Νέα

Car battles, νέα μοντέλα, βελτιώσεις κλπ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mad_max
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 121K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Προτιμάτε αμάξι...

  • Γερμανικό

    Ψήφοι: 5 55,6%
  • Ιαπωνικό

    Ψήφοι: 2 22,2%
  • Ιταλικό

    Ψήφοι: 2 22,2%
  • Γαλλικό

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Αγγλικό

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Αλλο...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Τίποτα! Βολεύομαι με ΤΑΧΙ & ΜΜΜ...

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    9

mr.bean

Μέλος
Εγγρ.
13 Νοε 2006
Μηνύματα
1.826
Κριτικές
6
Like
93
Πόντοι
16
Ευχαριστώ για ολες τις πληροφορίες. Απλά ακούγονται πολλα σχετικα με τα 4χ4 της αγορας καθως και το κοστος ειναι διολου ευκαταφρονητο. Αλλο να δωσεις 20000 γιουρια για suzuki η huyndai και αλλο 40000-45000 γιουρια για Χ3 . Το θεμα ειναι αν πραγματικα αξιζει και να μην ειναι μονο για μουρη...
 

dzf

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2005
Μηνύματα
663
Κριτικές
5
Like
2
Πόντοι
6
Ευχαριστώ για ολες τις πληροφορίες. Απλά ακούγονται πολλα σχετικα με τα 4χ4 της αγορας καθως και το κοστος ειναι διολου ευκαταφρονητο. Αλλο να δωσεις 20000 γιουρια για suzuki η huyndai και αλλο 40000-45000 γιουρια για Χ3 . Το θεμα ειναι αν πραγματικα αξιζει και να μην ειναι μονο για μουρη...

Τώρα μιλάς πολύ σωστά. Όντως 40-45 χιλ είναι πολλά. Μέχρι και land Cruiser  αγοράζεις...
Το θέμα είναι εσύ τι θέλεις....
Για παράδειγμα κάποιοι δίνουν 30.000 για ένα ταπεινό BMW 316. Ενώ θα μπορούσαν με 18-20.000 να πάρουν ένα πολύ καλύτερο αυτοκίνητο.Πχ toyota avensis(και 1.8 παρακαλώ).

Θεωρώ ότι κοντά στα 30-35 χιλιάρικα ένα καλό αυτοκίνητο είναι το Cherokee 3.7 (αν δε σε χαλάνε τα κυβικά)
Αν εγώ έφτανα να διαθέσω 40-45 χιλ, τότε θα έπαιρνα Land Cruiser.
Στα 20 - 25 χιλιάρικα πολύ καλή επιλογή είναι το nissan x-trail --> μακράν καλύτερο από huyndai, Kia κτλπ.

Α, και που σαι... Εννοείται ότι μεγάλο κομμάτι των 45.000 Ε είναι αποκλειστικά μούρη και όνομα.
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
387
Πόντοι
6.055
Με 45000 παιρνεις 320 και μεταχειρισμενο jimny, χωρις να κανεις ΚΑΝΕΝΑ συμβιβασμο εντος και εκτος. Και μουρη πουλας και εκτος εισαι απιαστος. Αν θελεις να εισαι αρχοντας εκτος και πολυ καλος στον δρομο μ ενα αμαξι που δεν χαλασει ακομα και αν θελεις, Land Cruiser. Χρονια στα τετρακινητα ενα εμαθα. Αν θες αμαξι που να πηγαινει αριστα στον δρομο και παντου εκτο,ς θα πρεπει να πληρωσεις οσο δυο αμαξια.
 

Επισκέπτης
Ευχαριστώ για ολες τις πληροφορίες. Απλά ακούγονται πολλα σχετικα με τα 4χ4 της αγορας καθως και το κοστος ειναι διολου ευκαταφρονητο. Αλλο να δωσεις 20000 γιουρια για suzuki η huyndai και αλλο 40000-45000 γιουρια για Χ3 . Το θεμα ειναι αν πραγματικα αξιζει και να μην ειναι μονο για μουρη...

Φιλαράκο με τόσα λεφτά παίρνεις τα GMC που έγραψα πιο πριν σε αυτό το thread. Και πρόκειται για Jeep με αρχίδια, όχι για Jeep-αρχίδια (Χ3, Χ5, και τα συναφή!).

Εϊναι ΑΜΕΡΙΚΛΑΝΙΑ όπως είπε και κάποιος αλλά... είναι JEEP! Με τα όλα του!
 

al capone

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2005
Μηνύματα
404
Like
0
Πόντοι
1
ΕΙΝΑΙ το απολυτο εκτος δρομου και φυσικα το Η2 ειναι ακομα καλυτερο
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
387
Πόντοι
6.055
Χμ, εχω δει με τα ματια μου παντως ψηλωμενο Jimny με mud λαστιχα και μπλοκε μπρος/πισω, να φτανει εκει που το H3 θα θελε μεν, αλλα....ενω εκει που πηγε το H3 πηγε και το Land Cruiser. Η διαφορα ειναι το Land Cruiser ειναι μια χαρα στην ασφαλτο ενω και το εσωτερικο τους διαφερουν οσο η μερα με τη νυχτα.

Οσον δε αφορα κινηση στον δρομο ας μην το συζηταμε, αφου ειναι βασισμενο στο Tahoe,  και η καταναλωση ειναι αστεια μεγαλη. Το H2 σε Ελληνικο βουνο απλα δεν χωραει.
 

alfistas

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
822
Like
13
Πόντοι
6
ρε παιδια μην υποτιματε τις δυνατοτητες των SUV.Τα περισσοτερα μπορουν να πανε πολυ παραπανω απ'οτι νομιζουμε, απλα το κανουν με περισσοτερο κοπο.Θα μυρισει δλδ πιο ευκολα ο συμπλεκτης, θα ακουσεις στις extreme περιπτωσεις το αμαξωμα να τριζει λιγο και να λυνεται, καθως δεν εχουν σε καμμια περιπτωση την αμακμψια των γνησιων τζιπ.Φυσικα δεν λεω οτι εχουν τις ιδιες δυνατοτητες με τα καθαροαιμα off road απλα,απλα κακα τα ψεμματα τα εχουμε λιγο υποτιμημενα(εγω προσωπικα δεν τα παω μια αλλα τεσπα). Οσον αφορα φιλε το Χ3 μην ανησυχεις, θα σε καλυψει πληρως εκτος δρομου απο την στιγμη που δεν εχεις υπερβολικες απαιτησεις. Αν σε παει καποιος που γνωριζει απο εκτος δρομου οδηγηση βολτα με X3 θα πας σε μερη που ουτε το φανταζοσουν,don't worry.Kαι απο την αλλη εχεις και το κεφαλι σου ησυχο οσον αφορα τα ταξιδια και τις εντος δρομου μετακινησεις σου. Nα προτιμησεις τον ντισελ.Πολυ καλος κινητηρας.
Φιλε με το jimny δεν διαφωνω καθολου στο κομματι που μιλας για τις εκτος δρομου δυνατοτητες του.Μπορει να ξεφτυλισει αυτοκινητα που αξιζουν τα 10πλασια λεφτα χωρις καν να ιδρωσει.Αλλα εντος δρομου ειναι λιγοασταθες ρε γμτ.
Και πανω απ'ολα μην ξαχνατε οτι οσα λεφτα και να δωσεις, οι νομοι της φυσικης δεν αλλαζουν. Το ψηλο κεντρο βαρους και το μεγαλο βαρος ειναι εκει ειτε δωσεις 15 ειτε 70 χιλιαρικα.
Πολυ καλες φιλε οι οδηγιες σου για την εκτος δρομου οδηγηση.Ευγε
 

al capone

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2005
Μηνύματα
404
Like
0
Πόντοι
1
λοιπον για την πληροφορηση σας το Η3  καιει 13,8 λιτρα /100 χλμ  μικτη διαδρομη  εχει γωνια εισοδου 37,5 μοιρες εξοδου 36,8  γωνια κλισης 60% 28 μοιρες  πλαγια πορεια  αναβαση καθετου εμποδιου 41,3 εκ  το εσωτερικο του δεν εχεινα ζηλεψει τιποτα απο παρα πολλα μεγαλα εκτος δρομου και η τιμη ειναι 65000 φουλ εξτρα λαντ κρουιζερ 75000 τουαρεγκ  120000 καγιεν 150000+  και εκτος δρομου με αυτα καμια συγκριση αυτα για να μαθενετε
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
387
Πόντοι
6.055
Καλα και οταν περασει καποιος Σαββατοκυριακο σε λασπωμενο βουνο και πιεις κρασι με τον ιδιοκτητη του υστερα απο 8ωρο δυσκολου jeeping εχεις άλλα δεδομενα. Αλλος βγαζει συμπερασμα τρωγοντας λασπη στο βουνο καθε ΣΚ, αλλος απο το δικτυο. Οπως μπορει κανεις.
 

dzf

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2005
Μηνύματα
663
Κριτικές
5
Like
2
Πόντοι
6
Φίλε alfista βασικά σ'ευχαριστώ για το 'εύγε'.
Προσπάθησα απλά με λίγα λόγια να 'μεταδώσω' τα λίγα πράγματα που έχω καταλάβει για την οδήγηση εκτός δρόμου, μετά από πολύ κόπο και ατελείωτες προσπάθειες να ξεκολλήσω από τα σημεία που με πρόδιδε η οδηγική μου ικανότητα. Βλέπεις δεν έφταιγε το αμάξι, εγώ έκανα τις μαλακίες και μετά δώσε ...Σπρώξιμο ...Τράβηγμα...
Ήμουν κι εγώ από αυτούς (τους μαλάκες) που νόμιζα ότι επειδή έχω ένα pajero θα πάω παντού.... Το αμάξι πήγαινε...Εγώ όμως μπορούσα να το πάω?

Όσο για το jimny συμφωνώ απόλυτα με τις παρατηρήσεις σου και δεν έχω να προσθέσω τίποτα.

Τα suv, ναι κάνουν αρκετά (όχι πολλά) πράγματα. Αλλά χαλάνε πολύ εύκολα αν τα καταπονήσεις. Δεν τα υποτιμώ, αρκεί ο κάτοχος τους να ξέρει τι παίρνει.

Και για το X3 και τον άλλο φίλο μας θα συμφωνήσω μαζί σου. Κι εγώ πιστεύω ότι θα τον καλύψει. Η τιμή του είναι τσουχτερή όμως....


Και τέλος ...μια ακόμη σημείωση για τον φίλο λάτρη των H2, H3.
Φίλε μου επιμένω η ΑΜΕΡΙΚΛΑΝΙΑ σε όλο της το μεγαλείο.
Με το ταπεινό μου Pajerάκι έχω ρεζιλέψει Hummer ουκ ολίγες φορές και στο βουνό και στην άσφαλτο. Είμαι 1000% σίγουρος ότι και ένα jimny καλύτερα θα τα κατάφερνε....Και δεν έχω τον παραμικρό λόγο να υπερβάλω.
Επίσης μη νομίζεις ότι το πιο μεγάλο και το πιο ογκώδες είναι και το καλύτερο.  

 

ultramarine

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Μαΐ 2006
Μηνύματα
153
Κριτικές
31
Like
470
Πόντοι
291
ρε παιδια μην υποτιματε τις δυνατοτητες των SUV.Τα περισσοτερα μπορουν να πανε πολυ παραπανω απ'οτι νομιζουμε, απλα το κανουν με περισσοτερο κοπο.Θα μυρισει δλδ πιο ευκολα ο συμπλεκτης, θα ακουσεις στις extreme περιπτωσεις το αμαξωμα να τριζει λιγο και να λυνεται, καθως δεν εχουν σε καμμια περιπτωση την αμακμψια των γνησιων τζιπ.Φυσικα δεν λεω οτι εχουν τις ιδιες δυνατοτητες με τα καθαροαιμα off road απλα,απλα κακα τα ψεμματα τα εχουμε λιγο υποτιμημενα(εγω προσωπικα δεν τα παω μια αλλα τεσπα). Οσον αφορα φιλε το Χ3 μην ανησυχεις, θα σε καλυψει πληρως εκτος δρομου απο την στιγμη που δεν εχεις υπερβολικες απαιτησεις. Αν σε παει καποιος που γνωριζει απο εκτος δρομου οδηγηση βολτα με X3 θα πας σε μερη που ουτε το φανταζοσουν,don't worry.Kαι απο την αλλη εχεις και το κεφαλι σου ησυχο οσον αφορα τα ταξιδια και τις εντος δρομου μετακινησεις σου. Nα προτιμησεις τον ντισελ.Πολυ καλος κινητηρας.
Φιλε με το jimny δεν διαφωνω καθολου στο κομματι που μιλας για τις εκτος δρομου δυνατοτητες του.Μπορει να ξεφτυλισει αυτοκινητα που αξιζουν τα 10πλασια λεφτα χωρις καν να ιδρωσει.Αλλα εντος δρομου ειναι λιγοασταθες ρε γμτ.
Και πανω απ'ολα μην ξαχνατε οτι οσα λεφτα και να δωσεις, οι νομοι της φυσικης δεν αλλαζουν. Το ψηλο κεντρο βαρους και το μεγαλο βαρος ειναι εκει ειτε δωσεις 15 ειτε 70 χιλιαρικα.
Πολυ καλες φιλε οι οδηγιες σου για την εκτος δρομου οδηγηση.Ευγε

Παίδες, να σας πω από πρώτο χέρι κάποια πράγματα για το Χ3.
Υπερτιμημένο μεν - ακόμη και το 2.0 το οποίο είναι κάπως αναιμικό, αλλά, ένα μεγάλο αλλά το οποίο δεν το περίμενα... Μπήκα με το Χ3 2.0 σε απόλυτα χάλια κατσάβραχα στην Ζήρεια - ανέβηκα όλο το βουνό σε δρόμο φαγωμένο απ το νερό με βαθια αυλάκια πέτρες και λάσπη και πολυ ανηφορικό όπως και κατηφορικό και το Χ3 ήταν καλύτερο απ ότι στην άσφαλτο. Απόλυτη οδήγηση στο κακοτράχαλο αυτο μέρος που δύσκολα θα βρεις χειρότερο σε πραγματικες συνθηκες και το Χ3 ήταν ενα πραγματικό off-road - με εξέπληξε ευχάριστα - δεν το περίμενα καθως το θεωρούσα μαλθακό ακόμη για απλό χώμε - πιστέψτε με είναι τέλειο εργαλείο για εκτός δρόμου....
 

leon23

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
2.046
Like
1.824
Πόντοι
216
βασικα μου αρεσει το Χ3 σε 2λιτρο πετρελαιο. Ακουσα οτι εχει καλυτερες ροπες και ρεπριζ απο 2λιτρο βενζινη. Αυτο που θελω να ξερω ειναι ποσο καλα τα παει σε αμμο (παραλιες) και χιονι. χρειαζεται αλυσιδες 'η παει ανετα ? για βουνα και εξτρεμ καταστασεις δεν με ενδιαφερει. ουτε κυνηγος ειμαι . απλα να μην κολαει σε λασπη αν κατεβω απο ασφαλτο σε κανενα παραδρομο , σε αμμο παραλιας κλπ

οποιος συναδελφος γνωριζει λεπτομερειες στανταρ ας ενημερωσει για να αποφασισω αν το παρω .

Μεγαλε, ενα σου λεω, παρτο με κλειστα ματια, θα το καταευχαριστηθεις και θα εισαι απολυτα ικανοποιημενος!!!

Η γνωμη μου ειναι οτι στην Αθηνα που ζουμε η και γενικως στην Ελλαδα λογο τον απαραδεκτων δρομων (καροδρομων) ολοι χρειαζομαστε suv.

To X3 εχει πολλα καλα και λιγα κακα,

Απο εμπειριας, εκτος δρομου ειναι πολυ καλυτερο απο το Χ5, σε αμμο δεν μασαει ουτε σε λασπη λογο του Χdrive, που και ασχετος να εισαι σε βοηθαει παρα πολυ να μην κολησεις.  Μπορω να πω, οτι και σε δυσβατες περιοχες, π.χ βουνο παει, αλλα θελει προσοχη δεν ειναι 100% τζιπ. Σε χιονι δεν  το εχω παει ακομα , δεν εχει χιονισει απο τοτε που το πηρα!!! Αλλα το εν λογω αμαξι φτιαχνεται στην Αυστρια που το χιονι ειναι αφθονο και δοκιμαζεται και εκει οποτε κατι θα ξερουν παραπανω!!!! Τα λαστιχα που φοραει απο μαμα ειναι mud&snow που βοηθανε πολυ!!!

Οσο για το δρομο ουτε σαυρα να ηταν, πολυ αξιοπιστο στις στροφες με συστημα που υπολογιζει φυγοκεντους και αλλα πολλα. Κατα την γνωμη μου ειναι αμαξι που ζηταει ταξιδια, γιατι και στους εθνικους δρομους πας με ασφαλεια αθορυβα, και ανετα, ειναι λες και οδηγεις 5αρα!!! μετα τα 120 μεταφερετε η κινηση στους πισω τροχους για να εχεις οικονομια στα καυσιμα και καλυτερο steering. Πλεον οταν φτασεις στο κολοχωρι δεν σε νοιαζει αν εχει λακουβες , ουτε σε ενοχλει το χωμα και η λασπη. Λογω του μεγεθους του δλδ δεν ειναι τεραστιο οπως τα  ΜL or ta X5 το περνεις πολυ ανετα και σε νησια το καλοκαιρι !!!

Σημαντικο ειναι οτι μεσα ειναι χλιδα, και εχει πολους χωρους και φιλοξενει ανετα 5 ατομα. Το πισω σαλονι δε ειναι πιο ανετο και απο grand cherokee. Γαμας σαν πασας στα γιαννενα πολυ ανετο γαμησι στα πισω καθισματα που ενδυκνειεται και για doggystyle!!!! και γενικως το αμαξι ειναι τοσο εξυπνο που μου εμαθε καινουργιες στασεις στο sex!!!

Οσο για τις γκομενες απο οτι εχω καταλαβει το γουσταρουνε full, δεν ξερω γιατι αλλα περναει η μπογια του!!! αλλα πεζει ρολο παντα και ο οδηγος χεχεχεχε.

Το μονο κακο ειναι οτι ο 2λτ βενζινοκινητηρας ειναι λιγο αδυναμος και αργος, τωρα για το πετραιλεοκινητηρα δεν γνωριζω πολλα. Σου συνηστω τον 2.5 ανεπιφυλακτο η των 3λτ για να εισαι και αρχοντας


Και κατι πολυ σημαντικο μην ξεχασεις να βαλεις ηλιοροφη πανοραμα δεν εχω ξαναδει πιο μεγαλη και πραγματικα αξιζει !!!

Αυτα φιλε !! ελπιζω να σε καλυψα!!!!
 

flyeron

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Σεπ 2005
Μηνύματα
606
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
6
Mία βολική λύση ίσως είναι και το ΚΙΑ Sportage. Καλή τιμή και όχι για τα μπάζα. Αξιοπρεπέστατο κατά τη γνώμη μου...
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
387
Πόντοι
6.055
Νομιζω ολα τα SUV πλεον (εκτος του κινεζικου) ειναι αξιοπρεπεις λυσεις, φτανει ο ιδιοκτητης τους να μην υπερβαλει εκτος και να ξερει οτι αγοραζει μειωση της ασφαλτινης συμεριφορας με ανταλλαγμα αξιοπρεπη αλλα οχι μεγαλη δυνατοτητα κινησης εκτος. Κατα τη γνωμη μου μια βδομαδα σε δυσκολες παραλιες και τρεις μερες κινησης σε χιονι τον χρονο δεν συνιστουν αναγκη κτησης SUV. Απο την αλλη ο καθενας ξοδευει τα χρηματα του οπως του καβλωσει. Οπως και με τις πουτανες δηλαδη!
 

PARASOL

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2006
Μηνύματα
99
Κριτικές
2
Like
56
Πόντοι
0
Για το καινουργιο Grand Vitara(εννοω το τελευταιο μοντελο που βγηκε 2005) τι γνωμη εχετε ρε παιδια?Πιστευω ειναι απο τα μονα SUV που τα παει και πολυ καλα off road και καλα στην ασφαλτο.Συνηθως τα διαφορα μοντελα SUV  ειναι καλα ειτε στο χωμα ειτε στην ασφαλτο.Eνδιαφερομαι για το κοντο Grand Vitara(3θυρο)
 

PARASOL

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2006
Μηνύματα
99
Κριτικές
2
Like
56
Πόντοι
0
Αν και τα περιοδικα στο test του 3θυρου Grand Vitara ειπαν πως ο κινητηρας του ειναι λιγο αδυναμος σε συνδιασμο και με το μεγαλο βαρος του αυτοκινητου.
Κανενας απο εσας καμια προσωπικη εμπειρια για το Grand Vitara?
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.499
Κριτικές
22
Like
364
Πόντοι
5.795
θερμη παρακλιση στους κατοχους των τζιπ που επισκεπτοντε το κολωνακι τις απογευματινες και βραδυνες ωρες να μην διπλοπαρκαρουν στα οδους λουκιανου και πλουταρχου διοτι με ενοχλουν παρα πολυ και δεν μπορω να παρω το αυτοκινητο μου πεζο 205 μοντελο 1994 που για μενα ειναι το καλυτερο διοτι μπορω και το χρησιμοποιω πολυ ανετα στο κεντρο μεχρι γλυφαδα κηφισια και θα αναγκαστω να καλεσω γερανο η αστυνομια για πινακιδες ...επισης πληροφοριακα ειμαι κατοχος ενος λαδα τζιπ το οποιο βρισκετε μινιμως στο χωριο του παππου μου για να μεταφερει τους τρεις εναπομειναντες μαθητες στο χωριο στην πλησιεστερη πολη για να παρακολουθουν μαθηματα στο σχολειο επισης το χρησιμοποιω με μεγαλη επιτυχια στουσ χωματοδρομους του χωριου για περιηηγηση και οικολογικες εξορμησεις
 

alfistas

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
822
Like
13
Πόντοι
6
φιλε parasol καλη αποψη το Vitara απλα ριξε και μια ματια στο καινουριο Terios.Θα σου βγει και φθηνοτερα, και εχει απιστευτες δυνατοτητες εκτος(LSD,κλειδωμα κεντρικου διαφορικου), και ασυγκρητα μεγαλυτερους χωρους(σε περιπτωση που σε ενδιαφερουν).Ειδικα στο θεμα χωρου εχουν τεραστιες διαφορες.Και απο προσωπικη αποψη ο περισTerios εχει καλυτερα πατηματα στην ασφαλτο,καμμια σχεση με το παλιο. Ριξ'του μια ματια πριν αποφασισεις.
 

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom