Νέα

Αστυνομικό Δελτίο - Αύξηση Εγκληματικότητας...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα psaxnw(1)
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 99K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Μονο οι εκλογες αλλαζουν τον κοσμο.

Η ελληνική, η γαλλική και η ρώσικη επανάσταση πάντως, που σίγουρα άλλαξαν -η καθεμία με τον ειδικό της ρόλο- τον κόσμο, μάλλον ΔΕΝ μπορούν να εκληφθούν ως εκλογές.
Κάνω κάπου λάθος;
 

Επισκέπτης
Η ελληνική, η γαλλική και η ρώσικη επανάσταση πάντως, που σίγουρα άλλαξαν -η καθεμία με τον ειδικό της ρόλο- τον κόσμο, μάλλον ΔΕΝ μπορούν να εκληφθούν ως εκλογές.
Κάνω κάπου λάθος;
Δεν θα υπάρξουνε νεκροί στην περίπτωση της επάναστασης λοιπόν;;;

 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Πότε και που η "αριστερά τύπου σύριζα" μίλησε για καπιταλιστές και εργάτες που θα συμφιλιωθούν;
Για να το λες, θα έχεις και την ανάλογη πηγή, φαντάζομαι.
Που θα αποδεικνύει τον ισχυρισμό σου.
Την περιμένω.    

να ψαχνω πολιτικα προγραμματα 3 το βραδυ?........... αυριο η απαντηση

Μονο οι εκλογες αλλαζουν τον κοσμο.
Απο την φεουδαρχια στον καπιταλισμο παντως δεν ηρθαμε με εκλογες

Και το ΚΚΕ μετά γιατί κατεβαίνει σε εκλογές ρε;;; :cheesy:

Y.Γ.Ελά μου κ εσύ τώρα για να είμαι αντικειμενικός!!! :grin:
μεγαλη συζητηση
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Η ελληνική, η γαλλική και η ρώσικη επανάσταση πάντως, που σίγουρα άλλαξαν -η καθεμία με τον ειδικό της ρόλο- τον κόσμο, μάλλον ΔΕΝ μπορούν να εκληφθούν ως εκλογές.
Κάνω κάπου λάθος;

Αγαπητε φιλε Φεθρυ, με εκπλησσει που βαζεις αυτα τα τρια γεγονοτα στο ιδιο τσουβαλι. Η ελληνικη επανασταση ηταν εθνικοαπελευθερωτικη, οποτε δεν μετραει. Η γαλλικη ηταν μια βλακεια και μιση, που οδηγησε στον ναπολεοντα και στο Βατερλό. Για την ρωσικη ναι, εκει να το συζητησουμε. Αλλα μην ξεχναμε οτι εκει, υπηρχε τσαρος, δηλαδη παλι ολοκληρωτικο καθεστως. Το ενα ολοκληρωτικο καθεστως ανετρεψε το αλλο. Εγω μιλαω για ομαλες καταστασεις, όπου οι σοβαρες και διαρθρωτικες αλλαγες ερχονται μεσα απο εκλογικες δημοκρατικες διαδικασιες. Δηλαδη το 1975 οι εκλογες δεν αλλαξαν την Ελλαδα? Επρεπε να παραμεινει ο μαρκεζινης και ο Γκιζικης?
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
να ψαχνω πολιτικα προγραμματα 3 το βραδυ?........... αυριο η απαντηση

Οκ, δεν υπάρχει θέμα, αύριο.
Αρκεί η απάντηση να περιλαμβάνει αυτό που ισχυρίστηκες για τη συμφιλίωση κεφαλαιοκρατών και εργατών.
Και να είναι με πηγές της "αριστεράς τύπου σύριζα".
Δηλαδή, άρθρο της Διαμάντως Μανωλάκου ή του Μάκη Μαϊλη επ' αυτού δεν πιάνεται ως απόδειξη.      :)
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Αγαπητε φιλε Φεθρυ, με εκπλησσει που βαζεις αυτα τα τρια γεγονοτα στο ιδιο τσουβαλι. Η ελληνικη επανασταση ηταν εθνικοαπελευθερωτικη, οποτε δεν μετραει. Η γαλλικη ηταν μια βλακεια και μιση, που οδηγησε στον ναπολεοντα και στο Βατερλό. Για την ρωσικη ναι, εκει να το συζητησουμε. Αλλα μην ξεχναμε οτι εκει, υπηρχε τσαρος, δηλαδη παλι ολοκληρωτικο καθεστως. Το ενα ολοκληρωτικο καθεστως ανετρεψε το αλλο. Εγω μιλαω για ομαλες καταστασεις, όπου οι σοβαρες και διαρθρωτικες αλλαγες ερχονται μεσα απο εκλογικες δημοκρατικες διαδικασιες. Δηλαδη το 1975 οι εκλογες δεν αλλαξαν την Ελλαδα? Επρεπε να παραμεινει ο μαρκεζινης και ο Γκιζικης?

Φίλε μου, εσύ ήσουνα μάλλον απόλυτος, όταν διατύπωσες την άποψη πως ΜΟΝΟ οι εκλογές αλλάζουν τον κόσμο, μη βάζοντας καμμία διάκριση ανάμεσα σε "ομαλές" και μη καταστάσεις.

Όσο για το δεύτερο που λες, οι εκλογές του 1974 (και όχι του 1975) δεν άλλαξαν την Ελλάδα, απλά επισημοποίησαν την κατάρρευση της χούντας. Αυτό που όντως άλλαξε την Ελλάδα κατά τη γνώμη μου ήταν η απίστευτη προδοσία της χούντας και του Σαμψών να ανατρέψουν τον Μακάριο και να φέρουν έτσι τον Αττίλα.

Αυτά τα περιληπτικά και τέλος για σήμερα, με το ζόρι κρατάω τα μάτια μου ανοιχτά.    :)
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Φίλε μου, εσύ ήσουνα μάλλον απόλυτος, όταν διατύπωσες την άποψη πως ΜΟΝΟ οι εκλογές αλλάζουν τον κόσμο, μη βάζοντας καμμία διάκριση ανάμεσα σε "ομαλές" και μη καταστάσεις.

Όσο για το δεύτερο που λες, οι εκλογές του 1974 (και όχι του 1975) δεν άλλαξαν την Ελλάδα, απλά επισημοποίησαν την κατάρρευση της χούντας. Αυτό που όντως άλλαξε την Ελλάδα κατά τη γνώμη μου ήταν η απίστευτη προδοσία της χούντας και του Σαμψών να ανατρέψουν τον Μακάριο και να φέρουν έτσι τον Αττίλα.

Αυτά τα περιληπτικά και τέλος για σήμερα, με το ζόρι κρατάω τα μάτια μου ανοιχτά.    :)

Ναι εχεις δικιο, 17 Νοεμβριου 1974. Καλη σου νυχτα.
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
:new_shocked:
Αγαπητε φιλε Φεθρυ, με εκπλησσει που βαζεις αυτα τα τρια γεγονοτα στο ιδιο τσουβαλι. Η ελληνικη επανασταση ηταν εθνικοαπελευθερωτικη, οποτε δεν μετραει. Η γαλλικη ηταν μια βλακεια και μιση, που οδηγησε στον ναπολεοντα και στο Βατερλό.

Τί;

Can you elaborate on that?...

Τη θεωρώ τη βασικότερη. Αυτή που τροφοδότησε όλες τις υπόλοιπες (και τη δική μας). Στηρίχθηκε στην αμερικανική μεν, αλλά...
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Άρα ΔΕΝ αλλάζουν ΜΟΝΟ οι εκλογές τον κόσμο.
Σωστά;    :)

Κατά διαολική σύμπτωση, αυτό ισχύει κατά κανόνα, μόνο όταν δεν μπορούν (ή κάποιοι δεν επιθυμούν) να γίνουν εκλογές...
Τότε πράγματι έχουμε επαναστάσεις και πραξικοπήματα...
Όταν λειτουργεί δημοκρατία, αυτά δεν χρειάζονται...
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Κατά διαολική σύμπτωση, αυτό ισχύει κατά κανόνα, μόνο όταν δεν μπορούν (ή κάποιοι δεν επιθυμούν) να γίνουν εκλογές...
Τότε πράγματι έχουμε επαναστάσεις και πραξικοπήματα...
Όταν λειτουργεί δημοκρατία, αυτά δεν χρειάζονται...

Ε ναι, σήμερα άλλωστε τρέχει η Δημοκρατία απο τα μπατζάκια μας.......

Τι κρίμα πάντως που δεν είχαμε Δημοκρατία το 1821. Για να δω -ετεροχρονισμένα, έστω- τον ισιούλη να "καταδικάζει" ως "μη χρειαζούμενη" τη δράση των ελλήνων οπλαρχηγών και τι στον κόσμο!  
Άσε επί Λογοθετόπουλου και Ράλλη στην κατοχή, πρωθυπουργοί με τα όλα τους!  :)
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Άρα ΔΕΝ αλλάζουν ΜΟΝΟ οι εκλογές τον κόσμο.
Σωστά;     :)

Όχι φυσικά. Μόνο που στη Γαλλία στα 1789 δε γινόταν να διεξαχθουν εκλογές για γίνει ό,τι έγινε. Ούτε κι εμείς γινόταν να αποκτήσουμε ανεξάρτητο κράτος με εκλογές...

ΥΓ: Όταν λες κόσμο εννοείς το μικρόκοσμο στον οποίον αφορούν οι εκλογές, ε;
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Όχι φυσικά. Μόνο που στη Γαλλία στα 1789 δε γινόταν να διεξαχθουν εκλογές για γίνει ό,τι έγινε. Ούτε κι εμείς γινόταν να αποκτήσουμε ανεξάρτητο κράτος με εκλογές...

ΥΓ: Όταν λες κόσμο εννοείς το μικρόκοσμο στον οποίον αφορούν οι εκλογές, ε;

Το εννοώ γενικά.
Γιατί η αμερικανική, η γαλλική και η ρωσική επανάσταση σίγουρα άλλαξαν τον κόσμο.
Είμαι σίγουρος οτι συμφωνείς.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Όχι φυσικά. Μόνο που στη Γαλλία στα 1789 δε γινόταν να διεξαχθουν εκλογές για γίνει ό,τι έγινε. Ούτε κι εμείς γινόταν να αποκτήσουμε ανεξάρτητο κράτος με εκλογές...

ΥΓ: Όταν λες κόσμο εννοείς το μικρόκοσμο στον οποίον αφορούν οι εκλογές, ε;

Kαι όμως! τα γεγονότα αυτά, από εκλογές ξεκίνησαν. Ουσιαστικά από τη Σύγκληση του Συμβουλίου των Τάξεων. Είχε να γίνει η σύγκληση αυτή από το 1614. Το καίριο ζήτημα ήταν η εκλογική διαδικασία δλδ αν η ψηφοφορία θα γινόταν κατά τάξεις, ή κατά κεφαλήν. Τελικά έγινε κατά κεφαλήν και η Συνέλευση που συγκροτήθηκε ονομάστηκε Εθνοσυνέλευση. Τα όσα γεγονότα έγιναν, ωθήθηκαν από την αντίσταση στα ήδη τετελεσμένα των ευγενών δλδ η άλωση της Βαστίλης - το κατεξοχήν επαναστατικό γεγονός και η ένωση των επαναστατών υπό τον Λα Φαγέτ. Και στη συνέχεια η ανακήρηξη της Εθνοσυνέλευσης σε Συντακτική και η διαδικασία ψήφισης Συντάγματος, κατάργησης των προνομίων της αριστοκρατίας και της Εκκλησίας και ανακατανομής της γης.

 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Kαι όμως! τα γεγονότα αυτά, από εκλογές ξεκίνησαν. Ουσιαστικά από τη Σύγκληση του Συμβουλίου των Τάξεων. Είχε να γίνει η σύγκληση αυτή από το 1614. Το καίριο ζήτημα ήταν η εκλογική διαδικασία δλδ αν η ψηφοφορία θα γινόταν κατά τάξεις, ή κατά κεφαλήν. Τελικά έγινε κατά κεφαλήν και η Συνέλευση που συγκροτήθηκε ονομάστηκε Εθνοσυνέλευση. Τα όσα γεγονότα έγιναν, ωθήθηκαν από την αντίσταση στα ήδη τετελεσμένα των ευγενών δλδ η άλωση της Βαστίλης - το κατεξοχήν επαναστατικό γεγονός και η ένωση των επαναστατών υπό τον Λα Φαγέτ. Και στη συνέχεια η ανακήρηξη της Εθνοσυνέλευσης σε Συντακτική και η διαδικασία ψήφισης Συντάγματος, κατάργησης των προνομίων της αριστοκρατίας και της Εκκλησίας και ανακατανομής της γης.

Σωστός ο παίχτης.
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Το εννοώ γενικά.
Γιατί η αμερικανική, η γαλλική και η ρωσική επανάσταση σίγουρα άλλαξαν τον κόσμο.
Είμαι σίγουρος οτι συμφωνείς.

Φυσικά, η κάθε μία με τον τρόπο της σίγουρα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom