Νέα

Δανεικά και αγύριστα !

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα dim883
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 186
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Frank DeSimone

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2021
Μηνύματα
379
Like
964
Πόντοι
81
Μην μπλεξεις με μπραβους-νυχτα κτλ. θα πας για μαλλι και θα καταληξεις κουρεμενος.

Απλα πες λιτα και με σαφη τροπο στον ανθρωπο που σου χρωσταει τα λεφτα οτι θα κανεις την υποθεση του "βουκινο" σοτυς παντες οικογενειας-φιλους-εμπορικους συνεργατες-γειτονες-γκομενες κτλ. δωσε του μερικα 24ωρα διορια και εαν οχι τοτε ξεκινα. κατα πασα πιθανοτητα κατι θα παρεις πισω , οχι ολα ομως.

βασικη αρχη

δεν δανειζουμε ποτε κανεναν

διοτι

εαν δε εχει λεφτα-δεν μπορει να δανειστει απο τη τραπεζα, δεν του δινουν πιστωσεις οι εμπορικοι συνεργατες του.προμηθευτες/πελατες τοτε ο ανθρωπος αυτος πως θα αποπληρωσει τους ιδιωτες οπως εσυ που τους δανειστηκε. Ιδιαιτερα απο τη στιγμη που δεν υποθηκευσε τιποτα μεσω συμβολαιογραφικης πραξης. Ουσιαστικα επαφιεσαι στην "τιμη και την υποληψη του". Οποτε αυτη και ΘΑ ΓΑΜΗΣΕΙΣ
 
OP
OP
dim883

dim883

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
339
Like
136
Πόντοι
1
Ας υποθέσουμε πως οτι γράφτηκε είναι 100% αλήθεια ..
Το κρίσιμο ερώτημα: (είπαμε θεωρούμε πως οτι έχει γραφτεί είναι αλήθεια ) Την ώρα του δανεισμού δεν έπεσε κάποια υπογραφή σε κάποιο συμφωνητικό οτι τα χρήματα πρέπει να επιστραφούν ?Ο δανεισμός έγινε με τόσο τυφλή εμπιστοσύνη χωρίς κάποια δέσμευση επιστροφής χρημάτων ?
Όπως τα λέω .....100% αλήθεια ! Ειναι άντρας της αδερφής μου τόσο τυφλά και αθώα το χειριστικά !
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
82.568
Κριτικές
31
Like
13.154
Πόντοι
5.097
Εγγρ.
24 Αυγ 2017
Μηνύματα
971
Like
888
Πόντοι
86
χαμένος είσαι αλλά άμα πλερωθεί καλά αναλαμβάνει κι ας χάσεις κι αλλα
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Ο.κ....Στα πεντε χιλιαρικα θα πηγε απο ενα που ξεκινησε.
Πλεον σου λεω εχει παραγραφει.
Παντως οι 1.000 δραχμες (δηλαδη 3 ευρω) για τοκους 23 ετων συμφωνα με το προγραμμα υπολογισμου τοκων που εχω, έχουν ηδη γινει 9,95 ευρω
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Έχει ενα 5αρι διαμέρισμα !
Ελευθερο βαρων?
 

Frank DeSimone

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2021
Μηνύματα
379
Like
964
Πόντοι
81
εαν ειναι ανδρας της αδερφης σου τοτε αλλαζει το θεμα....εαν και εφοσον αυτο ειναι το μονο του "παραπτωμα" τοτε ειναι "οικογενεια". Εκει το ξεχνας το θεμα και απλα δεν τον ξαναδανειζεις. Δανεια μεταξυ οικογενειας δεν ειναι "δανεια".
 

bigshak

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.100
Κριτικές
50
Like
7.953
Πόντοι
8.236
Όπως τα λέω .....100% αλήθεια ! Ειναι άντρας της αδερφής μου τόσο τυφλά και αθώα το χειριστικά !
Σε αυτήν την περίπτωση (αν ισχύει αυτό που λες ) τα πράγματα είναι απλά :Η αθωότητα αυτά έχει και εννοείται πως όπως έστρωσες θα κοιμηθείς :rockon: :hi:
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.614
Κριτικές
1
Like
5.539
Πόντοι
2.356
τυχερη η αδερφη!
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
82.568
Κριτικές
31
Like
13.154
Πόντοι
5.097
Πλεον σου λεω εχει παραγραφει.
Παντως οι 1.000 δραχμες (δηλαδη 3 ευρω) για τοκους 23 ετων ειναι συμφωνα με το προγραμμα υπολογισμου τοκων που εχω, έχουν ηδη γινει 9,95 ευρω
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Ελευθερο βαρων?
δλδ μια κληση των 40 ευρω που δεν πληρωσα στα 20 ετη παραγραφεται σωστα?αν μου την στειλουν στην εφορια ποιο ειναι το μεγιστο ποσο περιπου 120? :think:
 
Εγγρ.
20 Σεπ 2021
Μηνύματα
1.438
Like
1.410
Πόντοι
216
Γιατι καθε φορα που ανεβαζει καποιος θεμα για οφειλομενα χρηματα, θα πεταχτει καποιος να αναφερει μπραβους?
προφανώς γιατί πρώτα λαμβάνει χώρα ακρόαση στο λαϊκό δικαστήριο και μετά στο ποινικό ...
 
OP
OP
dim883

dim883

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
339
Like
136
Πόντοι
1
Πλεον σου λεω εχει παραγραφει.
Παντως οι 1.000 δραχμες (δηλαδη 3 ευρω) για τοκους 23 ετων συμφωνα με το προγραμμα υπολογισμου τοκων που εχω, έχουν ηδη γινει 9,95 ευρω
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Ελευθερο βαρων?
....δεν γνωρίζω !
 

BAKALIS74

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2012
Μηνύματα
4.728
Like
2.017
Πόντοι
456
Όπως τα λέω .....100% αλήθεια ! Ειναι άντρας της αδερφής μου τόσο τυφλά και αθώα το χειριστικά !
άνδρας της αδερφής σου είναι πολύ κοντινή συγγένεια, ουσιαστικά δάνεισες στην αδερφή σου οπότε δεν πειράζει και να τα χάσεις
 

Delalis

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2021
Μηνύματα
279
Like
255
Πόντοι
21
Πουστιά. Αλλά παίζει και μην τα έχει τα χρήματα. Πώς θα στα δώσει; Μπες στη θέση του.

Το μεγαλύτερο ποσό που έχω πάρει δανεικά είναι 400 ευρώ από φίλο που ο πατέρας του έχει πάρα πολλά φράγκα. Και μου είπε μέχρι τον Σεπτέμβρη μη σε αγχώνει μου λέει, και μου τα χε δώσει Μάιο. Μόλις έμαθε η γκόμενά του όμως τι αγόρασα με τα δανεικά λύσσαξε η πουτάνα. Βέβαια εγώ δεν είχα τα λεφτά. Ούτε μονόευρω να ταίσω τη γκόμενά μου μία τυρόπιτα τότε δεν είχα, ειδικά εκείνες τις μέρες. Τον έβαζε να μου λέει να του δώσω τα λεφτά άμεσα πίσω, δεν κατάλαβα ποτέ τι αγγούρι της έμπαινε πραγματικά, αλλιώς να τους δώσω άμεσα αυτό που αγόρασα. Ήταν αντικείμενο πάρα πάρα πολύ σπάνιο και άκρως περιζήτητο, παίζει ούτε σε 10 χρόνια να μη το ξαναπετύχαινα. Και να που επέμενε. Και αναγκάστηκα και πουλούσα άρον άρον ότι να ναι για να βρω τα λεφτά και να του τα βάλω στο κώλο. Είχα νιώσει πολύ γάμησέ τα που δεν είχα τα λεφτά να του τα δώσω και είχα χάσει τον ύπνο μου. Χαστούκια θα του έδινα, το αντικείμενο ούτε με σφαίρες δεν θα έφευγε απ τα χέρια μου.

Σεβάσου τον τύπο και μην τον γαμάς έτσι. Αν τα έχει τα λεφτά και τα τρώει από εδώ κι απο κει γάμα τον και πάρτα πίσω. Διαφορετικά αν είναι γάμησέ τα η φάση του τράβα με το μαλακό. Αν έχεις απ την άλλη τρελή ανάγκη κι εσύ εξανάγκασέ τον να πουλήσει κάτι περιουσιακό να σου δώσει πίσω κανά ψιλό.

Αυτό που έχω καταλάβει με τα δανεικά είναι ότι αν φοβάσαι να χάσεις τα φράγκα σου, γτ πάντα παίζει να συμβεί αυτό όποιος και να ναι, ή σου είναι πολλά ή δεν έχεις γενικά φράγκα για τέτοιες μαλακίες μη δανείζεις ποτέ. Πάντα να δανείζεις σε βαθμό που και να τα χάσεις στα αρχίδια σου. Σόρρυ για το μακρυνάρι.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.265
Κριτικές
62
Like
44.905
Πόντοι
9.297
Ευχαριστω Alex...αν πιασω ενα στοιχημα. απο 10€ και πανω θα πω οτι πληρωθηκα εκεινο το παλιο στοιχημα εστω και ατυπα αφου πλεον εχει παραγραφει.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Αν εχει πάνω υποθηκες, θα παρουμε τ΄αρχιδια μας. Ειναι σημαντικο να το γνωριζουμε. Με τοσα χρεη παντως θεωρω αδυνατον να εχει καθαρη περιουσια. Προβλεπω οτι δεν υπαρχει ελπιδα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom