Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

TSOUXTRAKOS

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2010
Μηνύματα
84
Like
0
Πόντοι
0
το σωστο που το βλεπεις ρε παιχτη?εχεις ιδεα με την υποτιμηση που θα ειχε φτασει τωρα?ρε αφου δεν εχετε ιδεα,τι στο καλο μιλατε?

Αν μου πεις σε τι σε βοήθησε το ευρώ ως χώρα, κατι θα λέει.
 

ftlv

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2006
Μηνύματα
194
Like
0
Πόντοι
1
σωστα!!!!
τωρα θα ειχε υποτιμηθει η δραχμη 5 φορες και θα ετοιμαζομασταν για την 6η
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

Δεν ξέρω αν θα είχε υποτιμηθεί έξη φορές.
Αλλά για να δούμε τι λες με απλά λόγια.

1.1.2002 η τυροπιτούλα είχε 100 δρχ.
Ας πούμε λοιπόν πως η δραχμούλα είχε υποτιμηθεί 100%.
Πόσες δραχμούλες θα είχε η τυρόπιτα τότε???

Τώρα η τυροπιτούλα έχει €1,5.
Και πέσανε όοοολοι κάτω από τη μεγαλοθυμία των εβερεστ που άνανε σκόντο 0.50 σεντς.

Ξέρεις τι σημαίνει αυτό???  
 

TSOUXTRAKOS

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2010
Μηνύματα
84
Like
0
Πόντοι
0
Δεν ξέρω αν θα είχε υποτιμηθεί έξη φορές.
Αλλά για να δούμε τι λες με απλά λόγια.

1.1.2002 η τυροπιτούλα είχε 100 δρχ.
Ας πούμε λοιπόν πως η δραχμούλα είχε υποτιμηθεί 100%.
Πόσες δραχμούλες θα είχε η τυρόπιτα τότε???

Τώρα η τυροπιτούλα έχει €1,5.
Και πέσανε όοοολοι κάτω από τη μεγαλοθυμία των εβερεστ που άνανε σκόντο 0.50 σεντς.

Ξέρεις τι σημαίνει αυτό???  

Μάλλον δεν ξέρει για να απαντήσει. :cheesy:
Προφανώς δεν έχει και μνήμη ;)
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Αν λές για το .... νυχτερινό δανεισμό για ύπαρξη διαθεσίμων την επομένη, που είχε ..... προυπολογισθεί στο κλείσιμο της προηγούμενης ενώ δεν υπήρχε στην πραγματικότητα, με assets που είχαν ήδη δοθεί την προηγούμενη και δεν ήταν δυνατόν να γίνει αντιληπτό το βράδυ πως ήταν ηδη δεσμευμένα, άρα διπλοκαλύματα κλπ., αυτό ......... έχει ήδη κοπεί, αφού ακόμη και οι καλυμένες ομολογίες έχουν υποβαθμιστεί και ουδείς τα δέχεται στην κεντρική τράπεζα. Ασε τι λένε.
Αν πας στα κεντρικά των τραπεζών αυτές τις ημέρες, είναι να τους κλαις... 

αρχες Μαιου το 2.6Β spike παντως δεν ηταν της.....Agricole

πς..καλα να πα8ουν.....τα μεταξωτα.....ξερεις την συνεχεια φανταζομαι
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Αν μου πεις σε τι σε βοήθησε το ευρώ ως χώρα, κατι θα λέει.

χαμηλα επιτοκια για να συνεχιζεις, ως....επαρχια του Βαλκανικου Νοτου, να 'ταιζεις' τους....γνωστους-αγνωστους
 

ftlv

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2006
Μηνύματα
194
Like
0
Πόντοι
1
Ενώ τώρα που δεν εχεις την επιλογή αυτή είναι καλύτερα  :idiot:

Σε πληροφορώ πως οι αλλόφρονες που βλέπετε στην τηλεόραση Τρισέδες κλπ, θα δινανε και τ' αρχίδια τους τώρα για να μπορούσαν να κάνουν υποτίμηση.
Προσπαθούνε υστερικά τον τελευταίο καιρό να ... εφεύρουν έναν τρόπο υποτίμησης και να τον βαφτίσουν Θανάση!!!

π.χ. Οι γερμανικές τράπεζες ανταποκρίθηκαν στο αίτημα (διαταγή που ούτε ο Χίτλερ δεν είχε δώσει, αλλά τη βαφτίσανε έκκληση) της Μέρκελ, για συμμετοχή στο πακέτο. Εχουν λεφτά να δώσουν. ΟΧΙ. Τι έκαναν??? Αναδιάρθρωση χρέους ελληνικών ομολόγων. Ητοι, διαγράψανε τμήμα χρέους (ίσο με την υποτιθέμενη συμμετοχή τους, τοκίζοντας τη διαγραφή αυτή με 6% περίπου.
Τέτοια είναι τα λεφτά του πακέτου μάγκες και έτσι καλύπτουν την έλλειψη ρευστού.
Αέρας κοπανιστός. Αύξηση δικού μας χρέους, ακάλυπτες ομλογίες ελληνικών τραπεζών και η ΕΚΤ έκανε τα τρία δύο των οίκων αξιολόγησης, που λένε πως δεν έχετε λεφτά κύριοι, είστε επικίνδυνοι.
 
OP
OP
farkeli

farkeli

Τιμημένος
Εγγρ.
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
7.572
Κριτικές
101
Like
204
Πόντοι
1.886
Η Goldman Sachs (όπως ίσως γνωρίζουν αρκετά μέλη μας) είναι μια τράπεζα στην Αμερική που λειτουργεί σαν... "κράτος εν κράτει"

Αυτή η Τράπεζα επιδιώκει (και το καταφέρνει) να επηρρεάζει την πολιτική (και) των δυο κομμάτων στην Αμερική καθώς επίσης και να "συνεργαστεί εποικοδομιτικά" στις λογιστικές αλχημείες αρκετών κυβερνήσεων άλλων κρατών που δείχνουν ή (πράγματι) έχουν ανάγκη... "υποστήριξης"

Θα μπορούσαμε να πούμε πολλά...

αλλά

σημασία έχει,

ότι αυτοί οι μεγαλοκερδοσκόποι, θα σταματήσουν

όταν θα διαπιστώσουν πως ενδέχεται να πάθουν μεγάλη ζημιά... 
 

TSOUXTRAKOS

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2010
Μηνύματα
84
Like
0
Πόντοι
0
Σε πληροφορώ πως οι αλλόφρονες που βλέπετε στην τηλεόραση Τρισέδες κλπ, θα δινανε και τ' αρχίδια τους τώρα για να μπορούσαν να κάνουν υποτίμηση.
Προσπαθούνε υστερικά τον τελευταίο καιρό να ... εφεύρουν έναν τρόπο υποτίμησης και να τον βαφτίσουν Θανάση!!!

π.χ. Οι γερμανικές τράπεζες ανταποκρίθηκαν στο αίτημα (διαταγή που ούτε ο Χίτλερ δεν είχε δώσει, αλλά τη βαφτίσανε έκκληση) της Μέρκελ, για συμμετοχή στο πακέτο. Εχουν λεφτά να δώσουν. ΟΧΙ. Τι έκαναν??? Αναδιάρθρωση χρέους ελληνικών ομολόγων. Ητοι, διαγράψανε τμήμα χρέους (ίσο με την υποτιθέμενη συμμετοχή τους, τοκίζοντας τη διαγραφή αυτή με 6% περίπου.
Τέτοια είναι τα λεφτά του πακέτου μάγκες και έτσι καλύπτουν την έλλειψη ρευστού.
Αέρας κοπανιστός. Αύξηση δικού μας χρέους, ακάλυπτες ομλογίες ελληνικών τραπεζών και η ΕΚΤ έκανε τα τρία δύο των οίκων αξιολόγησης, που λένε πως δεν έχετε λεφτά κύριοι, είστε επικίνδυνοι.

Σήμερα τι έγινε λοιπον ?

Η κομματική πειθαρχεία (ή σε άλλη περίπτωση διαγραφή) επέβαλε να πάρουμε το δάνειο μας (με τις υγείες μας)
για να μην στενοχωρηθούν αυτοί που τους χρωστάμε.
Μάλιστα κάποιοι μίλαγαν από τους κυβερνώντες ότι δεν έχουμε και διαπραγματευτικη ισχύ
και θα πρέπει να δεχτούμε τους όρους τους :idiot:
Δηλαδή από δω και πέρα θα δουλεύουμε για τους τόκους των επιτοκίων.
θα μας ξεζουμίσουν για να τους πληρώσουμε με (ΦΠΑ, ΚΑΥΣΙΜΑ, ΠΟΤΑ, ΤΣΙΓΑΡΑ) γιατί κάτι άλλο δεν παίζει.
Τι ωραία  :cheesy:
Άραγε δεν θα ξαναχρειαστούμε δανεικά ? (Μάλλον ναι :cheesy:)
και τι θα γίνει τότε ?
 

ftlv

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2006
Μηνύματα
194
Like
0
Πόντοι
1
θα κανεις καμια μεταφραση η θες να διατηρεις το μυθο γυρα απ τα λεγομενα σου?

Αναφέρεται στο ξεφτύλισμα μιας από τις καλύτερες ευρωπαικές τράπεζες, από τη θγατρική της Εμπορική Τράπεζα της Ελλάδας.  
 

TSOUXTRAKOS

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2010
Μηνύματα
84
Like
0
Πόντοι
0
Η Goldman Sachs (όπως ίσως γνωρίζουν αρκετά μέλη μας) είναι μια τράπεζα στην Αμερική που λειτουργεί σαν... "κράτος εν κράτει"

Αυτή η Τράπεζα επιδιώκει (και το καταφέρνει) να επηρρεάζει την πολιτική (και) των δυο κομμάτων στην Αμερική καθώς επίσης και να "συνεργαστεί εποικοδομιτικά" στις λογιστικές αλχημείες αρκετών κυβερνήσεων άλλων κρατών που δείχνουν ή (πράγματι) έχουν ανάγκη... "υποστήριξης"

Θα μπορούσαμε να πούμε πολλά...

αλλά

σημασία έχει,

ότι αυτοί οι μεγαλοκερδοσκόποι, θα σταματήσουν

όταν θα διαπιστώσουν πως ενδέχεται να πάθουν μεγάλη ζημιά... 

Σύμφωνοι και κάτι ακόμη

Ένας οίκος αξιολόγησης που διώκεται στις ΗΠΑ για σκάνδαλα
θεωρώ ότι είναι αδιανόητο, αν όχι δόλιο να βγάζει πορίσματα για ευρωπαϊκά ΚΡΑΤΗ.

 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
ότι αυτοί οι μεγαλοκερδοσκόποι, θα σταματήσουν

όταν θα διαπιστώσουν πως ενδέχεται να πάθουν μεγάλη ζημιά... 

παλιο, αλλα...τοσο..ινσπιρεσιοναλ  2funny


οσον αφορα το πολιτικο προσωπικο της....επαρχιας, μια βδομαδα στην....Δρεσδη 8α ηταν αρκετη  2funny
 

RED BARON

Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2009
Μηνύματα
2.702
Κριτικές
1
Like
174
Πόντοι
16
Σήμερα τι έγινε λοιπον ?

Η κομματική πειθαρχεία (ή σε άλλη περίπτωση διαγραφή) επέβαλε να πάρουμε το δάνειο μας (με τις υγείες μας)
για να μην στενοχωρηθούν αυτοί που τους χρωστάμε.
Μάλιστα κάποιοι μίλαγαν από τους κυβερνώντες ότι δεν έχουμε και διαπραγματευτικη ισχύ
και θα πρέπει να δεχτούμε τους όρους τους :idiot:
Δηλαδή από δω και πέρα θα δουλεύουμε για τους τόκους των επιτοκίων.
θα μας ξεζουμίσουν για να τους πληρώσουμε με (ΦΠΑ, ΚΑΥΣΙΜΑ, ΠΟΤΑ, ΤΣΙΓΑΡΑ) γιατί κάτι άλλο δεν παίζει.
Τι ωραία  :cheesy:
Άραγε δεν θα ξαναχρειαστούμε δανεικά ? (Μάλλον ναι :cheesy:)
και τι θα γίνει τότε ?
Μηπως οτι εγινε στη χωρα του Μεσι και του Μαραντονα :think:
 

ftlv

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2006
Μηνύματα
194
Like
0
Πόντοι
1
Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι.
Δεν είμαι με καμία κυβέρνηση αριστερός.
Ούτε πασόκος. Ούτε ΝΔτης.
Ούτε χούντας.
Εχω την ιδεολογία μου αλλά είμαι και επιστήμονας - επαγγελματίας όπως και πολλοί άλλωστε άλλοι εδώ μέσα.
Είμαι σε όλα τα ζητήματα ένας καρα-αστός του κερατά.
Με τα κέρδη μου, με τις υποχρεώσεις μου κλπ. κλπ.
Αλλά ξαναλέω, είμαι επιστήμονας. Και έτσι αντιμετωπίζω την κατάσταση. Ούτε ιδεοληψίες ούτε ιδεολογίες ούτε παραταξιακά συμφέροντα.
Αυτό που έγινε τώρα με τη χώρα μας είναι μεγάλο έγκλημα. Μακάρι να διαψευσθώ, αλλά κάναμε ότι χειρότερο μπορούσαμε.
Η είναι επικίνδυνοι ερασιτέχνες ή είναι εθνοπροδότες.
Εχω σπάσει το κεφάλι μου αλλά άλλη περίπτωση δε βλέπω...  
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
0
Πόντοι
66
Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι.
Δεν είμαι με καμία κυβέρνηση αριστερός.
Ούτε πασόκος. Ούτε ΝΔτης.
Ούτε χούντας.
Εχω την ιδεολογία μου αλλά είμαι και επιστήμονας - επαγγελματίας όπως και πολλοί άλλωστε άλλοι εδώ μέσα.
Είμαι σε όλα τα ζητήματα ένας καρα-αστός του κερατά.
Με τα κέρδη μου, με τις υποχρεώσεις μου κλπ. κλπ.
Αλλά ξαναλέω, είμαι επιστήμονας. Και έτσι αντιμετωπίζω την κατάσταση. Ούτε ιδεοληψίες ούτε ιδεολογίες ούτε παραταξιακά συμφέροντα.
Αυτό που έγινε τώρα με τη χώρα μας είναι μεγάλο έγκλημα. Μακάρι να διαψευσθώ, αλλά κάναμε ότι χειρότερο μπορούσαμε.
Η είναι επικίνδυνοι ερασιτέχνες ή είναι εθνοπροδότες.
Εχω σπάσει το κεφάλι μου αλλά άλλη περίπτωση δε βλέπω...  

τι θα ηταν σωστοτερο κατα τη γνωμη σου?
πως θα πληρωναμε μισθους-συνταξεις τον αλλο μηνα?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom