Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

condo

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2009
Μηνύματα
2.326
Κριτικές
15
Like
114
Πόντοι
2.945
απο το χρεοκωπία έχουμε περάσει στη γεωπονική. τι ποικιλία θα ευδοκιμήσει φέτος? τώρα που πλησιάζει ο καιρός τι να φυτέψω
?
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
Λοιπόν,άκουσέ με.
Επειδή έγραφες τόση ώρα χωρίς να λες τπτ ουσιαστικό θα σου βάλω μία άσκηση για το σπίτι:
Πάρε όποια καλλιέργεια κάνεις κέφι.(γεωργική,κηπευτική,δενδροκομική όποια θες).
Σε όποιο μέρος της χώρας θες,αρκεί να υποστηρίζει λόγω εδάφους/κλίματος την καλλιέργεια αυτή.
Βάλε κάτω τη στρεμματική απόδοση της καλλιέργειας και την καλύτερη δυνατή τιμή ανά κιλό πώλησης του παραγόμενου προϊόντος.(εννοείται πραγματική τιμή της πιάτσας).
Βάλε από την άλλη σε χρήμα τις ανάγκες ανα στρέμμα της καλλιέργειας αυτής σε
α) λιπάσματα
β) φυτοφάρμακα (ζιζανιοκτόνα,ακαρεοκτόνα ότι δηλ. μπορεί να χρειάζεται η καλλιέργεια αυτή)
γ) άρδευση

Τα εργατικά και τα έξοδα συγκομιδής δώρο από μένα.
Βγάλε έσοδα-έξοδα κέρδη ή ζημία

Απ τα θερμοκηπια της περιοχης μου βγαινουν πολλες ποικιλιες σε λουλουδια και απ οσο ξερω, εξαγονται.
Και απ οσο βλεπω, μια χαρα λεφτα βγαινουν.

Στο χωριο της μανας μου με βαμβακι-καπνο οσοι εχουν πολλα στρεμματα ζουν απο τις επιδοτησεις.
Ειναι τεμπελικες καλλιεργειες αλλα και παλι ζουν μια χαρα, ειδικα αν συνυπολογισεις τις ελαχιστες εργατοωρες,


Γενικα παληκαρι μου, αν δεν σου αγοραζουν το προιον ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ.
Αλλιως να επιδοτουμε και το ψιλικατζιδικο οταν δεν του αγοραζουν τα πατατακια στα οποια επενδυσε.
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.158
Like
32
Πόντοι
366
Εγώ λέω να ξεκουνηθούμε  αύριο και να αφήσουμε για λίγο τον κομπιούτερα...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Λοιπόν,άκουσέ με.
Επειδή έγραφες τόση ώρα χωρίς να λες τπτ ουσιαστικό θα σου βάλω μία άσκηση για το σπίτι:
Πάρε όποια καλλιέργεια κάνεις κέφι.(γεωργική,κηπευτική,δενδροκομική όποια θες).
Σε όποιο μέρος της χώρας θες,αρκεί να υποστηρίζει λόγω εδάφους/κλίματος την καλλιέργεια αυτή.
Βάλε κάτω τη στρεμματική απόδοση της καλλιέργειας και την καλύτερη δυνατή τιμή ανά κιλό πώλησης του παραγόμενου προϊόντος.(εννοείται πραγματική τιμή της πιάτσας).
Βάλε από την άλλη σε χρήμα τις ανάγκες ανα στρέμμα της καλλιέργειας αυτής σε
α) λιπάσματα
β) φυτοφάρμακα (ζιζανιοκτόνα,ακαρεοκτόνα ότι δηλ. μπορεί να χρειάζεται η καλλιέργεια αυτή)
γ) άρδευση

Τα εργατικά και τα έξοδα συγκομιδής δώρο από μένα.
Βγάλε έσοδα-έξοδα κέρδη ή ζημία

να σου πώ επειδή η κυρά μου έχει 5 στρεμματάκια στο χωριό που τώρα τα νοικιάζει για τίποτε (ένα απλό συμβόλαιο έχουμε με συμβολικό τίμημα 10 ευρώ τον χρόνο για κάθε στρέμμα απλά και μόνο για να μην προκύψει χρησικτησία)...σκέφτομαι να βάλω σαλιγκάρια... είμαι στο στάδιο του σχεδιασμού... μην γελάσεις ρε το σκέφτομαι...

η στρεμματική απόδοση είναι περίπου 400-500 κιλά τον χρόνο (ανάλογα με το έδαφος), σε δύο δόσεις και η τιμή αυτή την στιγμή στην πιάτσα είναι γύρω στα 6.5 ευρώ το κιλό χονδρική... το ψάχνω ακόμη και αμα είναι θα σου πω...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
δυο ειναι οι λυσεις που θα μας επιβαλουν οι κηδεμωνες μας δηλαδη αυτοι που χρωσταμε
1( δντ) που δεν ειμαι σιγουρος εαν θα πετυχει
2,αναδιαρθωση χρεους
αυτο που τονισα ειναι οτι ειναι μονοδομος το δντ αυτη την στιγμη εφοσον δεν μας ζητησαν αναδιαρθωση και ουτε εμεις ζητησαμε...
μετα απο 3 χρονια βλεπουμε...
αλλα εσυ θα μπορουσες να μας υποβαλεις την προταση σου απολυτα τεκμηριωμενα και οχι με σλογκαν τι θα εκανες εαν ησουν πρωθυπουργος και εδεν ειχες 9 δις για να ταισεις 1 εκατομμυριο δημοσιους υπαλληλους και δυομισυ εκατομμυρια συνταξιουχους μεχρι τηε 9 μαιου?? και αλλα 130 δισ για τα επομενα 3 χρονια
ασε τι επρεπε να γινει ...το συζηταμε αλλη στιγμη??
διοτι μεχρι στιγμη μας εχει μπερδεψει με σλογκαν τυπου να μην πληρωσουμε και χωρις να μας απαντησεις τεκμηριωμενα...και με επιχειρηματα
επισης εχεις κατα καιρο αναφερθει σε φασιστικα καθεστωτα με λιαν κολακευτικα  λογια τυπου κουβας που περιμενουν για ενα σουβλακι στην ουρα??
αυτη ειναι η ελπιδα σου για την σωτηρια του εθνους??
τελος παντων περιμενω χωρις υβρεις και ειρωνεια την απαντηση σου...διοτι τις υβρεις και τα μπινελικια που μου εχεις ριξει εδω μεσα ακομη και οταν ημουν banned δηλαδη δεμενος χειροποδαρα και με χτυπουσες δεν τις εχω ακουσει πουθενα αλλου οπως και 100δες μελη..
και φυσικα με εχεις αναγκασει να σου ριξω μπινελικα και βρισιες που δεν εχω ριξει πουθενα αλλου πραμα που δεν μου αρεσει...
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΝΤΙ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΜΙΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΕΑΝ ΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΚΑΡΕΚΛΑ???
η κριτικη απεχει πολλα χιλιομετρα απο την πραξη
δεν πρόκειται να γίνω πρωθυπουργός.
σ αυτά που λες βέβαια απαντώ προχείρως.
λουκέτο.
ανακοινώνω σε πανελλήνιο διάγγελμα ότι
1. δεν πλερώνονται μισθοί και συντάξεις για ένα έως 3 μήνες. Οι έχοντες πραγματικό πρόβλημα θα σιστίζονται σε δημόσιους χώρους που θα επιλεγούν.
2. απαγορεύονται οι κινησεις τραπεζικών λογαριασμών και χρηματιστηρίου μέχρι νεωτέρας
3. τελούν υπό καθεστός προσωπικής επιτήρησης και προσωποκράτησης όλα τα γνωστά μας πρόσωπα που εμπλέκονται σε όλα τα μεγάλα σκάνδαλα και είναι εν ζωή από τη μεταπολίτευση και μετά.
4. ανακοινώνω ότι κατάσχονται οι περιουσίες βουλευτών, πρώην υπουργών και λοιπών ΔΥ και λειτουργών που δείχνουν αδικαιολόγητο πλούτο.
5. ανακοινώνω ότι κατάσχονται οι περιουσίες και τα κτίσματα καναλαρχών, μεγαλοεπιχειρηματιών και λοιπών μεγαλοεισοδηματιών και των συγγενών τους.
6. μετά από αυτά, ανακοινώνω έξοδο από το ΝΑΤΟ και την ΕΕ και επαναφέρω τη δραχμή.
7. Ζητώ άμεση βοήθεια από όσους γουστάρουν να επενδύσουν την Ελλάδα.
8. καταργώ το ΦΠΑ για είδη όπως το ψωμί το γάλα και το κρέας.

αυτά για αρχή.
και σαφώς ο λαός θα εξεγερθεί γιατί καταλύω τη δημοκρατία και δε θα πεινάσει μόλις δει γνωστές φατσούλες να περνάνε από το αυτόφωρο για τα περαιτέρω.
και σαφώς θα έχουμε χούντα. Χούντα του Δικαιου. αυτού που έχει καταλυθεί χιλιάδες φορές.

Πρόχειρα, ο καριόλης που κυβερνά εάν είχε τα παπάρια θα ζητούσε ΕΔΩ και ΤΩΡΑ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ. δε θα προσπαθούσε εθνοπροδοτικά να περάσει πουστονόμους που αλλάζουν την ελλάδα για τα επόμενα 3 χρόνια χωρίς ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.
και προφανώς δεν υπάρχει θέμα τέτοιας εντολής από τα "αφεντικά"

ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΤΟ 74 ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΑΜΕΣΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ. Για να δει πρώτος απ όλους ο Ελληνας του Κώλου του την τρύπα και μετά να δουν και οι λοιποί εάν και πόσο καβλωμένος είναι να πει ΟΧΙ ΞΑΝΑ.
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.434
Like
19
Πόντοι
16
Όλα είναι εντός θέματος.
Ότι μαθαίνουμε για επιβίωση καλό είναι.

Να πούμε όμως και κάτι ακόμα.
Δεν είναι όλοι οι αγρότες κονομημένοι, ούτε έχουν όλοι 4*4 και σπιταρώνες.
Επίσης το κράτος δεν είχε ποτέ συγκροτημένη αγροτική πολιτική αλλά λειτούργησε πελατειακά και χωρίς σχέδιο.
Το ότι πετυχαίνουν 5 στους 100 δεν είναι τυχαίο.
Βάλτε μέσα σε αυτά και το χαμηλό (στην πλεοψηφία) επίπεδο εξειδίκευσης και μόρφωσης των αγροτών, κι έδεσε το γλυκο.
Επίσης η ΚΑΠ μέχρι πρότινος (και πιθανόν ισχύει ακόμα) είχε ποσοστώσεις για τα κράτη μέλη για τα περισσότερα προϊόντα.
Μπορεί να είχαμε δυνατότητα να καλλιεργήσουμε όλη την Ελλάδα με σόγια. (λέω για παράδειγμα)  Μπορούσαμε εντός ΕΕ?  :think:
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
Απ τα θερμοκηπια της περιοχης μου βγαινουν πολλες ποικιλιες σε λουλουδια και απ οσο ξερω, εξαγονται.
Και απ οσο βλεπω, μια χαρα λεφτα βγαινουν.

Στο χωριο της μανας μου με βαμβακι-καπνο οσοι εχουν πολλα στρεμματα ζουν απο τις επιδοτησεις.
Ειναι τεμπελικες καλλιεργειες αλλα και παλι ζουν μια χαρα, ειδικα αν συνυπολογισεις τις ελαχιστες εργατοωρες,


Γενικα παληκαρι μου, αν δεν σου αγοραζουν το προιον ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ.
Αλλιως να επιδοτουμε και το ψιλικατζιδικο οταν δεν του αγοραζουν τα πατατακια στα οποια επενδυσε.
φαντασου να παει καποιος μανατζερ λεμε στη Λαρισα και να τους πει να ομογενοποιησουν την παραγωγη τους, να καλλιεργουν σε ολο τον καμπο ενα προϊον(για μειωση του κοστους) να δουλευουν και οι ιδιοι,οι μισοι να πουλησουν τα τρακτερ τους (γιατι ειναι αχρηστα) και να συνεισφερουν οι ιδιοι για να χτισουν μια Λαρισσαιηκη κεντρικη λαχαναγορα που θα προωθει τα προϊοντα τους τοσο στην Ελλαδα οσο και το εξωτερικο με δικα τους φορτηγα για τις μεταφορες και με δυνατοτητες ακομη και τυποποιησης των προϊοντων για ευκολοτερη διαθεση στο εξωτερικο.... Και αντι δηλαδη ο καθενας να εχει 100 στρεμματα και να το παιζει τσιφλικας,να εχει το 1% απο εναν αγροτικο κολοσσο......


ποσο ξυλο εχει να φαει πες μου?
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
φαντασου να παει καποιος μανατζερ λεμε στη Λαρισα και να τους πει να ομογενοποιησουν την παραγωγη τους, να καλλιεργουν σε ολο τον καμπο ενα προϊον(για μειωση του κοστους) να δουλευουν και οι ιδιοι,οι μισοι να πουλησουν τα τρακτερ τους (γιατι ειναι αχρηστα) και να συνεισφερουν οι ιδιοι για να χτισουν μια Λαρισσαιηκη κεντρικη λαχαναγορα που θα προωθει τα προϊοντα τους τοσο στην Ελλαδα οσο και το εξωτερικο με δικα τους φορτηγα για τις μεταφορες και με δυνατοτητες ακομη και τυποποιησης των προϊοντων για ευκολοτερη διαθεση στο εξωτερικο.... Και αντι δηλαδη ο καθενας να εχει 100 στρεμματα και να το παιζει τσιφλικας,να εχει το 1% απο εναν αγροτικο κολοσσο......


ποσο ξυλο εχει να φαει πες μου?

ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ  :badair: :badair: :badair: :badair: :badair: :badair:
 

Επισκέπτης
φαντασου να παει καποιος μανατζερ λεμε στη Λαρισα και να τους πει να ομογενοποιησουν την παραγωγη τους, να καλλιεργουν σε ολο τον καμπο ενα προϊον(για μειωση του κοστους) να δουλευουν και οι ιδιοι,οι μισοι να πουλησουν τα τρακτερ τους (γιατι ειναι αχρηστα) και να συνεισφερουν οι ιδιοι για να χτισουν μια Λαρισσαιηκη κεντρικη λαχαναγορα που θα προωθει τα προϊοντα τους τοσο στην Ελλαδα οσο και το εξωτερικο με δικα τους φορτηγα για τις μεταφορες και με δυνατοτητες ακομη και τυποποιησης των προϊοντων για ευκολοτερη διαθεση στο εξωτερικο.... Και αντι δηλαδη ο καθενας να εχει 100 στρεμματα και να το παιζει τσιφλικας,να εχει το 1% απο εναν αγροτικο κολοσσο......


ποσο ξυλο εχει να φαει πες μου?
Κατά βάθος ΚΚΕ είσαι εσύ,είμαι σίγουρος!!! :2funny: :2funny: :2funny:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Εβραιοκομμουνιστής λοιπόν,άντε το βρήκαμε!!! :tooth: :headbang2:

εεε καλά κι ο Μαρξ εβραίος ήτανε...  δεν είναι τυχαίο όλες οι μονοθειστικές θρησκείες αποό εβραίους ξεκινήσανε...
ιουδαισμός, χριστιανισμός, μωαμεθανισμός, μαρξισμός....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom