Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
κατ αρχήν κανενας ελεύθερος επαγγελματίας δεν πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ αν δεν ασκεί το επάγγελμα μηχανικού

δεύτερον η πληρωμή στο ασφαλιστικό ταμείο δεν έχει καμμία σχέση με την λειτουργία του επαγγέλματος αλλά με την ασφάλιση σου έναντι ασθενείας, αναπηρίας κλπ όπως επίσης και για να πάρεις σύνταξη...

και στο κάτω κάτω της γραφής κάποια στιγμή και η ασφάλιση πρέπει να γίνει προαιρετική και κύρια ανταποδοτική.. πληρώνεις αν θέλεις,αλλά αμα δεν πληρώσεις μην μου πείς για τζάμπα φάρμακα ή περίθαλψη ή σύνταξη να τα ξεχάσεις ... πληρώνεις λίγα γιατί τα θες να τα κάνεις λελούδια στις τραγουδιάρες καλώς αλλά μην μου ζητάς σύνταξη δύο χιλιάρικα πάρε τριακόσια και τουμπεκί..

διαλιέχτε...

συμφωνώ σε αυτό το ποστ.
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Ενα νομοσχέδιο που θα επέβαλε ποινή κάθειρξης σε ανασφάλιστο θα ήταν αρκετό. Αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω είναι πως δεν τους ενδιαφέρει ούτε η ακεραιότητά σου, ούτε η ζωή σου ούτε η περιουσία σου. Απλά τους ενδιαφέρει να σου παίρνουν τα λεφτά και να μη σου σνταποδίδουν τίποτα πίσω.

Συμφωνείς;

Συμφωνω

Και επαυξανω...

 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Συμφωνώ

Ομως αντί να κυνηγάς τον τρόμπα κυνήγα το κράτος πρώτα που σου τρώει τα λεφτά και σου ζητάει διαρκώς να πληρώνεις εσύ τα σπασμένα.

Ενα νομοσχέδιο που θα επέβαλε ποινή κάθειρξης σε ανασφάλιστο θα ήταν αρκετό. Αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω είναι πως δεν τους ενδιαφέρει ούτε η ακεραιότητά σου, ούτε η ζωή σου ούτε η περιουσία σου. Απλά τους ενδιαφέρει να σου παίρνουν τα λεφτά και να μη σου σνταποδίδουν τίποτα πίσω.

Συμφωνείς;

δηλαδή και αν του επιβάλλει ποινή κάθειρξης τι θα γίνει ???

ποιός θα πληρώσει αυτόν που έπαθε την ζημιά ??? ή θα ικανοποιηθεί ηθικά επειδή τον κλείσανε στην φυλακή ??

εδώ γίνεται ολόκληρος ντόρος για να φέρει τα λεφτά πίσω ο Παπαγεωργόπουλος ο οποίος έφαγε ισόβια.. δεν ικανοποιηθήκατε ρε σείς ??? δεν σαν φτάνει η ηθική ικανοποίηση ??

 

Επισκέπτης
για κράνος και ζώνη είμαι εντελώς αντίθετος με την επιβολή ποινών, ο καθένας που θέλει να παίζει το κεφάλι του κατ' αυτόν τον τρόπο είναι ελεύθερος να το κάνει (γνώμη μου)

Όχι μορτάκο, δεν είναι έτσι.
Γι' αυτές τις παραβάσεις οι ποινές πρέπει να είναι αυστηρότερες. Πέρα απ' το οικονομικό, μπαίνοντας στο αυτοκίνητο, με τα παιδιά σου για παράδειγμα είναι απαράδεκτο να παραδειγματίζονται έτσι.
Το να κινηθείς έστω και 100μ. χωρίς ζώνη είναι εγκληματικό..
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
κατ αρχήν κανενας ελεύθερος επαγγελματίας δεν πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ αν δεν ασκεί το επάγγελμα μηχανικού
οι άνεργοι μηχανικοί δεν πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ απο την τσέπη τους?
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16

Ειδες που τα βρήκαμε στο τέλος;

Ας πούμε εγώ θεωρώ ότι αυτό το μέτρο είναι τραγικό γιατί το μόνο που θα καταφέρει είναι να χάσει και αλλα έσοδοα το κράτος απο αυτοκίνητα που θα καταθέσουν πινακίδες γιατί δε γουστάρουν να πληρώνουν κι άλλα χαράτσια σε περίοδο κρίσης και με τελείως αδικο τρόπο.

Οπως ακριβώς έγινε και με το πετρέλαιο θέρμανσης.

Σας έχουν κάνει τέτοια πλύση εγκεφάλου που σας καταστρέφουν τις ζωές και λέτε και μπράβο.

Την εξίσωση του φόρου και καλά την έβαλαν για να καταπολεμήσουν το λαθρεμπόριο.

Τελικά βάσει στοιχείων γίνονται μεγαλύτερα όργια και μάλιστα εσύ κρυώνεις

Δες λοιπον πόσο απλό είναι να καταπολεμήσεις το λαθρεμπόριο. Για λόγους κοινωνικούς ο φόρος πετρελαίου θέρμανσης θα είναι στο 25% λχ του πετρελαίου κίνησης.

Εάν ομως συλληφθείς σε έλεγχο να κάνεις διακίνηση πετρελαίου θέρμασης για κίνησης τότε η ποινή είναι στάνταρ κάθειρξη 25 χρόνια...

Ελα όμως που πολλοί πολιτικοί και οι καμπάνιες τους στηρίζονται απο μαύρα χρήματα λαθρεμπόρων ;
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Σωστότατος είναι εφόσον υπάρχει ΕΣΥ βεβαίως.

Τώρα που δεν υπάρχει ούτε ΕΓΩ καλή σας ημέρα. Είμαι ο Γιάννης Στουρνάρας και θα σας τα πάρω όλα χωρίς καμμιά ανταπόδωση.

Συμφωνείτε;

Πλήρως.


δεν καταλαβαίνω τι παίρνει ο Στουρνάρας από την υποχρεωτική ασφάλιση των αυτοκινήτων ????

αντε δυνητικά να πάρει λίγους παραπάνω φόρους από τα τυχόν μεγαλύτερα κέρδη των ασφαλιστικών... τι άλλο θα βγάλει το δημόσιο από την υποχρεωτική ασφάλιση όλων των αυτοκινήτων εκτός ίσως ότι θα ησυχάσει το κεφάλι του από την γάγγραινα που λέγεται συνεγγυητικό και ίσως να μειωθούν και λίγο οι αγωγές κατά ανασφαλίστων οχημάτων και μειωθεί λίγο ο φόρτος στα δικαστήρια...

τίποτε άλλο δεν βγάζει για τον κρατικό κορβανά...

πολύ σωστό είναι και καλά θα κάνει να το περάσει...

στις παρατηρήσεις και τις παπαριές που λένε οι μαντράδες και οι ενοικιαστές αυτοκινήτων ας δούνε τι έκανε ο ΟΑΣΘ στο θέμα της ασσφάλισης και να ξεμπερδεύουμε...
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
και 1000 να είναι γιατί να τους επιβάλλεις να πληρώνουν για κάτι που δεν χρησιμοποιούν επειδή έτσι γουστάρουν??
Με την ίδια λογική που επιβάλλεις να πληρώνουν για αυτοκίνητα που δεν κινούν.

Βεβαίως στη δεύτερη περίπτωση θα πάρουν πιο πολλά οπότε ποιός το γαμεί το δίκαιο;
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Με την ίδια λογική που επιβάλλεις να πληρώνουν για αυτοκίνητα που δεν κινούν.

Βεβαίως στη δεύτερη περίπτωση θα πάρουν πιο πολλά οπότε ποιός το γαμεί το δίκαιο;

πόσες φορές θα πούμε ότι ένα αυτοκίνητο που δυνητικά μπορεί να κινηθεί μπορεί και να προκαλέσει και ζημιές...

ανέφερα και παραδείγματα...

έχεις το αμάξι έξω από το σπίτι παρκαρισμένο ... λύνεται ή κόβεται το χειρόφρενο και χτυπάει το διπλανό του...
έχεις το αμάξι εξω από το σπίτι παρκαρισμένο ... ένα κωλόπαιδο αμολάει ένα στουπί και περνει φωτιά και καίει καμμιά δεκαριά που είναι δίπλα...
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
Με την ίδια λογική που επιβάλλεις να πληρώνουν για αυτοκίνητα που δεν κινούν.

Βεβαίως στη δεύτερη περίπτωση θα πάρουν πιο πολλά οπότε ποιός το γαμεί το δίκαιο;

ρε συ μπορεί κάποιος να μην έχει λεφτά να πάρει αμάξι αλλά να έχει δίπλωμα, θα του πεις πλήρωσε επειδή έχεις δίπλωμα;
στην άλλη περίπτωση το έχεις πάρει το αμάξι και ανά πάσα στιγμή βγαίνεις στον δρόμο...
το ίδιο είναι;
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Όχι μορτάκο, δεν είναι έτσι.
Γι' αυτές τις παραβάσεις οι ποινές πρέπει να είναι αυστηρότερες. Πέρα απ' το οικονομικό, μπαίνοντας στο αυτοκίνητο, με τα παιδιά σου για παράδειγμα είναι απαράδεκτο να παραδειγματίζονται έτσι.
Το να κινηθείς έστω και 100μ. χωρίς ζώνη είναι εγκληματικό..

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
 

Επισκέπτης
Συμφωνώ

Ομως αντί να κυνηγάς τον τρόμπα κυνήγα το κράτος πρώτα που σου τρώει τα λεφτά και σου ζητάει διαρκώς να πληρώνεις εσύ τα σπασμένα.

Ενα νομοσχέδιο που θα επέβαλε ποινή κάθειρξης σε ανασφάλιστο θα ήταν αρκετό. Αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω είναι πως δεν τους ενδιαφέρει ούτε η ακεραιότητά σου, ούτε η ζωή σου ούτε η περιουσία σου. Απλά τους ενδιαφέρει να σου παίρνουν τα λεφτά και να μη σου σνταποδίδουν τίποτα πίσω.

Συμφωνείς;

Ἰσοβίου!  Καὶ αὐτόματην δήμευσιν τῶν περιουσιακῶν στοιχείων! Καὶ ἀφαίρεσις τῆς ἐπιμελείας τῶν τέκνων τοῦ παραβάτου!
 

Συνημμένα

  • mtun971l.jpg
    mtun971l.jpg
    155,7 KB · Εμφανίσεις: 21

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
οι άνεργοι μηχανικοί δεν πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ απο την τσέπη τους?

γιατί ο μηχανικός εξ ορισμού θεωρείται ελεύθερος επαγγελματίας... και είπαμε το ΤΣΜΕΔΕ το πληρώνεις για το μέλλον για την συνταξη...

εγώ δεν είμαι αντίθετος στην  κατάργηση των ασφαλιστικών ταμείων .. μην πληρώνεις αλλά μην ζητήσεις μετά σύνταξη και περίθαλψη...
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
πόσες φορές θα πούμε ότι ένα αυτοκίνητο που δυνητικά μπορεί να κινηθεί μπορεί και να προκαλέσει και ζημιές...

ανέφερα και παραδείγματα...

έχεις το αμάξι έξω από το σπίτι παρκαρισμένο ... λύνεται ή κόβεται το χειρόφρενο και χτυπάει το διπλανό του...
έχεις το αμάξι εξω από το σπίτι παρκαρισμένο ... ένα κωλόπαιδο αμολάει ένα στουπί και περνει φωτιά και καίει καμμιά δεκαριά που είναι δίπλα...
χωρις τρομοκρατικές και ασφαλισμένος να είσαι πάλι δεν θα πληρωθεί ο άλλος.

τώρα επειδή πολλοί θα μου πουν ότι οι λογικές μου εμπεριέχουν φασισμό λόγω υπερβολικών ποινών για την αναλογικότητα του αδικήματος έχω να πω το εξής:

Ενας αυστηρότατος νόμος που είναι κοινωνικά και ηθικά δίκαιος επιτυγχάνει μέγιστη αποτελεσματικότητα πρόληψης.

Ενας λιγότερο αυστηρός νόμος που όμως είναι κοινωνικά και ηθικά άδικος επιτυγχάνει μέγιστη κοινωνική διάσπαση και μεγάλα ποσοστά παραβατικότητας.

Αυτά και το κλείσαμε το θέμα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom