Νέα

αποδειξη αγορας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα maturelover2013
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 318
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ζητατε αποδειξη λιανικης πωλησης?

  • φυσικα.το κρατος πρεπει να εισπρατει το φ.π.α για να εχουμε παροχες.

    Ψήφοι: 28 45,9%
  • οχι βεβαια.γιατι για να συντηρουμε τις πισινες και τα σπιτια του αντωνακη,του μπενυ κ.λ.π?

    Ψήφοι: 17 27,9%
  • δεν με νοιαζει,οτι να'ναι

    Ψήφοι: 16 26,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    61

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
   Και κάτι ακόμα για να το κλείσω.



 1500 μεγάλες εταιρείες χρωστάνε 55 δις.

 124.000 μικροεπαγγελματίες χρωστάνε 2,5 δις.



 Τι δεν καταλαβαίνεις;


 Συνέχισε τώρα να υπερασπίζεσαι την "αγνότητα" των μεγάλων εταιρειών.


 ΠΑΝΙΒΛΑΚΑ. Ε πανίβλακα.


Χαιρετώ.
Μου κανει εντυπωση που προσπαθεις να κανεις σοβαρη συζητηση με υποτακτικους και αφεντολαγνους..... :sunglasses:
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.736
Πόντοι
1.306
αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να το καταστρέψουμε το κράτος.. σημαίνει ότι πρέπει να προσπαθήσουμε να το βελτιώσουμε...
και ο καθένας θα πρέπει να βάλει την δικιά του πέτρα στην βελτίωση, να κάνει την δικιά του πρόταση και το κυριώτερο να αλλάξει την δική του στάση ...

αυτά περί γκρεμίσματος των πάντων και ξαναστησίματος από την αρχή απαντώνται μόνο είς την ελληνικήν μυθολογίαν (κάτι για τον φοίνικα που αναγεννάται από τις στάχτες του), ατον μύθο της Δήμητρας και της Περσεφόνης, στο παραμύθι του ευαγγελίου και στο πουλί της χούντας...

ορισμενοι εχουν απορριψει ολους τους αλλους μυθους και εχουν μεινει με το πουλι (στο χερι)
 

Επισκέπτης
Κι εγώ μαζί σου.
Τώρα όμως που δουλεύουν μαύρα και όλοι όσοι ήσαν τυπικοί μέχρι τα μπούνια ως τώρα, ελάτε να μου τον πιάσετε..

Δεν θα επιβιώσουν αυτοί που λες. Είναι μετρημένα τα κουκιά τους. Περίμενε λίγο και θα δεις. Για πρώτη φορά στην Ελλάδα έχουν αρχίσει να πέφτουν κεφάλια. Περίμενε λίγο!
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.395
Κριτικές
36
Like
37.866
Πόντοι
18.565
Και στο φιναλε και εγω δεν θα επρεπε να αισθανομαι μαλακας που δουλευω σαν επαγγελματιας
35 χρονια κατα μεσο ορο 12 ωρες τη μερα, Σαββατα και πολλες φορες Κυριακη, ενω θα
μπορουσα να δουλευω 8ωρο, και παραγω μια υπεραξια  τοσα χρονια για να  συντηρω
κρατικοδιαιτους δημοσιους υπαλληλους; Δεν το κανω ομως. Γιατι ο στοχος μου δεν ειναι
ο δημοσιος υπαλληλος, αλλα αυτος που του εδωσε τετοια παιδεια, ωστε να εχει ιδανικο
του το πως θα διοριστει στο δημοσιο φιλωντας κατουρημενες ποδιες, και κουνωντας τη
κομματικη σημαια, και μολις διοριστει να απεργει, διοτι αυτα που του δινουν δεν του
επαρκουν για να ζησει.  
 

alfreewind

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Απρ 2012
Μηνύματα
1.230
Κριτικές
32
Like
221
Πόντοι
616

Το διεφθαρμένο κράτος το κάνουν οι διεφθαρμένοι πολίτες.
ΣΩΣΤΑ!!!


Το καλύτερο πράγμα που συνέβη σε αυτή τη χώρα είναι ο ερχομός της τρόικας.
ΙΣΩΣ....


Εύχομαι να γαμήσει όλα τα λαμόγια...
ΜΑΚΑΡΙ





Πάντως μία αρχή έχει γίνει.
ΜΠΑΑΑ



Μακάρι να κλείσουν όλα τα κωλομικρομάγαζα και να μείνουν μόνο οι μεγάλες επιχειρήσεις που είναι συνεπείς στις πληρωμές των φόρων και των εισφορών.
:huh: :huh: :huh: :idiot: :idiot: :idiot:ΕΙΣΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ
 

Επισκέπτης
Μακάρι να κλείσουν όλα τα κωλομικρομάγαζα και να μείνουν μόνο οι μεγάλες επιχειρήσεις που είναι συνεπείς στις πληρωμές των φόρων και των εισφορών.
:huh: :huh: :huh: :idiot: :idiot: :idiot:ΕΙΣΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ

Δεν διαφωνείς μαζί μου, απλά δεν κατάλαβες κι εσύ τι έγραψα. Δεν είπα ότι όλες οι μεγάλες επιχειρήσεις είναι συνεπείς. Είπα ότι προτιμώ να μείνουν ζωντανές οι επιχειρήσεις που είναι συνεπείς, και ας είναι μόνο οι πολυεθνικές. Δηλαδή δεν με νοιάζει να σωθούν οι μικροί αν είναι να φοροδιαφεύγουν. Αυτό εννοούσα.

Πάντως ισχύει κατά μεγάλο ποσοστό ότι οι μεγαλύτερες επιχειρήσεις είναι πιο συνεπείς σε πληρωμές υπαλλήλων, φόρων και ασφαλιστικών εισφορών. Εγώ σαν επιτηδευματίας έχω συνεργαστεί επαγγελματικά με πολλές εταιρίες. Πάντα οι καλύτερες και πιο τυπικές σε πληρωμές, ασφαλιστικές εισφορές κτλ. είναι οι μεγαλύτερες εταιρίες. Στις μικρές εταιρίες παίζει πολλή κουτοπονηριά και προσπαθούν να σε κλέψουν ποικιλοτρόπως. Αυτό μου έχει δείξει η εμπειρία μου!
 
Εγγρ.
26 Απρ 2012
Μηνύματα
4.684
Κριτικές
8
Like
41
Πόντοι
16
Δεν διαφωνείς μαζί μου, απλά δεν κατάλαβες κι εσύ τι έγραψα. Δεν είπα ότι όλες οι μεγάλες επιχειρήσεις είναι συνεπείς. Είπα ότι προτιμώ να μείνουν ζωντανές οι επιχειρήσεις που είναι συνεπείς, και ας είναι μόνο οι πολυεθνικές. Δηλαδή δεν με νοιάζει να σωθούν οι μικροί αν είναι να φοροδιαφεύγουν. Αυτό εννοούσα.

Πάντως ισχύει κατά μεγάλο ποσοστό ότι οι μεγαλύτερες επιχειρήσεις είναι πιο συνεπείς σε πληρωμές υπαλλήλων, φόρων και ασφαλιστικών εισφορών. Εγώ σαν επιτηδευματίας έχω συνεργαστεί επαγγελματικά με πολλές εταιρίες. Πάντα οι καλύτερες και πιο τυπικές σε πληρωμές, ασφαλιστικές εισφορές κτλ. είναι οι μεγαλύτερες εταιρίες. Στις μικρές εταιρίες παίζει πολλή κουτοπονηριά και προσπαθούν να σε κλέψουν ποικιλοτρόπως. Αυτό μου έχει δείξει η εμπειρία μου!


  Δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς.


Μπες όμως λίγο στο λογιστήριό τους και διάβασε έναν ετήσιο ισολογισμό... αν ξέρεις τι σημαίνει τούτο...

  Θα δεις τζίρο εκατομμυριων και κέρδη περιπτέρου....


Έλα να μου πεις μετά πως αυτός ο "τυπικός" δεν έχει κλέψει όταν βλέπω τζίρο 3 εκατ. ευρώ και κέρδη προ φόρων 35.000


  Για την ψυχή της μάνας του πρέπει να δουλεύει ο ιδιοκτήτης... :2funny: :2funny: :2funny:



  Φάε λίγο κουτόχορτο ακόμα...
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
λάθος συσχετισμό κάνεις εδώ.. ο ορισμός του τι είναι ηθικό και τι είναι ανήθικο σε αυστηρά προσωπικά θέματα είναι προσωπικός και μόνο οι μουλάδες και οι δεσποτάδες επεμβαίνουν εκεί που τους πέρνει..
Αυτο κανεις

κατ αρχήν εγώ δεν σε έβρισα και δεν σε αποκάλεσα πούστη ΠΑΣΟΚ, ούτε μαλάκα ΝΔ , ούτε ηλίθιο ΣΥΡΙΖΑ ...  :grin: .. όπως έχω πολλές φορές δηλώσει είμαι οπαδός του φιλελευθερισμού και φανατικός Θατσεριστής...

ουπς τωρα εξηγειται, εισαι σε λαθος χωρα

και από το πάρτυ αυτό που στήθηκε δεν οφελήθηκε μόνο η δικιά μας γενιά αλλά και τα παιδιά που σήμερα σκούζουν ότι τους "στερήσαμε τα όνειρα" (λες και το όνειρο είναι κάτι το οποίο δωρίζεται ή κάτι που έχει κάποιος υποχρέωση να σου το δώσει) με τρυφηλή ζωή, λιγώτερη προσπάθεια (στα σχολεια, πανεπιστήμια κλπ), με γκατζετάκια και συναφή, με αυτοκίνητο από τα 18 αγορασμένο από τον μπαμπάκα, τα ιδιωτικά σχολεία, τα βραδυνά μπαράκια και το παχυλό χαρτζιλίκι και κυρίως με την λογική της ήσσονος προσπαθείας που σας βάλαμε στο μυαλό (θεωρώ αυτό σαν το μεγαλύτερο έγκλημα της γενιάς μου)

Ρε μεγαλε ξυπνα δεν υπαρχουν αυτα, απο τους 100 αντε να ειναι ετσι οι 10. Εκτος αν μιλας για τα δικα σου παιδια και τους κολλητους τους.


Ελβετία δεν είμαστε και δεν πρόκειται να γίνουμε ΠΟΤΕ αν δεν αλλάξουμε νοοτροπία σαν άτομα πρώτα πρώτα... αν αλλάξουμε νοοτροπία μπορούμε να γίνουμε (όχι χωρίς κόπο φυσικά) και μάλιστα σε όχι πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα...

Ποιος σου ειπε οτι οι υπολοιποι θελουμε να γινουμε ελβετια?


και εγώ όταν ξεκίνησα κάποιο παλιότερο πάρτυ ξεπλήρωσα και με το παραπάνω... ξεπλήρωσα τα αγαθά του εμφυλίου συμμοριτοπόλεμου, ξεπλήρωσα τις μαλακίες της χούντας, ξεπλήρωσα την επιστράτευση του 74 και τα δύσκολα χρόνια μετά από αυτήν και την οικονομική αιμοδοσία στην Κύπρο για πολλά πολλά χρόνια ...

Και σου λεγαν οτι εισαι μαλακας γιατι δεν σκυβεις χαμηλοτερα? Οπως εσυ κανεις τωρα στους αλλους?
 

Επισκέπτης
 Δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς.


Μπες όμως λίγο στο λογιστήριό τους και διάβασε έναν ετήσιο ισολογισμό... αν ξέρεις τι σημαίνει τούτο...

 Θα δεις τζίρο εκατομμυριων και κέρδη περιπτέρου....


Έλα να μου πεις μετά πως αυτός ο "τυπικός" δεν έχει κλέψει όταν βλέπω τζίρο 3 εκατ. ευρώ και κέρδη προ φόρων 35.000


 Για την ψυχή της μάνας του πρέπει να δουλεύει ο ιδιοκτήτης... :2funny: :2funny: :2funny:



 Φάε λίγο κουτόχορτο ακόμα...


Αυτό που λες δεν γίνεται αν μια εταιρία είναι τυπική στα έσοδα και τα έξοδά της. Ο ισολογισμός δεν θα συμφωνεί με τα στοιχεία που κόβει και της κόβουν όλο το χρόνο. Βασικά είσαι τόσο χωμένος στη λαμογιά που αδυνατείς να πιστέψεις ότι υπάρχουν και τίμιοι.
 

Επισκέπτης
Αυτό που λες δεν γίνεται αν μια εταιρία είναι τυπική στα έσοδα και τα έξοδά της. Ο ισολογισμός δεν θα συμφωνεί με τα στοιχεία που κόβει και της κόβουν όλο το χρόνο. Βασικά είσαι τόσο χωμένος στη λαμογιά που αδυνατείς να πιστέψεις ότι υπάρχουν και τίμιοι.

Βασικά μάλλον είσαι μυρωδιάς και δεν ξέρεις πόσο εύκολα παρουσιάζονται τέτοιοι ισολογισμοί νόμιμα και "ηθικά"..
 

Επισκέπτης
Βασικά μάλλον είσαι μυρωδιάς και δεν ξέρεις πόσο εύκολα παρουσιάζονται τέτοιοι ισολογισμοί νόμιμα και "ηθικά"..

Πες μου τότε εσύ που ξέρεις. Αν ήταν τόσο εύκολο να παρουσιάζεις τους ισολογισμούς όπως εσύ γουστάρεις, τότε για ποιο λόγο οι μικροέμποροι δεν κόβουν αποδείξεις? Θα "έφτιαχναν" κι αυτοί στο τέλος τους ισολογισμούς και θα ήταν όλα εντάξει.
 
Εγγρ.
26 Απρ 2012
Μηνύματα
4.684
Κριτικές
8
Like
41
Πόντοι
16
Αυτό που λες δεν γίνεται αν μια εταιρία είναι τυπική στα έσοδα και τα έξοδά της. Ο ισολογισμός δεν θα συμφωνεί με τα στοιχεία που κόβει και της κόβουν όλο το χρόνο. Βασικά είσαι τόσο χωμένος στη λαμογιά που αδυνατείς να πιστέψεις ότι υπάρχουν και τίμιοι.



  Η τιμιότητα είναι το τυράκι που σας πετάνε όλες οι Α.Ε. για να πιστέψετε στην αληθοφάνεια.

 Βεβαίως και αδυνατώ να πιστέψω πως υπάρχουν τίμιοι με Α.Ε .

 Κι αν υπάρχουν κάτι λίγοι είναι μαλάκες. Δεν το αμφισβητώ πως υπάρχουν.


 Ο κανόνας όμως λέει πως είναι λαμόγια.

Τώρα εσύ προσπαθείς να μας πείσεις πως οι μεγαλοεταιρείες είναι και καθαρές.


Εξήγησέ μου τότε γιατί 1500 μεγαλοεταιρείες χρωστάνε 50 τόσα δις και 124000 μικροεπαγγελματίες χρωστάνε μόλις 2,5 δις...


 Τι είναι πιο εύκολο στο κράτος να εισπράξει.... Τα 50 δις από τους 1500 ή τα 2,5 δις από τους 124.000 μικρούς;


 Και οι φίλοι σου οι μεγάλοι και τυπικοί.... δεν πληρώνουν...


 Σκύψε και γλείψε λίγο ακόμα τις μεγάλες εταιρείες που προσκυνάς.


 Μπορεί να σου δώσουν λίγο περισσότερο κόκκαλο να γλείψεις... :2funny: :2funny: :2funny:


 
Εγγρ.
26 Απρ 2012
Μηνύματα
4.684
Κριτικές
8
Like
41
Πόντοι
16
Πες μου τότε εσύ που ξέρεις. Αν ήταν τόσο εύκολο να παρουσιάζεις τους ισολογισμούς όπως εσύ γουστάρεις, τότε για ποιο λόγο οι μικροέμποροι δεν κόβουν αποδείξεις? Θα "έφτιαχναν" κι αυτοί στο τέλος τους ισολογισμούς και θα ήταν όλα εντάξει.


  ΑΝ ήσουν ελεύθερος επαγγελματίας όπως ισχυρίζεσαι θα ήξερες πως πολλά έξοδα ατομικής επιχειρησης δεν περνάνε στα έξοδα.

Γι αυτό και η διαφορά εσόδων εξόδων παρουσιάζει μεγάλη ψαλίδα.

Αν δεν σου περνάει στα έξοδά σου τον ΟΑΕΕ που είναι 4500 τον χρόνο, τότε γι αυτό το ποσό θα φορολογηθείς σαν να το είχες κέρδος!

Στςι ανώνυμες περνάει μέχρι και το κωλόχαρτο.



  Το ερώτημα λοιπόν που τίθεται είναι....


ή είσαι τελείως βλάκας, ή δεν έχεις ανοίξει ποτέ σου επιχείρηση και λες καμμία μαλακία να περνάει η ώρα.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
  Η τιμιότητα είναι το τυράκι που σας πετάνε όλες οι Α.Ε. για να πιστέψετε στην αληθοφάνεια.

 Βεβαίως και αδυνατώ να πιστέψω πως υπάρχουν τίμιοι με Α.Ε .

 Κι αν υπάρχουν κάτι λίγοι είναι μαλάκες. Δεν το αμφισβητώ πως υπάρχουν.


 Ο κανόνας όμως λέει πως είναι λαμόγια.

Τώρα εσύ προσπαθείς να μας πείσεις πως οι μεγαλοεταιρείες είναι και καθαρές.


Εξήγησέ μου τότε γιατί 1500 μεγαλοεταιρείες χρωστάνε 50 τόσα δις και 124000 μικροεπαγγελματίες χρωστάνε μόλις 2,5 δις...


 Τι είναι πιο εύκολο στο κράτος να εισπράξει.... Τα 50 δις από τους 1500 ή τα 2,5 δις από τους 124.000 μικρούς;


 Και οι φίλοι σου οι μεγάλοι και τυπικοί.... δεν πληρώνουν...


 Σκύψε και γλείψε λίγο ακόμα τις μεγάλες εταιρείες που προσκυνάς.


 Μπορεί να σου δώσουν λίγο περισσότερο κόκκαλο να γλείψεις... :2funny: :2funny: :2funny:

μάλιστα .. και διαβάζουμε

Μεταξύ των 6.000 επιχειρήσεων που έχουν συνολικά χρέη προς το δημόσιο περισσότερα από 30 δισ. ευρώ, βρίσκονται μεταξύ άλλων: Ο ΟΣΕ με χρέη 1,262 δισ. ευρώ που φιγουράρει πρώτος στον κατάλογο ως το μεγαλύτερος οφειλέτης, ενώ ακολουθούν στις πρώτες θέσεις ο Οργανισμός Αστικών Συγκοινωνιών Αθηνών με 163,5 εκατ. ευρώ, αλλά και η Ολυμπιακή Αεροπορία με 152 εκατ. ευρώ. Ακόμη τα ναυπηγεία Νεώριον Σύρου έχουν οφειλές 146,5 εκατ. ευρώ, ενώ η ΠΑΕ ΑΕΚ χρωστά 103,2 εκατ ευρώ. Η πτωχευμένη εταιρεία Γραμμή ΑΕ εμφανίζεται στη λίστα με χρέη 77,9 εκατ ευρώ. Η Λάρκο μεταλλευτική έχει χρέη 70,7 εκατ ευρώ, η Artisti Italiani 62,9 εκατ. ευρώ και η ΚΑΕ ΠΑΟΚ 68,4 εκατ. ευρώ.

Η ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ Γενικών Ασφαλειών, που πτώχευσε, έχει οφειλές 38,5 εκατ. ευρώ, το Νέο Κανάλι Ραδιοτηλεοπτική - που επίσης έχει πτωχεύσει - εμφανίζεται με οφειλές 38,48 εκατ. ευρώ όπως και το Μινιόν με χρέη 22,32 εκατ ευρώ και η Πειραϊκή Πατραϊκή με οφειλές 20,6 εκατ ευρώ. Ο Πανιώνιος έχει χρέη 21,8 εκατ ευρώ, η Εξπρές Σέρβις 19,3 εκατ. ευρώ, τα Ναυπηγεία Ελευσίνας 18,7 εκατ. ευρώ ενώ η ΠΑΕ Αθηναϊκός 15,9 εκατ. ευρώ.

Οι Αφοί Μιμίκου Κοτόπουλα έχει οφειλές 22,6 εκατ ευρώ, η Άρης Καλαθοσφαιρική ΑΕ 21,2 εκατ. ευρώ. Η Θεμελιοδομή Ανώνυμη Τεχνική Εταιρία ( που επίσης έχει πτωχεύσει) εμφανίζεται με οφειλές 20,45 εκατ. ευρώ ενώ στην ίδια κατηγορία βρίσκεται και η ΑΚΡΟΝ ΙΛΙΟΝ ΚΡΥΣΤΑΛ με χρέη 19,9 εκατ. ευρώ. Η Ατλάντικ Σούπερ Μάρκετ έχει οφειλές 13,74 εκατ. ευρώ και η ΑΕΛ (Λάρισα) χρωστάει 6,7 εκατ. ευρώ.


και λέω...

πρόκεται να εισπράξει τίποτε από κρατικές εταιρείες ??? ή μήπως από την Πειραική που έχει κλείσει εδώ και 25 χρόνια? ή από τον ΜΙΜΙΚΟ που έχει επίσης κατεβάσει ρολά...

 

Επισκέπτης
Τώρα εσύ προσπαθείς να μας πείσεις πως οι μεγαλοεταιρείες είναι και καθαρές.


Εξήγησέ μου τότε γιατί 1500 μεγαλοεταιρείες χρωστάνε 50 τόσα δις και 124000 μικροεπαγγελματίες χρωστάνε μόλις 2,5 δις...

Επειδή ακριβώς οι μεγάλες εταιρίες δηλώνουν τα πραγματικά τους εισοδήματα ρε χαζούλη!

Οι μικροί δεν χρωστάνε επειδή δεν δηλώνουν:uglystupid:
 

Επισκέπτης
 ΑΝ ήσουν ελεύθερος επαγγελματίας όπως ισχυρίζεσαι θα ήξερες πως πολλά έξοδα ατομικής επιχειρησης δεν περνάνε στα έξοδα.

Είμαι επιτηδευματίας αλλά όχι ελεύθερος επαγγελματίας. Έχω ασφάλιση ΙΚΑ.

Εσύ πάντως σίγουρα είσαι λαμόγιο.   :2funny:
 

giorgos doul

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2010
Μηνύματα
279
Like
0
Πόντοι
1
Μαγκιά δεν είναι να χρωστάς αλλά να μην τους πληρώσεις ποτέ :zfuck:
 
Εγγρ.
26 Απρ 2012
Μηνύματα
4.684
Κριτικές
8
Like
41
Πόντοι
16
μάλιστα .. και διαβάζουμε

Μεταξύ των 6.000 επιχειρήσεων που έχουν συνολικά χρέη προς το δημόσιο περισσότερα από 30 δισ. ευρώ, βρίσκονται μεταξύ άλλων: Ο ΟΣΕ με χρέη 1,262 δισ. ευρώ που φιγουράρει πρώτος στον κατάλογο ως το μεγαλύτερος οφειλέτης, ενώ ακολουθούν στις πρώτες θέσεις ο Οργανισμός Αστικών Συγκοινωνιών Αθηνών με 163,5 εκατ. ευρώ, αλλά και η Ολυμπιακή Αεροπορία με 152 εκατ. ευρώ. Ακόμη τα ναυπηγεία Νεώριον Σύρου έχουν οφειλές 146,5 εκατ. ευρώ, ενώ η ΠΑΕ ΑΕΚ χρωστά 103,2 εκατ ευρώ. Η πτωχευμένη εταιρεία Γραμμή ΑΕ εμφανίζεται στη λίστα με χρέη 77,9 εκατ ευρώ. Η Λάρκο μεταλλευτική έχει χρέη 70,7 εκατ ευρώ, η Artisti Italiani 62,9 εκατ. ευρώ και η ΚΑΕ ΠΑΟΚ 68,4 εκατ. ευρώ.

Η ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ Γενικών Ασφαλειών, που πτώχευσε, έχει οφειλές 38,5 εκατ. ευρώ, το Νέο Κανάλι Ραδιοτηλεοπτική - που επίσης έχει πτωχεύσει - εμφανίζεται με οφειλές 38,48 εκατ. ευρώ όπως και το Μινιόν με χρέη 22,32 εκατ ευρώ και η Πειραϊκή Πατραϊκή με οφειλές 20,6 εκατ ευρώ. Ο Πανιώνιος έχει χρέη 21,8 εκατ ευρώ, η Εξπρές Σέρβις 19,3 εκατ. ευρώ, τα Ναυπηγεία Ελευσίνας 18,7 εκατ. ευρώ ενώ η ΠΑΕ Αθηναϊκός 15,9 εκατ. ευρώ.

Οι Αφοί Μιμίκου Κοτόπουλα έχει οφειλές 22,6 εκατ ευρώ, η Άρης Καλαθοσφαιρική ΑΕ 21,2 εκατ. ευρώ. Η Θεμελιοδομή Ανώνυμη Τεχνική Εταιρία ( που επίσης έχει πτωχεύσει) εμφανίζεται με οφειλές 20,45 εκατ. ευρώ ενώ στην ίδια κατηγορία βρίσκεται και η ΑΚΡΟΝ ΙΛΙΟΝ ΚΡΥΣΤΑΛ με χρέη 19,9 εκατ. ευρώ. Η Ατλάντικ Σούπερ Μάρκετ έχει οφειλές 13,74 εκατ. ευρώ και η ΑΕΛ (Λάρισα) χρωστάει 6,7 εκατ. ευρώ.


και λέω...

πρόκεται να εισπράξει τίποτε από κρατικές εταιρείες ??? ή μήπως από την Πειραική που έχει κλείσει εδώ και 25 χρόνια? ή από τον ΜΙΜΙΚΟ που έχει επίσης κατεβάσει ρολά...


 Την απάντηση την ξέρετε όλοι. Δεν θα εισπράξει τίποτε.


Κάποιος δημόσιος υπάλληλος της εφορίας όμως συνομώτησε ώστε να φτάσουν τα χρέη τόσο ψηλά και να μην ελεγχθούν οι μεγαλοεταιρείες.

Κάποιο δημόσιο κλαπαρχίδι λαδώθηκε να βάζει τον φάκελο από κάτω και να μην ελέγχονται ποτέ αυτές οι εταιρείες.


 Αυτός ο καριόλης δεν πρέπει να του δημεύσουν την περιουσία; Δνε πρέπει να ελεγχθεί που τα βρ΄ηκε τόσα φράγκα και έκτισε σπίτια με έναν απλό μισθό;



  Προσωπικά τους έχω γραμμένους όλους στα αρχίδια μου. Τρεις εταιρείες που είχα τις έκλεισα, όλα τα ακίνητα που είχα τα πούλησα από το 2007, τα λεφτά είναι έξω όλα μετρητά και νόμιμα.
 Τα κέρδη από τις χρηματιστηριακές πράξεις φορολογούνται στην πώληση και τα κέρδη από τα παράγωγα προιόντα είναι αφορολόγητα.
 Επίσης ό,τι κέρδη μου δίνουν οι τράπεζες από τα προθεσμιακά φορολογούνται επί τόπου.



  Είμαι νόμιμος.... Καρανόμιμος.... Είμαι ηθικός;


Εγώ λέω όχι.

Ο ΠΙΚΕΡ, αν τύχει και συνεργαστούμε ποτέ θα μου κάνει υποκλίσεις και θα διαφημίζει πόσο καθαρή εταιρεία έχω, πόσο γρήγορα τον πληρώνω και πόσο ωραίες γκόμενες έχω στο λογιστήριό μου.

 Εγώ ομως παίρνω τις αποδείξεις του βενζινάδικου των αυτοκινήτων των υπαλλήλων μου  και τις περνάω στα έξοδα της εταιρείας.... :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 Πηγαίνω με την αλανιάρα μου να της κάνω το τραπέζι και την απόδειξη την βάζω στα έξοδα.
Τα διόδια το ίδιο.
Το καλοκαίρι όλα τα ξενοδοχεία μου κάνουν πίπες να πάω να κάτσω 10 μέρες. Πληρώνω 1000 ευρώ και μου κόβουν απόδειξη για 2000 που φυσικά περνάει στα έξοδα.... :2funny: :2funny: :2funny:

 Η νομιμότης... πρώτιστο καθήκον μας...  :jerking: :jerking: :jerking:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom