιθανως σε καποιο παραθαλασιο μερος αυτες τις εβδομαδες...εκτος απο εναν γερο, που δεχθηκε να μπει μεσα, και σ ενα χρονο θα ειναι εξω λογω ηλικιας να ξεκοκαλισει ελευθερα τα δις του....

όχι ο καθένας ξεχωριστά αλλά όλοι μαζί ΝΑΙ...

εντιτ

με απλά λόγια... για κάθε ευρώ φόρο που βεβαιώνει το δημόσιο χάνονται 4 ευρώ από την φοροδιαφυγή.. αν βάλεις ότι τέλος του 2009 οι ληξιπρόθεμες οφειλές προς το δημόσιο ήταν 45 δις ευρώ και αποτελούσαν το 25% των βεβαιωθέντων φόρων την τελευταία εικοιπενταετία δηλαδή τα τελευταία 25 χρόνια βεβαιώθηκαν γύρω στα 200 δις φόροι τότε η φοροδιαφυγή ανέρχεται στο ποσό των 800 δις ευρώ...
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.208
Κριτικές
3
Like
1.676
Πόντοι
496
Οταν σε κλεψει καποιος στον δρομο και τον πιασεις, και σου απαντησει "γιατι πιανεις εμενα, αντε πιασε τους κλεφτες τους ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ", θα ειναι αποτελεσματικο επιχειρημα για να τον αφησεις να φυγει?

Σαφεστατα
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
Το μαγαζακι , ο ταριφας και το περιπτερο που δεν εκοβαν αποδειξεις εριξαν εξω αυτο το γαμημενο κρατος;;;;

Προσπαθουν μανιωδως να ριξουν τις ευθυνες στον λαουτζικο..

Το κρατος τ εριξε εξω το γαμωπασοκ του 80...Με μεσο ορο ενα δανειο την εβδομαδα απο την ΕΟΚ...

Ολη εκεινη η  συμμορια απολαμβανει την αστακομακαρανοδα της πιθανως σε καποιο παραθαλασιο μερος αυτες τις εβδομαδες...εκτος απο εναν γερο, που δεχθηκε να μπει μεσα, και σ ενα χρονο θα ειναι εξω λογω ηλικιας να ξεκοκαλισει ελευθερα τα δις του....
ο λαός απαρτίζεται από την κυβέρνηση, ο κάθε ένας έχει μερίδιο ευθύνης για το χρέος, είτε γιατί έφαγε άμεσα λεφτά είτε γιατί σιγοντάριζε αυτούς που τα τρώγανε.
δεν ξεχωρίζει ο νόμος ή η ηθική πόσα λεφτά έφαγες ή τι ζημιά προξένησες σε σχέση με κάποιον άλλο για να κρίνει αν είσαι ένοχος ή όχι.

Σε τέτοιες κοινωνικές καταστροφές ποτέ δεν φταίει ένας ή 10 ή 100, φταίνε όλοι όσοι , με τον έναν ή τον άλλον τρόπο έβαλαν το λιθαράκι στο χτίσιμο αυτής της κατάντιας.

αν δεν συμμορφωθεί ακόμα και ο περιπτεράς ή ο κλασσικός ο μαλάκας ο ταρίφας με τις 3-4 άδειες που δηλώνει 20 και 30 χιλιάρικα το χρόνο ποιος θα πληρώσει αυτά τα δεκάδες εκ. ευρώ που θα λείψουν από τους φόρους; μήπως εγώ και εσύ, ή νομίζεις ότι το κράτος θα ψάξει να βρει αυτούς που έφαγαν τα περισσότερα και να τους υπερφορολογήσει;

όταν ζεις σε μια κοινωνία, εκτός από τις υποχρεώσεις της κοινωνίας απέναντι στον πολίτη, έχουμε και τις υποχρεώσεις του πολίτη απέναντι σε αυτή. τώρα εάν θεωρεί κάποιος ότι είναι πιο μάγκας όταν γλιτώνει τον φόρο, το βάρος θα μετακυλίσει στα παιδιά του, όπως και γίνεται.

και μην ξεχνάτε ότι ο ταρίφας, ο περιπτεράς κ.ο.κ. υπήρξαν κάποτε πιόνια του πασοκ και της νδ άρα εν γένει γιατί να σιγοντάρουμε αυτούς που συντέλεσαν στην καταστροφή;
 

kavropa

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2009
Μηνύματα
248
Like
6
Πόντοι
1
τι θα λεγατε να ξεκινουσαμε ενα θεμα που να γραφουμε ποιος δε μας δινει αποδειξη συστηματικα? απο μινι μαρκετ μεχρι σουπερ μαρκετ. η ιδεα μου ηρθε απο το θεμα VFM και δε θα ηταν ασχημο να διαδοθει.. οποιος ειναι νομιμος δεν εχει να φοβαται τιποτα (παρα μονο ισα ισα που τον διαφημιζουμε γιατι πιθανον να παει και καποιος αλλος να τσεκαρει) και οποιος ειναι παρανομος να αρχισει να αγχωνεται...

εχουμε τα αρχιδια για κατι τετοιο?

η στα λογια δε γουσταρουμε τους φορους αλλα δε κανουμε τιποτα για αφτους που στην ουσια μας κλεβουν? διοτι ειναι αρκετοι που μεταχειριζονται διαφορα κολπα για να μη κοψουν αποδειξη που λες: καλα για τοσο βλακα με περναει? λοιπον για πειτε ποιος ειναι αρκετα μαγκας να κανει την αρχη?

ελα...πες την αληθεια...ΠΑΣΟΚ ψηφιζεις....

:jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
 

homan

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2005
Μηνύματα
727
Κριτικές
6
Like
267
Πόντοι
6
Επιχειρηση που δεν μπορει να κλεψει αυτο το γαμημενο κρατος ειναι καταδικασμενη να κλεισει οταν το ΦΠΑ ειναι το 1/4 του τζιρου αν βαλουμε ολα τα αλλα λειτουργικα εξοδα ΙΚΑ ΟΑΕΕ ΔΕΗ ΟΤΕ ΧΑΡΑΤΣΙΑ ΦΟΡΟ ΕΠΙΤΙΗΔΕΥΜΑΤΟΣ και 1000 αλλους φορους με διαφορες ονομασιες πως να κρατηθει μια επιχειρηση ,εγω προσωπικα δεν ζηταω αποδειξη απο κανενα μικρομαγαζο και μου φτανει η ικανοποιηση που βλεπω στα ματια του μικρομαγαζατορα και δεν νιωθω καμμια μα καμμια ενοχη που ο μικροεπαγγελματιας κλεβει αυτο το μπουρδελο κρατος που μας καταληστευει καθημερινα
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Επιχειρηση που δεν μπορει να κλεψει αυτο το γαμημενο κρατος ειναι καταδικασμενη να κλεισει οταν το ΦΠΑ ειναι το 1/4 του τζιρου αν βαλουμε ολα τα αλλα λειτουργικα εξοδα ΙΚΑ ΟΑΕΕ ΔΕΗ ΟΤΕ ΧΑΡΑΤΣΙΑ ΦΟΡΟ ΕΠΙΤΙΗΔΕΥΜΑΤΟΣ και 1000 αλλους φορους με διαφορες ονομασιες πως να κρατηθει μια επιχειρηση ,εγω προσωπικα δεν ζηταω αποδειξη απο κανενα μικρομαγαζο και μου φτανει η ικανοποιηση που βλεπω στα ματια του μικρομαγαζατορα και δεν νιωθω καμμια μα καμμια ενοχη που ο μικροεπαγγελματιας κλεβει αυτο το μπουρδελο κρατος που μας καταληστευει καθημερινα

το πρόβλημα είναι ότι είσαι τόσο κοντόφθαλμος που δεν βλέπεις ότι ο μικροεπαγγελματίας δεν κλέβει το κράτος αλλα εσένα...
 

lebesque

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2013
Μηνύματα
571
Like
0
Πόντοι
6
το πρόβλημα είναι ότι είσαι τόσο κοντόφθαλμος που δεν βλέπεις ότι ο μικροεπαγγελματίας δεν κλέβει το κράτος αλλα εσένα...
πολύ πρεμούρα για το κράτος μεγάλε! αν είσαι του ΣΔΟΕ , γιατί δεν πας μια βόλτα από τα μπουρδέλα και τα studio που είναι τα πραγματικά κέντρα φοροδιαφυγής;
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
πολύ πρεμούρα για το κράτος μεγάλε! αν είσαι του ΣΔΟΕ , γιατί δεν πας μια βόλτα από τα μπουρδέλα και τα studio που είναι τα πραγματικά κέντρα φοροδιαφυγής;

δεν έχω καμμιά πρεμούρα με το κράτος και ούτε είμαι του ΣΔΟΕ... έχω πρεμούρα γιατί κάθε ευρώ ΦΠΑ που κλέβει κάθε αρχίδι μικρο/μεσαίο/μεγαλο επαγγελματίας (που εσείς τους δίνετε και βραβείο) θα μου το πάρει το κράτος από μένα...
 

lebesque

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2013
Μηνύματα
571
Like
0
Πόντοι
6
δεν έχω καμμιά πρεμούρα με το κράτος και ούτε είμαι του ΣΔΟΕ... έχω πρεμούρα γιατί κάθε ευρώ ΦΠΑ που κλέβει κάθε αρχίδι μικρο/μεσαίο/μεγαλο επαγγελματίας (που εσείς τους δίνετε και βραβείο) θα μου το πάρει το κράτος από μένα...
να ξέρεις οτι εγώ είμαι πολύ μεγάλο αρχίδι!
 

homan

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2005
Μηνύματα
727
Κριτικές
6
Like
267
Πόντοι
6
δεν έχω καμμιά πρεμούρα με το κράτος και ούτε είμαι του ΣΔΟΕ... έχω πρεμούρα γιατί κάθε ευρώ ΦΠΑ που κλέβει κάθε αρχίδι μικρο/μεσαίο/μεγαλο επαγγελματίας (που εσείς τους δίνετε και βραβείο) θα μου το πάρει το κράτος από μένα...
Εσυ αρχοντα της ηθικης και της νομιμοτητας δεν εχει κλεψει ποτε αυτο το κρατος ? Ποτε δεν εχεις φωναξει καποιον τεχνιτη και οταν σου πει αλλη τιμη χωρις αποδειξη και μεγαλυτερη με αποδειξη λογω ΦΠΑ δεν επελεξες την χαμηλοτερη χωρις αποδειξη?
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.021
Like
72.059
Πόντοι
12.756
δεν έχω καμμιά πρεμούρα με το κράτος και ούτε είμαι του ΣΔΟΕ... έχω πρεμούρα γιατί κάθε ευρώ ΦΠΑ που κλέβει κάθε αρχίδι μικρο/μεσαίο/μεγαλο επαγγελματίας (που εσείς τους δίνετε και βραβείο) θα μου το πάρει το κράτος από μένα...

εγω μπορει να ειμαι και απο τα μεγαλυτερα αρχιδια ....
 
Εγγρ.
17 Ιουλ 2013
Μηνύματα
1.792
Like
4
Πόντοι
16
:grin:
 

Συνημμένα

  • filepicker-fzUHMPVoSMmUSmQA2Qly_rambo.jpg
    filepicker-fzUHMPVoSMmUSmQA2Qly_rambo.jpg
    29,4 KB · Εμφανίσεις: 11

loytsos

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2009
Μηνύματα
9.449
Like
3
Πόντοι
66
δεν έχω καμμιά πρεμούρα με το κράτος και ούτε είμαι του ΣΔΟΕ... έχω πρεμούρα γιατί κάθε ευρώ ΦΠΑ που κλέβει κάθε αρχίδι μικρο/μεσαίο/μεγαλο επαγγελματίας (που εσείς τους δίνετε και βραβείο) θα μου το πάρει το κράτος από μένα...

:cool2: :dunno: :coffee:  φίλε ενώ έχεις δικιο,όταν μιλάς για το ελληνικό κράτος αυτό ..δεν ισχύει .
:rockon:

όταν έχεις να συνδιαλαγείς με κρατος ληστή ,είσαι υποχρεωμένος να αμυνθείς .  ;) .
Toθέμα αυτό έχει πολύ κουβέντα ..επιφυλλάσομαι εις το μέλλον πρώτα ο θεός που λέν ! ...έχεις και μια ηλικία .... :rolleyes: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :s&m_2: :s&m_2: :s&m_2:

yg .....βάλεμε με τα αρχίδια λοιπόν  :rolleyes:!
 

ovelix1

Μέλος
Εγγρ.
10 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.265
Κριτικές
4
Like
91
Πόντοι
16
Παιδιά,το πρόβλημα είναι υπάρχει μια τρύπα,κάπως πρέπει να γεμίσει
Τώρα το πως θα γεμίσει ο καθένας μας έχει και μια θεωρεία,άλλοι θέλουν να μετέχουμε όλοι και κάποιοι να μην συμμετέχουν καθόλου
Δεν ξέρω με ποιους να πάω,άλλά ξέρω οτι έχω κάποιες ανάγκες (περίθαλψη,υγεία,εκπαιδευση,σκουπίδια) που έχουν κάποιο κόστος και εγώ με 800-900€ τον μήνα δεν μπορώ να τα καλύψω
Και ερωτώ,ΤΙ ΚΆΝΟΥΜΕ ΚΎΡΙΟΙ?
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.736
Πόντοι
1.306
Έντονες αντιδράσεις
Κρήτη: Έδιωξαν κακήν κακώς από το χωριό κλιμάκιο του ΣΔΟΕ!
07/08/201309:296

Ήταν παραμονή της γιορτής του Αφέντη Χριστού και ο κόσμος θεώρησε προκλητική αυτή την "επίσκεψη" στις Αρχάνες

Λίγο από... Ύδρα θύμισαν προχθές οι Αρχάνες, με τον κόσμο, ούτε λίγο ούτε πολύ, να διώχνει ελεγκτές του ΣΔΟΕ που βρέθηκαν στην περιοχή για έλεγχο.

Η επίσκεψη του κλιμακίου του ΣΔΟΕ στην πλατεία των Αρχανών, όπως αναφέρει το cretalive.gr, έγινε την παραμονή της γιορτής του Αφέντη Χριστού, μεγάλη γιορτή για την περιοχή, που κάθε χρόνο κατακλύζεται από κόσμο. Με αφορμή την κοσμοσυρροή έσπευσε και το ΣΔΟΕ για έλεγχο, αντιμετώπισε όμως την αντίδραση του κόσμου, που θεώρησε προκλητική αυτή την "επίσκεψη" την ημέρα της γιορτής του χωριού.

Σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες, υπήρξαν έντονες αντιδράσεις από μερίδα πελατών ταβέρνας, με αποτέλεσμα οι ελεγκτές του ΣΔΟΕ... με συνοπτικές διαδικασίες να αποχωρήσουν.


τι το ψαχνετε δεν αλλαζει ο ελληνας
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom