Νέα

Αρπαγή ανηλίκου: Κατηγορίες για βιασμό, πορνογραφία και απαγωγή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα escoman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 300
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

The-Sex-Pistols

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2020
Μηνύματα
596
Like
113
Πόντοι
6
Αυτό γίνεται ναι και είναι σκάνδαλο και κατάντια μας για κάποιους εδώ μέσα που η εν λόγω είναι απλά κατηγορούμενη με δικαιώματα και όχι ήδη νεκρή.
Τι σκάνδαλο?
Το σκάνδαλο είναι κάτι που σε εκπλήσσει.
Εδώ μιλάμε για τους συνηθισμένους, γραφικούς, όπου από την μια ζητάνε κρεμάλες και την ίδια μέρα λένε για τον πολιτισμό των άγριων που ο πολιτισμός τους έχει κρεμάλες.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
Αυτό γίνεται ναι και είναι σκάνδαλο και κατάντια μας για κάποιους εδώ μέσα που η εν λόγω είναι απλά κατηγορούμενη με δικαιώματα και όχι ήδη νεκρή.

Αλλιως λειτουργει η δικαιοσυνη αλλιως η κοινωνια. Ειναι αλλο το λυντσαρισμα, αλλα αλιμονο αν σε τετοιες ειδεχθεις πραξεις δεν υπαρχει κοινωνικη κατακραυγη και αποδοκιμασια. Σαφως και πρεπει να υπαρχει, αυτο ελειπε δηλαδη. Αν ειναι να υπαρχει κοινωνικη ανοχη, επειτα αποδοχη, τοτε και νομικα αν ειναι γιατι να ειναι καταδικαστεο κατι? Αφου η κοινωνια δεν αντιδρα και το ανεχεται ! Αρα ολα αυτα ανατροφοδοτουνται.
Επισης νομικα και κανονικοτατα και με το νομο, ειδικα με την κατηγορια που βαραινει αυτο τον ανθρωπο, επιβαλλεται η δημοσιοποιηση των στοιχειων της για να αποκαλυφθουν τυχον αλλες τετοιες πραξεις και να προστατευτουν και αλλα παιδια.
 

Salonikos82

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
530
Like
113
Πόντοι
6
Επισης νομικα και κανονικοτατα και με το νομο, ειδικα με την κατηγορια που βαραινει αυτο τον ανθρωπο, επιβαλλεται η δημοσιοποιηση των στοιχειων της για να αποκαλυφθουν τυχον αλλες τετοιες πραξεις και να προστατευτουν και αλλα παιδια.

Αφού καταδικασθεί...

Δε νομίζω να είπα "γιατί την βρίζετε την κοπέλα". Αν το έχεις παρατήρησει την δικαιοσύνη, τους δικαστές και τους δικηγόρους βρίζουν εδώ μέσα κάποιοι και τους θεωρούν περιττούς σε σχέση με μία σφαίρα στον κρόταφο.
 

The-Sex-Pistols

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2020
Μηνύματα
596
Like
113
Πόντοι
6
Είναι διαφορετικό να ζητάς τιμωρία, να ζητάς δικαιοσύνη,  και διαφορετικό να περιγράφεις με λεπτομέριες τις αρρωστημένες σκέψεις σου.
Όλοι γνωρίζουμε πως λειτουργεί ο όχλος,  και την αποποίηση ευθυνών που προσφέρει.
Το κακό προκύπτει από την έλλειψη εμπιστοσύνης στους θεσμούς. Ειδικά σε μια χώρα που ακόμα επικρατεί το ρουσφέτι και το δίκαιο του ισχυρού.
Σε κάθε περίπτωση είναι σουρεαλιστικό να αποκαλούν των γνωστό εγκληματία, επιχειρηματία.  Και ο κλασικός δικηγόρος των εγκληματιών, να υποστηρίζει ότι θέλει να αποδοθεί δικαιοσύνη και να φωτιστεί η υπόθεση, ενώ η μόνη σκέψη του είναι να βγάλει λεφτά.
Κοροϊδευόμαστε με λίγα λόγια. Δεν υπάρχει πραγματική δικαιοσύνη, υπάρχει κάτι που λειτουργεί και κρατάει την συνοχή της κοινωνίας.
Μακάρι η κοινωνία να ήταν στο επίπεδο να αποφασίζει με καθαρό μυαλό και άμεση δημοκρατία.
Κοροϊδευόμαστε που κοροϊδευόμαστε,  ας αποφασισουμε τουλάχιστον πιο παραμύθι μας αρέσει καλύτερα.
 

Salonikos82

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
530
Like
113
Πόντοι
6
Σε τετοιες περιπτωσεις τα στοιχεια δημοσιοποιουνται πριν. Δε τα ξερεις καλα.

Όντως δεν είμαι σίγουρος αλλά δεν θυμάμαι να έχει συμβεί κάτι τέτοιο. Παραβιάζεται δλδ το τεκμήριο της αθωότητας για κάποιον γιατί; Μόνο αν υπάρχει κίνδυνος να τελέσει κ άλλες πράξεις φαντάζομαι. Αν πιστεύετε δλδ πως υπάρχει πρόβλεψη να δημοσιοποιηθούν τα στοιχεία της και το αποτρέπει αυτό το πανταχού παρών παρακράτος του ΣΥΡΙΖΑ και το πανίσχυρο λόμπι των ΛΟΑΤΚΙ πάω πάσο γιατί ούτε κ αυτό το γνωρίζω.
 

Salonikos82

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
530
Like
113
Πόντοι
6
Σε κάθε περίπτωση είναι σουρεαλιστικό να αποκαλούν των γνωστό εγκληματία, επιχειρηματία.  Και ο κλασικός δικηγόρος των εγκληματιών, να υποστηρίζει ότι θέλει να αποδοθεί δικαιοσύνη και να φωτιστεί η υπόθεση, ενώ η μόνη σκέψη του είναι να βγάλει λεφτά.
Κοροϊδευόμαστε με λίγα λόγια. Δεν υπάρχει πραγματική δικαιοσύνη, υπάρχει κάτι που λειτουργεί και κρατάει την συνοχή της κοινωνίας.
Μακάρι η κοινωνία να ήταν στο επίπεδο να αποφασίζει με καθαρό μυαλό και άμεση δημοκρατία.
Κοροϊδευόμαστε που κοροϊδευόμαστε,  ας αποφασισουμε τουλάχιστον πιο παραμύθι μας αρέσει καλύτερα.

Κομμένα δλδ τα δικαστήρια και οι δικολάβοι και να έχουμε λαϊκές δίκες και επί τόπου απονομή ο ένας στον άλλο δλδ;
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
Όντως δεν είμαι σίγουρος αλλά δεν θυμάμαι να έχει συμβεί κάτι τέτοιο. Παραβιάζεται δλδ το τεκμήριο της αθωότητας για κάποιον γιατί; Μόνο αν υπάρχει κίνδυνος να τελέσει κ άλλες πράξεις φαντάζομαι. Αν πιστεύετε δλδ πως υπάρχει πρόβλεψη να δημοσιοποιηθούν τα στοιχεία της και το αποτρέπει αυτό το πανταχού παρών παρακράτος του ΣΥΡΙΖΑ και το πανίσχυρο λόμπι των ΛΟΑΤΚΙ πάω πάσο γιατί ούτε κ αυτό το γνωρίζω.

Για κατηγοριες γενετησιας αξιοπρεπειας σε ανηλικους επιβαλλεται δημοσιοποιηση των στοιχειων με την αποδοση κατηγοριων, για να διευκολυνθουν οι ερευνες εαν ενεχονται και αλλα παιδια.
Προφανως και το ξερεις οτι γινεται και καθε φορα γινεται, οποτε μη μας πουλας παπατζα και ειρωνια.
 

Salonikos82

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
530
Like
113
Πόντοι
6
Για κατηγοριες γενετησιας αξιοπρεπειας σε ανηλικους επιβαλλεται δημοσιοποιηση των στοιχειων με την αποδοση κατηγοριων, για να διευκολυνθουν οι ερευνες εαν ενεχονται και αλλα παιδια.
Προφανως και το ξερεις οτι γινεται και καθε φορα γινεται, οποτε μη μας πουλας παπατζα και ειρωνια.
Δεν έχω σκοπό να υπερασπιστώ κανέναν κατηγορούμενο συγκεκριμένα. Πραγματικά δεν το έχω παρατηρήσει. Αν έπρεπε και δεν έχει γίνει να ρωτήσουμε το γιατί το εννοώ. Αν έχετε πρόβλημα με την απονομή δικαιοσύνης στην Ελλάδα ρωτάω.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
Δεν έχω σκοπό να υπερασπιστώ κανέναν κατηγορούμενο συγκεκριμένα. Πραγματικά δεν το έχω παρατηρήσει. Αν έπρεπε και δεν έχει γίνει να ρωτήσουμε το γιατί το εννοώ. Αν έχετε πρόβλημα με την απονομή δικαιοσύνης στην Ελλάδα ρωτάω.

Koιτα. Σε παρομοια περιπτωση με τον αποφυλακισθεντα που ειχε εκτισει ποινη για σεξουαλικο αδικημα σε παιδια, οταν αυτος αμεσως μετα την αποφυλακιση υπεπεσε στο ιδιο παραπτωμα, η σε αλλες περιπτωσεις οπου συλλαμβανεται καποιος για καποιο αδικημα και μαθαινουμε οτι στο παρελθον εχουν ξανασυλληφθει για παρομοια αδικηματα, σημαινει οτι κατι γινεται λαθος στο συστημα δικαιοσυνης στην Ελλαδα.

 

Salonikos82

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
530
Like
113
Πόντοι
6
Koιτα. Σε παρομοια περιπτωση με τον αποφυλακισθεντα που ειχε εκτισει ποινη για σεξουαλικο αδικημα σε παιδια, οταν αυτος αμεσως μετα την αποφυλακιση υπεπεσε στο ιδιο παραπτωμα, η σε αλλες περιπτωσεις οπου συλλαμβανεται καποιος για καποιο αδικημα και μαθαινουμε οτι στο παρελθον εχουν ξανασυλληφθει για παρομοια αδικηματα, σημαινει οτι κατι γινεται λαθος στο συστημα δικαιοσυνης στην Ελλαδα.

Θα σε τσαντίσω ακόμα περισσότερο αλλά θα πιαστώ από την λέξη που χρησιμοποίησες. "Περιπτώσεις". Έστω και από φρικτές περιπτώσεις δεν κρίνεται όλο το σύστημα. Αν υπάρχει στατιστική ότι η εγκληματικότητα ή κάποια εγκλήματα συγκεκριμένα αποδίδονται δυσανάλογα σε πρώην καταδικασθέντες συμφωνώ κ εγώ για αύξηση ποινών και αυστηροποίηση.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
Θα σε τσαντίσω ακόμα περισσότερο αλλά θα πιαστώ από την λέξη που χρησιμοποίησες. "Περιπτώσεις". Έστω και από φρικτές περιπτώσεις δεν κρίνεται όλο το σύστημα. Αν υπάρχει στατιστική ότι η εγκληματικότητα ή κάποια εγκλήματα συγκεκριμένα αποδίδονται δυσανάλογα σε πρώην καταδικασθέντες συμφωνώ κ εγώ για αύξηση ποινών και αυστηροποίηση.

Δε με τσαντισες. Ουτε μιλησα για αυστηροποιηση ποινων. Φαινεται δε με διαβαζεις αλλα απλα θες να λες τα δικα σου.
Οι περιπτωσεις αυτες ηταν αυτες που ανεφερα. Προφανως δε μπορων να σου αναφερω ολες τις περιπτωσεις.
Ενα σοφρωνιστικο συστημα το κρινεις απο ενα πραγμα κυριως : απο το βαθμο των υποτροπων. Εαν αυτες ειναι πολλες τοτε υπαρχει θεμα.
Ειναι πολλες η οχι στην Ελλαδα?
 

The-Sex-Pistols

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2020
Μηνύματα
596
Like
113
Πόντοι
6

Salonikos82

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
530
Like
113
Πόντοι
6
Ειναι πολλες η οχι στην Ελλαδα?

Δεν ξέρω. Εσύ ξέρεις δλδ πόσοι έχουν καταδικαστεί στην Ελλάδα για το συγκεκριμένο ας πούμε και πόσοι το έκαναν ξανά; Αριθμό πες μου όχι ονοματεπώνυμα. Αν μ πεις έστω την εκτίμηση σου για ποσοστά θα την δεχτώ και πως από εκεί πηγάζει η άποψη σου. Εγώ μπορεί να έχω άλλη εκτίμηση.

 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
Δεν ξέρω. Εσύ ξέρεις δλδ πόσοι έχουν καταδικαστεί στην Ελλάδα για το συγκεκριμένο ας πούμε και πόσοι το έκαναν ξανά; Αριθμό πες μου όχι ονοματεπώνυμα. Αν μ πεις έστω την εκτίμηση σου για ποσοστά θα την δεχτώ και πως από εκεί πηγάζει η άποψη σου. Εγώ μπορεί να έχω άλλη εκτίμηση.

Εγω κρινοντας απο την ειδησεογραφια και τη δημοσιοτητα κρινω οτι ειναι αρκετα, ωστε να μη θεωρειται το σοφρωνιστικο συστημα αποτελεσματικο.
Αναφερομαι γενικα σε εγκληματα οχι σε σεξουαλικης φυσεως μονο. Για το συγκεκριμενο η δημοσιοποιηση στοιχειων ειναι κατι που αποσκοπει σε αλλα πραγματα και καλως γινεται.
Οπως και η κοινωνικη αποδοκιμασια για τετοιες περιπτωσεις. Αυτο ομως οταν εχουν αποδειχθει οι κατηγοριες, μετα την καταδικη. Αυτο ελειπε δηλαδη, να κανει η κοινωνια οτι ειναι κουλ και δε τρεχει τιποτα.
Αυτονοητο οτι καταδικαστεα η οποια μορφη αυτοδικιας και λυντσαρισματος. Και κατα τα αλλα ο καθε κατηγορουμενος εχει δικαιωμα για υπερασπιση και ειναι αθωωτατος μεχρι την αποδειξη του εναντιου.
 

Salonikos82

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
530
Like
113
Πόντοι
6
Αυτή είναι ψύχραιμη σκέψη και άποψη πιστεύω. Αν όντως βλέπετε πως η Ελλάδα τείνει να γίνει άντρο ανομίας και εγκληματικότητας το ρωτώ χωρίς δόση ειρωνίας για να αρχίσω να σκέφτομαι και να το ψάχνω κ εγώ. Τα ΜΜΕ πάντως τα λες και λίγο υπερβολικά συνήθως.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
Αυτή είναι ψύχραιμη σκέψη και άποψη πιστεύω. Αν όντως βλέπετε πως η Ελλάδα τείνει να γίνει άντρο ανομίας και εγκληματικότητας το ρωτώ χωρίς δόση ειρωνίας για να αρχίσω να σκέφτομαι και να το ψάχνω κ εγώ. Τα ΜΜΕ πάντως τα λες και λίγο υπερβολικά συνήθως.

Ωραια λοιπον. Εχουμε στοιχεια οχι εγκληματικων πραξεων, αλλα υποτροπης εγκληματικων πραξεων?
Η Ελλαδα δεν εχει τοσο μεγαλη εγκληματικοτητα θα ελεγα, μικρη προς μετρια. Το θεμα ειναι οτι βαινει αυξανομενη και οτι εχει καποια διασπορα. Επισης αυξανεται η μικροεγκληματικοτητα που εχει διαφορες αρνητικες συνεπειες για την κοινωνικη συνοχη και φυσικα αποτελει προθαλαμο για βαρεια εγκληματικοτητα.
 

Salonikos82

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
530
Like
113
Πόντοι
6
Ωραια λοιπον. Εχουμε στοιχεια οχι εγκληματικων πραξεων, αλλα υποτροπης εγκληματικων πραξεων?
Η Ελλαδα δεν εχει τοσο μεγαλη εγκληματικοτητα θα ελεγα, μικρη προς μετρια. Το θεμα ειναι οτι βαινει αυξανομενη και οτι εχει καποια διασπορα. Επισης αυξανεται η μικροεγκληματικοτητα που εχει διαφορες αρνητικες συνεπειες για την κοινωνικη συνοχη και φυσικα αποτελει προθαλαμο για βαρεια εγκληματικοτητα.

Αν υπάρχουν μελέτες για αυτά που τις εμπιστεύεστε θα κάνετε το καθήκον σας ως πολίτες φαντάζομαι με την ψήφο ή όπως αλλιώς στο πλαίσιο της νομιμότητας. Θα το ψάξω κ εγώ.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
Αν υπάρχουν μελέτες για αυτά που τις εμπιστεύεστε θα κάνετε το καθήκον σας ως πολίτες φαντάζομαι με την ψήφο ή όπως αλλιώς στο πλαίσιο της νομιμότητας. Θα το ψάξω κ εγώ.

εγω το κανω. Στα πλαισια του καθηκοντος εμπεριεχεται και το να λες την αποψη σου, πολιτισμενα με αντιπαραθεση επιχειρηματων.
 

DayStalker

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
3.427
Like
7.002
Πόντοι
1.056
Επαγγελματίας εκδιδόμενη δήλωσε μολις ο δικηγόρος της στην Σκατιάνα , με απολαβές τουλάχιστον 5 χιλιαδων ευρώ στο διάστημα της καραντίνας. Είχε ζήτηση και σε ζευγάρια. Με ψευδώνυμο σε γνωστο σαιτ ερωτικων γνωριμιων.

Κανείς δεν ξέρει τίποτα ; Μέλη απο Θεσ/νικη δώστε τα φώτα σας. Έτσι κι αλλιώς σας έχει φακελωμένους στο λαπτοπ είπε ο δικηγόρος.
 

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom