Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

Επισκέπτης
Σεβαστες αλλά όχι αποδεκτές όλες οι αποψεις.

Έχω ένα θεματάκι στο να σεβαστώ κάποιες απόψεις κομπλεξικών μισάνθρωπων.
Για την ακρίβεια διαφωνώ με τη γνωστή ρήση του Βολταίρου (του ορίτζιναλ). Δε θα μπορούσα να υπερασπιστώ το δικαίωμα να λέγονται κάποιες συγκεκριμένες απόψεις.. 
 

Επισκέπτης
it takes two to tango  ;)

από κεί και πέρα το δούλεμα στο χρηματιστήριο δεν χρειαζόταν ειδικές οικονομικές γνώσεις να το πάρεις χαμπάρι...

οι πρόσφυγες έμποροι και ειδικά οι Καππαδόκες έχουν ενα γνωμικό... "ο έμπορας κερδίζει όταν αγοράζει"

φυσικά τι να κλάσει η λαική σοφία απέναντι στους οικονομικούς αναλυτές αλλά και στους μαρξιστές (πάσης φύσεως και αποχρώσεως) φιλοσόφους....

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Μην ασχολείσαι με πράγματα που αγνοείς..
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
ακριβώς φίλτατε.

εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί κάνει μαλακία κάποιος που θέλει καγιέν και είναι οκ κάποιος που χαλαει το καγιέν στις πουτάνες ή σε ταξιδια.

Απο κει και πέρα.

Περί ορέξεως κολοκυθοπιτα.

Μόνο στην Ελλάδα μπορεί κάποιος να λοιδορεί και να βρίζει κάποιον που έχει όνειρο ένα αυτοκίνητο ή ένα σπίτι.

Εχω ακουσει και το άλλο παρανοικό.

Πήρε δάνειο ο μαλάκας για να πάρει σπίτι. Λες και ο άνθρωπος τα έφαγε στις πουτάνες.

Και μετά ακούς και το κουρφαίο. Καλύτερα να τα έτρωγε στις πουτάνες (κατά συνέπεια να έμεναν τα παιδιά του σε νοίκι ή στο δρόμο).

Κι όπως αυτές οι συμπεριφορές έφεραν τη χώρα εδώ που την έφεραν. Οπως ο ναζισμός κατέστρεψε τη γερμανία και έγινε ποινικό αδίκημα, έτσι και στην ελλάδα που την κατέστρεψε το μίσος για τον διπλανό έπρεπε επίσης να γίνςι ποινικό αδίκημα.

Αυτό δε που ακούω διαρκώς "Καλά να πάθει" "ας πρόσεχε" προέρχεται κατευθείαν από την ζριστιανική μας ηθική παράδοση.
δεν συμφωνω και θα σου πω γιατι!
γιατι αν δεν βρεις περιουσια (1 σπιτι) (οχι κανα αγροτεμαχιο) δεν θεωρω παραλογο να αγορασεις 1 σπιτι αν εχεις καποια λεφτα μαζεμενα με την βοηθεια 1 δανειου! δεν ειναι οτι το θεωρω επενδυση ΑΛΛΑ το ονειρο πολυ κοσμου ειναι να χει 1 κεραμυδι να βαλει το κεφαλι του! κακα τα ψεματα! το να σαι μια ζωη στο νοικι ειναι μεγαλη παπαρια! (να αφησεις και κατι στα παιδια σου)
Ναι παπαρια ειναι να χεις ονειρο αν μπεις σε μια θεση του δημοσιου με μετρημενα κουκια μηνας μπει-βγει να παρεις αμαξι 30-40.000 Ε !!! μεγαλη παπαρια!
Οπως να κανεις σπιτι (να χτισεις) ή να αγορασεις και να χεις μπατζετ για 200 χιλ και να παρεις για 300 και μετα να τραβας τα μαλια σου!
ΝΑΙ καποιοι το παρακαναν! βαλαν το χερι τους πολυ πιο βαθια απο κει που φτανε η τσεπη τους!

ΑΛΛΑ υπαρχει και μια κατηγορια ανθρωπων οπως και ετυχε σ εναν θειο μου να κανει σπιτι στα 50 να παιρνει 2.000 + η γυναικα του 700-800 (παλια ) 2οροφο, το χαν καημο διοτι μια ζωη στα νοικια + να αφησουν και κατι στα παιδια τους! γαμησαν λεφτα-συνταξεις τους κοψαν σχεδον 1.000 Ε, πηρε 1 δανειακι 50.000 οχι τπτ τρελο ,για να πουλησει κανα στρεματακι ουτε λογος διοτι εχουν παγωσει τα παντα....φταιει ο ανθρωπος? δεν νομιζω! ουτε φανταστηκε ποτε οτι θα καταντησουμε τοσοοοοο χαλια!!
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
μάλιστα... στήνουμε εξεταστικές, προανακριτικές φωνάζουμε, σκούζουμε για τους 2000 της λίστας Λαγκάρντ με σύνολο καταθέσεων περίπου 2 δις ευρώπουλα από τα οποία μετά από φορολογικούς ελέγχους κόπο και πιθανές αντιδικίες πιθανόν να βεβαιωθούν 200-300 εκατομύρια φόροι και άν...

και διαβάζω...

Συνολικά στα τρία μεγαλύτερα ταμεία, ΙΚΑ, ΟΑΕΕ και ΟΓΑ οι συνταξιούχοι που δεν έχουν απογραφεί είναι 53.985.


δηλαδή 53.985 συμπατριώτες μας ελάμβαναν για κάποιο χρονικό διάστημα τις συντάξεις των πεθαμένων γονιών τους, θειών τους κλπ...

αν βάλουμε ότι μέση μηνιαία σύνταξη για τους πεθαμένους αυτούς είναι 700 ευρώ (φυσικά και είναι πολύ παραπάνω αλλά θεωρώ την κατωτάτη με το ΕΚΑΣ) επί 14 μήνες τον χρόνο και για πέντε χρόνια (μπορεί να είναι και παραπάνω φυσικά) τότε μας βγαίνει ένα ποσό της τάξης των 2,7 δις ευρώ....

κατά τα άλλα φταίνε οι άλλοι....
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
μάλιστα... στήνουμε εξεταστικές, προανακριτικές φωνάζουμε, σκούζουμε για τους 2000 της λίστας Λαγκάρντ με σύνολο καταθέσεων περίπου 2 δις ευρώπουλα από τα οποία μετά από φορολογικούς ελέγχους κόπο και πιθανές αντιδικίες πιθανόν να βεβαιωθούν 200-300 εκατομύρια φόροι και άν...

και διαβάζω...

Συνολικά στα τρία μεγαλύτερα ταμεία, ΙΚΑ, ΟΑΕΕ και ΟΓΑ οι συνταξιούχοι που δεν έχουν απογραφεί είναι 53.985.


δηλαδή 53.985 συμπατριώτες μας ελάμβαναν για κάποιο χρονικό διάστημα τις συντάξεις των πεθαμένων γονιών τους, θειών τους κλπ...

αν βάλουμε ότι μέση μηνιαία σύνταξη για τους πεθαμένους αυτούς είναι 700 ευρώ (φυσικά και είναι πολύ παραπάνω αλλά θεωρώ την κατωτάτη με το ΕΚΑΣ) επί 14 μήνες τον χρόνο και για πέντε χρόνια (μπορεί να είναι και παραπάνω φυσικά) τότε μας βγαίνει ένα ποσό της τάξης των 2,7 δις ευρώ....

κατά τα άλλα φταίνε οι άλλοι....
οχι μωρε δεν φταινε οι αλλοι και εκεινοι φταινε απλα εκεινους τους βολευε!
Βασικα βολευε και τους μεν και τους δε!
Οι μεν δεν τους αγγιζαν για να κανουν τουμπεκι και να εθελοτυφλουν και οι δε τα παιρναν -χαιροντουσαν και τους ψηφιζαν και απο πανω!
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
οχι μωρε δεν φταινε οι αλλοι και εκεινοι φταινε απλα εκεινους τους βολευε!
Βασικα βολευε και τους μεν και τους δε!
Οι μεν δεν τους αγγιζαν για να κανουν τουμπεκι και να εθελοτυφλουν και οι δε τα παιρναν -χαιροντουσαν και τους ψηφιζαν και απο πανω!


as common sense... takes two to tango...
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.940
Like
11.166
Πόντοι
2.606
δυστυχώς ότι και να κάνεις βελτίωση δεν θα δείς αν δεν θελήσεις να βελτιώσεις ο ίδιος την ζωή σου... διότι τα κέρδη τους θα τα διασώσουν έτσι και αλλιώς και κάτω από οποιεσδήποτε πολιτικές καταστάσεις όπως έχει ιστορικά αποδειχτεί... ΑΝ ΟΛΟΙ ΕΙΧΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΗΤΤΟΠΑΘΕΣ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ,ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΡΑΒΑΓΕΣ ΚΟΥΠΙ ΣΕ ΓΑΛΕΡΑ ΑΚΟΜΑ,οσο και να θες να πιστευεις οτι θα κρατουσες το τυμπανο!

και να θα κοιμηθείς κάτω από γέφυρα να χτυπάς πρώτα το δικό σου το κεφάλι στον τοίχο... διότι το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχεις εσύ (και ο κάθε εσύ) που πίστεψες

κατά τα άλλα αυτά... ελα μου που το θεμα ομως δεν ειναι εσυ και γω στην τελικη ,αλλα το συνολο...
-ΒΕΒΑΙΑ αλλο το πιστεψα και αλλο το με εξαπατησαν.....
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
μάλιστα... στήνουμε εξεταστικές, προανακριτικές φωνάζουμε, σκούζουμε για τους 2000 της λίστας Λαγκάρντ με σύνολο καταθέσεων περίπου 2 δις ευρώπουλα από τα οποία μετά από φορολογικούς ελέγχους κόπο και πιθανές αντιδικίες πιθανόν να βεβαιωθούν 200-300 εκατομύρια φόροι και άν...

και διαβάζω...

Συνολικά στα τρία μεγαλύτερα ταμεία, ΙΚΑ, ΟΑΕΕ και ΟΓΑ οι συνταξιούχοι που δεν έχουν απογραφεί είναι 53.985.


δηλαδή 53.985 συμπατριώτες μας ελάμβαναν για κάποιο χρονικό διάστημα τις συντάξεις των πεθαμένων γονιών τους, θειών τους κλπ...

αν βάλουμε ότι μέση μηνιαία σύνταξη για τους πεθαμένους αυτούς είναι 700 ευρώ (φυσικά και είναι πολύ παραπάνω αλλά θεωρώ την κατωτάτη με το ΕΚΑΣ) επί 14 μήνες τον χρόνο και για πέντε χρόνια (μπορεί να είναι και παραπάνω φυσικά) τότε μας βγαίνει ένα ποσό της τάξης των 2,7 δις ευρώ....

κατά τα άλλα φταίνε οι άλλοι....

είμαι περίεργος να δώ τι δικαιολογία θα εφεύρουν κάποια μυαλά για τους τύπους αυτούς....

παρόμοια με τους τυφλούς της Ζακύνθου φαντάζομαι αλλά περιμένω...

δεν θα ξαφνιαστώ αν δώ και κανένα πόστ του τύπου "καλά κάνανε"... όλα τα περιμένω από καμμένους εγκεφάλους των οποίων η φαιά ουσία έχει αντικατασταθεί με χόρτο χειρίστης ποιότητος...
 

Επισκέπτης
-ΒΕΒΑΙΑ αλλο το πιστεψα και αλλο το με εξαπατησαν.....

Ρε παπάρα γαμώ τη ζμπάουγκ σου, έχεις ένα κουσούρι.
Γράφεις μέσα στην παράθεση και παθαίνω σοκ πιστεύοντας προς στιγμήν πως ο λατρεμένος έγραψε κάτι σωστό  :2funny: :2funny:
 

Επισκέπτης
είμαι περίεργος να δώ τι δικαιολογία θα εφεύρουν κάποια μυαλά για τους τύπους αυτούς....

παρόμοια με τους τυφλούς της Ζακύνθου φαντάζομαι αλλά περιμένω...

δεν θα ξαφνιαστώ αν δώ και κανένα πόστ του τύπου "καλά κάνανε"... όλα τα περιμένω από καμμένους εγκεφάλους των οποίων η φαιά ουσία έχει αντικατασταθεί με χόρτο χειρίστης ποιότητος...

Και για ποιο λόγο ρε γίδι θα πρέπει να υπάρξει συμψηφισμός??
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Και για ποιο λόγο ρε γίδι θα πρέπει να υπάρξει συμψηφισμός??


είδες πουθενα να γράφω ρε καμμένε για συμψηφισμό ????

την θέση σου έναντι αυτών θέλω και το τι πρέπει να γίνει...
 

Επισκέπτης
είδες πουθενα να γράφω ρε καμμένε για συμψηφισμό ????

την θέση σου έναντι αυτών θέλω και το τι πρέπει να γίνει...

Ναι, δε μιλάς για συμψηφισμό, αλλά μόλις παίξουν ποινικές ευθύνες πολιτικών προσώπων, σκίζεσαι να βρεις κάτι για μαϊμού συνταξιούχους, βγάζοντας πάντα ξεκούδουνα συμπεράσματα για το πόσο "μικρή" είναι η ζημιά για το δημόσιο στην πρώτη περίπτωση.
Ποια είναι η θέση μου?? Να γαμήσουν πατόκορφα όποιον έχει φάει με τον έναν ή τον άλλον τρόπο δημόσιο χρήμα.
Κι όχι μόνο αυτό. Να παλουκώσουν και κάθε πούστη που διευκόλυνε αυτή τη διασπάθιση με οποιονδήποτε τρόπο και για οποιοδήποτε όφελος.
Οι λογικές του τύπου 53 χιλιάρικα συντάξεις πήγαιναν υπέρ αεροπορίας οπότε όλοι μαζί τα φάγαμε είναι ΓΤΠ λείαν επιεικώς.
Όποιος θέλει να βγάλει άκρη μπορεί. Να βρεθούν αυτοί που καρπώνονταν τόσο τις μαϊμού συντάξεις όσο και τα μαϊμού επιδόματα είναι πολύ εύκολο. Να τους βρουν (αν θέλουν που δεν) και να τους στρίψουν το κωλάντερο.
Αυτό όμως δεν κάνει αυτόματα 10 μύρια νοματαίους κλέφτες.
Τόσο απλά..
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
είδες πουθενα να γράφω ρε καμμένε για συμψηφισμό ????

την θέση σου έναντι αυτών θέλω και το τι πρέπει να γίνει...

Εάν σε πω γίδι θα προσβάλω τα γίδια οπότε το αντιπαρέρχομαι φίλτατε και λέω.

Κάποιοι παίρναν συντάξεις.
Απο το κράτος που είναι θεματοφύλακας των δημόσιων χρημάτων που μαζεύονται απο τυστέρημα όλων.


Οπότε ερχόμαστε σε αντιπαραβολή παραδείγματος.

Αποθηκεύεις χρήματα σε μια τράπεζα.

Μετά απο καιρό πας στην τράπεζα και ζητάς τα λεφτά σου.

Σου λεει συγγνώμη κάποιοι ήρθαν και τα σήκωσαν με πλαστή ταυτότητα.

Και συ τι λες;

Οκ κύριε τραπεζίτη.

Δώστε μου τα στοιχεία απο αυτούς που σήκωσαν τα λεφτά μου να πάω να τους τα πάρω πίσω.

Εσείς τι φταίτε; Αυτοί έκαναν κομπίνα

Υ.Γ.
κατέληξα τελικά,
φίλτατε πρέπει να αλλάξετε φαρμακρυτική αγωγή.
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
Ναι, δε μιλάς για συμψηφισμό, αλλά μόλις παίξουν ποινικές ευθύνες πολιτικών προσώπων, σκίζεσαι να βρεις κάτι για μαϊμού συνταξιούχους, βγάζοντας πάντα ξεκούδουνα συμπεράσματα για το πόσο "μικρή" είναι η ζημιά για το δημόσιο στην πρώτη περίπτωση.
Ποια είναι η θέση μου?? Να γαμήσουν πατόκορφα όποιον έχει φάει με τον έναν ή τον άλλον τρόπο δημόσιο χρήμα.
Κι όχι μόνο αυτό. Να παλουκώσουν και κάθε πούστη που διευκόλυνε αυτή τη διασπάθιση με οποιονδήποτε τρόπο και για οποιοδήποτε όφελος.
Οι λογικές του τύπου 53 χιλιάρικα συντάξεις πήγαιναν υπέρ αεροπορίας οπότε όλοι μαζί τα φάγαμε είναι ΓΤΠ λείαν επιεικώς.
Όποιος θέλει να βγάλει άκρη μπορεί. Να βρεθούν αυτοί που καρπώνονταν τόσο τις μαϊμού συντάξεις όσο και τα μαϊμού επιδόματα είναι πολύ εύκολο. Να τους βρουν (αν θέλουν που δεν) και να τους στρίψουν το κωλάντερο.
Αυτό όμως δεν κάνει αυτόματα 10 μύρια νοματαίους κλέφτες.
Τόσο απλά..

διαφωνούμε.

Είναι σαν να μου λες ότι έχει ποινική ευθύνη εάν κάποιος βρει την τράπεζα ανοικτή χωρίς υπάλληλο και σεκιούριτυ, το ταμείο ελεύθερο, παρει τα λεφτά και μετά τον κατηγορήσουν για ληστεία.
 

Επισκέπτης
διαφωνούμε.

Είναι σαν να μου λες ότι έχει ποινική ευθύνη εάν κάποιος βρει την τράπεζα ανοικτή χωρίς υπάλληλο και σεκιούριτυ, το ταμείο ελεύθερο, παρει τα λεφτά και μετά τον κατηγορήσουν για ληστεία.

Κοίτα, κάποιο δίκιο το έχεις, αλλά εγώ το πάω παρακάτω.
Στο παράδειγμα της άδειας και ξεκλείδωτης τράπεζας, παίζει και το ενδεχόμενο ο διευθυντής να σ'έχει πάρει απ'το χεράκι και να σε έχει οδηγήσει στο θησαυροφυλάκιο για προσωπικό όφελος. Πολλές φορές άλλωστε σε περιπτώσεις ληστείας τράπεζας, ενώ η λεία ήταν 100 ο διευθυντής δήλωσε 120.
Κάνε τις αναγωγές σου που θα'λεγε κι ένα φιλαράκι..
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
Κοίτα, κάποιο δίκιο το έχεις, αλλά εγώ το πάω παρακάτω.
Στο παράδειγμα της άδειας και ξεκλείδωτης τράπεζας, παίζει και το ενδεχόμενο ο διευθυντής να σ'έχει πάρει απ'το χεράκι και να σε έχει οδηγήσει στο θησαυροφυλάκιο για προσωπικό όφελος. Πολλές φορές άλλωστε σε περιπτώσεις ληστείας τράπεζας, ενώ η λεία ήταν 100 ο διευθυντής δήλωσε 120.
Κάνε τις αναγωγές σου που θα'λεγε κι ένα φιλαράκι..
Τις έκανα αλλά και πάλι ο ελεγχόμενος είναι η τράπεζα λόγω διευθυντού.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom