Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

Επισκέπτης
Και για πες μου ρε τέρας,πως διάολο γίνεται αυτή η παραγωγή με χαμηλό κόστος?
Μπορεί να έχεις τη λύση που ψάχνουν πολλοί,αν θες να τη μοιραστείς μαζί μας..
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
O όρος Κ.Α.Π. μας λέει κάτι??

για πες μας τι λεει και δεν μπορουν να παραξουν σοβαρο προιον ολοι οι αγροτες παρα μονο λιγοι που μυστηριωδως τα καταφεραν ενω οι υπολοιποι παλευουν μονο με καπνα, βαμβακι, ελιες.
 

erevnitis

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.766
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
υπαρχει ζητηση απο το εξωτερικο για διάφορα προιόντα.
Μονο που αυτα δυστυχως δεν ειναι ο καπνος και το βαμβακι.

Επισης προτιμουν τα τυποποιημενα, αλλα ποιος να κατσει να τυποποιησει το λαδι απ τη στιγμη που χορταινει απ τις επιδοτησεις?
Το προβλημα με το ελληνικο λαδι ειναι οτι οι Ισπανοι και Τουρκοι χοντρεμποροι αγοραζουν μεγαλο ποσοστο της παραγωγης ,το αναμιγνυουν με το δικο τους και το πουλουν σε αλλες χωρες.
Το ελληνικο λαδι ,απο καποιες περιοχες ,ειναι το καλυτερο στην Ευρωπη.Το υπουργειο Γεωργιας δεν εχει κανει τιποτε σχεδον για την προωθηση του.Στην Ρωσσια
το ελληνικο λαδι εχει τεραστια πέραση.
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
Το προβλημα με το ελληνικο λαδι ειναι οτι οι Ισπανοι και Τουρκοι χοντρεμποροι αγοραζουν μεγαλο ποσοστο της παραγωγης ,το αναμιγνυουν με το δικο τους και το πουλουν σε αλλες χωρες.
Το ελληνικο λαδι ,απο καποιες περιοχες ,ειναι το καλυτερο στην Ευρωπη.Το υπουργειο Γεωργιας δεν εχει κανει τιποτε σχεδον για την προωθηση του.Στην Ρωσσια
το ελληνικο λαδι εχει τεραστια πέραση.

Στη ρωσσια ειχαν κομμουνισμο, εδω περιμενουν οι αγροτες το κρατος-πατερουλη.
Να κουνησουν τα χερακια τους δεν μπορουν.


μονο να κλεινουν δρομους και να απαιτουν ξερουν. Να δουλεψουν ξεχασανε.
 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2009
Μηνύματα
6.872
Κριτικές
7
Like
2
Πόντοι
66
τι γινεται;
ΤΕΛΟΣΣΣΣΣΣΣ;
να πουλησω το αστερι;
τα σκατωσαν οι πρασινοι περα για περα;
 

Επισκέπτης
Εεεεμ όταν δώθηκαν επιδοτήσεις αγόρασαν σπίτια κ αυτοκίνητα,μία μαλακία τους μέγιστη!!! :P
 

Επισκέπτης
για πες μας τι λεει και δεν μπορουν να παραξουν σοβαρο προιον ολοι οι αγροτες παρα μονο λιγοι που μυστηριωδως τα καταφεραν ενω οι υπολοιποι παλευουν μονο με καπνα, βαμβακι, ελιες.
Λοιπόν.. ψάξε τι ακριβώς λέει και ποια ακριβώς είναι η τροποποίησή της ( την οποία υπέγραψε ο μέγας εγκέφαλος Τζουμάκας) και τα ξαναλέμε.
Τι ακριβώς λέει και για το βαμβάκι και για τον καπνό.
Ξέρεις ένας τόπος δε μπορεί να υποστηρίξει οποιαδήποτε καλλιέργεια μας καυλώσει.
Αυτό εξαρτάται από τις κλιματικές,εδαφολογικές κλπ. συνθήκες (πληροφοριακά).
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
Εεεεμ όταν δώθηκαν επιδοτήσεις αγόρασαν σπίτια κ αυτοκίνητα,μία μαλακία τους μέγιστη!!! :P

και λουλουδια στις μπουζουξουδες.
ξερεις τι σημαινε "εποχη επιδοτησεων" για τα μπουζουκομαγαζα της επαρχιας?
 

Επισκέπτης
Στη ρωσσια ειχαν κομμουνισμο, εδω περιμενουν οι αγροτες το κρατος-πατερουλη.
Να κουνησουν τα χερακια τους δεν μπορουν.


μονο να κλεινουν δρομους και να απαιτουν ξερουν. Να δουλεψουν ξεχασανε.

Απορία.
Που ζεις? (εννοώ Αθήνα η επαρχία)
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
Λοιπόν.. ψάξε τι ακριβώς λέει και ποια ακριβώς είναι η τροποποίησή της ( την οποία υπέγραψε ο μέγας εγκέφαλος Τζουμάκας) και τα ξαναλέμε.
Τι ακριβώς λέει και για το βαμβάκι και για τον καπνό.
Ξέρεις ένας τόπος δε μπορεί να υποστηρίξει οποιαδήποτε καλλιέργεια μας καυλώσει.
Αυτό εξαρτάται από τις κλιματικές,εδαφολογικές κλπ. συνθήκες (πληροφοριακά).
και συ σου προτεινω να ψαξεις τι εγινε με τους αγροτικους συνεταιρισμους και τα δισεκατομυρια των επιδοτησεων που πηραν και δευτερον τι εγινε με την επιδοτηση για την αλλαγη στην ποικιλια και τον τροπο αποθηκευσης του πορτοκαλιου! Θα τριβεις τα ματια σου!

Πληροφοριακα να σου πω μονο για να σου δωσω ενα εναυσμα, οτι την ιδια εποχη, με αντιστοιχα κονδυλια επιδοτηθηκε για το πορτοκαλι για τον ιδιο λογο και η Ισπανια, η οποια ειναι η νο1 παραγωγικη και εξαγωγικη δυναμη αυτη τη στιγμη...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Και για πες μου ρε τέρας,πως διάολο γίνεται αυτή η παραγωγή με χαμηλό κόστος?
Μπορεί να έχεις τη λύση που ψάχνουν πολλοί,αν θες να τη μοιραστείς μαζί μας..

οικογενειακά σκληρή εργασία, επένδυση σε εξοπλισμό και όχι σε ντουβάρια ή μερτσεντέ, επινοητικότητα, μελέτη σχετικά με το προιόν και τις συνθήκες παραγωγής τους, παρακολούθηση της τεχνολογίας ...

θα σου πώ ενα περιστατικό...

πρίν 15 περίπου χρόνια ανέβαινα με το αμάξι στην καρντασούπολη και κουρασμένος καμμιά 50 χλμ πρίν την Κατερίνη αποφάσισα να μπω μέσα από την εθνική (τρομάρα της τότε) να πιώ κανένα καφεδάκι.. όπως πήρα τον δρόμο είδα ένα χωράφι περίπου 10 στρέματα με ελιές.. μήνας Σεπτέμβρης... και παρατήρησα μια παράξενη κατασκευή κάτω από κάθε δένδρο.. φαντάσου το σαν ανάποδη ομπρέλα χωρίς πανί.. κατέβηκα και το περιεργάστηκα αρκετή ωρα χωρίς να καταλάβω  γιατί πρόκειται... ααα ναι τράβηξα και μερικές φωτογραφίες .. δύο χλμ παρακάτω ήταν το χωριό του οποίου το όνομα το έχω ξεχάσει και σταμάτησα να πιώ έναν καφέ... στον καφενέ ήταν αραχτοί καμμιά 20ρια νοματαίοι εκ των οποίων οι 12 περίπου σε παραγωγική ηλικία.. τους ρώτησα περί τίνος πρόκειται και μου είπαν "αααα αυτά είναι οι μουρλαμάρες του ΧΧΧΧΧ".. σκατοπερίεργος εγώ και μη έχοντας τίποτε καλύτερο γιατί η δουλειά μου στην Θεσσαλονίκη ήταν την επόμενη ρώτησα που θα τον βρώ.. με στείλαν στο άλλο καφενείο καμμιά πεντακοσαριά μέτρα παραπέρα.. μπαίνω μέσα παραγγέλνω καφεδάκι και ζητώ τον ΧΧΧΧΧΧ .. ήταν εκεί και έπινε τσιπουράκι.. τον ρώτησα τι διάλο κατασκευή ήταν αυτή και μου είπε..

"Πατέντα.. τέλος Σεπτέμβρη κρεμάω πανια και κάνω μια σακούλα για όλο το δένδρο έτσι ώστε να μην πέφτουν οι ελιές κάτω .. κάθε μέρα περνάω και μαζεύω αυτές που έχουν πέσει (πεσάς λέγεται) και κάθε τρείς μερες τις πάω λιοτρίβι.. το λάδι βγαίνει με 2 οξέα ενώ από τον πεσά βγαίνει πάνω από 8 κανονικά.. ετσι πουλαώ αγγουρέλαιο που είναι και ακριβό.. αρχές Νοεμβρη για να μαζέψω έχω βάλει στο ένα αγροτικό ένα καλάθι με ανεβατόρι και πάμε με την γυναίκα μου.. αυτή οδηγεί και γώ είμαι στο καλάθι.. τινάζω πεφτουν στο σακούλι και μετά μαζεύουμε.. έχω αυτό και άλλα 20 στρέματα αλλού μου είπε καμμιά 300ρια ρίζες... μου πέρνει 3 μέρες να τις μαζέψω όλες 6 μεροκάματα αλλιως θα ήθελα 15-20 .. τον ρώτησα πόσα ξόδεψε για την κατσακευή και μου είπε ότι την έκανε μόνος του σε τρείς δόσεις και τα υλικά του κοστίσανε περίπου 5000 δραχμές το δένδρο και 350000 το καλάθι με τον μηχανισμό ανύψωσης"

αυτό εννοώ...

 

Επισκέπτης
και συ σου προτεινω να ψαξεις τι εγινε με τους αγροτικους συνεταιρισμους και τα δισεκατομυρια των επιδοτησεων που πηραν και δευτερον τι εγινε με την επιδοτηση για την αλλαγη στην ποικιλια και τον τροπο αποθηκευσης του πορτοκαλιου! Θα τριβεις τα ματια σου!

Πληροφοριακα να σου πω μονο για να σου δωσω ενα εναυσμα, οτι την ιδια εποχη, με αντιστοιχα κονδυλια επιδοτηθηκε για το πορτοκαλι για τον ιδιο λογο και η Ισπανια, η οποια ειναι η νο1 παραγωγικη και εξαγωγικη δυναμη αυτη τη στιγμη...

Δε χρειάζεται να ψάξω τπτ.,διότι τα ξέρω πάρα πολύ καλά.
Θα μπορούσαμε να μιλάμε για ώρες για την ποικιλία βαλέντσια την οποία οι Έλληνες επιστήμονες δημιουργοί της ήθελαν να την ονομάσουν Άργος.
Άλλο είπα εγώ και αν το έψαχνες δε θα διαφωνούσες μ'αυτά που γράφω..
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Λοιπόν.. ψάξε τι ακριβώς λέει και ποια ακριβώς είναι η τροποποίησή της ( την οποία υπέγραψε ο μέγας εγκέφαλος Τζουμάκας) και τα ξαναλέμε.
Τι ακριβώς λέει και για το βαμβάκι και για τον καπνό.
Ξέρεις ένας τόπος δε μπορεί να υποστηρίξει οποιαδήποτε καλλιέργεια μας καυλώσει.
Αυτό εξαρτάται από τις κλιματικές,εδαφολογικές κλπ. συνθήκες (πληροφοριακά).

ρε φίλε ακόμη στο βαμβάκι και στον καπνό είσαι???

ας πάρουμε τον καπνό.. πως είναι δυνατόν να επιδοτείς ενα πράγμα που αποδεδειγμένα βλάπτει και η χρήση του απαγορεύεται όλο και περισσότερο, ενώ ξοδεύεις τεράστια ποσά για καμπάνιες για την μή χρήση του  :think: :think: :think: :think: :think:

και λίγα για το βαμβάκι... πως μπορείς να παράγεις βαμβάκι όταν στην αίγυπτο και στην ινδία το ίδιο πράγμα παράγεται σε πολύ καλύτερη ποιότητα ε το 1/10 του κόστους.. όταν ο παραγωγός εισέπρατε 324 δραχμές το κιλό μαζί με την επιδότηση (το ανεκκόκιστο), η χρημαστιστηριακή αξία αξία του εκκοκισμένου ήταν περίπου 275 δραχμές και για να γίνει ένα κιλό εκκοκισμένου βαμβακιού θέλει περιπου 3.5 κιλά ανεκκόκιστο...

 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.158
Like
32
Πόντοι
366
Δε χρειάζεται να ψάξω τπτ.,διότι τα ξέρω πάρα πολύ καλά.
Θα μπορούσαμε να μιλάμε για ώρες για την ποικιλία βαλέντσια την οποία οι Έλληνες επιστήμονες δημιουργοί της ήθελαν να την ονομάσουν Άργος.
Άλλο είπα εγώ και αν το έψαχνες δε θα διαφωνούσες μ'αυτά που γράφω..
Κόψε τις πολλές παρέες με τον κηπουρό... :grin:
 

Επισκέπτης
οικογενειακά σκληρή εργασία, επένδυση σε εξοπλισμό και όχι σε ντουβάρια ή μερτσεντέ, επινοητικότητα, μελέτη σχετικά με το προιόν και τις συνθήκες παραγωγής τους, παρακολούθηση της τεχνολογίας ...

θα σου πώ ενα περιστατικό...

πρίν 15 περίπου χρόνια ανέβαινα με το αμάξι στην καρντασούπολη και κουρασμένος καμμιά 50 χλμ πρίν την Κατερίνη αποφάσισα να μπω μέσα από την εθνική (τρομάρα της τότε) να πιώ κανένα καφεδάκι.. όπως πήρα τον δρόμο είδα ένα χωράφι περίπου 10 στρέματα με ελιές.. μήνας Σεπτέμβρης... και παρατήρησα μια παράξενη κατασκευή κάτω από κάθε δένδρο.. φαντάσου το σαν ανάποδη ομπρέλα χωρίς πανί.. κατέβηκα και το περιεργάστηκα αρκετή ωρα χωρίς να καταλάβω  γιατί πρόκειται... ααα ναι τράβηξα και μερικές φωτογραφίες .. δύο χλμ παρακάτω ήταν το χωριό του οποίου το όνομα το έχω ξεχάσει και σταμάτησα να πιώ έναν καφέ... στον καφενέ ήταν αραχτοί καμμιά 20ρια νοματαίοι εκ των οποίων οι 12 περίπου σε παραγωγική ηλικία.. τους ρώτησα περί τίνος πρόκειται και μου είπαν "αααα αυτά είναι οι μουρλαμάρες του ΧΧΧΧΧ".. σκατοπερίεργος εγώ και μη έχοντας τίποτε καλύτερο γιατί η δουλειά μου στην Θεσσαλονίκη ήταν την επόμενη ρώτησα που θα τον βρώ.. με στείλαν στο άλλο καφενείο καμμιά πεντακοσαριά μέτρα παραπέρα.. μπαίνω μέσα παραγγέλνω καφεδάκι και ζητώ τον ΧΧΧΧΧΧ .. ήταν εκεί και έπινε τσιπουράκι.. τον ρώτησα τι διάλο κατασκευή ήταν αυτή και μου είπε..

"Πατέντα.. τέλος Σεπτέμβρη κρεμάω πανια και κάνω μια σακούλα για όλο το δένδρο έτσι ώστε να μην πέφτουν οι ελιές κάτω .. κάθε μέρα περνάω και μαζεύω αυτές που έχουν πέσει (πεσάς λέγεται) και κάθε τρείς μερες τις πάω λιοτρίβι.. το λάδι βγαίνει με 2 οξέα ενώ από τον πεσά βγαίνει πάνω από 8 κανονικά.. ετσι πουλαώ αγγουρέλαιο που είναι και ακριβό.. αρχές Νοεμβρη για να μαζέψω έχω βάλει στο ένα αγροτικό ένα καλάθι με ανεβατόρι και πάμε με την γυναίκα μου.. αυτή οδηγεί και γώ είμαι στο καλάθι.. τινάζω πεφτουν στο σακούλι και μετά μαζεύουμε.. έχω αυτό και άλλα 20 στρέματα αλλού μου είπε καμμιά 300ρια ρίζες... μου πέρνει 3 μέρες να τις μαζέψω όλες 6 μεροκάματα αλλιως θα ήθελα 15-20 .. τον ρώτησα πόσα ξόδεψε για την κατσακευή και μου είπε ότι την έκανε μόνος του σε τρείς δόσεις και τα υλικά του κοστίσανε περίπου 5000 δραχμές το δένδρο και 350000 το καλάθι με τον μηχανισμό ανύψωσης"

αυτό εννοώ...

Λοιπόν,άκουσέ με.
Επειδή έγραφες τόση ώρα χωρίς να λες τπτ ουσιαστικό θα σου βάλω μία άσκηση για το σπίτι:
Πάρε όποια καλλιέργεια κάνεις κέφι.(γεωργική,κηπευτική,δενδροκομική όποια θες).
Σε όποιο μέρος της χώρας θες,αρκεί να υποστηρίζει λόγω εδάφους/κλίματος την καλλιέργεια αυτή.
Βάλε κάτω τη στρεμματική απόδοση της καλλιέργειας και την καλύτερη δυνατή τιμή ανά κιλό πώλησης του παραγόμενου προϊόντος.(εννοείται πραγματική τιμή της πιάτσας).
Βάλε από την άλλη σε χρήμα τις ανάγκες ανα στρέμμα της καλλιέργειας αυτής σε
α) λιπάσματα
β) φυτοφάρμακα (ζιζανιοκτόνα,ακαρεοκτόνα ότι δηλ. μπορεί να χρειάζεται η καλλιέργεια αυτή)
γ) άρδευση

Τα εργατικά και τα έξοδα συγκομιδής δώρο από μένα.
Βγάλε έσοδα-έξοδα κέρδη ή ζημία
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom