Νέα

Αρπαγή ανηλίκου: Κατηγορίες για βιασμό, πορνογραφία και απαγωγή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα escoman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 300
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.265
Κριτικές
4
Like
7.284
Πόντοι
2.586
Δεν ξέρεις τι είναι ο όρος λαϊκισμός, δικαιοσύνη και νοσοκόμα επίσης μάλλον... Θα σ δώσει αναφορά ο άλλος για το τι λέει σε προσωπική συζήτηση με τον συνάδελφό του; Απορώ με την υπομονή του ALEX που μας απαντάει και σοβαρά εδώ μέσα.... Αυτά που ζητάτε υπάρχουν σε χώρες ανά τον κόσμο ακόμα. Γιατί κάθεστε εδώ στην Δύση που υπέστη την καταστροφή του Διαφωτισμού και μας ανέχεστε;

Ο,τι πεις τυπε! Συγγνωμη που αμφισβητω την αυθεντια σου! Καλα να περασεις στο Βατικανο και καλο σου απογευμα!
 

Salonikos82

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
530
Like
113
Πόντοι
6
Ο,τι πεις τυπε! Συγγνωμη που αμφισβητω την αυθεντια σου! Καλα να περασεις στο Βατικανο και καλο σου απογευμα!
Απόλυτα δεκτό το δούλεμα σου. Την απάντηση που θέλεις θα την βρεις όντως πολύ καλύτερα από ό,τι έχω να σ πω εγώ. Αλλά επιμένω πως έχετε διαφωνία με το πνεύμα των νόμων και όχι την διαδικασία ή κάποιες κακές εφαρμογές τους.
 
OP
OP
E

escoman

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
642
Κριτικές
1
Like
297
Πόντοι
26
Τι διαφορά θα έχουν στα ειδοδήματά τους και στον φόρτο τους οι δικηγόροι αν γίνουν απλά πιο αυστηροί οι νόμοι; Οι νόμοι συνέχεια αλλάζουν με πολλά κριτήρια και όχι μόνο τον κατευνασμό του κοινού αισθήματος μετά από κάτι που είχε πολύ δημοσιότητα. Αυτό είναι μάλλον το χειρότερο κριτήριο. Λαϊκισμός στην δικαιοσύνη. Επίσης εξυπηρετεί σε κάτι να είναι μέσα στο συναίσθημα οι επαγγελματίες της υγείας; Θέλεις να πάει το παιδί σου για ένα απλό εμβόλιο και να το κάνει κάποια νοσοκόμα συγχυσμένη επειδή υπήρξε θάνατος στο νοσοκομείο εκείνη την μέρα λες και υπάρχει βάρδια χωρίς να δούνε κάτι στενάχωρο.

η αντίσταση και ο φόβος προς την αλλαγή είναι ευρέως μελετημένο φαινόμενο στην ψυχολογία. Μπορείς να ψάξεις για την καμπύλη Kubler-Ross για παράδειγμα, που προτάθηκε πρώτα για τα στάδια του πένθους και στην συνέχεια επεκτάθηκε και σε άλλες εκφάνσεις της ζωής.

Όσοι αντιστέκονται στην αλλαγή φοβούνται το ξεβόλεμα, το άγνωστο, και όσα καινούρια πράγματα πρέπει να μάθουν στο νέο καθεστώς. Ένα νέος νόμος πρέπει να μελετηθεί, να βρεθούν όλα τα παραθυράκια του κλπ. θέλει χρόνο μέχρι να γίνει κομμάτι της νέας ρουτίνας. Αυτό ισχύει σε όλα τα επαγγέλματα.

Για τον έλεγχο από την κοινή γνώμη: δεν είναι θέμα λαϊκισμού κατ'εμέ. Δε θα αλλάξει ένας νόμος για να κάνει την κυρά Τασούλα χαρούμενη. Από την άλλη η πίεση από την κοινή γνώμη κάνει κάποιους ξερόλες να βγουν από το ναρκισσιστικό καβούκι τους (που λέει όλα καλά τα κάνουμε) και να κάνουν ένα review. Το Review είναι σημαντικό κομμάτι σε πολλά επαγγέλματα οπότε μην το υποτιμάτε. Επίσης δημοκρατία χωρίς έλεγχο δε νοείται. 

Κοίτα η αποστασιοποίηση σε κάποια επαγγέλματα είναι θεμιτή. Δε θες να λέει ο καρδιοχειρούργος "ωχ πωπω του έβγαλα την καρδιά τώρα, παναγίτσα μου!". Ο κυνισμός όμως είναι κακός, όπως επίσης και το βόλεμα και η ψευδαίσθηση ότι όλα τα έχουμε λύσει. Για να απαντήσω και στο παράδειγμα σου διαφέρει η αντιμετώπιση που λέει "συμβαίνουν αυτά" από την αντιμετώπιση "ερευνήσαμε γιατί ο συγκεκριμένος ασθενής πέθανε και θα βελτιώσουμε το σχετικό πρωτόκολλο"
 

Salonikos82

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
530
Like
113
Πόντοι
6
Μα δεν είναι αλλαγή ψύχραιμη αυτά που λέτε. Τσεκούρι και καταστολή ζητάτε. Επίσης εσύ είπες για ξαδέρφη και νοσοκόμα άρα υπάρχει κυνισμός στην υγεία. Πες μου έστω τι πρωτόκολλο θέλεις για το τι θα λένε οι γιατροί μεταξύ τους.

Συνεχής αλλαγές υπάρχουν στους νόμους και είναι προς τον ανθρωπισμό στην Δύση που ζούμε. Αυστηροποίηση και κομμένα τα φλώρικα υπήρξε στην Κίνα μετά το '50, στο Ιράν μετά το '79 και στην Ρωσία του Πούτιν πχ.

 
OP
OP
E

escoman

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
642
Κριτικές
1
Like
297
Πόντοι
26
Μα δεν είναι αλλαγή ψύχραιμη αυτά που λέτε. Τσεκούρι και καταστολή ζητάτε. Επίσης εσύ είπες για ξαδέρφη και νοσοκόμα άρα υπάρχει κυνισμός στην υγεία. Πες μου έστω τι πρωτόκολλο θέλεις για το τι θα λένε οι γιατροί μεταξύ τους.

Συνεχής αλλαγές υπάρχουν στους νόμους και είναι προς τον ανθρωπισμό στην Δύση που ζούμε. Αυστηροποίηση και κομμένα τα φλώρικα υπήρξε στην Κίνα μετά το '50, στο Ιράν μετά το '79 και στην Ρωσία του Πούτιν πχ.

εγώ για ψύχραιμες αλλαγές μιλάω και να είμαστε ανοιχτοί στον διάλογο και να βλέπουμε αν υπάρχουν αστοχίες. Αν βλέπεις ότι ζητάω τσεκούρι και καταστολή άλλαξε γυαλιά γιατί έχεις ΜΕΓΑΛΟ θέμα με αυτά που φοράς, χάνεις περίπου το 70-80% της ουσίας όσων γράφω. Μίλησα για πρωτόκολλο αντιμετώπισης θανάτων στο παράδειγμα που έθεσα. 

Ο πάροχος υγείας έχει υποχρέωση να λειτουργεί με γνώμονα το σεβασμό προς την ανθρώπινη ζωή. Αν ήμουνα προϊστάμενος και άκουγα νοσοκόμες να λένε "ο ταδε μπήκε γκολ" στο διάδρομο, θα έφευγαν επί τόπου για πειθαρχικό. Δεν είπα να κλαίει η νοσοκόμα αν πεθάνει κάποιος ασθενής που ήτανε σε τελικό στάδιο καρκίνου, αλλά να υπάρχει ο βασικός σεβασμός στην ανθρώπινη ζωή. Το "μπήκε γκολ" είναι απαράδεκτη συμπεριφορά, Δεν ξέρω εσύ που βρίσκεις το παράλογο σε αυτό που λέω. 

Εσύ επίσης παραδέχτηκες ότι ο πολιτικός δε θα καταχραστεί δημόσιο χρήμα αν γίνονται ΕΛΕΓΧΟΙ. Η Δημοκρατία δε βασίζεται σε λευκές επιταγές και ευχολόγια, ούτε ποτέ η συνταγή/λύση για οποιοδήποτε πρόβλημα πέτυχε με την πρώτη. Χρειάζεται συνεχής έλεγχος και βελτίωση, μοιάζει πολύ με  Agile project management. Σου προτείνω να διβάσεις αν δεν το έχεις ακούσει.
 

Salonikos82

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
530
Like
113
Πόντοι
6
εγώ για ψύχραιμες αλλαγές μιλάω και να είμαστε ανοιχτοί στον διάλογο και να βλέπουμε αν υπάρχουν αστοχίες. Αν βλέπεις ότι ζητάω τσεκούρι και καταστολή άλλαξε γυαλιά γιατί έχεις ΜΕΓΑΛΟ θέμα με αυτά που φοράς, χάνεις περίπου το 70-80% της ουσίας όσων γράφω. Μίλησα για πρωτόκολλο αντιμετώπισης θανάτων στο παράδειγμα που έθεσα.  

Ο πάροχος υγείας έχει υποχρέωση να λειτουργεί με γνώμονα το σεβασμό προς την ανθρώπινη ζωή. Αν ήμουνα προϊστάμενος και άκουγα νοσοκόμες να λένε "ο ταδε μπήκε γκολ" στο διάδρομο, θα έφευγαν επί τόπου για πειθαρχικό. Δεν είπα να κλαίει η νοσοκόμα αν πεθάνει κάποιος ασθενής που ήτανε σε τελικό στάδιο καρκίνου, αλλά να υπάρχει ο βασικός σεβασμός στην ανθρώπινη ζωή. Το "μπήκε γκολ" είναι απαράδεκτη συμπεριφορά, Δεν ξέρω εσύ που βρίσκεις το παράλογο σε αυτό που λέω.  

Εσύ επίσης παραδέχτηκες ότι ο πολιτικός δε θα καταχραστεί δημόσιο χρήμα αν γίνονται ΕΛΕΓΧΟΙ. Η Δημοκρατία δε βασίζεται σε λευκές επιταγές και ευχολόγια, ούτε ποτέ η συνταγή/λύση για οποιοδήποτε πρόβλημα πέτυχε με την πρώτη. Χρειάζεται συνεχής έλεγχος και βελτίωση, μοιάζει πολύ με  Agile project management. Σου προτείνω να διβάσεις αν δεν το έχεις ακούσει.

Πες μας και έναν τρίτο όρο της Δ.Ε. να πάθουμε κάτι με τις γνώσεις σου. Θα γίνεις προϊστάμενος κάπου σίγουρα. Αν ασχολείσαι με το τι λένε οι υφιστάμενοι σου σε προσωπική συζήτηση έφυγες για HR εσύ αυτόματα αν είσαι τυχερός. Το θέμα της υγείας το ξεκίνησες λέγοντας τι είπε η μία νοσοκόμα στην άλλη. Δεν είπα εγώ να τους πετάμε στην χωματερή και άρχισες για πρωτόκολλα να μάθουμε κ εμείς οι βάρβαροι. Οπότε διάβαζε εσύ καλύτερα έστω το 70% όσων γράφεις.

Καταλαβαίνω ειλικρινά πως νιώθεις ότι αυτά που λες είναι το νέο και το διαφορετικό επειδή μεγαλώσαμε με τον Κατσούλα και τον Παπαχρόνη να αποφυλακίζονται αλλά είναι απλά το νεο-συντηρητικό. Για παράδειγμα μετά τον ΠΠ1 στην η Γερμανία και την δύση γενικά είχαμε στροφή μεγάλη προοδευτική με πολλές έννοιες. Όταν έγινε το κραχ και έπεσε πείνα έκριναν πως φταίει η χαλάρωση των ηθών και ο κοσμοπολιτισμός και στράφηκαν όπου στράφηκαν. Αυτό γίνεται κ εδώ. Η πείνα μας στρέφει στα άκρα. Όλα τα άκρα ανάλογα την αφετηρία του καθενός.
 
OP
OP
E

escoman

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
642
Κριτικές
1
Like
297
Πόντοι
26
Πες μας και έναν τρίτο όρο της Δ.Ε. να πάθουμε κάτι με τις γνώσεις σου. Θα γίνεις προϊστάμενος κάπου σίγουρα. Αν ασχολείσαι με το τι λένε οι υφιστάμενοι σου σε προσωπική συζήτηση έφυγες για HR εσύ αυτόματα αν είσαι τυχερός. Το θέμα της υγείας το ξεκίνησες λέγοντας τι είπε η μία νοσοκόμα στην άλλη. Δεν είπα εγώ να τους πετάμε στην χωματερή και άρχισες για πρωτόκολλα να μάθουμε κ εμείς οι βάρβαροι. Οπότε διάβαζε εσύ καλύτερα έστω το 70% όσων γράφεις.

Καταλαβαίνω ειλικρινά πως νιώθεις ότι αυτά που λες είναι το νέο και το διαφορετικό επειδή μεγαλώσαμε με τον Κατσούλα και τον Παπαχρόνη να αποφυλακίζονται αλλά είναι απλά το νεο-συντηρητικό. Για παράδειγμα μετά τον ΠΠ1 στην η Γερμανία και την δύση γενικά είχαμε στροφή μεγάλη προοδευτική με πολλές έννοιες. Όταν έγινε το κραχ και έπεσε πείνα έκριναν πως φταίει η χαλάρωση των ηθών και ο κοσμοπολιτισμός και στράφηκαν όπου στράφηκαν. Αυτό γίνεται κ εδώ. Η πείνα μας στρέφει στα άκρα. Όλα τα άκρα ανάλογα την αφετηρία του καθενός.

Η ψυχοπάθεια τύπε δεν σχετίζεται με την πείνα που λες. Τα ποσοστά ψυχικών ασθενειών και ειδικά του ναρκισσισμού (ως διαταραχή προσωπικότητας) αυξάνονται κατακόρυφα στις δυτικές και καθόλα ανεπτυγμένες κοινωνίες. Άρα όλο αυτό που είπες πάει περίπατο. Δεν έριξε ή άλλη βιτριόλη για ένα κομμάτι ψωμί ούτε αυτός ήτανε ο λόγος της απαγωγής του 10χρονου.  

Ούτε έχεις καταλάβει τί λέω και ούτε μπορείς μάλλον. Αν ελπίζεις ότι με 4-5 χρόνια φυλάκισης κάποιος που πάσχει είτε από αντικοινωνική/ναρκισσιστική διαταραχή προσωπικότητας θα σωφρονιστεί, ή ότι οι sociopaths, οι psychopaths ή οι παιδεραστές συνετίζονται με τη φυλάκιση είσαι γελασμένος. Εγώ θεωρώ ότι όλοι αυτοί πρέπει να παίρνουν βάσει νόμου γνωμάτευση από ψυχίατρους και ανεξαρτήτως των ποινικών διώξεων που τους ασκείται να υποχρεώνονται σε ψυχιατρική παρακολούθηση και θεραπεία. Αν κάποια στιγμή βελτιωθούν τότε τους βγάζεις. Και προφανώς αυτό είναι κάτι νέο που λέω. Το σωφρονιστικό σύστημα στην Ελλάδα δεν ασκεί σωφρονισμό, απλά κλείνει την πόρτα και μόλις περάσει ένα χρονικό διάστημα την ξανανοίγει. Αν εσύ το λες αυτό σύγχρονο μπράβο.

Από εκεί και πέρα αν μόνο αυτό μπορεί να κάνει το ελληνικό σωφρονιστικό σύστημα (να ανοίγει και να κλείνει μια πόρτα - ας ακολουθήσει κάποια άλλα πρότυπα και για τις ποινές τότε). Δεν χρειάζεται κάποιος να έχει ασχοληθεί σοβαρά για να καταλάβει ότι π.χ. τα 15 χρόνια φυλάκιση για ομαδικό βιασμό και όχι τα 13μιση, 17 ή 20 είναι απλά ένα αυθαίρετο νούμερο (στην καλύτερη περίπτωση να έχει μπει σε ένα μοντέλο που να κοιτάει στατιστικά πόσες καταδίκες για κάθε έγκλημα γίνονται κάθε χρόνο και ανάλογα το χρόνο έκτισης να υπολογίζεται η πληρότητα των υπαρχουσών φυλακών και το αντίστοιχο κόστος συντήρησης).

Ρε τύπε, όλο πίπες λες διαστρεβλώνοντας από κομπλεξισμό ό,τι διαβάζεις. Σε άλλες χώρες ου είπα όταν μιλάς υποτιμητικά (μπήκε γκολ) ακόμα και σε πελάτη που αγοράζει φυστίκια, ή ρατσιστικά (ήρθε το πάκι) σε χώρο εργασίας τρως πόδι (στο λέει κάποιος που έχει περάσει τα μισά σου χρόνια και στον δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα στην ευρώπη). Το ότι αυτά ακόμα θεωρούνται μηδαμινής αξίας και σημασίας δείχνει απλά ότι είμαστε πίσω σε πολλά επίπεδα. Δε θα κάτσω να ασχοληθώ άλλο μαζί σου, είσαι ήδη ανοιχτόμυαλος  και προοδευτικός ήδη οπότε κάθε άλλη ιδέα είναι οπισθοδρομική.  
 

Salonikos82

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
530
Like
113
Πόντοι
6
Η ψυχοπάθεια τύπε δεν σχετίζεται με την πείνα που λες. Τα ποσοστά ψυχικών ασθενειών και ειδικά του ναρκισσισμού (ως διαταραχή προσωπικότητας) αυξάνονται κατακόρυφα στις δυτικές και καθόλα ανεπτυγμένες κοινωνίες. Άρα όλο αυτό που είπες πάει περίπατο. Δεν έριξε ή άλλη βιτριόλη για ένα κομμάτι ψωμί ούτε αυτός ήτανε ο λόγος της απαγωγής του 10χρονου.  

Ούτε έχεις καταλάβει τί λέω και ούτε μπορείς μάλλον. Αν ελπίζεις ότι με 4-5 χρόνια φυλάκισης κάποιος που πάσχει είτε από αντικοινωνική/ναρκισσιστική διαταραχή προσωπικότητας θα σωφρονιστεί, ή ότι οι sociopaths, οι psychopaths ή οι παιδεραστές συνετίζονται με τη φυλάκιση είσαι γελασμένος. Εγώ θεωρώ ότι όλοι αυτοί πρέπει να παίρνουν βάσει νόμου γνωμάτευση από ψυχίατρους και ανεξαρτήτως των ποινικών διώξεων που τους ασκείται να υποχρεώνονται σε ψυχιατρική παρακολούθηση και θεραπεία. Αν κάποια στιγμή βελτιωθούν τότε τους βγάζεις. Και προφανώς αυτό είναι κάτι νέο που λέω. Το σωφρονιστικό σύστημα στην Ελλάδα δεν ασκεί σωφρονισμό, απλά κλείνει την πόρτα και μόλις περάσει ένα χρονικό διάστημα την ξανανοίγει. Αν εσύ το λες αυτό σύγχρονο μπράβο.

Από εκεί και πέρα αν μόνο αυτό μπορεί να κάνει το ελληνικό σωφρονιστικό σύστημα (να ανοίγει και να κλείνει μια πόρτα - ας ακολουθήσει κάποια άλλα πρότυπα και για τις ποινές τότε). Δεν χρειάζεται κάποιος να έχει ασχοληθεί σοβαρά για να καταλάβει ότι π.χ. τα 15 χρόνια φυλάκιση για ομαδικό βιασμό και όχι τα 13μιση, 17 ή 20 είναι απλά ένα αυθαίρετο νούμερο (στην καλύτερη περίπτωση να έχει μπει σε ένα μοντέλο που να κοιτάει στατιστικά πόσες καταδίκες για κάθε έγκλημα γίνονται κάθε χρόνο και ανάλογα το χρόνο έκτισης να υπολογίζεται η πληρότητα των υπαρχουσών φυλακών και το αντίστοιχο κόστος συντήρησης).

Ρε τύπε, όλο πίπες λες διαστρεβλώνοντας από κομπλεξισμό ό,τι διαβάζεις. Σε άλλες χώρες ου είπα όταν μιλάς υποτιμητικά (μπήκε γκολ) ακόμα και σε πελάτη που αγοράζει φυστίκια, ή ρατσιστικά (ήρθε το πάκι) σε χώρο εργασίας τρως πόδι (στο λέει κάποιος που έχει περάσει τα μισά σου χρόνια και στον δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα στην ευρώπη). Το ότι αυτά ακόμα θεωρούνται μηδαμινής αξίας και σημασίας δείχνει απλά ότι είμαστε πίσω σε πολλά επίπεδα. Δε θα κάτσω να ασχοληθώ άλλο μαζί σου, είσαι ήδη ανοιχτόμυαλος  και προοδευτικός ήδη οπότε κάθε άλλη ιδέα είναι οπισθοδρομική.  


Ήδη ήδη ήδη για την δική σου μαλακία λέω και δεν υπερασπίζομαι κανέναν από τους κατηγορούμενους των υποθέσεων. Είσαι ξενερωμένος με την ζωή σου γενικά και θέλεις αίμα. Είπες τι λένε οι νοσοκόμες μεταξύ τους και επιμένεις να λες για πελάτες και άλλα. Ενέκρινα εγώ τέτοια συμπεριφορά απέναντι σε εξυπηρετούμενο άτομο και έχεις το θράσος ανθυπομόγγολε να μιλάς για διαστρέβλωσεις; Είσαι περισσότερο καθυστερημένος από αγράμματος και πρέπει να το δεχτώ απλά. Όχι ότι γράφω εγώ νιώθεις αλλά μονίμως ούτε τι γράφεις εσύ. Δεν βοηθάει η διαφωνία μας όντως κανέναν.
 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.966
Κριτικές
1
Like
2.663
Πόντοι
606
δεν εχω παρακολουθησει το θεμα και εχω μονο λιγα πραγματα διασπαρτα ακουστα.
ισως γιατι τα θεματα που εχουν να κανουν με παιδια με κανουν εξαλλο και δεν τα σκαλιζω.
νομιζω ομως οτι η κοκα εχει βαλει για τα καλα στο μιξερ το μυαλο της γκομενας.
ειναι και λεσβια και την ειδε να βαψει το κοριτσι και να κανει τις κοκανωμαλιες της.
τωρα βγαζει χανγκοβερ απο φριμπεις στο κρατητηριο.
ουτε στον εχθρο μου...
 
OP
OP
E

escoman

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
642
Κριτικές
1
Like
297
Πόντοι
26
Ήδη ήδη ήδη για την δική σου μαλακία λέω και δεν υπερασπίζομαι κανέναν από τους κατηγορούμενους των υποθέσεων. Είσαι ξενερωμένος με την ζωή σου γενικά και θέλεις αίμα. Είπες τι λένε οι νοσοκόμες μεταξύ τους και επιμένεις να λες για πελάτες και άλλα. Ενέκρινα εγώ τέτοια συμπεριφορά απέναντι σε εξυπηρετούμενο άτομο και έχεις το θράσος ανθυπομόγγολε να μιλάς για διαστρέβλωσεις; Είσαι περισσότερο καθυστερημένος από αγράμματος και πρέπει να το δεχτώ απλά. Όχι ότι γράφω εγώ νιώθεις αλλά μονίμως ούτε τι γράφεις εσύ. Δεν βοηθάει η διαφωνία μας όντως κανέναν.

οι χαρακτηρισμοί σου τύπε σε χαρακτηρίζουν κι εσένα και το επίπεδό σου, καληνύχτα
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.460
Κριτικές
1
Like
6.139
Πόντοι
2.356
δεν εχω παρακολουθησει το θεμα και εχω μονο λιγα πραγματα διασπαρτα ακουστα.
Κλασική περίπτωση παιδικής πορνογραφίας είναι.

Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.
 
OP
OP
E

escoman

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
642
Κριτικές
1
Like
297
Πόντοι
26

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Επισης μια απορια που μου εχει δημιουργηθει.. Οι δικηγοροι στα δικαστηρια ορκιζονται οτι λενε την αληθεια; Το κανουν μηπως οταν ορκιζονται στην Σχολη;

Εχει παραγινει το πραγμα με τα ψεμματα και τα παραμυθια που υφαινουν για να την γλιτωνουν κατι κατακαθια και σιγουρα δεν (θα επρεπε να) ειναι αυτη η δουλεια τους. Εφοσον μιλαμε και για λειτουργημα..
Ο ορκος του δικηγορου δινεται ενωπιον δικαστηριου, οταν πετυχει στον σχετικο διαγωνισμο.
Και με τον χριστιανικο τυπο εχει το ακολουθο περιεχομενο:

«Ορκίζομαι ενώπιον του Θεού να είμαι πιστός στην πατρίδα και το δημοκρατικό πολίτευμα, να υπακούω στο Σύνταγμα και στους νόμους που συμφωνούν με αυτό, να ακολουθώ τις παραδόσεις του δικηγορικού λειτουργήματος, να εκπληρώνω τα καθήκοντά μου έναντι των εντολέων μου ευσυνείδητα, να υπερασπίζομαι τα ανθρώπινα δικαιώματα όλων των πολιτών και κατοίκων της χώρας και να αντιστέκομαι με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να καταλύσει το Σύνταγμα με τη βία.»
 
OP
OP
E

escoman

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
642
Κριτικές
1
Like
297
Πόντοι
26
παρόμοιο όρκο έχουν και οι μηχανικοί και τα περισσότερα επαγγέλματα πιστεύω...
 
OP
OP
E

escoman

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
642
Κριτικές
1
Like
297
Πόντοι
26
Ο ρολος της δικαιοσυνης ειναι να προφυλασσει τον κοινωνικο ιστο και να λυτρωνει τον αδικημενο. Το οτι η σημερινη δικαιοσυνη διεπεται απο τον κανονα του σοφρωνισμου και της παροχης δευτερων (κ τριτων κ τεταρτων και x[sup]ν[/sup]) ευκαιριων δεν σημαινει οτι ειναι κ το σωστο.
Οταν το θυμα και οι οικειοι του δεν νιωθουν ικανοποιημενοι με την ποινη τοτε κατι φταιει. Οταν ο εγκληματιας βγαινει απο την φυλακη και συνεχιζει να εγκληματει (αρα απετυχε ο σοφρωνισμος) κατι φταιει..

σωστό, ας μην ξεχνάμε ότι οι νόμοι προφυλάσσουν την κοινωνική ειρήνη. Στις οργανωμένες κοινωνίες το άτομο παραδίδει την "ελευθερία" της ζούγκλας για χάρη της έννομης τάξης που οδηγεί στην ευημερία τη δική του αλλά και του συνόλου. Αν οι νόμοι λειτουργούν ανεπαρκώς/ανάλογα τις περιστάσεις, ή αν θίγουν κάποιες κοινωνικές ομάδες και οξύνουν τις ανισότητες ως προς το νόμο (είτε ο πλούσιος ρίχνει τον φτωχό, είτε ο πολιτικός ρίχνει τον πολίτη, είτε ο λευκός έχει μικρότερη ποινή από εναν έγχρωμο για το ίδιο αδίκημα) είναι εύκολο να διαταραχθεί η κοινωνική ειρήνη και τα όποια κοινωνικά συμβόλαια.

Η αυτοδικία και η βία είναι μάλλον το άκρο (αν και στην αρχή της κρίσης είδαμε πολλή βία όταν η πλειονότητα είδε τη γη να χάνεται κάτω από τα πόδια της). Αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα για πολλά χρόνια ήδη από το '80 είναι η συστηματική απαξίωση της έννομης τάξης και έντιμου βίου και μετατροπή μιας ολόκληρης κοινωνίας σε χαβούζα. Το βύσμα, η μίζα, η φοροδιαφυγή, το λάδωμα, η υπεξαίρεση είναι όλα φαινόμενα κοινωνικής παρακμής και σχετίζονται κι αυτά στενά με την ανομία ή τη δυσλειτουργία των νόμων. 
 
OP
OP
E

escoman

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
642
Κριτικές
1
Like
297
Πόντοι
26
Ο δικηγόρος της οικογένειας της μικρής Μ...ς, Αλέξης Κούγιας, μίλησε στο LIVE NEWS για την πρόταση εξωδικαστικού συμβιβασμού που πρότεινε η υπεράσπιση, αλλά και για την εξέλιξη της υπόθεσης για την οποία ανέφερε πως… «δεν είναι έτσι όπως εμφανίζεται»

Σχολιάζοντας την υπερασπιστική γραμμή, ο κ. Κούγιας, υπογράμμισε ότι: «Πάντα στην καριέρα μου έλεγα ότι ο δικηγόρος πρέπει να έχει νομική και προσωπική αξιοπρέπεια, πόσο μάλλον όταν επιλέγεται σε υποθέσεις με τεράστιο κοινωνικό αντίκτυπο, και πρέπει να έχει νομικό και προσωπικό σεβασμό».

Συμπλήρωσε μάλιστα, αναφερόμενος στον ρόλο των δικηγόρων, ότι «οφείλουν να βοηθούν τους δικαστές να λάβουν δίκαιες αποφάσεις, όλη αυτή η ιστορία έχει αποδέκτες τους δικαστές».

Στη συνέχεια, αναφέρθηκε στο θέμα του βιασμού, απαντώντας στα όσα υποστηρίζει ο δικηγόρος της 33χρονης προφυλακισθείσας κ. Νουλέζας ότι σύμφωνα με τον Άρειο Πάγο, ως βιασμός θεωρείται το χάδι στα γεννητικά όργανα, στο στήθος, ακόμα και μιας ολοκληρωμένης γυναίκας.

«Βιασμός σε ένα παιδάκι που έχουν χορηγηθεί ναρκωτικές ουσίες· πως να υπάρξουν ίχνη; » επισήμανε ο κ. Κούγιας.


Για τον εξωδικαστικό συμβιβασμό

Αναφορικά στο κομμάτι του εξωδικαστικού συμβιβασμού και στα χρήματα που προσφέρθηκαν στον γνωστό ποινικολόγο για την υπόθεση αυτή, της αρπαγής της μικρής Μαρκέλλας, ο κ. Κούγιας υπογράμμισε: «Αν θέλει ο συνάδελφος μπορεί να κάνει και μήνυση, εγώ θα πω τα πράγματα με το όνομά τους.

»Μετά την τελευταία φορά που εμφανίστηκε και πήρε προθεσμία, με πήρε τηλέφωνο, το Σάββατο και μου λέει «συγγνώμη είχα μια ένταση χθες, θα ήθελα να συναντηθούμε». Μου είπε ότι το Σαββατοκύριακό θα μιλούσε σε μια εκπομπή.

»Μετά από λίγη ώρα, με πήρε τηλέφωνο ένα πρόσωπο που δεν περίμενα να με πάρει και μου λέει: »τι κάνεις; σε πήρε τηλέφωνο ένας φίλος μου και θέλω να τον συναντήσεις και να συμφωνήσεις, να δεχτείς αυτό που σου είπε».

»Του λέω εφόσον με επέλεξαν ως δικηγόρο της πολιτικής αγωγής, δεν μπορώ να είμαι ο δικηγόρος που θα κάνει εξωδικαστικό συμβιβασμό, γιατί οι εντολείς μου είναι φτωχοί άνθρωποι και μπορούν κάποιοι που έχουν χρήματα να τους εξαγοράσει. Σημαίνει ότι δεν θα υπάρχει δικηγόρος στο δικαστήριο.

Σε εκείνο το σημείο διεκόπη η επικοινωνία μας, το απόγευμα της επόμενης μέρας μου έστειλε μήνυμα, που προσπαθεί να απενεχοποιηθεί, του ανέφερα το όνομα που με πήρε τηλέφωνο. Και του είπα ότι η υπόθεση δεν επιδέχεται εξωδικαστικό συμβιβασμό. Σήμερα μου έστειλε νέο μήνυμα, και μου είπε ότι το πρόσωπο εκείνο, ενήργησε αφ’εαυτού»

Επιπλέον, ο κ. Κούγιας ανέφερε ότι: «Η υπόθεση δεν είναι όπως εμφανίζεται και μπορώ να σας δώσω υπόσχεση, εμείς από την μεριά μας, θα κάνουμε τα πάντα για να αναδειχθεί η υπόθεση σε όλο της το εύρος».

 
OP
OP
E

escoman

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
642
Κριτικές
1
Like
297
Πόντοι
26
το πράγμα μυρίζει ότι υπήρχε/υπάρχει κύκλωμα πίσω από την "κοκκινομάλλα"
 

arcans86

Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2012
Μηνύματα
2.082
Like
467
Πόντοι
36
ο κουγιας πιστευω οτι ειναι μεγαλη γατα στην δουλεια του.δεν ασχοληθηκε με την υποθεση τυχαια ξερει πιστευω τα παντα και επειδη εχει ακρες πολλες και σε σαλονια και σε υποκοσμο ξερει τι εχει κανει το κουρεμενο σκουπιδι οπως και ξερει ποιο-οι κρυβοντε απο πισω.
δεν ειναι μαλακας ομως να ανοιξει το στομα του απο τωρα και να καψει την υποθεση. παιζει καλα το παιχνιδι και οποτε θελει να δημιουργηση πανικο στην κρυφοαδερφη δικηγορο του κουρεμενου σκουπιδιου πεταει και μια προιδοποιητικη βολη. μεχρι να οριστει η επιμελεια του παιδιου δεν προκειτε να κανει καμια κινηση.
οταν ομως θα ανοιξει το στομα του ειμαι σιγουρος οτι ο διαολος θα παρει και τον δικηγορου του κουρεμενου σκουπιδιου.
τα 7000 που βρεθηκαν επανω τις +1500 κινητα +1500 σε διαφορα εξοδα εως στην συλληψη μου δειχνει οτι η αμοιβη για το live προγραμμα ητανε 10,000 ευρω.
εντος των επομενων ημερων θα παιξει μπαλα και ο σφακιανακης σε συνεννοηση παντα με κουγια και νομιζω θα εχουμε μεγαλο παρτυ.
ο κουγιας το εχει παρει προσωπικα το ματς και θα το κερδισει. και δεν θα κανει πισω σε τιποτα. ειναι ο καλυτερος τροπος για να κλεισει την καριερα του στην δικηγορια υσστερα απο 50 χρονια οπως δηλωσε και ο ιδιος.


 

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom