Νέα

Covid Free Gr Wallet: Από σήμερα και η Αστ.Ταυτότητα αποθηκεύεται μαζί με τις βεβαιώσεις COVID στα κινητά και σε tablet

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Sapakias
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 153
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

MARIOS32

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Νοε 2009
Μηνύματα
600
Κριτικές
15
Like
2.011
Πόντοι
2.477
Για huawei θα κανουν κατι λετε;
 

captain 69

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.500
Like
11.488
Πόντοι
3.506
Από σήμερα μπορούν οι πολίτες να εισάγουν την ψηφιακή τους ταυτότητα στο κινητό τηλέφωνο προκειμένου να έχουν τη δυνατότητα να αποδεικνύουν ταυτοπροσωπία με το πιστοποιητικό εμβολιασμού, χωρίς να απατείται ταυτόχρονη επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας.
Η σχετική δυνατότητα προστέθηκε τη Δευτέρα στο Covid Free Gr Wallet και γίνεται με σύνδεση των βασικών στοιχείων μέσω Taxisnet ή με κάποιον συμβαλλόμενο φορέα ή οργανισμό (π.χ τράπεζα).
Σημειώνεται πως Στην ψηφιακή ταυτότητα εμφανίζονται μόνο το ονοματεπώνυμο, η ημερομηνία γέννησης, η φωτογραφία της αστυνομικής ταυτότητας και ένα QR code για την αυτοματοποιημένη επαλήθευση.

Τη δυνατότητα να αποθηκεύουν τα πιστοποιητικά και τις βεβαιώσεις COVID (εμβολιασμού, νόσησης ή διαγνωστικού ελέγχου) σε εφαρμογή wallet του κινητού ή του tabletτους έχουν πλέον οι πολίτες μέσω του Covid Free Gr Wallet. Πρόκειται για τα ίδια ακριβώς ψηφιακά εργαλεία με τα οποία οι πολίτες είναι ήδη εξοικειωμένοι, καθώς τα αξιοποιούν με μια πληθώρα άλλων εγγράφων, όπως boarding pass και εισιτήρια θεαμάτων.

Η νέα εφαρμογή που υλοποίησε το Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης απλοποιεί σημαντικά την αποθήκευση και επίδειξη των ψηφιακών πιστοποιητικών covid, διευκολύνοντας τους ελέγχους. Είναι διαθέσιμη μέσω του covidfree.gov.gr καθώς και μέσω του App Store της Apple και του Google Play Store. Η χρήση της είναι ιδιαίτερα απλή: για να αποθηκευτεί το έγγραφο στο wallet, ο πολίτης μπορεί είτε να σκανάρει το QR code στην εφαρμογή, είτε να το μεταφορτώσει ως αρχείο pdf. Αμέσως μετά εμφανίζεται η επιλογή «Αποθήκευση στο wallet». Η αποθήκευση είναι δυνατή τόσο για το Ευρωπαϊκό Πιστοποιητικό COVID-19 όσο και για την εθνική Βεβαίωση εμβολιασμού, νόσησης ή διαγνωστικού ελέγχου, για όσα άτομα ο πολίτης επιθυμεί, κάτι εξαιρετικά χρήσιμο για όλη την οικογένεια.
Χεστήκαμε τώρα.
 

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.670
Κριτικές
12
Like
6.861
Πόντοι
2.646
Χειρότεροι από τους άχρηστους που είχαν κάνει την προηγούμενη αναβάθμιση του σαη είναι αυτοί που το έφτιαξαν.
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
Χειρότεροι από τους άχρηστους που είχαν κάνει την προηγούμενη αναβάθμιση του σαη είναι αυτοί που το έφτιαξαν.
Γιατί το λες αυτό τύπε;

1640724849573.png
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Χρειαζεται να σαι εμβολιασμενος τυπε
Είμαι και το ξέρουν, αλλά πριν λιγο που δοκίμασα server error 500 μου βγάζει. Η γνωστή ελληνική μαλακία. Βγάζουμε κάτι στον αερα βιαστικά, χωρίς να τεσταρουμε αν δουλεύει.
 

Paranagua7

Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2019
Μηνύματα
51
Κριτικές
1
Like
245
Πόντοι
20
Είμαι και το ξέρουν, αλλά πριν λιγο που δοκίμασα server error 500 μου βγάζει. Η γνωστή ελληνική μαλακία. Βγάζουμε κάτι στον αερα βιαστικά, χωρίς να τεσταρουμε αν δουλεύει.
Στοκα ετσι κ γω..ερορ ερορ ερορ ολη την ωρα.....
 

euro50

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
25
Κριτικές
3
Like
6
Πόντοι
0
Η ταυτότητα είναι αυστηρά προσωπικό έγγραφο, δεν είναι δυνατόν να διαμοιράζεται ανεξέλεγκτα σε διάφορους σέρβερ,με το πρόσχημα του covid...
 

ditis13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2018
Μηνύματα
1.228
Like
3.744
Πόντοι
456
Η ταυτότητα είναι αυστηρά προσωπικό έγγραφο, δεν είναι δυνατόν να διαμοιράζεται ανεξέλεγκτα σε διάφορους σέρβερ,με το πρόσχημα του covid...

Άστα να πάνε τύπε, έχω αγοράσει ήδη 5 ταυτότητες από το dark web και συνεχίζω. Χαμός γίνεται έχουν διαρρεύσει τα πάντα, server σου λένε μετά... :rockon:
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
Η ταυτότητα είναι αυστηρά προσωπικό έγγραφο, δεν είναι δυνατόν να διαμοιράζεται ανεξέλεγκτα σε διάφορους σέρβερ,με το πρόσχημα του covid...
Τίποτα δε διαμοιράζεται ανεξέλεγκτα με πρόσχημα τον covid.

 

George Iakovidis

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Οκτ 2021
Μηνύματα
1.682
Κριτικές
46
Like
5.440
Πόντοι
5.646
Η ταυτότητα είναι αυστηρά προσωπικό έγγραφο, δεν είναι δυνατόν να διαμοιράζεται ανεξέλεγκτα σε διάφορους σέρβερ,με το πρόσχημα του covid...
Σωστό και αυτό…
 

filos78

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
4.347
Κριτικές
10
Like
1.765
Πόντοι
5.975
Κάποιο αντίστοιχο wallet για κινητά με εφαρμογή του site θα δούμε κάποτες;
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.729
Κριτικές
15
Like
6.443
Πόντοι
8.345
Η ταυτότητα είναι αυστηρά προσωπικό έγγραφο, δεν είναι δυνατόν να διαμοιράζεται ανεξέλεγκτα σε διάφορους σέρβερ,με το πρόσχημα του covid...
Οιχ δεν είναι, δημόσιο έγγραφο είναι και διαμοιραζεται ελεγχόμενα στο κρατικό cloud σε κωσικοποιμενη μορφή στο κινητό σου. Σιγά μην μείνουμε στο 1950
 
  • Like
Αντιδράσεις: alex71

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.729
Κριτικές
15
Like
6.443
Πόντοι
8.345
Μετά από πολλές προσπάθειες δούλεψε και για μενα με κωδικούς taxis. Το να βγαζεις ατελή προϊόντα ειναι σύνηθες στο it btw, ολόκληρο cyberpunk και ήταν σαν γμ; ω τηνν κοινωνια του, μην τρελένεστε έτσι μερικοι
 
  • Like
Αντιδράσεις: LION7

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.729
Κριτικές
15
Like
6.443
Πόντοι
8.345
Για huawei θα κανουν κατι λετε;
Κατέβασε το app σε μη Huawei κινητό και μετέφερε το αδερφέ ή κατέβασε απευθείας από apkmirror. Έχω εγώ παλιό Huawei, αλλά η εφαρμογή είναι απίθανο να θέλει Google Services απλά πρέπει να βρεις τρόπο να την κατεβάσεις στο κινητο
 

Drake88

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2018
Μηνύματα
903
Κριτικές
2
Like
2.466
Πόντοι
446
τρεχτε δουλακια να ανεβασετε τα παντα στο πολυ ασφαλες σας σμαρτφοουν..
 

MARIOS32

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Νοε 2009
Μηνύματα
600
Κριτικές
15
Like
2.011
Πόντοι
2.477
Κατέβασε το app σε μη Huawei κινητό και μετέφερε το αδερφέ ή κατέβασε απευθείας από apkmirror. Έχω εγώ παλιό Huawei, αλλά η εφαρμογή είναι απίθανο να θέλει Google Services απλά πρέπει να βρεις τρόπο να την κατεβάσεις στο κινητο
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια, δυστυχώς δεν κατάλαβα τίποτα ???
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.792
Like
14.511
Πόντοι
3.656
Δεν μπορώ να αποκαλύψω, θα γίνουμε θέαμα και γι'αυτό στον εισαγγελάτο και στο τουίτερ :confused:
Γνώση, χαρακτηρίζεται η πεποίθηση μεμονωμένου ατόμου, ή ομάδας ατόμων, πως κάτι ισχύει, επειδή υπάρχουν στοιχεία που το αποδεικνύουν
Πίστη, χαρακτηρίζεται η πεποίθηση μεμονωμένου ατόμου, ή ομάδας ατόμων, πως κάτι ισχύει, χωρίς να υπάρχουν στοιχεία που να το αποδεικνύουν
Αυταπάτη, χαρακτηρίζεται η πεποίθηση μεμονωμένου ατόμου, ή ομάδας ατόμων, πως κάτι ισχύει, αν και αυτό αντιτίθεται στα υπάρχοντα στοιχεία
Κοίταξε τη φάτσα σου στον καθρέφτη, και αναλογίσου σε ποια ομάδα ανήκεις
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom