Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.940
Like
11.165
Πόντοι
2.606
Μηπως επρεπε να ρωτησουν την ΕΜΥ ποτε να κανουν την απεργια?
-ΩΡΕΣ -ΩΡΕΣ πιστευω οτι πραγματι αξιζει μια τεραστια πουτσα μεχρι τον οισοφαγο τουτης της ρατσας!Εχει φτασει η κατασταση στο ΑΜΗΝ και ο αλλος λεει δεν μπορω να παω στη δουλεια μου....  :jerking: :jerking: :jerking:
 

Επισκέπτης
-ΩΡΕΣ -ΩΡΕΣ πιστευω οτι πραγματι αξιζει μια τεραστια πουτσα μεχρι τον οισοφαγο τουτης της ρατσας!Εχει φτασει η κατασταση στο ΑΜΗΝ και ο αλλος λεει δεν μπορω να παω στη δουλεια μου....  :jerking: :jerking: :jerking:

Τι απορίες είναι αυτές??
Φυσικά και την αξίζει αυτή η ράτσα την πούτσα μέχρι τον οισοφάγο, για να μη σου πω και λίγο λες.
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
Kαι που ν'άκουγες το πρωί στο ραδιόφωνο του σκάι πως τον εκθείαζε ο σταρβοχυμένος ο πρωτοσάλτε (ξέρεις αυτός που κατέβαινει πλάι πλάι με τον Κολλά το 1990)..

επειδή ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ δεν ξέρω, θέλεις να διευκρινίσεις, Πορτοσάλτε, Κολλάς 1990  :huh:
 

loxxos

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2009
Μηνύματα
2.362
Like
4
Πόντοι
16
Κραυγή μαθήτριας σε έκθεση: "Θέλω μόνο να έχουμε ψωμί να φάμε"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

''Πάνω από 100 μαθητές πάνε νηστικοί στα Δημοτικά σχολεία της Καλαμάτας. Έκκληση στους επαγγελματίες της πόλης προκειμένου να προσφέρεται δωρεάν δεκατιανό στα υποσιτισμένα παιδιά.
Νηστικοί πηγαίνουν στο σχολείο τουλάχιστον 100 μαθητές δημοτικών σχολείων της Καλαμάτας χωρίς να έχουν χρήματα για να αγοράσουν κάτι να φάνε, σύμφωνα με την Ενωση Γονέων Καλαμάτας, που συγκέντρωσε στοιχεία από διευθυντές σχολείων.
Εξαιτίας της οικονομικής κρίσης οι εκπαιδευτικοί βρίσκονται αντιμέτωποι με τραγικές καταστάσεις υποσιτισμένων μαθητών και προσπαθούν να βοηθήσουν με όποιον τρόπο μπορούν, άλλοτε προσφέροντας ένα κουλούρι και άλλοτε προσφέροντας φαγητό στις άπορες οικογένειες.
Η σοβαρότητα της κατάστασης αποτυπώνεται ακόμη και στις εκθέσεις των μαθητών. Χαρακτηριστικό το παράδειγμα μιας μαθήτριας που έγραψε πως: "Το μόνο που θέλω είναι μια δουλειά για τη μανούλα μου για να έχουμε ψωμί να φάμε και παπούτσια να φορέσουμε"!
Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας "Ελευθερία" τραγική είναι η κατάσταση στο Δημοτικό Σχολείο Ασπροχώματος, όπου πάνω από το 50% των μαθητών δεν έχει ούτε κολατσιό, ούτε μεσημεριανό. Από το Σεπτέμβρη μέχρι τώρα έχουν λιποθυμήσει από την πείνα 5 μαθητές, σύμφωνα με τη διευθύντρια που αναζητεί τρόπους να εξασφαλιστεί φαγητό για τους μαθητές της.
Προβλήματα σε μικρότερο ποσοστό παρατηρούνται και σε σχολεία του κέντρου. Στο 3ο Δημοτικό Σχολείο για παράδειγμα, το 8% έως 10% των παιδιών δεν έχει κολατσιό, ενώ η δουλειά στο κυλικείο έχει μειωθεί κατά 70% αφού πολλά παιδιά δεν έχουν πλέον χαρτζιλίκι.
Μικρότερο ποσοστό μαθητών υποσιτίζεται στο 21ο Δημοτικό Σχολείο, ενώ στην περιοχή της Αγίας Τριάδας, σύμφωνα με γονείς, 5 -6 ντόπιες οικογένειες μικρών μαθητών αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα και στα παιδιά προσφέρεται πρωινό από ανθρώπους που το έχουν αναλάβει εθελοντικά.
Σύμφωνα με την εφημερίδα "Το Έθνος" ο πρόεδρος της Ενωσης Γονέων, Ευάγγελος Σιδερέας, επισκέφθηκε το Επιμελητήριο, ενημέρωσε σχετικά τον πρόεδρο Δημήτρη Μανιάτη και τον πρόεδρο της ΕΤΑΠ (Αναπτυξιακή Εταιρεία του Επιμελητηρίου) Γιώργο Γκούμα. Ζήτησε τη βοήθεια των επαγγελματιών της Καλαμάτας που μπορούν να βοηθήσουν ώστε να προσφέρεται σε αυτά τα παιδιά δωρεάν δεκατιανό.
Επίσης, όπως δήλωσε ο ίδιος, έχει ενημερώσει την αντιδήμαρχο Κοινωνικής Υποστήριξης Μαρία Οικονομάκου και τον πρόεδρο της Δημοτικής Επιτροπής Παιδείας Σαράντο Μαρινάκη, οι οποίοι ετοιμάζουν παρέμβαση για τη φροντίδα των μαθητών που υποσιτίζονται.
Ο πρόεδρος της Ενωσης Γονέων τόνισε ότι επιβάλλεται να υπάρξει άμεση παρέμβαση για την αντιμετώπιση αυτού του σοβαρού προβλήματος και εμφανίστηκε ικανοποιημένος από την αντίδραση των υπευθύνων του δήμου και του επιμελητηρίου.
Το επιμελητήριο σε ανακοίνωσή του για τη συνάντηση σημειώνει: «Σκοπός της συνάντησης ήταν η ενημέρωση για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν σήμερα οι μαθητές στα σχολεία του Δήμου Καλαμάτας και ιδιαίτερα το μείζον θέμα του υποσιτισμού. Από πλευράς επιμελητηρίου εκφράστηκε η άποψη πως βλέπει με ευαισθησία το θέμα και υπήρξε δέσμευση ότι θα συζητηθεί στην επόμενη συνεδρίαση της Διοικητικής Επιτροπής και του Διοικητικού Συμβουλίου».


Ετσι μας καταντησαν εμας και τα παιδια μας σε χειροτερη ανεχεια και εξαθλιωση απο αυτη που περασαν οι παππουδες μας... :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

stevesteve2

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
86
Κριτικές
3
Like
108
Πόντοι
280
Αδελφια εμεις φταιμε.που τα ανεχομαστε.τεσπα ας δωσει ο καθενας οτι μπορει.εγω πηγα στην εκκλησια κατι ρουχα που δεν φοραγα και παπουτσια και θα παω κ κονσερβες.γαμω τη βουλη μου γαμω.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.890
Κριτικές
16
Like
14.713
Πόντοι
6.515
το ρεπορταζ του site εισαγγελατου ειναι της πλακας. Στη συγκεκριμενη περιοχη (προαστεια της καλαματας) υπαρχει πρωτογενης παραγωγη εξαγωγιμων προιοντων (λαδια, ελιες). Οχι μονο υπαρχει απασχοληση για τους ντοπιους αλλα και μεροκαματα σε χιλιαδες βαλκανιους και μη εργατες.

Τα προβληματα που αναφερει μπορει να υπαρχουν σε πολυ ειδικες περιπτωσεις πχ παιδια των ρομα που εχουν κατακλισει την περιοχη.

Τα προβληματα ανεχειας και πεινας να αναζητησουν οι δημοσιογραφοι της πλακας στα αστικα κεντρα οπου δεν υπαρχει παραγωγη, απασχοληση ουτε αγροτικες επιδοτησεις
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
το ρεπορταζ του site εισαγγελατου ειναι της πλακας. Στη συγκεκριμενη περιοχη (προαστεια της καλαματας) υπαρχει πρωτογενης παραγωγη εξαγωγιμων προιοντων (λαδια, ελιες). Οχι μονο υπαρχει απασχοληση για τους ντοπιους αλλα και μεροκαματα σε χιλιαδες βαλκανιους και μη εργατες.

Τα προβληματα που αναφερει μπορει να υπαρχουν σε πολυ ειδικες περιπτωσεις πχ παιδια των ρομα που εχουν κατακλισει την περιοχη.

Τα προβληματα ανεχειας και πεινας να αναζητησουν οι δημοσιογραφοι της πλακας στα αστικα κεντρα οπου δεν υπαρχει παραγωγη, απασχοληση ουτε αγροτικες επιδοτησεις
Τι δουλειά έχουν στη γενέτειρα του Πρωθυπουργού με τέτοια παραγωγή, ρομά και χιλιάδες βαλκάνιοι, και μη ξένοι εργάτες ρε ανόητε;
 

stam_90

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Οκτ 2009
Μηνύματα
36.095
Κριτικές
158
Like
450
Πόντοι
2.046
επειδη αυτο το θρεντ εχει να κανει με πολιτικη ... αλλα το να φτιαξεις ενα θρεντ για την βομβα στο the mall
δεν παιζει να μαζεψει ουτε 100 ποστ

το αναφερω εδω...

η γνωμη μου ειναι πως η βομβα στο the mall μεσα  εχει σκοπο ετσι ωστε να τρομοκρατηθει ο κοσμος γενικα..

και να μπει το αισθημα φοβου στον απλο κοσμο.. διοτη δεν υπαρχει αλλη εξηγηση..

 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Εεεεεεε τα μπερδεψε λιγο το παιδι.

Τι ΦΙΑΤ (ωτομομπιλι), τι φιατ καρενσυ?
τίποτα δεν μπέρδεψα
μίλησα για την αυτοκινητοβιομηχανία ΦΙΑΤ.

όσο για τα παράγωγα...μου φταίνε σαν προϊόντα και αυτά και τα λοιά του είδους. Δεν μου φταίνε αυτά τα ίδια αλλά το γεγονός πως δημιουργήθηκαν, δηλαδή κινείται ο κόσμος με λεφτά από αέρα κοπανιστό...εκεί είναι το συστημικό πρόβλημα. Δεν αντιστοιχούν τα λεφτά σε πραγματικό προϊόν.

Αλλά αυτό πια δεν αλλάζει. Οπότε χρειάζεται να βρεθεί λύση έχοντας αυτό σαν δεδομένο.
Κι επειδή λύση δεν βρίσκεται, απλά θα βαράει μπιέλες από καιό εις καιρό μία χωρα ή περισσότερες.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.890
Κριτικές
16
Like
14.713
Πόντοι
6.515
κυβερνηση: "διασφαλιζονται πληρως οι θεσεις εργασιας και τα εργασιακα δικαιωματα ολων των υπαλληλων του Τ.Ταμιευτηριου"
 

Συνημμένα

  • 547925.jpg
    547925.jpg
    138,1 KB · Εμφανίσεις: 10

samsung

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.080
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
16
κυβερνηση: "διασφαλιζονται πληρως οι θεσεις εργασιας και τα εργασιακα δικαιωματα ολων των υπαλληλων του Τ.Ταμιευτηριου"
Έχουμε χορτάσει ψέμματα.
Δε λέω αν πρέπει ή δεν πρέπει να κλείσει το ΤΤ, γιατί δεν έχω τα στοιχεία.
Αν είναι κερδοφόρο, να μην κλείσει.
(Απίθανο το θεωρώ να είναι κερδοφόρο).
Αν ΔΕΝ είναι κερδοφόρο, βεβαίως και να κλείσει, συγχωνευθεί, πουληθεί, κλπ.
Και σ' αυτή την περίπτωση, βεβαίως και να χαθούν οι θέσεις εργασίας και τα εργασιακά δικαιώματα. Αφού κλείνει το μαγαζί, τι πα να πει
"διασφαλιζονται πληρως οι θεσεις εργασιας και τα εργασιακα δικαιωματα ολων των υπαλληλων του Τ.Ταμιευτηριου"?
Στον ΟΑΕΔ οι τύποι, μαζί με όλους τους άλλους!
Αλλά αντί να πουν την αλήθεια (όποια κι αν είναι αυτή), λένε μπαρμπούτσαλα.
Ως συνήθως.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.890
Κριτικές
16
Like
14.713
Πόντοι
6.515
δεν υπαρχουν πια κερδοφορες τραπεζες τυπε. Ολες ειναι μεσα. Επιβιωνουν με βοηθεια απο την ευρωπαικη κεντρικη τραπεζα.
Αν η ενισχυση (ρευστο) κοβονταν, το αλλο πρωι τα ΑΤΜ θα στεγνωναν.
Αυτη ειναι η πικρη αληθεια που δεν λενε η αριστερα και οι τσιπροκαμμενοι στις μαγαλοστομιες τους. Την ψελιζει δειλα μονο ο Αλαβανος, ενω οι κυβερνητικοι δεν πιανουν τετοιες κουβεντες.
Στο συγκεκριμενο, οι ξενοι δεν μπορουν να ταιζουν 10 τραπεζες και πρεπει να μειωθουν
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
Τα δημοσιονομικά της Ελλάδας σύμφωνοι είναι άθλια. Μπορείς να μου απαντήσεις όμως γιατί παραποιήθηκαν προς το χειρότερο το 2009?

Ποινική δίωξη σε βαθμό κακουργήματος ζητούν εις βάρος του πρώην προέδρου της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής Ανδρέα Γεωργίου, του προϊσταμένου Διεύθυνσης Εθνικών Λογαριασμών, Κωνσταντίνου Μορφέτα και της προϊσταμένης της ειδικής διεύθυνσης στατιστικών ερευνών για την υπόθεση της τεχνητής διόγκωσης του αναθεωρημένου ελλείμματος του 2009.

Μετά την έρευνα που διενήργησαν με αφορμή τις καταγγελίες της Ζωής Γεωργαντά, σύμφωνα με τις οποίες το αναθεωρημένο έλλειμμα διογκώθηκε τεχνηέντως για να φτάσει από το 12 στο 15,4, προκειμένου να ληφθούν αυστηρότερα μέτρα δημοσιονομικής προσαρμογής, οι οικονομικοί εισαγγελείς ζητούν με παραγγελία τους στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών να διωχθούν οι εμπλεκόμενοι για το κακούργημα της ψευδούς βεβαίωσης, σε συνδυασμό μάλιστα με τις επιβαρυντικές διατάξεις του νόμου 1608 του '50 περί καταχραστών του Δημοσίου.


Απο μόνοι τους ανέλαβαν αυτές τις πρωτοβουλίες οι υπάλληλοι της Ελληνικής στατιστικής αρχής αλήθεια?
 

samsung

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.080
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
16
Παρ' όλα αυτά, υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που θεωρούν ότι ο πρώην Καταλληλότερος και νυν Σιωπηλότερος αποτελεί «πολιτικό κεφάλαιο» για τη χώρα...
Ναι, γιατί σου κάνει εντύπωση?
Έχει το "ατού" ότι το 2009 "μας προειδοποίησε", δεν τον ακούσαμε, βγάλαμε το Γιώργο και γαμήθηκε το σύμπαν.
Το ότι παραμένει σιωπηλός δεν είναι σε βάρος του. Και ο θείος του σιωπηλός έμεινε στο Παρίσι 11 χρόνια, και μετά ήρθε εδώ και μάζεψε 53%.

Το ότι είναι τεμπελάκος λίγοι το έχουν καταλάβει. Άλλωστε είχε καταλάβει κανείς (ας πούμε από αυτούς που πήγαν και τον ψήφισαν για αρχηγό στο πασοκ) ότι ο ΓΑΠ είναι γκαγκά?

Δυστυχώς, φίλε, το κριτήριο του Έλληνα ψηφοφόρου είναι ΓΤΠ.
Γι' αυτό και δεν πρέπει να σου κάνει εντύπωση αυτό που έβαλες εδώ.
 

maximilian

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.643
Like
30
Πόντοι
16
Αν και ο Κάμερον δεν είναι η συμπάθειά μου ούτε και σε ιδιαίτερη εκτίμηση τον έχω μου αρέσει τουλάχιστον ο τρόπος του σκέφτεται αλλά και εκφράζεται.

Δημοψήφισμα για την Ε.Ε μετά το 2015 προανήγγειλε ο Κάμερον.
«Θα αγωνιστώ για το μέλλον της Βρετανίας σε μια Ευρώπη που αλλάζει». Όπως αναμενόταν, προανήγγειλε επανακαθορισμό των σχέσεων της Βρετανίας με την Ευρωπαϊκή Ένωση και έπειτα δημοψήφισμα – μετά το 2015 – για το εάν οι Βρετανοί θέλουν να μείνουν ή να αποχωρήσουν από την Ε.Ε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom