Νέα

Αρπαγή ανηλίκου: Κατηγορίες για βιασμό, πορνογραφία και απαγωγή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα escoman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 300
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

NITRO

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.941
Κριτικές
161
Like
5.826
Πόντοι
37.127
Επαγγελματίας εκδιδόμενη δήλωσε μολις ο δικηγόρος της στην Σκατιάνα , με απολαβές τουλάχιστον 5 χιλιαδων ευρώ στο διάστημα της καραντίνας. Είχε ζήτηση και σε ζευγάρια. Με ψευδώνυμο σε γνωστο σαιτ ερωτικων γνωριμιων.

Κανείς δεν ξέρει τίποτα ; Μέλη απο Θεσ/νικη δώστε τα φώτα σας. Έτσι κι αλλιώς σας έχει φακελωμένους στο λαπτοπ είπε ο δικηγόρος.

εχω την εντυπωση πως την φωτο της με τα γυαλια ηλιου την εχω δει στο mamba... οι ειδημονες του εν λογω ιστοτοπου μπορουν να διαφωτησουν περαιτερω..
 

lakisscorpio

Μέγας
Εγγρ.
11 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.053
Κριτικές
14
Like
646
Πόντοι
4.255
Μας εσπασε τα νευρα ο δικογορος της στην κα....λα!!!νομιζει οτι μιλαει σε ηλιθιους!!
 
OP
OP
E

escoman

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
642
Κριτικές
1
Like
297
Πόντοι
26
Αυτή είναι ψύχραιμη σκέψη και άποψη πιστεύω. Αν όντως βλέπετε πως η Ελλάδα τείνει να γίνει άντρο ανομίας και εγκληματικότητας το ρωτώ χωρίς δόση ειρωνίας για να αρχίσω να σκέφτομαι και να το ψάχνω κ εγώ. Τα ΜΜΕ πάντως τα λες και λίγο υπερβολικά συνήθως.

Η Ελλάδα δεν έγινε τα τελευταία χρόνια άντρο ανομίας, ήταν πάντα. Υπάρχει γενική απαξιώση προς το κράτος και τις διαδικασίες του (κυρίως μετουσιώνεται με τη φοροδιαφυγή, αλλά και με την ανοχή προς το βύσμα και το χρηματισμό για να κάνει κάποιος τη δουλειά του - βλέπε φακελάκι, λάδωμα κλπ), απαξιωτική στάση του κράτους και των οργάνων του προς τους πολίτες (διαφθορά του δημοσίου, κατασπατάληση δημοσίου χρήματος, αστυνομική βία κλπ), αίσθημα ατιμωρησίας (το οποίο δεν είναι αυθαίρετο, βλέπουμε συνέχεια δυσλειτουργίες στο σύστημα και αθωώσεις ισχυρών) και το οποίο οδηγεί τους πολίτες στην παραβατικότητα και αψήφηση των νόμων (είτε αυτό λέγεται καπνίζω σε δημόσιους χώρους, περνάω με κόκκινο, παρκάρω όπου γουστάρω).

Δεν ξέρω πού ζεις εσύ τα τελευταία 40 χρόνια. Αν πας εξωτερικό ο Σουηδός βγαίνει από το κλαμπ στο πουτσόκρυο να καπνίσει. Ο Έλληνας βγάζει το τσιγάρο προκλητικά στην καφετέρια με 30 βάθμους, το θεωρείς τυχαίο; Ή μήπως ακριβώς στηρίζεται στο ότι το σύστημα δεν λειτουργεί;
 

griniarhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
894
Κριτικές
1
Like
1.682
Πόντοι
206
Μετα τη χθεσινη εκπομπή της Σκατιανας εχω την εντυπωση πως κατι ηξερε ο κοντοπουτανος που από την πρωτη στιγμη μιλησε για κύκλωμα παιδεραστων. Φαινεται ακομα πως είναι αποφασισμένοι να ριξουν χρημα για να κουκουλωσουν την υποθεση. Παντως ο δικηγόρος της κατηγορουμενης είναι για κλωτσιες και βλεπω να τον αλλαζει γρηγορα.
 
OP
OP
E

escoman

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
642
Κριτικές
1
Like
297
Πόντοι
26
Τα όσα τις αποδίδονται περί κυκλώματος παιδικής πορνογραφίας αρνείται η 33χρονη κατηγορούμενη που άρπαξε την Μ...α, ενώ εμφανίζεται τώρα μετανιωμένη και ανατρέπει τα όσα είχε αρχικά πει για ερωτική διάθεση απέναντι στο παιδί. «Θέλω να επανορθώσω» δηλώνει.

Η κατηγορούμενη κλαίγοντας υποστηρίζει πως δεν ανήκει σε κανένα κύκλωμα παιδικής πορνογραφίας η κάτι παρόμοιο, καθώς και ότι ήθελε να φροντίσει το παιδί.

Χαρακτηρίζει τα όσα έχουν ακουστεί γι αυτό το θέμα παράλογα, καθώς όπως λέει, μιλώντας στο «Μαζί σου» του ΣΚΑΪ, είναι απλός άνθρωπος και δεν έχει σχέση με κάτι τέτοιο.

Σχετικά με την ερωτική διάθεση την οποία η ίδια είχε δηλώσει πως είχε απέναντι στην Μ...α και ότι την χάιδεψε όπως «κάποιος που αγαπά ένα παιδί».


Τα «γυρνάει» η 33χρονη

Τώρα αποδίδει τις δηλώσεις εκείνες στον πανικό τις στιγμές και τις συνθήκες της σύλληψης. Υποστηρίζει πως δεν είχε καμία ερωτική διάθεση απέναντι στο παιδί και πως δεν το άγγιξε καν, αλλά αυτό που έκανε είναι να το πλύνει και να το αλλάξει επειδή ήταν πολύ βρώμικη.

Παρουσιάζεται μετανιωμένη και δηλώνει πως είναι διατεθειμένη να κάνει οτιδήποτε προκειμένου να επανορθώσει και να «σβηστεί» όπως λέει όλο αυτό.

Ελπίζει μάλιστα πως θα αποδειχτεί η αθωότητά της. Δηλώνει ξανά και ξανά πανικοβλημένη και επαναλαμβάνει πως απορεί και η ίδια με ότι έκανε.

Σχετικά με το παιδί που έχει η ίδια και το οποίο είναι 8 χρονών, δεν θέλησε να δώσει λεπτομέρειες αναφερόμενη ότι είναι κάτι που αφορά τον πρώην σύζυγό της.


Τι εξετάζει η αστυνομία

Την ίδια ώρα η αστυνομία ερευνά ενδείξεις που τους οδηγούν στην εξέταση κυκλώματος παιδικής πορνογραφίας.

Σύμφωνα με πληροφορίες, εκτός όλων των άλλων ευρημάτων, στο κινητό της 33χρονης γυναίκας εντοπίστηκαν τρία περίεργα μηνύματα, μέσω διαδικτυακών εφαρμογών, τα οποία αντάλλασσε η κατηγορούμενη με άγνωστα μέχρι στιγμής άτομα, το 48ωρο που κρατούσε φυλακισμένο το παιδί στο διαμέρισμα της.

Το περιεχόμενο των μηνυμάτων δεν έχει γίνει γνωστό, καθώς οι Αρχές ερευνούν αυτό το δεδομένο με προσοχή, κατά μια πληροφορία όμως αυτά τα μηνύματα έχουν σχέση με την αρπαγή του παιδιού αλλά και την μετέπειτα τύχη του.


Το φρικιαστικό σενάριο

Πλέον η υπόθεση παίρνει περίεργη τροπή, καθώς σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα ευρήματα των Αστυνομικών δεν αποκλείεται το ενδεχόμενο το παιδί να το άρπαξε η 33χρονη προκειμένου να το παραχωρήσει, έναντι αμοιβής βέβαια σε κύκλωμα σεξουαλικής εκμετάλλευσης ανηλίκων.

Η έρευνα για την υπόθεση της 10χρονης θα ερευνηθεί σε κάθε της πτυχή, καθώς είναι η πρώτη φορά που σημειώνεται στα Ελληνικά χρονικά αρπαγή παιδιού με όλα τα χαρακτηριστικά της σεξουαλικής εκμετάλλευσης.

Άλλωστε δεν μπορεί να αποκλειστεί το ενδεχόμενο ύπαρξης κυκλώματος παιδόφιλων στην Βόρεια Ελλάδα, με τις ρίζες του να φτάνουν σε χώρες των Βαλκανίων όπου έχουν παρατηρηθεί πλήθος παρόμοιων φαινομένων, με “φόντο” ευκατάστατους παιδόφιλους από την Βόρεια Ευρώπη.

 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Ειλικρινα πάντως αδυνατώ να κατανοησω πλήρως, γιατι σε ΚΑΘΕ εγκλημα που απασχολει εστω και λιγες μερες την δημοσιοτητα, ειτε ειναι τροχαιο, ειτε δολοφονια, ειτε αρπαγη, ειτε ληστεια, ανοιγει καθε φορα συζητηση για αλλαγές νομοθετικων πλαισιων, αλλαγές και αυστηροποιησεις ποινών, κοψίματα αδειών, καταργηση μεροκάματων στη φυλακη κλπ κλπ.

Μηπως, λεω μηπως, ειναι λιγο χαζο ολο αυτο?
Και μηπως δειχνει μια ελλειψη νηφαλιοτητας, που ειναι ο χειροτερος συμβουλος για να αντιμετωπιζεις τετοια ζητηματα?
 
OP
OP
E

escoman

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
642
Κριτικές
1
Like
297
Πόντοι
26
Ειλικρινα πάντως αδυνατώ να κατανοησω πλήρως, γιατι σε ΚΑΘΕ εγκλημα που απασχολει εστω και λιγες μερες την δημοσιοτητα, ειτε ειναι τροχαιο, ειτε δολοφονια, ειτε αρπαγη, ειτε ληστεια, ανοιγει καθε φορα συζητηση για αλλαγές νομοθετικων πλαισιων, αλλαγές και αυστηροποιησεις ποινών, κοψίματα αδειών, καταργηση μεροκάματων στη φυλακη κλπ κλπ.

Μηπως, λεω μηπως, ειναι λιγο χαζο ολο αυτο?
Και μηπως δειχνει μια ελλειψη νηφαλιοτητας, που ειναι ο χειροτερος συμβουλος για να αντιμετωπιζεις τετοια ζητηματα?

δε νομίζω ότι ισχύει 100% αυτό που λες. Σίγουρα κάποιες υπεραντιδράσεις του τύπου κάψτε τους θα ακουστούν. Από εκεί και πέρα όμως αυτό που συμβαίνει είναι ότι τέτοιες ειδήσεις φτάνουν στα αυτιά περισσότερων (λόγω και του σοκαριστικού των γεγονότων) και ακριβώς επειδή ασχολούμαστε περισσότερο, ασχολούμαστε και με όλα τα περιφερειακά είτε είναι νόμοι, είτε αστυνομία, είτε είτε...

είναι θετικό σε δημοκρατικές κοινωνίες να γίνονται συζητήσεις και αν καταλήγουμε ότι όσα έχουμε φτιάξει λειτουργούν σωστά έχει καλώς, αν όχι δίνονται και ευκαιρίες για αλλαγές.

Πιστεύω φίλε ότι όσοι ασχολείστε επαγγελματικά με τον χώρο απλά έχετε αρκεστεί ότι έτσι είναι τα πράγματα και βλέπετε πολλά με κυνισμό πλέον (όπως έχω ακούσει από φίλο για κάποιες νοσοκόμες που λένε για κάποιον που πέθανε ότι μπήκε γκολ - νοσοκόμα ξαδέρφη του το είπε). Οι συντεχνίες συνήθως φοβούνται τις αλλαγές, γιατί οι πολλοί έχουν μάθει την παρούσα κατάσταση και δε θέλουν να ξεβολευτούν. Αυτό το έχω δει κι από τον δικό μου χώρο που πολλές φορές το προτεινόμενο σύστημα οργάνωσης είναι ανώτερο, αλλά οι πιο πολλοί δυσανασχετούν γιατί νοιώθουν ότι πρέπει να μάθουν καινούρια πράγματα.

Αν κάνεις την αυτοκριτική σου (και το λέω φιλικά) ίσως παρατηρήσεις ότι δαπανάς κι έσυ και άλλοι ειδικοί πιο πολύ χρόνο να "εξηγήσεις στους άσχετους πώς λειτουργούν τα πράγματα" παρά να σκεφτείς αν υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης και ποια είναι αυτά, ή αν κάποιες περιπτώσεις δείχνουν αστοχία στο νομικό πλαίσιο (είτε αστικό είτε ποινικό). Συνήθως (και το έχω δει και από τον εαυτό μου) η πρώτη μας αντίδραση είναι να υπεραμυνθούμε του επαγγέλματος/επίστημης μας, γιατί νοιώθουμε ότι πλήττεται το εγώ μας. Τα αδύναμα σημεία συνήθως τα συζητάμε με τους συναδέλφους ειδικούς. Το θέμα είναι ότι κάποια ζητήματα δεν είναι στενά συντεχνιακά αλλά αφορούν όλη την κοινωνία.
 

arkas1986

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2018
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
15
Like
360
Πόντοι
326
33 34 35
Τα μοντέλα αυτά βγήκαν προβληματικά στη χώρα μας
 

Oletiras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2017
Μηνύματα
1.521
Like
3.826
Πόντοι
456
Το πρόβλημα με τους παιδεραστές είναι παγκόσμιο και έγκειται στο γεγονός ότι αυτοί οι άνθρωποι υποτροπιάζουν με το που βγαίνουν από την φυλακή σε τεράστια ποσοστά ,εχουν ακουστεί μέχρι και λύσεις υποχρεωτικού σεξουαλικού ακρωτηριασμου τόσο άσχημη είναι η κατάσταση.
Το αξιοπερίεργο στην υπόθεση είναι ότι αφορά γυναίκα και όχι άντρα που είναι το 99% των παιδεραστών.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
Το αξιοπερίεργο στην υπόθεση είναι ότι αφορά γυναίκα και όχι άντρα που είναι το 99% των παιδεραστών.

Θυμησου ολες τις περιπτωσεις με δασκαλες που αποπλανησαν ανηλικους... και αυτα ειναι μονο αυτα που μαθαμε. Σκεψου και ολα αυτα που δεν μαθαμε ποτε...
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.790
Like
14.505
Πόντοι
3.656
Ειλικρινα πάντως αδυνατώ να κατανοησω πλήρως, γιατι σε ΚΑΘΕ εγκλημα που απασχολει εστω και λιγες μερες την δημοσιοτητα, ειτε ειναι τροχαιο, ειτε δολοφονια, ειτε αρπαγη, ειτε ληστεια, ανοιγει καθε φορα συζητηση για αλλαγές νομοθετικων πλαισιων, αλλαγές και αυστηροποιησεις ποινών, κοψίματα αδειών, καταργηση μεροκάματων στη φυλακη κλπ κλπ.

Μηπως, λεω μηπως, ειναι λιγο χαζο ολο αυτο?
Και μηπως δειχνει μια ελλειψη νηφαλιοτητας, που ειναι ο χειροτερος συμβουλος για να αντιμετωπιζεις τετοια ζητηματα?

Γιατί Άλεξ ζούμε στη χώρα όπου υπάρχουν δέκα εκατομμύρια εν δυνάμει Πρωθυπουργοί, Υπουργοί Οικονομικών και Προπονητές Εθνικών Ομάδων Ποδοσφαίρου. Γιατί είναι ξερόλες
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.790
Like
14.505
Πόντοι
3.656
Το πρόβλημα με τους παιδεραστές είναι παγκόσμιο και έγκειται στο γεγονός ότι αυτοί οι άνθρωποι υποτροπιάζουν με το που βγαίνουν από την φυλακή σε τεράστια ποσοστά ,εχουν ακουστεί μέχρι και λύσεις υποχρεωτικού σεξουαλικού ακρωτηριασμου τόσο άσχημη είναι η κατάσταση.
Το αξιοπερίεργο στην υπόθεση είναι ότι αφορά γυναίκα και όχι άντρα που είναι το 99% των παιδεραστών.

Και γιατί ισχυρίζεσαι ότι είναι 99% άντρες; έχει ψάξει στα αρχεία; ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ. Οι ίδιες τους οι μάνες, Δασκάλες, Καλόγριες οι οποίες ΑΝ καταγγελθούν, έχουν πάρα πολύ μικρές ποινές
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.265
Κριτικές
4
Like
7.284
Πόντοι
2.586
Ειλικρινα πάντως αδυνατώ να κατανοησω πλήρως, γιατι σε ΚΑΘΕ εγκλημα που απασχολει εστω και λιγες μερες την δημοσιοτητα, ειτε ειναι τροχαιο, ειτε δολοφονια, ειτε αρπαγη, ειτε ληστεια, ανοιγει καθε φορα συζητηση για αλλαγές νομοθετικων πλαισιων, αλλαγές και αυστηροποιησεις ποινών, κοψίματα αδειών, καταργηση μεροκάματων στη φυλακη κλπ κλπ.

Μηπως, λεω μηπως, ειναι λιγο χαζο ολο αυτο?
Και μηπως δειχνει μια ελλειψη νηφαλιοτητας, που ειναι ο χειροτερος συμβουλος για να αντιμετωπιζεις τετοια ζητηματα?

Το μονο αρνητικο σε αυτο το φαινομενο ειναι πως ειναι ανωφελο και επαναλαμβανομενο..

Αν καταδεικνυει κατι ειναι το κοινο αισθημα της ελλειψης Δικαιοσυνης και της λαθος εφαρμογης του Σωφρονισμου. Βλεπουμε την εγκληματικοτητα να ανεβαινει, οπως και την σκληροτητα των εγκληματων ενω παραλληλα η αυστηροτητα η ακομα και η τηρηση των ποινων ειναι συνεχως μειωνουσα.

Ο κοσμος θελει περισσοτερη ασφαλεια δεν ειναι κακο που δεν του αρεσει το οτι γινομαστε χαβουζα.
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.265
Κριτικές
4
Like
7.284
Πόντοι
2.586

Επισης μια απορια που μου εχει δημιουργηθει.. Οι δικηγοροι στα δικαστηρια ορκιζονται οτι λενε την αληθεια; Το κανουν μηπως οταν ορκιζονται στην Σχολη;

Εχει παραγινει το πραγμα με τα ψεμματα και τα παραμυθια που υφαινουν για να την γλιτωνουν κατι κατακαθια και σιγουρα δεν (θα επρεπε να) ειναι αυτη η δουλεια τους. Εφοσον μιλαμε και για λειτουργημα..
 

Salonikos82

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
530
Like
113
Πόντοι
6
Πιστεύω φίλε ότι όσοι ασχολείστε επαγγελματικά με τον χώρο απλά έχετε αρκεστεί ότι έτσι είναι τα πράγματα και βλέπετε πολλά με κυνισμό πλέον (όπως έχω ακούσει από φίλο για κάποιες νοσοκόμες που λένε για κάποιον που πέθανε ότι μπήκε γκολ - νοσοκόμα ξαδέρφη του το είπε). Οι συντεχνίες συνήθως φοβούνται τις αλλαγές, γιατί οι πολλοί έχουν μάθει την παρούσα κατάσταση και δε θέλουν να ξεβολευτούν. Αυτό το έχω δει κι από τον δικό μου χώρο που πολλές φορές το προτεινόμενο σύστημα οργάνωσης είναι ανώτερο, αλλά οι πιο πολλοί δυσανασχετούν γιατί νοιώθουν ότι πρέπει να μάθουν καινούρια πράγματα.

Τι διαφορά θα έχουν στα ειδοδήματά τους και στον φόρτο τους οι δικηγόροι αν γίνουν απλά πιο αυστηροί οι νόμοι; Οι νόμοι συνέχεια αλλάζουν με πολλά κριτήρια και όχι μόνο τον κατευνασμό του κοινού αισθήματος μετά από κάτι που είχε πολύ δημοσιότητα. Αυτό είναι μάλλον το χειρότερο κριτήριο. Λαϊκισμός στην δικαιοσύνη. Επίσης εξυπηρετεί σε κάτι να είναι μέσα στο συναίσθημα οι επαγγελματίες της υγείας; Θέλεις να πάει το παιδί σου για ένα απλό εμβόλιο και να το κάνει κάποια νοσοκόμα συγχυσμένη επειδή υπήρξε θάνατος στο νοσοκομείο εκείνη την μέρα λες και υπάρχει βάρδια χωρίς να δούνε κάτι στενάχωρο.
 

Salonikos82

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
530
Like
113
Πόντοι
6
Επισης μια απορια που μου εχει δημιουργηθει.. Οι δικηγοροι στα δικαστηρια ορκιζονται οτι λενε την αληθεια; Το κανουν μηπως οταν ορκιζονται στην Σχολη;

Εχει παραγινει το πραγμα με τα ψεμματα και τα παραμυθια που υφαινουν για να την γλιτωνουν κατι κατακαθια και σιγουρα δεν (θα επρεπε να) ειναι αυτη η δουλεια τους. Εφοσον μιλαμε και για λειτουργημα..

Ο δικηγόρος δεν λέει τπτ. Ο κατηγορούμενος λέει και ούτε αυτός ορκίζεται. Ο καθένας έχει την λειτουργία του σε ένα σύστημα δικαιοσύνης. Αν εμένα αντί για τον δικηγόρο με συμβουλέψει καλά μία θεία πονηρή που έχω θα απαγορέψετε και τις θείες; Αν ορκιστείς δλδ τι σε αναγκάζει ακριβώς να μην πατήσεις τον όρκο σου......;
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.265
Κριτικές
4
Like
7.284
Πόντοι
2.586
Τι διαφορά θα έχουν στα ειδοδήματά τους και στον φόρτο τους οι δικηγόροι αν γίνουν απλά πιο αυστηροί οι νόμοι; Οι νόμοι συνέχεια αλλάζουν με πολλά κριτήρια και όχι μόνο τον κατευνασμό του κοινού αισθήματος μετά από κάτι που είχε πολύ δημοσιότητα. Αυτό είναι μάλλον το χειρότερο κριτήριο. Λαϊκισμός στην δικαιοσύνη. Επίσης εξυπηρετεί σε κάτι να είναι μέσα στο συναίσθημα οι επαγγελματίες της υγείας; Θέλεις να πάει το παιδί σου για ένα απλό εμβόλιο και να το κάνει κάποια νοσοκόμα συγχυσμένη επειδή υπήρξε θάνατος στο νοσοκομείο εκείνη την μέρα λες και υπάρχει βάρδια χωρίς να δούνε κάτι στενάχωρο.

Διαφωνω με τον ορο λαικισμο στην δικαιοσυνη. Η δικαιοσυνη δεν ειναι κατι το αμεταβλητο.. Οι νομοι και οι ποινες εχουν μεταβληθει απειρες φορες και διαφερουν απο εθνος σε εθνος..

Ο ρολος της δικαιοσυνης ειναι να προφυλασσει τον κοινωνικο ιστο και να λυτρωνει τον αδικημενο. Το οτι η σημερινη δικαιοσυνη διεπεται απο τον κανονα του σοφρωνισμου και της παροχης δευτερων (κ τριτων κ τεταρτων και x[sup]ν[/sup]) ευκαιριων δεν σημαινει οτι ειναι κ το σωστο.
Οταν το θυμα και οι οικειοι του δεν νιωθουν ικανοποιημενοι με την ποινη τοτε κατι φταιει. Οταν ο εγκληματιας βγαινει απο την φυλακη και συνεχιζει να εγκληματει (αρα απετυχε ο σοφρωνισμος) κατι φταιει..

Το παραδειγμα με την νοσοκομα δεν ειναι καταλληλο. Και προφανως ο ανθρωπος σκληραγωγειται.. Οταν χασεις εναν συγγενη αγαπημενο γινεσαι ρακκος.. Οταν σου συμβει αλλες  1 - 2 φορες το αντιμετωπιζεις αλλιως. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι γινεσαι ασεβης οπως το παραδειγμα της νοσοκομας.
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.265
Κριτικές
4
Like
7.284
Πόντοι
2.586
Ο δικηγόρος δεν λέει τπτ. Ο κατηγορούμενος λέει και ούτε αυτός ορκίζεται. Ο καθένας έχει την λειτουργία του σε ένα σύστημα δικαιοσύνης. Αν εμένα αντί για τον δικηγόρο με συμβουλέψει καλά μία θεία πονηρή που έχω θα απαγορέψετε και τις θείες; Αν ορκιστείς δλδ τι σε αναγκάζει ακριβώς να μην πατήσεις τον όρκο σου......;

Προτιμω να μου λυσει την απορια καποιος που ξερει. Ειναι συγκεκριμενη απορια και ζηταω συγκεκριμενη απαντηση, οχι κουβεντουλα. Την απαντηση την θελω για δικους μου συλλογισμους.
 

Salonikos82

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
530
Like
113
Πόντοι
6
Δεν ξέρεις τι είναι ο όρος λαϊκισμός, δικαιοσύνη και νοσοκόμα επίσης μάλλον... Θα σ δώσει αναφορά ο άλλος για το τι λέει σε προσωπική συζήτηση με τον συνάδελφό του; Απορώ με την υπομονή του ALEX που μας απαντάει και σοβαρά εδώ μέσα.... Αυτά που ζητάτε υπάρχουν σε χώρες ανά τον κόσμο ακόμα. Γιατί κάθεστε εδώ στην Δύση που υπέστη την καταστροφή του Διαφωτισμού και μας ανέχεστε;
 

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom