Νέα

αποδειξη αγορας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα maturelover2013
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 318
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ζητατε αποδειξη λιανικης πωλησης?

  • φυσικα.το κρατος πρεπει να εισπρατει το φ.π.α για να εχουμε παροχες.

    Ψήφοι: 28 45,9%
  • οχι βεβαια.γιατι για να συντηρουμε τις πισινες και τα σπιτια του αντωνακη,του μπενυ κ.λ.π?

    Ψήφοι: 17 27,9%
  • δεν με νοιαζει,οτι να'ναι

    Ψήφοι: 16 26,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    61

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Aν λαβω υποψη και τους δικους μου γνωστους, παρατηρω οτι στα χαρτια τουλαχιστον, οι ανω των 50 εμφανιζονται ως ατομα αμεμπτου ηθικης. Λες και τα καναμε εμεις πουτανα...



Ασε και το οξυμωρο, εισαι ελεεινος αν δεν κοβεις αποδειξη, αλλα αν κανεις την γυναικα ταρανδο ειναι οκ. Μονο στον φπα πρεπει να υπαρχουν ηθικες αναστολες...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
καμια αυξηση σε  ΔΥ,μονο σε χαμηλοσυνταξιουχους που περνουν 300-400 ευρω.
απο καπου πρεπει να αρχισουμε,μετα εχει ο θεος,και μη μου πεις οτι στα 370 χιλιαρικα δεν ειναι και μαυρα μεσα γιατι θα πεις μαλακια,λοιπον σταματα να κανεις τον φοροαστυφυλακα οταν βγαινεις να πιεις τα ουισκια σου...


εντάξει τα έχει ο θεός και τα αλάχ βάρ κλπ έχω βαρεθεί να τα ακούω...

παλληκάρι μου 29 έτη μισθωτός είμαι εγώ και η γυναίκα μου...

ποτέ στην ζωή μου δεν εργάστηκα σαν ελεύθερος επαγγελματίας (επειδή ίσως δεν το τόλμησα ή στηρίχθηκα σε επενδύσεις που κάνουν άλλοι),ούτε σε οικογενειακή επιχείρηση (διότι απλά ουδέποτε υπήρξε τέτοια τόσο στην δικιά μου οικογένεια όσο και στην οικογένεια της γυναίκας μου), ούτε σαν μικρο-μεσαιο-μεγαλο αγρότης για να εισπράττω επιδοτήσεις (γιατί πολύ απλά η οικογένεια μου λόγω προσφυγιάς δεν κατείχε, κατέχει ή θα αποκτήσει ούτε τετραγωνικό μέτρο γής εκτός φυσικα από τα χιλιοστα που έχω στην οριζόντια ιδιοκτησία στην πολυκατοικία που μένω ή το οικόπεδο στο οποίο έχω χτίσει το εξοχικό μου)..

απλά ήμουν, είμαι και ευελπιστώ (αν είμαι καλά από υγεία) να συνεχίσω να είμαι καλοπληρωμένος λόγω γνώσεων, εξειδίκευσης και ικανοτήτων (τις οποίες γνώσεις, εξειδικεύσεις και ικανότητες δεν τις βρήκα τις έφτιαξα και πλήρωσα γιαυτό τόσο σε χρήμα όσο και σε χρόνο και προσπάθεια) για καμμιά δεκαετία ακόμη..

και καλό χρήμα έβγαλα από το χρηματιστήριο δεν μπορώ να πώ βέβαια και πλήρωσα κάθε φόρο που προβλέπεται γιαυτά (είτε στις αγοραπωλησίες μετοχών είτε φόρους μερισμάτων με 45% φυσικά)..

και καλό χρήμα έβγαλα εργαζόμενος εκτός Ελλάδος σε χώρες που οι περισσότεροι Ελληνες τις ακούνε και φοβούνται και να εκφέρουν τα ονόματα τους...

αυτά...

 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.394
Κριτικές
36
Like
37.863
Πόντοι
18.565
κάνε το και σύ ΑΕ ή ΕΠΕ να περνάς αυτά τα έξοδα και εσύ...
και η Μερσεντές που τα έξοδα δικαιολογεί θα πρέπει να ανήκει στην εταιρεία και όχι να είναι σε όνομα μετόχου
και αν είναι ενοικιαζόμενο τότε θα πρέπει να δηλώσει οδηγό στην εταιρεία ενοικίασης ο οποίος θα πρέπει να είναι εργαζόμενος της ΑΕ αλλιως η δαπάνη δεν εκπίπτει αλλά και η ασφάλεια του αυτοκινήτου δεν τον καλύπτει...

και τα μέλη του ΔΣ για τις αμοιβές που εισπράττουν πληρώνουν 35% φορο ανεξάρτητα από το ύψος τους..

και το αποθεματικό πρέπει σε κάθε περίπτωση να το έχεις διαθέσιμο και πρέπει να το χρησιμοποιήσεις μέσα σε τρία χρόνια από τον σχηματισμό του για επένδυση (δηλαδή για αγορά εξοπλισμού κλπ)... αλλιώς πληρώνεις τον φόρο αναδρομικά και έντοκα..

και για τα λουλούδια που θα πετάξει στην σκυλού στην παραλιακή θα πρέπει να ζητήσει τιμολόγιο που σημαίνει ότι θα πληρώσει 23% ΦΠΑ και το μαγαζί θα φορολογηθεί με 35% για το κέρδος που θα βγάλει από αυτά..

πάμε παρακάτω...
Δεν βλεπω τι διαφορα υπαρχει αν η Μερσεντες ανηκει στην εταιρια και οχι
σε αυτον που του ανηκει η εταιρια, δεν βλεπω τι διαφορα υπαρχει αν βαλει τον
κηπουρο της βιλας του σαν οδηγο και μαλιστα να δικαιολογειται και ο μισθος του
σαν εξοδο της εταιριας του, και δεν βλεπω τι διαφορα υπαρχει αν το αποθεματικο
το χρησιμοποιησει για να αγορασει εξοπλισμο η καινουργια μερσεντες η οποια μπορει
να χαρακτηρισθει ως εξοπλισμος της εταιρειας. Οσο για τα λουλουδια και τα ταξιδια
που πληρωνει ΦΠΑ 23% οπως ξερεις αυτος εκπιπτει απο το ΦΠΑ που εχει να πληρωνει
απο τη πωληση των προιοντων του- υπηρεσιων του.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Aν λαβω υποψη και τους δικους μου γνωστους, παρατηρω οτι στα χαρτια τουλαχιστον, οι ανω των 50 εμφανιζονται ως ατομα αμεμπτου ηθικης. Λες και τα καναμε εμεις πουτανα...



Ασε και το οξυμωρο, εισαι ελεεινος αν δεν κοβεις αποδειξη, αλλα αν κανεις την γυναικα ταρανδο ειναι οκ. Μονο στον φπα πρεπει να υπαρχουν ηθικες αναστολες...

γιατί ρε φιλαράκο... την γυναίκα μαζί την έχουμε για να παραξηγηθείς και να κάνεις παρατήρηση??

ενώ τον ΦΠΑ μαζί τον πληρώνουμε και όλοι πρέπει να έχουμε μερίδιο στον κοινό κορβανά... 
 

Επισκέπτης
Ασε και το οξυμωρο, εισαι ελεεινος αν δεν κοβεις αποδειξη, αλλα αν κανεις την γυναικα ταρανδο ειναι οκ. Μονο στον φπα πρεπει να υπαρχουν ηθικες αναστολες...

Για μένα είσαι ελεεινός αν είσαι λαμόγιο τόσο στα επαγγελματικά όσο και στα προσωπικά.

Αλλά μου κάνει εντύπωση ρε πούστη πόσο ηλίθιος είναι αυτός ο ελληνικός λαός. Εδώ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΒΟΥΙΖΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΘΟΡΑ και έχεις κάποιους που ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ να λένε ακόμα και σήμερα ότι φοροδιαφεύγουν.

Ρε μαλάκες, πραγματικά τώρα... ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΤΟ ΛΕΤΕ?
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Για μένα είσαι ελεεινός αν είσαι λαμόγιο τόσο στα επαγγελματικά όσο και στα προσωπικά.

Αλλά μου κάνει εντύπωση ρε πούστη πόσο ηλίθιος είναι αυτός ο ελληνικός λαός. Εδώ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΒΟΥΙΖΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΘΟΡΑ και έχεις κάποιους που ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ να λένε ακόμα και σήμερα ότι φοροδιαφεύγουν.

Ρε μαλάκες, πραγματικά τώρα... ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΤΟ ΛΕΤΕ?

μπορεί το ψάρι να βρωμάει από το κεφάλι... αλλά του ανθρώπου πρώτα τα ποδάρια αρχίζουν να μυρίζουν...
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
17
Πόντοι
166
εντάξει τα έχει ο θεός και τα αλάχ βάρ κλπ έχω βαρεθεί να τα ακούω...

παλληκάρι μου 29 έτη μισθωτός είμαι εγώ και η γυναίκα μου...

ποτέ στην ζωή μου δεν εργάστηκα σαν ελεύθερος επαγγελματίας (επειδή ίσως δεν το τόλμησα ή στηρίχθηκα σε επενδύσεις που κάνουν άλλοι),ούτε σε οικογενειακή επιχείρηση (διότι απλά ουδέποτε υπήρξε τέτοια τόσο στην δικιά μου οικογένεια όσο και στην οικογένεια της γυναίκας μου), ούτε σαν μικρο-μεσαιο-μεγαλο αγρότης για να εισπράττω επιδοτήσεις (γιατί πολύ απλά η οικογένεια μου λόγω προσφυγιάς δεν κατείχε, κατέχει ή θα αποκτήσει ούτε τετραγωνικό μέτρο γής εκτός φυσικα από τα χιλιοστα που έχω στην οριζόντια ιδιοκτησία στην πολυκατοικία που μένω ή το οικόπεδο στο οποίο έχω χτίσει το εξοχικό μου)..

απλά ήμουν, είμαι και ευελπιστώ (αν είμαι καλά από υγεία) να συνεχίσω να είμαι καλοπληρωμένος λόγω γνώσεων, εξειδίκευσης και ικανοτήτων (τις οποίες γνώσεις, εξειδικεύσεις και ικανότητες δεν τις βρήκα τις έφτιαξα και πλήρωσα γιαυτό τόσο σε χρήμα όσο και σε χρόνο και προσπάθεια) για καμμιά δεκαετία ακόμη..

και καλό χρήμα έβγαλα από το χρηματιστήριο δεν μπορώ να πώ βέβαια και πλήρωσα κάθε φόρο που προβλέπεται γιαυτά (είτε στις αγοραπωλησίες μετοχών είτε φόρους μερισμάτων με 45% φυσικά)..

και καλό χρήμα έβγαλα εργαζόμενος εκτός Ελλάδος σε χώρες που οι περισσότεροι Ελληνες τις ακούνε και φοβούνται και να εκφέρουν τα ονόματα τους...

αυτά...
ρε τραμου τι μου λες την ιστορια της ζωης σου....ο καθενας εχει και απο μια....το οτι εγραψες τα παραπανω με δοση μελλο...δεν μου λεει τιποτα εμενα...το θεμα ειναι να μην κατηγορεις τους ελευθερους επαγγελματιες...γιατι η δικη σου καστα δεν ειναι καλητερη..
 
OP
OP
maturelover2013

maturelover2013

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2013
Μηνύματα
295
Κριτικές
14
Like
70
Πόντοι
11
εντάξει τα έχει ο θεός και τα αλάχ βάρ κλπ έχω βαρεθεί να τα ακούω...

παλληκάρι μου 29 έτη μισθωτός είμαι εγώ και η γυναίκα μου...

ποτέ στην ζωή μου δεν εργάστηκα σαν ελεύθερος επαγγελματίας (επειδή ίσως δεν το τόλμησα ή στηρίχθηκα σε επενδύσεις που κάνουν άλλοι),ούτε σε οικογενειακή επιχείρηση (διότι απλά ουδέποτε υπήρξε τέτοια τόσο στην δικιά μου οικογένεια όσο και στην οικογένεια της γυναίκας μου), ούτε σαν μικρο-μεσαιο-μεγαλο αγρότης για να εισπράττω επιδοτήσεις (γιατί πολύ απλά η οικογένεια μου λόγω προσφυγιάς δεν κατείχε, κατέχει ή θα αποκτήσει ούτε τετραγωνικό μέτρο γής εκτός φυσικα από τα χιλιοστα που έχω στην οριζόντια ιδιοκτησία στην πολυκατοικία που μένω ή το οικόπεδο στο οποίο έχω χτίσει το εξοχικό μου)..

απλά ήμουν, είμαι και ευελπιστώ (αν είμαι καλά από υγεία) να συνεχίσω να είμαι καλοπληρωμένος λόγω γνώσεων, εξειδίκευσης και ικανοτήτων (τις οποίες γνώσεις, εξειδικεύσεις και ικανότητες δεν τις βρήκα τις έφτιαξα και πλήρωσα γιαυτό τόσο σε χρήμα όσο και σε χρόνο και προσπάθεια) για καμμιά δεκαετία ακόμη..

και καλό χρήμα έβγαλα από το χρηματιστήριο δεν μπορώ να πώ βέβαια και πλήρωσα κάθε φόρο που προβλέπεται γιαυτά (είτε στις αγοραπωλησίες μετοχών είτε φόρους μερισμάτων με 45% φυσικά)..

και καλό χρήμα έβγαλα εργαζόμενος εκτός Ελλάδος σε χώρες που οι περισσότεροι Ελληνες τις ακούνε και φοβούνται και να εκφέρουν τα ονόματα τους...

αυτά...
μαγκια σου φιλε μου που εβγαλες χρημα απο τη σοφοκλεους και δυο φορες μαγκια σου που πληρωσες το φορο που αντιστοιχουσε σε αυτα.αυτοι ομως που εβγαλαν περισσοτερα απο σενα στο χρηματηστηριο εισαι σιγουρος οτι εκαναν το ιδιο?τεςπα θα μπορουσα να υποστηριξω την αποψη μου με πολλα επιχειρηματα αλλα δεν θα το κανω.ΤΟ ΛΥΠΗΡΟ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ?ΟΤΙ ΟΙ ΕΜΠΟΡΟΙ ΒΡΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ,ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ,ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΤΟΥΣ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ,ΟΙ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ.μας εχουν βαλει να ρουφιανευουμε ο ενας τον αλλον και η πλακα ποια ειναι?οτι εμεις θα τους ξαναβγαλουμε στην εξουσια.ειμαστε εθνος αναδελφο και γι'αυτο δεν υπαρχει μελλον γι'αυτο τον τοπο.λυπαμαι οσους εχουν παιδια και ακομα περισσοτερο τα παιδια τους.και οποιος με βριζει χωρις να με ξερει πολυ απλα τον γραφω στ΄αρχιδια μου.....
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
γιατί ρε φιλαράκο... την γυναίκα μαζί την έχουμε για να παραξηγηθείς και να κάνεις παρατήρηση??

ενώ τον ΦΠΑ μαζί τον πληρώνουμε και όλοι πρέπει να έχουμε μερίδιο στον κοινό κορβανά... 

Δεν ηταν σκοπος μου να θιξω τα προσωπικα σου(ο αναμαρτητος τον λιθο κλπ :grin: ), μονο να δειξω οτι εχεις δυο μετρα οσον αφορα την κριτικη που ασκεις σε επιπεδο ηθικης

Μου φαινεται παντως οτι ολα αυτα που λες, τα λες οντας φτιαγμενος. Κατσε λιγο να σκεφτεις οτι το παρτι που εστησε η γενια σου το γλεντησατε στο επακρο. Ολο και κατι πηρατε απο εκει σπιτι, εξοχικο, οικοπεδο, καλοπληρωμενες δουλειες , 370k στην τραπεζα και δεν ξερω τι αλλο. Και παντα ΠΑΣΟΚ και τα μυαλα στα καγκελα. Καλα περασατε ε?

Αν δεις τα ποστ που κανεις, μιλας λες και ειμαστε η Ελβετια ή σαν να προκειται να γινουμε ποτε. Γιατι? Γιατι εχεις φτιαχτει καλα στα 57, ενω οι αλλοι τωρα ξεκινανε στα 30 εχοντας να πληρωσουν το δικο σου παρτι



 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
ρε τραμου τι μου λες την ιστορια της ζωης σου....ο καθενας εχει και απο μια....το οτι εγραψες τα παραπανω με δοση μελλο...δεν μου λεει τιποτα εμενα...το θεμα ειναι να μην κατηγορεις τους ελευθερους επαγγελματιες...γιατι η δικη σου καστα δεν ειναι καλητερη..


εγώ πάντα μιλώ προσωπικά και δεν εκφράζω κανέναν πέραν του εαυτού μου... ευθαρσώς έχω δηλώσει ότι η ιδεολογία μου ταυτίζεται με το συμφέρον μου...

τους ελεύθερους επαγγελματίες τους κατηγορώ και θα συνεχίζω να τους κατηγορώ όσο συνεχίζουν το ίδιο τροπάρι καταληστεύοντας με τσεπώνοντας έναν φόρο που τους εμπιστεύτηκα να τον αποδώσουν στο κράτος εξ ονόματος μου...

δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν με τα κέρδη της επιχείρησης τους ας βάλουν μέσα όσες προσωπικές δαπάνες μπορούν έτσι ώστε να μειώσουν τα καθαρό και φορολογητέο τους κέρδος.. έτσι και αλλιώς μετακύλιση κάνουν της φορολογικής υποχρέωσης σε κάποιον άλλον επιχειρηματία ο οποίος θα παρουσιάσει αυξημένα κέρδη και θα φορολογηθεί γιαυτα...

τον ΦΠΑ όμως, ο οποίος είναι δικά μου λεφτά δεν επιτρέπω να τον κλέβουνε διότι κλέβουνε εμένα προωπικά... και θα τους γαμάω τα πρέκια όπου τους πετυχαίνω και όπως μπορώ...

όπως και θα γαμίσω τον εργοδότη μου αν δεν πληρώσει το ΙΚΑ και τον ΦΜΥ που είναι δικά μου λεφτά και τα κρατάει με σκοπό να τα αποδώσει το ίδιο θα κάνω με τον ΦΠΑ...

τέλος...
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.394
Κριτικές
36
Like
37.863
Πόντοι
18.565
Και φυσικα εγω ο Ελληνας φταιω για τη κατασταση που ειμαι σημερα.
Εγω φταιω που ειμουνα χειροκροτητης και ανεμιζα τη κομματικη
σημαια για να με διορισει στο δημοσιο και να φτιαξει κομματικη
βαση ο καθε τυχαρπαστος πολιτικαντης.
Εγω φταιω που επαιζα στο χρηματηστηριο για να τζογαρω και οχι
για να επενδυσω και αφηνα παλι τους τυχαρπαστους διοικητες
οργανισμων και ασφαλιστικων φορεων να τζογαρουν και αυτοι
τα αποθεματικα των ασφαλιστικων μου ταμειων και να τα αδειασουν
ετσι ωστε τωρα να μην εχουν φαρμακα οι καρκινοπαθεις οπως ειπε
σε προηγουμενο ποστ ενας φιλος.
Φυσικα εγω φταιω για την καταντια μου.
(Προσωπικα δεν εχω κανει τιποτα απο τα παραπανω αλλα δεν
αποποιουμαι των ευθυνων μου γιατι οταν εβλεπα να γινονται
ολα αυτα δεν βγηκα στους δρομους να φωναζω.)
Kαι οπως λεει ο φιλος καταντησαμε να ενοχοποιει η μια ταξη την αλλη......
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
17
Πόντοι
166
εγώ πάντα μιλώ προσωπικά και δεν εκφράζω κανέναν πέραν του εαυτού μου... ευθαρσώς έχω δηλώσει ότι η ιδεολογία μου ταυτίζεται με το συμφέρον μου...

τους ελεύθερους επαγγελματίες τους κατηγορώ και θα συνεχίζω να τους κατηγορώ όσο συνεχίζουν το ίδιο τροπάρι καταληστεύοντας με τσεπώνοντας έναν φόρο που τους εμπιστεύτηκα να τον αποδώσουν στο κράτος εξ ονόματος μου...

δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν με τα κέρδη της επιχείρησης τους ας βάλουν μέσα όσες προσωπικές δαπάνες μπορούν έτσι ώστε να μειώσουν τα καθαρό και φορολογητέο τους κέρδος.. έτσι και αλλιώς μετακύλιση κάνουν της φορολογικής υποχρέωσης σε κάποιον άλλον επιχειρηματία ο οποίος θα παρουσιάσει αυξημένα κέρδη και θα φορολογηθεί γιαυτα...

τον ΦΠΑ όμως, ο οποίος είναι δικά μου λεφτά δεν επιτρέπω να τον κλέβουνε διότι κλέβουνε εμένα προωπικά... και θα τους γαμάω τα πρέκια όπου τους πετυχαίνω και όπως μπορώ...

όπως και θα γαμίσω τον εργοδότη μου αν δεν πληρώσει το ΙΚΑ και τον ΦΜΥ που είναι δικά μου λεφτά και τα κρατάει με σκοπό να τα αποδώσει το ίδιο θα κάνω με τον ΦΠΑ...

τέλος...
tι να σου πω..κλασικη νοοτροποια ελληνα βολεμενου με μεσο στο δημοσι...χαιρω πολυ.. τελος....
 

Επισκέπτης
μαγκια σου φιλε μου που εβγαλες χρημα απο τη σοφοκλεους και δυο φορες μαγκια σου που πληρωσες το φορο που αντιστοιχουσε σε αυτα.αυτοι ομως που εβγαλαν περισσοτερα απο σενα στο χρηματηστηριο εισαι σιγουρος οτι εκαναν το ιδιο?τεςπα θα μπορουσα να υποστηριξω την αποψη μου με πολλα επιχειρηματα αλλα δεν θα το κανω.ΤΟ ΛΥΠΗΡΟ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ?ΟΤΙ ΟΙ ΕΜΠΟΡΟΙ ΒΡΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ,ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ,ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΤΟΥΣ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ,ΟΙ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ.μας εχουν βαλει να ρουφιανευουμε ο ενας τον αλλον και η πλακα ποια ειναι?οτι εμεις θα τους ξαναβγαλουμε στην εξουσια.ειμαστε εθνος αναδελφο και γι'αυτο δεν υπαρχει μελλον γι'αυτο τον τοπο.λυπαμαι οσους εχουν παιδια και ακομα περισσοτερο τα παιδια τους.και οποιος με βριζει χωρις να με ξερει πολυ απλα τον γραφω στ΄αρχιδια μου.....

Γράψε με στα αρχίδια σου αλλά να ξέρεις ότι ΕΣΥ είσαι αυτός που δεν σέβεσαι τον συμπολίτη σου όταν δεν κόβεις απόδειξη. Εγώ μπορεί να σε βρίζω εσένα και τους Έλληνες γενικά αλλά έχω ήσυχη τη συνείδησή μου. Αυτοί που πρέπει ΝΑ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ για την κατάντια αυτής της κωλοχώρας είναι οι Ελληναράδες που το παίζουν εχθροί της τρόικας και από πίσω είναι χωμένοι μέσα στα σκατά, τη διαφθορά και τη φοροδιαφυγή. Και όπως έγραψε ο tramountana, δεν φταίει μόνο το κεφάλι του ψαριού αλλά και η ουρά. Καλά κάνει λοιπόν η τρόικα τώρα και μας γαμάει γιατί ΜΑΣ ΠΗΡΑΝΕ ΧΑΜΠΑΡΙ. Δεν φταίνε μόνο οι πολιτικοί μας, φταίει η γαμημένη νοοτροπία του Έλληνα που λέει "ΟΛΟΙ ΚΛΕΒΟΥΝ ΑΡΑ ΘΑ ΚΛΕΨΩ ΚΙ ΕΓΩ". Ζήτω η τρόικα!   :rockon:
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.394
Κριτικές
36
Like
37.863
Πόντοι
18.565
γιατί ρε φιλαράκο... την γυναίκα μαζί την έχουμε για να παραξηγηθείς και να κάνεις παρατήρηση??

ενώ τον ΦΠΑ μαζί τον πληρώνουμε και Ο Λ Ο Ι πρέπει να έχουμε μερίδιο στον κοινό κορβανά...  
Ακριβως αυτο το ολοι ειναι που πρεπει να ισχυει. Οταν ομως εμενα οπως και εσενα
το κρατος δεν σου εχει εμπνευσει το συναισθημα της δικαιοσυνης και αισθανεσαι μαλακας....
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
πάμε πάλι γιατί το νταβαντούρι σήμερα στην δουλειά αναμένεται μετά τις 4 το απόγευμα...

Δεν ηταν σκοπος μου να θιξω τα προσωπικα σου(ο αναμαρτητος τον λιθο κλπ :grin: ), μονο να δειξω οτι εχεις δυο μετρα οσον αφορα την κριτικη που ασκεις σε επιπεδο ηθικης

λάθος συσχετισμό κάνεις εδώ.. ο ορισμός του τι είναι ηθικό και τι είναι ανήθικο σε αυστηρά προσωπικά θέματα είναι προσωπικός και μόνο οι μουλάδες και οι δεσποτάδες επεμβαίνουν εκεί που τους πέρνει..

Μου φαινεται παντως οτι ολα αυτα που λες, τα λες οντας φτιαγμενος. Κατσε λιγο να σκεφτεις οτι το παρτι που εστησε η γενια σου το γλεντησατε στο επακρο. Ολο και κατι πηρατε απο εκει σπιτι, εξοχικο, οικοπεδο, καλοπληρωμενες δουλειες , 370k στην τραπεζα και δεν ξερω τι αλλο. Και παντα ΠΑΣΟΚ και τα μυαλα στα καγκελα. Καλα περασατε ε?

κατ αρχήν εγώ δεν σε έβρισα και δεν σε αποκάλεσα πούστη ΠΑΣΟΚ, ούτε μαλάκα ΝΔ , ούτε ηλίθιο ΣΥΡΙΖΑ ...  :grin: .. όπως έχω πολλές φορές δηλώσει είμαι οπαδός του φιλελευθερισμού και φανατικός Θατσεριστής...

και από το πάρτυ αυτό που στήθηκε δεν οφελήθηκε μόνο η δικιά μας γενιά αλλά και τα παιδιά που σήμερα σκούζουν ότι τους "στερήσαμε τα όνειρα" (λες και το όνειρο είναι κάτι το οποίο δωρίζεται ή κάτι που έχει κάποιος υποχρέωση να σου το δώσει) με τρυφηλή ζωή, λιγώτερη προσπάθεια (στα σχολεια, πανεπιστήμια κλπ), με γκατζετάκια και συναφή, με αυτοκίνητο από τα 18 αγορασμένο από τον μπαμπάκα, τα ιδιωτικά σχολεία, τα βραδυνά μπαράκια και το παχυλό χαρτζιλίκι και κυρίως με την λογική της ήσσονος προσπαθείας που σας βάλαμε στο μυαλό (θεωρώ αυτό σαν το μεγαλύτερο έγκλημα της γενιάς μου)

Αν δεις τα ποστ που κανεις, μιλας λες και ειμαστε η Ελβετια ή σαν να προκειται να γινουμε ποτε. Γιατι? Γιατι εχεις φτιαχτει καλα στα 57, ενω οι αλλοι τωρα ξεκινανε στα 30 εχοντας να πληρωσουν το δικο σου παρτι

Ελβετία δεν είμαστε και δεν πρόκειται να γίνουμε ΠΟΤΕ αν δεν αλλάξουμε νοοτροπία σαν άτομα πρώτα πρώτα... αν αλλάξουμε νοοτροπία μπορούμε να γίνουμε (όχι χωρίς κόπο φυσικά) και μάλιστα σε όχι πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα...

και εγώ όταν ξεκίνησα κάποιο παλιότερο πάρτυ ξεπλήρωσα και με το παραπάνω... ξεπλήρωσα τα αγαθά του εμφυλίου συμμοριτοπόλεμου, ξεπλήρωσα τις μαλακίες της χούντας, ξεπλήρωσα την επιστράτευση του 74 και τα δύσκολα χρόνια μετά από αυτήν και την οικονομική αιμοδοσία στην Κύπρο για πολλά πολλά χρόνια ...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ακριβως αυτο το ολοι ειναι που πρεπει να ισχυει. Οταν ομως εμενα οπως και εσενα
το κρατος δεν σου εχει εμπνευσει το συναισθημα της δικαιοσυνης
και αισθανεσαι μαλακας....

αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να το καταστρέψουμε το κράτος.. σημαίνει ότι πρέπει να προσπαθήσουμε να το βελτιώσουμε...
και ο καθένας θα πρέπει να βάλει την δικιά του πέτρα στην βελτίωση, να κάνει την δικιά του πρόταση και το κυριώτερο να αλλάξει την δική του στάση ...

αυτά περί γκρεμίσματος των πάντων και ξαναστησίματος από την αρχή απαντώνται μόνο είς την ελληνικήν μυθολογίαν (κάτι για τον φοίνικα που αναγεννάται από τις στάχτες του), ατον μύθο της Δήμητρας και της Περσεφόνης, στο παραμύθι του ευαγγελίου και στο πουλί της χούντας...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom