Νέα

Αποχαιρετήστε-ξεχάστε την Ελλάδα που ξέρατε...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Comando_1
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 252
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

sirtimid

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.173
Like
5
Πόντοι
16
και ξεχασα......γιατι να θελουν να πεθανουμε οι ξενοι?????
ας μην ζουμε με φαντασματα.......οι ξενοι μας καραγουσταρουν.....γουσταρουν την κουλτουρα,την κουζινα ,τον ηλιο και την θαλασσα μας....αλλα ολα στην ζωη ειναι μαθηματικα,οπωε ελεγε νομιζω ο πυθαγορας.....δεν μπορουμε φιλε μου μια ζωη,να κανουμε οτι γουσταρουμε και να πληρωνουν οι αλλοι
οι ξενοι φταινε που (ακουσον-ακουσον ) παραποιησαμε τα οικονομικα στοιχεια πρωτου τα παραδωσουμε στην ευρ.ενωση???? ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!! νοοτροπια κυβερνησης ιδια με νοοτροπια μικροπωλητη σε τουριστικη περιοχη......ΑΜ ΔΕ!!!!!!!!!

πουτσα τωρα

ΕΠΑΝΙΔΡΥΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ η μονη σωτηρια,αρση της μονιμοτητας στο δημοσιο,συμβασεις ετησιες και οποιος ειναι καλος να παραμεινει στο νεο ετος.....40 ωρες εργασιας στο δημ.υπαλληλο και 11 μηνες τον χρονο με 13 μισθους (οπως ειναι και στην ευρωπη δηλαδη)

αρση ασυλιας ολων των βουλευτων....

αιτηση στην ευρωβουλη για ιδρυση δικαστικου σωματος ,ελεγχομενο πληρως απο την ευρωπαικη ενωση
καταργηση του δαιδαλωδους δικονομικου συστηματος  (που οπως ειπε και υπουργος παλιοτερα ,πρεπει να ζησουν και οι δικηγοροι ....και ειναι πολλοι)

ειπαμε εγκυκλοπαιδεια γραφω αν θελετε....
Βασικά οι ξένοι μας θέλουν ζωντανούς αλλά φτωχούς για να κάνουν φτηνές διακοπές και ΄χοι μόνο ... δεν κάνω πλάκα...
Όπως ακριβώς δλδ. εμείς θέλουμε τους Κινέζους για να πάιρνουμε τα προιόντα τους.

Αμάν πια με τους ΔΥ ... είπαμε είναι υπαεράριθμοι ΚΑΙ ΚΑΚΩΣ.
Αλλά τι να σου κάνει η άρση της μονιμότητας ιδίως αν δεν είναι για λόγους σωστής αξιολόγησης ... αλλά για εκδικητικότητας απολύοντας κόσμο που δεν φταίει όταν προσλήφθηκε?
Τι θα ωφελήσει πιο πολύ ... η άρση της μονιμότητας ή η πάταξη της φοροδιαφυγής των κλειστών επαγγελμάτων και το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων?
 

tasosedess

Μέλος
Εγγρ.
17 Νοε 2007
Μηνύματα
1.295
Like
8
Πόντοι
16
1)Αυτό είναι θέμα της πολιτείας.Αν απαιτηθεί από τον κόσμο ας γίνει.Όσον αφορά το 45λεπτο και τα 60 λεπτά μάθημα,ακόμα και στις σχολές οδήγησης,και στα ιδιωτικά φροντιστήρια το μάθημα είναι 45 λεπτά όχι μία ώρα.Έξω δεν ξέρω τι ισχύει αλλά θα το ρωτήσω.Και τώρα έχουν κάνει τα ολοήμερα και τα παιδιά φεύγουν στις 3 το μεσημέρι αντί στις 1.Το θέμα είναι ότι οι γονείς ξεσκίζουν τα παιδιά με δραστηριότητες και δεν αντέχουν.
2)Τα δημόσια έργα δεν μπορεί πλέον να τα φτιάχνει το κράτος.Πρέπει να τα αναθέτει σε ιδιώτες.Δυστυχώς...
φιλε μια ωρα ειναι οπως το λεει και το ρολοι 60 λεπτα...αυτο ισχυει στην ευρωπη....επισης δεν υπαρχει η μονιμοτητα με την εννοια που εμεις στην ελλαδα ξερουμε....εισαι υπο δοκιμη 3 μηνες ....σμβολαιο για 1 χρονο ....δευτερο συμβολαιο γι αλλον εναν χρονο....και μετα μονιμο.....αλλα αν επαναπαυτεις και ΔΕΝ γουσταρεις αλλο και δεν αποδιδεις στην δουλεια    ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ........ με αποζημιωση 3 μισθων (μονο για τον μονιμο)

την εννοια ΕΦΑΠΑΞ    και ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΚΡΙΤΗΡΙΑ δεν την γνωριζουν.....

2) μπορεις να αιτιολογησεις γιατι δεν μπορει το κρατος με μια νεα ΜΟΜΑ να φτιαχνει τα δημ.εργα????
 

tasosedess

Μέλος
Εγγρ.
17 Νοε 2007
Μηνύματα
1.295
Like
8
Πόντοι
16
tasosedess αλχημείες με τα στοιχεία όλοι κάνουν.Δεν το κάνουν μόνο οι Έλληνες.Και στον ιδιωτικό τομέα να δεις τι γίνεται...Στα λέω από ιδία πείρα...
ο ιδιωτικος τομεας δεν μας ενδιαφερει......ας κανει ο ιδιωτης οτι αλχημειες θελει....αν τον πιασουν ομως να πληρωσει.........στο δημοσιο κανεις δεν πληρωνει ποτε ομως......
 

tasosedess

Μέλος
Εγγρ.
17 Νοε 2007
Μηνύματα
1.295
Like
8
Πόντοι
16
Μα δε φταίει ο δάσκαλος που δε διδάσκει πολλές ώρες.Αυτός εκεί είναι,ας του δώσουν ώρες να διδάσκει.Γιατί να του μειώσουν το μισθό;Επίσης,νομίζεις ότι παίρνει και πολλά λεφτά ένας δάσκαλος;Κολοκύθια παίρνει.Οι μισθοί στην Ελλάδα είναι πολύ χαμηλοί,και δεν παίρνουν μείωση,ιδίως όταν όλα τα πράγματα είναι ακριβά.Για δες πόσα παίρνει ένας δάσκαλος στην Ε.Ε.Στην Ολλανδία που ζει ο φίλος,πόσα παίρνει ο δάσκαλος και πόσες ώρες εργάζεται;Επίσης με τα λεφτά που παίρνει πόσο γάλα,ψωμί,ρύζι αγοράζει;Έχουμε βρει όλοι τη λύση "να μειωθούν οι μισθοί".Το κόστος των προϊόντων θα μειωθεί;Στη Σουηδία ένα λίτρο γάλα κοστίζει 0,80€ κι εδώ κοστίζει 1,20€.Ο συνάδελφος μου-Έλληνας- εκεί παίρνει 580€ περισσότερα και έχουμε τις ίδιες σπουδές.Αν μειωθούν οι μισθοί χωρίς παράλληλη μείωση των προϊόντων το πρόβλημα θα ενταθεί.Και οι επιχειρήσεις δεν είναι διατεθειμένες να μειώσουν καμία τιμή...
φιλε σε μια δικαη κοινωνια πρεπει να υπαρχει και εξισωση μισθων....δεν λεμε να παιρνουν ολοι τα ιδια αλλα εκει εχει γινει κοινωνικη διακριση πλεον.....
α)οι δημοσιοι υπαλληλοι
β)και οι λοιποι
ο δασκαλος εδω δουλευει 40 ωρες/βδομαδα/11 μηνες αλλα γυαλιζει το ματι του...ειναι δραστηριος και οχι νωχελικος,ξυσαρχιδης,ωχαδερφικος...
γαλα μισο ευρω το λιτρο και εκει εχει φτηνο....αν παιρνουν ολοι φρεσκο γαλα απο λιντλ και ντια να δεις πως θα μοιωσει τις τιμες και τα υπερκερδη η φαγε και μεβγαλ.....ρυζι,ψωμι ιδιες τιμες
 

neos123

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2010
Μηνύματα
8.954
Κριτικές
1
Like
12
Πόντοι
66
τασοσεδεςς μια χαρα τα λες φιλε απο κατι λιγα που διαβασα...
Η αληθια ειναι οτι οσο σκατα ειναι οι πολιτικοι αλλο τοσο σκατα ειναι και ο λαος..
 

Πουτανγαμών

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.848
Κριτικές
185
Like
468
Πόντοι
2.950
τασοσεδεςς μια χαρα τα λες φιλε απο κατι λιγα που διαβασα...
Η αληθια ειναι οτι οσο σκατα ειναι οι πολιτικοι αλλο τοσο σκατα ειναι και ο λαος..
Μα οι πολιτικοί είναι εικόνα και ομοίωση του λαού . Σε όλες τις χώρες...
 

SANIM

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2006
Μηνύματα
8.061
Κριτικές
10
Like
1.397
Πόντοι
2.537
Σε 5-6 χρονια οι ελληνιδες πουτανες θα κανουν ct στην Ευρωπη....ειναι και χαμηλοκωλες παναθεμα τις.....
 

tasosedess

Μέλος
Εγγρ.
17 Νοε 2007
Μηνύματα
1.295
Like
8
Πόντοι
16
Αμάν πια με τους ΔΥ ... είπαμε είναι υπαεράριθμοι ΚΑΙ ΚΑΚΩΣ.
Αλλά τι να σου κάνει η άρση της μονιμότητας ιδίως αν δεν είναι για λόγους σωστής αξιολόγησης ... αλλά για εκδικητικότητας απολύοντας κόσμο που δεν φταίει όταν προσλήφθηκε?
το κρατος ΔΕΝ μπορει να λειτουργει με γνομωνα την εκδικηση
αλλα με αξιολογηση και κριτηρια ιδια με του ιδιωτικου τομεα....βεβαια και ο ιδ.τομεας ειναι σκατα....ας παρουν τοτε για παραδειγμα μεγαλες εταιρειες της ευρωπης (αγγλιας-γερμανιας -ολλανδιας-βελγιου)
δεν μιλαμε για france telecom κτλ ,που αρχισαν και αυτοκτονουν οι υπαλληλοι,αλλα για υγιεις πολυεθνικες......
 

papaflesas

Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2009
Μηνύματα
287
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
φιλε σε μια δικαη κοινωνια πρεπει να υπαρχει και εξισωση μισθων....δεν λεμε να παιρνουν ολοι τα ιδια αλλα εκει εχει γινει κοινωνικη διακριση πλεον.....
α)οι δημοσιοι υπαλληλοι
β)και οι λοιποι
ο δασκαλος εδω δουλευει 40 ωρες/βδομαδα/11 μηνες αλλα γυαλιζει το ματι του...ειναι δραστηριος και οχι νωχελικος,ξυσαρχιδης,ωχαδερφικος...
γαλα μισο ευρω το λιτρο και εκει εχει φτηνο....αν παιρνουν ολοι φρεσκο γαλα απο λιντλ και ντια να δεις πως θα μοιωσει τις τιμες και τα υπερκερδη η φαγε και μεβγαλ.....ρυζι,ψωμι ιδιες τιμες

Υπάρχει κάποια δίκαιη οικονομία στον κόσμο;Εγώ δεν ξέρω καμία.Ξέρω ότι υπάρχουν άνθρωποι που δουλεύουν σκληρά 12-14 ώρες την ημέρα για 10-15€ και κάποιοι που είναι πονηροί με λιγότερες ώρες εργασία την ημέρα οδηγούν φεράρι.Τι πιο δίκαιο,να πληρώνεσαι τις υπερωρίες που δουλεύεις;Εδώ οι εταιρείες που τις πληρώνουν είναι μετρημένες στα δάχτυλα.Όλοι εκβιάζουν για περισσότερες ώρες εργασία χωρίς καμιά αμοιβή.Είναι δίκαιο αυτό;Προσωπικά παίρνω περισσότερα από πολλούς δημοσίους υπαλλήλους με τις ίδιες σπουδές και τα ίδια χρόνια εργασίας,αλλά δουλεύω κάθε μέρα 12 ώρες,και δεν ξέρω και τι μου ξημερώνει αύριο.Μπορεί να μου τηλ/σει ο ιδιοκτήτης και να μου πει "η συνεργασία μας παύει" και να είμαι στον ΟΑΕΔ.Όταν πηγαίνεις νωρίς,κανείς δε σου λέει μπράβο,το θεωρεί υποχρέωση.Αν αργήσεις 5 λεπτά σε χέζει.Την είχα πάθει στην πρώτη μου δουλειά.Και ποιος με "έχεσε";Ένας "προϊστάμενος" χωρίς πτυχίο χωρίς να ξέρει ξένες γλώσσες.Αν το βλέπεις δίκαιο αυτό...

Δε μιλάμε για γάλα ιδιωτικής ετικέτας,αλλά για επώνυμο.Όσον αφορά το ψωμί και το ρύζι,πόσα κιλά παίρνεις εσύ εκεί;Εδώ να σημειώσω ότι το ψωμί δεν είναι κιλό είναι 700γρ...
 

tasosedess

Μέλος
Εγγρ.
17 Νοε 2007
Μηνύματα
1.295
Like
8
Πόντοι
16
Υπάρχει κάποια δίκαιη οικονομία στον κόσμο;Εγώ δεν ξέρω καμία.Ξέρω ότι υπάρχουν άνθρωποι που δουλεύουν σκληρά 12-14 ώρες την ημέρα για 10-15€ και κάποιοι που είναι πονηροί με λιγότερες ώρες εργασία την ημέρα οδηγούν φεράρι.Τι πιο δίκαιο,να πληρώνεσαι τις υπερωρίες που δουλεύεις;Εδώ οι εταιρείες που τις πληρώνουν είναι μετρημένες στα δάχτυλα.Όλοι εκβιάζουν για περισσότερες ώρες εργασία χωρίς καμιά αμοιβή.Είναι δίκαιο αυτό;Προσωπικά παίρνω περισσότερα από πολλούς δημοσίους υπαλλήλους με τις ίδιες σπουδές και τα ίδια χρόνια εργασίας,αλλά δουλεύω κάθε μέρα 12 ώρες,και δεν ξέρω και τι μου ξημερώνει αύριο.Μπορεί να μου τηλ/σει ο ιδιοκτήτης και να μου πει "η συνεργασία μας παύει" και να είμαι στον ΟΑΕΔ.Όταν πηγαίνεις νωρίς,κανείς δε σου λέει μπράβο,το θεωρεί υποχρέωση.Αν αργήσεις 5 λεπτά σε χέζει.Την είχα πάθει στην πρώτη μου δουλειά.Και ποιος με "έχεσε";Ένας "προϊστάμενος" χωρίς πτυχίο χωρίς να ξέρει ξένες γλώσσες.Αν το βλέπεις δίκαιο αυτό...

Δε μιλάμε για γάλα ιδιωτικής ετικέτας,αλλά για επώνυμο.Όσον αφορά το ψωμί και το ρύζι,πόσα κιλά παίρνεις εσύ εκεί;Εδώ να σημειώσω ότι το ψωμί δεν είναι κιλό είναι 700γρ...
δεν μιλαμε προσωπικα για σενα και μενα.....για την γενικοτερη κωλοκατασταση μιλαμε
....και το γαλα ντια και λιντλ απο επωνυμη φιρμα παρασκευαζετε ;)
 

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
τασσοεδεσσα υπομονη κουβα θα γινουμε και δω
οπως και εκει εχεις βασικο μισθο 15 ευρω και το λιτρο η βενζινη κανει 45 λεπτα
και βαζει ο κουβανος πχ 3 ευρω βενζινη
 

papaflesas

Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2009
Μηνύματα
287
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
δεν μιλαμε προσωπικα για σενα και μενα.....για την γενικοτερη κωλοκατασταση μιλαμε
....και το γαλα ντια και λιντλ απο επωνυμη φιρμα παρασκευαζετε ;)

Ξέρω από πού κατασκευάζονται αλλά δεν έχουν το κόστος του brand name.Πάντως αν μειωθούν οι μισθοί στο δημόσιο κατά πολύ,το κράτος έσοδα δε θα έχει.Ούτε από φόρους,ούτε από τους έμμεσους που αφορούν την κατανάλωση.Ότι κερδίσει,θα το χάσει αμέσως.
 

homan

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2005
Μηνύματα
727
Κριτικές
6
Like
267
Πόντοι
6
Αυτή η κυβέρνηση έχει καταφέρει να με κάνει μελαγχολικό τέτοιες μέρες! Τίποτε ευχάριστο δεν υπάρχει στις ειδήσεις. Πρέπει αντί για 14 μισθό να μας δώσουν αντικαταθλιπτικά.
+1000...... βλεπεις ειδησεις και σε πιανει καταθλιψη ,για να μην πω οτι αυτα τα μπουρδελοκαναλα εχουν κανει την μεγαλυτερη ζημια
 
OP
OP
C

Comando_1

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
715
Like
7
Πόντοι
6
αυτο που ειπε ο προηγουμενος φιλος χωρις να το καταλαβει δειχνει ακριβως αυτο που συμβανει στη χωρα μας !!!!! :rockon:
homan =->βλεπεις ειδησεις και σε πιανει καταθλιψη΄΄
ΠΡΟΣΕΞΤΕ= η χωρα ειναι σε κατασταση εκτακτου αναγκης...δεν ζουμε απλα με δανεικα...!!! Πλεον μας κοβουν και τα δανεικα..! Αυτη ειναι η πραγματικοτητα..και ο κοσμος κρυβεται απο την αληθεια για να μην στεναχωρεθει!! σαν να λεμε..καλα καλα..αλλα εμενα μην με ενοχλειται..ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ...
Μαγκες..πλεον και το χαμογελο θα θεωρειται υποπτο οτι κρυβει κομπινα!!! :2funny: :2funny:
σ  αυτη τη φαση ειμαστε....χωρις καμια μα καμια υπερβολη !!!!! :headbang: :headbang: :headbang: :idiot: :idiot: :idiot:
 

Επισκέπτης
Μάγκες ότι και να λέτε,ότι και να λέμε,δύσκολα θάλλάξει κάτι..
Και δε μιλάω για την ευημερία..αυτό το έχουμε πάρει απόφαση.
Μιλάμε για το πρώτο που πρέπει ν'αλλάξει ο Έλληνας κι αυτό είναι η νοοτροπία.
Θα συνεχίσει στους ίδιους ρυθμούς έστω και χωρίς χρήμα,έτσι κι αλλιώς τα τελευταία χρόνια με "ψεύτικο" χρήμα το έκανε.
Λέμε ότι το καράβει βουλιάζει αλλά δυστυχώς αν δεν αλλάξει και η νοοτροπία μας και ο βυθός βούρκος θα είναι και θα συνεχίσουμε να βουλιάζουμε!
 

papaflesas

Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2009
Μηνύματα
287
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
Θα συνεχίσει στους ίδιους ρυθμούς έστω και χωρίς χρήμα,έτσι κι αλλιώς τα τελευταία χρόνια με "ψεύτικο" χρήμα το έκανε.

Με αυτό το ψεύτικο χρήμα έγιναν πολλοί πλούσιοι.Μεγαλοεπιχειρηματίες,τράπεζες κλπ.Αυτοί έπρεπε να ξέρουν ότι κάποτε θα τελείωναν τα ψέματα.Αλλά δεν του συνέφερε.Κέρδιζαν τα μπόνους από την ποσότητα και όχι την ποιότητα.
 

sirtimid

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.173
Like
5
Πόντοι
16
Με αυτό το ψεύτικο χρήμα έγιναν πολλοί πλούσιοι.Μεγαλοεπιχειρηματίες,τράπεζες κλπ.Αυτοί έπρεπε να ξέρουν ότι κάποτε θα τελείωναν τα ψέματα.Αλλά δεν του συνέφερε.Κέρδιζαν τα μπόνους από την ποσότητα και όχι την ποιότητα.
Δεν πιστεύω ότι έγιναν πολύ πλούσιοι ... λίγοι έγιναν πάντως.
Ξέρω όμως πολλούς που ζούσαν σαν πλούσιοι ... δάνεια επί δανείων και όχι για ζωτικές ανάγκες και επενδύσεις στην επιχείρηση τους, αλλά για χλιδάτη ζωή ...
Όλοι με Burberry και με τζιπ ... στο κώλο τώρα ...
 

hotyan

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Αυγ 2007
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
14
Like
24
Πόντοι
2.057
Προεκλογικά περιμένατε αυξήσεις απο τούτους δώ! Και καλλίτερες ημέρες έτσι δεν ήταν?
Και διορισμούς αβέρτα όπως παλιά στο δημόσιο κλπ...
Και κάποιοι δήλωναν και και φούλ ερωτευμένοι με την νέα διακυβέρνηση!!!!! 
Αμ δέ!!!
Βγήκε τραβέλι όμως και θα φάμε την ...τσα θέλουμε δεν θέλουμε τώρα και ο σώζων εαυτόν .....

 

SANIM

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2006
Μηνύματα
8.061
Κριτικές
10
Like
1.397
Πόντοι
2.537
Προεκλογικά περιμένατε αυξήσεις απο τούτους δώ! Και καλλίτερες ημέρες έτσι δεν ήταν?
Και διορισμούς αβέρτα όπως παλιά στο δημόσιο κλπ...
Και κάποιοι δήλωναν και και φούλ ερωτευμένοι με την νέα διακυβέρνηση!!!!! 
Αμ δέ!!!
Βγήκε τραβέλι όμως και θα φάμε την ...τσα θέλουμε δεν θέλουμε τώρα και ο σώζων εαυτόν .....

Ενω οι αλλοι....ηταν.....βεβαια με τον μπουλα πλουτισαν πολλοι...ας πουμε ο Ρουσο...εφτιαξε 4 βιλλες
 
OP
OP
C

Comando_1

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
715
Like
7
Πόντοι
6
ειπαμε οι αποψεις φταινε αυτοι οχι οι αλλοι τελος..
παντως με την ευκαιρια...χωριατης λεμε οτι ειναι αυτος που μενει μονο στα του χωριου του...οποτε με αφορμη την οικονομικη κριση ας μαθαινουμε και λιγο τι γινεται και τι λεε οι ευρωπαικες εφημεριδες ή τα καναλια τους.. :2funny:
δηλαδη ενταξει ακουμε εδω το Νομαρχη Κυριο Παπανδρεου κανει οτι μπορει..αλλα τι λεει η Κυβερνηση μας στις Βρυξελλες?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom