Νέα

Car battles, νέα μοντέλα, βελτιώσεις κλπ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mad_max
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 119K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 10 άτομα (0 μέλη και 10 επισκέπτες)

Προτιμάτε αμάξι...

  • Γερμανικό

    Ψήφοι: 5 55,6%
  • Ιαπωνικό

    Ψήφοι: 2 22,2%
  • Ιταλικό

    Ψήφοι: 2 22,2%
  • Γαλλικό

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Αγγλικό

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Αλλο...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Τίποτα! Βολεύομαι με ΤΑΧΙ & ΜΜΜ...

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    9

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Aλήθεια ξέρει κανείς τι παίζει με αυτό; Πως λειτουργεί; Το έχουν όλες οι αντιπροσωπείες ή ποιες έχουν; Κανένα παραδειγματάκι; Ρωτάω αν παίζει για ιδιώτη και όχι για εταιρία.
Στην ουσία ενοικιάζεις το αυτοκίνητο για ένα καθορισμένο διάστημα, 3-5 χρόνια. Πληρώνεις μίσθωμα όποτε έχετε συμφωνήσει δηλαδή ανά μήνα/τρίμηνο/εξάμηνο ή ετήσιο.
Έχεις δικαίωμα εξαγοράς ή μη. Κοινώς στο τέλος της μίσθωσης καταβάλεις ένα προσυμφωνημένο ποσό και εξαγοράζεις το αμάξι.
Χονδρικά, αμάξι 25000 για 3 χρόνια σε 3 ετήσιες δόσεις των 7000 ευρώ. Αν θές δίνεις τα 4000 και το εξαγοράζεις.
Τώρα η χρονομίσθωση περιλαμβάνει μέσα τα σέρβις, την ασφάλεια, λάστιχα κάθε 40000 χλμ και αυτοκίνητο αντικατάστασης. Εσύ μόνο βενζίνη βάζεις. Όλα αυτά όμως ανεβάζουν και το μίσθωμα. Στο προηγούμενο παράδειγμα σαν να λέμε οτι πληρώνεις κάθε χρόνο 7500, και πάλι πολύ χονδρικά.
Για τη ώρα αυτά, περιμένω πμ να σου πουλήσω αμάξι  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

NEON7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.454
Κριτικές
2
Like
1.298
Πόντοι
216
επειδη ειδα καποιο φιλο που ειπε οτι ειχε προβλημα για την toyota,ας πω κ την αλλη αποψη την καλη...
εχω ενα τοyota avensis '01,αυτη τη στιγμη ειναι 86.000 χιλ κ σαν δικη του βλαβη ειχε μονο ενα προβληματικο θερμοστατη...
ακομα δεν εχω αλλαξει ουτε τακακια ουτε δισκο-πλατο...που ενας φιλος με ford focus 03 αλλαξε ηδη στα 70.000 κ τα δυο...
οσο αναφορα για την εγγυση που λες,μου χαλασε πριν ενα χρονο ο βραχιονας του ηλ. παραθυρου...για οσους δεν γνωριζουν ειναι ο μηχανισμος που σηκωνει το παραθυρο....κ επειδη ηταν στην εγγυηση τον αλλαξαν πληρως χωρις κουβεντα...αρα εγω λεω οτι φταινε εκει που το παιρνεις κι η αυτου καθε αυτου toyota κ.τ.λ
στο μονο που για μενα εχει μειον η toyota ειναι οτι εχει ακριβη εργασια κ ανταλακτικα...
 

xaotikos

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2007
Μηνύματα
306
Like
1
Πόντοι
1
Πάντως από μηχανικό της express service έμαθα ότι δεν υπάρχουν ζημιάρικα αυτοκίνητα εκτος από περιπτώσεις(VW GOLF παράθυρα). Όλα χαλάνε. Αν και για Hyundai και Mazda, Mitsubishi δεν έχω ακούσει και η αντιπροσωπεία της Hyundai είναι από τις καλύτερες με σεβασμό στον πελάτη.
Τέλος όταν και η κουτσή μαρία έχει πάνω 4 χρονια εγγυήση για μηχανικά μέρη αυτοί οι γερμανοί μας έχουν για κότσους και δίνουν 3 στη καλύτερη?
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Πάντως από μηχανικό της express service έμαθα ότι δεν υπάρχουν ζημιάρικα αυτοκίνητα εκτος από περιπτώσεις(VW GOLF παράθυρα). Όλα χαλάνε. Αν και για Hyundai και Mazda, Mitsubishi δεν έχω ακούσει και η αντιπροσωπεία της Hyundai είναι από τις καλύτερες με σεβασμό στον πελάτη.
Τέλος όταν και η κουτσή μαρία έχει πάνω 4 χρονια εγγυήση για μηχανικά μέρη αυτοί οι γερμανοί μας έχουν για κότσους και δίνουν 3 στη καλύτερη?
Το 2001 αγόρασα ενα NISSAN ALMERA. Μέχρι σήμερα έχω κάνει 105000 χλμ.
Αν δεν είχα πάει φαντάρος θα είχα φτάσει κάπου στις 120-130000. Αλλάζω μόνο λάδια και τα σέρβις τα κάνω στην ώρα τους. Μόνο μπαταρία άλλαξα φέτος και τίποτα άλλο δεν έχω πληρώσει.
Με τα Γιαπόνια δεν συγκρίνεται κανείς..........
 

Xristoss

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2006
Μηνύματα
47
Like
0
Πόντοι
0
Αν υπάρχουν συναγωνιστές με καλή γνώση για αμάξια ας παραθεσουν εδω.
Εγω εχω σταμπαρει το Golf GT DSG 170hp σε κοκκινο σεξι χρωμα. Αξίζει τα 25.000 ευρώ ή να τα δωσω σε στουντιο γκερλσ?
25.000/50 = 500 στουντιο γκερλς.

Γνωμη μου, μακρια απο VW.  Ο αδερφος μου εχει το προηγουμενο golf και του εχει πεσει τρεις φορες το παραθυρο. Το εχει πληρωσει με τρεις διαφορετικες τιμες...! Χωρια τα αλλα προβληματα που παρουσιαζει.

Κι εγω εψαχνα για το επομενο μου αυτοκινητο (εχω ενα OPEL ASTRA 3d '00). Ειδα τo A3, και μου ζητουσαν 29200 για το 1,8 TFSI με 160 PS και τον απολυτως standard εξοπλισμο. Και δυο χρονια εγγυηση. Τελικα κατεληξα στο OPEL ASTRA GTC 2.0 TURBO με 200 PS και ενεργα φωτα xenon, parktronic, mp3, εξωτερικο πακετο opc line pack (με αεροτομη και μαρσπιε στους προφυλακτηρες και τα πλαινα), 17αρες ζαντες, clima και 6 χρονια εγγυηση. Τιμη? 26000 μετροιτης!!!

Τα OPEL ειναι και πολυ αξιοπιστα με οικονομικα ανταλακτικα και service. Καμια σχεση με τους κλεφτες της VW. Δε χανεις να του ριξεις μια ματια...
 

bordelman

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
1.675
Κριτικές
2
Like
16
Πόντοι
16
Γνωμη μου, μακρια απο VW.  Ο αδερφος μου εχει το προηγουμενο golf και του εχει πεσει τρεις φορες το παραθυρο. Το εχει πληρωσει με τρεις διαφορετικες τιμες...! Χωρια τα αλλα προβληματα που παρουσιαζει.

Κι εγω εψαχνα για το επομενο μου αυτοκινητο (εχω ενα OPEL ASTRA 3d '00). Ειδα τo A3, και μου ζητουσαν 29200 για το 1,8 TFSI με 160 PS και τον απολυτως standard εξοπλισμο. Και δυο χρονια εγγυηση. Τελικα κατεληξα στο OPEL ASTRA GTC 2.0 TURBO με 200 PS και ενεργα φωτα xenon, parktronic, mp3, εξωτερικο πακετο opc line pack (με αεροτομη και μαρσπιε στους προφυλακτηρες και τα πλαινα), 17αρες ζαντες, clima και 6 χρονια εγγυηση. Τιμη? 26000 μετροιτης!!!

Τα OPEL ειναι και πολυ αξιοπιστα με οικονομικα ανταλακτικα και service. Καμια σχεση με τους κλεφτες της VW. Δε χανεις να του ριξεις μια ματια...
εχει ωραιο design, δεν ειχα ψαξει την opel καθολου παντως προσανατολιζομαι για γερμανικό αμαξι. Το BMW σειρά 1 κουπε ξερει κανεις τιμή?
 

SPEED

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
12.357
Κριτικές
263
Like
141
Πόντοι
7.985
Εχω ενα BMW 320i M του 2002. Σημερα το πρωι πηγαινοντας για την δουλεια βλεπω τον δικτη της θερμοκρασιας ξαφνικα να ανεβενει με τρελους ρυθμους...σε 1 μολις λεπτο χτυπησε κοκκινο  :helpplea:. Τι να ειχε συμβει αραγε  :huh:? Σταματαω κατεβενω κατω και βλεπω μια μπλε λιμνη (απο παραφλου) μπροστα στα ποδια μου :o. Ανοιγω το καπω και διαπιστωνω πως εχει σπασει ο σωληνας που μεταφερει νερο στο καλοριφερ (Στο πισω μερος του αυτοκινητου, πρεπει να εισαι ο τιραμολας για να την αλλαξεις)  :headbang:.
Το αυτοκινητο οδηγιεται "Γυναικια". Πραγματικα (Ειμαι της Γερμανικης σχολης). Εχει πανω του 70.000χλμ. και μου ειναι αδυνατον να το πιστεψω πως αυτο το μαραφετι σαπισε  :huh:.
Ντροπη ρε πουστη μου...και δουλευω και για την BMW. >:(
Τι αλλο να πω...Και το αγορασα και καινουργιο.
Μαγκες ΠΡΟΣΟΧΗ οταν αγοραζετε αυτοκινητο μεταχειρισμενο. Ελεγξτε το 500.000 φορες πριν το παρετε.
 

xistis

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.243
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
1.240
για μενα πλεον δεν εχει σημασια να το αυτοκινητο ειναι γερμανικο , ιταλικο γιαπωνεζικο .... ολα εχουν ισοροπησει σε μια γραμμη
 

gregoo

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2007
Μηνύματα
227
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
1
Γνωμη μου, μακρια απο VW.  Ο αδερφος μου εχει το προηγουμενο golf και του εχει πεσει τρεις φορες το παραθυρο. Το εχει πληρωσει με τρεις διαφορετικες τιμες...! Χωρια τα αλλα προβληματα που παρουσιαζει.

Κι εγω εψαχνα για το επομενο μου αυτοκινητο (εχω ενα OPEL ASTRA 3d '00). Ειδα τo A3, και μου ζητουσαν 29200 για το 1,8 TFSI με 160 PS και τον απολυτως standard εξοπλισμο. Και δυο χρονια εγγυηση. Τελικα κατεληξα στο OPEL ASTRA GTC 2.0 TURBO με 200 PS και ενεργα φωτα xenon, parktronic, mp3, εξωτερικο πακετο opc line pack (με αεροτομη και μαρσπιε στους προφυλακτηρες και τα πλαινα), 17αρες ζαντες, clima και 6 χρονια εγγυηση. Τιμη? 26000 μετροιτης!!!

Τα OPEL ειναι και πολυ αξιοπιστα με οικονομικα ανταλακτικα και service. Καμια σχεση με τους κλεφτες της VW. Δε χανεις να του ριξεις μια ματια...

σε συνέχεια του παραπάνω συναδέλφου και σε απάντηση του αρχικώς ερωτούμενου:
Είμαι κάτοχος από τέλη Ιουλίου ενός OPEL ASTRA H 5D 1.6 TURBO με 180 PS, mp3, συναγερμό, ημιμπάκετ καθίσματα (το budget ήταν αυστηρά περιορισμένο λαμβάνωντας υπόψιν τα περίπου 2500-3000 km/μήνα που κάνω και φυσικά πάρκινγκ στο κέντρο Αθηνών με ετήσιο κόστος 1200 ευρώ-ευτυχώς εκπίπτω το ΦΠΑ  :grin: )-τιμή μετρητοίς 20750 με το κλειδί στο χέρι!!! Και έξι χρόνια εγγύησης.  :dancing:
Μόνο το κλώτσημα του τούρμπο στις 2000 rpm  :rockon: και το Sport κουμπάκι και όσα επιφέρει είναι αρκετά  :dancing:. Όσον αφορά το VW GT περιτό να αναφέρω ότι ήδη στην Γερμανία άρχισαν οι ανακλήσεις, καίει λάδια περισσότερα και από RX8 (που η αντιπροσωπεία του συμβουλεύει την συμπλήρωση λαδιου κάθε 1000 km)-στα 2500 km έκανα σέρβις προληπτικά με αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιού και δεν είχε χάσει ούτε ένα ml λάδι!!!!

Αν και φανατικός γιαπωνεζάκιας, από την στιγμή που η Ελληνική νομοθεσία είναι απαγορευτική για την εισαγωγή αυτοκινήτων που στην Αγγλία με όλα τα κόστη αγοράς και μεταφοράς-φορολόγησης και ταξινόμησης κοστίζουν 20000 Ευρώ (Nissan Skyline GTT 34 1998 μοντέλο, Toyota Supra Twin Turbo 1995-1996 μοντέλο) και οι γιαπωνέζοι κατήργησαν τα τουρμπισμένα, "δυστυχώς" η OPEL ήταν μονόδρομος...ΕΥΤΥΧΩΣ έχει αποδειχθεί επιτυχημένος!!!
 

γιαννακης2

Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2006
Μηνύματα
121
Like
0
Πόντοι
1
ο γιαννακης επειδη θελει να βοηθησει κοσμο προτεινει συμφωνα με την εμπειρια του ιαπωνικο αυτοκινητο ΑΛΛΑ made in Japan !! Εχει μεγαλη σημασια αν θελετε να ελαχιστοποιησετε ως μηδενισετε το παρε δωσε με τυχον προβληματα στις αντιπροσωπειες!

Το περιοδικο autotriti τολμησε και εκανε μια ερευνα βγαζοντας τα πιο ζημιαρικα αυτοκινητα και τα αποτελεσματα ειναι εδω:


Αρκει να επισημανθει οτι οι πρωτες 11 ζημιαρικες μαρκες ειναι ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ & μαλιστα με την BMW στην 3η θεση ζημιαρικων!!!
 

γιαννακης2

Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2006
Μηνύματα
121
Like
0
Πόντοι
1
Δειτε το καινουργιο mitsubishi lancer 100% japan ! Ενα απο τα πιο αξιοπιστα μοντελα που εχουν βγει! Τον αλλο μηνα θα ειναι στις εκθεσεις!¨Η αν δεν σας αρεσει αυτο κοιταξτε παντως οτι παρετε να ειναι κατασκευασμανο στην Ιαπωνια! Δεν θα το μετανιωσετε!
 

TheTester

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
10 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.564
Κριτικές
75
Like
8.561
Πόντοι
21.585
ξερει κανεις τιποτα sites ή μαντρες με πειραγμενα αυτοκινητα εσωτερικα και εξωτερικα ειτε καινουργια ή εστω ελαχιστα μεταχειρισμενα
ας στειλει pm ή ας γραψει εδω
 

gregoo

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2007
Μηνύματα
227
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
1
ξερει κανεις τιποτα sites ή μαντρες με πειραγμενα αυτοκινητα εσωτερικα και εξωτερικα ειτε καινουργια ή εστω ελαχιστα μεταχειρισμενα
ας στειλει pm ή ας γραψει εδω

άσε μην το δοκιμάζεις... Μετά από ενάμισι χρόνο έρευνας για "παραθυράκια", κατάλαβα ότι αν δεν έχεις εταιρεία offshore ή ξένη υπηκοότητα, δεν έχεις μέλλον στην Ελλάδα με πειραγμένο αυτοκίνητο. Όσο τα πρόστιμα δεν υπερβαίνουν τα οφέλη, η Ελλάδα θα είναι έτσι όπως είναι εδώ και δυο σχεδόν δεκαετίες.
 

TheTester

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
10 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.564
Κριτικές
75
Like
8.561
Πόντοι
21.585
άσε μην το δοκιμάζεις... Μετά από ενάμισι χρόνο έρευνας για "παραθυράκια", κατάλαβα ότι αν δεν έχεις εταιρεία offshore ή ξένη υπηκοότητα, δεν έχεις μέλλον στην Ελλάδα με πειραγμένο αυτοκίνητο. Όσο τα πρόστιμα δεν υπερβαίνουν τα οφέλη, η Ελλάδα θα είναι έτσι όπως είναι εδώ και δυο σχεδόν δεκαετίες.

εχω το ενα απο τα δυο που ανεφερες
αν μπορεις στειλε μου pm
ευχαριστω
 

Επισκέπτης
Μια BMW M3 μοντελο 2007-2008 ή μια Porche Gt3 ή μια Ferrari 575M Maranello ειναι πολυ καλες επιλογες...αν θες κατι σε αρχοντικο στυλ μην αγνοησεις κ το M6 που ειναι απλα φοβερο....:) :) :) Ολα αυτα ειναι σε προσιτες τιμες...ειδικα η ferrari που πλεον κυκλοφορει κ το μοντελο 599... :dancing:
 

beavis

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2007
Μηνύματα
583
Like
2
Πόντοι
6
τα golf tsi 140hp kai 170hp 1400cc ειναι αληθεια οτι καινε λαδια οπως αναφεραν και πιο πανω.η εγγυηση της vw ειναι 2 χρονια + 2 = 4 αν πληρωσετε μια διαφορα χρηματικη.golf 2000cc DSG εβγαλε δισκο στα 1500χλμ σε 1.5 μηνα και ο τυπος παει δικαστικα!δεν τον καλυπτουν.ειναι επαγγελματιας οδηγος με διπλωμα 3ης κατηγοριας και οδηγει φορτηγα και γερανοφορα!!!τα συμπερασματα δικα σας.οσο για τα λαδια η αιτιολογια στις περισσοτερες μαρκες!!!πλεον...ειναι οτι οι κινητηρες ειναι καινουργιας τεχνολογιας με συνθετικα λαδια τα οποια "πρεπει" να καιγονται και να συμπληρωνουμε.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Μια BMW M3 μοντελο 2007-2008 ή μια Porche Gt3 ή μια Ferrari 575M Maranello ειναι πολυ καλες επιλογες...αν θες κατι σε αρχοντικο στυλ μην αγνοησεις κ το M6 που ειναι απλα φοβερο....:) :) :) Ολα αυτα ειναι σε προσιτες τιμες...ειδικα η ferrari που πλεον κυκλοφορει κ το μοντελο 599... :dancing:

Γεια σου mclein με τις προσιτές επιλογές. Πας με ένα πενηντάρικο στα strip και μπορείς να πάρεις porsche;
 

JohnWoo

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2006
Μηνύματα
718
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
6
Enforcer και λοιποί, μην ανησυχείτε για το θρεντ, η γενικότερη κοινωνική οπτική γωνία ευπρόσδεκτη είναι!
Μπορώ να πω πάντως ότι κατατοπίστικα αρκετά. Βλέπω ότι οι καλές και σίγουρες βελτιώσεις κοστίζουν, τόσο που όντως σε βάζουν να σκεφτείς να πάρεις νέο αμάξι καλύτερα. Επειδή πάντως δεν έχω τέτοια δυνατότητα, θα σκεφτώ ίσως να κάνω κάποιες μικρές και ουσιαστικές βελτιώσεις.
Και πάλι, σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις ιδέες σας
 

FROID

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.919
Κριτικές
1
Like
149
Πόντοι
16
Καλησπερα σε ολους θα ηθελα την γνωμη απο οσους εχουν η ειχαν μασντα ρχ 8.
σκεφτομαι να αγορασω ενα αλλα εχω ακουσει για αρκετα μειονεκτειματα πχ
τρελλη καταναλωση...μην κοψω και το σεξ για να ταιζω το αυτοκι :2funny:
νητο....
επισης ποιο ειναι καλυτερο το κοσμο η το τσαλεντζ?
οσοι εχουν ιδια γνωση ας βοηθησουν :helpplea:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom