Νέα

Αστυνομικό Δελτίο - Αύξηση Εγκληματικότητας...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα psaxnw(1)
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 99K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Μπα;
Είμαι υποχρεωμένος δηλαδή να απαντάω στον κάθε ψυχασθενή (δεν εννοώ εσένα) που μου λέει την πιο απίθανη παπαριά;
Από πότε;

Επί του θέματος τώρα:
Δεν είχα κανένα σκοπό να σε θίξω φυσικά, αλλά με κάποιον που αμφισβητεί τα εγκλήματα του σταλινισμού, απλά δεν συζητάω.
Όπως δεν θα συζητούσα με κάποιον που θα αμφισβητούσε το Νταχάου.

Ελπίζω να σε κάλυψα.
Βασικά δεν αμφισβήτησε το έγκλημα του Στάλιν αλλά τον ακριβή αριθμό νεκρών... :rolleyes:

Δεν είναι το ίδιο... :P
 

Επισκέπτης
Ιδού τι αμφισβήτησε ο Μάριος, μικρέ.
Μάθε να διαβάζεις.
Καληνύχτα.
Αμφισβητεί την έκταση κ την ποιότητα των νεκρών...

Το δεύτερο κακώς καθώς μιλάμε για νεκρούς ανθώπους...

Είναι η ακραία θέση που έχουνε ακόμα κάποιοι κνίτες όπως προείπα...
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Αμφισβητεί την έκταση κ την ποιότητα των νεκρών...

Το δεύτερο κακώς καθώς μιλάμε για νεκρούς ανθώπους...

Είναι η ακραία θέση που έχουνε ακόμα κάποιοι κνίτες...

Τους χλευάζει, ανόητε.
Τους αποκαλεί θύματα του λιμού και υπηρέτες των αστών.

Αν εσύ ονειρεύεσαι μια τέτοια κοινωνία, εγω δεν θα πάρω.
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Μπα;
Είμαι υποχρεωμένος δηλαδή να απαντάω στον κάθε ψυχασθενή (δεν εννοώ εσένα) που μου λέει την πιο απίθανη παπαριά;
Από πότε;

Επί του θέματος τώρα:
Δεν είχα κανένα σκοπό να σε θίξω φυσικά, αλλά με κάποιον που αμφισβητεί τα εγκλήματα του σταλινισμού, απλά δεν συζητάω.
Όπως δεν θα συζητούσα με κάποιον που θα αμφισβητούσε το Νταχάου.

Ελπίζω να σε κάλυψα.
Συγνωμη που στο λεω αλλα αυτο λεγεται προκαταληψη
Εχω γνωρισει αρκετα τετοια ατομα σαν και εσενα που ομως δεχονται για φιλο ενα <<ακραιο φασιστα>> σαν και εμενα και μιλαμε.
μηπως λεω εισαι απολυτος και εσυ εισαι ο ακραιος???
Δεν εχω διαθεση να τσακωθω ομως, ας το αφησουμε οπως ειναι!
 

Επισκέπτης
Τους χλευάζει, ανόητε.
Τους αποκαλεί θύματα του λιμού και υπηρέτες των αστών.

Αν εσύ ονειρεύεσαι μια τέτοια κοινωνία, εγω δεν θα πάρω.
Χλεύαζει τον επιπόλαιο τρόπο που καταγράφεται το νούμερο των 20εκ νεκρών...

Από το ντου στα παλάτια=υπηρέτες των αστών,μέχρι τους λοιμούς(για τους οποιούς δεν νομίζω να φταίει ο Στάλιν,αντικειμενικά)!!

Όχι δεν ονειρεύεται η πλειοψηφία των κομμουνιστών μία κοινωνία σαν του Στάλιν,βγήκε κ το ΑΚΕΛ στην Κύρπο άλλωστε κ δεν έπραξε κάτι τέτοιο...
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Χλεύαζει τον επιπόλαιο τρόπο που καταγράφεται το νούμερο των 20εκ νεκρών...

Από το ντου στα παλάτια,μέχρι τους λοιμούς(για τους οποιούς δεν νομίζω να φταίει ο Στάλιν,αντικειμενικά)!!

Όχι δεν ονειρεύεται η πλειοψηφία των κομμουνιστών μία κοινωνία σαν του Στάλιν,βγήκε κ το ΑΚΕΛ στην Κύρπο άλλωστε κ δεν έπραξε κάτι τέτοιο...

Λοιπόν, συνέχισε να γελοιοποιείς τις ιδέες της Αριστεράς.
Μόνος σου όμως.
 

Επισκέπτης
Λοιπόν, συνέχισε να γελοιοποιείς τις ιδέες της Αριστεράς.
Μόνος σου όμως.
Μαύρο ιστιολόγιο κομμουνισμού κ κριτική του.

Γίνεται ακριβώς η ίδια κριτική στο νούμερο των νεκρών από το Σταλινικό καθεστώς από άτομα της αριστεράς...

Μέσα στο νούμερο των 20εκ έχουνε καταχωρυθεί νεκροί λόγω λιμών...

Ευθύνεται ο Στάλιν;;;
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Χλεύαζει τον επιπόλαιο τρόπο που καταγράφεται το νούμερο των 20εκ νεκρών...

Από το ντου στα παλάτια=υπηρέτες των αστών,μέχρι τους λοιμούς(για τους οποιούς δεν νομίζω να φταίει ο Στάλιν,αντικειμενικά)!!

Όχι δεν ονειρεύεται η πλειοψηφία των κομμουνιστών μία κοινωνία σαν του Στάλιν,βγήκε κ το ΑΚΕΛ στην Κύρπο άλλωστε κ δεν έπραξε κάτι τέτοιο...

παπαζολ εδω μιλαμε για λιμο και οχι για λοιμο.



Το ΚΚΕ ποτε δεν ειπε οτι ολα στην Σοβιετικη Ένωση ηταν μια χαρα η πως δεν εγιναν λαθη.
Ομως η ιστορια γραφεται απο τους νικητες, και η προσπαθεια προπαγανδας ηταν μεχρι σημερα τεραστια
Απο τους πιθηκανθρωπους του Σταλιν και το κουτσομπολιο πως δεν πηγε στην κηδεια της μητερας του μεχρι την κατηγορια πως η Σοβιετικη Ενωση προκαλεσε τον λιμο με την αλλαγη της οικονομιας.
Σκεψου ομως σε μια κοινωνια που τα μεσα παραγωγης θα περασουν στην εργατικη ταξη η αστικη ταξη τι θα κανει?
Θα τους αφησει? δεν θα αντιδρασει?
Οταν μπει αυτο το διλημμα παπαζολ εσυ τι θα κανεις?
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Συγνωμη που στο λεω αλλα αυτο λεγεται προκαταληψη
Εχω γνωρισει αρκετα τετοια ατομα σαν και εσενα που ομως δεχονται για φιλο ενα <<ακραιο φασιστα>> σαν και εμενα και μιλαμε.
μηπως λεω εισαι απολυτος και εσυ εισαι ο ακραιος???
Δεν εχω διαθεση να τσακωθω ομως, ας το αφησουμε οπως ειναι!

Μα για να μην τσακωθούμε στο λέω.
Έχεις την άποψή σου για τον Στάλιν, έχω την ακριβώς αντίθετη, ε ας μη φάμε καμμιά 600ριά σελίδες λέγοντας και ξαναλέγοντας τα ίδια.
Προφανώς και δεν έχω κάτι μαζί σου, κατά τα άλλα.
Ούτε βέβαια σε αποκάλεσα "φασίστα" και δη "ακραίο".
 

Επισκέπτης
Το ΚΚΕ ποτε δεν ειπε οτι ολα στην Σοβιετικη Ένωση ηταν μια χαρα η πως δεν εγιναν λαθη.
Ομως η ιστορια γραφεται απο τους νικητες, και η προσπαθεια προπαγανδας ηταν μεχρι σημερα τεραστια
Απο τους πιθηκανθρωπους του Σταλιν και το κουτσομπολιο πως δεν πηγε στην κηδεια της μητερας του μεχρι την κατηγορια πως η Σοβιετικη Ενωση προκαλεσε τον λιμο με την αλλαγη της οικονομιας.
Σκεψου ομως σε μια κοινωνια που τα μεσα παραγωγης θα περασουν στην εργατικη ταξη η αστικη ταξη τι θα κανει?
Θα τους αφησει? δεν θα αντιδρασει?
Οταν μπει αυτο το διλημμα παπαζολ εσυ τι θα κανεις?
Εεε όταν κ αν φτάσουμε σε επίπεδο να μιλήσουνε τα όπλα μεταξύ λαού κ αστών ο καθένας διαλέγει την θέση του.

Η σύγχρονη αριστερά αναρωτιέμαι ποια θέση θα έχει σε μία τέτοια περίπτωση.... :think:

Υ.Γ.Προς το παρόν όμως ο δρόμος φαίνεται να είναι αυτός της κάλπης...
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Εεε όταν κ αν φτάσουμε σε επίπεδο να μιλήσουνε τα όπλα μεταξύ λαού κ αστών ο καθένας διαλέγει την θέση του.

Η σύγχρονη αριστερά αναρωτιέμαι ποια θέση θα έχει σε μία τέτοια περίπτωση.... :think:

Υ.Γ.Προς το παρόν όμως ο δρόμος φαίνεται να είναι αυτός της κάλπης...

δηλαδη θα σκοτωσεις παπαζολ? θα υπαρχουν θυματα? Αυτην την αριστερα ονειρευεσαι?
η αριστερα τυπου συριζα λενε πως οι καπιταλιστες και οι εργατες θα  συμφιλιωθουν
αναρωτιεμαι ποιος ονειρευεται λαθος ονειρα!
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
δηλαδη θα σκοτωσεις παπαζολ? θα υπαρχουν θυματα? Αυτην την αριστερα ονειρευεσαι?
η αριστερα τυπου συριζα λενε πως οι καπιταλιστες και οι εργατες θα  συμφιλιωθουν
αναρωτιεμαι ποιος ονοιρευεται λαθος ονειρα!

Πότε και που η "αριστερά τύπου σύριζα" μίλησε για καπιταλιστές και εργάτες που θα συμφιλιωθούν;
Για να το λες, θα έχεις και την ανάλογη πηγή, φαντάζομαι.
Που θα αποδεικνύει τον ισχυρισμό σου.
Την περιμένω.    
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Μα για να μην τσακωθούμε στο λέω.
Έχεις την άποψή σου για τον Στάλιν, έχω την ακριβώς αντίθετη, ε ας μη φάμε καμμιά 600ριά σελίδες λέγοντας και ξαναλέγοντας τα ίδια.
Προφανώς και δεν έχω κάτι μαζί σου, κατά τα άλλα.
Ούτε βέβαια σε αποκάλεσα "φασίστα" και δη "ακραίο".

παιρνω πισω τους χαρακτηρισμους
 

Επισκέπτης
δηλαδη θα σκοτωσεις παπαζολ? θα υπαρχουν θυματα? Αυτην την αριστερα ονειρευεσαι?
η αριστερα τυπου συριζα λενε πως οι καπιταλιστες και οι εργατες θα  συμφιλιωθουν
αναρωτιεμαι ποιος ονοιρευεται λαθος ονειρα!
Koίτα οι εκδοχές είναι πάντα δύο:

Α)Η φιλειρηνική λύση μέσω της κάλπης στην οποία οι καπιταλιστές οφείλουνε να αποδεκτούνε την ήττα τους(την οποία ακολουθεί το ΚΚΕ αυτό το διάστημα τουλάχιστον αλλιώς θα ήτανε ένα με τρομοκρατικές οργανώσεις).

Β)Η μάχη όπου θα σκοτώσεις κ θα σκοτωθείς(δεν νομίζω να φτάσουνε εδώ τα πράγματα,αλλά αν ποτέ φυσικά θα ακολουθήσω).



 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Koίτα οι εκδοχές είναι πάντα δύο:

Α)Η φιλειρηνική λύση μέσω της κάλπης στην οποία οι καπιταλιστές οφείλουνε να αποδεκτούνε την ήττα τους(την οποία ακολουθεί το ΚΚΕ αυτό το διάστημα τουλάχιστον αλλιώς θα ήτανε ένα με τρομοκρατικές οργανώσεις).

Β)Η μάχη όπου θα σκοτώσεις κ θα σκοτωθείς(δεν νομίζω να φτάσουνε εδώ τα πράγματα,αλλά αν ποτέ φυσικά θα ακολουθήσω).

αμα οι εκλογες θα αλλαζαν τον κοσμο, τοτε θα ηταν παρανομες!!
τελος
 

Επισκέπτης
Πότε και που η "αριστερά τύπου σύριζα" μίλησε για καπιταλιστές και εργάτες που θα συμφιλιωθούν;
Για να το λες, θα έχεις και την ανάλογη πηγή, φαντάζομαι.
Την περιμένω.     
Δηλαδή η σύγχρονη αριστερά δέχεται μόνο την α΄ εκδοχή όπου οι καπιταλιστές ηττημένοι εκλογικά θα το αποδεκτούνε...

Αν όχι,θα σκύψει το κεφάλι για να μην υπάρξουνε ''αθώα'' θύματα;;;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom