Νέα

αποδειξη αγορας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα maturelover2013
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 318
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ζητατε αποδειξη λιανικης πωλησης?

  • φυσικα.το κρατος πρεπει να εισπρατει το φ.π.α για να εχουμε παροχες.

    Ψήφοι: 28 45,9%
  • οχι βεβαια.γιατι για να συντηρουμε τις πισινες και τα σπιτια του αντωνακη,του μπενυ κ.λ.π?

    Ψήφοι: 17 27,9%
  • δεν με νοιαζει,οτι να'ναι

    Ψήφοι: 16 26,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    61
Εγγρ.
26 Απρ 2012
Μηνύματα
4.684
Κριτικές
8
Like
41
Πόντοι
16
λάθος... ο ισολογισμός είναι μια διπλογραφική αποτύπωση των πράξεων μιας επιχείρησης... και απέχει πάρα πολύ το κέρδος που φαίνεται στο τέλος του ισολογισμού από αυτό στο οποίο υπολογίζεται ο φόρος της εταιρείας...

για παράδειγμα μια  εταιρεία λογίζει αποσβέσεις επί ασωμάτων ακινητοποιήσεων και συναφών δικαιωμάτων (πχ πατέντες οι οποίες έχουν ημερομηνία λήξης) αλλά αυτές δεν αναγνωρίζονται ως εξοδα...

μια εταιρεία μπορεί να καταχωρεί στα έξοδα της τα καύσιμα των αυτοκινήτων πχ του προισταμένου λογιστηρίου αλλά αυτό δεν της δίνει και το δικαίωμα να τα εκπέσει.. στην πράξη ακόμη και για αυτοκίνητα πωλητών μόνο το 1/3 των καυσίμων αναγνωρίζεται.. βεβαίως αυτό δεν ισχύει για τα καύσιμα που χρησιμοποιούνται στην παραγωγή ή την διακίνηση (πχ για τα φορτηγά).. μπορεί στον ισολογισμό να εμφανιστούν ως έξοδα αλλά στην δήλωση που κάνει στην εφορία τα βγάζει...

επίσης κάθε χρόνο μια εταιρεία έχει δικαίωμα να βάλει στο παθητικό της και να δημιουργήσει ένα αποθεματικό προβλέψεις (πχ αποζημιώσεις προσωπικού, προβλέψεις κινδύνων, προβλέψεις επισφαλειών).. αυτές μειώνουν τα κέρδη της χρονιάς (των αποτελεσμάτων χρήσης) αλλά φορολογικά δεν εκπίπτουν (τουλάχιστον όλα)...

γιαυτό ποτέ δεν κοιτάμε μόνον τα κέρδη στα αποτελέσματα χρήσης αν θέλουμε να κάνουμε μια στοιχειώδη αξιολόγηση της οικονομικής κατάστασης μιας εταιρείας.. επίσης ποτέ δεν κοιτάμε τα κέρδη αλλά τον φόρο που υπολογίστηκε... και ο οποίος φυσικά δεν υπολογίζεται πάνω στα κέρδη που λέει ο ισολογισμός αλλά σε αλλο ποσό πολύ μεγαλύτερο..


  Γι αυτό εχουμε τους λογιστές ΤΡΑΜΟΥ και τους πληρώνουμε...

Για να φροντιζουν αυτη η ψαλίδα να είναι όσο πιο μικρή γίνεται, έως μηδενική.


  Δεν λέμε κάτι διαφορετικό. Με μικροδιαφορές το ίδιο πράγμα λες.


Στην εταιρεία πάντως που συνεργάζομαι οι βενζίνες των αυτοκινήτων "περνάνε" όλες μέσα.

  Ούτε έχω ακούσει ποτέ πως περνάει μόνο το 1/3 αυτών όπως λες.

Ίσως έχει να κάνει και με το αντικείμενο της κάθε μιας. Είναι κάτι που δεν το γνωρίζω αν είναι έτσι.


 
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
  Γι αυτό εχουμε τους λογιστές ΤΡΑΜΟΥ και τους πληρώνουμε...

Για να φροντιζουν αυτη η ψαλίδα να είναι όσο πιο μικρή γίνεται, έως μηδενική.


  Δεν λέμε κάτι διαφορετικό. Με μικροδιαφορές το ίδιο πράγμα λες.


Στην εταιρεία πάντως που συνεργάζομαι οι βενζίνες των αυτοκινήτων "περνάνε" όλες μέσα.

  Ούτε έχω ακούσει ποτέ πως περνάει μόνο το 1/3 αυτών όπως λες.

Ίσως έχει να κάνει και με το αντικείμενο της κάθε μιας. Είναι κάτι που δεν το γνωρίζω αν είναι έτσι.


 

ρε σου είπε κανένας ότι δεν περνάνε στα βιβλία??

από κεί και πέρα γίνεται αναμόρφωση για την δήλωση.. και ειδικά τωρα που οι επιχειρήσεις που ελέγχονται από ορκωτούς ελεγκτές πρέπει να παρουν και φορολογικό πιστοποιητικό από αυτούς τα πράγματα έχουν σφίξει...
 

Επισκέπτης
Δεν μίλησε κανείς για εικονικά τιμολόγια.

[...]

Το κόλπο με τους μεγαλους για να κλέψουν  παίζεται αλλού. ΣΤα έξοδα.

Ωραία, αυτό σου λέω. Είτε εικονικά τιμολόγια ή εικονικά έξοδα, αν θέλει η εφορία μπορεί να τα εντοπίσει. Δεν είναι τόσο απλό όσο το παρουσιάζεις. Αυτοί που τρέξανε να κάνουν την περαίωση τις προάλλες ήταν κυρίως επιχειρηματίες με εικονικά έξοδα που φοβόντουσαν μήπως τους γίνει έλεγχος και αποκαλυφθούν. Δεν είναι τόσο απλό.

Τέλος πάντων, τι να συζητάμε τώρα? Αυτά μας έχουν κάνει να ντρεπόμαστε που είμαστε Έλληνες. Ο ανταγωνισμός στη λαμογιά και την απάτη!   :uglystupid:
 
Εγγρ.
26 Απρ 2012
Μηνύματα
4.684
Κριτικές
8
Like
41
Πόντοι
16
Ωραία, αυτό σου λέω. Είτε εικονικά τιμολόγια ή εικονικά έξοδα, αν θέλει η εφορία μπορεί να τα εντοπίσει. Δεν είναι τόσο απλό όσο το παρουσιάζεις. Αυτοί που τρέξανε να κάνουν την περαίωση τις προάλλες ήταν κυρίως επιχειρηματίες με εικονικά έξοδα που φοβόντουσαν μήπως τους γίνει έλεγχος και αποκαλυφθούν. Δεν είναι τόσο απλό.

Τέλος πάντων, τι να συζητάμε τώρα? Αυτά μας έχουν κάνει να ντρεπόμαστε που είμαστε Έλληνες. Ο ανταγωνισμός στη λαμογιά και την απάτη!   :uglystupid:


  Οι ξενοι είναι χειρότεροι. Εγώ δεν ντρέπομαι καθόλου να λέω πως είμαι Έλληνας πάντως.

  Οι ψιλοαπάτες που κάνουμε εμείς εδώ φαντάζουν τίποτα μπροστά σε αυτά που κάνουν οι ξένοι.


  Δυστυχώς έτσι είναι ο κόσμος.

όποιος μπορεί ακολουθεί.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
αααα ναι.. και οι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν κλέβουν την εφορία αλλά μόνο οι μεγάλες επιχειρήσεις

Η Λίστα με τους μεγαλοοφειλέτες του Δημοσίου 2012

Το υπουργείο Οικονομικών έδωσε στη δημοσιότητα λίστα με τα ονόματα 4.151 οφειλετών του Δημοσίου, βάσει των στοιχείων που ήταν διαθέσιμα στις 25 Νοεμβρίου του 2011. Συνολικά, οι οφειλές που περιλαμβάνονται στη λίστα φτάνουν τα 14.877.807.564 ευρώ.

Δείτε ολόκληρη τη λίστα πιο κάτω ή στη διεύθυνση
Η λίστα που αναρτήθηκε στο δικτυακό τόπο της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων περιλαμβάνει οφειλέτες που χρωστούν από 952 εκατ. ευρώ έως 172.000 περίπου.

Σε εφαρμογή της εγκυκλίου του Υπουργείου Οικονομικών ΠΟΛ 1185/2011 δημοσιοποιείται κατάσταση φυσικών προσώπων με βασική οφειλή προς το Δημόσιο άνω των 150.000 ΕΥΡΏ και διευκρινίζοντε τα εξής:

Στην κατωτέρω κατάσταση η βασική οφειλή εμφανίζεται σε δύο στήλες σύμφωνα με την πηγή προέλευσής της (Δ.Ο.Υ. / Τελωνείο).

Τα στοιχεία της κατάστασης αντλήθηκαν με βάση τα οριζόμενα στο αρθρ. 2 ΠΟΛ 1185/2011 με ημερομηνία εξαγωγής 25/11/2011, αφορούν σε ληξιπρόθεσμες δόσεις οφειλών με ημερομηνία λήξης έως 25/11/2010 και με προσαυξήσεις εκπρόθεσμης καταβολής έως την ημερομηνία άντλησης 25/11/2011.

Στην κατωτέρω κατάσταση δεν περιλαμβάνονται οφειλές οι οποίες έχουν υπαχθεί σε διευκόλυνση τμηματικής καταβολής ή σε νομοθετική ρύθμιση τμηματικής καταβολής, οι οφειλές για την καταβολή των οποίων έχει διαταχθεί αναστολή με δικαστική απόφαση σύμφωνα με τα οριζόμενα στο αρθ.3 ΠΟΛ 1185/2011, οι οφειλές υπό δικαστική αμφισβήτηση καθώς και οι οφειλές ανηλίκων, αποβιωσάντων και πτωχών.

Συμπεριλήφθηκαν όμως πλέον των οφειλών που αφορούν σε Κ.Α.Ε. προϋπολογισμού και οφειλές που έχουν βεβαιωθεί στους κωδικούς αριθμούς εσόδων που αφορούν στα Κεφάλαια Ασφαλίσεως Χρηματοδοτήσεων εκ Κεφαλαίων ή εγγυήσει του Ελληνικού Δημοσίου (ΚΑΧ-ΚΕΕΔ) και σε καταργούμενους ειδικούς λογαριασμούς οι οποίοι βάσει αποφάσεων υπάγονται στα έσοδα προϋπολογισμού.

Η άντληση των στοιχείων, πραγματοποιήθηκε σύμφωνα με τα στοιχεία των βάσεων δεδομένων των Πληροφοριακών Συστημάτων TAXIS/ICIS όπως αυτά ενημερώνονται και συντηρούνται από τις Δ.Ο.Υ./ Τελωνεία σύμφωνα με τα οριζόμενα στη σχετική ΠΟΛ 1185/2011.

Σε περίπτωση που για οποιοδήποτε λόγο η ενημέρωση των βάσεων δεδομένων των Πληροφοριακών Συστημάτων TAXIS/ICIS από τις ΔΟΥ/Τελωνεία κατά την ημέρα άντλησης δεν ταυτίζεται με τα διαθέσιμα στις υπηρεσίες αυτές στοιχεία, τότε ενδεχομένως να μην υπάρχει ορθή αποτύπωση των ανά οφειλέτη αντλούμενων στοιχείων ληξιπρόθεσμων οφειλών.

Η αποκατάσταση των περιπτώσεων αυτών θα γίνεται μετά την δημοσιοποίηση σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 7 της ΠΟΛ 1185/2011 σχετικά με τη διαδικασία άρσης/διόρθωσης δημοσιοποίησης εγγραφής.



αααα ναι και να δούμε μερικά λελούδια της λίστας αυτής το συνολικό ποσο της οποίας ανέρχεται σε 14,8 δις ευρώ...

Άνεργη με χρέος 239 εκατ. ευρώ, αγρότης με οφειλή 25 εκατ. ευρώ, αλλά και ο «Mr 1 δισ.» που βρίσκεται προφυλακισμένος για ανεξόφλητες υποχρεώσεις, είναι μεταξύ των 4.151 μεγαλοοφειλετών του Δημοσίου, που χρωστούν συνολικά 14,8 δισ. ευρώ!

Εκτός από τους γνωστούς Γιώργο Κοσκωτά, Παύλο Ψωμιάδη, Γιώργο Μπατατούδη και Τόλη Βοσκόπουλο, στη μακροσκελή λίστα συμπεριλαμβάνονται και άνθρωποι της «διπλανής πόρτας», οι οποίοι μπορεί να μην είναι τόσο γνωστοί όσο τα παραπάνω πρόσωπα, άνετα όμως θα μπορούσαν να τους κάνουν μάθημα με αντικείμενο «Πώς μπορείς να κλέψεις το Δημόσιο».

Το newsbomb έψαξε και σας αποκαλύπτει με ονοματεπώνυμο και στοιχεία το TOP 5 των μεγαλοοφειλετών, σύμφωνα και με το υπουργείο Οικονομικών, στους οποίους επεβλήθησαν πρόστιμα – «μαμούθ» για εικονικά τιμολόγια.

«O Mr 1 δισ.»

Στην κορυφή της λίστας των μεγαλοοφειλετών βρίσκεται ο Νίκος Κασιμάτης, ο οποίος εμφανίζεται να οφείλει 952.087.781,55! Πρόκειται για τον λογιστή από τη Θεσσαλονίκη, ο οποίος ενεπλάκη στο μεγάλο σκάνδαλο με την παράνομη επιστροφή ΦΠΑ ύψους 60 εκατ. ευρώ από ιδιοκτήτες εταιρειών «μαϊμού», που παρουσίαζαν εικονικές εξαγωγές. Σήμερα ο Κασιμάτης βρίσκεται στη φυλακή.

«Ο ιδιωτικός υπάλληλος»

Στη δεύτερη θέση της λίστας είναι ο Ευάγγελος Σιέμπος, που οφείλει 320.699.493,83. Δηλώνει ιδιωτικός υπάλληλος, κατοικεί στο Χαλάνδρι, ενώ τα πρόστιμα και οι φόροι που του έχουν βεβαιωθεί, αφορούν εικονικά τιμολόγια για τα έτη 1997-2001. Είναι χαρακτηριστικό, ότι στη φορολογική του δήλωση το 2001 παρουσίασε μηδενικό εισόδημα! Έχουν ασχοληθεί με την υπόθεσή του δύο εφορίες, η ΔΟΥ Χαλανδρίου (η οποία και βεβαίωσε τα πρόστιμα) και η ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού, κάτι που σημαίνει, ότι ίσως σήμερα το «πουλάκι» να έχει πετάξει εκτός ελληνικών συνόρων.

«Η ανεπάγγελτη»

Η Ελένη Καρυδοπούλου από τη Νεάπολη Θεσσαλονίκης είναι η πρώτη γυναίκα που εμφανίζεται στην «καυτή» λίστα και συγκεκριμένα στην τρίτη θέση. Αν και δηλώνει ανεπάγγελτη, εμφανίζεται να οφείλει 239.912.655,34. Το 2001 παρουσίασε μηδενικό εισόδημα, ενώ τα πρόστιμα αφορούν τα έτη 2000 έως 2009.

«Η σιδηρά κυρία»

Μπορεί να λυγίζει σίδερα, αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει από τη δαγκάνα του υπουργείου Οικονομικών. Η 34χρονη Ε.Οικονόμου, τέταρτη στη λίστα των μεγαλοοφειλετών με χρέος 216.725.814,75 ευρώ, κατοικεί στο Π. Φάληρο και επαγγέλλεται έμπορος σιδηρικών και εργαλείων. Ενδεικτικά, η ΔΟΥ Αγίου Δημητρίου της έχει βεβαιώσει πρόστιμα 18 εκατ. ευρώ, ενώ η ΔΟΥ Π. Φαλήρου 15 εκατ. ευρώ.

«Ο μισθωτός»

Ο Σταύρος Γεωργιτσογιαννάκος από τον Άλιμο συμπληρώνει το TOP 5 των μεγαλοοφειλετών. Σύμφωνα με το υπουργείο Οικονομικών χρωστάει 166.657.462,18 ευρώ. Έχει υποβάλλει μόλις μία φορολογική δήλωση και συγκεκριμένα το 2008, οπότε και δήλωσε εισόδημα 12.000 ευρώ.

Στη λίστα συμπεριλαμβάνονται εκατοντάδες ακόμη πρόσωπα, που εμφανίζονται να χρωστούν εκατομμύρια ευρώ, αν και οι ίδιοι δηλώνουν πενιχρά εισοδήματα.

Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση του ιδιωτικού υπαλλήλου από τη Νεάπολη Θεσσαλονίκης Σταύρου Κατέβα, ο οποίος βρίσκεται στην ένατη θέση της λίστας με χρέος 142.778.091,84 ευρώ. Ο 62χρονος έχει υποβάλλει τρεις φορολογικές δηλώσεις και συγκεκριμένα τα έτη 1999 έως 2001, με το τελευταίο να δηλώνει εισόδημα 4.167.000 δραχμές.

Παράλληλα εμφανίζεται να έχει φορολογηθεί με το ποσό των 15.700.000 δραχμών, κάτι που σύμφωνα με εφοριακούς μπορεί να σημαίνει, ότι ενδεχομένως να έχει μερίσματα σε ανώνυμη εταιρεία.

Εντύπωση προκαλεί και η περίπτωση του Βασίλη Παπαθεοδώρου από τη Χαλκίδα, ο οποίος αν και δηλώνει αγρότης, έχει οφειλή 25.319.031,78 ευρώ!



όλο πολυεθνικές ρε παιδάκι μου...

και κατα τα άλλα ο κόντες από την Κεφαλλονιά μας λέει να μην τους πάρουμε τα σπίτια... και τα σώβρακα ρεεεεεεεεεεεεεεεεε
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
17
Πόντοι
166
ρε παπαρα ας τα παρουν απο αυτους αν μπορουν...αλλα δεν μπορουν και κυνηγανε τον μαγκουφη που χρωσταει 5-10 χιλιαρικα και δεν εχει να ταισι τα παιδια του..αλλα ρε παππαρα μιλας εκ του  ασφαλους..τα δικα σου μαυρα τα πηγες νορβιγια τρεχα γυρευε πως...
 

Επισκέπτης
  Οι ξενοι είναι χειρότεροι. Εγώ δεν ντρέπομαι καθόλου να λέω πως είμαι Έλληνας πάντως.

 Οι ψιλοαπάτες που κάνουμε εμείς εδώ φαντάζουν τίποτα μπροστά σε αυτά που κάνουν οι ξένοι.


 Δυστυχώς έτσι είναι ο κόσμος.

όποιος μπορεί ακολουθεί.

Χαχαχα! Κάνεις πλάκα! Δεν έχεις πάρει χαμπάρι ακόμα ότι ΜΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝΕ.   :uglystupid:


Ρε θα φάτε ένα γαμήσι από την Τρόικα που θα το θυμάστε!   :rockon:
 
Εγγρ.
26 Απρ 2012
Μηνύματα
4.684
Κριτικές
8
Like
41
Πόντοι
16
Χαχαχα! Κάνεις πλάκα! Δεν έχεις πάρει χαμπάρι ακόμα ότι ΜΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝΕ.   :uglystupid:


Ρε θα φάτε ένα γαμήσι από την Τρόικα που θα το θυμάστε!   :rockon:


  Προσωπικά θα μου κλάσουν τα αρχίδια, στο ξαναείπα.

Μένω στο ενοίκιο από το 2008.
Αυτοκίνητο με μακροχρόνια μίσθωση.

Όλα τα χρήματα έχουν περάσει στο εξωτερικό με εμβάσματα, νόμιμα όλα, για να γίνουν επενδύσεις....

  Οι φορολογικές μου δηλώσεις είναι μηδενικές από επιτηδευμα τα τελευταία 4 χρόνια. Δηλώνω άνεργος με μόνα εισοδήματα κάποια μικρά κέρδη από μετοχές.


Πες μου τωρα πως θα με γαμήσει η Τρόικα...


  Μάλλον εγώ τους έχω γαμήσει ασάλιωτους....

  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

 
 

terrys1

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2012
Μηνύματα
59
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
ρε ξυπνατε!!!!! το 23% του φπα παει στη μαυρη τρυπα... καλυτερα να μενει στους Πολιτες μας...για να ανακυκλωνεται
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
  Προσωπικά θα μου κλάσουν τα αρχίδια, στο ξαναείπα.

Μένω στο ενοίκιο από το 2008.
Αυτοκίνητο με μακροχρόνια μίσθωση.

Όλα τα χρήματα έχουν περάσει στο εξωτερικό με εμβάσματα, νόμιμα όλα, για να γίνουν επενδύσεις....

  Οι φορολογικές μου δηλώσεις είναι μηδενικές από επιτηδευμα τα τελευταία 4 χρόνια. Δηλώνω άνεργος με μόνα εισοδήματα κάποια μικρά κέρδη από μετοχές.


Πες μου τωρα πως θα με γαμήσει η Τρόικα...


  Μάλλον εγώ τους έχω γαμήσει ασάλιωτους....

  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

 

και λες ότι αυτό σε γλυτώνει ??? έχεις ελεχθεί φορολογικά για την τελευταία δεκαετία (ξέχνα τις περαιώσεις και τις λοιπές παπαριές)?? αν ναι για τα χρόνια εκείνα μπορεί να την γλυτώσεις.. αλλιώς  :knockinb: :knockinb: :knockinb: :knockinb: που θα πάει συννεφο αν μυριστούνε τίποτε...
 
Εγγρ.
26 Απρ 2012
Μηνύματα
4.684
Κριτικές
8
Like
41
Πόντοι
16
και λες ότι αυτό σε γλυτώνει ??? έχεις ελεχθεί φορολογικά για την τελευταία δεκαετία (ξέχνα τις περαιώσεις και τις λοιπές παπαριές)?? αν ναι για τα χρόνια εκείνα μπορεί να την γλυτώσεις.. αλλιώς  :knockinb: :knockinb: :knockinb: :knockinb: που θα πάει συννεφο αν μυριστούνε τίποτε...


  Τα πάντα όλα ΤΡΑΜΟΥ.

Δεν αφήνω ποτέ μου εκκρεμότητες. Εδώ και 4 χρόνια δεν με έχει ενοχλήσει κανείς.

Αν τολμήσουν να κάνουν οτιδήποτε, έχω φύγει την επόμενη μέρα.

Διαβατήριο έτοιμο υπάρχει, το ίντερνετ λειτουργεί είτε είσαι στην Ελλάδα, είτε στη Ν. Ζηλανδία.


Θα μου κλάσουν τα αρχίδια.

 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
  Τα πάντα όλα ΤΡΑΜΟΥ.

Δεν αφήνω ποτέ μου εκκρεμότητες. Εδώ και 4 χρόνια δεν με έχει ενοχλήσει κανείς.

Αν τολμήσουν να κάνουν οτιδήποτε, έχω φύγει την επόμενη μέρα.

Διαβατήριο έτοιμο υπάρχει, το ίντερνετ λειτουργεί είτε είσαι στην Ελλάδα, είτε στη Ν. Ζηλανδία.


Θα μου κλάσουν τα αρχίδια.

ξέρεις οι καταθέσεις εντός Ευρωπαικής Οικονομικής Ενωσης εύκολα δεσμεύονται  ;)
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Ιστορίες καθημερινής τρέλας ξετυλίγουν οι έλεγχοι του ΣΔΟΕ στη μάχη κατά της φοροδιαφυγής. Πρόσφατα, λοιπόν, σύμφωνα με τα Παραπολιτικά, κινήθηκε διαδικασία για το άνοιγμα τραπεζικών λογαριασμών φορολογούμενου, που δεν είχε δηλωθεί ποτέ στην εφορία και επομένως δεν είχε φορολογηθεί.


Κατά την ανάλυση των τραπεζικών λογαριασμών προέκυψε ότι από το 2008 ο πολίτης που βρέθηκε στο μικροσκόπιο διέθετε τραπεζικές καταθέσεις που άγγιζαν το ποσό των 200.000 ευρώ.

Οπως διαπιστώθηκε, όμως, δεν είχε πατήσει το πόδι του στην εφορία, όχι μόνο για να πληρώσει τους φόρους, αλλά ούτε καν για να υποβάλει φορολογικές δηλώσεις την επίμαχη περίοδο.

Οταν τον κάλεσαν οι ελεγκτές, διαπιστώθηκε ότι δήλωνε διεύθυνση κατοικίας στο κέντρο της Αθήνας. Αυτή δεν αντιστοιχούσε σε διεύθυνση κατοικίας, αλλά σε ξενώνα αστέγων του δήμου Αθηναίων.
 
OP
OP
maturelover2013

maturelover2013

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2013
Μηνύματα
295
Κριτικές
14
Like
70
Πόντοι
11
σε λιγα χρονακια τα μικρα μαγαζακια θα εχουν σχεδον αφανιστει,ετσι ειναι η πραγματικοτητα.θα ειναι μονο πολυκαταστηματα και πολυεθνικες.και τοτε  θα δειτε ποσο καλα θα ειναι τα πραγματα και θα με θυμηθειτε...
 
Εγγρ.
26 Απρ 2012
Μηνύματα
4.684
Κριτικές
8
Like
41
Πόντοι
16
ξέρεις οι καταθέσεις εντός Ευρωπαικής Οικονομικής Ενωσης εύκολα δεσμεύονται  ;)

 Εχω ξαναπεί πως τα λεφτά μου τα έχω εκτός Ε.Ε.


 Η Ελβετία είναι μία πανέμορφη χώρα που δεν ανήκει στην Ευρωπαική Ένωση.


 Η BANK OF AMERICA είναι μία καταπληκτική τράπεζα που έχει υποκαταστήματα σε όλον τον κόσμο.

Οι Μαλδίβες είναι πανέμορφες αυτήν την εποχή.

Η Αυστραλία και ειδικά η Μελβούρνη που έχει και 300 χιλιάδες Έλληνες, είναι απλά υπέροχη για έναν νέο επενδυτή που θέλει να εγκατασταθεί εκεί και να ανοίξει σούπερμάρκετ.


 Επαναλαμβάνω.


Θα μου κλάσουν τα αρχίδια.


  υ.γ.

Εγώ θέλω και κάθομαι εδώ όσο δεν με ζαλίζουν. Όποια ώρα θέλω ... γίνομαι Πουλόπουλος.
 
OP
OP
maturelover2013

maturelover2013

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2013
Μηνύματα
295
Κριτικές
14
Like
70
Πόντοι
11
μη μου στεναχωριεσαι ετσι θα γινει και τα φαρμακα θα πωλουντε στα σουπερμαρκετ.ασχετο.μια απορια εχω παιδια και οποιος γνωριζει ας μου τη λυσει.τα μπουρδελα,τα studio κ.τ.λ με ποιο τροπο φορολογουνται.η ερωτηση ειναι σοβαρη και να απαντησει μονο οποιος γνωριζει,οχι οι γνωστοι αναλυτες που δεν σκαμπαζουν χριστο...
 

Επισκέπτης
μη μου στεναχωριεσαι ετσι θα γινει και τα φαρμακα θα πωλουντε στα σουπερμαρκετ.ασχετο.μια απορια εχω παιδια και οποιος γνωριζει ας μου τη λυσει.τα μπουρδελα,τα studio κ.τ.λ με ποιο τροπο φορολογουνται.η ερωτηση ειναι σοβαρη και να απαντησει μονο οποιος γνωριζει,οχι οι γνωστοι αναλυτες που δεν σκαμπαζουν χριστο...

Δεν φορολογούνται γιατί τα κορίτσια δεν κάνουν επάγγελμα, κάνουν λειτούργημα.  :smitten:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom