Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Ξενέρωτο σενάριο...

Αντίθετα, αν βγαίναμε από ΟΝΕ, βαράγαμε διάλυση, υποτίμηση, αρχίζαμε καλύτερες
οικονομ. σχέσεις με Ρωσσία κ' Κίνα και γράφαμε την EU στα παπάρια μας, δεν θα'ταν καλύτερα ;




...ρε  φιλε  αυτην την απορια  την εχω  κι  εγω !   Καποιος  που  ξερει   καλα   τα  μακροοικονομικα  ας  μας   διαφωτισει.......  Βεβαια  αυτο  προυποθετει   αρχιδατους  πολιτικους  που  αγαπανε  αυτον τον  ερμο  τοπο  κι  οχι  υποτακτικους  ......
Καλά, αφού επιμένετε.  :grin: :grin: :grin: :grin:
Διαβάστε τι θα γίνει μόλις βαρέσουμε κανόνι....  :new_shocked: :new_shocked: :new_shocked: :bounce-glasses: :bounce-glasses: :bounce-glasses: :bounce-glasses: :bounce-glasses: :bounce-glasses:
"Με βάση λοιπόν τα δεδομένα αυτά, αναρωτιέται κανείς εάν είναι δυνατόν να ανταπεξέλθει το «σύστημα» (τράπεζες, ασφαλιστικές εταιρείες), με τυχόν χρεοκοπία της Ελλάδας – όχι λόγω της απώλειας των ομολόγων (πάνω από 300 δις $), αλλά, κυρίως, λόγω του τεράστιου ποσού των ασφαλίστρων (ενδεχομένως αρκετά τρις €), τα οποία θα έπρεπε υποχρεωτικά να αποδοθούν στους κερδοσκόπους.



Έχοντας δε «νωπό» το παράδειγμα της Lehman Brothers, από την οποία ουσιαστικά «χρεοκόπησε» η AIG (ασφαλίζοντας τα CDO’s - δομημένα προϊόντα ενυπόθηκων δανείων χαμηλής εξασφάλισης), είμαστε της άποψης ότι, η κατάσταση είναι τουλάχιστον εκρηκτική – ότι υπάρχει δηλαδή μία «ασφαλιστική βόμβα μεγατόνων» στο παγκόσμιο χρηματοπιστωτικό σύστημα η οποία, εάν τυχόν εκραγεί, απειλεί να καταστρέψει μέσα σε δευτερόλεπτα μεγάλο μέρος του  πλανήτη."
Αξίζει όλο το άρθρο στο
 

Carlos

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Αυγ 2005
Μηνύματα
2.302
Κριτικές
11
Like
2
Πόντοι
2.945
παντως ο σαμαρας ζητησε συγνωμη..


.....καλο  λαμογιο  κι  αυτο......ακομα  να  μας  πει  που  βρηκε  τα  λεφτα   για  να  φτιαξει  κομμα  το  1993.....βγαινει  και  το  παιζει  ηθικος  και  καθαρος ! Ποιος ?  Ο   Αντωνακης  , που  τον  εχουν  στην  Μπιλντερμπεργκ  για  να  κουβαλα  τους  φραπεδες !!  :2funny: :2funny:
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.518
Κριτικές
61
Like
42.881
Πόντοι
22.785
για Ελληνες που αγαπανε τη χωρα τους ουτε κουβεντα ε?
(λογικο μου φαινεται, κανεις δεν πιστευει οτι υπαρχουν)

Όταν αλλάξει γεωγραφική θέση η χώρα μας, όταν καταργηθεί η μονιμότητα του δημοσίου και όταν θα υπάρξει αληθινή και υγιής πολιτική εκπροσώπηση τότε θα βγούμε απο αυτή τη δυσχερή θέση.

Τουλάχιστο έχουν σε κάτι να ελπίζουν τα...τρισέγγονα μας!! :lheel: :lheel: :lheel: :lheel: :lheel: :lheel: :lheel: :lheel:
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.499
Κριτικές
22
Like
366
Πόντοι
5.795
.....καλο  λαμογιο  κι  αυτο......ακομα  να  μας  πει  που  βρηκε  τα  λεφτα   για  να  φτιαξει  κομμα  το  1993.....βγαινει  και  το  παιζει  ηθικος  και  καθαρος ! Ποιος ?  Ο   Αντωνακης  , που  τον  εχουν  στην  Μπιλντερμπεργκ  για  να  κουβαλα  τους  φραπεδες !!  :2funny: :2funny:
φιλε δυστιχώς κατα την ταπεινη μου αποψη η κριση του πολιτικου συστηματος και αξιοπιστιας των πολιτικων ειναι πολυ ποιο σοβαρο ζητημα απο τις περικοπες που θα ανακοινωθουν....
υπαρχει προβλημα διαχειρησης και ικανοτητων......
ίσως εαν γενιοταν ενα νεο κομμα
εγω προσωπικα ειμαι στο χωρο της δεξιας απο τα 15 μου και ψηφισα καρατζαφερη στις τελευταιες εκλογες περισσοτερο σαν διαμαρτυρια για την αξιοπιστια του πολιτικου συστηματος....
μακαρι να υπηρχε καποιοσ σοβαρος αριστερος και θα τον ψηφιζα....και ας διαφωνουσα ιδεολογικα...
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Σε όσους αρέσουν οι αριθμοί, μερικά πιτάκια και μπάρες από το spiegel.
 

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.437
Κριτικές
5
Like
67.001
Πόντοι
12.056
tourkiaj.jpg



 

Carlos

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Αυγ 2005
Μηνύματα
2.302
Κριτικές
11
Like
2
Πόντοι
2.945
φιλε δυστιχώς κατα την ταπεινη μου αποψη η κριση του πολιτικου συστηματος και αξιοπιστιας των πολιτικων ειναι πολυ ποιο σοβαρο ζητημα απο τις περικοπες που θα ανακοινωθουν....
υπαρχει προβλημα διαχειρησης και ικανοτητων......
ίσως εαν γενιοταν ενα νεο κομμα
εγω προσωπικα ειμαι στο χωρο της δεξιας απο τα 15 μου και ψηφισα καρατζαφερη στις τελευταιες εκλογες περισσοτερο σαν διαμαρτυρια για την αξιοπιστια του πολιτικου συστηματος....
μακαρι να υπηρχε καποιοσ σοβαρος αριστερος και θα τον ψηφιζα....και ας διαφωνουσα ιδεολογικα...


....αλλος  τρισμεγιστος  καραγκιοζης  ,  ηθελε να  κατεβασει  την  πουστρα στην  πολιτικη  την  κα  Ψινακη......
      Συμφωνω  ,  το  μεγιστο  προβλημα  δεν  ειναι  στα νουμερα  ,  ουτε  στους    διεφθαρμενους  πολιτικους  ,  το  προβλημα  ειναι  στα  μυαλα  των  πολιτων  !!!! 
 

karavidas

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2006
Μηνύματα
15
Like
0
Πόντοι
0
χωρις να ειμαιφαν του κ. ψινακη κ ανεξαρτητα το τι ειδους σεξουαλικες προτιμησεις εχει,θεωρω πως εχει πολυ μεγαλυτερα καρυδια απο τους πολιτικους μας.τουλαχιστον εχει το θαρρος της γνωμης του
 

ZIGOLLO

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.121
Like
0
Πόντοι
16

Τελευταία ενημέρωση: 29.04.2010 | 07:40
Πρώτη δημοσίευση: 28.04.2010 | 15:16

Το Εθνικό Κέντρο Θεάτρου και Χορού που καταργείται είναι το πλέον τρανό παράδειγμα της κατασπατάλησης δημοσίου χρήματος!

Τα στοιχεία που αντικατοπτρίζουν πλήρως τα όσα συνέβαιναν τα τελευταία χρόνια στο υπουργείο Πολιτισμού έδωσε το μεσημέρι ο αρμόδιος υπουργός, Παύλος Γερουλάνος, ανακοινώνοντας παράλληλα και την κατάργηση του Κέντρου.

Το Κέντρο δημιουργήθηκε επί υπουργίας Γιώργου Βουλγαράκη και είχε λειτουργικά έξοδα ύψους 1,5 εκατομμυρίων ευρώ, με αποτέλεσμα το ποσό που απέμενε για τις επιχορηγήσεις στο θέατρο και το χορό να είναι 4,5 εκατ. ευρώ. Ήταν ένας από τους λόγους που η «μαύρη τρύπα» του υπουργείου ανέρχεται στο ιλιγγιώδες ποσό των 150 εκατ. ευρώ!

«Ο σκοπός για τον οποίο ιδρύθηκε δεν εκπληρώθηκε» τόνισε ο Παύλος Γερουλάνος.
 

stam_90

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Οκτ 2009
Μηνύματα
36.091
Κριτικές
158
Like
450
Πόντοι
2.046
Ποτε με το καλο ανακοικωνονται τα νεα γαμησια που θα φαμε?  :zfuck: :zfuck: :zfuck:
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.434
Like
19
Πόντοι
16
...και μέσα σε αυτό το χαμό έχουμε και τους μεσογειακούς και τα σπέσιαλ ολυμπικς το 2013....
τα οποία διεκδικήσαμε και πήραμε το 2007  :headbang:

Κατά πρόχειρους υπολογισμούς θα κοστίσουν γύρω τα 500 εκ €...
 

stam_90

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Οκτ 2009
Μηνύματα
36.091
Κριτικές
158
Like
450
Πόντοι
2.046
Μπουλο ο 13 και 14 στο δημοσιο :jerking: :jerking: :jerking:
Περικοπη στα κατα 40% στα δωρα του ιδιωτικου τομεα :jerking: :jerking: :jerking:
4 ευρω τα τσιγάρα και παραπάνο τα ποτα :jerking: :jerking: :jerking:
Η ανεργια στο κοκκινο  :jerking: :jerking: :jerking:
Αχ τη πουτσα ειναι αυτη γιωργακη? Τελεια ειναι  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
82.637
Κριτικές
31
Like
13.220
Πόντοι
5.097
αντε και χρεωκοπησαμε τι εγινε θα ερθουν οι ευρωπαιοι και θα μας παρουν τα σπιτια τι?αντε να μας πεταξουν εκτος ευρωπαικης ενωσης που δεν το βλεπω τι αλλο θα εχουμε πλυθωρισμο μηπως γιατι μηπως τωρα μετρανε τα χρηματα που παιρνουμε τι ρε παιδια επτωχευσαμε τι θα γινει την αλλη μερα?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom