Νέα

Απέτυχε η προσπάθεια μεταμόσχευσης Χριστόδουλου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα democrat
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 88K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Tα ξανασυζητήσαμε αυτα! Κι εγώ το χωρισμό περιμένω, να δώ ποιός απο τους δυό μας θα πτωχεύσει πρώτος...

Εάν εφαρμοσθεί κανονικά η φορολογική νομοθεσία όπως ισχύει για ΟΛΑ τα φυσικά και νομικά πρόσωπα και στην περίπτωση της εκκλησίας, να μην έχεις αμφιβολία ότι η οικονομική της συρίκνωση θα είναι... αφόρητη.

Αλλά εγώ αυταπάτες δεν τρέφω.
Αυτό δεν πρόκειται να γίνει.
Τουλάχιστον όσο ζω εγώ, και τα παιδιά μου.
ΟΠΟΙΑ κυβέρνηση ή καθεστώς κι αν εφαρμοσθεί πολιτικά.
Είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ η δύναμή τους, και τους τη δίνει ο λαός, φυσικά.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Το γεγονός ότι η συζήτηση ξεκινάει από το πρόβλημα της υγείας ενός ατόμου και φτάνει στο χωρισμό κράτους και εκκλησίας δείχνει ότι κάποια παλληκάρια στην πορεία την χάσανε την μπάλα.
Η συζήτηση νομίζω εξαντλήθηκε στις τρεις πρώτες σελίδες. Τα υπόλοιπα είναι προσπάθεια μερικών να τα βάλουν με το franchise της εκκλησίας για να προμοτάρουν το franchise "αριστερή διανόηση". Καλή τύχη.
Ηθικολογίες περί του τι πρέπει να κάνει ή να μην κάνει ο Χριστόδουλος λίγη σημασία έχουν, ειδικά από άτομα που θέλουν να μας πείσουν ότι δεν θέλουν να έχουν καμία σχέση μαζί του. Ο άνθρωπος επέλεξε να μην κάνει το μαλάκα αλλά να σώσει το τομάρι του. Μαγκιά του. Αν ο κώλος κάποιων βρεθεί στην θέση του δικού του, αυτοί ας το παίξουν υπεράνω.

Jack Smith,
Μήπως εσύ είσαι η μπάλα?
Γράφτηκες σήμερα στο site, και το πρώτο σου post είναι να βάζεις χέρι στους υπόλοιπους επειδή δε σ' αρέσει τι γράφτηκε μετά τις τρεις πρώτες σελίδες?

Εν τάξει συνάδελφε, θα σε λάβουμε υπ όψη μας!
 

Επισκέπτης
Eς αύριον τα σπουδαία!
Κ Α Λ Η Ν Υ Χ Τ Α !
 

Annoush

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
670
Like
2
Πόντοι
6
Είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ η δύναμή τους, και τους τη δίνει ο λαός, φυσικά.

και μονο ο λαος, οχι καμια εξωπραγματικη δυναμη!!! γιατι αν ειχαν, τουλαχιστον, θα μπορουσαν να παρουν τα επιουσια απο εκει  :think: και οσον αφορα το αν οι αθεοι πρεπει η δεν πρεπει να εκφερουν γνωμη, αυτο νομιζω ειναι αυτονοητο. Και δημοκρατια και ανεξιθρησκεια εχουμε!!! και -το σημαντικοτερο- τους πληρωνουμε και καθε "τρελα" τους (ιδιωτικα τζετ στην Μυκονο, τρελα "παρτυ" στο Αγιο ορος κτλ κτλ) απο την τσεπουλα μας. στην τελικη εμεις οι καημενοι οι αθεοι δεν αρχισαμε καμια αντι-σταυροφορια να σκοτωνουμε χριστιανους, ουτε εβραιους, ουτε μουσουλμανους... νομιζω???????????

 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Tα ξανασυζητήσαμε αυτα! Κι εγώ το χωρισμό περιμένω, να δώ ποιός απο τους δυό μας θα πτωχεύσει πρώτος...

(Επειδή μου ακούστηκε σαν απειλή όπως το "Ορθοδοξία ή Θάνατος")
Οι βυζαντινοί αυτοκράτορες να΄ναι καλά και οι οθωμανοί σουλτάνοι...
Το κράτος άλλωστε έχει ξαναπτωχευσει αλλά ακόμη εδώ είναι.
Το γεγονός και μόνο ότι τοποθετείς το εαυτό σου Δημήτριε έξω από το κράτος λέει πολλά σε κάποιους. Προφανώς στην αφελή ερώτηση "πρώτα έλληνας και μετά χριστιανός ή το αντίθετο;" εσύ απαντάς το αντίθετο...
Και δημοκρατια και ανεξιθρησκεια εχουμε!!!

Ανεξιθρησκεία ίσως έχουμε. ("Όλες" οι θρησκείες είναι δηλαδή ανεκτές)
Η ερώτηση του λαλάκα είναι απο ποιον είναι ανεκτές; Να ευχαριστήσουμε στην τελική αυτόν που είναι τόσο ανεκτικός.
Θρησκευτική Ελευθερία πρέπει να έχουμε.
Όσο για την "δημοκρατία" μάλλον όλοι μας πρέπει να την έχουμε μπερδέψει με την "ελευθερία της έκφρασης".
Άλλο το ένα και άλλο το άλλο όμως.
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
Φίλε Δημήτριε

Σε ευχαριστώ για το ποστ

ΘΑ ήθελα όμως την απάντησή σου - τη μεταθέτεις χρονικά. Δεν καταλαβαλινω το γιατι αλλα το δέχομαι. Δεν έχω και άλλη επιλογή ούτως η άλλως

Το παράδειγμά σου όμως ήταν ελαφρώς ατυχές. Το ίδιο και η παρατήρησή σου περί άθεων και κατα πόσο πρέπει η όχι να εκφέρουν άποψη.

Αν έχεις λίγο χρόνο, διάβασε τι απάντησα στο χρήστη νίκ30 που έκανε την ίδια, αφελή παρατήρηση

Καλό βράδυ

Φιλικά
φιλικα παντα....αφελης νομιζω ειναι χαρακτηριστικο (και)αυτου που εχει αποψη σε θεματα που δεν εχει γνωση.......
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
φιλικα παντα....αφελης νομιζω ειναι χαρακτηριστικο (και)αυτου που εχει αποψη σε θεματα που δεν εχει γνωση.......

Οπως είπα και πριν, ο μεταξύ μας διάλογος σταμάτησε λόγω έλλειψης απόψεων από μέρους σου.

Οταν σταματήσεις να κάνεις ερωτησούλες και να λές κοινοτοπίες, θα μπορέσουμε να συνεχίσουμε.

Αν έχεις άποψη, κατάθεσέ την.

Μέχρι τότε καλά να περνας
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
ειναι αδικο(που υπαρχει δικαιο στην ζωη.?) αλλα ειναι λογικοτατο......και εγω στην δουλεια μου "φροντιζω "τους δικους μου πρωτα και μετα τους υπολοιπους....
το εχω ηδη απαντησει......
αν και εχω ηδη απαντησει(πολυ πριν με ρωτησεις ) να μην αναφερεσε σε εμενα.....
 

aleksandrosbig

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2007
Μηνύματα
124
Like
0
Πόντοι
1
Ρε παιδία το άλλο που είπε το ακούσατε???? ρωτήθηκε αν φοβάται και λέει το μόνο που φοβάμαι είναι ο θεός!!!!!!!!!!!!!!!!! Ποίος καλός άνθρωπος φοβάται τον θεό  ??????
 

Επισκέπτης
Ρε παιδία το άλλο που είπε το ακούσατε???? ρωτήθηκε αν φοβάται και λέει το μόνο που φοβάμαι είναι ο θεός!!!!!!!!!!!!!!!!! Ποίος καλός άνθρωπος φοβάται τον θεό  ??????
Eίναι λειτουργική έκφραση : "Μετά φόβου θεού, πίστεως και αγάπης προσέλθετε..."
 

jack smith

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
Jack Smith,
Μήπως εσύ είσαι η μπάλα?

Λοιπόν, αυτό μάλλον είναι κάποια βαθύτατα στοχαστική ερώτηση την οποία δεν μπορώ με το ταπεινό μου μυαλό να αντιληφθώ. Could you elaborate please?

Γράφτηκες σήμερα στο site, και το πρώτο σου post είναι να βάζεις χέρι στους υπόλοιπους επειδή δε σ' αρέσει τι γράφτηκε μετά τις τρεις πρώτες σελίδες?

Δεν ήξερα ότι υπάρχει savoir vivre για το site, και οδηγίες για το τι πρέπει κάποιος να γράφει στο πρώτο του post.
Αν έχεις υπόψη σου κάτι, μου το γνωστοποιείς για να το ακολουθήσω.

Από εκεί και πέρα, δεν είναι θέμα αρέσκειας ή δυσαρέσκειας. Όταν βλέπω τόσο παράλογο αντιεκκλησιαστικό μένος, με πιάνουν τα γέλια. Δεν ξέρω, μπορεί να είμαι χάχας. Το πιθανότερο είναι ότι ασχολούμαι με σημαντικότερα θέματα στην ζωή μου.

Ο τίτλος του θέματος νομίζω αφορά την υγεία κάποιου συνανθρώπου μας. Όποιος και αν είναι αυτός.
Πολιτικές κουβέντες πάνω σε αυτό, νομίζω είναι άτοπες.

Αν τόσο σε κόπτει το θέμα των σχέσεων Κράτους - Εκκλησίας, μπορείς νομίζω να ανοίξεις ένα ξεχωριστό thread (πχ. "Το παπαδαριό μου ρουφάει το αίμα, βοήθεια άθεοι!")

Εν τάξει συνάδελφε, θα σε λάβουμε υπ όψη μας!

Ω, ευχαριστώ πολύ, με τιμάτε με την προσοχή που μου δείχνετε...
 

Επισκέπτης
(Επειδή μου ακούστηκε σαν απειλή όπως το "Ορθοδοξία ή Θάνατος")
Οι βυζαντινοί αυτοκράτορες να΄ναι καλά και οι οθωμανοί σουλτάνοι...
Το κράτος άλλωστε έχει ξαναπτωχευσει αλλά ακόμη εδώ είναι.
Το γεγονός και μόνο ότι τοποθετείς το εαυτό σου Δημήτριε έξω από το κράτος λέει πολλά σε κάποιους. Προφανώς στην αφελή ερώτηση "πρώτα έλληνας και μετά χριστιανός ή το αντίθετο;" εσύ απαντάς το αντίθετο...
Πράγματι, ακούσθηκε σαν απειλή, ενώ δεν είναι. Είναι μία απλή διαπίστωση. Σημειωτέον οτι η Ελλαδική Εκκλησία είναι η μόνη "ΚΡΑΤΙΚΗ" , σε σύνολο 14 αυτοκεφάλων Ορθοδόξων Εκκλησιών και Πατριαρχείων. Δέν είδα οι υπόλοιπες 13 να συρικνώθηκαν ή να αφανίσθηκαν επειδή δεν ήταν οι κληρικοί τους δημόσιοι υπάλληλοι...!

Σε αυτό πάντως που μου γράφεις θα απαντήσω με τα λόγια των ηρώων της επαναστάσεως του 1821: " Για του Χριστού την πίστη την Αγία και της πατρίδος την Ελευθερία"
Πρώτα Θρησκεία και μετά κράτος!
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
1: Δεν ξέρω για τις άλλες αυτοκέφαλες, αλλά την πορεία των εθνών που τις φιλοξενούν την βλέπουμε, οδευουν ολοταχώς προς την εξαφάνιση, και ο νοών νοείτω.
(Εκτός αν αυτό είχες υπόψιν σου όταν έγραφες για την πτώχευση).
2: Εμπρος για "αποκρατικοποίηση" λοιπόν. Μην μένουμε "πίσω".
3: Ευτυχώς που χρησιμοποιείς τα λόγια των ηρώων, γιατί κάποιοι καθηγητές της σχολής σου εκ θεσσαλονίκης υποστήριζαν ότι "η πραγματική Άλωση έγινε το 1821"...
4: Πάντα παραμάγαζο από την Ρώμη έως σήμερα.
Φυσικά δεν γίνεται αλλιώς.
Τα κράτη πέφτουν η εκκλησία μένει.
Πως να πεις το αντίθετο;
Τώρα πως γίνεται κρατικοί υπάλληλοι ή θεσμοί να λένε λχ "πρώτα ο στρατός και μετά το κράτος" ή "πρώτα το κόμμα και μετά η πατρίδα" το αφήνω ασχολίαστο. Είναι απλά ένα από τα τόσα παράλογα της εποχής μας που περνάνε απαρατήρητα από τον "γίγαντα λαό" που λεει και ο Καραγιαννίδης.
 

tolki

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2005
Μηνύματα
153
Like
1
Πόντοι
1
:tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:
sorry παιδες αλλα δεν μπορω να κρατηθω αλλα μιας και βλεπω το post αριστεροθεν της οθονης μου......
ΡΕ ΔΕ ΠΑ ΝΑ  :knockinb: :ak: :ak: :uzi: :uzi: :uzi: :thefinge: :thefinge: :thefinge:
ΟΛΟΙ...!!!!!!!!!!!
Αυτοι οι ψευτες, οι αχροιοι, οι κεραταδες οι περισοτεροι απιστοι κολομπαραδες κλεγτες και απατεψνες που στηριζονται σε μια γραφη και μια διαθηκη για να κατακλεβουν και να εξαπατουν το κοσμο.....!!!!!!!!!! >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
Τι με νοιαζει εμενα τι θα γινει ο Χριστοδουλος απο την στιγμη που και ο ιδιος σαν αυτουργος αλλα και η εκκλησια εχουν κανει εγκληματα.........!!!!!!!!!!!!;;;;;;;;
Ποιος ηταν εκεινος που ηθελε να διωξει τα παιδακια απο το χωραφι του πριν απο λιγο καιρο;;;;
πποιος εκαψε τον υμμητο;;;
ποιος διεκδηκει τεραστιες εκτασεις και κτισματα απο απλους ανθρωπους;;;; ( ενω η περιουσια του ειναι ....ανεκτιμητη!!!!!)
ποιος δεν βαζει το χερι στην υσεπη ΠΟΤΕ για το ποιμνιο του;;;( και μη μου πειτε 1 2 εξαιρεσεις........)
ποιος εχει κανει τα μεγαλυτερα αισχη στην ιστορια της ανθρωποτητασ;;;;;
ποιος κερατασ μου ζηταει χρηματα με αποδειξη και μετα μαυρα για να κανω γαμο η βαφτηση;;;;
ποιος ερχετε στο σπιτι μου και απαιτει χρηματα για να με ευλογησει;;;;;
γιατι αυτοι οι ρασοφορουμενοι απατεωνες και καταχραστες δεν χτιζουν μονοι τους μια ********** εκκλησια αλλα ζητουν την βοηθεια τησ θειτσας που τους ακολουθει παντου;;;;
θα μπορουσα να τα χωνω ωρες αλλα λεω να σταματησω....γιατι ετσι και αλλιως την επενβαση του...πασης ελλαδος...ΕΓΩ θα την πληρωσω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
387
Πόντοι
6.055
Επειδη εδω ειναι μαζεμενοι πολλοι γνωστες. Αφελης ειλικρινης ερωτηση. Πως σκατα η Κυπρος που μεχρι προεδρο ειχε ιερωμενο ειναι κοσμικο κρατος οπου οι πολιτικοι ΔΕΝ ορκιζονται κλπ κλπ? Οταν η Κυπρος θεωρειται κοσμικο κρατος, Η Ελλαδα πως χαρακτηριζεται? Μηπως οπως Ιραν?
 

tolki

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2005
Μηνύματα
153
Like
1
Πόντοι
1
εδω ειναι μπανανια φιλε μου....η χωρα της πρωτοτυπιας , της καμπινας και του μαυρου χρηματος......
 

Επισκέπτης
Φίλε Τomito,
To έχω ξαναπεί: "χωριζμός Εκκλησίας - Κράτους εδώ και τώρα"! H Εκκλησία δεν έχει ανάγκη απο δεκανίκια. Ούτε υπολογίζει "γίγαντες με πύλινα πόδια"
Τα κράτη πέφτουν η εκκλησία μένει.
Τα λόγια των καθηγητών του Παν/μίου Θεσσαλονίκης δεν τα γνωρίζω. Αν πράγματι τα είπαν ... είναι δική τους άποψη κατά πάντα σεβαστή! Θα σου πώ όμως και κάτι άλλο. Ξέρεις πόσοι Πατριάρχες Κωνσταντινουπόλεως και Αλεξανδρείας καταδικάσθηκαν υπό Συνόδων ως αιρετικοί? Τί κι αν ήταν Πατριάρχες...! Αυτό θα σου πώ κι εδω. Τί κι αν είναι καθηγητές Πανεπιστημίου...!
 

ZAICHIK

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2007
Μηνύματα
254
Like
0
Πόντοι
1
sοιος διεκδηκει τεραστιες εκτασεις και κτισματα απο απλους ανθρωπους;;;; ( ενω η περιουσια του ειναι ....ανεκτιμητη!!!!!)

Den ξέρω για τα αλλα που γραφεις, αλλά σε αυτό εχεις απολυτο δικιο. Οικοπεδο κολλητού μου από πάππου προς πάππου στο κέντρο πόλης σε νομο Ηπείρου, διεκδικείται λασσαλέως από Μοναστήρι στην Θεσσαλία, με τουρκοχαρτα, χωρίς κανέναν στοιχείο, απλά ένα χαρτί που λέει ότι στο Μοναστήρι ανήκει στο κέντρο της... πόλης, σπίτι με (εξωτερικό με ξύλα)φούρνο εις αυτό. Ενώ όλα τα παλιά σπίτια στο κέντρο (που όλα είχαν φούρνο μέσα, αφού ο κοσμος έφτιαχνε μόνος το χωμί του) έχουν γκρεμιστεί και γίνουν πολυκατοικία, μόνο του φίλου μου είναι ακόμη παλαιό. Στο δικαστήριο δικηγόρος Μοναστηριού φέρνει καθε φορά έναν μοναχό ως μάρτυρα ο οποίος βέβαια δεν μπορεί επιβεβαιώσει οτι το εν λόγω οίκημα ειναι το αναγραφόμενο στο φιρμάνι, χάνει τις δίκες το Μοναστήρι, κάνει εφέσεις και ο πατέρας του φίλου μου πέθανε από την στεναχώρια του (αναλογιστείτε να έχετε οικόπεδο μεγάλης αξίας στο κέντρο της πόλης, να έχει γεννηθεί εκεί η γιαγια σας (προγιαγια φίλου μου) και να έρχονται οι ρασοφόροι με τούρκικα φιρμάνια να διεκδικούν ένα οίκημα με φουρνο, χωρις να ξέρουν ποιο ειναι αυτό). Ρε ουστ από εδώ
 

tolki

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2005
Μηνύματα
153
Like
1
Πόντοι
1
.....παντως αυτο που με κανει να γελαω οταν βλεπω καποιον απο τους.....ανθρωπους του θεου ( ου κλεψεις...κ.λ.π.) ειναι...
βλεπει ενας μεθυσμενος στο απεναντι πεζοδρμια ενα παπα....τρεχει και τον κανει σονικο στο ξυλο, και φευγοντας λεει........τι ninja και μαλακιες...!!!!!!! :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom